Rejestry dłużników w Polsce

Podsumowanie artykułu

W Polsce działa kilka instytucji, które zajmują się gromadzeniem informacji o dłużnikach, czyli po prostu o osobach, które mają na swoim koncie aktywne zobowiązania finansowe. Co ciekawe, rejestr dłużników to nie tylko KRS, ale także wiele innych instytucji, jak np. BIK i BIG. Dzięki temu, że w Polsce prowadzone są dokładne rejestry osób zadłużonych, zarówno banki, jak i inne instytucje mogą szybko sprawdzać rzetelność swoich potencjalnych klientów. Dotyczy to także przedsiębiorców, którzy chcą zweryfikować wiarygodność swoich potencjalnych kontrahentów - do tego służy m.in. KRS.

Jeśli chodzi o dane o zadłużeniach osób prywatnych, jak i przedsiębiorców w Polsce, warto wiedzieć, że działa kilka instytucji gromadzących informacje o dłużnikach. Podstawowe instytucje, które nazywane są inaczej rejestrem dłużników niewypłacalnych, to m.in.:

  1. BIG InfoMonitor, czyli Biuro Informacji Gospodarczej - zajmuje się gromadzeniem informacji i ich udostępnianiem na temat zadłużenia konsumentów oraz przedsiębiorców. W tym przypadku rejestr zawiera wszelkie informacje dotyczące zadłużeń w postaci rachunków za telefon, media, alimenty oraz zobowiązania windykowane.
  2. KRD - Krajowy Rejestr Długów - przechowuje dane odnoszące się do podmiotów gospodarczych w kraju - począwszy od małych jednoosobowych firm, a kończąc n korporacjach. W rejestrze znajdziesz dane o zadłużeniu, jego wartości oraz terminowości przedsiębiorstwa.
  3. BIK - Biuro Informacji Kredytowej - to jedna z najpopularniejszych instytucji finansowych w Polsce, szczególnie w odniesieniu do kredytów i pożyczek. Instytucja gromadzi wszelkie dane o aktywnych i zamkniętych zobowiązaniach, zarówno tych spłacanych terminowo, jak i z opóźnieniami. BIK stanowi podstawę do oceny wiarygodności danej osoby przez banki na etapie ubiegania się o kredyty i pożyczki.

Oczywiście obecnie funkcjonuje też wiele innych krajowych rejestrów dłużników niewypłacalnych, które pozwalają na szybką weryfikację danych w raportach. Warto wiedzieć, że wszelkie należności wobec firm pożyczkowych, banków czy nawet firm telekomunikacyjnych mogą zostać odnotowane w rejestrach dłużników, szczególnie jeśli nie będą spłacane terminowo.

Jakie dane są przechowywane przez bazy dłużników w Polsce?

Instytucje zajmujące się rejestrowaniem zadłużeń osób fizycznych oraz przedsiębiorców gromadzą w swoich bazach takie informacje, jak:

  • dane identyfikacyjne dłużnika, np. PESEL, adres, imię i nazwisko, NIP, nazwa firmy,
  • kwota niespłaconego długu,
  • okres zadłużenia,
  • dane osoby, która zgłosiła wystąpienie długu,
  • datę wysłania wezwania do zapłaty,
  • datę powstania zaległości finansowej,
  • informacje o podjętych działaniach windykacyjnych.

Oczywiście informacje znajdujące się w rejestrach mogą być różne, w zależności od tego, jaka instytucja zajmuje się przechowywaniem wpisów. W odniesieniu do kredytów i pożyczek w Polsce, warto nieco głębiej przyjrzeć się rejestrom BIK, które zawierają praktycznie wszystkie informacje o aktywnych zobowiązaniach kredytowych. Dzięki temu kredyto- i pożyczkodawcy mogą wygodnie weryfikować rzetelność swoich klientów w zakresie terminowości spłaty zobowiązań finansowych.

Rejestry dłużników w Polsce - jak sprawdzić czy ktoś jest zadłużony?

Analizowanie danych zawartych w rejestrach dłużników BIK jest naprawdę proste. Wystarczy określić bazy, które chcesz sprawdzić, a następnie pobrać wygenerowany raport. Co ciekawe, jeśli chodzi o wpisy w KRD - to wierzyciel może zgłosić dłużnika, który nie poczuwa się do spłaty swojego zobowiązania. Aby sprawdzić zadłużenie konkretnej osoby lub firmy, należy:

  1. Zarejestrować konto w wybranej bazie dłużników.
  2. Opłacić ewentualny abonament lub usługę weryfikacji rejestrów dłużników.
  3. Uzyskać stosowne upoważnienia.
  4. Pobrać wygenerowany raport i zapoznać się z jego treścią.

Co ciekawe, w większości rejestrów w Polsce możesz sprawdzić siebie samego, aby dowiedzieć się, jaka jest Twoja sytuacja związana z historią kredytową lub ewentualnym zadłużeniami, o których być może nie pamiętasz.

Krajowy rejestr dłużników - jak go sprawdzić?

W KRD możesz w prosty sposób zweryfikować dane na swój temat. Wystarczy, że założysz konto na stronie Krajowego Rejestru Dłużników, zweryfikujesz tożsamość, np. profilem zaufanym, a następnie pobierzesz dane odnoszące się do zapisanych informacji na swój temat.

BIK - jak sprawdzić rejestry?

Biuro Informacji Kredytowej warto sprawdzić zawsze wtedy, kiedy planujesz złożyć wniosek kredytowy. Po weryfikacji swojej historii kredytowej oraz oceny punktowej w BIK, możesz realnie ocenić swoje szanse na pozyskanie kredytu gotówkowego, hipotecznego lub jakiegokolwiek innego zobowiązania. Możesz też poprosić w tej kwestii o pomoc doświadczonego eksperta kredytowego, który zajmie się kompleksowo weryfikacją Twojej historii kredytowej w BIK po wygenerowaniu raportu.

Co ciekawe, raport z BIK możesz pobrać za darmo raz na pół roku, na specjalnie złożony wniosek. Biuro Informacji Kredytowej ma 30 dni na to, aby wygenerować raport i przekazać go do wglądu. Istnieje też inna, szybsza opcja na weryfikację swojej historii kredytowej. Możesz założyć konto w serwisie, uzupełnić dane osobowe oraz opłacić abonament roczny lub jednorazowy dostęp do raportu za 39 złotych. Dzięki temu automatycznie wygenerujesz raport w formacie PDF, gdzie znajdziesz wszystkie informacje na swój temat w zakresie aktywnych i byłych zobowiązań finansowych.

Za co można trafić do rejestru dłużników?

Zarówno lista dłużników BIK, BIK, jak i KRD jest naprawdę długa. Wszelkie wpisy do rejestru są realizowane automatycznie lub na specjalny wniosek wierzyciela, który, np. zgłosi fakt wystąpienia długu do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Podstawowe powody, które generują pojawienie się wpisów w rejestrach, to:

  • niezapłacone mandaty,
  • opóźnienia w spłacie kredytów lub pożyczek,
  • brak płatności za zakupione towary,
  • problemy ze spłatą czynszu za dom lub mieszkanie,
  • nieuregulowane rachunki za prąd i inne media.

Jak widzisz, jest wiele powodów, przez które możesz trafić do rejestru dłużników. W niektórych przypadkach dane, które znajdują się w rejestrze dłużników, mogą negatywnie rzutować na możliwość pozyskania, np. kredytu w banku.

Jakie są konsekwencje wpisania na listę dłużników? To ważne!

Jeśli planujesz w najbliższym czasie ubiegać się o kredyty lub pożyczki (nawet z pomocą eksperta Finaum), koniecznie zweryfikuj dane w popularnych bazach dłużników. W przypadku, gdy na Twoim koncie pojawią się negatywne wpisy o długach, będziesz mieć problem w takich kwestiach, jak:

  • uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej w zakresie zakupów ratalnych, kredytów i pożyczek,
  • podpisanie umowy z operatorem telekomunikacyjnym.

Można powiedzieć, że negatywne wpisy w BIK i innych bazach dłużników mocno rzutują na to, jak będziesz postrzegany jako potencjalny kredyto- lub pożyczkobiorca. Teraz, kiedy wiesz już, czym właściwie są rejestry oraz jak w Polsce funkcjonują bazy dłużników, będziesz w stanie o wiele lepiej przygotować się do etapu ubiegania się o dodatkowe źródła finansowania z maksymalizacją swoich szans.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na flipa - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego. Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house […]

Czytaj wpis
Kredyt na wakacje - a może pożyczka?

Poszukiwanie źródła finansowania na wakacyjny urlop może zająć sporo czasu. Na rynku jest wiele ofert kredytów i pożyczek na wakacje, z których możemy skorzystać. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się, jak wybrać najlepszy kredyt na wakacje dla siebie i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej. […]

Czytaj wpis
Pożyczka na alimenty i świadczenia rodzinne

W dzisiejszych czasach instytucje pozabankowe robią wszystko, aby pozyskać dodatkowych klientów i udzielić jak największej liczby pożyczek. Pożyczkodawcy często celują w grupy osób, które mają problemy z płynnością finansową i nie posiadają stabilnego źródła dochodu. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystywane są pożyczki na alimenty i świadczenia rodzinne, np. 500 plus. Chcesz dowiedzieć się, na jakich […]

Czytaj wpis
Pożyczka na 500 plus

Osoby potrzebujące nagłego zastrzyku dodatkowej gotówki coraz częściej wybierają firmy pozabankowe w celu podpisania umowy pożyczki lub chwilówki. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy pożyczkobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji musisz poszukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą Ci zbudować, chociażby minimalną zdolność finansową potrzebną do uzyskania pożyczki. Na rynku coraz częściej pojawiają się oferty […]

Czytaj wpis
Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Wyłudzenie kredytu i wszelkiego rodzaju oszustwa kredytowe to przestępstwo w rozumieniu Art. 297 Kodeksu karnego. Zgodnie z przepisami każdy, kto w celu uzyskania dla siebie od banku albo innej jednostki organizacyjnej korzyści finansowych nadużywa dobro osób trzeciej, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Według raportu InfoDOK Związku Banków Polskich w pierwszym kwartale 2023 […]

Czytaj wpis
Czy można zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny?

W dzisiejszych czasach do zaciągnięcia kredytu hipotecznego trzeba spełnić tylko kilka warunków wymaganych przez bank. To podstawa, aby móc ubiegać się o kolejne finansowanie związane z zakupem nieruchomości mieszkalnej. Poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego możesz zrealizować swoje marzenia o własnych czterech ścianach. Zakup wymarzonego domu to często wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku milionów złotych. […]

Czytaj wpis
Kredyt gotówkowy pod hipotekę

W dzisiejszych czasach banki proponują wiele ciekawych produktów finansowych, które umożliwiają pozyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel lub sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia. Coraz popularniejsze są kredyty gotówkowe pod hipotekę, których zasada działania jest podobna jak np. kredytu pod zastaw mieszkania lub kredytu pod zastaw domu. W przypadku kredytów gotówkowych z zabezpieczeniem hipotecznym kwota finansowania nie może […]

Czytaj wpis
Chwilówki w weekend - jak to działa?

Banki komercyjne i większość firm pożyczkowych działa wyłącznie od poniedziałku do piątku. To spore ograniczenie, szczególnie dla osób, które chcą zdobyć dodatkowe pieniądze w nocy, późnym wieczorem lub w dni wolne od pracy. Obecnie na rynku pojawiają się propozycje chwilówek w weekend, które są przyznawane przez instytucje pozabankowe.  Jak to działa? Zasada jest prosta. Wystarczy, […]

Czytaj wpis
Kredyt na remont domu lub mieszkania

Kredyt na remont to dobre rozwiązanie przydatne przede wszystkim na etapie planowania kompleksowego remontu nieruchomości lub wykończenia. Decydując się na zaciągnięcie nowego zobowiązania w banku, koniecznie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje finansowania. Możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania, standardowy kredyt lub pożyczkę gotówkową. Możliwości jest mnóstwo. Warto jednak podpisać taką umowę kredytu […]

Czytaj wpis
Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu oznacza całkowite zakończenie egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji sprawa ma swój koniec, ale nie ze względu na pozytywne zakończenie wszczętego postępowania egzekucyjnego. Umorzenie następuje wtedy, kiedy komornik w trakcie realizowanych czynności związanych z odzyskiwaniem należności napotka problemy i przeszkody umożliwiające zaspokojenie potrzeb wierzyciela. Wtedy następuje przekazanie sprawy do rozpatrzenia przez […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
1 2 3 8

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL