Rejestry dłużników w Polsce

Podsumowanie artykułu

W Polsce działa kilka instytucji, które zajmują się gromadzeniem informacji o dłużnikach, czyli po prostu o osobach, które mają na swoim koncie aktywne zobowiązania finansowe. Co ciekawe, rejestr dłużników to nie tylko KRS, ale także wiele innych instytucji, jak np. BIK i BIG. Dzięki temu, że w Polsce prowadzone są dokładne rejestry osób zadłużonych, zarówno banki, jak i inne instytucje mogą szybko sprawdzać rzetelność swoich potencjalnych klientów. Dotyczy to także przedsiębiorców, którzy chcą zweryfikować wiarygodność swoich potencjalnych kontrahentów - do tego służy m.in. KRS.

Jeśli chodzi o dane o zadłużeniach osób prywatnych, jak i przedsiębiorców w Polsce, warto wiedzieć, że działa kilka instytucji gromadzących informacje o dłużnikach. Podstawowe instytucje, które nazywane są inaczej rejestrem dłużników niewypłacalnych, to m.in.:

 1. BIG InfoMonitor, czyli Biuro Informacji Gospodarczej - zajmuje się gromadzeniem informacji i ich udostępnianiem na temat zadłużenia konsumentów oraz przedsiębiorców. W tym przypadku rejestr zawiera wszelkie informacje dotyczące zadłużeń w postaci rachunków za telefon, media, alimenty oraz zobowiązania windykowane.
 2. KRD - Krajowy Rejestr Długów - przechowuje dane odnoszące się do podmiotów gospodarczych w kraju - począwszy od małych jednoosobowych firm, a kończąc n korporacjach. W rejestrze znajdziesz dane o zadłużeniu, jego wartości oraz terminowości przedsiębiorstwa.
 3. BIK - Biuro Informacji Kredytowej - to jedna z najpopularniejszych instytucji finansowych w Polsce, szczególnie w odniesieniu do kredytów i pożyczek. Instytucja gromadzi wszelkie dane o aktywnych i zamkniętych zobowiązaniach, zarówno tych spłacanych terminowo, jak i z opóźnieniami. BIK stanowi podstawę do oceny wiarygodności danej osoby przez banki na etapie ubiegania się o kredyty i pożyczki.

Oczywiście obecnie funkcjonuje też wiele innych krajowych rejestrów dłużników niewypłacalnych, które pozwalają na szybką weryfikację danych w raportach. Warto wiedzieć, że wszelkie należności wobec firm pożyczkowych, banków czy nawet firm telekomunikacyjnych mogą zostać odnotowane w rejestrach dłużników, szczególnie jeśli nie będą spłacane terminowo.

Jakie dane są przechowywane przez bazy dłużników w Polsce?

Instytucje zajmujące się rejestrowaniem zadłużeń osób fizycznych oraz przedsiębiorców gromadzą w swoich bazach takie informacje, jak:

 • dane identyfikacyjne dłużnika, np. PESEL, adres, imię i nazwisko, NIP, nazwa firmy,
 • kwota niespłaconego długu,
 • okres zadłużenia,
 • dane osoby, która zgłosiła wystąpienie długu,
 • datę wysłania wezwania do zapłaty,
 • datę powstania zaległości finansowej,
 • informacje o podjętych działaniach windykacyjnych.

Oczywiście informacje znajdujące się w rejestrach mogą być różne, w zależności od tego, jaka instytucja zajmuje się przechowywaniem wpisów. W odniesieniu do kredytów i pożyczek w Polsce, warto nieco głębiej przyjrzeć się rejestrom BIK, które zawierają praktycznie wszystkie informacje o aktywnych zobowiązaniach kredytowych. Dzięki temu kredyto- i pożyczkodawcy mogą wygodnie weryfikować rzetelność swoich klientów w zakresie terminowości spłaty zobowiązań finansowych.

Rejestry dłużników w Polsce - jak sprawdzić czy ktoś jest zadłużony?

Analizowanie danych zawartych w rejestrach dłużników BIK jest naprawdę proste. Wystarczy określić bazy, które chcesz sprawdzić, a następnie pobrać wygenerowany raport. Co ciekawe, jeśli chodzi o wpisy w KRD - to wierzyciel może zgłosić dłużnika, który nie poczuwa się do spłaty swojego zobowiązania. Aby sprawdzić zadłużenie konkretnej osoby lub firmy, należy:

 1. Zarejestrować konto w wybranej bazie dłużników.
 2. Opłacić ewentualny abonament lub usługę weryfikacji rejestrów dłużników.
 3. Uzyskać stosowne upoważnienia.
 4. Pobrać wygenerowany raport i zapoznać się z jego treścią.

Co ciekawe, w większości rejestrów w Polsce możesz sprawdzić siebie samego, aby dowiedzieć się, jaka jest Twoja sytuacja związana z historią kredytową lub ewentualnym zadłużeniami, o których być może nie pamiętasz.

Krajowy rejestr dłużników - jak go sprawdzić?

W KRD możesz w prosty sposób zweryfikować dane na swój temat. Wystarczy, że założysz konto na stronie Krajowego Rejestru Dłużników, zweryfikujesz tożsamość, np. profilem zaufanym, a następnie pobierzesz dane odnoszące się do zapisanych informacji na swój temat.

BIK - jak sprawdzić rejestry?

Biuro Informacji Kredytowej warto sprawdzić zawsze wtedy, kiedy planujesz złożyć wniosek kredytowy. Po weryfikacji swojej historii kredytowej oraz oceny punktowej w BIK, możesz realnie ocenić swoje szanse na pozyskanie kredytu gotówkowego, hipotecznego lub jakiegokolwiek innego zobowiązania. Możesz też poprosić w tej kwestii o pomoc doświadczonego eksperta kredytowego, który zajmie się kompleksowo weryfikacją Twojej historii kredytowej w BIK po wygenerowaniu raportu.

Co ciekawe, raport z BIK możesz pobrać za darmo raz na pół roku, na specjalnie złożony wniosek. Biuro Informacji Kredytowej ma 30 dni na to, aby wygenerować raport i przekazać go do wglądu. Istnieje też inna, szybsza opcja na weryfikację swojej historii kredytowej. Możesz założyć konto w serwisie, uzupełnić dane osobowe oraz opłacić abonament roczny lub jednorazowy dostęp do raportu za 39 złotych. Dzięki temu automatycznie wygenerujesz raport w formacie PDF, gdzie znajdziesz wszystkie informacje na swój temat w zakresie aktywnych i byłych zobowiązań finansowych.

Za co można trafić do rejestru dłużników?

Zarówno lista dłużników BIK, BIK, jak i KRD jest naprawdę długa. Wszelkie wpisy do rejestru są realizowane automatycznie lub na specjalny wniosek wierzyciela, który, np. zgłosi fakt wystąpienia długu do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Podstawowe powody, które generują pojawienie się wpisów w rejestrach, to:

 • niezapłacone mandaty,
 • opóźnienia w spłacie kredytów lub pożyczek,
 • brak płatności za zakupione towary,
 • problemy ze spłatą czynszu za dom lub mieszkanie,
 • nieuregulowane rachunki za prąd i inne media.

Jak widzisz, jest wiele powodów, przez które możesz trafić do rejestru dłużników. W niektórych przypadkach dane, które znajdują się w rejestrze dłużników, mogą negatywnie rzutować na możliwość pozyskania, np. kredytu w banku.

Jakie są konsekwencje wpisania na listę dłużników? To ważne!

Jeśli planujesz w najbliższym czasie ubiegać się o kredyty lub pożyczki (nawet z pomocą eksperta Finaum), koniecznie zweryfikuj dane w popularnych bazach dłużników. W przypadku, gdy na Twoim koncie pojawią się negatywne wpisy o długach, będziesz mieć problem w takich kwestiach, jak:

 • uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej w zakresie zakupów ratalnych, kredytów i pożyczek,
 • podpisanie umowy z operatorem telekomunikacyjnym.

Można powiedzieć, że negatywne wpisy w BIK i innych bazach dłużników mocno rzutują na to, jak będziesz postrzegany jako potencjalny kredyto- lub pożyczkobiorca. Teraz, kiedy wiesz już, czym właściwie są rejestry oraz jak w Polsce funkcjonują bazy dłużników, będziesz w stanie o wiele lepiej przygotować się do etapu ubiegania się o dodatkowe źródła finansowania z maksymalizacją swoich szans.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?

Jeszcze dwie dekady temu karta kredytowa, najlepiej złota lub platynowa, były symbolem statusu. Dzisiaj tego typu produktu dostępne są praktycznie dla wszystkich. Zamożne osoby mogą liczyć na wysokie limity sięgające miliona złotych i prestiżowe usługi concierge. Patrząc bardziej przyziemnie, karty kredytowe dostępne są dla szerokiego grona klientów banków. Co warto o nich wiedzieć? Karty kredytowe […]

Czytaj wpis
Na czym polega kredyt ratalny i co o nim warto wiedzieć? 

Nie za wszystkie zakupy trzeba płacić z bieżących środków lub z oszczędności. Zdarzają się też nieprzewidziane sytuacje, w których potrzebujesz większej sumy pieniędzy. Zepsuta lodówka, zgubiony laptop czy zalany telefon to przedmioty, bez których ciężko się obejść w dzisiejszych czasach. Jeśli brakuje Ci gotówki i potrzebujesz szybko nowego sprzętu, to z pomocą przychodzi kredyt ratalny. […]

Czytaj wpis
Kredyt na samochód używany – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Dane urzędowe pokazują, że w 2020 roku tylko 14% zarejestrowanych pojazdów stanowiły nowe auta. Większość Polaków kupuje używane pojazdy. Dlaczego wybieramy auta z drugiej ręki? Jest wiele powodów, a głównym z nich jest cena. Samochody używane są tańsze od nowych odpowiedników i część właścicieli nie chce inwestować w coś, co szybko traci na wartości. Ceny […]

Czytaj wpis
Pożyczka na dowód osobisty bez zaświadczeń o dochodach

Zdarza się, że szybko potrzebujesz gotówki. Czasami bank, z którym współpracujesz, jest skory pożyczyć Ci pieniądze bez większych formalności. Jednak bywa i tak, że potrzebne są dodatkowe dokumenty, jak np. zaświadczenie o dochodach. Przeważnie trzeba na nie zaczekać, a ponadto bank lubi zweryfikować jego wiarygodność w miejscu Twojej pracy, co trwa. Jeśli nie masz czasu […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL