Kredyt na działalność gospodarczą

Podsumowanie artykułu

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce to nie lada wyzwanie, szczególnie w czasach drastycznie rosnących kosztów prowadzenia własnego biznesu. Kredyty na działalność gospodarczą dostępne są w różnych formach - zarówno dla nowych przedsiębiorców, jak i tych działających na rynku już od wielu lat. Wystarczy spełnić podstawowe warunki finansowania, złożyć wniosek do banku i wziąć kredyt dla własnej działalności, np. na rozkręcenie biznesu.

Kredytobiorca biznesowy, który chce uzyskać kredyt dla swojej działalności, musi odpowiednio przygotować się do procesu wnioskowania. Kluczowe będzie skompletowanie niezbędnych dokumentów dochodowych przedsiębiorstwa, a także poprawne uzupełnienie wniosku o przyznanie finansowania. Zaciągnięcie kredytu przez firmę nie musi wiązać się z żadnymi problemami na tle płynności finansowej. Na pomoc od banku w ramach kredytu na działalność gospodarczą może zdecydować się praktycznie każda firma, która potrzebuje dodatkowych środków na rozwój technologiczny, rozbudowę firmowych nieruchomości, a także pokrycie bieżących kosztów prowadzenia firmy.

Jeśli chcesz kredytować nową inwestycję lub dopiero wchodzisz na rynek i potrzebujesz zabezpieczenia finansowego dla działalności, koniecznie dowiedz się, jak dostać kredyt w banku. Wystarczy, że przejrzysz dostępne formy finansowania lub skontaktujesz się z ekspertem Finaum, który dopasuje najrozsądniejsze rozwiązanie i pomoże w uzyskaniu kredytu dla Twojej firmy, niezależnie od branży.

Czym jest kredyt na działalność gospodarczą?

Kredyt na działalność gospodarczą to pewien odpowiednik kredytu konsumenckiego. Najważniejsze jest to, że środki pozyskane w ramach kredytu bankowego muszą być spożytkowane w 100% na działalność związaną z firmą. Oznacza to, że przedsiębiorstwo, które otrzyma kredyt, musi wykazać, że wszystkie środki zostaną spożytkowane na cele firmowe, czyli: pokrycie bieżących kosztów, zakup sprzętu firmowego, zrealizowanie inwestycji.

Szanse na kredyt uzależnione są przede wszystkim od wyników finansowych firmy, formy opodatkowania, a także historii kredytowej. Banki, które udzielają kredytów na działalność gospodarczą, sprawdzają wiele czynników, takich, jak:

  • dochody firmy, np. na podstawie księgi przychodów i rozchodów, czyli zdolność kredytowa,
  • aktualne zobowiązania finansowe przedsiębiorstwa,
  • dotychczasowa historia kredytowa,
  • zaległości podatkowe w Urzędzie Skarbowym oraz ZUS, czyli Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych,
  • czas prowadzenia działalności gospodarczej,
  • branża,
  • rejestry dłużników.

To oczywiście podstawowe elementy, jakie może sprawdzić kredytodawca - zarówno w odniesieniu do nowej firmy, która planuje wziąć kredyt, jak i tej, która działa na rynku już o wielu lat.

Rodzaje kredytów dla przedsiębiorców

W Polsce dostępne są kredyty na rozpoczęcie działalności gospodarczej, jak i takie, które umożliwiają pokrycie kosztów planowanych inwestycji. Konkretne formy finansowania mogą być kierowane w konkretne cele lub udzielane na dowolnie wybrane cele, ale tylko te związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Chcesz poznać najpopularniejsze rodzaje kredytów i pożyczek firmowych? Oto kilka z nich.

Kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy to ciekawa oferta finansowania, która pozwala utrzymać płynność finansową przedsiębiorstwa. Decydując się na obrotowy kredyt firmowy, warto wiedzieć, że ten może być przeznaczony na takie cele, jak:

  • pokrycie kosztów zatrudnienia pracowników,
  • zakup surowców i towarów niezbędnych do prowadzenia działalności,
  • spłata rat kredytów lub zaciągniętych dotychczas pożyczek.

Finansowanie w ramach kredytu obrotowego jest najczęściej wypłacane jednorazowo, a okres kredytowania w tym przypadku wynosi najczęściej 12 miesięcy, ale z możliwością przedłużenia umowy. To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy mają problemu z terminowymi płatnościami faktur od kontrahentów i jednocześnie chcą zachować doskonały poziom płynności finansowej.

Kredyt w rachunku bieżącym

Jedną z najchętniej wybieranych form finansowania przez przedsiębiorców na terenie Polski są kredyty w rachunku bieżącym. W tym przypadku środki przyznane przez bank są dostępne na koncie firmowych jako dodatkowy limit odnawialny. Dzięki temu przedsiębiorstwo ma dostęp do dodatkowych środków na dowolnie wybrany cel związany z działalnością gospodarczą. Umowy kredytów w rachunku bieżących najczęściej obowiązują na 12 miesięcy, choć banki chętnie wydłużają czas trwania umowy. To szczególnie dobre rozwiązanie dla małych przedsiębiorców, którzy chcą mieć dodatkowe zabezpieczenie na koncie na wypadek pojawienia się nieprzewidzianych wydatków.

Kredyt inwestycyjny

Kredyty inwestycyjne to zobowiązania celowe, które udzielane są m.in. na pokrycie koszów wszelkiego rodzaju inwestycji firmowych. Jeśli planowane przedsięwzięcia nieco przekraczają możliwości przedsiębiorstwa, można ubiegać się o kredyt inwestycyjny w banku. Ten udzielany jest na takie cele, jak: budowa nowoczesnej linii produkcyjnej, inwestycja w maszyny firmowe, rozbudowa siedziby przedsiębiorstwa wraz z zakupem wyposażenia.

Warunkiem udzielenia kredytu inwestycyjnego jest często konieczność wykazania odpowiednio wysokiego wkładu własnego. Przedsiębiorcy najczęściej muszą zdobyć ok. 20-30% wartości przedsięwzięcia, aby bank zgodził się na pokrycie pozostałych kosztów kredytem na działalność gospodarczą. Okres finansowania w przypadku tego typu ofert to nawet kilkanaście lat, natomiast kwota uzależniona jest od indywidualnych ustaleń firmy z bankiem.

Kredyt hipoteczny

Kredyty hipoteczne dla przedsiębiorców to forma finansowania, dla której zabezpieczeniem jest nieruchomość należąca do majątku firmowego. Dla banku to pewna forma zabezpieczenia finansowania kredytu hipotecznego, który może być udzielony na naprawdę pokaźną kwotę. Decydując się na kredyt hipoteczny na działalność gospodarczą, warto wiedzieć, że można zaciągnąć go na konkretnie wybrane cele: zakup nieruchomości, lokalu przeznaczonego na wynajem lub pokrycie kosztów zakupu działki budowlanej pod zabudowę dla działalności gospodarczej.

Kredyt technologiczny

Ten rodzaj kredytów na działalność gospodarczą jest skierowany do firm, które chcą wdrożyć nowe technologie. Najistotniejszą cechą kredytów technologicznych jest to, że Bank Gospodarstwa Krajowego może pomóc w spłacie takiego zobowiązania, dzięki czemu koszty po stronie przedsiębiorstwa są o wiele mniejsze. Decydując się na taki kredyt, można stosunkowo niewielkim kosztem wdrożyć wiele ciekawych innowacji technologicznych w swojej firmie.

Kredyt dla firm na start

Kredyty na start dla firm umożliwiają szybkie rozkręcenie działalności gospodarczej i są dostępne nawet od pierwszego dnia działania przedsiębiorstwa na rynku. Do tej kategorii zobowiązań firmowych zaliczamy wszelkie formy pomocy od rządu, a także produkty bankowe przyznawane przedsiębiorcom z minimum formalności. Aby otrzymać kredyt na otwarcie firmy, należy spełnić standardowe warunki przyznania finansowania przez bank lub firmę pożyczkową. Warto też dodać, że kwota kredytu w tym przypadku może być ograniczona do maksymalnie kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jakich dokumentów wymaga bank?

Przygotowanie niezbędnej dokumentacji oraz analiza dostępnych ofert to podstawa przed złożeniem wniosku do banku o przyznanie kredytu na działalność gospodarczą. Co więcej, najobszerniejsza lista dokumentów jest potrzebna, jeśli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na firmę. Poniżej znajdziesz listę niezbędnych dokumentów, których wymagają banki na etapie wnioskowania o kredyty firmowe:

  • potwierdzenie zarejestrowania działalności w CEiDG, czyli numer NIP, REGON oraz ewentualnie umowa spółki.
  • zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami w ZUS i US,
  • rozliczenie PIT 36 za poprzedni rok obrachunkowy,
  • wyciąg z rachunku bankowego - nawet do 12 miesięcy,
  • księga przychodów i rozchodów za bieżący i poprzedni rok obrachunkowy,
  • bilans zysków i strat,
  • deklaracja VAT.

Oprócz konieczności dostarczenia szeregu dokumentów do banku, warto też dodać, że kredytodawca ma prawo zweryfikować historię kredytową przedsiębiorstwa, a także poziom aktualnego zadłużenia. Dopiero po dokładnej weryfikacji dostarczonych dokumentów, wniosku kredytowego oraz wiarygodności przedsiębiorstwa, bank wydaje decyzję kredytową i umożliwia podpisanie umowy.

Kredyt dla jednoosobowej działalności gospodarczej - czy to możliwe?

Kredyt dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jest jak najbardziej dostępny. Wystarczy, że przedsiębiorca spełnia podstawowe warunki wymagane przez bank, a także wykazuje odpowiednio wysokie dochody. Forma opodatkowania działalności nie ma tu większego znaczenia, choć może nieco rzutować na to, jak banki wyliczają zdolność kredytową. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do tego, aby ubiegać się o kredyt na działalność gospodarczą w przypadku takiej formy prawnej prowadzenia firmy.

Co ciekawe, według raportu GUS (Główny Urząd Statystyczny) za IV kwartał 2022 roku jednoosobowe działalności gospodarcze to wciąż najliczniejsza grupa przedsiębiorców w Polsce. Według badań JDG to nieco ponad 83% ogólnej liczby zarejestrowanych firm w kraju. Więcej na ten temat możesz sprawdzić na stronie GUS odnośnie do rejestracji i upadłości przedsiębiorstw w IV kwartale 2022 roku.

Pożyczki pozabankowe - czy są ryzykowne dla firm?

Prowadząc własną firmę w Polsce, możesz też ubiegać się o pozyskanie finansowania w instytucji pozabankowej. Oferty tego typu są skierowane do przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a także spółek. Warto jednak wiedzieć, że odsetki od kredytu firmowego są najczęściej o wiele niższe, niż w przypadku pożyczek pozabankowych o wysokim wskaźniku RRSO. W celu pozyskania dodatkowych środków dla firmy od instytucji pozabankowej, wystarczy prowadzić legalną działalność na terenie kraju, złożyć wniosek i potwierdzić tożsamość.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Umowa kredytu hipotecznego - na co zwrócić uwagę?

Podpisanie umowy kredytowej jest obligatoryjne w przypadku każdego nowego zobowiązania finansowego: zarówno kredytu gotówkowego, hipotecznego, konsolidacyjnego, jak i pożyczki ratalnej. To rodzaj umowy, która dotyczy banku/firmy pożyczkowej oraz osoby ubiegającej się o wsparcie finansowe. Przed podpisaniem umowy kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów: Umowa kredytowa dzieli się na dwie części. Pierwsza to OWU, […]

Czytaj wpis
Jak oszczędzać pieniądze bez wyrzeczeń?

Chcesz mieć na tyle wysokie oszczędności, żeby nie martwić się utrzymaniem swojej rodziny? Dodatkowe pieniądze na rachunku bankowym to świetna poduszka finansowa, która jest gwarancją spłaty zobowiązań wobec banków, firm pożyczkowych i usługodawców w razie problemów gospodarstwa domowego. Chcesz dowiedzieć się jak odkładać pieniądze, aby osiągnąć zamierzone cele? W tym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby na […]

Czytaj wpis
Ubezpieczenie kredytu

Polisa ubezpieczenia kredytu to umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. W razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji np. utrata pracy, nagła choroba lub śmierć jednego z kredytobiorców można popaść w spore kłopoty finansowe. Głównie z tego powodu warto mieć aktywne ubezpieczenie spłaty kredytu. W ten sposób można skorzystać z […]

Czytaj wpis
Krajowy Rejestr Długów - co to jest?

KRD to inaczej Biuro Informacji Gospodarczej. Instytucja powstała po to, aby nadzorować konsumentów oraz przedsiębiorców w kwestii terminowej spłaty zobowiązań finansowych. Krajowy Rejestr Długów powstał w 2003 roku. Od tamtego czasu wprowadzono ustawę, która określa sposób udostępniania danych gospodarczych. Baza BIG Infomonitor powstała w celu zbierania informacji o przedsiębiorcach oraz konsumentach prywatnych. Jeśli ktokolwiek dopuści […]

Czytaj wpis
Kalkulator kredytu hipotecznego

Internetowy kalkulator rat kredytu hipotecznego jest najczęściej darmowym oprogramowaniem dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej. Każdy, kto planuje złożyć wniosek kredytowy, może skorzystać z kalkulatora i poznać całkowity koszt kredytu wraz z innymi kluczowymi składowymi. Kalkulator kredytowy ułatwia obliczenie miesięcznego kosztu kredytu hipotecznego. To szansa na szybką ocenę swoich możliwości finansowych i zestawienie kosztów z dochodami […]

Czytaj wpis
Na czym polega upadłość konsumencka?

O pojęciu upadłości konsumenckiej słyszał na pewno każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej i miał problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. To dotyczy zarówno firm, które zbankrutowały, jak i osób fizycznych. Zgodnie z definicją upadłość konsumencka odnosi się do niewypłacalności osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Ustawa o upadłości konsumenckiej wskazuje, że to częściowe […]

Czytaj wpis
Czym jest lokata bankowa?

Mianem lokaty bankowej nazywamy produkt finansowy, który służy do deponowania wolnych środków, czyli oszczędności. Taki depozyt bankowy zakłada się w ramach podpisania umowy z wybraną instytucją finansową. Za aktywną lokatę uznaje się taki rachunek, na który została wpłacona ustalona kwota. Warto dodać, że w większości przypadków lokaty uniemożliwiają swobodne korzystanie z wpłaconego kapitału - musisz […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Kredyty mieszkaniowe to jedne z najbardziej skomplikowanych form finansowania dostępnych na polskim rynku. Dlaczego? Otóż wniosek o kredyt w tej formie wymaga dołączenia wielu dokumentów, których objętość jest uzależniona od indywidualnej sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Bank, który zdecyduje się udzielić Ci kredytu hipotecznego, prawdopodobnie zaproponuje takie warunki, aby kwota kredytu nie przekraczała Twoich możliwości finansowych. Planujesz […]

Czytaj wpis
Odsetki od zaległości podatkowych

Najszybszą drogą do oceny wysokości zadłużenia wobec organu podatkowego jest wykorzystanie kalkulatora odsetek podatkowych. To narzędzie dostępne na rządowych stronach, które pozwala na szybkie wyliczenie kwoty zaległości na podstawie kilku parametrów: kwota zobowiązania, termin płatności, termin uregulowania zadłużenia. Co więcej, stawka odsetek będzie uzależniona od tego, czy są to odsetki za zwłokę, czy opłata prolongacyjna. […]

Czytaj wpis
Refinansowanie kredytu i pożyczki w praktyce

Niektóre zobowiązania bankowe i pozabankowe można bez problemu przenieść do innej instytucji, bez dodatkowych kosztów. To opłacalne przedsięwzięcie, o ile wiesz, jak wybrać najlepszą propozycję finansowania dla siebie. Kredyt konsolidacyjny to najpopularniejsza odmiana zobowiązania pozwalającego na refinansowanie kredytów i pożyczek. Jeśli chcesz otrzymać korzystniejszy harmonogram spłaty lub zmniejszyć całkowity koszt kredytu, koniecznie pomyśl o opcji […]

Czytaj wpis
Oddłużanie chwilówek - pomoc dla zadłużonych

Pożyczki pozabankowe są obecnie ogólnodostępne, co powoduje, że coraz więcej osób popada w spiralę zadłużenia. Krótki okres spłaty chwilówki, brak stabilnego źródła dochodu oraz problemy zdrowotne to główne czynniki, które powodują, że zaciągnięcie jakiegokolwiek zobowiązania może doprowadzić do wszczęcia procesu windykacyjnego, a nawet upadłości konsumenckiej. Chcesz dowiedzieć się, co zrobić w sytuacji, kiedy wierzyciel ubiega […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie lokat bankowych - ranking

Oprocentowanie lokat w bankach komercyjnych zawsze jest przedstawiane jako wartość procentowa zysku w skali roku. Jeśli chodzi o stawkę oprocentowania takich produktów bankowych, warto dodać, że wskaźnik jest taki sam dla stałych i nowych klientów. W przypadku lokat na nowe środki proponowanych przez banki oprocentowanie wciąż pozostaje na dość niskim poziomie. Najlepsze lokaty bankowe oferują […]

Czytaj wpis
1 2 3 5

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL