Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Podsumowanie artykułu

Wkład własny można wnieść w różnej formie, nie tylko w gotówce. Jaki jest minimalny udział w kredycie hipotecznym? Jakie przepisy regulują jego wysokość? Zerknij na najważniejsze informacje dotyczące wkładu własnego.

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić.

Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym?

Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd jest ta dotycząca minimalnego wkładu własnego na poziomie 20% wartości kredytu. Rekomendacja S, którą wydała Komisja Nadzoru Finansowego, faktycznie wskazuje na tę wartość. Niemniej jednak to rekomendacja, a nie wiążące bank prawo, co oznacza, że wkład własny może być na niższym poziomie. Chcesz wiedzieć więcej o wkładzie własnym do kredytu hipotecznego? Jesteś w dobrym miejscu!

Ile wynosi minimalny wkład własny w 2024 roku?

Banki stale reagują na zmiany w gospodarce. Jeśli robi się gorąco, to uzyskanie kredytu, staje się nieco trudniejsze. Natomiast, gdy rynek rośnie, to banki luzują swoją politykę pożyczkową. Niemniej są pewne stałe punkty, które trzeba spełnić, jako kredytobiorca i jest to np. minimalny wkład własny. Ile wynosi w 2024 roku?

Przy standardowym kredycie hipotecznym rekomendowany przez KNF udział powinien wynosić 20%. Jednak spora część banków proponuje kredytobiorcom 10% wkład.

BankMinimalny wkład własny – kwiecień 2024
Alior Bank10%
PKO BP10%
Pekao S.A.10%
Bank Millenium 10%
mBank10%
ING Bank Śląski20%
Santander Bank Polska10%
Credit Agricole10%
Citi Handlowy20%
Bank Ochrony Środowiska10%
BNP Paribas20%
VeloBank10%
Bank Pocztowy20%

Warto zaznaczyć, że w przypadku programów rządowych obowiązują inne wymagania dotyczące wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. W tej wersji obowiązuje maksymalny wkład własny.

Rodzinny Kredyt mieszkaniowy – parametry:

 • maksymalny wkład własny do 20% wartości nieruchomości przy założeniu, że kredyt ma zmienne oprocentowanie;
 • maksymalny wkład własny do 30% wartości nieruchomości przy założeniu, że kredyt ma stałe oprocentowanie;
 • z dowolnym wkładem własnym, jeśli jest nim działka pod budowę domu;
 • bez wkładu własnego – brakujący udział własny gwarantuje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Bezpieczny kredyt 2 procent

W przypadku wkładu własnego przy kredycie 2% maksymalny udział kredytobiorcy mógł wynieść do 200 000 złotych. W przypadku wniesienia działki pod budowę domu jej wartość wraz z kwotą kredytu nie mogła przekroczyć 1 mln złotych. Ponadto także była dostępna opcja bez wkładu kredytobiorcy.


Ważne!

Zgodnie z rekomendacją KNF kredyt z niskim wkładem własnym powinien być dodatkowo zabezpieczony. Banki rozwiązały tę kwestię w taki sposób, że wymagają od kredytobiorców wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.


Potrzebujesz środków na wykończenie mieszkania lub domu? Pomoże pożyczka gotówkowa.

Czym jest wkład własny do kredytu hipotecznego?

Najprościej ujmując, wkład własny to Twój osobisty udział finansowy w inwestycję, na rzecz której zaciągasz zobowiązanie.

Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym?; wkład własny

Obecnie banki nie mogą udzielać finansowania na 100% wartości nieruchomości. Zgodnie z obowiązującymi przepisami mogą pożyczyć pieniądze na sfinansowanie części inwestycji, a pozostałą kwotę musi pokryć z własnych środków kredytobiorca.

Jak ustalana jest wysokość wkładu własnego? Komu należy wpłacić wkład własny? Przyszli kredytobiorcy często zadają podobne pytania. W uproszczeniu kwota kredytu i udziału własnego powinny starczyć na pokrycie kosztów zakupu lub budowy nieruchomości.


Przykład:

 • Mieszkanie kosztuje 500 000 złotych.
 • Środki własne wynoszą 100 000 złotych.

Do sfinansowania transakcji wystarczy Ci kredyt na 400 000 złotych. W tym przypadku Twój udział wyniesie 20%.


Obowiązujące przepisy nie umożliwiają zaciągnięcia standardowego kredytu hipotecznego bez swojego udziału. Masz jednak szansę na mieszkanie bez wkładu własnego w ramach programu rządowego. Warto jednak sprawdzić, czy spełniasz jego warunki.

Przeczytaj także: Brakuje Ci na ratę kredytu? Wypróbuj 5 sprawdzonych rozwiązań.

Dlaczego banki wymagają wkładu własnego?

Jeszcze do 2014 roku banki w Polsce mogły udzielić kredytu hipotecznego na 100% wartości nieruchomości. Często nawet można było spotkać oferty na 110%, a nawet 130% wartości mieszkania lub domu. Dodatkowe pieniądze miały pomóc w wykończeniu lub wyremontowaniu własnego M.

Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym?; wkłąd własny

Dla wielu kredytobiorców powyższe podejście było bardzo korzystne. Jednak banki podchodziły do tego bardzo ostrożnie. Zabezpieczeniem spłaty była nieruchomość. W przypadku utraty jej wartości, bank ponosił ryzyko ewentualnej straty, jeśli dłużnik przestałby spłacać kredyt, a mieszkanie lub dom trafiłyby na sprzedaż. Tak się jednak nigdy nie stało, ponieważ wartość nieruchomości systematycznie rośnie. Choć takie ryzyko naturalnie występuje.

Sytuację na rynku postanowiła ustabilizować Komisja Nadzoru Finansowego, która wprowadziła Rekomendację S. Można ją nazwać zbiorem dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycją kredytową zabezpieczoną hipotecznie. Rekomendacja z roku na rok podnosiła minimalny udział kredytobiorców.

Poziom udziału własnego w poszczególnych latach

 • 2014 r. – 5%;
 • 2015 r. – 10%;
 • 2016 r. – 15%;
 • 2017 r. – 20%.

Na koniec 2020 r. KNF podjęła decyzję, że wysokość wkładu własnego na poziomie 20% to minimalny próg. Niemniej instytucje finansowe zyskały możliwość zmniejszenia go do 10%, jeśli klient będzie gotów do zastosowania dodatkowych zabezpieczeń.

W jakiej formie można wnieść wkład własny przy kredycie hipotecznym?

Wkładem własnym mogą być pieniądze, czyli np. oszczędności zgromadzone na rachunku bankowym lub w formie gotówki. Pożyczkodawcy akceptują także inne formy udziału kredytobiorcy w inwestycji. Warto jednak zaznaczyć, że każda instytucja ma w tym zakresie inne wymagania.

Wkładem własnym do kredytu hipotecznego może być:

 • darowizna;
 • wkład budowlany;
 • zadatek wpłacony na poczet zakupu nieruchomości;
 • środki zgromadzone na PPK;
 • działka pod budowę domu;
 • środki z IKE i IKZE;
 • inna nieruchomość.

Wymienione rozwiązania mogą zastąpić gotówkę w całości lub w części posłużyć, jako wymagany wkład własny. Pamiętaj, że bank może zgodzić się na wkład w innej formie niż gotówka, ale wiąże się to z koniecznością spełnienia dodatkowych wymagań. 

Dla przykładu, jeśli udziałem jest działka pod budowę domu, to musi mieć ona odpowiednią wartość i być wolna od innych obciążeń. Oznacza to najczęściej konieczność sporządzenia wyceny przedmiotu zabezpieczenia. Dobrze o tym pamiętać, ponieważ to dodatkowy koszt około kredytowy.

Potrzebujesz odpocząć od rat? Wypróbuj kredyt konsolidacyjny.

Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym?

Jak udokumentować wkład własny do kredytu?

Posiadanie gotówki lub innych aktywów, które mogą posłużyć za udział własny to „połowa sukcesu”. Bank będzie chciał, abyś udokumentował wkład własny na mieszkanie. Poniżej kilka najczęściej wybieranych sposobów:

 • Wyciąg z rachunku bankowego – jeśli zbierałeś pieniądze na koncie, to wystarczy wyciąg za 3-6 ostatnich miesięcy.
 • Umowa przedwstępna – w przypadku zakupu mieszkania lub domu, tego rodzaju umowa może potwierdzić kwotę i źródło wkładu własnego.
 • Potwierdzenie wpłaty – w przypadku darowizny, środków z PPK czy ze sprzedaży nieruchomości należy przedstawić dokumenty dotyczące transakcji.
 • Potwierdzenie otrzymania spadku – pieniądze lub dobra pochodzące z dziedziczenia należy dostarczyć dokumenty potwierdzające uzyskanie spadku.
 • Akt własności nieruchomości – jeśli wkładem jest działka lub inna nieruchomość, to należy przedłożyć akt notarialny potwierdzający własność.

Przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, musisz liczyć się z koniecznością dostarczenia różnych dokumentów.

Mieszkanie bez wkładu własnego

Jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny, to powinieneś liczyć się z koniecznością pokrycia wkładu własnego. Co, jeśli nie masz tych środków?

Jednym ze sposobów jest uzyskanie gwarancji BGK. Bank Gospodarstwa Krajowego udziela kredytobiorcy specjalnej gwarancji, która jest dla banku kredytującego zabezpieczeniem spłaty kredytu mieszkaniowego. W razie problemów z terminowym wywiązywaniem się ze spłat, BGK wypłaci bankowi, w którym wziąłeś kredyt, pieniądze do wysokości gwarancji i stanie się Twoim wierzycielem.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego i z udziałem własnym – decyduj

Jeżeli spełniasz warunki ubiegania się o kredyt w programach rządowych, to warto przeanalizować korzyści z tego wynikające. Jeśli jednak kupujesz kolejną nieruchomość, to najpewniej skorzystasz ze standardowej opcji finansowania. Możliwości zakupu własnego M lub budowy domu są obecnie bardzo różne i niemal każdy znajdzie coś, co będzie pasowało do jego sytuacji. Natomiast, gdy będziesz potrzebować dodatkowych środków np. na remont lub wykończenie nieruchomości, sprawdź, jak możemy Ci pomóc.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL