Jak wyjść z długów?

Podsumowanie artykułu

W dzisiejszych czasach wiele osób zmaga się nie tylko z długami, ale także nieterminową spłatą zobowiązań bankowych i pozabankowych. Wynika to nie tylko ze stale rosnących kosztów życia, ale także zaciąganiu zbyt dużej liczby lub zbyt wysokich zobowiązań w bankach i firmach pożyczkowych. Sposobów na wyjście z długów jest naprawdę wiele, choć w celu dopasowanie najrozsądniejszego rozwiązania dla siebie, warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego Finaum. Osoby, które nie mając pieniędzy, zaciągają kolejne zobowiązania finansowe, mogą popaść nawet w długi komornicze lub doprowadzić do sytuacji, gdzie rata kredytu lub pożyczki pochłonęłaby większość dochodów gospodarstwa domowego. Poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby na wyjście z długów bankowych i pozabankowych.

Problemem wielu kredyto- i pożyczkobiorców w dzisiejszych czasach jest przede wszystkim brak płynności finansowej i jednocześnie nadmierne obciążenie domowego budżetu poprzez zbyt duże zadłużenie wobec banku lub firmy pożyczkowej. Skutkiem nieprzemyślanego podpisywania umów kredytowych jest tzw. pętla kredytowa. Kiedy wpadniesz w spiralę zadłużenia, będziesz mieć nie tylko ogromne problemy w spłacie długów, ale także narazisz się na wysokie odsetki karne naliczane zarówno przez banki, jak i firmy pożyczkowe. W takiej sytuacji zaczniesz szukać rozwiązania — jak wyjść z długów komorniczych, co jest bardziej skomplikowane, aniżeli pozbycie się długów finansowych, które są jeszcze egzekwowane przez pożyczko- i kredytodawców.

Jakie są sposoby na wyjście z długów? Sprawdź, jak spłacić swoje zobowiązania i pozbyć się długów!

Jeśli zauważysz, że znajdujesz się w trudnej sytuacji finansowej i masz świadomość, że brak regularnej spłaty zobowiązania kredytowego lub pożyczki wpłynie na dalsze pogłębianie się problemu, najlepiej zacznij działać od razu. W przeciwnym razie popadniesz w naprawdę spore kłopoty finansowe, szczególnie jeśli do etapu ściągania zadłużenia przez bank lub pożyczkodawcę wkroczy komornik. Wtedy sytuacja nabiera zupełnie innego tempa, a proces windykacyjny będzie wysoce nieprzyjemny zarówno dla Ciebie, jak i innych członków rodziny. Upadłość konsumencka to raczej ostateczność, jeśli mowa o dostępne sposoby na wyjście z długów czy nawet spirali zadłużenia. Sprawdź, jak poprawisz swoją sytuację i dowiedz się, jakie rozwiązania warto rozważyć — najlepiej z pomocą eksperta kredytowego Finaum.

Wyjście z długów - 5 skutecznych sposobów na spłatę zadłużenia

Wyróżniamy co najmniej kilka sposobów, które pozwalają na wyjście z długów, szczególnie jeśli jednakowo chwilówka, pożyczka ratalna czy nawet kredyt gotówkowy stanowi dla Ciebie mocne obciążenie finansowe. Poniżej przedstawiamy 5 najskuteczniejszych sposobów na wyjście z trudnej sytuacji finansowej, a także uregulować swoje zaległe zadłużenia.

  1. Zaplanuj plan spłaty swoich aktualnych zobowiązań finansowych — na tym etapie musisz jasno określić to, jakie są Twoje aktualne zadłużenia oraz ich wysokość. Warto dobrze przeanalizować harmonogram spłat aktywnych kredytów i pożyczek, a także całkowite kwoty zadłużeń. Dzięki temu lepiej zaplanujesz swoje finanse i rozwiążesz problem ze spłatą, dobierając odpowiednie rozwiązania finansowe.
  2. Skorzystaj z pomocy doświadczonego eksperta kredytowego Finaum — z pomocą specjalisty o wiele łatwiej dopasujesz dostępne rozwiązania finansowe do swoich potrzeb, a także znajdziesz, np. ofertę kredytu konsolidacyjnego, który pozwoli Ci na połączenie kilku mniejszych zobowiązań w jedno większe, ale z mniejszą miesięczną ratą. To dobry sposób, aby pozbyć się zadłużenia, które zbyt mocno obciąża domowy budżet.
  3. Spróbuj wynegocjować lepsze warunki spłaty w banku/firmie pożyczkowej — jeśli termin spłaty nie jest dla Ciebie odpowiedni lub oprocentowanie kredytu jest zbyt wysokie, możesz wypróbować ten sposób wychodzenia z długów. Kontaktując się z bankiem złóż wniosek o renegocjację warunków finansowania. Bank może zgodzić się na zmianę oprocentowania bazowego lub obniżenie marży.
  4. Ogranicz wydatki gospodarstwa domowego — jeśli wiesz, że grozi Ci utrata pracy lub brakuje Ci środków na spłatę zadłużeń, pomyśl o tym, w jaki sposób możesz zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych na comiesięcznych rachunkach.
  5. Spróbuj wydłużyć okres finansowania — spłata długów często jest problematyczna wtedy, kiedy wysokość zobowiązania w skali miesiąca jest zbyt wysoka. Te koszty możesz ograniczyć poprzez wydłużenie okresu kredytowania. W przypadku kredytów gotówkowych, możesz wyjść z kłopotów poprzez podpisanie umowy kredytu z okresem spłaty nawet na 120 miesięcy.

Jeśli chcesz wyjść z zadłużenia obronną ręką, koniecznie zadbaj o to, aby opracować kompletny plan. Krok po kroku przez ten proces przeprowadzi Cię ekspert Finaum, poszukując jednocześnie jak najkorzystniejszych rozwiązań, pozwalających na wyjście z niespłaconych długów.

Jak wyjść z długów nie mając pieniędzy? Czy umorzenie długów bankowych jest możliwe?

Nie masz pieniędzy na spłatę zadłużenia, a termin płatności zbliża się wielkimi krokami? Możesz najszybciej pozbyć się problemów, kontaktując się bezpośrednio z wierzycielem — zarówno firmą pożyczkową, jak i bankiem. Kredyto- i pożyczkodawcy mogą zgodzić się na wiele form rozwiązania takiego problemu, szczególnie wtedy, kiedy nie masz żadnych dodatkowych oszczędności na spłatę, chociażby części zadłużenia. Oto kilka propozycji, dzięki którym uda Ci się pozbyć Twoich długów:

  • wydłużenie okresu kredytowania,
  • zmiana warunków finansowania, np. obniżenie marży, co skutkuje zmniejszeniem obciążenia finansowego,
  • odroczenie terminu spłaty, np. wakacje kredytowe.

Podsumowując, liczne rozwiązania w spłacie długów oferują nie tylko banki, ale także firmy pożyczkowe działające na terenie całej Polski. Jeśli chcesz wybrać dla siebie jak najkorzystniejsze rozwiązania, koniecznie skorzystaj z pomocy eksperta kredytowego Finaum. Z jego pomocą możesz znaleźć ciekawą ofertę pożyczki na spłatę krótkoterminowych zobowiązań i rozwiązać swoje podstawowe problemy finansowe.

Na czym polega upadłość konsumencka?

Szukasz jak najwygodniejszych sposobów na pozbycie się długów? Dzięki upadłości konsumenckiej będziesz w stanie umorzyć część długów, które w przypadku braku terminowej spłaty powędrowałyby wprost do firmy windykacyjnej. Kompletny plan krok po kroku może obejmować także upadłość konsumencką. To jednak ostateczność, na którą możesz zdecydować się wtedy, kiedy nie jesteś w stanie spłacić żadnego ze swoich zobowiązań kredytowych i pożyczkowych. Upadłość konsumencka to rozwiązanie skierowane do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Istotnym warunkiem jest też to, iż osoba chcąca ogłosić upadłość konsumencką musi wykazać, iż całkowicie zaprzestała spłaty swoich długów.

Kwestie ustalenia tego, jaką część majątku trzeba sprzedać, aby zaspokoić potrzeby wierzycieli ustala Syndyk. Następnie opracowywany jest plan spłaty, który musi zatwierdzić sąd. Na ogół, upadłość konsumencka to standardowe postępowanie sądowe, które jednak nie jest jednoznaczne z umorzeniem zobowiązań kredytowych. To tylko spieniężanie majątku konsumenta oraz opracowanie rozwiązań, które pozwolą na wygodniejszą spłatę wierzytelności i maksymalne zaspokojenie otrzeb wierzycieli.

Kiedy wierzyciel zacznie upominać się o długi?

Wierzyciele zaczną upominać się o swoje wierzytelności głównie wtedy, kiedy kredyto- i pożyczkobiorcy zaprzestają regularnych płatności za zaciągnięte zobowiązania. Dotyczy to zarówno kredytów gotówkowych, hipotecznych, konsolidacyjnych, pożyczek ratalnych, jak i chwilówek.

Pierwsze kroki, jakie podejmują wierzyciele to kontakt z dłużnikiem, w celu ustalenia terminu spłaty zaległości finansowych. Kolejno wysyłane są do osób zalegających z płatnościami oficjalne pisma wzywające do uregulowania zadłużenia. Bank lub firma pożyczkowa może też zaproponować rozłożenie długu na raty. Kiedy powyższe działania nie przynoszą skutków, instytucje finansowe najczęściej przekazują sprawę długu do sądu, gdzie następnie zostanie uruchomione postępowanie komornicze, a dla dłużnika to nic przyjemnego.

Kto pomaga wyjść z długów kredytowych?

Pomocy w zakresie wyjścia z długów kredytowych i pożyczkowych, możesz szukać przede wszystkim w sieci, np. skontaktować się z Centrum Finansowym Finaum. Ekspert pomoże Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie odnośnie do tego, jak wyjść z długów chwilówek. Za pomoc w zakresie poszukiwania korzystnych opcji wyjścia z zadłużenia, a także spłaty zaległych zobowiązań nie zapłacisz ani złotówki.

W kwestii podsumowania — warto pomóc wyjść z długów samemu sobie i skorzystać z pomocy eksperta kredytowego Finaum. To szansa na stosunkowo szybkie zażegnanie problemu, szczególnie jeśli zareagujesz odpowiednio wcześnie. Pamiętaj! Nawet jeśli masz już zadłużenie z komornikiem, nigdy nie jesteś na przegranej pozycji i wciąż możesz opracować rozsądny plan działania, by finalnie pozbyć się obciążających długów.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?

Jeszcze dwie dekady temu karta kredytowa, najlepiej złota lub platynowa, były symbolem statusu. Dzisiaj tego typu produktu dostępne są praktycznie dla wszystkich. Zamożne osoby mogą liczyć na wysokie limity sięgające miliona złotych i prestiżowe usługi concierge. Patrząc bardziej przyziemnie, karty kredytowe dostępne są dla szerokiego grona klientów banków. Co warto o nich wiedzieć? Karty kredytowe […]

Czytaj wpis
Na czym polega kredyt ratalny i co o nim warto wiedzieć? 

Nie za wszystkie zakupy trzeba płacić z bieżących środków lub z oszczędności. Zdarzają się też nieprzewidziane sytuacje, w których potrzebujesz większej sumy pieniędzy. Zepsuta lodówka, zgubiony laptop czy zalany telefon to przedmioty, bez których ciężko się obejść w dzisiejszych czasach. Jeśli brakuje Ci gotówki i potrzebujesz szybko nowego sprzętu, to z pomocą przychodzi kredyt ratalny. […]

Czytaj wpis
Kredyt na samochód używany – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Dane urzędowe pokazują, że w 2020 roku tylko 14% zarejestrowanych pojazdów stanowiły nowe auta. Większość Polaków kupuje używane pojazdy. Dlaczego wybieramy auta z drugiej ręki? Jest wiele powodów, a głównym z nich jest cena. Samochody używane są tańsze od nowych odpowiedników i część właścicieli nie chce inwestować w coś, co szybko traci na wartości. Ceny […]

Czytaj wpis
Pożyczka na dowód osobisty bez zaświadczeń o dochodach

Zdarza się, że szybko potrzebujesz gotówki. Czasami bank, z którym współpracujesz, jest skory pożyczyć Ci pieniądze bez większych formalności. Jednak bywa i tak, że potrzebne są dodatkowe dokumenty, jak np. zaświadczenie o dochodach. Przeważnie trzeba na nie zaczekać, a ponadto bank lubi zweryfikować jego wiarygodność w miejscu Twojej pracy, co trwa. Jeśli nie masz czasu […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL