Kredyt na działalność gospodarczą

Podsumowanie artykułu

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce to nie lada wyzwanie, szczególnie w czasach drastycznie rosnących kosztów prowadzenia własnego biznesu. Kredyty na działalność gospodarczą dostępne są w różnych formach - zarówno dla nowych przedsiębiorców, jak i tych działających na rynku już od wielu lat. Wystarczy spełnić podstawowe warunki finansowania, złożyć wniosek do banku i wziąć kredyt dla własnej działalności, np. na rozkręcenie biznesu.

Kredytobiorca biznesowy, który chce uzyskać kredyt dla swojej działalności, musi odpowiednio przygotować się do procesu wnioskowania. Kluczowe będzie skompletowanie niezbędnych dokumentów dochodowych przedsiębiorstwa, a także poprawne uzupełnienie wniosku o przyznanie finansowania. Zaciągnięcie kredytu przez firmę nie musi wiązać się z żadnymi problemami na tle płynności finansowej. Na pomoc od banku w ramach kredytu na działalność gospodarczą może zdecydować się praktycznie każda firma, która potrzebuje dodatkowych środków na rozwój technologiczny, rozbudowę firmowych nieruchomości, a także pokrycie bieżących kosztów prowadzenia firmy.

Jeśli chcesz kredytować nową inwestycję lub dopiero wchodzisz na rynek i potrzebujesz zabezpieczenia finansowego dla działalności, koniecznie dowiedz się, jak dostać kredyt w banku. Wystarczy, że przejrzysz dostępne formy finansowania lub skontaktujesz się z ekspertem Finaum, który dopasuje najrozsądniejsze rozwiązanie i pomoże w uzyskaniu kredytu dla Twojej firmy, niezależnie od branży.

Czym jest kredyt na działalność gospodarczą?

Kredyt na działalność gospodarczą to pewien odpowiednik kredytu konsumenckiego. Najważniejsze jest to, że środki pozyskane w ramach kredytu bankowego muszą być spożytkowane w 100% na działalność związaną z firmą. Oznacza to, że przedsiębiorstwo, które otrzyma kredyt, musi wykazać, że wszystkie środki zostaną spożytkowane na cele firmowe, czyli: pokrycie bieżących kosztów, zakup sprzętu firmowego, zrealizowanie inwestycji.

Szanse na kredyt uzależnione są przede wszystkim od wyników finansowych firmy, formy opodatkowania, a także historii kredytowej. Banki, które udzielają kredytów na działalność gospodarczą, sprawdzają wiele czynników, takich, jak:

 • dochody firmy, np. na podstawie księgi przychodów i rozchodów, czyli zdolność kredytowa,
 • aktualne zobowiązania finansowe przedsiębiorstwa,
 • dotychczasowa historia kredytowa,
 • zaległości podatkowe w Urzędzie Skarbowym oraz ZUS, czyli Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych,
 • czas prowadzenia działalności gospodarczej,
 • branża,
 • rejestry dłużników.

To oczywiście podstawowe elementy, jakie może sprawdzić kredytodawca - zarówno w odniesieniu do nowej firmy, która planuje wziąć kredyt, jak i tej, która działa na rynku już o wielu lat.

Rodzaje kredytów dla przedsiębiorców

W Polsce dostępne są kredyty na rozpoczęcie działalności gospodarczej, jak i takie, które umożliwiają pokrycie kosztów planowanych inwestycji. Konkretne formy finansowania mogą być kierowane w konkretne cele lub udzielane na dowolnie wybrane cele, ale tylko te związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Chcesz poznać najpopularniejsze rodzaje kredytów i pożyczek firmowych? Oto kilka z nich.

Kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy to ciekawa oferta finansowania, która pozwala utrzymać płynność finansową przedsiębiorstwa. Decydując się na obrotowy kredyt firmowy, warto wiedzieć, że ten może być przeznaczony na takie cele, jak:

 • pokrycie kosztów zatrudnienia pracowników,
 • zakup surowców i towarów niezbędnych do prowadzenia działalności,
 • spłata rat kredytów lub zaciągniętych dotychczas pożyczek.

Finansowanie w ramach kredytu obrotowego jest najczęściej wypłacane jednorazowo, a okres kredytowania w tym przypadku wynosi najczęściej 12 miesięcy, ale z możliwością przedłużenia umowy. To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy mają problemu z terminowymi płatnościami faktur od kontrahentów i jednocześnie chcą zachować doskonały poziom płynności finansowej.

Kredyt w rachunku bieżącym

Jedną z najchętniej wybieranych form finansowania przez przedsiębiorców na terenie Polski są kredyty w rachunku bieżącym. W tym przypadku środki przyznane przez bank są dostępne na koncie firmowych jako dodatkowy limit odnawialny. Dzięki temu przedsiębiorstwo ma dostęp do dodatkowych środków na dowolnie wybrany cel związany z działalnością gospodarczą. Umowy kredytów w rachunku bieżących najczęściej obowiązują na 12 miesięcy, choć banki chętnie wydłużają czas trwania umowy. To szczególnie dobre rozwiązanie dla małych przedsiębiorców, którzy chcą mieć dodatkowe zabezpieczenie na koncie na wypadek pojawienia się nieprzewidzianych wydatków.

Kredyt inwestycyjny

Kredyty inwestycyjne to zobowiązania celowe, które udzielane są m.in. na pokrycie koszów wszelkiego rodzaju inwestycji firmowych. Jeśli planowane przedsięwzięcia nieco przekraczają możliwości przedsiębiorstwa, można ubiegać się o kredyt inwestycyjny w banku. Ten udzielany jest na takie cele, jak: budowa nowoczesnej linii produkcyjnej, inwestycja w maszyny firmowe, rozbudowa siedziby przedsiębiorstwa wraz z zakupem wyposażenia.

Warunkiem udzielenia kredytu inwestycyjnego jest często konieczność wykazania odpowiednio wysokiego wkładu własnego. Przedsiębiorcy najczęściej muszą zdobyć ok. 20-30% wartości przedsięwzięcia, aby bank zgodził się na pokrycie pozostałych kosztów kredytem na działalność gospodarczą. Okres finansowania w przypadku tego typu ofert to nawet kilkanaście lat, natomiast kwota uzależniona jest od indywidualnych ustaleń firmy z bankiem.

Kredyt hipoteczny

Kredyty hipoteczne dla przedsiębiorców to forma finansowania, dla której zabezpieczeniem jest nieruchomość należąca do majątku firmowego. Dla banku to pewna forma zabezpieczenia finansowania kredytu hipotecznego, który może być udzielony na naprawdę pokaźną kwotę. Decydując się na kredyt hipoteczny na działalność gospodarczą, warto wiedzieć, że można zaciągnąć go na konkretnie wybrane cele: zakup nieruchomości, lokalu przeznaczonego na wynajem lub pokrycie kosztów zakupu działki budowlanej pod zabudowę dla działalności gospodarczej.

Kredyt technologiczny

Ten rodzaj kredytów na działalność gospodarczą jest skierowany do firm, które chcą wdrożyć nowe technologie. Najistotniejszą cechą kredytów technologicznych jest to, że Bank Gospodarstwa Krajowego może pomóc w spłacie takiego zobowiązania, dzięki czemu koszty po stronie przedsiębiorstwa są o wiele mniejsze. Decydując się na taki kredyt, można stosunkowo niewielkim kosztem wdrożyć wiele ciekawych innowacji technologicznych w swojej firmie.

Kredyt dla firm na start

Kredyty na start dla firm umożliwiają szybkie rozkręcenie działalności gospodarczej i są dostępne nawet od pierwszego dnia działania przedsiębiorstwa na rynku. Do tej kategorii zobowiązań firmowych zaliczamy wszelkie formy pomocy od rządu, a także produkty bankowe przyznawane przedsiębiorcom z minimum formalności. Aby otrzymać kredyt na otwarcie firmy, należy spełnić standardowe warunki przyznania finansowania przez bank lub firmę pożyczkową. Warto też dodać, że kwota kredytu w tym przypadku może być ograniczona do maksymalnie kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jakich dokumentów wymaga bank?

Przygotowanie niezbędnej dokumentacji oraz analiza dostępnych ofert to podstawa przed złożeniem wniosku do banku o przyznanie kredytu na działalność gospodarczą. Co więcej, najobszerniejsza lista dokumentów jest potrzebna, jeśli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na firmę. Poniżej znajdziesz listę niezbędnych dokumentów, których wymagają banki na etapie wnioskowania o kredyty firmowe:

 • potwierdzenie zarejestrowania działalności w CEiDG, czyli numer NIP, REGON oraz ewentualnie umowa spółki.
 • zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami w ZUS i US,
 • rozliczenie PIT 36 za poprzedni rok obrachunkowy,
 • wyciąg z rachunku bankowego - nawet do 12 miesięcy,
 • księga przychodów i rozchodów za bieżący i poprzedni rok obrachunkowy,
 • bilans zysków i strat,
 • deklaracja VAT.

Oprócz konieczności dostarczenia szeregu dokumentów do banku, warto też dodać, że kredytodawca ma prawo zweryfikować historię kredytową przedsiębiorstwa, a także poziom aktualnego zadłużenia. Dopiero po dokładnej weryfikacji dostarczonych dokumentów, wniosku kredytowego oraz wiarygodności przedsiębiorstwa, bank wydaje decyzję kredytową i umożliwia podpisanie umowy.

Kredyt dla jednoosobowej działalności gospodarczej - czy to możliwe?

Kredyt dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jest jak najbardziej dostępny. Wystarczy, że przedsiębiorca spełnia podstawowe warunki wymagane przez bank, a także wykazuje odpowiednio wysokie dochody. Forma opodatkowania działalności nie ma tu większego znaczenia, choć może nieco rzutować na to, jak banki wyliczają zdolność kredytową. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do tego, aby ubiegać się o kredyt na działalność gospodarczą w przypadku takiej formy prawnej prowadzenia firmy.

Co ciekawe, według raportu GUS (Główny Urząd Statystyczny) za IV kwartał 2022 roku jednoosobowe działalności gospodarcze to wciąż najliczniejsza grupa przedsiębiorców w Polsce. Według badań JDG to nieco ponad 83% ogólnej liczby zarejestrowanych firm w kraju. Więcej na ten temat możesz sprawdzić na stronie GUS odnośnie do rejestracji i upadłości przedsiębiorstw w IV kwartale 2022 roku.

Pożyczki pozabankowe - czy są ryzykowne dla firm?

Prowadząc własną firmę w Polsce, możesz też ubiegać się o pozyskanie finansowania w instytucji pozabankowej. Oferty tego typu są skierowane do przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a także spółek. Warto jednak wiedzieć, że odsetki od kredytu firmowego są najczęściej o wiele niższe, niż w przypadku pożyczek pozabankowych o wysokim wskaźniku RRSO. W celu pozyskania dodatkowych środków dla firmy od instytucji pozabankowej, wystarczy prowadzić legalną działalność na terenie kraju, złożyć wniosek i potwierdzić tożsamość.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL