Wniosek kredytowy - jak wypełnić wniosek o kredyt?

Podsumowanie artykułu

Uzupełnienie wniosku kredytowego - zarówno o kredyt gotówkowy, jak i hipoteczny wcale nie musi być mocno skomplikowane. Wystarczy skorzystać z kilku istotnych wskazówek, a także poprosić o pomoc eksperta kredytowego. Współpracując z Finaum możesz naprawdę sprawnie pozyskać dodatkowe źródło finansowania - zarówno dla swojej firmy, jak i dla siebie, jako prywatnego klienta. Warto jednak pamiętać, że wniosek o kredyt hipoteczny jest często nieco bardziej skomplikowany, aniżeli wniosek o kredyt gotówkowy. Wynika to głównie z kwoty finansowania oraz sposobu zabezpieczenia długu.

W dzisiejszych czasach złożenie wniosku kredytowego lub pożyczkowego ogranicza się do tego, że należy mieć przy sobie tylko dowód osobisty oraz uzupełniony dokument wraz z najważniejszymi informacjami o sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. Jako kredytobiorca musisz też często wykazać się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową. Poziom skomplikowania wniosku o kredyt zależy od tego, jaki rodzaj kredytu chcesz uzyskać. Najmniej formalności wiąże się ze zobowiązaniami pozabankowymi, a także kredytami gotówkowymi.

Kiedy ubiegasz się o kredyt hipoteczny, musisz liczyć się z tym, że bank poprosi o wyciągi z rachunku bankowego, a także inne załączniki, np. związane z dokumentacją odnośnie do kupowanej nieruchomości - zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wypełnić wniosek o kredyt hipoteczny, gotówkowy czy nawet konsolidacyjny, koniecznie sprawdź poniższy artykuł. Dowiesz się z niego, czym jest zdolność kredytowa oraz jak historia BIK wpływa na ostateczną decyzję o przyznaniu finansowania.

Jak złożyć wniosek o kredyt? Krok po kroku

Procedura ubiegania się o kredyt hipoteczny lub gotówkowy, a także o inne formy finansowania może być inna, głównie ze względu na zupełnie różne kwoty finansowania oraz wymogi konkretnych instytucji finansowych. W przypadku firm pożyczkowych, gdzie udzielane są pożyczki online z minimum formalności, proces wnioskowania ogranicza się do kilku kwestii:

 1. Uzupełnij wniosek na stronie internetowej, podając swoje dane osobowe oraz informacje o dochodach wraz z ich źródłem.
 2. Zweryfikuj swoją tożsamość - możesz to zrobić przez aplikację Kontomatik, przelew weryfikacyjny lub inną metodę, wybraną przez pożyczkodawcę.
 3. Podpisz umowę pożyczki.
 4. Ciesz się dodatkową gotówką na koncie.

Jeśli chodzi o wypełnienie wniosku kredytowego dla banku - tutaj procedury są nieco bardziej skomplikowane. Tutaj procedury nie ograniczają się tylko do podawania informacji osobowych, ale także wymagają dołączenia dodatkowej dokumentacji. Wniosek kredytowy w oddziale banku lub z pomocą eksperta kredytowego uzupełnisz krok po kroku w następujący sposób:

 1. Podaj swoje dane osobowe: PESEL, numer dowodu, adres zamieszkania, imię i nazwisko.
 2. Określ wysokość dochodów i dołącz niezbędną dokumentację, dzięki czemu bank obliczy Twoją zdolność kredytową.

Warto też wiedzieć, że formularz kredytowy w banku wymaga także wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych, potrzebnych do procesu weryfikacji wniosku kredytowego. Pamiętaj, że musisz wypełnić wniosek kredytowy rzetelnie, podając dane zgodne z prawdą. W przeciwnym razie narażasz się nawet na odpowiedzialność karną z tego tytułu, szczególnie jeśli składasz wniosek o kredyt na naprawdę wysoką kwotę.

Ile trwa rozpatrywanie wniosku kredytowego?

Procedury rozpatrywania wniosków kredytowych są podobne zarówno w bankach, jak i firmach pożyczkowych. Atutem tych drugich jest fakt, iż formularz o przyznanie pożyczki często jest rozpatrywany w czasie do kilkunastu minut, gdzie banki potrzebują na dokładną weryfikację potencjalnego kredytobiorcy nawet kilka dni roboczych. Jako ciekawostkę warto też wspomnieć, że w przypadku kredytów hipotecznych proces weryfikacji wszystkich dostarczonych dokumentów wraz z wnioskiem o kredyt może trwać nawet do 30 dni, w zależności od obłożenia banku.

Doradca kredytowy Finaum może realnie zwiększyć szanse na kredyt, dzięki wcześniejszej analizie zdolności kredytowej, a także poprzez pomoc w uzupełnieniu wniosku i skompletowaniu niezbędnej dokumentacji. Złożenie jak najobszerniejszego zeznania finansowego do banku wraz z poprawnie stworzonym wnioskiem daje realną szansę na szybszy proces weryfikacji i wydanie decyzji przez bank.

Czym różni się wniosek o kredyt gotówkowy od hipotecznego?

Podstawową różnicą pomiędzy kredytem gotówkowym a hipotecznym jest kwota finansowania oraz okres spłaty. Kredyt gotówkowy jest zwykle udzielany na mniejszą kwotę i na krótszy okres spłaty niż kredyt hipoteczny. Dodatkowo kredyt gotówkowy może być wykorzystany na pokrycie niespodziewanych wydatków, takich jak rachunki za leczenie lub naprawy samochodu, podczas gdy kredyt hipoteczny jest zwykle wykorzystywany do zakupu nieruchomości. Dodatkowo, kredyty gotówkowe są zazwyczaj niezabezpieczone, co oznacza, że nie wymagają żadnego zabezpieczenia ze strony kredytobiorcy, podczas gdy kredyty hipoteczne zazwyczaj wymagają wpisu hipoteki do KW.

Głównie różnice wynikające w dokumentacji na etapie ubiegania się o daną formę kredytu jest fakt, iż do kredytu hipotecznego nie wystarczy tylko oświadczenie o dochodach, choć w przypadku gotówkowych na większe kwoty także nie będzie to wystarczający dokument. Najlepiej zaopatrz się w zaświadczenia o dochodach i wyciągi z konta bankowego. Dołącz do wniosku o kredyt powyższe, a na pewno ten zostanie znacznie szybciej rozpatrzony przez pracownika banku. W razie braku kompletu dokumentów lub innych nieprawidłowości procedura weryfikacji może się znacznie wydłużyć.

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt?

Zwiększenie swoich szans na pozyskanie pozytywnej decyzji kredytowej jest możliwe na kilka sposobów. Przede wszystkim możesz:

 1. Zmienić pracę lub poprosić o podwyżkę - to najlepszy sposób, aby poprawić swoje możliwości finansowe. Uważaj jednak, gdyż zmiana pracy często może wiązać się z tym, iż konieczne będzie odczekanie 1-3 miesięcy przed złożeniem wniosku kredytowego. Banki raczej niechętnie akceptują krótkotrwałe umowy z pracodawcami.
 2. Spłać aktualne zobowiązania kredytowe i pożyczkowe - kiedy pozbędziesz się potencjalnych obciążeń dla domowego budżetu, realnie zwiększysz swoje szanse na kredyt.
 3. Sprawdź historię w BIK - dowiesz się, czy masz jakiekolwiek negatywne wpisy, które mogłyby rzutować na decyzję banku o przyznaniu finansowania.
 4. Zadbaj o to, aby skompletować wszystkie niezbędne dokumenty i poprawnie uzupełnić wniosek kredytowy - możesz w tym celu poprosić o pomoc eksperta kredytowego Finaum.

Podsumowując: jest naprawdę wiele metod, które realnie wpływają na szanse pozyskania kredytu lub pożyczki. Najważniejsze jest jednak to, aby wykazywać stabilną sytuację finansową oraz nie mieć negatywnych wpisów w rejestrach dłużników - to podstawa do oceny wiarygodności potencjalnego klienta przez banki i firmy pożyczkowe.

Jakie są wymagane dokumenty do wniosku kredytowego? Sprawdź!

Wypełniając wniosek kredytowy, musisz wiedzieć, jakie są podstawowe dokumenty wymagane przez banki oraz firmy pożyczkowe. Większość banków w zależności od rodzaju zobowiązania wymaga takich dokumentów, jak:

 • zaświadczenia o dochodach na druku od pracodawcy,
 • wyciągu z konta bankowego z ostatnich 3,6 lub 12 miesięcy,
 • uzupełnionego wniosku kredytowego,
 • dokumentu tożsamości.

Oczywiście nieco więcej dokumentów będzie wymagane w przypadku kredytu w banku na zakup lub budowę nieruchomości. W tym przypadku dodatkowo musisz dostarczyć akt notarialny, poświadczenie wpłaty wkładu własnego oraz dokumenty prawne odnoszące się do kupowanej nieruchomości.

Jak złożyć wniosek o kredyt - online czy stacjonarnie?

Wniosek kredytowy należy złożyć przede wszystkim w takiej formie, jaka jest wymagana przez konkretną instytucję finansową. Obecnie w większości przypadków formalności można dopełnić online, a sam bank rozpatruje wniosek o kredyt naprawdę szybko. Pamiętaj, że wniosek kredytowy powinieneś uzupełniać skrupulatnie, a najlepiej z pomocą eksperta, który ma szczegółową wiedzę na temat procesu ubiegania się o kredyty lub pożyczki. Zapamiętaj, że wydanie decyzji kredytowej (tej pozytywnej) w dużej mierze zależy od tego, jak przygotujesz się do procesu ubiegania się o finansowanie.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Raty 0%: Na czym polegają zakupy na raty zero procent i na co uważać?

Nie brakuje osób, które uważają, że raty 0 to tylko chwyt marketingowy. Czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie! Sieci handlowe przy współpracy z bankami są w stanie zaproponować finansowanie sprzętu RTV i AGD. Tego typu usługa dostępna jest także przy zakupie aut czy w sklepach meblowych. Jak zatem działa nieoprocentowana pożyczka? Czy zaciągając ją, […]

Czytaj wpis
Brakuje Ci na ratę kredytu? Wypróbuj 5 sprawdzonych rozwiązań

Na dzień przed pobraniem raty kredytu zaglądasz na konto i nagle oblewa Cię zimny pot. Brak wystarczających środków! Nie chcesz zepsuć swojej historii kredytowej i kolejny raz musisz wymyślić jak zorganizować pieniądze. Trzeba się spieszyć, ale nie warto panikować. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co zrobić w tego typu sytuacjach. Jak koszty kredytu wpływają na portfele […]

Czytaj wpis
Kredyt samochodowy: Co warto o nim wiedzieć i jak wybrać najlepszy dla siebie kredyt na samochód?

Carl Benz uznawany jest za twórcę pierwszego samochodu. Choć na początku żartowano z jego wynalazku, że „straszy konie”, to dzisiaj trudno sobie wyobrazić świat bez auta. Często jest ono niezbędne, aby dojechać do pracy, zawieźć pociechy do szkoły czy wyjechać na wakacje. Zdarza się, że samochód to element „kultu”, przedmiot kolekcjonerski lub po prostu marzenie. […]

Czytaj wpis
Zwrot podatku za 2023. Na jaką kwotę możesz liczyć?

W 2023 roku nie było dużych zmian w systemie podatkowym. Reforma wprowadzająca Polski ład w 2022 r. sprawiła, że większość podatników rozlicza się obecnie na skali podatkowej. Większa kwota wolna od podatku przyczyniła się do tego, że część osób w ogóle nie odprowadza podatku, a więc nie ma co liczyć na zwrot z urzędu skarbowego. […]

Czytaj wpis
Jak zawiesić działalność zarejestrowaną w CEIDG przez Internet?

Zawieszenie działalności gospodarczej to sytuacja, w której chcesz lub musisz na pewien czas wstrzymać prowadzenie swojej firmy. Najczęstszą jej przyczyną jest utrata płynności, która prowadzi do trudności w opłacaniu kosztów, składek i podatków. Obowiązujące w kraju przepisy zapewniają możliwość zawieszenia działalności.  W artykule odpowiemy m.in. na pytania: Czytaj dalej i poznaj więcej szczegółów. Jak przeprowadzić […]

Czytaj wpis
Kwalifikowany podpis elektroniczny to wygoda i standard w biznesie

Stanie w kolejkach do urzędu nikomu nie służy, dlatego przedsiębiorcy korzystają z narzędzi, umożliwiających ich ominięcie. Jednym z nich jest podpis elektroniczny, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe, ale możesz nim także podpisać dokument cyfrowy i zatwierdzić zmiany w KRS lub CEIDG. Co warto wiedzieć o podpisie elektronicznym i jak go uzyskać? Czym jest podpis kwalifikowany? […]

Czytaj wpis
Zakupy w sklepie internetowym - gdzie zgłosić oszustwo?

Choć rozwój nowoczesnych technologii przyczynia się do tego, że jesteśmy w stanie zamawiać towary i usługi o wiele szybciej, to jednak generuje to spore ryzyko wyłudzeń. Cyberprzestępcy czyhają na nieświadomych użytkowników internetu, którzy bez dłuższego namysłu klikają we wszystkie otrzymywane linki. Te są tworzone wyłącznie po to, aby wyłudzić pieniądze. Realizując zakupy przez internet, zwracajmy […]

Czytaj wpis
Wezwanie do zapłaty

Każdy dłużnik musi liczyć się z tym, że w razie nagminnego unikania odpowiedzialności i braku jakichkolwiek wpłat na poczet wierzytelności może otrzymać wezwanie do zapłaty. Wysyłanie pism o z przedsądowym, czyli ostatecznym wezwaniem do zapłaty to działania wierzycieli, które mają na celu polubowne załatwienie sprawy z dłużnikiem. To formalny dokument, który jest przygotowywany najczęściej wtedy, […]

Czytaj wpis
Czym jest płatność odroczona?

Płatności odroczone to nowoczesne usługi finansowe, które z roku na rok zyskują na popularności. To jednak wcale nie oznacza, że taka metoda realizowania płatności za zakup usług i produktów jest w 100% bezpieczna. Kiedy sięgamy po metodę płatności odroczonej, kupujemy towary albo usługi i płacimy za nie dopiero za jakiś czas. Takie formy płatności udostępniają […]

Czytaj wpis
Czym jest kosztorys budowlany?

Mianem kosztorysu budowlanego nazywamy dokument, który zawiera wyszczególnione wszystkie koszty związane z wybudowaniem budynku mieszkalnego. Choć rodzaje kosztorysów są różne i mogą zawierać całkowicie odmienne informacje, to jednak standardem w przypadku kosztorysu budowlanego są takie dane, jak: To dokument finansowy, który ma ogromne znaczenie dla każdej ze stron powiązanej z transakcją budowy domu lub innej […]

Czytaj wpis
Licytacja komornicza za długi

Każdy wierzyciel ma prawo do tego, aby ubiegać się spłaty pełnej kwoty zobowiązania zaciągniętego przez dłużnika wraz z należnymi odsetkami. Jeśli windykacja polubowna, terenowa, a nawet wysyłanie monitów o zadłużeniu nie przynosi żadnych efektów, wtedy może dojść do egzekucji komorniczej. Aby licytacja mieszkania na poczet spłaty zobowiązań finansowych mogła zostać zrealizowana, komornik musi mieć tzw. […]

Czytaj wpis
Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
1 2 3 9

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL