Kredyt na działalność gospodarczą

Podsumowanie artykułu

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce to nie lada wyzwanie, szczególnie w czasach drastycznie rosnących kosztów prowadzenia własnego biznesu. Kredyty na działalność gospodarczą dostępne są w różnych formach - zarówno dla nowych przedsiębiorców, jak i tych działających na rynku już od wielu lat. Wystarczy spełnić podstawowe warunki finansowania, złożyć wniosek do banku i wziąć kredyt dla własnej działalności, np. na rozkręcenie biznesu.

Kredytobiorca biznesowy, który chce uzyskać kredyt dla swojej działalności, musi odpowiednio przygotować się do procesu wnioskowania. Kluczowe będzie skompletowanie niezbędnych dokumentów dochodowych przedsiębiorstwa, a także poprawne uzupełnienie wniosku o przyznanie finansowania. Zaciągnięcie kredytu przez firmę nie musi wiązać się z żadnymi problemami na tle płynności finansowej. Na pomoc od banku w ramach kredytu na działalność gospodarczą może zdecydować się praktycznie każda firma, która potrzebuje dodatkowych środków na rozwój technologiczny, rozbudowę firmowych nieruchomości, a także pokrycie bieżących kosztów prowadzenia firmy.

Jeśli chcesz kredytować nową inwestycję lub dopiero wchodzisz na rynek i potrzebujesz zabezpieczenia finansowego dla działalności, koniecznie dowiedz się, jak dostać kredyt w banku. Wystarczy, że przejrzysz dostępne formy finansowania lub skontaktujesz się z ekspertem Finaum, który dopasuje najrozsądniejsze rozwiązanie i pomoże w uzyskaniu kredytu dla Twojej firmy, niezależnie od branży.

Czym jest kredyt na działalność gospodarczą?

Kredyt na działalność gospodarczą to pewien odpowiednik kredytu konsumenckiego. Najważniejsze jest to, że środki pozyskane w ramach kredytu bankowego muszą być spożytkowane w 100% na działalność związaną z firmą. Oznacza to, że przedsiębiorstwo, które otrzyma kredyt, musi wykazać, że wszystkie środki zostaną spożytkowane na cele firmowe, czyli: pokrycie bieżących kosztów, zakup sprzętu firmowego, zrealizowanie inwestycji.

Szanse na kredyt uzależnione są przede wszystkim od wyników finansowych firmy, formy opodatkowania, a także historii kredytowej. Banki, które udzielają kredytów na działalność gospodarczą, sprawdzają wiele czynników, takich, jak:

  • dochody firmy, np. na podstawie księgi przychodów i rozchodów, czyli zdolność kredytowa,
  • aktualne zobowiązania finansowe przedsiębiorstwa,
  • dotychczasowa historia kredytowa,
  • zaległości podatkowe w Urzędzie Skarbowym oraz ZUS, czyli Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych,
  • czas prowadzenia działalności gospodarczej,
  • branża,
  • rejestry dłużników.

To oczywiście podstawowe elementy, jakie może sprawdzić kredytodawca - zarówno w odniesieniu do nowej firmy, która planuje wziąć kredyt, jak i tej, która działa na rynku już o wielu lat.

Rodzaje kredytów dla przedsiębiorców

W Polsce dostępne są kredyty na rozpoczęcie działalności gospodarczej, jak i takie, które umożliwiają pokrycie kosztów planowanych inwestycji. Konkretne formy finansowania mogą być kierowane w konkretne cele lub udzielane na dowolnie wybrane cele, ale tylko te związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Chcesz poznać najpopularniejsze rodzaje kredytów i pożyczek firmowych? Oto kilka z nich.

Kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy to ciekawa oferta finansowania, która pozwala utrzymać płynność finansową przedsiębiorstwa. Decydując się na obrotowy kredyt firmowy, warto wiedzieć, że ten może być przeznaczony na takie cele, jak:

  • pokrycie kosztów zatrudnienia pracowników,
  • zakup surowców i towarów niezbędnych do prowadzenia działalności,
  • spłata rat kredytów lub zaciągniętych dotychczas pożyczek.

Finansowanie w ramach kredytu obrotowego jest najczęściej wypłacane jednorazowo, a okres kredytowania w tym przypadku wynosi najczęściej 12 miesięcy, ale z możliwością przedłużenia umowy. To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy mają problemu z terminowymi płatnościami faktur od kontrahentów i jednocześnie chcą zachować doskonały poziom płynności finansowej.

Kredyt w rachunku bieżącym

Jedną z najchętniej wybieranych form finansowania przez przedsiębiorców na terenie Polski są kredyty w rachunku bieżącym. W tym przypadku środki przyznane przez bank są dostępne na koncie firmowych jako dodatkowy limit odnawialny. Dzięki temu przedsiębiorstwo ma dostęp do dodatkowych środków na dowolnie wybrany cel związany z działalnością gospodarczą. Umowy kredytów w rachunku bieżących najczęściej obowiązują na 12 miesięcy, choć banki chętnie wydłużają czas trwania umowy. To szczególnie dobre rozwiązanie dla małych przedsiębiorców, którzy chcą mieć dodatkowe zabezpieczenie na koncie na wypadek pojawienia się nieprzewidzianych wydatków.

Kredyt inwestycyjny

Kredyty inwestycyjne to zobowiązania celowe, które udzielane są m.in. na pokrycie koszów wszelkiego rodzaju inwestycji firmowych. Jeśli planowane przedsięwzięcia nieco przekraczają możliwości przedsiębiorstwa, można ubiegać się o kredyt inwestycyjny w banku. Ten udzielany jest na takie cele, jak: budowa nowoczesnej linii produkcyjnej, inwestycja w maszyny firmowe, rozbudowa siedziby przedsiębiorstwa wraz z zakupem wyposażenia.

Warunkiem udzielenia kredytu inwestycyjnego jest często konieczność wykazania odpowiednio wysokiego wkładu własnego. Przedsiębiorcy najczęściej muszą zdobyć ok. 20-30% wartości przedsięwzięcia, aby bank zgodził się na pokrycie pozostałych kosztów kredytem na działalność gospodarczą. Okres finansowania w przypadku tego typu ofert to nawet kilkanaście lat, natomiast kwota uzależniona jest od indywidualnych ustaleń firmy z bankiem.

Kredyt hipoteczny

Kredyty hipoteczne dla przedsiębiorców to forma finansowania, dla której zabezpieczeniem jest nieruchomość należąca do majątku firmowego. Dla banku to pewna forma zabezpieczenia finansowania kredytu hipotecznego, który może być udzielony na naprawdę pokaźną kwotę. Decydując się na kredyt hipoteczny na działalność gospodarczą, warto wiedzieć, że można zaciągnąć go na konkretnie wybrane cele: zakup nieruchomości, lokalu przeznaczonego na wynajem lub pokrycie kosztów zakupu działki budowlanej pod zabudowę dla działalności gospodarczej.

Kredyt technologiczny

Ten rodzaj kredytów na działalność gospodarczą jest skierowany do firm, które chcą wdrożyć nowe technologie. Najistotniejszą cechą kredytów technologicznych jest to, że Bank Gospodarstwa Krajowego może pomóc w spłacie takiego zobowiązania, dzięki czemu koszty po stronie przedsiębiorstwa są o wiele mniejsze. Decydując się na taki kredyt, można stosunkowo niewielkim kosztem wdrożyć wiele ciekawych innowacji technologicznych w swojej firmie.

Kredyt dla firm na start

Kredyty na start dla firm umożliwiają szybkie rozkręcenie działalności gospodarczej i są dostępne nawet od pierwszego dnia działania przedsiębiorstwa na rynku. Do tej kategorii zobowiązań firmowych zaliczamy wszelkie formy pomocy od rządu, a także produkty bankowe przyznawane przedsiębiorcom z minimum formalności. Aby otrzymać kredyt na otwarcie firmy, należy spełnić standardowe warunki przyznania finansowania przez bank lub firmę pożyczkową. Warto też dodać, że kwota kredytu w tym przypadku może być ograniczona do maksymalnie kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jakich dokumentów wymaga bank?

Przygotowanie niezbędnej dokumentacji oraz analiza dostępnych ofert to podstawa przed złożeniem wniosku do banku o przyznanie kredytu na działalność gospodarczą. Co więcej, najobszerniejsza lista dokumentów jest potrzebna, jeśli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na firmę. Poniżej znajdziesz listę niezbędnych dokumentów, których wymagają banki na etapie wnioskowania o kredyty firmowe:

  • potwierdzenie zarejestrowania działalności w CEiDG, czyli numer NIP, REGON oraz ewentualnie umowa spółki.
  • zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami w ZUS i US,
  • rozliczenie PIT 36 za poprzedni rok obrachunkowy,
  • wyciąg z rachunku bankowego - nawet do 12 miesięcy,
  • księga przychodów i rozchodów za bieżący i poprzedni rok obrachunkowy,
  • bilans zysków i strat,
  • deklaracja VAT.

Oprócz konieczności dostarczenia szeregu dokumentów do banku, warto też dodać, że kredytodawca ma prawo zweryfikować historię kredytową przedsiębiorstwa, a także poziom aktualnego zadłużenia. Dopiero po dokładnej weryfikacji dostarczonych dokumentów, wniosku kredytowego oraz wiarygodności przedsiębiorstwa, bank wydaje decyzję kredytową i umożliwia podpisanie umowy.

Kredyt dla jednoosobowej działalności gospodarczej - czy to możliwe?

Kredyt dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jest jak najbardziej dostępny. Wystarczy, że przedsiębiorca spełnia podstawowe warunki wymagane przez bank, a także wykazuje odpowiednio wysokie dochody. Forma opodatkowania działalności nie ma tu większego znaczenia, choć może nieco rzutować na to, jak banki wyliczają zdolność kredytową. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do tego, aby ubiegać się o kredyt na działalność gospodarczą w przypadku takiej formy prawnej prowadzenia firmy.

Co ciekawe, według raportu GUS (Główny Urząd Statystyczny) za IV kwartał 2022 roku jednoosobowe działalności gospodarcze to wciąż najliczniejsza grupa przedsiębiorców w Polsce. Według badań JDG to nieco ponad 83% ogólnej liczby zarejestrowanych firm w kraju. Więcej na ten temat możesz sprawdzić na stronie GUS odnośnie do rejestracji i upadłości przedsiębiorstw w IV kwartale 2022 roku.

Pożyczki pozabankowe - czy są ryzykowne dla firm?

Prowadząc własną firmę w Polsce, możesz też ubiegać się o pozyskanie finansowania w instytucji pozabankowej. Oferty tego typu są skierowane do przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a także spółek. Warto jednak wiedzieć, że odsetki od kredytu firmowego są najczęściej o wiele niższe, niż w przypadku pożyczek pozabankowych o wysokim wskaźniku RRSO. W celu pozyskania dodatkowych środków dla firmy od instytucji pozabankowej, wystarczy prowadzić legalną działalność na terenie kraju, złożyć wniosek i potwierdzić tożsamość.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na flipa - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego. Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house […]

Czytaj wpis
Kredyt na wakacje - a może pożyczka?

Poszukiwanie źródła finansowania na wakacyjny urlop może zająć sporo czasu. Na rynku jest wiele ofert kredytów i pożyczek na wakacje, z których możemy skorzystać. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się, jak wybrać najlepszy kredyt na wakacje dla siebie i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej. […]

Czytaj wpis
Pożyczka na alimenty i świadczenia rodzinne

W dzisiejszych czasach instytucje pozabankowe robią wszystko, aby pozyskać dodatkowych klientów i udzielić jak największej liczby pożyczek. Pożyczkodawcy często celują w grupy osób, które mają problemy z płynnością finansową i nie posiadają stabilnego źródła dochodu. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystywane są pożyczki na alimenty i świadczenia rodzinne, np. 500 plus. Chcesz dowiedzieć się, na jakich […]

Czytaj wpis
Pożyczka na 500 plus

Osoby potrzebujące nagłego zastrzyku dodatkowej gotówki coraz częściej wybierają firmy pozabankowe w celu podpisania umowy pożyczki lub chwilówki. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy pożyczkobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji musisz poszukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą Ci zbudować, chociażby minimalną zdolność finansową potrzebną do uzyskania pożyczki. Na rynku coraz częściej pojawiają się oferty […]

Czytaj wpis
Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Wyłudzenie kredytu i wszelkiego rodzaju oszustwa kredytowe to przestępstwo w rozumieniu Art. 297 Kodeksu karnego. Zgodnie z przepisami każdy, kto w celu uzyskania dla siebie od banku albo innej jednostki organizacyjnej korzyści finansowych nadużywa dobro osób trzeciej, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Według raportu InfoDOK Związku Banków Polskich w pierwszym kwartale 2023 […]

Czytaj wpis
Czy można zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny?

W dzisiejszych czasach do zaciągnięcia kredytu hipotecznego trzeba spełnić tylko kilka warunków wymaganych przez bank. To podstawa, aby móc ubiegać się o kolejne finansowanie związane z zakupem nieruchomości mieszkalnej. Poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego możesz zrealizować swoje marzenia o własnych czterech ścianach. Zakup wymarzonego domu to często wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku milionów złotych. […]

Czytaj wpis
Kredyt gotówkowy pod hipotekę

W dzisiejszych czasach banki proponują wiele ciekawych produktów finansowych, które umożliwiają pozyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel lub sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia. Coraz popularniejsze są kredyty gotówkowe pod hipotekę, których zasada działania jest podobna jak np. kredytu pod zastaw mieszkania lub kredytu pod zastaw domu. W przypadku kredytów gotówkowych z zabezpieczeniem hipotecznym kwota finansowania nie może […]

Czytaj wpis
Chwilówki w weekend - jak to działa?

Banki komercyjne i większość firm pożyczkowych działa wyłącznie od poniedziałku do piątku. To spore ograniczenie, szczególnie dla osób, które chcą zdobyć dodatkowe pieniądze w nocy, późnym wieczorem lub w dni wolne od pracy. Obecnie na rynku pojawiają się propozycje chwilówek w weekend, które są przyznawane przez instytucje pozabankowe.  Jak to działa? Zasada jest prosta. Wystarczy, […]

Czytaj wpis
Kredyt na remont domu lub mieszkania

Kredyt na remont to dobre rozwiązanie przydatne przede wszystkim na etapie planowania kompleksowego remontu nieruchomości lub wykończenia. Decydując się na zaciągnięcie nowego zobowiązania w banku, koniecznie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje finansowania. Możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania, standardowy kredyt lub pożyczkę gotówkową. Możliwości jest mnóstwo. Warto jednak podpisać taką umowę kredytu […]

Czytaj wpis
Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu oznacza całkowite zakończenie egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji sprawa ma swój koniec, ale nie ze względu na pozytywne zakończenie wszczętego postępowania egzekucyjnego. Umorzenie następuje wtedy, kiedy komornik w trakcie realizowanych czynności związanych z odzyskiwaniem należności napotka problemy i przeszkody umożliwiające zaspokojenie potrzeb wierzyciela. Wtedy następuje przekazanie sprawy do rozpatrzenia przez […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
1 2 3 8

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL