Ranking kredytów hipotecznych - jak wybrać najlepszą ofertę 2023?

Podsumowanie artykułu

Decydując się w dzisiejszych czasach na kredyt hipoteczny, warto wiedzieć, w jaki sposób wziąć najlepszy i jednocześnie najtańszy sposób finansowania zakupu lub nawet budowy nowej nieruchomości. Pamiętaj też, że spłata kredytu hipotecznego nie jest najłatwiejszym zadaniem i najczęściej trwa wiele lat. Po analizie tego artykułu dowiesz się nie tylko, jak w praktyce zaciągnąć kredyt hipoteczny, ale także jak napisać wniosek o kredyt w kilku prostych krokach. Formalności związane z taką formą finansowania możesz załatwić samodzielnie lub z pomocą eksperta kredytowego Finaum, który zajmie się wszystkim od A do Z.

Wybór jak najlepszej oferty kredytu hipotecznego nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Obecnie większość popularnych banków w kraju proponuje kredyty hipoteczne z oprocentowaniem zmiennym oraz stałym. Jeśli chcesz poznać swoje możliwości finansowe, a także sprawdzić, jaka będzie orientacyjna rata kredytu, koniecznie skorzystaj z pomocy eksperta Finaum lub uruchom ranking kredytów hipotecznych.

Przed wyborem jak najlepszej oferty finansowania zakupu lub budowy nieruchomości, warto dokładnie przeanalizować całkowity koszt kredytu, a także Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Spory wpływ na atrakcyjność oferty ma także procentowa wartość prowizji i marży, a także rodzaj oprocentowania kredytu hipotecznego. Aby wybrać jak najtańszy kredyt hipoteczny, warto sprawdzić w umowie, ile kosztuje wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego, a także warunki, które należy spełnić, aby otrzymać finansowanie. Analizując ranking kredytów hipotecznych 2023, zyskujesz szanse na wybór najrozsądniejszego finansowania na własny dom lub mieszkanie.

Kto może otrzymać kredyt hipoteczny?

O kredyt na mieszkanie lub dom może starać się praktycznie każdy, kto spełnia podstawowe warunki finansowania wymagane przez daną instytucję. Jeśli chcesz starać się o kredyt hipoteczny, musisz spełnić następujące warunki:

 • ukończyć co najmniej 18 lat,
 • mieć pełną zdolność do czynności prawnych,
 • posiadać odpowiednio wysoki wkład własny,
 • mieć aktualny dowód tożsamości,
 • nie wykazywać negatywnych wpisów w BIK.

To oczywiście tylko podstawowe warunki, które są wymagane, aby uzyskać kredyt hipoteczny w dowolnie wybranym banku. Kluczowe jest także to, by podczas składania wniosku o kredyt hipoteczny wykazywać też odpowiednio wysoką zdolność kredytową, która jest uzależniona nie tylko od dochodów, ale także takich parametrów, jak:

 • wiek,
 • typ umowy z pracodawcą i czas jej trwania,
 • wysokość wkładu własnego,
 • liczba i wartość innych zobowiązań finansowych.

Warto też dodać, że banki na etapie weryfikacji wniosku osoby, która chce dostać kredyt, dokładnie weryfikują historię kredytową w BIK, a także scoring, który jest kluczowym wyznacznikiem wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy.

Kredyt mieszkaniowy - jak bank weryfikuje kredytobiorców?

Banki na etapie ubiegania się o kredyt weryfikują przede wszystkim rejestry dłużników, jak np. BIG, BIK, ERIF. Warto dodać, że ubiegając się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości lub jej budowę, instytucje finansowe weryfikują nie tylko bazy dłużników oraz dokładną historię kredytową, ale także inne parametry wpływające na możliwości finansowe potencjalnego kredytobiorcy. Na etapie weryfikacji wniosku o kredyt mieszkaniowy, konieczna jest też kompletacja niezbędnych dokumentów, które weryfikuje instytucja finansowa. W przypadku kredytu hipotecznego proces weryfikacji wniosku jest dość złożony, gdyż odnosi się nie tylko do zdolności finansowych potencjalnego klienta, ale także do sytuacji prawnej nieruchomości, która powinna być wręcz nienaganna. W przeciwnym razie bank odmówi udzielenia kredytu hipotecznego pod zastaw mieszkania lub domu, gdyż ten nie będzie wystarczającym zabezpieczeniem finansowania.

Jakie dokumenty są wymagane przez bank do kredytu hipotecznego?

Oprócz wniesienia wkładu własnego, konieczne jest dostarczenie wielu dokumentów, niezbędnych do tego, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup, budowę lub remont nieruchomości mieszkalnej. Jak najbardziej możesz wziąć kredyt hipoteczny po spełnieniu podstawowych warunków udzielenia finansowania, aczkolwiek na etapie ubiegania się o finansowanie, konieczne jest skompletowanie wymaganej dokumentacji. W przeciwnym razie możesz spotkać się z odrzuceniem wniosku o kredyt hipoteczny. Oto lista podstawowych dokumentów, które należy przekazać do wglądu banku, aby móc zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu:

 • zaświadczenie o dochodach od pracodawców,
 • wyciągi z konta bankowego z ostatnich 3, 6 lub 12 miesięcy,
 • akt notarialny świadczący o podpisaniu umowy kupna nieruchomości,
 • potwierdzenie wniesienia wymaganego wkładu własnego.

To najważniejsza dokumentacja, jaką trzeba przedłożyć do wglądu banku, jeśli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny w banku na terenie Polski. Pamiętaj jednak, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na wysokie kwoty i długi okres spłaty, co wymaga o wiele dokładniejszej weryfikacji kredytobiorcy przez kredytodawcę. Nieco bardziej skomplikowane procedury weryfikacyjne są wynikiem większego ryzyka udzielenia finansowania, mimo to, że kredyt jest zabezpieczony kupowaną nieruchomością.

Kalkulator kredytu hipotecznego - jak to działa?

Zastanawiasz się, jak działa kalkulator kredytu hipotecznego? To dość proste. Możesz skorzystać z dowolnie wybranego kalkulatora w sieci, aby móc przeanalizować przybliżone koszty kredytu hipotecznego, miesięczną ratę, a nawet odsetki, które należy zapłacić przez cały okres finansowania. Na etapie korzystania z kalkulatora, warto wiedzieć, jak wysoki kredyt i na jakich warunkach chcesz uzyskać. Dlaczego? Otoż do kalkulatora należy podać takie dane, jak: RRSO, oprocentowanie, całkowitą kwotę kredytu, okres finansowania, a także kilka innych parametrów, jak np. prowizja, aby kalkulator mógł orientacyjnie określić koszty, zdolność kredytową, a nawet przedstawić ratę kredytu.

Jeśli nie masz doświadczenia lub czasu na samodzielne obliczenia, koniecznie skontaktuj się ekspertem kredytowym Finaum. Otrzymasz rzetelną pomoc w zakresie porównania ofert kredytów hipotecznych od najpopularniejszych banków w Polsce, a także zyskasz możliwość obliczenia swojej zdolności kredytowej, jeszcze przed rozpoczęciem ubiegania się o hipotekę.

Wkład własny i zdolność kredytowa a hipoteka

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które wymaga dopełnienia wielu formalności, a także spełnienia dość rygorystycznych warunków. Zanim zdecydujesz się na nowe zobowiązanie długoterminowe, koniecznie otwórz ranking kredytów hipotecznych i wybierz kwotę finansowania, która spełnia Twoje oczekiwania, a także możliwości kredytowe. Warto dodać, że wkład własny i zdolność kredytowa to dwa parametry, które są ze sobą ściśle powiązane.

Kredyt hipoteczny można zaciągnąć tylko wtedy, kiedy Twoja zdolność kredytowa będzie na odpowiednio wysokim poziomie. Przykładowo: chcesz wziąć hipotekę na 500 tys. złotych z 10% wkładem własnym, ale Twoja zdolność kredytowa w ocenie banku nie jest wystarczająca. W takiej sytuacji bank może odrzucić wniosek o przyznanie kredytu hipotecznego lub wskazać na konieczność podniesienia wkładu własnego, np. do 20%. W takiej sytuacji przydatna okazuje się poduszka finansowa, która może zostać przeznaczona na pokrycie wymaganego wkładu własnego, dzięki czemu możliwe będzie pozyskanie oferty najlepszego kredytu hipotecznego pod względem całkowitych kosztów finansowania.

Niski wkład własny a kredyt hipoteczny

Nieco uwagi warto też poświęcić kredytom hipotecznym z niskim wkładem własnym. Minimalny wkład własny w zakup nieruchomości z kredytem to obecnie 10% wartości inwestycji. W tym przypadku banki często naliczają dodatkowe ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, które może dość mocno podwyższać kwotę miesięcznej raty - nawet przez cały okres finansowania. Tej opłaty można jednak uniknąć poprzez refinansowanie kredytu do innego banku, dzięki czemu rata kredytu hipotecznego może realnie się obniżyć.

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego - czy jest konieczne?

W przypadku kredytu hipotecznego zabezpieczeniem jest nieruchomość, która jest celem inwestycji. Podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny instytucja finansowa będzie wymagać wpisu hipoteki do ksiąg wieczystych na czas trwania umowy kredytowej. Po spłacie całego zadłużenia wpis w KW zostanie wykreślony, a kredytobiorca stanie się pełnoprawnym właścicielem nieruchomości, na której nie będą ciążyły żadne zobowiązania finansowe.

Warto też wiedzieć, że banki w Polsce często za czas wpisu hipoteki do ksiąg wieczystych naliczają dodatkowe koszty, tzw. ubezpieczenie pomostowe, które może powodować wzrost miesięcznych rat nawet o kilkaset złotych. Zgodnie z ustawą wprowadzoną przez rząd banki są też zobowiązane do tego, aby po uzyskaniu wpisu hipoteki w księgach wieczystych oddać pobieraną kwotę w ramach dodatkowego ubezpieczenia pomostowego.

Oprocentowanie stałe czy zmienne - jaki kredyt hipoteczny wybrać?

Nie da się jednoznacznie określić tego, jaki typ oprocentowania jest lepszym wyborem. Na etapie ubiegania się o kredyt hipoteczny korzystniejsze wydaje się oprocentowanie zmienne, gdyż zwiększa szansę na pozyskanie finansowania zakupu nieruchomości. W czasach rosnącej inflacji i stóp procentowych wiąże się to jednak z pewnym ryzykiem, które można wyeliminować, ubiegając się o kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym.

W zależności od wybranej formy finansowania w kwestii oprocentowania zmieniają się koszty kredytu hipotecznego. Najczęściej jednak oprocentowanie stałe obowiązuje tylko przez 5 lat od czasu podpisania umowy. Kredytobiorcy decydujący się na zmienną stopę procentową są narażeni na podwyżki stawek WIBOR, choć na przestrzeni lat dane wskazują, że taka forma finansowania jest najrozsądniejsza i generuje najniższe koszty finansowania, biorąc pod uwagę, że kredyt hipoteczny zaciągany jest nawet na 30 lat.

Jak wziąć kredyt hipoteczny - krok po kroku

Ubieganie się o kredyt hipoteczny krok po kroku nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Warto jednak zaznaczyć, że samodzielne wnioskowanie o finansowanie tego typu może okazać się nie lada wyzwaniem. Z tego względu warto nawiązać współpracę z doświadczonym ekspertem kredytowym Finaum, który pomoże Ci w dopełnieniu wszelkich niezbędnych formalności, a także odpowie na wszelkie pytania odnoszące się do możliwości poprawy zdolności kredytowej lub nawet wycofania negatywnych wpisów w BIK. A więc, jak złożyć wniosek o kredyt hipoteczny? Oto kilka prostych kroków.

 1. Wybierz nieruchomość, którą chcesz kupić i podpisz umowę ze sprzedającym.
 2. Wnieś wymagany wkład własny do kredytu hipotecznego i zdobądź potwierdzenie wpłaty należnych środków.
 3. Sprawdź ranking kredytów hipotecznych 2023 lub skorzystaj z pomocy eksperta kredytowego Finaum.
 4. Uzupełnij wniosek kredytowy wraz z niezbędną dokumentacją.
 5. Poczekaj na wydanie decyzji przez bank - nawet do 30 dni w zależności od obłożenia instytucji.
 6. Podpisz umowę kredytu hipotecznego.

Warto też zaznaczyć, że kiedy bierzesz kredyt hipoteczny, możesz otrzymać środki nie tylko na pokrycie zakupu lokum mieszkalnego, ale także jego remont lub wykończenie. Oczywiście finalna kwota przyznana przez bank zależy głównie od Twojej zdolności kredytowej.

Kredyty hipoteczne w pigułce - podsumowanie

Podsumowując tematykę kredytu hipotecznego, warto wiedzieć, jak RRSO wpływa na całkowite koszty, a także jakie banki udzielają takiej formy finansowania. Jeśli chcesz ubiegać się o kredyt hipoteczny, koniecznie wykorzystaj wcześniej kalkulator zdolności kredytowej lub poproś o pomoc doświadczonego eksperta kredytowego Finaum. Wybierając jak najkorzystniejszą propozycję finansowania, możesz spłacić kredyt wygodnie w czasie krótszym, niż zakłada umowa kredytu hipotecznego.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Raty 0%: Na czym polegają zakupy na raty zero procent i na co uważać?

Nie brakuje osób, które uważają, że raty 0 to tylko chwyt marketingowy. Czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie! Sieci handlowe przy współpracy z bankami są w stanie zaproponować finansowanie sprzętu RTV i AGD. Tego typu usługa dostępna jest także przy zakupie aut czy w sklepach meblowych. Jak zatem działa nieoprocentowana pożyczka? Czy zaciągając ją, […]

Czytaj wpis
Brakuje Ci na ratę kredytu? Wypróbuj 5 sprawdzonych rozwiązań

Na dzień przed pobraniem raty kredytu zaglądasz na konto i nagle oblewa Cię zimny pot. Brak wystarczających środków! Nie chcesz zepsuć swojej historii kredytowej i kolejny raz musisz wymyślić jak zorganizować pieniądze. Trzeba się spieszyć, ale nie warto panikować. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co zrobić w tego typu sytuacjach. Jak koszty kredytu wpływają na portfele […]

Czytaj wpis
Kredyt samochodowy: Co warto o nim wiedzieć i jak wybrać najlepszy dla siebie kredyt na samochód?

Carl Benz uznawany jest za twórcę pierwszego samochodu. Choć na początku żartowano z jego wynalazku, że „straszy konie”, to dzisiaj trudno sobie wyobrazić świat bez auta. Często jest ono niezbędne, aby dojechać do pracy, zawieźć pociechy do szkoły czy wyjechać na wakacje. Zdarza się, że samochód to element „kultu”, przedmiot kolekcjonerski lub po prostu marzenie. […]

Czytaj wpis
Zwrot podatku za 2023. Na jaką kwotę możesz liczyć?

W 2023 roku nie było dużych zmian w systemie podatkowym. Reforma wprowadzająca Polski ład w 2022 r. sprawiła, że większość podatników rozlicza się obecnie na skali podatkowej. Większa kwota wolna od podatku przyczyniła się do tego, że część osób w ogóle nie odprowadza podatku, a więc nie ma co liczyć na zwrot z urzędu skarbowego. […]

Czytaj wpis
Jak zawiesić działalność zarejestrowaną w CEIDG przez Internet?

Zawieszenie działalności gospodarczej to sytuacja, w której chcesz lub musisz na pewien czas wstrzymać prowadzenie swojej firmy. Najczęstszą jej przyczyną jest utrata płynności, która prowadzi do trudności w opłacaniu kosztów, składek i podatków. Obowiązujące w kraju przepisy zapewniają możliwość zawieszenia działalności.  W artykule odpowiemy m.in. na pytania: Czytaj dalej i poznaj więcej szczegółów. Jak przeprowadzić […]

Czytaj wpis
Kwalifikowany podpis elektroniczny to wygoda i standard w biznesie

Stanie w kolejkach do urzędu nikomu nie służy, dlatego przedsiębiorcy korzystają z narzędzi, umożliwiających ich ominięcie. Jednym z nich jest podpis elektroniczny, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe, ale możesz nim także podpisać dokument cyfrowy i zatwierdzić zmiany w KRS lub CEIDG. Co warto wiedzieć o podpisie elektronicznym i jak go uzyskać? Czym jest podpis kwalifikowany? […]

Czytaj wpis
Zakupy w sklepie internetowym - gdzie zgłosić oszustwo?

Choć rozwój nowoczesnych technologii przyczynia się do tego, że jesteśmy w stanie zamawiać towary i usługi o wiele szybciej, to jednak generuje to spore ryzyko wyłudzeń. Cyberprzestępcy czyhają na nieświadomych użytkowników internetu, którzy bez dłuższego namysłu klikają we wszystkie otrzymywane linki. Te są tworzone wyłącznie po to, aby wyłudzić pieniądze. Realizując zakupy przez internet, zwracajmy […]

Czytaj wpis
Wezwanie do zapłaty

Każdy dłużnik musi liczyć się z tym, że w razie nagminnego unikania odpowiedzialności i braku jakichkolwiek wpłat na poczet wierzytelności może otrzymać wezwanie do zapłaty. Wysyłanie pism o z przedsądowym, czyli ostatecznym wezwaniem do zapłaty to działania wierzycieli, które mają na celu polubowne załatwienie sprawy z dłużnikiem. To formalny dokument, który jest przygotowywany najczęściej wtedy, […]

Czytaj wpis
Czym jest płatność odroczona?

Płatności odroczone to nowoczesne usługi finansowe, które z roku na rok zyskują na popularności. To jednak wcale nie oznacza, że taka metoda realizowania płatności za zakup usług i produktów jest w 100% bezpieczna. Kiedy sięgamy po metodę płatności odroczonej, kupujemy towary albo usługi i płacimy za nie dopiero za jakiś czas. Takie formy płatności udostępniają […]

Czytaj wpis
Czym jest kosztorys budowlany?

Mianem kosztorysu budowlanego nazywamy dokument, który zawiera wyszczególnione wszystkie koszty związane z wybudowaniem budynku mieszkalnego. Choć rodzaje kosztorysów są różne i mogą zawierać całkowicie odmienne informacje, to jednak standardem w przypadku kosztorysu budowlanego są takie dane, jak: To dokument finansowy, który ma ogromne znaczenie dla każdej ze stron powiązanej z transakcją budowy domu lub innej […]

Czytaj wpis
Licytacja komornicza za długi

Każdy wierzyciel ma prawo do tego, aby ubiegać się spłaty pełnej kwoty zobowiązania zaciągniętego przez dłużnika wraz z należnymi odsetkami. Jeśli windykacja polubowna, terenowa, a nawet wysyłanie monitów o zadłużeniu nie przynosi żadnych efektów, wtedy może dojść do egzekucji komorniczej. Aby licytacja mieszkania na poczet spłaty zobowiązań finansowych mogła zostać zrealizowana, komornik musi mieć tzw. […]

Czytaj wpis
Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
1 2 3 9

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL