Jak obliczyć zdolność kredytową, by zaciągnąć kredyt?

Podsumowanie artykułu

Każdy, kto planuje zaciągnąć kredyt lub inne zobowiązanie finansowe powinien wziąć pod uwagę podstawową kwestię wpływającą na możliwość pozyskania pozytywnej decyzji w banku, a mianowicie - zdolność kredytową. Tylko wtedy, kiedy Twoje dochody będą wystarczająco wysokie, będziesz w stanie wypracować odpowiednie możliwości finansowe, które pozwolą Ci na zaciągnięcie nowego kredytu, pożyczki czy nawet leasingu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć zdolność kredytową oraz jakie parametry najbardziej wpływają na jej wysokość, koniecznie przejrzyj ten artykuł!

Wielu kredytobiorców nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że przed zaciągnięciem zobowiązania w banku, a szczególnie kredytu hipotecznego i kredytu gotówkowego na wysoką kwotę, przydatna jest wcześniejsza ocena zdolności kredytowej. Składając wniosek do banku o przyznanie kredytu bez wcześniejszego sprawdzenia swoich możliwości finansowych na podstawie, np. miesięcznych dochodów, niesie ze sobą ryzyko otrzymania negatywnej decyzji kredytowej.

Można powiedzieć, że na etapie ubiegania się o kredyt kluczowe jest ustalenie tego, na jaki całkowity koszt kredytu możesz pozwolić sobie jako potencjalny kredytobiorca. Zdolność kredytowa w oczach banku to wskaźnik, który wskazuje na prawdopodobieństwo, że wywiążesz się ze spłaty zaciągniętego zobowiązania w terminie, bez zbędnych opóźnień. Oczywiście same dochody gospodarstwa domowego mają spory wpływ na poziom zdolności kredytowej do nowego kredytu, aczkolwiek nie jest to jedyny wyznacznik, który wpływa na fianlną decyzję banku.

Czym jest ocena zdolności kredytowej?

Ocena zdolności kredytowej to czynność, jakiej podejmują się banki, jak i firmy pozabankowe, które wstępnie weryfikują osoby składające wnioski o przyznanie finansowania. Zależnie od poziomu zdolności kredytowej danej osoby lub całego gospodarstwa domowego warunki kredytu mogą być różne. Zanim zdecydujesz się na złożenie wniosku o kredyt, musisz wiedzieć, że banki weryfikują zdolność kredytową na podstawie kilku czynników, a mianowicie:

  • dochody gospodarstwa domowego,
  • liczba osób na utrzymaniu,
  • wiek,
  • status społeczny wnioskodawcy,
  • kwota kredytu i okres spłaty,
  • aktywne zobowiązania finansowe.

Oczywiście to tylko kilka parametrów, jakie mocno wpływają na poziom zdolności kredytowej. Co ciekawe, nawet historia kredytowa w BIK może znacząco wpłynąć na to, jak wysoki kredyt otrzymasz w banku. Istotne jest także to, że banki biorą pod uwagę koszty utrzymania gospodarstwa domowego w celu wyliczenia całkowitej zdolności kredytowej. Ocena zdolności kredytowej przez banku najczęściej odbywa się w przypadku wnioskowania o takie formy finansowania, jak: kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, kredyt konsolidacyjny czy nawet kredyt samochodowy. Można powiedzieć, że praktycznie zawsze, kiedy bank potrzebuje ocenić możliwości finansowe wnioskodawcy - zdecyduje się na analizę kilku wskaźników, umożliwiających rzetelną ocenę zdolności kredytowej.

Jak wyliczyć swoją zdolność kredytową? Krok po kroku

Samodzielne wyliczenie zdolności kredytowej, choć wymaga nieco wiedzy matematycznej oraz tej z zakresu finansów, a dokładniej kredytów. Aby obliczyć swoje możliwości finansowe, musisz znać nie tylko kwotę miesięcznych dochodów i zobowiązań, ale także ustalić warunki kredytu, a także kwotę, na jaką będzie oscylować miesięczna rata. Wbrew pozorom to bardzo ważny czynnik, który wpływa na ocenę zdolności kredytowej.

Proces obliczania zdolności kredytowej na własną rękę możesz nieco przyśpieszyć poprzez uruchomienie kalkulatora zdolności kredytowej online. Wystarczy, że podasz kilka podstawowych informacji, a kalkulator orientacyjnie wyliczy Twoje możliwości finansowe. Nieco rozsądniejszym wyjściem jest pomoc eksperta Finaum w tym zakresie. Już podczas pierwszego kontaktu ze specjalistą otrzymasz rzetelną pomoc w zakresie obliczania zdolności kredytowej, porównania ofert kredytów i pożyczek, a także doradztwo odnośnie do tego, jak możesz realnie poprawić swoją sytuację finansową, by wnioskować o kredyt - skutecznie i bez zbędnego stresu.

W jaki sposób banki sprawdzają zdolność kredytową osób chcących zaciągnąć kredyt?

Proces badania zdolności kredytowej przez banki odbywa się w dość prosty sposób, choć dokładne procedury liczenia możliwości finansowych wnioskodawców są znane tylko analityką wewnątrzbankowym. Analiza finansowa potencjalnego klienta banku lub firmy pożyczkowej odbywa się na dwie części: ilościową oraz jakościową. Co to oznacza? Otóż analiza ilościowa odnosi się do podstawowej sytuacji finansowej kredytobiorcy, czyli:

  • Uzyskiwanych dochodów - wysokości miesięcznego dochodu, źródła, czyli rodzaju umowy oraz czasu jej trwania.
  • Miesięcznych kosztów utrzymania - bank sprawdzi dokładnie, ile wydajesz na swoje utrzymanie, a także na osoby pozostające pod Twoją opieką, np. dzieci.
  • Aktualne zadłużenia finansowe - wszelkie zobowiązania bankowe i pozabankowe obciążają Twój budżet, a więc muszą zostać uwzględnione podczas liczenia zdolności kredytowej. Pamiętaj, że nawet karta kredytowa może znacząco zmniejszyć Twoje możliwości ubiegania się o kredyty i pożyczki.

Jeśli chodzi o analizę jakościową - w tym przypadku bank bierze pod uwagę zupełnie inne czynniki, jak np.:

  • wiek,
  • stan cywilny,
  • liczba osób na utrzymaniu,
  • wykształcenie,
  • staż pracy,
  • zawód,
  • historię kredytową w BIK.

Banki po analizie wszystkich powyższych czynników są w stanie dość precyzyjnie określić maksymalne możliwości finansowe wnioskodawcy, choć w tym przypadku wiele zależy też od... rodzaju kredytu i kwoty zobowiązania, o jaką wnioskujesz. Wbrew pozorom Twoja zdolność kredytowa jest mocno uzależniona od tego, jaka jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania, maksymalna kwota kredytu, rata kredytu, okres kredytowania oraz wkład własny (w przypadku kredytu hipotecznego). Pamiętaj też, że ubiegając się o kredyt z partnerem lub partnerką, konieczna jest analiza dochodów wszystkich uwzględnionych osób.

Jakie dokumenty są wymagane do oceny zdolności kredytowej?

Sprawdzanie zdolności kredytowej przez banki odbywa się nie tylko na podstawie ogólnodostępnych informacji o konsumentach i raportach BIK. Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, gotówkowy lub jakikolwiek inny, musisz dostarczyć do wglądu dla banku takie dokumenty, jak:

  • zaświadczenia o dochodach od pracodawców,
  • dokumenty finansowe firmy - jeśli prowadzisz działalność gospodarczą,
  • wyciągi z konta bankowego z ostatnich 3, 6 lub 12 miesięcy.

Na podstawie tych dokumentów banku są w stanie dokonać analizy zdolności kredytowej, by ostatecznie wydać decyzję o przyznaniu finansowania lub odrzuceniu wniosku. Co ciekawe, bank może odrzucić wstępny wniosek o kredyt, ale jednocześnie przyznać go w niższej kwocie - zgodnej ze zdolnością kredytową potencjalnego klienta.

Weryfikacja zdolności kredytowej - czy zawsze jest konieczna?

Obliczanie zdolności kredytowej jest koniecznie w odniesieniu do większości składanych wniosków o pożyczki i kredyty bankowe. Są jednak pewne firmy pozabankowe, które proponują chwilówki i pożyczki online z minimum formalności oraz uproszczoną procedurą weryfikacji zdolności i historii kredytowej. To dobry sposób, aby uniknąć konieczności analizy rejestrów Biura Informacji Kredytowej. Co ciekawe, pożyczki udzielane przez niektóre firmy pożyczkowe dostępne są także na oświadczenie, co oznacza, że instytucja nie weryfikuje dokładnie, czy wysokość dochodów podanych we wniosku jest zgodna z prawdą.

Zwiększenie zdolności kredytowej - najlepsze sposoby

Chcesz poprawić swoją zdolność kredytową i złożyć wniosek o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości? Jest wiele sposobów, które pozwalają realnie wpłynąć na możliwości finansowe podczas ubiegania się o kredyt - nie tylko hipoteczny, ale nawet gotówkowy czy konsolidacyjny. Najlepsze metody umożliwiające poprawę zdolności to:

  • zwiększenie miesięcznych dochodów - dodatkowa praca lub zmiana na lepiej płatną,
  • uregulowanie dotychczasowych zobowiązań kredytowych i pożyczkowych,
  • rezygnacja z kart kredytowych i debetu na koncie,
  • wykorzystanie żyranta kredytowego, który poprawi zdolność kredytową,
  • zorganizowanie wysokiego wkładu własnego - to istotne tylko dla kredytu hipotecznego.

Podsumowując temat zdolności kredytowej - musisz pamiętać o tym, aby przed ubieganiem się o nowe zobowiązanie finansowe, szczególnie na dużą kwotę, samodzielnie lub z pomocą eksperta Finaum przeanalizować swoją zdolność kredytową. Dzięki temu realnie zwiększysz swoje szanse na kredyt, a także dowiesz się, co możesz zrobić, by otrzymać finansowanie dokładnie w takiej kwocie, jaką potrzebujesz.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Umowa kredytu hipotecznego - na co zwrócić uwagę?

Podpisanie umowy kredytowej jest obligatoryjne w przypadku każdego nowego zobowiązania finansowego: zarówno kredytu gotówkowego, hipotecznego, konsolidacyjnego, jak i pożyczki ratalnej. To rodzaj umowy, która dotyczy banku/firmy pożyczkowej oraz osoby ubiegającej się o wsparcie finansowe. Przed podpisaniem umowy kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów: Umowa kredytowa dzieli się na dwie części. Pierwsza to OWU, […]

Czytaj wpis
Jak oszczędzać pieniądze bez wyrzeczeń?

Chcesz mieć na tyle wysokie oszczędności, żeby nie martwić się utrzymaniem swojej rodziny? Dodatkowe pieniądze na rachunku bankowym to świetna poduszka finansowa, która jest gwarancją spłaty zobowiązań wobec banków, firm pożyczkowych i usługodawców w razie problemów gospodarstwa domowego. Chcesz dowiedzieć się jak odkładać pieniądze, aby osiągnąć zamierzone cele? W tym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby na […]

Czytaj wpis
Ubezpieczenie kredytu

Polisa ubezpieczenia kredytu to umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. W razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji np. utrata pracy, nagła choroba lub śmierć jednego z kredytobiorców można popaść w spore kłopoty finansowe. Głównie z tego powodu warto mieć aktywne ubezpieczenie spłaty kredytu. W ten sposób można skorzystać z […]

Czytaj wpis
Krajowy Rejestr Długów - co to jest?

KRD to inaczej Biuro Informacji Gospodarczej. Instytucja powstała po to, aby nadzorować konsumentów oraz przedsiębiorców w kwestii terminowej spłaty zobowiązań finansowych. Krajowy Rejestr Długów powstał w 2003 roku. Od tamtego czasu wprowadzono ustawę, która określa sposób udostępniania danych gospodarczych. Baza BIG Infomonitor powstała w celu zbierania informacji o przedsiębiorcach oraz konsumentach prywatnych. Jeśli ktokolwiek dopuści […]

Czytaj wpis
Kalkulator kredytu hipotecznego

Internetowy kalkulator rat kredytu hipotecznego jest najczęściej darmowym oprogramowaniem dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej. Każdy, kto planuje złożyć wniosek kredytowy, może skorzystać z kalkulatora i poznać całkowity koszt kredytu wraz z innymi kluczowymi składowymi. Kalkulator kredytowy ułatwia obliczenie miesięcznego kosztu kredytu hipotecznego. To szansa na szybką ocenę swoich możliwości finansowych i zestawienie kosztów z dochodami […]

Czytaj wpis
Na czym polega upadłość konsumencka?

O pojęciu upadłości konsumenckiej słyszał na pewno każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej i miał problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. To dotyczy zarówno firm, które zbankrutowały, jak i osób fizycznych. Zgodnie z definicją upadłość konsumencka odnosi się do niewypłacalności osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Ustawa o upadłości konsumenckiej wskazuje, że to częściowe […]

Czytaj wpis
Czym jest lokata bankowa?

Mianem lokaty bankowej nazywamy produkt finansowy, który służy do deponowania wolnych środków, czyli oszczędności. Taki depozyt bankowy zakłada się w ramach podpisania umowy z wybraną instytucją finansową. Za aktywną lokatę uznaje się taki rachunek, na który została wpłacona ustalona kwota. Warto dodać, że w większości przypadków lokaty uniemożliwiają swobodne korzystanie z wpłaconego kapitału - musisz […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Kredyty mieszkaniowe to jedne z najbardziej skomplikowanych form finansowania dostępnych na polskim rynku. Dlaczego? Otóż wniosek o kredyt w tej formie wymaga dołączenia wielu dokumentów, których objętość jest uzależniona od indywidualnej sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Bank, który zdecyduje się udzielić Ci kredytu hipotecznego, prawdopodobnie zaproponuje takie warunki, aby kwota kredytu nie przekraczała Twoich możliwości finansowych. Planujesz […]

Czytaj wpis
Odsetki od zaległości podatkowych

Najszybszą drogą do oceny wysokości zadłużenia wobec organu podatkowego jest wykorzystanie kalkulatora odsetek podatkowych. To narzędzie dostępne na rządowych stronach, które pozwala na szybkie wyliczenie kwoty zaległości na podstawie kilku parametrów: kwota zobowiązania, termin płatności, termin uregulowania zadłużenia. Co więcej, stawka odsetek będzie uzależniona od tego, czy są to odsetki za zwłokę, czy opłata prolongacyjna. […]

Czytaj wpis
Refinansowanie kredytu i pożyczki w praktyce

Niektóre zobowiązania bankowe i pozabankowe można bez problemu przenieść do innej instytucji, bez dodatkowych kosztów. To opłacalne przedsięwzięcie, o ile wiesz, jak wybrać najlepszą propozycję finansowania dla siebie. Kredyt konsolidacyjny to najpopularniejsza odmiana zobowiązania pozwalającego na refinansowanie kredytów i pożyczek. Jeśli chcesz otrzymać korzystniejszy harmonogram spłaty lub zmniejszyć całkowity koszt kredytu, koniecznie pomyśl o opcji […]

Czytaj wpis
Oddłużanie chwilówek - pomoc dla zadłużonych

Pożyczki pozabankowe są obecnie ogólnodostępne, co powoduje, że coraz więcej osób popada w spiralę zadłużenia. Krótki okres spłaty chwilówki, brak stabilnego źródła dochodu oraz problemy zdrowotne to główne czynniki, które powodują, że zaciągnięcie jakiegokolwiek zobowiązania może doprowadzić do wszczęcia procesu windykacyjnego, a nawet upadłości konsumenckiej. Chcesz dowiedzieć się, co zrobić w sytuacji, kiedy wierzyciel ubiega […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie lokat bankowych - ranking

Oprocentowanie lokat w bankach komercyjnych zawsze jest przedstawiane jako wartość procentowa zysku w skali roku. Jeśli chodzi o stawkę oprocentowania takich produktów bankowych, warto dodać, że wskaźnik jest taki sam dla stałych i nowych klientów. W przypadku lokat na nowe środki proponowanych przez banki oprocentowanie wciąż pozostaje na dość niskim poziomie. Najlepsze lokaty bankowe oferują […]

Czytaj wpis
1 2 3 5

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL