Ranking kredytów hipotecznych - jak wybrać najlepszą ofertę 2023?

Podsumowanie artykułu

Decydując się w dzisiejszych czasach na kredyt hipoteczny, warto wiedzieć, w jaki sposób wziąć najlepszy i jednocześnie najtańszy sposób finansowania zakupu lub nawet budowy nowej nieruchomości. Pamiętaj też, że spłata kredytu hipotecznego nie jest najłatwiejszym zadaniem i najczęściej trwa wiele lat. Po analizie tego artykułu dowiesz się nie tylko, jak w praktyce zaciągnąć kredyt hipoteczny, ale także jak napisać wniosek o kredyt w kilku prostych krokach. Formalności związane z taką formą finansowania możesz załatwić samodzielnie lub z pomocą eksperta kredytowego Finaum, który zajmie się wszystkim od A do Z.

Wybór jak najlepszej oferty kredytu hipotecznego nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Obecnie większość popularnych banków w kraju proponuje kredyty hipoteczne z oprocentowaniem zmiennym oraz stałym. Jeśli chcesz poznać swoje możliwości finansowe, a także sprawdzić, jaka będzie orientacyjna rata kredytu, koniecznie skorzystaj z pomocy eksperta Finaum lub uruchom ranking kredytów hipotecznych.

Przed wyborem jak najlepszej oferty finansowania zakupu lub budowy nieruchomości, warto dokładnie przeanalizować całkowity koszt kredytu, a także Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Spory wpływ na atrakcyjność oferty ma także procentowa wartość prowizji i marży, a także rodzaj oprocentowania kredytu hipotecznego. Aby wybrać jak najtańszy kredyt hipoteczny, warto sprawdzić w umowie, ile kosztuje wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego, a także warunki, które należy spełnić, aby otrzymać finansowanie. Analizując ranking kredytów hipotecznych 2023, zyskujesz szanse na wybór najrozsądniejszego finansowania na własny dom lub mieszkanie.

Kto może otrzymać kredyt hipoteczny?

O kredyt na mieszkanie lub dom może starać się praktycznie każdy, kto spełnia podstawowe warunki finansowania wymagane przez daną instytucję. Jeśli chcesz starać się o kredyt hipoteczny, musisz spełnić następujące warunki:

  • ukończyć co najmniej 18 lat,
  • mieć pełną zdolność do czynności prawnych,
  • posiadać odpowiednio wysoki wkład własny,
  • mieć aktualny dowód tożsamości,
  • nie wykazywać negatywnych wpisów w BIK.

To oczywiście tylko podstawowe warunki, które są wymagane, aby uzyskać kredyt hipoteczny w dowolnie wybranym banku. Kluczowe jest także to, by podczas składania wniosku o kredyt hipoteczny wykazywać też odpowiednio wysoką zdolność kredytową, która jest uzależniona nie tylko od dochodów, ale także takich parametrów, jak:

  • wiek,
  • typ umowy z pracodawcą i czas jej trwania,
  • wysokość wkładu własnego,
  • liczba i wartość innych zobowiązań finansowych.

Warto też dodać, że banki na etapie weryfikacji wniosku osoby, która chce dostać kredyt, dokładnie weryfikują historię kredytową w BIK, a także scoring, który jest kluczowym wyznacznikiem wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy.

Kredyt mieszkaniowy - jak bank weryfikuje kredytobiorców?

Banki na etapie ubiegania się o kredyt weryfikują przede wszystkim rejestry dłużników, jak np. BIG, BIK, ERIF. Warto dodać, że ubiegając się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości lub jej budowę, instytucje finansowe weryfikują nie tylko bazy dłużników oraz dokładną historię kredytową, ale także inne parametry wpływające na możliwości finansowe potencjalnego kredytobiorcy. Na etapie weryfikacji wniosku o kredyt mieszkaniowy, konieczna jest też kompletacja niezbędnych dokumentów, które weryfikuje instytucja finansowa. W przypadku kredytu hipotecznego proces weryfikacji wniosku jest dość złożony, gdyż odnosi się nie tylko do zdolności finansowych potencjalnego klienta, ale także do sytuacji prawnej nieruchomości, która powinna być wręcz nienaganna. W przeciwnym razie bank odmówi udzielenia kredytu hipotecznego pod zastaw mieszkania lub domu, gdyż ten nie będzie wystarczającym zabezpieczeniem finansowania.

Jakie dokumenty są wymagane przez bank do kredytu hipotecznego?

Oprócz wniesienia wkładu własnego, konieczne jest dostarczenie wielu dokumentów, niezbędnych do tego, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup, budowę lub remont nieruchomości mieszkalnej. Jak najbardziej możesz wziąć kredyt hipoteczny po spełnieniu podstawowych warunków udzielenia finansowania, aczkolwiek na etapie ubiegania się o finansowanie, konieczne jest skompletowanie wymaganej dokumentacji. W przeciwnym razie możesz spotkać się z odrzuceniem wniosku o kredyt hipoteczny. Oto lista podstawowych dokumentów, które należy przekazać do wglądu banku, aby móc zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu:

  • zaświadczenie o dochodach od pracodawców,
  • wyciągi z konta bankowego z ostatnich 3, 6 lub 12 miesięcy,
  • akt notarialny świadczący o podpisaniu umowy kupna nieruchomości,
  • potwierdzenie wniesienia wymaganego wkładu własnego.

To najważniejsza dokumentacja, jaką trzeba przedłożyć do wglądu banku, jeśli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny w banku na terenie Polski. Pamiętaj jednak, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na wysokie kwoty i długi okres spłaty, co wymaga o wiele dokładniejszej weryfikacji kredytobiorcy przez kredytodawcę. Nieco bardziej skomplikowane procedury weryfikacyjne są wynikiem większego ryzyka udzielenia finansowania, mimo to, że kredyt jest zabezpieczony kupowaną nieruchomością.

Kalkulator kredytu hipotecznego - jak to działa?

Zastanawiasz się, jak działa kalkulator kredytu hipotecznego? To dość proste. Możesz skorzystać z dowolnie wybranego kalkulatora w sieci, aby móc przeanalizować przybliżone koszty kredytu hipotecznego, miesięczną ratę, a nawet odsetki, które należy zapłacić przez cały okres finansowania. Na etapie korzystania z kalkulatora, warto wiedzieć, jak wysoki kredyt i na jakich warunkach chcesz uzyskać. Dlaczego? Otoż do kalkulatora należy podać takie dane, jak: RRSO, oprocentowanie, całkowitą kwotę kredytu, okres finansowania, a także kilka innych parametrów, jak np. prowizja, aby kalkulator mógł orientacyjnie określić koszty, zdolność kredytową, a nawet przedstawić ratę kredytu.

Jeśli nie masz doświadczenia lub czasu na samodzielne obliczenia, koniecznie skontaktuj się ekspertem kredytowym Finaum. Otrzymasz rzetelną pomoc w zakresie porównania ofert kredytów hipotecznych od najpopularniejszych banków w Polsce, a także zyskasz możliwość obliczenia swojej zdolności kredytowej, jeszcze przed rozpoczęciem ubiegania się o hipotekę.

Wkład własny i zdolność kredytowa a hipoteka

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które wymaga dopełnienia wielu formalności, a także spełnienia dość rygorystycznych warunków. Zanim zdecydujesz się na nowe zobowiązanie długoterminowe, koniecznie otwórz ranking kredytów hipotecznych i wybierz kwotę finansowania, która spełnia Twoje oczekiwania, a także możliwości kredytowe. Warto dodać, że wkład własny i zdolność kredytowa to dwa parametry, które są ze sobą ściśle powiązane.

Kredyt hipoteczny można zaciągnąć tylko wtedy, kiedy Twoja zdolność kredytowa będzie na odpowiednio wysokim poziomie. Przykładowo: chcesz wziąć hipotekę na 500 tys. złotych z 10% wkładem własnym, ale Twoja zdolność kredytowa w ocenie banku nie jest wystarczająca. W takiej sytuacji bank może odrzucić wniosek o przyznanie kredytu hipotecznego lub wskazać na konieczność podniesienia wkładu własnego, np. do 20%. W takiej sytuacji przydatna okazuje się poduszka finansowa, która może zostać przeznaczona na pokrycie wymaganego wkładu własnego, dzięki czemu możliwe będzie pozyskanie oferty najlepszego kredytu hipotecznego pod względem całkowitych kosztów finansowania.

Niski wkład własny a kredyt hipoteczny

Nieco uwagi warto też poświęcić kredytom hipotecznym z niskim wkładem własnym. Minimalny wkład własny w zakup nieruchomości z kredytem to obecnie 10% wartości inwestycji. W tym przypadku banki często naliczają dodatkowe ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, które może dość mocno podwyższać kwotę miesięcznej raty - nawet przez cały okres finansowania. Tej opłaty można jednak uniknąć poprzez refinansowanie kredytu do innego banku, dzięki czemu rata kredytu hipotecznego może realnie się obniżyć.

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego - czy jest konieczne?

W przypadku kredytu hipotecznego zabezpieczeniem jest nieruchomość, która jest celem inwestycji. Podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny instytucja finansowa będzie wymagać wpisu hipoteki do ksiąg wieczystych na czas trwania umowy kredytowej. Po spłacie całego zadłużenia wpis w KW zostanie wykreślony, a kredytobiorca stanie się pełnoprawnym właścicielem nieruchomości, na której nie będą ciążyły żadne zobowiązania finansowe.

Warto też wiedzieć, że banki w Polsce często za czas wpisu hipoteki do ksiąg wieczystych naliczają dodatkowe koszty, tzw. ubezpieczenie pomostowe, które może powodować wzrost miesięcznych rat nawet o kilkaset złotych. Zgodnie z ustawą wprowadzoną przez rząd banki są też zobowiązane do tego, aby po uzyskaniu wpisu hipoteki w księgach wieczystych oddać pobieraną kwotę w ramach dodatkowego ubezpieczenia pomostowego.

Oprocentowanie stałe czy zmienne - jaki kredyt hipoteczny wybrać?

Nie da się jednoznacznie określić tego, jaki typ oprocentowania jest lepszym wyborem. Na etapie ubiegania się o kredyt hipoteczny korzystniejsze wydaje się oprocentowanie zmienne, gdyż zwiększa szansę na pozyskanie finansowania zakupu nieruchomości. W czasach rosnącej inflacji i stóp procentowych wiąże się to jednak z pewnym ryzykiem, które można wyeliminować, ubiegając się o kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym.

W zależności od wybranej formy finansowania w kwestii oprocentowania zmieniają się koszty kredytu hipotecznego. Najczęściej jednak oprocentowanie stałe obowiązuje tylko przez 5 lat od czasu podpisania umowy. Kredytobiorcy decydujący się na zmienną stopę procentową są narażeni na podwyżki stawek WIBOR, choć na przestrzeni lat dane wskazują, że taka forma finansowania jest najrozsądniejsza i generuje najniższe koszty finansowania, biorąc pod uwagę, że kredyt hipoteczny zaciągany jest nawet na 30 lat.

Jak wziąć kredyt hipoteczny - krok po kroku

Ubieganie się o kredyt hipoteczny krok po kroku nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Warto jednak zaznaczyć, że samodzielne wnioskowanie o finansowanie tego typu może okazać się nie lada wyzwaniem. Z tego względu warto nawiązać współpracę z doświadczonym ekspertem kredytowym Finaum, który pomoże Ci w dopełnieniu wszelkich niezbędnych formalności, a także odpowie na wszelkie pytania odnoszące się do możliwości poprawy zdolności kredytowej lub nawet wycofania negatywnych wpisów w BIK. A więc, jak złożyć wniosek o kredyt hipoteczny? Oto kilka prostych kroków.

  1. Wybierz nieruchomość, którą chcesz kupić i podpisz umowę ze sprzedającym.
  2. Wnieś wymagany wkład własny do kredytu hipotecznego i zdobądź potwierdzenie wpłaty należnych środków.
  3. Sprawdź ranking kredytów hipotecznych 2023 lub skorzystaj z pomocy eksperta kredytowego Finaum.
  4. Uzupełnij wniosek kredytowy wraz z niezbędną dokumentacją.
  5. Poczekaj na wydanie decyzji przez bank - nawet do 30 dni w zależności od obłożenia instytucji.
  6. Podpisz umowę kredytu hipotecznego.

Warto też zaznaczyć, że kiedy bierzesz kredyt hipoteczny, możesz otrzymać środki nie tylko na pokrycie zakupu lokum mieszkalnego, ale także jego remont lub wykończenie. Oczywiście finalna kwota przyznana przez bank zależy głównie od Twojej zdolności kredytowej.

Kredyty hipoteczne w pigułce - podsumowanie

Podsumowując tematykę kredytu hipotecznego, warto wiedzieć, jak RRSO wpływa na całkowite koszty, a także jakie banki udzielają takiej formy finansowania. Jeśli chcesz ubiegać się o kredyt hipoteczny, koniecznie wykorzystaj wcześniej kalkulator zdolności kredytowej lub poproś o pomoc doświadczonego eksperta kredytowego Finaum. Wybierając jak najkorzystniejszą propozycję finansowania, możesz spłacić kredyt wygodnie w czasie krótszym, niż zakłada umowa kredytu hipotecznego.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości? W artykule przyjrzymy się sposobom […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL