Wniosek kredytowy - jak wypełnić wniosek o kredyt?

Podsumowanie artykułu

Uzupełnienie wniosku kredytowego - zarówno o kredyt gotówkowy, jak i hipoteczny wcale nie musi być mocno skomplikowane. Wystarczy skorzystać z kilku istotnych wskazówek, a także poprosić o pomoc eksperta kredytowego. Współpracując z Finaum możesz naprawdę sprawnie pozyskać dodatkowe źródło finansowania - zarówno dla swojej firmy, jak i dla siebie, jako prywatnego klienta. Warto jednak pamiętać, że wniosek o kredyt hipoteczny jest często nieco bardziej skomplikowany, aniżeli wniosek o kredyt gotówkowy. Wynika to głównie z kwoty finansowania oraz sposobu zabezpieczenia długu.

W dzisiejszych czasach złożenie wniosku kredytowego lub pożyczkowego ogranicza się do tego, że należy mieć przy sobie tylko dowód osobisty oraz uzupełniony dokument wraz z najważniejszymi informacjami o sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. Jako kredytobiorca musisz też często wykazać się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową. Poziom skomplikowania wniosku o kredyt zależy od tego, jaki rodzaj kredytu chcesz uzyskać. Najmniej formalności wiąże się ze zobowiązaniami pozabankowymi, a także kredytami gotówkowymi.

Kiedy ubiegasz się o kredyt hipoteczny, musisz liczyć się z tym, że bank poprosi o wyciągi z rachunku bankowego, a także inne załączniki, np. związane z dokumentacją odnośnie do kupowanej nieruchomości - zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wypełnić wniosek o kredyt hipoteczny, gotówkowy czy nawet konsolidacyjny, koniecznie sprawdź poniższy artykuł. Dowiesz się z niego, czym jest zdolność kredytowa oraz jak historia BIK wpływa na ostateczną decyzję o przyznaniu finansowania.

Jak złożyć wniosek o kredyt? Krok po kroku

Procedura ubiegania się o kredyt hipoteczny lub gotówkowy, a także o inne formy finansowania może być inna, głównie ze względu na zupełnie różne kwoty finansowania oraz wymogi konkretnych instytucji finansowych. W przypadku firm pożyczkowych, gdzie udzielane są pożyczki online z minimum formalności, proces wnioskowania ogranicza się do kilku kwestii:

  1. Uzupełnij wniosek na stronie internetowej, podając swoje dane osobowe oraz informacje o dochodach wraz z ich źródłem.
  2. Zweryfikuj swoją tożsamość - możesz to zrobić przez aplikację Kontomatik, przelew weryfikacyjny lub inną metodę, wybraną przez pożyczkodawcę.
  3. Podpisz umowę pożyczki.
  4. Ciesz się dodatkową gotówką na koncie.

Jeśli chodzi o wypełnienie wniosku kredytowego dla banku - tutaj procedury są nieco bardziej skomplikowane. Tutaj procedury nie ograniczają się tylko do podawania informacji osobowych, ale także wymagają dołączenia dodatkowej dokumentacji. Wniosek kredytowy w oddziale banku lub z pomocą eksperta kredytowego uzupełnisz krok po kroku w następujący sposób:

  1. Podaj swoje dane osobowe: PESEL, numer dowodu, adres zamieszkania, imię i nazwisko.
  2. Określ wysokość dochodów i dołącz niezbędną dokumentację, dzięki czemu bank obliczy Twoją zdolność kredytową.

Warto też wiedzieć, że formularz kredytowy w banku wymaga także wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych, potrzebnych do procesu weryfikacji wniosku kredytowego. Pamiętaj, że musisz wypełnić wniosek kredytowy rzetelnie, podając dane zgodne z prawdą. W przeciwnym razie narażasz się nawet na odpowiedzialność karną z tego tytułu, szczególnie jeśli składasz wniosek o kredyt na naprawdę wysoką kwotę.

Ile trwa rozpatrywanie wniosku kredytowego?

Procedury rozpatrywania wniosków kredytowych są podobne zarówno w bankach, jak i firmach pożyczkowych. Atutem tych drugich jest fakt, iż formularz o przyznanie pożyczki często jest rozpatrywany w czasie do kilkunastu minut, gdzie banki potrzebują na dokładną weryfikację potencjalnego kredytobiorcy nawet kilka dni roboczych. Jako ciekawostkę warto też wspomnieć, że w przypadku kredytów hipotecznych proces weryfikacji wszystkich dostarczonych dokumentów wraz z wnioskiem o kredyt może trwać nawet do 30 dni, w zależności od obłożenia banku.

Doradca kredytowy Finaum może realnie zwiększyć szanse na kredyt, dzięki wcześniejszej analizie zdolności kredytowej, a także poprzez pomoc w uzupełnieniu wniosku i skompletowaniu niezbędnej dokumentacji. Złożenie jak najobszerniejszego zeznania finansowego do banku wraz z poprawnie stworzonym wnioskiem daje realną szansę na szybszy proces weryfikacji i wydanie decyzji przez bank.

Czym różni się wniosek o kredyt gotówkowy od hipotecznego?

Podstawową różnicą pomiędzy kredytem gotówkowym a hipotecznym jest kwota finansowania oraz okres spłaty. Kredyt gotówkowy jest zwykle udzielany na mniejszą kwotę i na krótszy okres spłaty niż kredyt hipoteczny. Dodatkowo kredyt gotówkowy może być wykorzystany na pokrycie niespodziewanych wydatków, takich jak rachunki za leczenie lub naprawy samochodu, podczas gdy kredyt hipoteczny jest zwykle wykorzystywany do zakupu nieruchomości. Dodatkowo, kredyty gotówkowe są zazwyczaj niezabezpieczone, co oznacza, że nie wymagają żadnego zabezpieczenia ze strony kredytobiorcy, podczas gdy kredyty hipoteczne zazwyczaj wymagają wpisu hipoteki do KW.

Głównie różnice wynikające w dokumentacji na etapie ubiegania się o daną formę kredytu jest fakt, iż do kredytu hipotecznego nie wystarczy tylko oświadczenie o dochodach, choć w przypadku gotówkowych na większe kwoty także nie będzie to wystarczający dokument. Najlepiej zaopatrz się w zaświadczenia o dochodach i wyciągi z konta bankowego. Dołącz do wniosku o kredyt powyższe, a na pewno ten zostanie znacznie szybciej rozpatrzony przez pracownika banku. W razie braku kompletu dokumentów lub innych nieprawidłowości procedura weryfikacji może się znacznie wydłużyć.

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt?

Zwiększenie swoich szans na pozyskanie pozytywnej decyzji kredytowej jest możliwe na kilka sposobów. Przede wszystkim możesz:

  1. Zmienić pracę lub poprosić o podwyżkę - to najlepszy sposób, aby poprawić swoje możliwości finansowe. Uważaj jednak, gdyż zmiana pracy często może wiązać się z tym, iż konieczne będzie odczekanie 1-3 miesięcy przed złożeniem wniosku kredytowego. Banki raczej niechętnie akceptują krótkotrwałe umowy z pracodawcami.
  2. Spłać aktualne zobowiązania kredytowe i pożyczkowe - kiedy pozbędziesz się potencjalnych obciążeń dla domowego budżetu, realnie zwiększysz swoje szanse na kredyt.
  3. Sprawdź historię w BIK - dowiesz się, czy masz jakiekolwiek negatywne wpisy, które mogłyby rzutować na decyzję banku o przyznaniu finansowania.
  4. Zadbaj o to, aby skompletować wszystkie niezbędne dokumenty i poprawnie uzupełnić wniosek kredytowy - możesz w tym celu poprosić o pomoc eksperta kredytowego Finaum.

Podsumowując: jest naprawdę wiele metod, które realnie wpływają na szanse pozyskania kredytu lub pożyczki. Najważniejsze jest jednak to, aby wykazywać stabilną sytuację finansową oraz nie mieć negatywnych wpisów w rejestrach dłużników - to podstawa do oceny wiarygodności potencjalnego klienta przez banki i firmy pożyczkowe.

Jakie są wymagane dokumenty do wniosku kredytowego? Sprawdź!

Wypełniając wniosek kredytowy, musisz wiedzieć, jakie są podstawowe dokumenty wymagane przez banki oraz firmy pożyczkowe. Większość banków w zależności od rodzaju zobowiązania wymaga takich dokumentów, jak:

  • zaświadczenia o dochodach na druku od pracodawcy,
  • wyciągu z konta bankowego z ostatnich 3,6 lub 12 miesięcy,
  • uzupełnionego wniosku kredytowego,
  • dokumentu tożsamości.

Oczywiście nieco więcej dokumentów będzie wymagane w przypadku kredytu w banku na zakup lub budowę nieruchomości. W tym przypadku dodatkowo musisz dostarczyć akt notarialny, poświadczenie wpłaty wkładu własnego oraz dokumenty prawne odnoszące się do kupowanej nieruchomości.

Jak złożyć wniosek o kredyt - online czy stacjonarnie?

Wniosek kredytowy należy złożyć przede wszystkim w takiej formie, jaka jest wymagana przez konkretną instytucję finansową. Obecnie w większości przypadków formalności można dopełnić online, a sam bank rozpatruje wniosek o kredyt naprawdę szybko. Pamiętaj, że wniosek kredytowy powinieneś uzupełniać skrupulatnie, a najlepiej z pomocą eksperta, który ma szczegółową wiedzę na temat procesu ubiegania się o kredyty lub pożyczki. Zapamiętaj, że wydanie decyzji kredytowej (tej pozytywnej) w dużej mierze zależy od tego, jak przygotujesz się do procesu ubiegania się o finansowanie.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Umowa kredytu hipotecznego - na co zwrócić uwagę?

Podpisanie umowy kredytowej jest obligatoryjne w przypadku każdego nowego zobowiązania finansowego: zarówno kredytu gotówkowego, hipotecznego, konsolidacyjnego, jak i pożyczki ratalnej. To rodzaj umowy, która dotyczy banku/firmy pożyczkowej oraz osoby ubiegającej się o wsparcie finansowe. Przed podpisaniem umowy kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów: Umowa kredytowa dzieli się na dwie części. Pierwsza to OWU, […]

Czytaj wpis
Jak oszczędzać pieniądze bez wyrzeczeń?

Chcesz mieć na tyle wysokie oszczędności, żeby nie martwić się utrzymaniem swojej rodziny? Dodatkowe pieniądze na rachunku bankowym to świetna poduszka finansowa, która jest gwarancją spłaty zobowiązań wobec banków, firm pożyczkowych i usługodawców w razie problemów gospodarstwa domowego. Chcesz dowiedzieć się jak odkładać pieniądze, aby osiągnąć zamierzone cele? W tym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby na […]

Czytaj wpis
Ubezpieczenie kredytu

Polisa ubezpieczenia kredytu to umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. W razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji np. utrata pracy, nagła choroba lub śmierć jednego z kredytobiorców można popaść w spore kłopoty finansowe. Głównie z tego powodu warto mieć aktywne ubezpieczenie spłaty kredytu. W ten sposób można skorzystać z […]

Czytaj wpis
Krajowy Rejestr Długów - co to jest?

KRD to inaczej Biuro Informacji Gospodarczej. Instytucja powstała po to, aby nadzorować konsumentów oraz przedsiębiorców w kwestii terminowej spłaty zobowiązań finansowych. Krajowy Rejestr Długów powstał w 2003 roku. Od tamtego czasu wprowadzono ustawę, która określa sposób udostępniania danych gospodarczych. Baza BIG Infomonitor powstała w celu zbierania informacji o przedsiębiorcach oraz konsumentach prywatnych. Jeśli ktokolwiek dopuści […]

Czytaj wpis
Kalkulator kredytu hipotecznego

Internetowy kalkulator rat kredytu hipotecznego jest najczęściej darmowym oprogramowaniem dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej. Każdy, kto planuje złożyć wniosek kredytowy, może skorzystać z kalkulatora i poznać całkowity koszt kredytu wraz z innymi kluczowymi składowymi. Kalkulator kredytowy ułatwia obliczenie miesięcznego kosztu kredytu hipotecznego. To szansa na szybką ocenę swoich możliwości finansowych i zestawienie kosztów z dochodami […]

Czytaj wpis
Na czym polega upadłość konsumencka?

O pojęciu upadłości konsumenckiej słyszał na pewno każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej i miał problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. To dotyczy zarówno firm, które zbankrutowały, jak i osób fizycznych. Zgodnie z definicją upadłość konsumencka odnosi się do niewypłacalności osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Ustawa o upadłości konsumenckiej wskazuje, że to częściowe […]

Czytaj wpis
Czym jest lokata bankowa?

Mianem lokaty bankowej nazywamy produkt finansowy, który służy do deponowania wolnych środków, czyli oszczędności. Taki depozyt bankowy zakłada się w ramach podpisania umowy z wybraną instytucją finansową. Za aktywną lokatę uznaje się taki rachunek, na który została wpłacona ustalona kwota. Warto dodać, że w większości przypadków lokaty uniemożliwiają swobodne korzystanie z wpłaconego kapitału - musisz […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Kredyty mieszkaniowe to jedne z najbardziej skomplikowanych form finansowania dostępnych na polskim rynku. Dlaczego? Otóż wniosek o kredyt w tej formie wymaga dołączenia wielu dokumentów, których objętość jest uzależniona od indywidualnej sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Bank, który zdecyduje się udzielić Ci kredytu hipotecznego, prawdopodobnie zaproponuje takie warunki, aby kwota kredytu nie przekraczała Twoich możliwości finansowych. Planujesz […]

Czytaj wpis
Odsetki od zaległości podatkowych

Najszybszą drogą do oceny wysokości zadłużenia wobec organu podatkowego jest wykorzystanie kalkulatora odsetek podatkowych. To narzędzie dostępne na rządowych stronach, które pozwala na szybkie wyliczenie kwoty zaległości na podstawie kilku parametrów: kwota zobowiązania, termin płatności, termin uregulowania zadłużenia. Co więcej, stawka odsetek będzie uzależniona od tego, czy są to odsetki za zwłokę, czy opłata prolongacyjna. […]

Czytaj wpis
Refinansowanie kredytu i pożyczki w praktyce

Niektóre zobowiązania bankowe i pozabankowe można bez problemu przenieść do innej instytucji, bez dodatkowych kosztów. To opłacalne przedsięwzięcie, o ile wiesz, jak wybrać najlepszą propozycję finansowania dla siebie. Kredyt konsolidacyjny to najpopularniejsza odmiana zobowiązania pozwalającego na refinansowanie kredytów i pożyczek. Jeśli chcesz otrzymać korzystniejszy harmonogram spłaty lub zmniejszyć całkowity koszt kredytu, koniecznie pomyśl o opcji […]

Czytaj wpis
Oddłużanie chwilówek - pomoc dla zadłużonych

Pożyczki pozabankowe są obecnie ogólnodostępne, co powoduje, że coraz więcej osób popada w spiralę zadłużenia. Krótki okres spłaty chwilówki, brak stabilnego źródła dochodu oraz problemy zdrowotne to główne czynniki, które powodują, że zaciągnięcie jakiegokolwiek zobowiązania może doprowadzić do wszczęcia procesu windykacyjnego, a nawet upadłości konsumenckiej. Chcesz dowiedzieć się, co zrobić w sytuacji, kiedy wierzyciel ubiega […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie lokat bankowych - ranking

Oprocentowanie lokat w bankach komercyjnych zawsze jest przedstawiane jako wartość procentowa zysku w skali roku. Jeśli chodzi o stawkę oprocentowania takich produktów bankowych, warto dodać, że wskaźnik jest taki sam dla stałych i nowych klientów. W przypadku lokat na nowe środki proponowanych przez banki oprocentowanie wciąż pozostaje na dość niskim poziomie. Najlepsze lokaty bankowe oferują […]

Czytaj wpis
1 2 3 5

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL