Czym jest BIK? Jak sprawdzić raport Biura Informacji Kredytowej?

Podsumowanie artykułu

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która zajmuje się przede wszystkim przechowywaniem i udostępnianiem informacji na temat kredytobiorców w kraju. Warto mieć na uwadze fakt, iż w rejestrach BIK znajdują się informacje zarówno o aktywnych zobowiązaniach, jak i tych zakończonych. Dość istotne jest także to, iż dane o zobowiązaniach finansowych dostępne są do wglądu banków i firm pożyczkowych, które w ten sposób weryfikują potencjalnych kredyto- i pożyczkobiorców, oceniając jednocześnie szansę na pozyskanie pozytywnej decyzji o przyznaniu finansowania.

BIK to inaczej Biuro Informacji Kredytowej, czyli instytucja, która skrupulatnie odnotowuje fakt, kiedy zaciągniesz kredyt, pożyczkę lub jakiekolwiek inne zobowiązanie finansowe, np. leasing konsumencki. Rejestry BIK są podstawowym źródłem informacji dla kredytodawców, którzy na etapie weryfikacji wniosku sprawdzają wiarygodność potencjalnego klienta. Na etapie ubiegania się o nowe zobowiązania, warto samodzielnie sprawdzić raport BIK. Jako osoba prywatna przysługuje Ci prawo do bezpłatnej weryfikacji wpisów w swojej historii kredytowej - raz na pół roku, na specjalny wniosek, który zostanie rozpatrzony w terminie 30 dni. Nieco łatwiejszą opcją jest wykupienie pakietu bezpośrednio w BIK, które pozwolą za niewielką opłatą pobierać kompleksowe raporty w wersji elektronicznej.

Aby sprawdzić raport Biura Informacji Kredytowej, wystarczy założyć konto, a następnie zalogować się na stronie www.bik.pl. Po opłaceniu wybranego pakietu raportów, te będą dostępne do pobrania z poziomu konta klienta. Dodatkowo w ramach subskrypcji BIK możesz skorzystać z wygodnych alertów SMS lub e-mail, które poinformują Cię o pojawieniu się nowego wpisu w rejestrach. To wygodne rozwiązanie, które pozwala na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Zawsze wtedy, kiedy otrzymasz informację o nowych wpisach w BIK, możesz szybko je przeanalizować i sprawdzić, czy są zgodne z rzeczywistą sytuacją.

Biuro Informacji Kredytowej - jakie dane gromadzi w raportach?

Warto wiedzieć, że informacje, jakie gromadzi BIK to nie tylko kwestie aktywnych i zakończonych zobowiązań, które mogą wpływać na to, jaka będzie finalna zdolność kredytowa potencjalnego kredyto- lub pożyczkobiorcy w przyszłości. Nawet jeśli dojdzie do sytuacji, w której nastąpi przedawnienie długu, informacje z BIK zostaną zaktualizowane o odpowiednie wpisy w rejestrach.

Na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej znajdziesz informacje na temat tego, czy spłacane dotąd zobowiązania odbywały się terminowo. Można powiedzieć, że wszelkie opóźnienia w ramach spłaty kredytu hipotecznego, gotówkowego, konsolidacyjnego czy nawet pożyczek ratalnych zostaną natychmiastowo odnotowane w BIK. Dane przetwarzane przez tę instytucję dotyczą m.in.:

 • scoringu BIK - to wskaźnik, który określa rzetelność kredytobiorcy w zakresie terminowości spłaty zobowiązań,
 • wakacji kredytowych - jeżeli jako kredytobiorca zdecydowałeś się skorzystać z odroczenia spłaty kredytu, taka informacja pojawi się w historii BIK,
 • informacji z BIG InfoMonitor, które mogą dotyczyć zaległości odnoszących się do rachunków telekomunikacyjnych lub czynszu.

Rejestry BIK to doskonałe źródło informacji zarówno dla samego kredytobiorcy, jak i instytucji finansowych, które dokładnie weryfikują swoich potencjalnych klientów przed udzieleniem nowego kredytu lub pożyczki.

W jaki sposób sprawdzić, czy jesteś w BIK-u?

Najskuteczniejszym i jednocześnie najwygodniejszym sposobem na weryfikację swojej sytuacji związanej z historią kredytową jest założenie nowego konta w BIK. Wystarczy, że wykupisz jeden z dostępnych pakietów:

 • Raport BIK za 49 zł - dzięki temu pobierzesz jednorazowy plik, który zawiera całą Twoją historię kredytową, ocenę punktową oraz wszelkie informacje na temat wysokości rat i terminów spłaty zobowiązań.
 • Raport i alerty BIK za 85 zł - w tej cenie otrzymasz 1 raport oraz alerty BIK SMS, które poinformują Cię o wystąpieniu nowych wpisów w rejestrach.
 • Pakiet BIK i alert - w cenie 129 zł możesz pobrać aż 6 raportów Biura Informacji Kredytowej oraz skorzystać z nieograniczonej liczby alertów o nowych wpisach.

Aby pobrać raport, wystarczy, że założysz nowe konto, potwierdzisz swoją tożsamość, ustanowisz nowe hasło i zrealizujesz płatność za wybrane usługi.

Dlaczego warto sprawdzać historię swoich zobowiązań w BIK?

Jest wiele sytuacji, kiedy warto dokładnie przeanalizować swoją historię kredytową w portalu BIK. Co ciekawe, nawet posiadanie karty kredytowej, która nie była spłacana terminowo, może wygenerować negatywne wpisy, a to finalnie skutkuje znacznym spadkiem scoringu, czyli oceny punktowej kredytobiorcy. Grupa BIK wskazuje, iż analizy raportu na własną rękę warto dokonać w kilku sytuacjach:

 • planujesz wziąć nowy kredyt hipoteczny, gotówkowy lub inny i chcesz upewnić się, że Twoja historia kredytowa jest na dobrym poziomie,
 • spłacasz kredyt i chcesz zweryfikować, czy w rejestrach BIK nie znajdują się nieprawdziwe informacje odnoszące się do terminowości spłat zadłużenia,
 • bank odmówił Ci udzielenia kredytu z powodu negatywnych wpisów - po analizie historii będziesz w stanie opracować plan działania polegający na usunięciu negatywnych wpisów.

Podsumowując - duże znaczenie mają rejestry BIK, szczególnie jeśli chodzi o kredytobiorców planujących zaciągnięcie nowych zobowiązań finansowych. Czasem wystarczy dokładnie przejrzeć swoją historię kredytową, aby podjąć odpowiednie mające na celu poprawę wiarygodności jako kredytobiorcy w oczach banków lub firm pożyczkowych.

Czym jest scoring BIK? Najważniejsze informacje

Wskaźnik, jakim jest scoring BIK jest swego rodzaju informacją dla banków i firm pożyczkowych, na podstawie której oceniane jest ryzyko udzielenia kolejnego zobowiązania danemu kredytobiorcy. Im wyższy scoring w BIK, tym większe masz szansę na pozyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Biuro Informacji Kredytowej do wyliczenia scoringu stosuje odpowiedni wzór matematyczny, który porównuje wiarygodność kredytową jednego klienta do innych osób zaciągających zobowiązania kredytowe w kraju. Jeśli profil kredytobiorcy jest podobny do profilu osób wyróżniających się wyłącznie terminowymi spłatami zobowiązań - ocena punktowa będzie na możliwie najwyższym poziomie. Raport BIK zawierający ocenę punktową wskazuje na wartości od 0 do 100 pkt, przy czym kredytobiorcy w dobrej sytuacji to Ci, którzy posiadają scoring na poziomie nie niższym niż 70 pkt.

Czyszczenie BIK - kiedy można pozbyć się negatywnych wpisów?

Dość popularnym tematem poruszanym przez kredytobiorców jest tzw. czyszczenie BIK, czyli usunięcie negatywnych wpisów o nieterminowo spłacanych kredytach i pożyczkach. Warto mieć na uwadze, że rejestry przechowują dane o zobowiązaniach przez cały okres ich spłaty, a także kilka lat po zamknięciu kredytu/pożyczki - pod warunkiem wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych, co raczej jest podstawą na etapie podpisywania umowy z bankiem lub firmą pożyczkową.

Kiedy kredyt nie jest spłacany w terminie, informacje na jego temat są przechowywane przez BIK bez zgody dłużnika przez 5 lat, pod warunkiem że:

 • opóźnienie w spłacie wynosiło ponad 60 dni,
 • minęło co najmniej 30 dni od czasu, kiedy sytuacja finansowa poinformowała Cię o występującym zadłużeniu.

Zgodnie z art. 105a ust. 4 i 5 ustawy Prawo bankowe, dane dotyczące wszystkich kredytów mogą być przetwarzane w BIK przez 12 lat od dnia ich spłaty dla celów stosowania metod statystycznych. Jeśli jednak chodzi o wpisy przechowywane w celach statystycznych - nie musisz się o nie obawiać, gdyż nie rzutują w żaden sposób na historię kredytową i ocenę punktową w bazie BIK.

Rejestrów o zamkniętych zobowiązaniach (nawet tych nieterminowo spłacanych), możesz pozbyć się na specjalny wniosek wysłany do instytucji, która udzieliła finansowania. W tym celu musisz sporządzić pismo zawierające wszelkie informacje o posiadanym wcześniej zadłużeniu, kwotach oraz terminach spłaty. Musisz też jasno określić, iż chcesz wycofać zgody na przetwarzanie danych osobowych przez wybraną instytucję, a to poskutkuje przeniesieniem wpisu w BIK do części statystycznej. Bank ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i udzielenie odpowiedzi kredytobiorcy na piśmie. Takie rozwiązanie ma sens, np. jeśli w przeszłości pętla kredytowa była Twoim największym problemem i chcesz pozbyć się negatywnych wpisów, które powstały wskutek zaciągania wielu nieprzemyślanych zobowiązań finansowych.

Historia kredytowa BIK - podsumowanie

Historia kredytowa BIK zapewnia wgląd w historię kredytobiorcy odnośnie do spłacania długów, co może być wykorzystane przez kredytodawców do oceny wiarygodności potencjalnych klientów. Sprawdzenie historii kredytowej BIK jest niezbędne, jeśli rozważasz zaciągnięcie pożyczki, ponieważ może dostarczyć informacji na temat wcześniejszych wzorców pożyczania i spłacania. Ważne jest również sprawdzenie, czy raport zawiera jakiekolwiek błędy lub nieaktualne informacje, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na Twoją ocenę kredytową. Ostatecznie, wcześniejsze sprawdzenie historii kredytowej BIK pozwoli Ci podjąć odpowiednie działania i zmaksymalizować szansę, że Twój wniosek kredytowy zostanie zatwierdzony przez instytucję finansową.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Umowa kredytu hipotecznego - na co zwrócić uwagę?

Podpisanie umowy kredytowej jest obligatoryjne w przypadku każdego nowego zobowiązania finansowego: zarówno kredytu gotówkowego, hipotecznego, konsolidacyjnego, jak i pożyczki ratalnej. To rodzaj umowy, która dotyczy banku/firmy pożyczkowej oraz osoby ubiegającej się o wsparcie finansowe. Przed podpisaniem umowy kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów: Umowa kredytowa dzieli się na dwie części. Pierwsza to OWU, […]

Czytaj wpis
Jak oszczędzać pieniądze bez wyrzeczeń?

Chcesz mieć na tyle wysokie oszczędności, żeby nie martwić się utrzymaniem swojej rodziny? Dodatkowe pieniądze na rachunku bankowym to świetna poduszka finansowa, która jest gwarancją spłaty zobowiązań wobec banków, firm pożyczkowych i usługodawców w razie problemów gospodarstwa domowego. Chcesz dowiedzieć się jak odkładać pieniądze, aby osiągnąć zamierzone cele? W tym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby na […]

Czytaj wpis
Ubezpieczenie kredytu

Polisa ubezpieczenia kredytu to umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. W razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji np. utrata pracy, nagła choroba lub śmierć jednego z kredytobiorców można popaść w spore kłopoty finansowe. Głównie z tego powodu warto mieć aktywne ubezpieczenie spłaty kredytu. W ten sposób można skorzystać z […]

Czytaj wpis
Krajowy Rejestr Długów - co to jest?

KRD to inaczej Biuro Informacji Gospodarczej. Instytucja powstała po to, aby nadzorować konsumentów oraz przedsiębiorców w kwestii terminowej spłaty zobowiązań finansowych. Krajowy Rejestr Długów powstał w 2003 roku. Od tamtego czasu wprowadzono ustawę, która określa sposób udostępniania danych gospodarczych. Baza BIG Infomonitor powstała w celu zbierania informacji o przedsiębiorcach oraz konsumentach prywatnych. Jeśli ktokolwiek dopuści […]

Czytaj wpis
Kalkulator kredytu hipotecznego

Internetowy kalkulator rat kredytu hipotecznego jest najczęściej darmowym oprogramowaniem dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej. Każdy, kto planuje złożyć wniosek kredytowy, może skorzystać z kalkulatora i poznać całkowity koszt kredytu wraz z innymi kluczowymi składowymi. Kalkulator kredytowy ułatwia obliczenie miesięcznego kosztu kredytu hipotecznego. To szansa na szybką ocenę swoich możliwości finansowych i zestawienie kosztów z dochodami […]

Czytaj wpis
Na czym polega upadłość konsumencka?

O pojęciu upadłości konsumenckiej słyszał na pewno każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej i miał problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. To dotyczy zarówno firm, które zbankrutowały, jak i osób fizycznych. Zgodnie z definicją upadłość konsumencka odnosi się do niewypłacalności osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Ustawa o upadłości konsumenckiej wskazuje, że to częściowe […]

Czytaj wpis
Czym jest lokata bankowa?

Mianem lokaty bankowej nazywamy produkt finansowy, który służy do deponowania wolnych środków, czyli oszczędności. Taki depozyt bankowy zakłada się w ramach podpisania umowy z wybraną instytucją finansową. Za aktywną lokatę uznaje się taki rachunek, na który została wpłacona ustalona kwota. Warto dodać, że w większości przypadków lokaty uniemożliwiają swobodne korzystanie z wpłaconego kapitału - musisz […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Kredyty mieszkaniowe to jedne z najbardziej skomplikowanych form finansowania dostępnych na polskim rynku. Dlaczego? Otóż wniosek o kredyt w tej formie wymaga dołączenia wielu dokumentów, których objętość jest uzależniona od indywidualnej sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Bank, który zdecyduje się udzielić Ci kredytu hipotecznego, prawdopodobnie zaproponuje takie warunki, aby kwota kredytu nie przekraczała Twoich możliwości finansowych. Planujesz […]

Czytaj wpis
Odsetki od zaległości podatkowych

Najszybszą drogą do oceny wysokości zadłużenia wobec organu podatkowego jest wykorzystanie kalkulatora odsetek podatkowych. To narzędzie dostępne na rządowych stronach, które pozwala na szybkie wyliczenie kwoty zaległości na podstawie kilku parametrów: kwota zobowiązania, termin płatności, termin uregulowania zadłużenia. Co więcej, stawka odsetek będzie uzależniona od tego, czy są to odsetki za zwłokę, czy opłata prolongacyjna. […]

Czytaj wpis
Refinansowanie kredytu i pożyczki w praktyce

Niektóre zobowiązania bankowe i pozabankowe można bez problemu przenieść do innej instytucji, bez dodatkowych kosztów. To opłacalne przedsięwzięcie, o ile wiesz, jak wybrać najlepszą propozycję finansowania dla siebie. Kredyt konsolidacyjny to najpopularniejsza odmiana zobowiązania pozwalającego na refinansowanie kredytów i pożyczek. Jeśli chcesz otrzymać korzystniejszy harmonogram spłaty lub zmniejszyć całkowity koszt kredytu, koniecznie pomyśl o opcji […]

Czytaj wpis
Oddłużanie chwilówek - pomoc dla zadłużonych

Pożyczki pozabankowe są obecnie ogólnodostępne, co powoduje, że coraz więcej osób popada w spiralę zadłużenia. Krótki okres spłaty chwilówki, brak stabilnego źródła dochodu oraz problemy zdrowotne to główne czynniki, które powodują, że zaciągnięcie jakiegokolwiek zobowiązania może doprowadzić do wszczęcia procesu windykacyjnego, a nawet upadłości konsumenckiej. Chcesz dowiedzieć się, co zrobić w sytuacji, kiedy wierzyciel ubiega […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie lokat bankowych - ranking

Oprocentowanie lokat w bankach komercyjnych zawsze jest przedstawiane jako wartość procentowa zysku w skali roku. Jeśli chodzi o stawkę oprocentowania takich produktów bankowych, warto dodać, że wskaźnik jest taki sam dla stałych i nowych klientów. W przypadku lokat na nowe środki proponowanych przez banki oprocentowanie wciąż pozostaje na dość niskim poziomie. Najlepsze lokaty bankowe oferują […]

Czytaj wpis
1 2 3 5

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL