Czym jest BIK? Jak sprawdzić raport Biura Informacji Kredytowej?

Podsumowanie artykułu

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która zajmuje się przede wszystkim przechowywaniem i udostępnianiem informacji na temat kredytobiorców w kraju. Warto mieć na uwadze fakt, iż w rejestrach BIK znajdują się informacje zarówno o aktywnych zobowiązaniach, jak i tych zakończonych. Dość istotne jest także to, iż dane o zobowiązaniach finansowych dostępne są do wglądu banków i firm pożyczkowych, które w ten sposób weryfikują potencjalnych kredyto- i pożyczkobiorców, oceniając jednocześnie szansę na pozyskanie pozytywnej decyzji o przyznaniu finansowania.

BIK to inaczej Biuro Informacji Kredytowej, czyli instytucja, która skrupulatnie odnotowuje fakt, kiedy zaciągniesz kredyt, pożyczkę lub jakiekolwiek inne zobowiązanie finansowe, np. leasing konsumencki. Rejestry BIK są podstawowym źródłem informacji dla kredytodawców, którzy na etapie weryfikacji wniosku sprawdzają wiarygodność potencjalnego klienta. Na etapie ubiegania się o nowe zobowiązania, warto samodzielnie sprawdzić raport BIK. Jako osoba prywatna przysługuje Ci prawo do bezpłatnej weryfikacji wpisów w swojej historii kredytowej - raz na pół roku, na specjalny wniosek, który zostanie rozpatrzony w terminie 30 dni. Nieco łatwiejszą opcją jest wykupienie pakietu bezpośrednio w BIK, które pozwolą za niewielką opłatą pobierać kompleksowe raporty w wersji elektronicznej.

Aby sprawdzić raport Biura Informacji Kredytowej, wystarczy założyć konto, a następnie zalogować się na stronie www.bik.pl. Po opłaceniu wybranego pakietu raportów, te będą dostępne do pobrania z poziomu konta klienta. Dodatkowo w ramach subskrypcji BIK możesz skorzystać z wygodnych alertów SMS lub e-mail, które poinformują Cię o pojawieniu się nowego wpisu w rejestrach. To wygodne rozwiązanie, które pozwala na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Zawsze wtedy, kiedy otrzymasz informację o nowych wpisach w BIK, możesz szybko je przeanalizować i sprawdzić, czy są zgodne z rzeczywistą sytuacją.

Biuro Informacji Kredytowej - jakie dane gromadzi w raportach?

Warto wiedzieć, że informacje, jakie gromadzi BIK to nie tylko kwestie aktywnych i zakończonych zobowiązań, które mogą wpływać na to, jaka będzie finalna zdolność kredytowa potencjalnego kredyto- lub pożyczkobiorcy w przyszłości. Nawet jeśli dojdzie do sytuacji, w której nastąpi przedawnienie długu, informacje z BIK zostaną zaktualizowane o odpowiednie wpisy w rejestrach.

Na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej znajdziesz informacje na temat tego, czy spłacane dotąd zobowiązania odbywały się terminowo. Można powiedzieć, że wszelkie opóźnienia w ramach spłaty kredytu hipotecznego, gotówkowego, konsolidacyjnego czy nawet pożyczek ratalnych zostaną natychmiastowo odnotowane w BIK. Dane przetwarzane przez tę instytucję dotyczą m.in.:

 • scoringu BIK - to wskaźnik, który określa rzetelność kredytobiorcy w zakresie terminowości spłaty zobowiązań,
 • wakacji kredytowych - jeżeli jako kredytobiorca zdecydowałeś się skorzystać z odroczenia spłaty kredytu, taka informacja pojawi się w historii BIK,
 • informacji z BIG InfoMonitor, które mogą dotyczyć zaległości odnoszących się do rachunków telekomunikacyjnych lub czynszu.

Rejestry BIK to doskonałe źródło informacji zarówno dla samego kredytobiorcy, jak i instytucji finansowych, które dokładnie weryfikują swoich potencjalnych klientów przed udzieleniem nowego kredytu lub pożyczki.

W jaki sposób sprawdzić, czy jesteś w BIK-u?

Najskuteczniejszym i jednocześnie najwygodniejszym sposobem na weryfikację swojej sytuacji związanej z historią kredytową jest założenie nowego konta w BIK. Wystarczy, że wykupisz jeden z dostępnych pakietów:

 • Raport BIK za 49 zł - dzięki temu pobierzesz jednorazowy plik, który zawiera całą Twoją historię kredytową, ocenę punktową oraz wszelkie informacje na temat wysokości rat i terminów spłaty zobowiązań.
 • Raport i alerty BIK za 85 zł - w tej cenie otrzymasz 1 raport oraz alerty BIK SMS, które poinformują Cię o wystąpieniu nowych wpisów w rejestrach.
 • Pakiet BIK i alert - w cenie 129 zł możesz pobrać aż 6 raportów Biura Informacji Kredytowej oraz skorzystać z nieograniczonej liczby alertów o nowych wpisach.

Aby pobrać raport, wystarczy, że założysz nowe konto, potwierdzisz swoją tożsamość, ustanowisz nowe hasło i zrealizujesz płatność za wybrane usługi.

Dlaczego warto sprawdzać historię swoich zobowiązań w BIK?

Jest wiele sytuacji, kiedy warto dokładnie przeanalizować swoją historię kredytową w portalu BIK. Co ciekawe, nawet posiadanie karty kredytowej, która nie była spłacana terminowo, może wygenerować negatywne wpisy, a to finalnie skutkuje znacznym spadkiem scoringu, czyli oceny punktowej kredytobiorcy. Grupa BIK wskazuje, iż analizy raportu na własną rękę warto dokonać w kilku sytuacjach:

 • planujesz wziąć nowy kredyt hipoteczny, gotówkowy lub inny i chcesz upewnić się, że Twoja historia kredytowa jest na dobrym poziomie,
 • spłacasz kredyt i chcesz zweryfikować, czy w rejestrach BIK nie znajdują się nieprawdziwe informacje odnoszące się do terminowości spłat zadłużenia,
 • bank odmówił Ci udzielenia kredytu z powodu negatywnych wpisów - po analizie historii będziesz w stanie opracować plan działania polegający na usunięciu negatywnych wpisów.

Podsumowując - duże znaczenie mają rejestry BIK, szczególnie jeśli chodzi o kredytobiorców planujących zaciągnięcie nowych zobowiązań finansowych. Czasem wystarczy dokładnie przejrzeć swoją historię kredytową, aby podjąć odpowiednie mające na celu poprawę wiarygodności jako kredytobiorcy w oczach banków lub firm pożyczkowych.

Czym jest scoring BIK? Najważniejsze informacje

Wskaźnik, jakim jest scoring BIK jest swego rodzaju informacją dla banków i firm pożyczkowych, na podstawie której oceniane jest ryzyko udzielenia kolejnego zobowiązania danemu kredytobiorcy. Im wyższy scoring w BIK, tym większe masz szansę na pozyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Biuro Informacji Kredytowej do wyliczenia scoringu stosuje odpowiedni wzór matematyczny, który porównuje wiarygodność kredytową jednego klienta do innych osób zaciągających zobowiązania kredytowe w kraju. Jeśli profil kredytobiorcy jest podobny do profilu osób wyróżniających się wyłącznie terminowymi spłatami zobowiązań - ocena punktowa będzie na możliwie najwyższym poziomie. Raport BIK zawierający ocenę punktową wskazuje na wartości od 0 do 100 pkt, przy czym kredytobiorcy w dobrej sytuacji to Ci, którzy posiadają scoring na poziomie nie niższym niż 70 pkt.

Czyszczenie BIK - kiedy można pozbyć się negatywnych wpisów?

Dość popularnym tematem poruszanym przez kredytobiorców jest tzw. czyszczenie BIK, czyli usunięcie negatywnych wpisów o nieterminowo spłacanych kredytach i pożyczkach. Warto mieć na uwadze, że rejestry przechowują dane o zobowiązaniach przez cały okres ich spłaty, a także kilka lat po zamknięciu kredytu/pożyczki - pod warunkiem wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych, co raczej jest podstawą na etapie podpisywania umowy z bankiem lub firmą pożyczkową.

Kiedy kredyt nie jest spłacany w terminie, informacje na jego temat są przechowywane przez BIK bez zgody dłużnika przez 5 lat, pod warunkiem że:

 • opóźnienie w spłacie wynosiło ponad 60 dni,
 • minęło co najmniej 30 dni od czasu, kiedy sytuacja finansowa poinformowała Cię o występującym zadłużeniu.

Zgodnie z art. 105a ust. 4 i 5 ustawy Prawo bankowe, dane dotyczące wszystkich kredytów mogą być przetwarzane w BIK przez 12 lat od dnia ich spłaty dla celów stosowania metod statystycznych. Jeśli jednak chodzi o wpisy przechowywane w celach statystycznych - nie musisz się o nie obawiać, gdyż nie rzutują w żaden sposób na historię kredytową i ocenę punktową w bazie BIK.

Rejestrów o zamkniętych zobowiązaniach (nawet tych nieterminowo spłacanych), możesz pozbyć się na specjalny wniosek wysłany do instytucji, która udzieliła finansowania. W tym celu musisz sporządzić pismo zawierające wszelkie informacje o posiadanym wcześniej zadłużeniu, kwotach oraz terminach spłaty. Musisz też jasno określić, iż chcesz wycofać zgody na przetwarzanie danych osobowych przez wybraną instytucję, a to poskutkuje przeniesieniem wpisu w BIK do części statystycznej. Bank ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i udzielenie odpowiedzi kredytobiorcy na piśmie. Takie rozwiązanie ma sens, np. jeśli w przeszłości pętla kredytowa była Twoim największym problemem i chcesz pozbyć się negatywnych wpisów, które powstały wskutek zaciągania wielu nieprzemyślanych zobowiązań finansowych.

Historia kredytowa BIK - podsumowanie

Historia kredytowa BIK zapewnia wgląd w historię kredytobiorcy odnośnie do spłacania długów, co może być wykorzystane przez kredytodawców do oceny wiarygodności potencjalnych klientów. Sprawdzenie historii kredytowej BIK jest niezbędne, jeśli rozważasz zaciągnięcie pożyczki, ponieważ może dostarczyć informacji na temat wcześniejszych wzorców pożyczania i spłacania. Ważne jest również sprawdzenie, czy raport zawiera jakiekolwiek błędy lub nieaktualne informacje, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na Twoją ocenę kredytową. Ostatecznie, wcześniejsze sprawdzenie historii kredytowej BIK pozwoli Ci podjąć odpowiednie działania i zmaksymalizować szansę, że Twój wniosek kredytowy zostanie zatwierdzony przez instytucję finansową.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL