15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Podsumowanie artykułu

Zdolność kredytowa to możliwość do zaciągnięcia i obsługi kredytu. W artykule znajdziesz 15 sposobów na to, jak poprawić swoją zdolność kredytową. Znajdziesz tutaj szybkie metody i te, które wymagają czasu. Szykujesz się do poważniejszej inwestycji? Zacznij działać już dziś. Powodzenia!

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości?

W artykule przyjrzymy się sposobom na zwiększenie zdolności kredytowej. Niektóre metody wymagają czasu, ale są też takie, które można wdrożyć od ręki. Czasami wystarczą niewielkie zmiany, aby uzyskać wyraźne zmiany i poprawić swoje możliwości finansowania. Zobacz, co możesz zrobić, aby zwiększyć swoją zdolność kredytową.

Sprawdź swoją zdolność kredytową online

Do dyspozycji masz zawsze pracowników banku lub firm pożyczkowych, którzy sprawnie zrobią to za Ciebie. Jeśli jednak nie chcesz jeszcze kontaktować się z żadnym przedstawicielem, to wyszukaj w sieci kalkulator zdolności kredytowej.

Kalkulator to proste narzędzie, które na podstawie kilku informacji dotyczących m.in. Twoich dochodów i kosztów życia, oszacuje zdolność kredytową. Na tej podstawie ocenisz, jakie masz szanse na otrzymanie finansowanie w oczekiwanej wysokości.

Przeczytaj także: 6 błędów przy ubieganiu się o kredyt - na co uważać?

Przeanalizuj swoje comiesięczne wydatki

Niskie koszty życia, brak rat i wyraźna nadwyżka finansowa pozytywnie wpływają na zdolność kredytową. Jeśli rozsądnie ograniczysz wydatki, to nie oznacza, że musisz obniżyć poziom swojego życia. Większość osób może zrezygnować przynajmniej z niektórych comiesięcznych kosztów. Jak to zrobić?

Zrób ćwiczenie, które polega na przeanalizowaniu swoich kosztów. Możesz wejść na historię, na swoim koncie i sprawdzić, gdzie wydajesz pieniądze. Dobrym sposobem jest także zbieranie paragonów, a następnie wprowadzenie ich do Excela. W ten sposób zobaczysz, jak wydajesz pieniądze i w którym miejscu możesz zaoszczędzić.

Może się zdarzyć, że wydajesz na subskrypcje platform streamingowych kilkadziesiąt lub kilkaset złotych miesięcznie. Jeśli w tym okresie masz czas na obejrzenie 1-2 filmów, to być może warto ograniczyć dostęp tylko do jednej platformy. 

Suma małych wydatków często przekłada się na wyraźne obciążenie budżetu. Rezygnacja z nich uwolni środki finansowe i poprawi Twoją zdolność.

Pomyśl o wydłużeniu okresu kredytowania

Wydłużenie okresu kredytowania to szybki sposób, aby zwiększyć zdolność kredytową. W tym celu należy skontaktować się z pożyczkodawcą i sprawdzić dostępność tego rozwiązania. Może się to wiązać z refinansowaniem kredytu, ale dzięki temu obniżysz swoje comiesięczne raty, a to uwalnia przestrzeń dla nowej pożyczki. 

Alternatywnie przy refinansowaniu możesz ubiegać się o zwiększenie kwoty finansowania. Wiele zależy od polityki danego banku lub firmy pożyczkowej. Niemniej cały proces jest łatwy do przeprowadzenia.

Ważne, aby do tej porady podchodzić z rozwagą. Dłuższy okres kredytowania to wyższy całkowity koszt kredytu. Warto mieć tego świadomość i znaleźć optymalny dla siebie balans. Celem tej operacji jest zwiększenie zdolności poprzez obniżenie wysokości raty i wydłużenie okresu kredytowania. W ten sposób powstaje przestrzeń na pozyskanie dodatkowych środków.

Przeczytaj także: Pożyczka pozabankowa online - co to jest?

Pomyśl o znalezieniu współkredytobiorcy

Wsparcie członka rodziny lub przyjaciela to jeden ze sposobów, aby podnieść swoją zdolność kredytową. W takiej sytuacji bank bierze pod uwagę dochody dwóch osób, co zwiększa szansę na finansowanie w pożądanej przez Ciebie wysokości. Jeśli masz taką możliwość, to warto ją rozważyć.


Przed przejściem do formalności warto zweryfikować zdolność kredytową potencjalnego współkredytobiorcy. Dobrze, gdyby ta osoba miała wysokie dochody na umowę o pracę i niskie obciążenia miesięczne. W tym wypadku istotna jest także dobra historia kredytowa.

Sprawdź swoją historię kredytową

W momencie, gdy ubiegasz się o kredyt, wiedz, że nie tylko zdolność kredytowa ma znaczenie. Równie ważne są scoring BIK, scoring kredytowy i historia kredytowa, które są ze sobą powiązane.

Banki każdorazowo (Ustawa prawo bankowe) sprawdzają wiarygodność potencjalnych kredytobiorców, sprawdzając historię spłat kredytów wraz z odsetkami. Potencjalny pożyczkodawca chce mieć pewność, że terminowo spłacałeś swoje zobowiązania. W związku z tym sprawdza on dane zgromadzone w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Ważne! Raz na pół roku możesz sprawdzić swój raport BIK za darmo.

Poza BIK banki sprawdzają informacje w Biurach Informacji Gospodarczej – BIG KRD, BIG InfoMonitor czy BIG ERIF. Te bazy także można sprawdzić bezpłatnie.

Systematyczne monitorowanie swojej historii kredytowej pomoże Ci zrozumieć swoją sytuację finansową. Jednocześnie to szansa, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas ubiegania się o kredyt.

Pamiętaj, że na rynku dostępne są także oferty tzw. trudnych kredytów. Jeśli nie jesteś w stanie uzyskać pozytywnej decyzji kredytowej w banku przy standardowych procedurach, to są wyspecjalizowane firmy pożyczkowe, jak Finaum, które mogą Ci pomóc w tej trudnej sytuacji.

Zweryfikuj dostępne oferty na rynku

Najpewniej masz już konto w jakimś banku. Zacznij od sprawdzenia dostępnych propozycji właśnie w nim. Przede wszystkim oszczędzisz czas, ponieważ instytucja finansowa ma wgląd w Twoją sytuację na rachunku i być może na podstawie wpływów przygotowała już dla Ciebie propozycję finansowania. Wówczas wystarczy „przeklikać” ofertę lub umówić się na podpisanie umowy w oddziale banku.

Warto mieć na uwadzę, że zdolność kredytowa jest wartością szacunkową. Jej wysokość zależy od metodologii i założeń. Dla Ciebie oznacza to, że w każdym banku możesz mieć nieco inną zdolność kredytową. Jeśli więc w jednym miejscu nie możesz uzyskać finansowania, to warto pomyśleć, aby złożyć wniosek w innej instytucji finansowej.

Wypełnij wniosek kredytowy Finaum i sprawdź dostępne dla siebie możliwości.

Spłać dotychczasowe zadłużenia

Twoje aktualne długi wpływają na zdolność kredytową. Jeśli potrzebujesz dodatkowych środków, a masz już jakieś kredyt, to zwróć uwagę na strukturę swojego zadłużenia. Czasami wystarczy drobna roszada (zmiana), aby zwiększyć swoją bieżącą zdolność kredytową.

Wśród dostępnych możliwości są m.in. refinansowanie kredytu lub renegocjowanie dotychczasowych warunków. Głównym celem jest obniżenie RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) i wysokości miesięcznych rat. 

Jeśli masz kilka zobowiązań, to dobrym rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny. W tym przypadku wydłużysz okres kredytowania i obniżysz comiesięczną ratę. Zabieg ten pozwala na poprawę zdolności kredytowej, co zwiększa szansę na uzyskanie kolejnego kredytu.

Pozbądź się karty kredytowej i zamknij limity w koncie

Jeśli nosisz w portfelu kartę kredytową, to zastanów się, czy na pewno jej potrzebujesz. Nawet jeśli nie używasz jej od dłuższego czasu, to przyznany limit na karcie wyraźnie obniża zdolność kredytową. W związku z tym zamknięcie „kredytówki” pomoże Ci uwolnić dodatkowe środki finansowe, co miewa decydujące znaczenie przy ubieganiu się o kredyt w oczekiwanej przez Ciebie wysokości.

Podobnie sprawa ma się z limitami w koncie. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu wyższej kwoty kredytu, to zamknij debet. Uwolnisz w ten sposób zdolność kredytową i będziesz w stanie uzyskać pożądaną sumę pożyczki.

Zgromadź wysoki wkład własny na kredyt hipoteczny w banku

W przypadku kredytu hipotecznego wyższy wkład własny może wyraźnie zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji. Takie podejście wymaga albo uwolnienia zgromadzonych oszczędności, albo odłożenia decyzji o zakupie nieruchomości do czasu uzbierania określonej sumy pieniędzy.

Pamiętaj! Wkład własny nie musi być wyłącznie w formie gotówki. Banki jako wkład własny przyjmują środki zgromadzone na IKE lub IKZE. Jako wkład własny może posłużyć takżę inna nieruchomość.

Obniż wnioskowaną kwotę kredytu, aby zwiększyć zdolność kredytową

Pomysł może wydawać się dziwny, ponieważ chcesz uzyskać konkretną kwotę pieniędzy, więc dlaczego miałbyś ją obniżać? Wiele jednak zależy od indywidualnej sytuacji i celu, na jaki potrzebujesz pieniędzy.

Zdecydowanie lepiej uzyskać finansowanie w niższej kwocie niż żadne. Jeśli z czasem Twoja sytuacja zarobkowa się poprawi, to możesz wnioskować o kolejny kredyt. Dzięki temu masz szansę uzyskać brakującą kwotę.

Rozważ formę zatrudnienia

W bankach najlepiej widziane są świadczenia związane z rentą i emeryturą. Niemniej banki dobrze oceniają umowę o pracę na czas nieokreślony. Dla instytucji finansowej to sygnał, że Twoja sytuacja zawodowa jest stabilna i że uzyskujesz dochody w określonej wysokości. Banki nieco słabiej oceniają umowy cywilnoprawne lub współpracę B2B.

Pracodawca może, ale nie musi zgodzić się na zmianę formy zatrudnienia. Pamiętaj, że na umowie cywilnoprawnej możesz zarabiać więcej niż na UoP. Warto więc przemyśleć taką zmianę w kontekście domowych finansów.

W przypadku pożyczki gotówkowej, w Finaum stosujemy liberalne podejście do niemal każdej formy zatrudnienia. Wypełnij formularz kontaktowy i dowiedz się więcej.

Postaw na raty stałe

Na rynku dostępne są raty malejące i stałe. W tym pierwszym wypadku na początku okresu kredytowania płacisz wyższe raty, a z upływem czasu stają się one coraz niższe. Raty malejące umożliwiają szybszą spłatę zobowiązania, ale wymagają wyższej zdolności kredytowej. Jeśli chcesz ją zwiększyć, to postaw na raty stałe.

Zwiększ swoje dochody, aby zwiększyć swoją zdolność kredytową

Teoretycznie banał. W praktyce to bardzo silny bodziec, który może wywindować Twoją zdolność. W wielu przypadkach wystarczy, że znajdziesz dodatkowe płatne zajęcie, które przyniesie Ci w ciągu miesiąca kilkaset złotych, aby zwiększyć swój dochód i poprawić zdolność kredytową.

Zweryfikuj możliwość skorzystania z usług dodatkowych

Pracownik banku lub agent firmy pożyczkowej przygotują dla Ciebie ofertę. Często w transakcjach pojawia się propozycja skorzystania z dodatkowych usług bankowych i finansowych jak ubezpieczenia czy karty kredytowe.

Przeważnie skorzystanie z dodatkowych produktów wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zdarza się jednak, że skorzystanie z promocji może pomóc obniżyć całkowity koszt kredytu. W rezultacie decydując się na dodatkowe usługi, możesz poprawić swoją zdolność kredytową.

Negocjuj parametry kredytu

Negocjacje pomagają uzyskać lepsze warunki kredytowe, a to szansa, aby poprawić Twoją zdolność kredytową. Jeśli firma pożyczkowa zgodzi się na obniżenie prowizji, to istnieje prawdopodobieństwo, że możesz uzyskać kredyt na wyższą kwotę. Przygotuj się do negocjacji i podkreśl swoje atuty jak np. wkład własny.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL