Kredyt na działalność gospodarczą

Podsumowanie artykułu

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce to nie lada wyzwanie, szczególnie w czasach drastycznie rosnących kosztów prowadzenia własnego biznesu. Kredyty na działalność gospodarczą dostępne są w różnych formach - zarówno dla nowych przedsiębiorców, jak i tych działających na rynku już od wielu lat. Wystarczy spełnić podstawowe warunki finansowania, złożyć wniosek do banku i wziąć kredyt dla własnej działalności, np. na rozkręcenie biznesu.

Kredytobiorca biznesowy, który chce uzyskać kredyt dla swojej działalności, musi odpowiednio przygotować się do procesu wnioskowania. Kluczowe będzie skompletowanie niezbędnych dokumentów dochodowych przedsiębiorstwa, a także poprawne uzupełnienie wniosku o przyznanie finansowania. Zaciągnięcie kredytu przez firmę nie musi wiązać się z żadnymi problemami na tle płynności finansowej. Na pomoc od banku w ramach kredytu na działalność gospodarczą może zdecydować się praktycznie każda firma, która potrzebuje dodatkowych środków na rozwój technologiczny, rozbudowę firmowych nieruchomości, a także pokrycie bieżących kosztów prowadzenia firmy.

Jeśli chcesz kredytować nową inwestycję lub dopiero wchodzisz na rynek i potrzebujesz zabezpieczenia finansowego dla działalności, koniecznie dowiedz się, jak dostać kredyt w banku. Wystarczy, że przejrzysz dostępne formy finansowania lub skontaktujesz się z ekspertem Finaum, który dopasuje najrozsądniejsze rozwiązanie i pomoże w uzyskaniu kredytu dla Twojej firmy, niezależnie od branży.

Czym jest kredyt na działalność gospodarczą?

Kredyt na działalność gospodarczą to pewien odpowiednik kredytu konsumenckiego. Najważniejsze jest to, że środki pozyskane w ramach kredytu bankowego muszą być spożytkowane w 100% na działalność związaną z firmą. Oznacza to, że przedsiębiorstwo, które otrzyma kredyt, musi wykazać, że wszystkie środki zostaną spożytkowane na cele firmowe, czyli: pokrycie bieżących kosztów, zakup sprzętu firmowego, zrealizowanie inwestycji.

Szanse na kredyt uzależnione są przede wszystkim od wyników finansowych firmy, formy opodatkowania, a także historii kredytowej. Banki, które udzielają kredytów na działalność gospodarczą, sprawdzają wiele czynników, takich, jak:

 • dochody firmy, np. na podstawie księgi przychodów i rozchodów, czyli zdolność kredytowa,
 • aktualne zobowiązania finansowe przedsiębiorstwa,
 • dotychczasowa historia kredytowa,
 • zaległości podatkowe w Urzędzie Skarbowym oraz ZUS, czyli Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych,
 • czas prowadzenia działalności gospodarczej,
 • branża,
 • rejestry dłużników.

To oczywiście podstawowe elementy, jakie może sprawdzić kredytodawca - zarówno w odniesieniu do nowej firmy, która planuje wziąć kredyt, jak i tej, która działa na rynku już o wielu lat.

Rodzaje kredytów dla przedsiębiorców

W Polsce dostępne są kredyty na rozpoczęcie działalności gospodarczej, jak i takie, które umożliwiają pokrycie kosztów planowanych inwestycji. Konkretne formy finansowania mogą być kierowane w konkretne cele lub udzielane na dowolnie wybrane cele, ale tylko te związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Chcesz poznać najpopularniejsze rodzaje kredytów i pożyczek firmowych? Oto kilka z nich.

Kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy to ciekawa oferta finansowania, która pozwala utrzymać płynność finansową przedsiębiorstwa. Decydując się na obrotowy kredyt firmowy, warto wiedzieć, że ten może być przeznaczony na takie cele, jak:

 • pokrycie kosztów zatrudnienia pracowników,
 • zakup surowców i towarów niezbędnych do prowadzenia działalności,
 • spłata rat kredytów lub zaciągniętych dotychczas pożyczek.

Finansowanie w ramach kredytu obrotowego jest najczęściej wypłacane jednorazowo, a okres kredytowania w tym przypadku wynosi najczęściej 12 miesięcy, ale z możliwością przedłużenia umowy. To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy mają problemu z terminowymi płatnościami faktur od kontrahentów i jednocześnie chcą zachować doskonały poziom płynności finansowej.

Kredyt w rachunku bieżącym

Jedną z najchętniej wybieranych form finansowania przez przedsiębiorców na terenie Polski są kredyty w rachunku bieżącym. W tym przypadku środki przyznane przez bank są dostępne na koncie firmowych jako dodatkowy limit odnawialny. Dzięki temu przedsiębiorstwo ma dostęp do dodatkowych środków na dowolnie wybrany cel związany z działalnością gospodarczą. Umowy kredytów w rachunku bieżących najczęściej obowiązują na 12 miesięcy, choć banki chętnie wydłużają czas trwania umowy. To szczególnie dobre rozwiązanie dla małych przedsiębiorców, którzy chcą mieć dodatkowe zabezpieczenie na koncie na wypadek pojawienia się nieprzewidzianych wydatków.

Kredyt inwestycyjny

Kredyty inwestycyjne to zobowiązania celowe, które udzielane są m.in. na pokrycie koszów wszelkiego rodzaju inwestycji firmowych. Jeśli planowane przedsięwzięcia nieco przekraczają możliwości przedsiębiorstwa, można ubiegać się o kredyt inwestycyjny w banku. Ten udzielany jest na takie cele, jak: budowa nowoczesnej linii produkcyjnej, inwestycja w maszyny firmowe, rozbudowa siedziby przedsiębiorstwa wraz z zakupem wyposażenia.

Warunkiem udzielenia kredytu inwestycyjnego jest często konieczność wykazania odpowiednio wysokiego wkładu własnego. Przedsiębiorcy najczęściej muszą zdobyć ok. 20-30% wartości przedsięwzięcia, aby bank zgodził się na pokrycie pozostałych kosztów kredytem na działalność gospodarczą. Okres finansowania w przypadku tego typu ofert to nawet kilkanaście lat, natomiast kwota uzależniona jest od indywidualnych ustaleń firmy z bankiem.

Kredyt hipoteczny

Kredyty hipoteczne dla przedsiębiorców to forma finansowania, dla której zabezpieczeniem jest nieruchomość należąca do majątku firmowego. Dla banku to pewna forma zabezpieczenia finansowania kredytu hipotecznego, który może być udzielony na naprawdę pokaźną kwotę. Decydując się na kredyt hipoteczny na działalność gospodarczą, warto wiedzieć, że można zaciągnąć go na konkretnie wybrane cele: zakup nieruchomości, lokalu przeznaczonego na wynajem lub pokrycie kosztów zakupu działki budowlanej pod zabudowę dla działalności gospodarczej.

Kredyt technologiczny

Ten rodzaj kredytów na działalność gospodarczą jest skierowany do firm, które chcą wdrożyć nowe technologie. Najistotniejszą cechą kredytów technologicznych jest to, że Bank Gospodarstwa Krajowego może pomóc w spłacie takiego zobowiązania, dzięki czemu koszty po stronie przedsiębiorstwa są o wiele mniejsze. Decydując się na taki kredyt, można stosunkowo niewielkim kosztem wdrożyć wiele ciekawych innowacji technologicznych w swojej firmie.

Kredyt dla firm na start

Kredyty na start dla firm umożliwiają szybkie rozkręcenie działalności gospodarczej i są dostępne nawet od pierwszego dnia działania przedsiębiorstwa na rynku. Do tej kategorii zobowiązań firmowych zaliczamy wszelkie formy pomocy od rządu, a także produkty bankowe przyznawane przedsiębiorcom z minimum formalności. Aby otrzymać kredyt na otwarcie firmy, należy spełnić standardowe warunki przyznania finansowania przez bank lub firmę pożyczkową. Warto też dodać, że kwota kredytu w tym przypadku może być ograniczona do maksymalnie kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jakich dokumentów wymaga bank?

Przygotowanie niezbędnej dokumentacji oraz analiza dostępnych ofert to podstawa przed złożeniem wniosku do banku o przyznanie kredytu na działalność gospodarczą. Co więcej, najobszerniejsza lista dokumentów jest potrzebna, jeśli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na firmę. Poniżej znajdziesz listę niezbędnych dokumentów, których wymagają banki na etapie wnioskowania o kredyty firmowe:

 • potwierdzenie zarejestrowania działalności w CEiDG, czyli numer NIP, REGON oraz ewentualnie umowa spółki.
 • zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami w ZUS i US,
 • rozliczenie PIT 36 za poprzedni rok obrachunkowy,
 • wyciąg z rachunku bankowego - nawet do 12 miesięcy,
 • księga przychodów i rozchodów za bieżący i poprzedni rok obrachunkowy,
 • bilans zysków i strat,
 • deklaracja VAT.

Oprócz konieczności dostarczenia szeregu dokumentów do banku, warto też dodać, że kredytodawca ma prawo zweryfikować historię kredytową przedsiębiorstwa, a także poziom aktualnego zadłużenia. Dopiero po dokładnej weryfikacji dostarczonych dokumentów, wniosku kredytowego oraz wiarygodności przedsiębiorstwa, bank wydaje decyzję kredytową i umożliwia podpisanie umowy.

Kredyt dla jednoosobowej działalności gospodarczej - czy to możliwe?

Kredyt dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jest jak najbardziej dostępny. Wystarczy, że przedsiębiorca spełnia podstawowe warunki wymagane przez bank, a także wykazuje odpowiednio wysokie dochody. Forma opodatkowania działalności nie ma tu większego znaczenia, choć może nieco rzutować na to, jak banki wyliczają zdolność kredytową. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do tego, aby ubiegać się o kredyt na działalność gospodarczą w przypadku takiej formy prawnej prowadzenia firmy.

Co ciekawe, według raportu GUS (Główny Urząd Statystyczny) za IV kwartał 2022 roku jednoosobowe działalności gospodarcze to wciąż najliczniejsza grupa przedsiębiorców w Polsce. Według badań JDG to nieco ponad 83% ogólnej liczby zarejestrowanych firm w kraju. Więcej na ten temat możesz sprawdzić na stronie GUS odnośnie do rejestracji i upadłości przedsiębiorstw w IV kwartale 2022 roku.

Pożyczki pozabankowe - czy są ryzykowne dla firm?

Prowadząc własną firmę w Polsce, możesz też ubiegać się o pozyskanie finansowania w instytucji pozabankowej. Oferty tego typu są skierowane do przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a także spółek. Warto jednak wiedzieć, że odsetki od kredytu firmowego są najczęściej o wiele niższe, niż w przypadku pożyczek pozabankowych o wysokim wskaźniku RRSO. W celu pozyskania dodatkowych środków dla firmy od instytucji pozabankowej, wystarczy prowadzić legalną działalność na terenie kraju, złożyć wniosek i potwierdzić tożsamość.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Raty 0%: Na czym polegają zakupy na raty zero procent i na co uważać?

Nie brakuje osób, które uważają, że raty 0 to tylko chwyt marketingowy. Czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie! Sieci handlowe przy współpracy z bankami są w stanie zaproponować finansowanie sprzętu RTV i AGD. Tego typu usługa dostępna jest także przy zakupie aut czy w sklepach meblowych. Jak zatem działa nieoprocentowana pożyczka? Czy zaciągając ją, […]

Czytaj wpis
Brakuje Ci na ratę kredytu? Wypróbuj 5 sprawdzonych rozwiązań

Na dzień przed pobraniem raty kredytu zaglądasz na konto i nagle oblewa Cię zimny pot. Brak wystarczających środków! Nie chcesz zepsuć swojej historii kredytowej i kolejny raz musisz wymyślić jak zorganizować pieniądze. Trzeba się spieszyć, ale nie warto panikować. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co zrobić w tego typu sytuacjach. Jak koszty kredytu wpływają na portfele […]

Czytaj wpis
Kredyt samochodowy: Co warto o nim wiedzieć i jak wybrać najlepszy dla siebie kredyt na samochód?

Carl Benz uznawany jest za twórcę pierwszego samochodu. Choć na początku żartowano z jego wynalazku, że „straszy konie”, to dzisiaj trudno sobie wyobrazić świat bez auta. Często jest ono niezbędne, aby dojechać do pracy, zawieźć pociechy do szkoły czy wyjechać na wakacje. Zdarza się, że samochód to element „kultu”, przedmiot kolekcjonerski lub po prostu marzenie. […]

Czytaj wpis
Zwrot podatku za 2023. Na jaką kwotę możesz liczyć?

W 2023 roku nie było dużych zmian w systemie podatkowym. Reforma wprowadzająca Polski ład w 2022 r. sprawiła, że większość podatników rozlicza się obecnie na skali podatkowej. Większa kwota wolna od podatku przyczyniła się do tego, że część osób w ogóle nie odprowadza podatku, a więc nie ma co liczyć na zwrot z urzędu skarbowego. […]

Czytaj wpis
Jak zawiesić działalność zarejestrowaną w CEIDG przez Internet?

Zawieszenie działalności gospodarczej to sytuacja, w której chcesz lub musisz na pewien czas wstrzymać prowadzenie swojej firmy. Najczęstszą jej przyczyną jest utrata płynności, która prowadzi do trudności w opłacaniu kosztów, składek i podatków. Obowiązujące w kraju przepisy zapewniają możliwość zawieszenia działalności.  W artykule odpowiemy m.in. na pytania: Czytaj dalej i poznaj więcej szczegółów. Jak przeprowadzić […]

Czytaj wpis
Kwalifikowany podpis elektroniczny to wygoda i standard w biznesie

Stanie w kolejkach do urzędu nikomu nie służy, dlatego przedsiębiorcy korzystają z narzędzi, umożliwiających ich ominięcie. Jednym z nich jest podpis elektroniczny, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe, ale możesz nim także podpisać dokument cyfrowy i zatwierdzić zmiany w KRS lub CEIDG. Co warto wiedzieć o podpisie elektronicznym i jak go uzyskać? Czym jest podpis kwalifikowany? […]

Czytaj wpis
Zakupy w sklepie internetowym - gdzie zgłosić oszustwo?

Choć rozwój nowoczesnych technologii przyczynia się do tego, że jesteśmy w stanie zamawiać towary i usługi o wiele szybciej, to jednak generuje to spore ryzyko wyłudzeń. Cyberprzestępcy czyhają na nieświadomych użytkowników internetu, którzy bez dłuższego namysłu klikają we wszystkie otrzymywane linki. Te są tworzone wyłącznie po to, aby wyłudzić pieniądze. Realizując zakupy przez internet, zwracajmy […]

Czytaj wpis
Wezwanie do zapłaty

Każdy dłużnik musi liczyć się z tym, że w razie nagminnego unikania odpowiedzialności i braku jakichkolwiek wpłat na poczet wierzytelności może otrzymać wezwanie do zapłaty. Wysyłanie pism o z przedsądowym, czyli ostatecznym wezwaniem do zapłaty to działania wierzycieli, które mają na celu polubowne załatwienie sprawy z dłużnikiem. To formalny dokument, który jest przygotowywany najczęściej wtedy, […]

Czytaj wpis
Czym jest płatność odroczona?

Płatności odroczone to nowoczesne usługi finansowe, które z roku na rok zyskują na popularności. To jednak wcale nie oznacza, że taka metoda realizowania płatności za zakup usług i produktów jest w 100% bezpieczna. Kiedy sięgamy po metodę płatności odroczonej, kupujemy towary albo usługi i płacimy za nie dopiero za jakiś czas. Takie formy płatności udostępniają […]

Czytaj wpis
Czym jest kosztorys budowlany?

Mianem kosztorysu budowlanego nazywamy dokument, który zawiera wyszczególnione wszystkie koszty związane z wybudowaniem budynku mieszkalnego. Choć rodzaje kosztorysów są różne i mogą zawierać całkowicie odmienne informacje, to jednak standardem w przypadku kosztorysu budowlanego są takie dane, jak: To dokument finansowy, który ma ogromne znaczenie dla każdej ze stron powiązanej z transakcją budowy domu lub innej […]

Czytaj wpis
Licytacja komornicza za długi

Każdy wierzyciel ma prawo do tego, aby ubiegać się spłaty pełnej kwoty zobowiązania zaciągniętego przez dłużnika wraz z należnymi odsetkami. Jeśli windykacja polubowna, terenowa, a nawet wysyłanie monitów o zadłużeniu nie przynosi żadnych efektów, wtedy może dojść do egzekucji komorniczej. Aby licytacja mieszkania na poczet spłaty zobowiązań finansowych mogła zostać zrealizowana, komornik musi mieć tzw. […]

Czytaj wpis
Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
1 2 3 9

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL