Czym jest BIK? Jak sprawdzić raport Biura Informacji Kredytowej?

Podsumowanie artykułu

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która zajmuje się przede wszystkim przechowywaniem i udostępnianiem informacji na temat kredytobiorców w kraju. Warto mieć na uwadze fakt, iż w rejestrach BIK znajdują się informacje zarówno o aktywnych zobowiązaniach, jak i tych zakończonych. Dość istotne jest także to, iż dane o zobowiązaniach finansowych dostępne są do wglądu banków i firm pożyczkowych, które w ten sposób weryfikują potencjalnych kredyto- i pożyczkobiorców, oceniając jednocześnie szansę na pozyskanie pozytywnej decyzji o przyznaniu finansowania.

BIK to inaczej Biuro Informacji Kredytowej, czyli instytucja, która skrupulatnie odnotowuje fakt, kiedy zaciągniesz kredyt, pożyczkę lub jakiekolwiek inne zobowiązanie finansowe, np. leasing konsumencki. Rejestry BIK są podstawowym źródłem informacji dla kredytodawców, którzy na etapie weryfikacji wniosku sprawdzają wiarygodność potencjalnego klienta. Na etapie ubiegania się o nowe zobowiązania, warto samodzielnie sprawdzić raport BIK. Jako osoba prywatna przysługuje Ci prawo do bezpłatnej weryfikacji wpisów w swojej historii kredytowej - raz na pół roku, na specjalny wniosek, który zostanie rozpatrzony w terminie 30 dni. Nieco łatwiejszą opcją jest wykupienie pakietu bezpośrednio w BIK, które pozwolą za niewielką opłatą pobierać kompleksowe raporty w wersji elektronicznej.

Aby sprawdzić raport Biura Informacji Kredytowej, wystarczy założyć konto, a następnie zalogować się na stronie www.bik.pl. Po opłaceniu wybranego pakietu raportów, te będą dostępne do pobrania z poziomu konta klienta. Dodatkowo w ramach subskrypcji BIK możesz skorzystać z wygodnych alertów SMS lub e-mail, które poinformują Cię o pojawieniu się nowego wpisu w rejestrach. To wygodne rozwiązanie, które pozwala na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Zawsze wtedy, kiedy otrzymasz informację o nowych wpisach w BIK, możesz szybko je przeanalizować i sprawdzić, czy są zgodne z rzeczywistą sytuacją.

Biuro Informacji Kredytowej - jakie dane gromadzi w raportach?

Warto wiedzieć, że informacje, jakie gromadzi BIK to nie tylko kwestie aktywnych i zakończonych zobowiązań, które mogą wpływać na to, jaka będzie finalna zdolność kredytowa potencjalnego kredyto- lub pożyczkobiorcy w przyszłości. Nawet jeśli dojdzie do sytuacji, w której nastąpi przedawnienie długu, informacje z BIK zostaną zaktualizowane o odpowiednie wpisy w rejestrach.

Na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej znajdziesz informacje na temat tego, czy spłacane dotąd zobowiązania odbywały się terminowo. Można powiedzieć, że wszelkie opóźnienia w ramach spłaty kredytu hipotecznego, gotówkowego, konsolidacyjnego czy nawet pożyczek ratalnych zostaną natychmiastowo odnotowane w BIK. Dane przetwarzane przez tę instytucję dotyczą m.in.:

 • scoringu BIK - to wskaźnik, który określa rzetelność kredytobiorcy w zakresie terminowości spłaty zobowiązań,
 • wakacji kredytowych - jeżeli jako kredytobiorca zdecydowałeś się skorzystać z odroczenia spłaty kredytu, taka informacja pojawi się w historii BIK,
 • informacji z BIG InfoMonitor, które mogą dotyczyć zaległości odnoszących się do rachunków telekomunikacyjnych lub czynszu.

Rejestry BIK to doskonałe źródło informacji zarówno dla samego kredytobiorcy, jak i instytucji finansowych, które dokładnie weryfikują swoich potencjalnych klientów przed udzieleniem nowego kredytu lub pożyczki.

W jaki sposób sprawdzić, czy jesteś w BIK-u?

Najskuteczniejszym i jednocześnie najwygodniejszym sposobem na weryfikację swojej sytuacji związanej z historią kredytową jest założenie nowego konta w BIK. Wystarczy, że wykupisz jeden z dostępnych pakietów:

 • Raport BIK za 49 zł - dzięki temu pobierzesz jednorazowy plik, który zawiera całą Twoją historię kredytową, ocenę punktową oraz wszelkie informacje na temat wysokości rat i terminów spłaty zobowiązań.
 • Raport i alerty BIK za 85 zł - w tej cenie otrzymasz 1 raport oraz alerty BIK SMS, które poinformują Cię o wystąpieniu nowych wpisów w rejestrach.
 • Pakiet BIK i alert - w cenie 129 zł możesz pobrać aż 6 raportów Biura Informacji Kredytowej oraz skorzystać z nieograniczonej liczby alertów o nowych wpisach.

Aby pobrać raport, wystarczy, że założysz nowe konto, potwierdzisz swoją tożsamość, ustanowisz nowe hasło i zrealizujesz płatność za wybrane usługi.

Dlaczego warto sprawdzać historię swoich zobowiązań w BIK?

Jest wiele sytuacji, kiedy warto dokładnie przeanalizować swoją historię kredytową w portalu BIK. Co ciekawe, nawet posiadanie karty kredytowej, która nie była spłacana terminowo, może wygenerować negatywne wpisy, a to finalnie skutkuje znacznym spadkiem scoringu, czyli oceny punktowej kredytobiorcy. Grupa BIK wskazuje, iż analizy raportu na własną rękę warto dokonać w kilku sytuacjach:

 • planujesz wziąć nowy kredyt hipoteczny, gotówkowy lub inny i chcesz upewnić się, że Twoja historia kredytowa jest na dobrym poziomie,
 • spłacasz kredyt i chcesz zweryfikować, czy w rejestrach BIK nie znajdują się nieprawdziwe informacje odnoszące się do terminowości spłat zadłużenia,
 • bank odmówił Ci udzielenia kredytu z powodu negatywnych wpisów - po analizie historii będziesz w stanie opracować plan działania polegający na usunięciu negatywnych wpisów.

Podsumowując - duże znaczenie mają rejestry BIK, szczególnie jeśli chodzi o kredytobiorców planujących zaciągnięcie nowych zobowiązań finansowych. Czasem wystarczy dokładnie przejrzeć swoją historię kredytową, aby podjąć odpowiednie mające na celu poprawę wiarygodności jako kredytobiorcy w oczach banków lub firm pożyczkowych.

Czym jest scoring BIK? Najważniejsze informacje

Wskaźnik, jakim jest scoring BIK jest swego rodzaju informacją dla banków i firm pożyczkowych, na podstawie której oceniane jest ryzyko udzielenia kolejnego zobowiązania danemu kredytobiorcy. Im wyższy scoring w BIK, tym większe masz szansę na pozyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Biuro Informacji Kredytowej do wyliczenia scoringu stosuje odpowiedni wzór matematyczny, który porównuje wiarygodność kredytową jednego klienta do innych osób zaciągających zobowiązania kredytowe w kraju. Jeśli profil kredytobiorcy jest podobny do profilu osób wyróżniających się wyłącznie terminowymi spłatami zobowiązań - ocena punktowa będzie na możliwie najwyższym poziomie. Raport BIK zawierający ocenę punktową wskazuje na wartości od 0 do 100 pkt, przy czym kredytobiorcy w dobrej sytuacji to Ci, którzy posiadają scoring na poziomie nie niższym niż 70 pkt.

Czyszczenie BIK - kiedy można pozbyć się negatywnych wpisów?

Dość popularnym tematem poruszanym przez kredytobiorców jest tzw. czyszczenie BIK, czyli usunięcie negatywnych wpisów o nieterminowo spłacanych kredytach i pożyczkach. Warto mieć na uwadze, że rejestry przechowują dane o zobowiązaniach przez cały okres ich spłaty, a także kilka lat po zamknięciu kredytu/pożyczki - pod warunkiem wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych, co raczej jest podstawą na etapie podpisywania umowy z bankiem lub firmą pożyczkową.

Kiedy kredyt nie jest spłacany w terminie, informacje na jego temat są przechowywane przez BIK bez zgody dłużnika przez 5 lat, pod warunkiem że:

 • opóźnienie w spłacie wynosiło ponad 60 dni,
 • minęło co najmniej 30 dni od czasu, kiedy sytuacja finansowa poinformowała Cię o występującym zadłużeniu.

Zgodnie z art. 105a ust. 4 i 5 ustawy Prawo bankowe, dane dotyczące wszystkich kredytów mogą być przetwarzane w BIK przez 12 lat od dnia ich spłaty dla celów stosowania metod statystycznych. Jeśli jednak chodzi o wpisy przechowywane w celach statystycznych - nie musisz się o nie obawiać, gdyż nie rzutują w żaden sposób na historię kredytową i ocenę punktową w bazie BIK.

Rejestrów o zamkniętych zobowiązaniach (nawet tych nieterminowo spłacanych), możesz pozbyć się na specjalny wniosek wysłany do instytucji, która udzieliła finansowania. W tym celu musisz sporządzić pismo zawierające wszelkie informacje o posiadanym wcześniej zadłużeniu, kwotach oraz terminach spłaty. Musisz też jasno określić, iż chcesz wycofać zgody na przetwarzanie danych osobowych przez wybraną instytucję, a to poskutkuje przeniesieniem wpisu w BIK do części statystycznej. Bank ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i udzielenie odpowiedzi kredytobiorcy na piśmie. Takie rozwiązanie ma sens, np. jeśli w przeszłości pętla kredytowa była Twoim największym problemem i chcesz pozbyć się negatywnych wpisów, które powstały wskutek zaciągania wielu nieprzemyślanych zobowiązań finansowych.

Historia kredytowa BIK - podsumowanie

Historia kredytowa BIK zapewnia wgląd w historię kredytobiorcy odnośnie do spłacania długów, co może być wykorzystane przez kredytodawców do oceny wiarygodności potencjalnych klientów. Sprawdzenie historii kredytowej BIK jest niezbędne, jeśli rozważasz zaciągnięcie pożyczki, ponieważ może dostarczyć informacji na temat wcześniejszych wzorców pożyczania i spłacania. Ważne jest również sprawdzenie, czy raport zawiera jakiekolwiek błędy lub nieaktualne informacje, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na Twoją ocenę kredytową. Ostatecznie, wcześniejsze sprawdzenie historii kredytowej BIK pozwoli Ci podjąć odpowiednie działania i zmaksymalizować szansę, że Twój wniosek kredytowy zostanie zatwierdzony przez instytucję finansową.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na flipa - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego. Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house […]

Czytaj wpis
Kredyt na wakacje - a może pożyczka?

Poszukiwanie źródła finansowania na wakacyjny urlop może zająć sporo czasu. Na rynku jest wiele ofert kredytów i pożyczek na wakacje, z których możemy skorzystać. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się, jak wybrać najlepszy kredyt na wakacje dla siebie i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej. […]

Czytaj wpis
Pożyczka na alimenty i świadczenia rodzinne

W dzisiejszych czasach instytucje pozabankowe robią wszystko, aby pozyskać dodatkowych klientów i udzielić jak największej liczby pożyczek. Pożyczkodawcy często celują w grupy osób, które mają problemy z płynnością finansową i nie posiadają stabilnego źródła dochodu. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystywane są pożyczki na alimenty i świadczenia rodzinne, np. 500 plus. Chcesz dowiedzieć się, na jakich […]

Czytaj wpis
Pożyczka na 500 plus

Osoby potrzebujące nagłego zastrzyku dodatkowej gotówki coraz częściej wybierają firmy pozabankowe w celu podpisania umowy pożyczki lub chwilówki. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy pożyczkobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji musisz poszukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą Ci zbudować, chociażby minimalną zdolność finansową potrzebną do uzyskania pożyczki. Na rynku coraz częściej pojawiają się oferty […]

Czytaj wpis
Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Wyłudzenie kredytu i wszelkiego rodzaju oszustwa kredytowe to przestępstwo w rozumieniu Art. 297 Kodeksu karnego. Zgodnie z przepisami każdy, kto w celu uzyskania dla siebie od banku albo innej jednostki organizacyjnej korzyści finansowych nadużywa dobro osób trzeciej, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Według raportu InfoDOK Związku Banków Polskich w pierwszym kwartale 2023 […]

Czytaj wpis
Czy można zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny?

W dzisiejszych czasach do zaciągnięcia kredytu hipotecznego trzeba spełnić tylko kilka warunków wymaganych przez bank. To podstawa, aby móc ubiegać się o kolejne finansowanie związane z zakupem nieruchomości mieszkalnej. Poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego możesz zrealizować swoje marzenia o własnych czterech ścianach. Zakup wymarzonego domu to często wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku milionów złotych. […]

Czytaj wpis
Kredyt gotówkowy pod hipotekę

W dzisiejszych czasach banki proponują wiele ciekawych produktów finansowych, które umożliwiają pozyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel lub sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia. Coraz popularniejsze są kredyty gotówkowe pod hipotekę, których zasada działania jest podobna jak np. kredytu pod zastaw mieszkania lub kredytu pod zastaw domu. W przypadku kredytów gotówkowych z zabezpieczeniem hipotecznym kwota finansowania nie może […]

Czytaj wpis
Chwilówki w weekend - jak to działa?

Banki komercyjne i większość firm pożyczkowych działa wyłącznie od poniedziałku do piątku. To spore ograniczenie, szczególnie dla osób, które chcą zdobyć dodatkowe pieniądze w nocy, późnym wieczorem lub w dni wolne od pracy. Obecnie na rynku pojawiają się propozycje chwilówek w weekend, które są przyznawane przez instytucje pozabankowe.  Jak to działa? Zasada jest prosta. Wystarczy, […]

Czytaj wpis
Kredyt na remont domu lub mieszkania

Kredyt na remont to dobre rozwiązanie przydatne przede wszystkim na etapie planowania kompleksowego remontu nieruchomości lub wykończenia. Decydując się na zaciągnięcie nowego zobowiązania w banku, koniecznie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje finansowania. Możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania, standardowy kredyt lub pożyczkę gotówkową. Możliwości jest mnóstwo. Warto jednak podpisać taką umowę kredytu […]

Czytaj wpis
Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu oznacza całkowite zakończenie egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji sprawa ma swój koniec, ale nie ze względu na pozytywne zakończenie wszczętego postępowania egzekucyjnego. Umorzenie następuje wtedy, kiedy komornik w trakcie realizowanych czynności związanych z odzyskiwaniem należności napotka problemy i przeszkody umożliwiające zaspokojenie potrzeb wierzyciela. Wtedy następuje przekazanie sprawy do rozpatrzenia przez […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
1 2 3 8

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL