Brakuje Ci na ratę kredytu? Wypróbuj 5 sprawdzonych rozwiązań

Podsumowanie artykułu

Podsumowanie: Problemy finansowe nie dają Ci spokoju? Przygotowaliśmy pięć sprawdzonych rozwiązań, które pomogą Ci pozbyć się problemów i wyjść na prostą. Przekonaj się, jakie metody sprawdzą się w Twoim wypadku. Sprawdź, co może Ci pomóc w zbudowaniu silnych fundamentów finansowych i ze spokojem patrzyć w przyszłość.

Na dzień przed pobraniem raty kredytu zaglądasz na konto i nagle oblewa Cię zimny pot. Brak wystarczających środków! Nie chcesz zepsuć swojej historii kredytowej i kolejny raz musisz wymyślić jak zorganizować pieniądze. Trzeba się spieszyć, ale nie warto panikować. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co zrobić w tego typu sytuacjach.

Jak koszty kredytu wpływają na portfele Polaków?

Inflacja i zmieniające się stopy procentowe wpływają na koszty życia, ale także wysokość raty kredytu. W momencie, gdy tracisz płynność finansową i zaczyna Ci brakować środków na opłaty, sytuacja robi się niepokojąca.

Krajowy Rejestr Długów (KRD) w badaniu „Oszczędzanie Polaków w inflacji” podał, że 2,4 mln Polaków ma przeterminowane zadłużenie. Co więcej, 25% badanych nie ma żadnych oszczędności i żyje od wypłaty do wypłaty.

Jeżeli problemy z regulowaniem comiesięcznych zobowiązań, tj. rachunków i rat, przedłużają się, to robi się naprawdę poważnie. Wówczas warto zwołać rodzinną naradę i możliwie szybko zareagować. Co możesz zrobić?

Ustal, co spowodowało, że wpływy nie pokrywają wydatków

Kluczowe jest określenie, jak Ty i Twoja najbliższa rodzina znaleźliście się w obecnym położeniu. Dlaczego pojawiają się opóźnienia ze spłatą kolejnej raty kredytu lub pożyczki? Wiele osób pomija ten etap analizy, a to w nim kryją się wskazówki i podpowiedzi, które mogą pomóc Ci rozwiązać palący problem finansowy.

Dla usystematyzowania informacji podziel trudności na krótkoterminowe i długoterminowe. W ten sposób łatwiej będzie Ci zaplanować przyszłe działania.

Trudności krótkoterminowe to m.in.:

 • Mniejsze wynagrodzenie — mniej zleceń, redukcja godzin pracy, brak premii;
 • Nieprzewidziane wydatki — naprawa auta, wymiana zepsutej lodówki, koszty leczenia;
 • Błędy w planowaniu budżetu — źle zaplanowane wydatki na urlop lub pominięcie rachunków;
 • Opóźnienia w płatnościach — wpływ wynagrodzenia od pracodawców w różnych terminach, brak płatności od dłużników;
 • Sezonowe wahania wynagrodzenia — przeważnie w przypadku pracy sezonowej lub w zależności od wyników (premie).

Trudności długoterminowe to m.in.:

 • Przewlekłe problemy zdrowotne lub niezdolność do pracy — wszystko to wpływa na Twoje możliwości zarobkowe;
 • Długotrwałe bezrobocie — zwolnienia i restrukturyzacje mogą dotknąć każdego. Może się zdarzyć, że nie zdążysz się przekwalifikować lub podnieść kwalifikacji, aby szukać pracy w nowym zawodzie;
 • Nadmierne zadłużenie — zaciąganie kredytów gotówkowych lub wzięcie kredytu hipotecznego bez pozostawienia buforu może negatywnie wpłynąć na budżet i utrudnić spłaty kredytu;
 • Nieudane inwestycje — złe decyzje oznaczają straty finansowe, co może uszczuplić oszczędności. Nigdy nie inwestuj wszystkich oszczędności w jeden projekt np. akcje, fundusz inwestycyjne czy obligacje;
 • Rozwód lub separacja — rozdzielenie dochodów, sprawy sądowe, podział majątku, alimenty i stałe wyższe koszty utrzymania mieszkania generują poważne koszty.

Przemyśl, co wydarzy się w przypadku utraty pracy. Czy łatwo znajdziesz zajęcie u innego pracodawcy, czy raczej będzie to trudne i kłopotliwe? Czy po zmianie pracy będziesz w stanie utrzymać obecny standard życia, czy będziesz otrzymywać niższe wynagrodzenie na nowym stanowisku, co go obniży?

Zaplanowanie kolejnych działań jest ściśle powiązane z tym, jak ocenisz swoją sytuację. Najważniejsze to uniknąć pętli kredytowej.

Działania krótkoterminowe, które możesz łatwo wprowadzić

Problemy finansowe mogą wywoływać napięcia, nerwy i niepokój, szczególnie gdy zaczyna brakować środków na spłatę zobowiązań. Nie wpadaj w panikę i przeanalizuj, jak wdrożyć szybkie zmiany.

Renegocjuj warunki kredytu

Problemów nie warto zamiatać pod dywan, szczególnie gdy korzystasz z kredytu mieszkaniowego. Wybierz się do banku i porozmawiaj o możliwościach zmiany warunków finansowania i obniżenia raty kredytu. Wydłużenie okresu kredytowania wpłynie na wysokość rat i odsetki. Comiesięczne zobowiązania będą niższe, jeśli bank wydłuży okres spłaty. Dzięki temu będziesz mógł odetchnąć i zyskasz czas, aby odbudować lub poprawić swoją sytuację finansową. 

Pamiętaj! Rozmowy z bankiem zacznij, zanim rata kredytu się przeterminuje. W innym wypadku negocjacje będą dużo trudniejsze.

Poszukaj dodatkowych źródeł dochodów

Możesz powiedzieć, że to „oczywista oczywistość”. Niemniej wiele osób odrzuca ten pomysł, nawet jeśli to rozwiązanie tymczasowe. Swoją wiedzę i umiejętności możesz wykorzystać w dodatkowych zleceniach, podjąć się korepetycji lub prac, które zajmą 2-3 godziny dziennie. W ten sposób wypracujesz kolejny dochód, który poprawi Twoją sytuację.

Żyjemy w gospodarce współdzielenia. Być może korzystasz z hulajnogi, miejskiego roweru lub wynajmujesz auto na minuty. Jeśli nie, to na pewno sama idea jest Ci dobrze znana. Pomyśl, czy masz jakieś aktywa, które możesz wynająć. Wolna piwnica, miejsce postojowe lub nieużywany pokój mogą przynieść Ci co miesiąc dodatkowe kilkaset złotych.

Oszczędności i ograniczenie wydatków

Najbardziej dotkliwa może być konieczność rezygnacji ze swoich rozrywek. Przeanalizuj miesięczny budżet i zobacz, które koszty możesz zoptymalizować. Karnet na siłownię, wyjścia do teatru i kina czy weekendowe eskapady ze znajomymi być może będzie trzeba ograniczyć, aby wyjść na prostą.

 • Masz pakiet Netflix, HBO, Disney+ i AppleTV, ale i tak rzadko do nich zaglądasz? Zrezygnuj z abonamentów i subskrypcji, które pożerają Twoje pieniądze. Kilka miesięcy przerwy nikomu nie zaszkodzi, a jak sytuacja się poprawi, zawsze znajdziesz czas, żeby nadrobić zaległości serialowe.
 • Pomyśl, czy możesz zmniejszyć swoje rachunki w domu. Gaszenie światła, wymiana żarówek na energooszczędne czy wyłączanie routera na noc, to drobne sprawy, które mogą pomóc Ci zaoszczędzić.
 • Na zakupy wybierasz się bez listy? Błąd! Zaplanuj posiłki na cały tydzień i  zrób zakupy na cały tydzień za jednym razem. Codzienne odwiedzanie sklepu to ryzyko sięgnięcia „po coś jeszcze”, co w skali miesiąca może przełożyć się na kilkaset złotych nieplanowanych wydatków.

Jeśli możesz liczyć na pomoc bliskich lub przyjaciół, to warto z niej skorzystać. Czasami może być Ci wstyd prosić o wsparcie, ale jeśli kilka tysięcy pożyczki może uchronić Cię przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia, to dumę trzeba schować do kieszeni. Z takich sytuacji wyjdziesz z twarzą i utrzymasz dobre relacje, jak  zwrócisz pożyczone pieniądze w umówionym terminie.

Zaplanuj i sukcesywnie wdrażaj działania długoterminowe

Najważniejsze to ugasić pożary. Dzięki temu zyskasz chwilę wytchnienia, którą będziesz mógł przeznaczyć na zajęcie się sprawami w dłuższym horyzoncie czasowym.

 • Pomyśl o konsolidacji kredytów. Możesz zaciągnąć kredyt, który spłaci wszystkie pozostałe zadłużenia. Zazwyczaj ma on niższe oprocentowanie i wydłużony okres spłaty, co obniży Twoje miesięczne zobowiązania.
 • Rozważ kredyt pod zastaw mieszkania (pożyczka hipoteczna). Jeśli dysponujesz nieruchomością bez obciążenia hipotecznego i nie boisz się jej narazić na stratę, możesz zaciągnąć niskooprocentowaną pożyczkę pod jej zastaw.
 • Otwarcie działalności gospodarczej daje ogromne możliwości zarobkowe. Jeśli jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie, masz kontakty, umiesz rozmawiać z ludźmi, to być może jest to sposób na spieniężenie dotychczasowego doświadczenia.
 • Ubezpieczenia na życie i mienia pomogą Ci zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
 • Planowania przyszłości nie zostawiaj na później. Pomyśl o emeryturze już dzisiaj i zacznij odkładać pieniądze np. poprzez IKE/IKZE lub indywidualne plany emerytalne. Wystarczą małe kwoty, aby przez kilka dekad wypracować solidne oszczędności. Bez tego trudno liczyć wyłącznie na łaskę ZUS-u.

Najlepsze, co możesz zrobić, to zainwestować w siebie. Naucz się zarządzania finansami osobistymi, weź udział w kursach i szkoleniach, a także czytaj branżową literaturę. Nie musisz sięgać po Miltona Friedmana czy Adama Smitha, aby przekopać się przez meandry ekonomii i finansów. Wiele praktycznych informacji, które możesz zastosować w codziennym życiu, znajdziesz na naszym blogu.

Co zrobić, aby obniżyć wydatki?

W firmach ciecie kosztów oznacza najczęściej redukcję personelu. W życiu osobistym nie zwolnisz siebie od odpowiedzialności, ale masz wpływ na to, gdzie wydajesz swoje pieniądze. Odpowiednie zarządzanie i ograniczenie pewnych wydatków pomoże Ci stanąć na nogi. Na pewno poczujesz też psychiczny spokój, który jest niezbędny dla dobrego samopoczucia.

Zmniejsz swoje koszty:

 • Przeanalizuj budżet i wyeliminuj zbędne pozycje;
 • Zweryfikuj swoje wydatki, ogranicz subskrypcje, kup tańszą elektronikę, jeśli stara wymaga wymiany;
 • Korzystaj z promocji i rabatów, a także planuj swoje wydatki na zakupy, np. sezonowe produkty są tańsze niż poza nim, co pozwala oszczędzić na kupowanych produktach;
 • Pamiętaj, że dojazd do pracy autem jest wygodny, ale także kosztowny. O ile to możliwe zamień samochód na komunikację miejską, rower lub przespaceruj się do miejsca pracy.
 • Sprawdź opłaty bankowe na swoich kontach. Być może przeniesienie rachunku do innego banku lub zamknięcie nieużywanego konta pomoże Ci oszczędzić na opłatach.
 • Zadbaj o ubezpieczenie na życie i mienia. Wiesz, że nie musisz stale odnawiać polisy w jednym miejscu, jeśli możesz znaleźć tańszą opcję.

O czym jeszcze warto pamiętać? Nie kredytuj się na maksimum zdolności. Inflacja i zmiany stóp procentowych pokazały, że zaciąganie zobowiązań „pod korek” jest niebezpieczne, szczególnie gdy rosną koszty kredytu. Sporym trzęsieniem ziemi jest sytuacja, w której rata kredytu wzrośnie o 70-80%. Jak sobie wówczas poradzisz?

Kontroluj, planuj i zapobiegaj. Finansowa profilaktyka

Brak edukacji finansowej w szkole lub w rodzinnym domu to problem całego społeczeństwa. Masz szansę przerwać ten niekorzystny trend. Zacznij sam się uczyć, a następnie przekazuj swoją wiedzę dzieciom. W ten sposób przygotujesz je na kontakt z systemem finansowym. Maluchy, a później dorosłe osoby, będą wiedzieć, że pieniędzy nie wyciąga się ze „ściany”, tylko trzeba je najpierw zarobić.

Zapobiegaj wspomnianym wcześniej niekorzystnym sytuacjom, stosując dobre praktyki:

 • Opracuj budżet i kontroluj wydatki — dzięki temu będziesz wiedzieć, gdzie rozchodzą się pieniądze. Gromadź paragony i opracuj tygodniowe raporty, aby łatwiej zarządzać środkami.
 • Fundusz na „czarną godzinę” — odkładaj nawet niewielkie kwoty na dodatkowe konto oszczędnościowe. Pieniądze mogą się przydać w różnych sytuacjach, np. gdy zepsuje się lodówka i będzie trzeba ją wymienić.
 • Negocjuj z wierzycielami — jeśli przewidujesz problemy ze spłatą zobowiązań (zwolnienie z pracy, brak premii, nieprzewidziane wydatki) to skontaktuj się z wierzycielem. Jest szansa, że będzie on otwarty na zmianę harmonogramu lub czasowe zawieszenie płatności.
 • Konsolidacja długów — zamiana kilku kredytów na jeden przy obniżeniu oprocentowania i wydłużenia okresu obowiązywania umowy, daje szansę na obniżenie miesięcznych wydatków.
 • Dodatkowe źródła dochodów — rozważ każde dodatkowe zajęcie, które zapewni Ci pieniądze. Praca w weekendy lub wykładanie towaru nocą 2-3 razy w tygodniu mogą pomóc podratować Twój domowy budżet.
 • Obniż koszty życia — pomyśl, jakie wydatki możesz ograniczyć, aby zmniejszyć comiesięczne koszty.

Jeśli chcesz uniknąć stresujących sytuacji związanych z finansami domowymi, zacznij analizować swój budżet i wydatki. Ułatwi Ci to zaplanowanie działań, gdy na horyzoncie pojawią się nieprzewidziane wydatki lub inne zawirowania. 

Trudności finansowe mogą spotkać każdego. Istotne jest, aby w takich okolicznościach zachować spokój i zaplanować dalsze działania. W ten sposób wyjdziesz z kłopotów i zbudujesz stabilną przyszłość opartą na przemyślanych działaniach finansowych.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Raty 0%: Na czym polegają zakupy na raty zero procent i na co uważać?

Nie brakuje osób, które uważają, że raty 0 to tylko chwyt marketingowy. Czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie! Sieci handlowe przy współpracy z bankami są w stanie zaproponować finansowanie sprzętu RTV i AGD. Tego typu usługa dostępna jest także przy zakupie aut czy w sklepach meblowych. Jak zatem działa nieoprocentowana pożyczka? Czy zaciągając ją, […]

Czytaj wpis
Kredyt samochodowy: Co warto o nim wiedzieć i jak wybrać najlepszy dla siebie kredyt na samochód?

Carl Benz uznawany jest za twórcę pierwszego samochodu. Choć na początku żartowano z jego wynalazku, że „straszy konie”, to dzisiaj trudno sobie wyobrazić świat bez auta. Często jest ono niezbędne, aby dojechać do pracy, zawieźć pociechy do szkoły czy wyjechać na wakacje. Zdarza się, że samochód to element „kultu”, przedmiot kolekcjonerski lub po prostu marzenie. […]

Czytaj wpis
Zwrot podatku za 2023. Na jaką kwotę możesz liczyć?

W 2023 roku nie było dużych zmian w systemie podatkowym. Reforma wprowadzająca Polski ład w 2022 r. sprawiła, że większość podatników rozlicza się obecnie na skali podatkowej. Większa kwota wolna od podatku przyczyniła się do tego, że część osób w ogóle nie odprowadza podatku, a więc nie ma co liczyć na zwrot z urzędu skarbowego. […]

Czytaj wpis
Jak zawiesić działalność zarejestrowaną w CEIDG przez Internet?

Zawieszenie działalności gospodarczej to sytuacja, w której chcesz lub musisz na pewien czas wstrzymać prowadzenie swojej firmy. Najczęstszą jej przyczyną jest utrata płynności, która prowadzi do trudności w opłacaniu kosztów, składek i podatków. Obowiązujące w kraju przepisy zapewniają możliwość zawieszenia działalności.  W artykule odpowiemy m.in. na pytania: Czytaj dalej i poznaj więcej szczegółów. Jak przeprowadzić […]

Czytaj wpis
Kwalifikowany podpis elektroniczny to wygoda i standard w biznesie

Stanie w kolejkach do urzędu nikomu nie służy, dlatego przedsiębiorcy korzystają z narzędzi, umożliwiających ich ominięcie. Jednym z nich jest podpis elektroniczny, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe, ale możesz nim także podpisać dokument cyfrowy i zatwierdzić zmiany w KRS lub CEIDG. Co warto wiedzieć o podpisie elektronicznym i jak go uzyskać? Czym jest podpis kwalifikowany? […]

Czytaj wpis
Zakupy w sklepie internetowym - gdzie zgłosić oszustwo?

Choć rozwój nowoczesnych technologii przyczynia się do tego, że jesteśmy w stanie zamawiać towary i usługi o wiele szybciej, to jednak generuje to spore ryzyko wyłudzeń. Cyberprzestępcy czyhają na nieświadomych użytkowników internetu, którzy bez dłuższego namysłu klikają we wszystkie otrzymywane linki. Te są tworzone wyłącznie po to, aby wyłudzić pieniądze. Realizując zakupy przez internet, zwracajmy […]

Czytaj wpis
Wezwanie do zapłaty

Każdy dłużnik musi liczyć się z tym, że w razie nagminnego unikania odpowiedzialności i braku jakichkolwiek wpłat na poczet wierzytelności może otrzymać wezwanie do zapłaty. Wysyłanie pism o z przedsądowym, czyli ostatecznym wezwaniem do zapłaty to działania wierzycieli, które mają na celu polubowne załatwienie sprawy z dłużnikiem. To formalny dokument, który jest przygotowywany najczęściej wtedy, […]

Czytaj wpis
Czym jest płatność odroczona?

Płatności odroczone to nowoczesne usługi finansowe, które z roku na rok zyskują na popularności. To jednak wcale nie oznacza, że taka metoda realizowania płatności za zakup usług i produktów jest w 100% bezpieczna. Kiedy sięgamy po metodę płatności odroczonej, kupujemy towary albo usługi i płacimy za nie dopiero za jakiś czas. Takie formy płatności udostępniają […]

Czytaj wpis
Czym jest kosztorys budowlany?

Mianem kosztorysu budowlanego nazywamy dokument, który zawiera wyszczególnione wszystkie koszty związane z wybudowaniem budynku mieszkalnego. Choć rodzaje kosztorysów są różne i mogą zawierać całkowicie odmienne informacje, to jednak standardem w przypadku kosztorysu budowlanego są takie dane, jak: To dokument finansowy, który ma ogromne znaczenie dla każdej ze stron powiązanej z transakcją budowy domu lub innej […]

Czytaj wpis
Licytacja komornicza za długi

Każdy wierzyciel ma prawo do tego, aby ubiegać się spłaty pełnej kwoty zobowiązania zaciągniętego przez dłużnika wraz z należnymi odsetkami. Jeśli windykacja polubowna, terenowa, a nawet wysyłanie monitów o zadłużeniu nie przynosi żadnych efektów, wtedy może dojść do egzekucji komorniczej. Aby licytacja mieszkania na poczet spłaty zobowiązań finansowych mogła zostać zrealizowana, komornik musi mieć tzw. […]

Czytaj wpis
Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na flipa - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego. Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house […]

Czytaj wpis
1 2 3 9

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL