Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podsumowanie artykułu

Najpewniej korzystasz z niego na co dzień. To tam wpływa Twoje wynagrodzenie lub płatności za faktury od kontrahentów. Czym jest konto osobiste? Jak działa? Jak zarobić na jego otwarciu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym?

W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, jak świadomie wybierać rozwiązania, które odpowiadają Twoim potrzebom i celom finansowym. Zapraszamy do lepszego poznania kont osobistych i możliwości, jakie Ci zapewniają.

Co to jest konto osobiste?

Rachunek Oszczędnościowo Rozliczeniowy (ROR), konto osobiste czy rachunek bieżący, to podstawowy produkt bankowy, dzięki któremu możesz przeprowadzić różnego rodzaju transakcje finansowe. Jako posiadacz konta możesz wpłacać i wypłacać z niego środki, a także realizować przelewy elektroniczne. W połączeniu z aplikacją banku zapłacisz za zakupy w sklepie stacjonarnym i online.

Kto może założyć konto bankowe?

Mając konto osobiste, możesz swobodnie zarządzać pieniędzmi zgromadzonymi na rachunku. Warto mieć na uwadze, że istnieją pewne ograniczenia, czego najlepszym przykładem są rachunki dla dzieci.

Prawo bankowe definiuje, kto może mieć konto bankowe:

  • osoby prywatne;
  • osoby prowadzące działalność zarobkową na własny rachunek, w tym przedsiębiorcy;
  • jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, poda warunkiem, że mają zdolność prawną.

Rozliczenie podatku, zapłata za VAT, przelew za zakupy lub do bliskiej osoby to przykłady, które pokazują, że rachunki bankowe są obecnie standardem w rozliczeniach. Korzystają z niego zarówno osoby indywidualne, firmy, jak i instytucje publiczne. Dzięki systemowi bankowemu obieg pieniądza jest szybki i prosty w realizacji.

Zawnioskuj o pożyczkę gotówkową i korzystaj z dostępnych środków dzięki rachunkowi bankowemu. 

Rodzaje rachunków bankowych

Istnieje przynajmniej kilka rodzajów kont bankowych. Różnią się one swoim przeznaczeniem i funkcjami. Poniżej znajdziesz najważniejsze typy rachunków i typowe różnice.

Rodzaje rachunków bankowych:

  • Konto bieżące (ROR) – Rachunek Oszczędnościowo Rozliczeniowy to zdecydowanie najpopularniejszy typ konta osobistego. Dzięki niemu zapłacisz rachunki, wysyłając przelew, a także uregulujesz należność w sklepie za pomocą podpiętej do niego karty debetowej.
  • Konto oszczędnościowe – służy do gromadzenia oszczędności, jest zazwyczaj wyżej oprocentowane niż ROR i jest najczęściej kontem dodatkowym obok konta bieżącego.
  • Konto walutowe – używa się go do przechowywania i obrotu dewizami innymi niż waluta krajowa.
  • Konto dla dziecka – przeważnie to rachunek dla młodszych klientów. Często jest on powiązany z rachunkiem prawnego opiekuna. Podstawową korzyścią konta młodzieżowego jest brak opłat do ukończenia określonego wieku.
  • Konto internetowe – jest to rachunek zarządzany głównie przez Internet. Tego typu konta oferują często niższe opłaty, co jest wygodnym rozwiązaniem dla osób preferujących cyfrowe zarządzanie swoimi finansami.
  • Rachunek powierniczy;
  • Rachunek terminowych lokat oszczędnościowych.

Warto wiedzieć, że można mieć więcej niż jedno konto bieżące, ale pod warunkiem, że są one w innych bankach. Dzięki temu możesz korzystać z jednego konta podstawowego i drugiego awaryjnego. Niektóre osoby zakładają konta bieżące tylko po to, aby zgarnąć premię, którą oferują banki.

[Sprawdź ofertę] kredytu konsolidacyjnego.

Jakie opłaty naliczają banki za konto bankowe?

Najlepsze konta to te bez opłat. Niemniej zdarzają się rachunki, za które trzeba zapłacić, ale w zamian możesz liczyć np. na wyższe oprocentowanie środków na koncie osobistym. Warianty i promocje są bardzo różne. Dlatego decydując się na konkretny rachunek, warto spojrzeć na to:

  • Jak długo trwają warunki promocyjne?;
  • Co obejmuje promocja?;
  • Czy trzeba spełnić dodatkowe warunki – jeśli tak, to jakie?
  • Jakie warunki będą obowiązywać po okresie promocyjnym?

Odpowiedzi na te pytania pomogą wybrać Ci konto, które będzie dopasowane do Twoich potrzeb. Dla przykładu konto bankowe online bez opłat to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą mieć drugi rachunek, gdzie przelewają np. część oszczędności, ale nie chcą za niego płacić. 

Z kolei Twoje podstawowe konto w banku może być w zupełnie innej instytucji finansowej. Wówczas wiesz, że korzystasz z niego np. wraz z partnerką/partnerem/dzieckiem, masz preferencyjne warunki oprocentowania, ale pojawia się opłata za prowadzenie konta w określonej wysokości.

Oszczędne domowe finanse

Wiele banków oferuje możliwość ograniczenia miesięcznych opłat za prowadzenie rachunku. Jeśli zdecydujesz się na otwarcie rachunku np. w BNP Paribas czy PKO Bank Polska i zamówisz kartę do konta, to jako aktywny użytkownik nie zapłacisz za jej użytkowanie i prowadzenie ROR-u. Jak to działa?

W zamian za darmowe konto osobiste bank chce, abyś spełnił jeden lub kilka warunków. Przykładowe z nich to:

  • 5 płatności – np. BLIK, płatności zbliżeniowe Google Pay i Apple Pay, przelew elektroniczny;
  • wpływ na rachunek minimum 1000 zł w miesiącu kalendarzowym;
  • wpływy na konto z tytułu wynagrodzenia;
  • akceptacja zgód marketingowych.

Nie sugeruj się nazwami banków podanych powyżej. Promocje zmieniają się bardzo szybko. Dlatego, jeśli chcesz założyć konto, sprawdź ranking kont osobistych w internecie i dokładniej poznaj ofertę danego banku. Jeśli zdecydujesz się na dodatkowe usługi, to zyskujesz szansę na darmowy rachunek bankowy oraz  wygodne zarządzanie finansami dzięki aplikacji mobilnej banku i bankowości elektronicznej. 

Ważne! Obecnie możesz założyć dodatkowe konto osobiste bez wychodzenia z domu. Banki oferują taką możliwość nawet bez zbędnej dokumentacji. 

Czy można założyć konto bankowe przez internet?

Zdecydowanie tak! Jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób na otwarcie konta. Formalności załatwisz bez wychodzenia z domu i zbędnej dokumentacji. Istnieje możliwość, aby umowy na konto osobiste online zatwierdzać kodem SMS. Wprawdzie wymaga to przelewu autoryzacyjnego z innego banku lub danych biometrycznych (skan twarzy), ale wystarczy do tego smartfon.

Udało Ci się wybrać konto? W takim razie przygotuj niezbędne dane, o które poprosi Cię bank:

  • imię i nazwisko;
  • seria i numer dowodu osobistego;
  •  PESEL;
  • numer telefonu;
  • adres e-mail.

Bank może poprosić o skan dowodu osobistego. W takich sytuacjach możesz liczyć, że wszystkie formalności faktycznie załatwisz online. Pamiętaj jednak, że nadal część banków wymaga podpisania umowy. Zazwyczaj możesz to zrobić w wybranej placówce banku lub w obecności kuriera. Ta wygodna i szybka forma obsługi zapewni Ci szybki dostęp do konta.

[Prowadzisz biznes?] Planujesz rozwinąć firmę? Wypróbuj kredyt dla firm.

Karta debetowa do konta

Karty płatnicze wydawane do konta możesz zamówić przy jego zakładaniu. Nie jest to opcja obowiązkowa, ale jeśli chcesz otrzymać premię finansową od banku, to najpewniej będzie Ci potrzebna. 

Warunki promocji mogą zakładać, że nie tylko zamówisz kartę, ale wykonasz w miesiącu określoną liczbę transakcji, np. BLIK, wypłata gotówki, płatności mobilne, płatności zbliżeniowe. Do tej puli wliczają się też przelewy przez bankowość internetową czy wypłaty z bankomatów za granicą.

Ważne! Większość banków oferuje bezpłatne wypłaty z własnych bankomatów i tych partnerskich za darmo. Pozostałe bankomaty nie są zwolnione z opłat za wypłaty. W związku z tym, jeśli korzystasz z gotówki, to sprawdź, gdzie są bezpłatne dla Ciebie bankomaty.

Opłata za konto i kartę

Pakiet konto + karta może być bezpłaty. Banki nawet po okresie promocji mogą zwolnić Cię z opłat za użytkowanie karty. Dzieje się tak w dwóch przypadkach – bezwarunkowo, gdy tak zdecydował bank w ofercie lub pod pewnymi warunkami. Jakimi?

Przeważnie to aktywność przy użyciu karty. Wystarczy, że zrealizujesz ich określoną liczbę, np. 5, i nie będziesz musieć płacić za plastik. Nawet jeśli do płatności używasz aplikacji mobilnej, to transakcje także będą zliczane.

Konto bankowe online, wirtualna karta i aplikacja mobilna

Jeśli zamówisz kartę, to bank wyślę Ci ją w ciągu 7-14 dni. Do tego czasu, ale także później, płatności zrealizujesz przy pomocy aplikacji mobilnej. Wystarczy, że stworzysz wirtualną kartę i podepniesz ją do aplikacji banku lub portfela Google Pay i Apple Pay. 

Wydanie wirtualnej karty jest bardzo szybkie i proste. W zależności od banku zrobisz to sprawnie z poziomu bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Dzięki temu niemal natychmiast możesz korzystać ze swojego nowego konta.

Wypłaty z bankomatu – darmowe czy bezpłatne?

Koszty wypłat bankomatów zależą m.in. od:

  • wybranego banku;
  • rodzaju konta;
  • warunków promocji;
  • warunków po zakończeniu promocji.

Obecnie w ofercie banków spotkać można różne propozycje. Wśród nich dominuje opcja – bezpłatne bankomaty danego banku + ewentualnie partnerskie, np. bankomaty Cash Planet. Transakcje w pozostałych bankomatach są już płatne.

Jak działają promocje na konta osobiste?

Banki, aby przyciągnąć nowych klientów, zachęcają do otwarcia rachunku finansowymi bonusami. Możesz liczyć na gotówkę tylko za założenie konta, ale na największe bonusy możesz liczyć, gdy Twoje konto będzie aktywne. Co to oznacza?

Przede wszystkim zamówienie karty, wyrażenie zgód marketingowych i aktywne korzystanie z rachunku. Dzięki temu w ustalonym czasie dostaniesz kolejne środki od banku na swój rachunek. 

Instytucje finansowe wypłacają także bonusy za transakcję. Dla przykładu VeloBank oferował zwrot 10% środków za zrealizowanie płatności (kartą i zbliżeniowych), jednak nie więcej niż 100 zł w danym miesiącu. Promocja obowiązuje przez sześć miesięcy, a więc to okazja, aby zgarnąć 600 zł bonusów.

Zarządzanie finansami dostosowane do Twoich potrzeb z kontem osobistym

W dzisiejszych czasach nadal można funkcjonować bez konta bankowego, ale dużo łatwiej obracać środkami, gdy masz swoje konto internetowe. Dzięki niemu możesz liczyć na szybkie i łatwe płatności, a także możliwość płacenia za zakupy kartą lub przy użyciu aplikacji. 

W przypadku firm konto firmowe jest praktycznie obowiązkowe, jeśli chcesz móc sprawnie prowadzić biznes i nie zrazić do siebie klientów oraz dostawców. Niezależnie więc od tego, czy jesteś osobą indywidualną, czy prowadzisz przedsiębiorstwo, konto osobiste to absolutny fundament Twoich finansów. Znalezienie takiego, które spełni Twoje potrzeby, jest dzisiaj proste. Co więcej, masz szansę, aby zgarnąć finansowy bonus. Gotowi na poszukiwania?

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL