Na czym polega restrukturyzacja kredytu?

Podsumowanie artykułu

W dzisiejszych czasach wielu kredytobiorców ma problemy z terminową spłatą zadłużenia lub nawet z uregulowaniem długu w całości, np. w wyniku rosnących stóp procentowych dla kredytów na zmiennym oprocentowaniu. Oczywiście wyróżniamy wiele rozwiązań, które pozwalają na ograniczenie problemów ze spłatą zadłużenia. Szczególnie dobrą opcją jest restrukturyzacja kredytu. Wystarczy, że złożysz do banku wniosek o restrukturyzację kredytu, a zyskasz szansę na ograniczenie całkowitych kosztów kredytu, a także zmniejszenie miesięcznej wysokości zobowiązania.

Zastanawiasz się od dłuższego czasu, jak wyjść z długów, które stają się coraz bardziej problematyczne do spłaty? Wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne, pod warunkiem że skorzystasz z pomocy doświadczonego eksperta kredytowego lub poznasz kilka sposobów, na wyjście z zadłużenia obronną ręką.

Restrukturyzacja kredytu to nic innego jak pomoc w uniknięciu problemów finansowych. W odniesieniu do kredytobiorcy restrukturyzacja dotyczy głównie zmiany warunków umowy kredytowej. Mowa tu o wydłużeniu okresu spłaty kredytowania, zmianie wysokości marży banku, prowizji czy nawet oprocentowania. Warto jednak wiedzieć, że bank nie ma obowiązku zgadzać się na restrukturyzację kredytu gotówkowego, hipotecznego czy jakiegokolwiek innego. Jeśli jednak nie radzisz sobie ze spłatą kredytu, wykorzystałeś już wakacje kredytowe, a Twoim największym problemem jest aktualnie utrata pracy, koniecznie skontaktuj się z bankiem i zaproponuj wydłużenie okresu kredytowania lub inne warunki, które mogą zostać ujęte jako restrukturyzacja kredytu.

Restrukturyzacja kredytu - jak złożyć wniosek o restrukturyzację?

Złożenie wniosku o restrukturyzację kredytu jest dość proste. Wystarczy, że dobrze zaplanujesz swoje działania, a bank prawdopodobnie po złożonym wniosku zgodzi się na podpisanie aneksu do umowy na korzystniejszych warunkach finansowania. Zanim złożysz dokument do banku lub instytucji pozabankowej, koniecznie umieść we wniosku takie informacje, jak:

  • dane o Twojej aktualnej sytuacji finansowej,
  • propozycję restrukturyzacji kredytu, np. obniżenie marży,
  • dane osobowe oraz numer umowy kredytowej,
  • czytelny podpis.

Pisząc wniosek o restrukturyzację kredytu, możesz posłużyć się gotowym wnioskiem z sieci lub ze strony wybranej instytucji finansowej, która obsługuje Twoje zobowiązanie. Można powiedzieć, że złożenie wniosku o restrukturyzację kredytu jest tak samo proste, jak i złożenie wniosku o kredyt. Można to zrobić samodzielnie lub z pomocą doświadczonego eksperta Finaum, dzięki czemu dopełnienie wszelkich formalności jest o wiele łatwiejsze.

Na czym polega restrukturyzacja kredytu?

Wyjaśniając definicję restrukturyzacji kredytu, można powiedzieć, że jest to proces, w którym kredytobiorca ubiega się do instytucji finansującej o zmianę warunków kredytowania na specjalny wniosek. Warto jednak mieć na uwadze, że procedury restrukturyzacyjne mogą przybierać różne formy, a mianowicie:

  1. Wydłużenie okresu kredytowania - to najpopularniejsza forma zmiany warunków finansowania. Pozwala na zmniejszenie miesięcznych kosztów kredytu, przy czym całkowita kwota do spłaty staje się automatycznie większa - zasada działania jest podobna, jak w przypadku konsolidacji, choć wymaga nieco mniej formalności.
  2. Zawieszenie spłaty kredytu - takie rozwiązanie pozwala na okresowe zawieszenie rat kapitałowych, odsetkowych lub kapitałowo-odsetkowych na ustalony okres, najczęściej do 3 miesięcy w zależności od kredytodawcy.
  3. Ustanowienie zabezpieczenia na kredycie - dodatkowe zabezpieczenie to ciekawe rozwiązanie w ramach restrukturyzacji kredytu, dzięki któremu bank chętniej zgodzi się na obniżenie własnej marży lub zmianę oprocentowania na nieco niższe.
  4. Obniżenie marży/prowizji banku - to kolejny sposób, aby zmniejszyć miesięczne i całkowite koszty finansowania. Pamiętaj jednak, że bank nie ma obowiązku zgodzić się na takie rozwiązanie, w wyniku którego Ty będziesz spłacać mniejsze odsetki, ale bank będzie stratny w związku z mniejszym zyskiem za udzielenie kredytu.
  5. Zmiana oprocentowania kredytu - składając wniosek o restrukturyzację kredytu, możesz poprosić o zmianę oprocentowania, choć takie rozwiązanie raczej spotyka się z odmową po stronie kredytodawców. Niestety, ale w kwestii oprocentowania nie ma zbyt dużych możliwości negocjacji.

Oczywiście jest też inna opcja, która stanowi dodatkowe rozwiązanie w sytuacji, kiedy bank z pewnych powodów nie zgadza się na restrukturyzację. Możesz zdecydować się na przeniesienie kredytu do innego banku, na lepszych warunkach. Zanim jednak podejmiesz takie kroki, koniecznie sprawdź warunki finansowania wynikające z aktualnej umowy, aby nie narazić się na dodatkowe koszty wynikające z prowizji za wcześniejszą spłatę zadłużenia.

Uwaga! Restrukturyzacja kredytu daje spore możliwości, ale nie jest jedynym skutecznym wyjściem na ograniczenie wysokości swojego zadłużenia. Dobrze zbudowana poduszka finansowa to podstawa, jeśli chodzi o zabezpieczenie gospodarstwa domowego na wypadek nieprzewidzianych sytuacji losowych, które mogłyby rzutować na problemy ze spłatą zobowiązań.

Restrukturyzacja zadłużenia - jakich zobowiązań dotyczy?

Na specjalny wniosek kredytobiorcy bank może dokonać zawieszenia spłaty rat, wydłużyć okres spłaty kredytu, obniżyć marżę lub nawet zgodzić się na zmianę wartości oprocentowania nominalnego. Jeśli jednak chodzi o zmianę warunków spłaty długu, warto wiedzieć, że restrukturyzacja obejmuje takie zobowiązania, jak:

  • kredyty gotówkowe,
  • kredyty hipoteczne,
  • kredyty konsolidacyjne,
  • pożyczki ratalne.

Warto też zaznaczyć, że złożenie wniosku o zmianę warunków spłaty zobowiązania może generować pewne koszty, które są zależne od prowadzonej polityki przez bank. Najczęściej występujące koszty to te związane z podpisaniem aneksu do umowy w ramach restrukturyzacji warunków.

Zmiana warunków finansowania, czyli restrukturyzacja kredytu - podsumowanie

W kilku słowach podsumowania, warto wspomnieć, że każdy bank lub firma pożyczkowa ma pełne prawo odrzucić wniosek o restrukturyzację, który zostanie złożony na specjalnym druku przygotowanym przez kredytobiorcę. Dodatkowo ubieganie się o zmianę warunków finansowania jest możliwe tylko wtedy, kiedy kredytobiorca nie zalega ze spłatą zobowiązania. W przeciwnym razie bank praktycznie natychmiastowo odrzuci złożony wniosek. Jeśli chcesz ograniczyć swoje problemy związane ze spłatą kredytów lub pożyczek, koniecznie pomyśl o restrukturyzacji i wypracuj wspólnie z bankiem najrozsądniejsze rozwiązanie, które pomoże Ci wyjść z pętli kredytowej lub po prostu z wysokich długów.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
Kim jest dłużnik wekslowy?

Dłużnik wekslowy to osoba, która zdecydowała się na złożenie podpisu na wekslu oraz jest za niego w 100% odpowiedzialna i zobowiązana do ewentualnego uregulowania zadłużenia. Mianem dłużnika wekslowego nazywamy też: remitenta, trasanta, indosanta, awalistę oraz wyręczyciela. Szczegółowe wyjaśnienia tych pojęć znajdziesz w dalszej części tego artykułu. Dłużników wekslowych dzielimy na wtórnych oraz głównych. Zgodnie z […]

Czytaj wpis
Koszty komornicze - co to za opłaty?

Wszystkie czynności realizowane przez komornika są odpłatne. Niestety odzyskiwanie należności (nawet tych niewielkich) zawsze wiąże się z naliczeniem kosztów komorniczych. Te są uzależnione od wartości odzyskanych środków na poczet spłaty wierzytelności. Postępowanie egzekucyjne to czynności, które polegają na odzyskaniu zaległych wierzytelności, które nie zostały dotychczas spłacone przez dłużnika. Nawet niewielkie kwoty zadłużenia mogą generować koszty […]

Czytaj wpis
Giełda długów i wierzytelności

Jest wiele metod, które pozwalają na odzyskanie pieniędzy od dłużników. Często wybieranym rozwiązaniem jest giełda wierzytelności, z której może skorzystać praktycznie każdy - zarówno bank, firma pożyczkowa, pożyczkodawca niezwiązany z instytucjami finansowymi, a także podmioty gospodarcze. A zatem czym jest giełda długów? To serwis online, gdzie można dokonać transakcji kupna-sprzedaży wierzytelności. W praktyce jest to […]

Czytaj wpis
Zwolnienie z PCC

Ministerstwo Finansów w Polsce wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych nabywców nieruchomości mieszkalnych, postanowiło nieco znowelizować przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych z rynku wtórnego. To danina, która wynosi aktualnie 2% wartości nabywanej nieruchomości. W przypadku obiektów o znacznej wartości okazuje się, że podatek od czynności cywilnoprawnych pochłania znaczną część budżetu przeznaczonego na zakup domu lub mieszkania. […]

Czytaj wpis
Dziedziczenie długów - jak uniknąć odpowiedzialności?

W Polsce obowiązują przepisy Prawa spadkowego, które zmieniają się wraz z wprowadzanymi nowelizacjami ustaw. Niemniej jednak to podstawowy dokument prawny, który wyjaśnia zasady dziedziczenia długów, a także majątku po osobach zmarłych. Prawo spadkowe jest po prostu zbiorem informacji i przepisów regulujących wszystkie kwestie związane z dziedziczeniem - nieruchomości, pieniędzy, a nawet długów spadkowych. Na pewno […]

Czytaj wpis
Auto na raty - czy warto?

Kupując nowy samochód, najczęściej wiąże się to z wydatkiem sumy wynoszącej co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na tak duży wydatek. Z tego względu na rynku pojawiły się oferty leasingów konsumenckich, które umożliwiają zakup auta na raty. Umowa finansowa nowego lub używanego samochodu ma podobne warunki jak standardowy kredyt gotówkowy, […]

Czytaj wpis
Pożyczka w domu klienta

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób po prostu nie ma czasu na to, aby osobiście dopełnić formalności związanych z kredytem w banku. To samo tyczy się zobowiązań pozabankowych. Są też inne sytuacje, w których pożyczka bez wychodzenia z domu jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie chcesz, aby ktokolwiek z rodziny zobaczył, że zaciągnąłeś nowe zobowiązanie lub […]

Czytaj wpis
Jak działa kredyt oddłużeniowy?

Kredytobiorcy z problemami związanymi ze spłatą aktualnych zobowiązań finansowych poszukują jak najkorzystniejszych opcji, aby wyjść z trudnej sytuacji życiowej. Kiedy rata kredytu okazuje się zbyt wysoka, wiele osób podejmuje pochopne decyzje i zaciąga kolejne zobowiązania pozabankowe i bankowe. To rzutuje nie tylko negatywnie na wysokość ewentualnej zdolności kredytowej, ale także może z czasem generować problemy […]

Czytaj wpis
Czym jest wskaźnik LTV?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania na kredyt hipoteczny, musisz dokładnie przeanalizować sytuację na rynku finansowym i ustalić maksymalną wartość nieruchomości, na którą możesz sobie pozwolić. Instytucje finansowe podczas weryfikacji wniosków sprawdzają wiele kryteriów, które rzutują na Twoje szanse uzyskania pozytywnej decyzji o przyznaniu finansowania. Kluczowym czynnikiem w trakcie ubiegania się o kredyt mieszkaniowy jest […]

Czytaj wpis
Podatek PCC, czyli podatek od kupna mieszkania

Koszty związane z nabyciem nieruchomości to nie tylko kwota zakupu mieszkania, ale także wszystkie koszty dodatkowe oraz kredytowe, które musisz ponieść jako potencjalny nabywca. Decydując się na kredyt hipoteczny w celu nabycia nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego już wtedy narażasz się na dość wysokie koszty - przede wszystkim odsetki do zapłaty na rzecz banku. […]

Czytaj wpis
Czym jest harmonogram spłaty kredytu?

Każdy kredyt bankowy i pożyczka pozabankowa ma z góry ustalone warunki spłaty zobowiązania. Każda instytucja finansowa w Polsce ustala warunki i terminy spłaty indywidualnie, tak, aby dopasować wysokość miesięcznych rat i terminy płatności do potrzeb klienta. Musisz zatem wiedzieć, że harmonogram spłaty kredytu obowiązuje w przypadku kredytów: gotówkowych, hipotecznych, konsolidacyjnych, ratalnych, firmowych, a nawet dla […]

Czytaj wpis
1 2 3 7

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL