Wypowiedzenie umowy kredytu

Podsumowanie artykułu

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego, hipotecznego, a nawet pożyczki ratalnej wiąże się z szeregiem formalności. Co w sytuacji, kiedy kredytobiorca nie dotrzymuje warunków wynikających z podpisanej umowy? Wtedy bank może zdecydować się na wypowiedzenie umowy kredytu. To spory problem, gdyż skutkuje nałożeniem obowiązku spłaty całego zobowiązania przez dłużnika w terminie 30 dni.

Kwestie wypowiedzenia umowy kredytu przez bank są regulowane przez Ustawę Prawo Bankowe. Dokładne informacje na temat tego, kiedy bank może wypowiedzieć umowę kredytu są przedstawione w Art. 75 Ustawy Prawo Bankowe. Każdy kredytobiorca powinien zdawać sobie sprawę z tego, z jakimi konsekwencjami wiąże się wypowiedzenie umowy kredytu przez bank. Zgodnie z aktualnymi przepisami:

 • Niedotrzymanie warunków kredytu przez kredytobiorcę lub utrata zdolności kredytowej powoduje, że bank może obniżyć kwotę jeszcze nieprzyznanego finansowania lub wypowiedzieć umowę. Oczywiście pod warunkiem, że Ustawa z dnia 15 maja 2015 roku Prawa restrukturyzacyjnego nie stanowi inaczej.
 • Termin wypowiedzenia umowy wynosi 30 dni, o ile podpisana umowa nie stanowi inaczej. W przypadku zagrożenia upadłością kredytobiorcy stosuje się termin 7 dni okresu wypowiedzenia.
 • Proces wypowiedzenia umowy kredytu może nie dojść do skutku, o ile kredytodawca zgodzi się na wdrożenie tzw. programu naprawczego przez dłużnika.

Warto dodać, że brak zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy wcale nie musi oznaczać automatycznego wypowiedzenia umowy. Bank ma pełne prawo do tego, aby obniżyć kwotę przyznanego kredytu, szczególnie jeśli ten nie został wypłacony w całości, a warunki umowy umożliwiają taką operację.

Wypowiedzenie umowy kredytu przez bank - kiedy może nastąpić?

Bank może anulować podpisaną umowę tylko wtedy, kiedy ma podstawy prawne do wypowiedzenia umowy z kredytobiorcą. W takiej sytuacji dłużnik jest zobowiązany praktycznie do natychmiastowej spłaty całego zadłużenia, zgodnie z obowiązującym okresem wypowiedzenia wynikającym z Prawa bankowego. Wypowiedzenie umowy kredytowej przez bank może nastąpić, jeśli kredytobiorca:

 • złamie prawo lub zapisy ujęte w podpisanej umowy kredytowej,
 • straci zdolność kredytową,
 • przeznaczy otrzymane finansowe niezgodnie z celem wynikającym z umowy kredytowej,
 • wprowadzi bank w błąd na etapie wnioskowania o kredyt, np. poprzez podawanie fałszywych danych dochodowych,
 • nie spłaca regularnie rat kredytu - jeśli windykacja nie przynosi efektów, może dojść do wypowiedzenia umowy, np. kredytu hipotecznego,
 • wartość zabezpieczenia kredytu hipotecznego spadnie poniżej wymaganego poziomu.

To sytuacje, w których wypowiedzenie kredytu jest realnym zagrożeniem dla kredytobiorcy. Zgodnie z Art. 75 Ustawy Prawo Bankowe standardowy termin wypowiedzenia wynosi 30 dni. Warto wiedzieć, że każdy kredytobiorca z wypowiedzianą umową jest zobowiązany do uregulowania całego długu w tym terminie i zwrotu pożyczonych środków.

Konsekwencje wypowiedzenia umowy kredytowej przez bank

Jeśli dojdzie do wypowiedzenia umowy kredytowej przez bank, warto wiedzieć, że szybka reakcja to najlepsze, co można zrobić. Wcześniejsze zakończenie biegu umowy kredytowej przez bank to spory problem dla każdego kredytobiorcy. Krótki czas na spłatę kredytu może wygenerować jeszcze większe problemy. 

Formalną konsekwencją zakończenia umowy kredytowej przez bank przed czasem jest konieczność uregulowania zadłużenia w terminie 30 lub 7 dni. Co więcej, w razie braku spłaty zadłużenia, np. ze względu na brak wystarczających środków pieniężnych, mogą wystąpić inne konsekwencje:

 • windykacja przedsądowa,
 • postępowanie sądowe,
 • zajęcie komornicze,
 • pojawienie się negatywnych wpisów w BIK.

Negatywne wpisy w rejestrach dłużników to prawdopodobnie najmniejszy problem, z jakim mierzą się kredytobiorcy z wypowiedzianymi umowami przez bank. Liczne zajęcia komornicze, narastające długi i brak płynności finansowej. To mocne obciążenie dla domowego budżetu, a także psychiki osób zadłużonych. 

Jak bronić się przed wypowiedzeniem umowy kredytowej?

Chcesz uchronić się przed wypowiedzeniem umowy kredytu przez bank, ale nie wiesz w jaki sposób? W pierwszej kolejności warto podjąć się negocjacji z instytucją. Rozwiązywanie problemów na drodze sądowej bywa nie tylko czasochłonne, ale i generuje sporo dodatkowych kosztów.

Wypowiedzenie umowy kredytu oznacza konieczność natychmiastowego uregulowania zadłużenia. Najlepsza będzie szybka reakcja na decyzję banku. Aby uniknąć naprawdę dotkliwych konsekwencji, warto złożyć wniosek o restrukturyzację kredytu. To najrozsądniejsze wyjście z trudnej sytuacji. Możesz też zdecydować się na: wakacje kredytowe, zawieszenie spłaty rat kapitałowych (o ile bank na to pozwala) oraz negocjację warunków spłaty dotychczasowego zadłużenia. W ramach kredytu lub pożyczki możesz też skorzystać z rządowych form pomocy, np. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Restrukturyzacja kredytu a wypowiedzenie umowy przez bank

Złożenie wniosku o restrukturyzację kredytu to dobra reakcja na wezwanie do uregulowania zadłużenia w ramach wypowiedzenia umowy. Wówczas bank może zgodzić się na zmianę warunków finansowania poprzez:

 • wydłużenie okresu kredytowania,
 • czasowe zawieszenie spłaty kredytu,
 • zmianę wysokości raty kapitałowo-odsetkowej, np. poprzez redukcję prowizji lub oprocentowania.

Warto wiedzieć, że jeśli bank wypowie umowę kredytu, wniosek o restrukturyzację trzeba złożyć do instytucji w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Jeśli kredytodawca zgodzi się na realizację planu naprawczego, czyli restrukturyzacji, możesz realnie uniknąć wypowiedzenia umowy.

Wypowiedzenie a odstąpienie od umowy kredytu - różnice

Możliwość wypowiedzenia umowy kredytowej ma zarówno bank, jak i kredytobiorca. Warto jednak poznać podstawowe różnice pomiędzy wypowiedzeniem a odstąpieniem od umowy. To dwa zupełnie odmienne procesy. Prawo do odstąpienia od umowy kredytu lub pożyczki przysługuje każdemu kredytobiorcy w terminie 14 dni od czasu podpisania dokumentów. W tym przypadku nie trzeba podawać przyczyny odstąpienia. Wystarczy złożyć stosowne oświadczenie do banku w wyznaczonym terminie.

Uwaga! Konsekwencje dobrowolnego wycofania się z umowy kredytu są identyczne, jak w przypadku wypowiedzenia. Kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu otrzymanej kwoty w terminie do 30 dni od czasu zaakceptowania wniosku z odstąpieniem od umowy.

Czy można cofnąć wypowiedzenie umowy kredytowej przez bank?

Czy można cofnąć wypowiedzenie umowy kredytowej przez bank?

Kredytobiorca również ma pełne prawo do wypowiedzenia umowy kredytowej, o ile są do tego jakiekolwiek przesłanki. Zgodnie z przepisami Ustawy Prawo Bankowe, jeśli termin na spłatę zobowiązania jest dłuższy niż rok, klient instytucji finansowej może wypowiedzieć umowę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Skutkuje to także koniecznością uregulowania zadłużenia w całości.

Czym skutkuje wypowiedzenie umowy kredytowej przez bank?

Wypowiedzenie umowy kredytowej skutkuje koniecznością spłaty długu w terminie 30 dni od czasu wysłania zawiadomienia do klienta. Warto zaznaczyć, że kredytobiorcy, którzy nie są w stanie spłacić kredytu w ramach wypowiedzianej umowy, są narażeni na postępowanie sądowe i czynności komornicze.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości? W artykule przyjrzymy się sposobom […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL