Wniosek kredytowy - jak wypełnić wniosek o kredyt?

Podsumowanie artykułu

Uzupełnienie wniosku kredytowego - zarówno o kredyt gotówkowy, jak i hipoteczny wcale nie musi być mocno skomplikowane. Wystarczy skorzystać z kilku istotnych wskazówek, a także poprosić o pomoc eksperta kredytowego. Współpracując z Finaum możesz naprawdę sprawnie pozyskać dodatkowe źródło finansowania - zarówno dla swojej firmy, jak i dla siebie, jako prywatnego klienta. Warto jednak pamiętać, że wniosek o kredyt hipoteczny jest często nieco bardziej skomplikowany, aniżeli wniosek o kredyt gotówkowy. Wynika to głównie z kwoty finansowania oraz sposobu zabezpieczenia długu.

W dzisiejszych czasach złożenie wniosku kredytowego lub pożyczkowego ogranicza się do tego, że należy mieć przy sobie tylko dowód osobisty oraz uzupełniony dokument wraz z najważniejszymi informacjami o sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. Jako kredytobiorca musisz też często wykazać się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową. Poziom skomplikowania wniosku o kredyt zależy od tego, jaki rodzaj kredytu chcesz uzyskać. Najmniej formalności wiąże się ze zobowiązaniami pozabankowymi, a także kredytami gotówkowymi.

Kiedy ubiegasz się o kredyt hipoteczny, musisz liczyć się z tym, że bank poprosi o wyciągi z rachunku bankowego, a także inne załączniki, np. związane z dokumentacją odnośnie do kupowanej nieruchomości - zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wypełnić wniosek o kredyt hipoteczny, gotówkowy czy nawet konsolidacyjny, koniecznie sprawdź poniższy artykuł. Dowiesz się z niego, czym jest zdolność kredytowa oraz jak historia BIK wpływa na ostateczną decyzję o przyznaniu finansowania.

Jak złożyć wniosek o kredyt? Krok po kroku

Procedura ubiegania się o kredyt hipoteczny lub gotówkowy, a także o inne formy finansowania może być inna, głównie ze względu na zupełnie różne kwoty finansowania oraz wymogi konkretnych instytucji finansowych. W przypadku firm pożyczkowych, gdzie udzielane są pożyczki online z minimum formalności, proces wnioskowania ogranicza się do kilku kwestii:

 1. Uzupełnij wniosek na stronie internetowej, podając swoje dane osobowe oraz informacje o dochodach wraz z ich źródłem.
 2. Zweryfikuj swoją tożsamość - możesz to zrobić przez aplikację Kontomatik, przelew weryfikacyjny lub inną metodę, wybraną przez pożyczkodawcę.
 3. Podpisz umowę pożyczki.
 4. Ciesz się dodatkową gotówką na koncie.

Jeśli chodzi o wypełnienie wniosku kredytowego dla banku - tutaj procedury są nieco bardziej skomplikowane. Tutaj procedury nie ograniczają się tylko do podawania informacji osobowych, ale także wymagają dołączenia dodatkowej dokumentacji. Wniosek kredytowy w oddziale banku lub z pomocą eksperta kredytowego uzupełnisz krok po kroku w następujący sposób:

 1. Podaj swoje dane osobowe: PESEL, numer dowodu, adres zamieszkania, imię i nazwisko.
 2. Określ wysokość dochodów i dołącz niezbędną dokumentację, dzięki czemu bank obliczy Twoją zdolność kredytową.

Warto też wiedzieć, że formularz kredytowy w banku wymaga także wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych, potrzebnych do procesu weryfikacji wniosku kredytowego. Pamiętaj, że musisz wypełnić wniosek kredytowy rzetelnie, podając dane zgodne z prawdą. W przeciwnym razie narażasz się nawet na odpowiedzialność karną z tego tytułu, szczególnie jeśli składasz wniosek o kredyt na naprawdę wysoką kwotę.

Ile trwa rozpatrywanie wniosku kredytowego?

Procedury rozpatrywania wniosków kredytowych są podobne zarówno w bankach, jak i firmach pożyczkowych. Atutem tych drugich jest fakt, iż formularz o przyznanie pożyczki często jest rozpatrywany w czasie do kilkunastu minut, gdzie banki potrzebują na dokładną weryfikację potencjalnego kredytobiorcy nawet kilka dni roboczych. Jako ciekawostkę warto też wspomnieć, że w przypadku kredytów hipotecznych proces weryfikacji wszystkich dostarczonych dokumentów wraz z wnioskiem o kredyt może trwać nawet do 30 dni, w zależności od obłożenia banku.

Doradca kredytowy Finaum może realnie zwiększyć szanse na kredyt, dzięki wcześniejszej analizie zdolności kredytowej, a także poprzez pomoc w uzupełnieniu wniosku i skompletowaniu niezbędnej dokumentacji. Złożenie jak najobszerniejszego zeznania finansowego do banku wraz z poprawnie stworzonym wnioskiem daje realną szansę na szybszy proces weryfikacji i wydanie decyzji przez bank.

Czym różni się wniosek o kredyt gotówkowy od hipotecznego?

Podstawową różnicą pomiędzy kredytem gotówkowym a hipotecznym jest kwota finansowania oraz okres spłaty. Kredyt gotówkowy jest zwykle udzielany na mniejszą kwotę i na krótszy okres spłaty niż kredyt hipoteczny. Dodatkowo kredyt gotówkowy może być wykorzystany na pokrycie niespodziewanych wydatków, takich jak rachunki za leczenie lub naprawy samochodu, podczas gdy kredyt hipoteczny jest zwykle wykorzystywany do zakupu nieruchomości. Dodatkowo, kredyty gotówkowe są zazwyczaj niezabezpieczone, co oznacza, że nie wymagają żadnego zabezpieczenia ze strony kredytobiorcy, podczas gdy kredyty hipoteczne zazwyczaj wymagają wpisu hipoteki do KW.

Głównie różnice wynikające w dokumentacji na etapie ubiegania się o daną formę kredytu jest fakt, iż do kredytu hipotecznego nie wystarczy tylko oświadczenie o dochodach, choć w przypadku gotówkowych na większe kwoty także nie będzie to wystarczający dokument. Najlepiej zaopatrz się w zaświadczenia o dochodach i wyciągi z konta bankowego. Dołącz do wniosku o kredyt powyższe, a na pewno ten zostanie znacznie szybciej rozpatrzony przez pracownika banku. W razie braku kompletu dokumentów lub innych nieprawidłowości procedura weryfikacji może się znacznie wydłużyć.

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt?

Zwiększenie swoich szans na pozyskanie pozytywnej decyzji kredytowej jest możliwe na kilka sposobów. Przede wszystkim możesz:

 1. Zmienić pracę lub poprosić o podwyżkę - to najlepszy sposób, aby poprawić swoje możliwości finansowe. Uważaj jednak, gdyż zmiana pracy często może wiązać się z tym, iż konieczne będzie odczekanie 1-3 miesięcy przed złożeniem wniosku kredytowego. Banki raczej niechętnie akceptują krótkotrwałe umowy z pracodawcami.
 2. Spłać aktualne zobowiązania kredytowe i pożyczkowe - kiedy pozbędziesz się potencjalnych obciążeń dla domowego budżetu, realnie zwiększysz swoje szanse na kredyt.
 3. Sprawdź historię w BIK - dowiesz się, czy masz jakiekolwiek negatywne wpisy, które mogłyby rzutować na decyzję banku o przyznaniu finansowania.
 4. Zadbaj o to, aby skompletować wszystkie niezbędne dokumenty i poprawnie uzupełnić wniosek kredytowy - możesz w tym celu poprosić o pomoc eksperta kredytowego Finaum.

Podsumowując: jest naprawdę wiele metod, które realnie wpływają na szanse pozyskania kredytu lub pożyczki. Najważniejsze jest jednak to, aby wykazywać stabilną sytuację finansową oraz nie mieć negatywnych wpisów w rejestrach dłużników - to podstawa do oceny wiarygodności potencjalnego klienta przez banki i firmy pożyczkowe.

Jakie są wymagane dokumenty do wniosku kredytowego? Sprawdź!

Wypełniając wniosek kredytowy, musisz wiedzieć, jakie są podstawowe dokumenty wymagane przez banki oraz firmy pożyczkowe. Większość banków w zależności od rodzaju zobowiązania wymaga takich dokumentów, jak:

 • zaświadczenia o dochodach na druku od pracodawcy,
 • wyciągu z konta bankowego z ostatnich 3,6 lub 12 miesięcy,
 • uzupełnionego wniosku kredytowego,
 • dokumentu tożsamości.

Oczywiście nieco więcej dokumentów będzie wymagane w przypadku kredytu w banku na zakup lub budowę nieruchomości. W tym przypadku dodatkowo musisz dostarczyć akt notarialny, poświadczenie wpłaty wkładu własnego oraz dokumenty prawne odnoszące się do kupowanej nieruchomości.

Jak złożyć wniosek o kredyt - online czy stacjonarnie?

Wniosek kredytowy należy złożyć przede wszystkim w takiej formie, jaka jest wymagana przez konkretną instytucję finansową. Obecnie w większości przypadków formalności można dopełnić online, a sam bank rozpatruje wniosek o kredyt naprawdę szybko. Pamiętaj, że wniosek kredytowy powinieneś uzupełniać skrupulatnie, a najlepiej z pomocą eksperta, który ma szczegółową wiedzę na temat procesu ubiegania się o kredyty lub pożyczki. Zapamiętaj, że wydanie decyzji kredytowej (tej pozytywnej) w dużej mierze zależy od tego, jak przygotujesz się do procesu ubiegania się o finansowanie.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości? W artykule przyjrzymy się sposobom […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL