Rejestry dłużników w Polsce

Podsumowanie artykułu

W Polsce działa kilka instytucji, które zajmują się gromadzeniem informacji o dłużnikach, czyli po prostu o osobach, które mają na swoim koncie aktywne zobowiązania finansowe. Co ciekawe, rejestr dłużników to nie tylko KRS, ale także wiele innych instytucji, jak np. BIK i BIG. Dzięki temu, że w Polsce prowadzone są dokładne rejestry osób zadłużonych, zarówno banki, jak i inne instytucje mogą szybko sprawdzać rzetelność swoich potencjalnych klientów. Dotyczy to także przedsiębiorców, którzy chcą zweryfikować wiarygodność swoich potencjalnych kontrahentów - do tego służy m.in. KRS.

Jeśli chodzi o dane o zadłużeniach osób prywatnych, jak i przedsiębiorców w Polsce, warto wiedzieć, że działa kilka instytucji gromadzących informacje o dłużnikach. Podstawowe instytucje, które nazywane są inaczej rejestrem dłużników niewypłacalnych, to m.in.:

  1. BIG InfoMonitor, czyli Biuro Informacji Gospodarczej - zajmuje się gromadzeniem informacji i ich udostępnianiem na temat zadłużenia konsumentów oraz przedsiębiorców. W tym przypadku rejestr zawiera wszelkie informacje dotyczące zadłużeń w postaci rachunków za telefon, media, alimenty oraz zobowiązania windykowane.
  2. KRD - Krajowy Rejestr Długów - przechowuje dane odnoszące się do podmiotów gospodarczych w kraju - począwszy od małych jednoosobowych firm, a kończąc n korporacjach. W rejestrze znajdziesz dane o zadłużeniu, jego wartości oraz terminowości przedsiębiorstwa.
  3. BIK - Biuro Informacji Kredytowej - to jedna z najpopularniejszych instytucji finansowych w Polsce, szczególnie w odniesieniu do kredytów i pożyczek. Instytucja gromadzi wszelkie dane o aktywnych i zamkniętych zobowiązaniach, zarówno tych spłacanych terminowo, jak i z opóźnieniami. BIK stanowi podstawę do oceny wiarygodności danej osoby przez banki na etapie ubiegania się o kredyty i pożyczki.

Oczywiście obecnie funkcjonuje też wiele innych krajowych rejestrów dłużników niewypłacalnych, które pozwalają na szybką weryfikację danych w raportach. Warto wiedzieć, że wszelkie należności wobec firm pożyczkowych, banków czy nawet firm telekomunikacyjnych mogą zostać odnotowane w rejestrach dłużników, szczególnie jeśli nie będą spłacane terminowo.

Jakie dane są przechowywane przez bazy dłużników w Polsce?

Instytucje zajmujące się rejestrowaniem zadłużeń osób fizycznych oraz przedsiębiorców gromadzą w swoich bazach takie informacje, jak:

  • dane identyfikacyjne dłużnika, np. PESEL, adres, imię i nazwisko, NIP, nazwa firmy,
  • kwota niespłaconego długu,
  • okres zadłużenia,
  • dane osoby, która zgłosiła wystąpienie długu,
  • datę wysłania wezwania do zapłaty,
  • datę powstania zaległości finansowej,
  • informacje o podjętych działaniach windykacyjnych.

Oczywiście informacje znajdujące się w rejestrach mogą być różne, w zależności od tego, jaka instytucja zajmuje się przechowywaniem wpisów. W odniesieniu do kredytów i pożyczek w Polsce, warto nieco głębiej przyjrzeć się rejestrom BIK, które zawierają praktycznie wszystkie informacje o aktywnych zobowiązaniach kredytowych. Dzięki temu kredyto- i pożyczkodawcy mogą wygodnie weryfikować rzetelność swoich klientów w zakresie terminowości spłaty zobowiązań finansowych.

Rejestry dłużników w Polsce - jak sprawdzić czy ktoś jest zadłużony?

Analizowanie danych zawartych w rejestrach dłużników BIK jest naprawdę proste. Wystarczy określić bazy, które chcesz sprawdzić, a następnie pobrać wygenerowany raport. Co ciekawe, jeśli chodzi o wpisy w KRD - to wierzyciel może zgłosić dłużnika, który nie poczuwa się do spłaty swojego zobowiązania. Aby sprawdzić zadłużenie konkretnej osoby lub firmy, należy:

  1. Zarejestrować konto w wybranej bazie dłużników.
  2. Opłacić ewentualny abonament lub usługę weryfikacji rejestrów dłużników.
  3. Uzyskać stosowne upoważnienia.
  4. Pobrać wygenerowany raport i zapoznać się z jego treścią.

Co ciekawe, w większości rejestrów w Polsce możesz sprawdzić siebie samego, aby dowiedzieć się, jaka jest Twoja sytuacja związana z historią kredytową lub ewentualnym zadłużeniami, o których być może nie pamiętasz.

Krajowy rejestr dłużników - jak go sprawdzić?

W KRD możesz w prosty sposób zweryfikować dane na swój temat. Wystarczy, że założysz konto na stronie Krajowego Rejestru Dłużników, zweryfikujesz tożsamość, np. profilem zaufanym, a następnie pobierzesz dane odnoszące się do zapisanych informacji na swój temat.

BIK - jak sprawdzić rejestry?

Biuro Informacji Kredytowej warto sprawdzić zawsze wtedy, kiedy planujesz złożyć wniosek kredytowy. Po weryfikacji swojej historii kredytowej oraz oceny punktowej w BIK, możesz realnie ocenić swoje szanse na pozyskanie kredytu gotówkowego, hipotecznego lub jakiegokolwiek innego zobowiązania. Możesz też poprosić w tej kwestii o pomoc doświadczonego eksperta kredytowego, który zajmie się kompleksowo weryfikacją Twojej historii kredytowej w BIK po wygenerowaniu raportu.

Co ciekawe, raport z BIK możesz pobrać za darmo raz na pół roku, na specjalnie złożony wniosek. Biuro Informacji Kredytowej ma 30 dni na to, aby wygenerować raport i przekazać go do wglądu. Istnieje też inna, szybsza opcja na weryfikację swojej historii kredytowej. Możesz założyć konto w serwisie, uzupełnić dane osobowe oraz opłacić abonament roczny lub jednorazowy dostęp do raportu za 39 złotych. Dzięki temu automatycznie wygenerujesz raport w formacie PDF, gdzie znajdziesz wszystkie informacje na swój temat w zakresie aktywnych i byłych zobowiązań finansowych.

Za co można trafić do rejestru dłużników?

Zarówno lista dłużników BIK, BIK, jak i KRD jest naprawdę długa. Wszelkie wpisy do rejestru są realizowane automatycznie lub na specjalny wniosek wierzyciela, który, np. zgłosi fakt wystąpienia długu do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Podstawowe powody, które generują pojawienie się wpisów w rejestrach, to:

  • niezapłacone mandaty,
  • opóźnienia w spłacie kredytów lub pożyczek,
  • brak płatności za zakupione towary,
  • problemy ze spłatą czynszu za dom lub mieszkanie,
  • nieuregulowane rachunki za prąd i inne media.

Jak widzisz, jest wiele powodów, przez które możesz trafić do rejestru dłużników. W niektórych przypadkach dane, które znajdują się w rejestrze dłużników, mogą negatywnie rzutować na możliwość pozyskania, np. kredytu w banku.

Jakie są konsekwencje wpisania na listę dłużników? To ważne!

Jeśli planujesz w najbliższym czasie ubiegać się o kredyty lub pożyczki (nawet z pomocą eksperta Finaum), koniecznie zweryfikuj dane w popularnych bazach dłużników. W przypadku, gdy na Twoim koncie pojawią się negatywne wpisy o długach, będziesz mieć problem w takich kwestiach, jak:

  • uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej w zakresie zakupów ratalnych, kredytów i pożyczek,
  • podpisanie umowy z operatorem telekomunikacyjnym.

Można powiedzieć, że negatywne wpisy w BIK i innych bazach dłużników mocno rzutują na to, jak będziesz postrzegany jako potencjalny kredyto- lub pożyczkobiorca. Teraz, kiedy wiesz już, czym właściwie są rejestry oraz jak w Polsce funkcjonują bazy dłużników, będziesz w stanie o wiele lepiej przygotować się do etapu ubiegania się o dodatkowe źródła finansowania z maksymalizacją swoich szans.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Umowa kredytu hipotecznego - na co zwrócić uwagę?

Podpisanie umowy kredytowej jest obligatoryjne w przypadku każdego nowego zobowiązania finansowego: zarówno kredytu gotówkowego, hipotecznego, konsolidacyjnego, jak i pożyczki ratalnej. To rodzaj umowy, która dotyczy banku/firmy pożyczkowej oraz osoby ubiegającej się o wsparcie finansowe. Przed podpisaniem umowy kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów: Umowa kredytowa dzieli się na dwie części. Pierwsza to OWU, […]

Czytaj wpis
Jak oszczędzać pieniądze bez wyrzeczeń?

Chcesz mieć na tyle wysokie oszczędności, żeby nie martwić się utrzymaniem swojej rodziny? Dodatkowe pieniądze na rachunku bankowym to świetna poduszka finansowa, która jest gwarancją spłaty zobowiązań wobec banków, firm pożyczkowych i usługodawców w razie problemów gospodarstwa domowego. Chcesz dowiedzieć się jak odkładać pieniądze, aby osiągnąć zamierzone cele? W tym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby na […]

Czytaj wpis
Ubezpieczenie kredytu

Polisa ubezpieczenia kredytu to umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. W razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji np. utrata pracy, nagła choroba lub śmierć jednego z kredytobiorców można popaść w spore kłopoty finansowe. Głównie z tego powodu warto mieć aktywne ubezpieczenie spłaty kredytu. W ten sposób można skorzystać z […]

Czytaj wpis
Krajowy Rejestr Długów - co to jest?

KRD to inaczej Biuro Informacji Gospodarczej. Instytucja powstała po to, aby nadzorować konsumentów oraz przedsiębiorców w kwestii terminowej spłaty zobowiązań finansowych. Krajowy Rejestr Długów powstał w 2003 roku. Od tamtego czasu wprowadzono ustawę, która określa sposób udostępniania danych gospodarczych. Baza BIG Infomonitor powstała w celu zbierania informacji o przedsiębiorcach oraz konsumentach prywatnych. Jeśli ktokolwiek dopuści […]

Czytaj wpis
Kalkulator kredytu hipotecznego

Internetowy kalkulator rat kredytu hipotecznego jest najczęściej darmowym oprogramowaniem dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej. Każdy, kto planuje złożyć wniosek kredytowy, może skorzystać z kalkulatora i poznać całkowity koszt kredytu wraz z innymi kluczowymi składowymi. Kalkulator kredytowy ułatwia obliczenie miesięcznego kosztu kredytu hipotecznego. To szansa na szybką ocenę swoich możliwości finansowych i zestawienie kosztów z dochodami […]

Czytaj wpis
Na czym polega upadłość konsumencka?

O pojęciu upadłości konsumenckiej słyszał na pewno każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej i miał problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. To dotyczy zarówno firm, które zbankrutowały, jak i osób fizycznych. Zgodnie z definicją upadłość konsumencka odnosi się do niewypłacalności osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Ustawa o upadłości konsumenckiej wskazuje, że to częściowe […]

Czytaj wpis
Czym jest lokata bankowa?

Mianem lokaty bankowej nazywamy produkt finansowy, który służy do deponowania wolnych środków, czyli oszczędności. Taki depozyt bankowy zakłada się w ramach podpisania umowy z wybraną instytucją finansową. Za aktywną lokatę uznaje się taki rachunek, na który została wpłacona ustalona kwota. Warto dodać, że w większości przypadków lokaty uniemożliwiają swobodne korzystanie z wpłaconego kapitału - musisz […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Kredyty mieszkaniowe to jedne z najbardziej skomplikowanych form finansowania dostępnych na polskim rynku. Dlaczego? Otóż wniosek o kredyt w tej formie wymaga dołączenia wielu dokumentów, których objętość jest uzależniona od indywidualnej sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Bank, który zdecyduje się udzielić Ci kredytu hipotecznego, prawdopodobnie zaproponuje takie warunki, aby kwota kredytu nie przekraczała Twoich możliwości finansowych. Planujesz […]

Czytaj wpis
Odsetki od zaległości podatkowych

Najszybszą drogą do oceny wysokości zadłużenia wobec organu podatkowego jest wykorzystanie kalkulatora odsetek podatkowych. To narzędzie dostępne na rządowych stronach, które pozwala na szybkie wyliczenie kwoty zaległości na podstawie kilku parametrów: kwota zobowiązania, termin płatności, termin uregulowania zadłużenia. Co więcej, stawka odsetek będzie uzależniona od tego, czy są to odsetki za zwłokę, czy opłata prolongacyjna. […]

Czytaj wpis
Refinansowanie kredytu i pożyczki w praktyce

Niektóre zobowiązania bankowe i pozabankowe można bez problemu przenieść do innej instytucji, bez dodatkowych kosztów. To opłacalne przedsięwzięcie, o ile wiesz, jak wybrać najlepszą propozycję finansowania dla siebie. Kredyt konsolidacyjny to najpopularniejsza odmiana zobowiązania pozwalającego na refinansowanie kredytów i pożyczek. Jeśli chcesz otrzymać korzystniejszy harmonogram spłaty lub zmniejszyć całkowity koszt kredytu, koniecznie pomyśl o opcji […]

Czytaj wpis
Oddłużanie chwilówek - pomoc dla zadłużonych

Pożyczki pozabankowe są obecnie ogólnodostępne, co powoduje, że coraz więcej osób popada w spiralę zadłużenia. Krótki okres spłaty chwilówki, brak stabilnego źródła dochodu oraz problemy zdrowotne to główne czynniki, które powodują, że zaciągnięcie jakiegokolwiek zobowiązania może doprowadzić do wszczęcia procesu windykacyjnego, a nawet upadłości konsumenckiej. Chcesz dowiedzieć się, co zrobić w sytuacji, kiedy wierzyciel ubiega […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie lokat bankowych - ranking

Oprocentowanie lokat w bankach komercyjnych zawsze jest przedstawiane jako wartość procentowa zysku w skali roku. Jeśli chodzi o stawkę oprocentowania takich produktów bankowych, warto dodać, że wskaźnik jest taki sam dla stałych i nowych klientów. W przypadku lokat na nowe środki proponowanych przez banki oprocentowanie wciąż pozostaje na dość niskim poziomie. Najlepsze lokaty bankowe oferują […]

Czytaj wpis
1 2 3 5

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL