6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

Podsumowanie artykułu

Błędy, które daje się odczuć na własnej skórze to często najlepsze lekcje. Pamiętaj, że nie musisz popełniać błędów, które ktoś zrobił przed Tobą. Czego unikać przy ubieganiu się o kredyt?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową.

Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz już doświadczenie w tym obszarze, warto zrozumieć, jakie pomyłki są najczęściej popełniane przy składaniu wniosku o kredyt gotówkowy, pożyczkę lub kredyt hipoteczny. Poniżej znajdziesz 10 najczęstszych błędów i wskazówki, jak ich uniknąć.

Błąd nr 1: Przy zaciąganiu kredytu chcesz uzyskać niewłaściwą kwotę kredytu

„Przecież wiem, ile chcę pożyczyć, co nie?”. Często tak, ale zdarzają się błędy, o których warto wspomnieć. Najczęstszym przy podawaniu kwoty jest niedoszacowanie lub przeszacowanie wnioskowanej kwoty.

Niedoszacowanie

Niedoszacowanie to sytuacja, w której wnioskujesz o finansowanie w dokładnie takiej wysokości, ile ma kosztować dana inwestycja lub przedmiot. Jednak zdarza się, że jest ona niewystarczająca, gdyż trzeba do podstawowego urządzenia dokupić coś jeszcze.

Przykład: Kupujesz auto za 15 tys. złotych i zaciągasz pożyczkę dokładnie w tej wysokości. Należy jednak pamiętać, że pojazd trzeba przetransportować, zarejestrować, ubezpieczyć, a czasami wyremontować przed rozpoczęciem użytkowania.

Przykład 2: Przy planowaniu remontu zawsze trzeba coś dodatkowo wymienić lub dokupić. W związku z tym warto pomyśleć o kwocie 15-20% wyższej od planowanego budżetu. W tym wypadku bufor „na wszelki wypadek” często się przydaje.

Przeszacowanie

Niektóre osoby potrafią przeszacować potrzebny budżet na dany cel. Jeśli potrzebujesz 15 tys. złotych, to raczej nagle nie będziesz potrzebować 40 tys. złotych. Nie potrzebujesz aż tak dużego buforu bezpieczeństwa. Pieniądze zawsze się przydadzą, ale jeśli nieodpowiednio zarządzać budżetem domowym, to spłata rat może być problemem.

Warto uważać, aby nie znaleźć się w opisanych skrajnych przypadkach. Jeśli weźmiesz zbyt mało pożyczki, to będziesz musiał sięgnąć po kolejną. W takiej sytuacji jej oprocentowanie może być wyższe od tej, którą niedawno uzyskałeś. Co więcej, instytucja finansowa może obliczyć, że brakuje Ci zdolności, a to stwarza kolejny problem.

Przy zbyt wysokim kredycie istnieje silna pokusa do wydawania pieniędzy. Poza tym dodatkowo obciążasz budżet domowy na kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt kolejnych miesięcy. Trudno przewidzieć, jakie zdarzenia mogą pojawić się w takim okresie. Trzeba mieć na uwadze także negatywne scenariusze, jak chorobę czy zwolnienie z pracy, a to może utrudnić spłatę pożyczki.

Planujesz kupić nieruchomość? Przeczytaj: Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład?

Błąd nr 2: Umowa kredytowa w banku ze zbyt długim lub zbyt krótkim okresem kredytowania

Kredytobiorców można podzielić na dwie grupy. W pierwszej są te osoby, które chcą szybko spłacić kredyt i dlatego wybierają maksymalnie krótki okres spłaty z dużą ratą. W przypadku drugiej grupy są osoby, które stosują maksymalnie długi okres kredytowania z minimalną ratą.

Wysoka rata i niskie koszty przy wysokim dochodzie

Obie skrajności niosą a sobą pewne zagrożenia. Nawet jeśli masz wystarczającą zdolność kredytową i stać Cię na spłatę wysokich rat, aby zapłacić niższe koszty, to trzeba mieć z tyłu głowy wspomniane negatywne scenariusze. Duża comiesięczna spłata znacząco obciąża domowy budżet i może utrudnić codzienne życie. 

Wysoka rata i krótki okres spłaty to wariant odpowiedni dla osób, które mają wystarczającą zdolność i dobrą historię kredytową. Jeśli spłacana pożyczka pozwala Ci na utrzymanie dotychczasowego standardu życia, to takie podejście jest w porządku.

Niska rata i wyższe koszty

Długi okres kredytowania sprawia, że comiesięczna rata jest stosunkowo niska. Należy jednak pamiętać, że im dłuższy okres kredytowania, tym wyższy całkowity koszt kredytu. 

Takie podejście jest z jednej strony roztropne, ponieważ nie obciąża domowego budżetu. Warto jednak dostosować poziom raty do Twojej sytuacji, aby możliwie szybko spłacić kredyt. Czasami kilkadziesiąt złotych wyższa rata pozwoli Ci zaoszczędzić w skali całego kredytu kilkaset lub kilka tysięcy złotych. 

Jeśli mimo wszystko chcesz mieć poczucie, że miesięczna rata jest na niskim poziomie, to możesz zastosować inne podejście. Spłacaj raty na niskim poziomie, a jak w miesiącu zostaną Ci wolne środki, to nadpłacaj kredyt. W ten sposób pozbędziesz się części kapitału do spłaty i finalnie zapłacisz mniej.

Błąd nr 3: Zbyt duża liczba kredytów

Obecnie kredyty i pożyczki gotówkowe są łatwo dostępne. W związku z tym nie brakuje osób, które z łatwością sięgają po kolejne zobowiązania. Dzięki temu szybko zaspokajają swoje potrzeby, które w normalnych okolicznościach musiałyby poczekać kilka miesięcy lub lat.

Nie brakuje także osób, które chcą nowym finansowaniem spłacić już istniejący kredyt. W ten sposób chcą chwilowo uniknąć problemów z ewentualną windykacją zadłużenia. Taka sytuacja prowadzi do spirali zadłużenia i poważnych problemów finansowych, a także prawnych.

Jeśli chcesz uniknąć podobnych sytuacji, to mówiąc wprost – mierz siły na zamiary. Dobrze przemyślane decyzje i dostosowane pożyczki pod względem kwot i terminów spłaty do swojego budżetu, pomogą Ci uniknąć problemów.

Błąd nr 4: Kredytobiorca składa wniosek kredytowy pod wpływem impulsu

Nawet racjonalne i przemyślane decyzje okraszone są dużą dawką emocji. Osoby indywidualne, jak Ty i ja, ale także firmy (decydenci) działają pod wpływem emocji. Jedni potrafią je okiełznać, a inny są skrajnie na nie podatni. W tym drugim przypadku prowadzi to do podejmowani decyzji pod wpływem chwili.

Nowy iPhone dostępny w sklepie? Muszę go mieć natychmiast w wersji PRO! Cyk, pożyczka na kilkanaście tysięcy złotych, bo trzeba dokupić słuchawki i inne gadżety. Innym przykładem to impuls, gdy siedząc w ogrodzie, zdecydujesz o budowie altany. Na majówkę nie zdążysz, ale dzień dziecka zrobisz swoim pociechom w cieniu eleganckiego budynku.

Nie ma nic złego w spełnianiu marzeń i realizacji celów. Trzeba jednak mieć na to plan i sprawdzić dostępne oferty, aby nie decydować się na pierwszą lepszą. W ten sposób masz szansę znaleźć najkorzystniejszą ofertę z Twojego punktu widzenia.

Poradnik: Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Błąd nr 5: Jeden z najczęstszych błędów to kierowanie się wyłącznie wysokością oprocentowania

Wszystkie parametry, czyli m.in. prowizja za udzielenie i oprocentowanie mają znaczenie przy wyborze kredytu lub pożyczki. Nie patrz wyłącznie na nie. W przypadku kredytów gotówkowych istnieje wiele innych opłat, które wpływają na wysokość RRSO, czyli całkowitego kosztu kredytu.

Najprościej i najszybciej porównasz oferty, sprawdzając Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO). W tym wypadku zasada jest prosta – im niższe RRSO, tym tańszy kredyt. 

Alternatywnie możesz policzyć samodzielnie wszystkie opłaty lub skorzystać z kalkulatorów kredytowych. W obu przypadkach wartości powinny być zbliżone do wyliczeń banku lub firmy pożyczkowej, w których ubiegasz się o finansowanie.

Pamiętaj! Przy staraniu się o kredyt niski poziom oprocentowania nominalnego może być rekompensowany przez wysoką prowizję i koszty ubezpieczeń. To, że uzyskasz niższe oprocentowanie, nie oznacza, że zapłacisz mniej za produkt. Często lepiej zrezygnować z ubezpieczenia i zdecydować się na wyższe oprocentowanie. W ostatecznym rachunki taki manewr sprawi, że zapłacisz finalnie mniej.

Błąd nr 6: Wniosek o kredyt hipoteczny w jednym banku i wnioski o gotówkę w 5 innych, czyli zbyt duża liczba wniosków.

Jeśli jednocześnie złożysz zbyt dużo wniosków w różnych instytucjach finansowych, to istnieje prawdopodobieństwo, że przekreślisz swoje szanse na uzyskanie kredytu w każdym z nich. Wyobraź sobie, że wnioskujesz o kredyt hipoteczny w jednym banku, a jednocześnie w pięciu innych złożyłeś wniosek o gotówkę na remont.

Dla banków to sytuacja, które generuje ryzyko. W konsekwencji instytucje finansowe mogą odmówić finansowania. Choć w BIK widać liczbę złożonych wniosków, to od razu nie wiadomo, które z nich zostały wypłacone. 

Nie ma nic złego w tym, że złożysz wniosek w 2-3 bankach jednocześnie. Jeśli jednak jest to 5-10 instytucji, to sytuacja diametralnie się zmienia. Zdecydowanie lepiej zaczekać na decyzję, nawet jeśli ma być ona odmowna i dopiero później złożyć kolejną aplikację w innym banku.

Oferta kredytu w swoim banku czy u eksperta finansowego?

Najlepiej zacząć od instytucji, w której prowadzisz rachunek bieżący. Jeśli wpływa na niego Twoje wynagrodzenie, to jest duża szansa, że bank sam zaproponuje Ci finansowanie. Co więcej, ograniczy także liczbę formalności i niezbędnych dokumentów.

Jednak w sytuacji, gdy uzyskasz decyzję negatywną, a nadal potrzebujesz pieniędzy, zwróć uwagę na ofertę pożyczek gotówkowych. W ofercie znajdziesz m.in. kredyty konsolidacyjne czy finansowanie trudnych kredytów, a dzięki temu zrealizujesz swoje cele i plany. 

Pamiętaj, że powyższe błędy dotyczą kredytów i pożyczek. Przemyśl czy na pewno potrzebujesz pieniędzy w określonej wysokości. A może mniej lub więcej? Lista najczęstszych błędów to kompas, dzięki któremu nie wpłyniesz na finansową mieliznę.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Zmiana Konta Osobistego: Na Co Zwrócić Uwagę i Kiedy Warto To Zrobić?

Choć przeniesienie konta może wydawać się skomplikowane, odpowiednie przygotowanie i świadomość kluczowych aspektów tego procesu mogą uczynić tę zmianę prostą i opłacalną. W tym artykule przedstawiamy, na co zwrócić uwagę przy zmianie konta osobistego i kiedy warto to zrobić. Opłaty i Prowizje Jednym z głównych powodów, dla których wiele osób decyduje się na zmianę konta, […]

Czytaj wpis
Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości? W artykule przyjrzymy się sposobom […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL