Kredyt hipoteczny po rozwodzie - co warto wiedzieć?

Podsumowanie artykułu

Wiele osób w dzisiejszych czasach znajduje się w trudnej sytuacji, w której musi rozstać się z aktualnym partnerem lub partnerką. Wynika to najczęściej z wielu nieporozumień pomiędzy dwojgiem osób, np. zdradą. Niestety, ale często mówi się, że kredyt hipoteczny wiąże mocniej niż małżeństwo. To powiedzenie ma zastosowanie w praktyce, gdyż nawet po rozwodzie osoby widniejące w umowie kredytowej są zobowiązane do spłaty zobowiązania, o ile sąd nie postanowił inaczej. Głównie z tego względu warto już na etapie przeprowadzania sprawy rozwodowej jasno określić kwestie związane z podziałem majątku wspólnego oraz możliwością spłaty zobowiązania hipotecznego wobec banku.

Osoby dorosłe, które podejmą decyzję o rozstaniu, muszą wiedzieć, w jaki sposób rozwiązać sporne kwestie związane ze spłatą kredytu hipotecznego. W przypadku rozstania po orzeczeniu sądu odpowiedzialny za spłatę kredytu będzie każdy z małżonków, o ile sąd nie postanowi inaczej lub indywidualne ustalenia kredytobiorców są inne. W związku z rozwodem jest kilka możliwych scenariuszy, które będą odnosić się do spłaty kredytu mieszkaniowego. Więcej na temat dostępnych możliwości przeczytasz w kolejnych akapitach.

Jeśli jednak chodzi o spłatę kredytu hipotecznego po rozwodzie, żaden z dłużników nie ma obowiązku informowania instytucji i zaistniałym fakcie rozwodu. Dla banku nie ma to żadnego znaczenia - liczy się tylko to, kto jest wpisany na umowie kredytowej niezależnie od tego, czy dokument był podpisywany w trakcie trwania małżeństwa, czy też nie.

Rozwód a kredyt hipoteczny - możliwe scenariusze

Pierwszym i prawdopodobnie najrozsądniejszym rozwiązaniem na spłatę kredytu hipotecznego po rozwodzie jest sprzedaż nieruchomości za zgodą banku, aby otrzymaną kwotę ze sprzedaży przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Pozostałą kwotę za sprzedaną nieruchomość byli małżonkowie, powinni podzielić między siebie po równo, o ile nie było w międzyczasie innych ustaleń odnośnie do tej kwestii. 

Ciekawostka! Bardzo często pojawia się sytuacja, w której dwie osoby zaciągnęły kredyt hipoteczny na mieszkanie jeszcze przed ślubem, a dopiero później zawarły związek małżeński i następnie chcą się rozwieść. Jeśli na umowie widnieje tylko jedna ze stron, to zarówno w czasie trwania małżeństwa, jak i po rozwodzie dłużnik wciąż pozostanie ten sam.

Inną możliwością jest sytuacja, w której rząd orzeka rozwód z ustaleniem winy po jednej ze stron. W takiej sytuacji osoba winna rozpadowi pożycia małżeńskiego nie przejmuje jednocześnie obowiązku spłaty zobowiązania bankowego. Takie podejście byłoby niezgodne z prawem. Można więc powiedzieć, że w przypadku kredytu hipotecznego nawet rozwód nie wpływa na to, kto będzie zobowiązany do spłaty długu.

Kolejną opcją dla kredytobiorców po rozwodzie jest przepisanie kredytu na jedną ze stron, o ile ta wykazuje odpowiednio wysoką zdolność kredytową i chce przejąć zobowiązanie, np. wraz z nieruchomością. Często odbywa się to także z korzyścią dla jednego z małżonków, gdyż przejęcie długu przez byłego współmałżonka wiąże się z całkowitym uwolnieniem od przeszłości.

Kredyt hipoteczny a rozwód - jak podział majątku wpływa na spłatę długu?

Tematyka kredytów hipotecznych i rozwodów ma naprawdę wiele wątków. W takiej sytuacji nie ma możliwości, aby podzielić kredyt po rozwodzie. Możliwości jest jednak kilka: 

  • przepisanie kredytu hipotecznego na jedną ze stron,
  • wspólna spłata zobowiązania,
  • sprzedaż nieruchomości i spłata kredytu hipotecznego.

Osoby, które zdecydują się spłacać kredyt hipoteczny po rozwodzie, powinny wiedzieć, że nie będzie konieczne podpisanie aneksu do umowy w banku. Wystarczy zadbać o to, aby terminowo spłacać raty kredytu. Wiele osób twierdzi, że osoba przejmująca nieruchomość mieszkalną automatycznie zobowiązuje się do samodzielnej spłaty zobowiązania bankowego. Nie ma nic bardziej mylnego! Mieszkanie z kredytem zaciągnięte dawniej przez małżonków nawet po podziale majątku musi być terminowo spłacane, a ustne ustalenia kredytobiorców między sobą nie mają w tym przypadku żadnego zastosowania.

Zastanawiasz się zatem, czy rozwód wpływa na kredyt hipoteczny? Według przepisów niestety nie, gdyż bank ma prawo wymagać od wszystkich kredytobiorców widniejących na umowie do spłaty długu. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto dopełnić kilku formalności tuż po rozwodzie, aby nie martwić się o to, co dzieje się z kredytem.

Kredyt hipoteczny po rozwodzie - kto musi spłacać kredyt w banku?

Do dalszej spłaty kredytu po rozwodzie zobowiązana jest każda osoba widniejąca na umowie kredytowej, chyba że pojawiła się możliwość przejęcia zadłużenia przez jednego z kredytobiorców. W tym przypadku wystarczy wykazać odpowiednio wysoką zdolność kredytową i złożyć do banku wniosek o przejęcie długu jednego z dłużników przez drugą stronę. Takie sytuacje są dokładnie regulowane przez Kodeks Cywilny zgodnie z Art. 519-526, który brzmi "Spłata kredytu po rozstaniu w przypadku przejęcia długów sprowadza się do tego, że jeden z byłych współmałżonków przejmuje część długu należącą do drugiego.".

Można śmiało powiedzieć, że bank nie interesuje się tym, kto będzie spłacać raty kredytu hipotecznego po rozwodzie. Niezależnie od tego, czy wcześniej w ustroju małżeńskim była wspólnota majątkowa, czy też nie - odpowiedzialność za spłatę długu leży na osobie, która widnieje w umowie kredytowej. Jeśli masz nieruchomość kupioną na kredyt hipoteczny i czeka Cię rozwód, koniecznie skontaktuj się z prawnikiem oraz ekspertem kredytowym, który pomoże Ci przejść ten trudny czas i rozwiązań wszystkie sprawy związane ze spłatą zobowiązań.

Sprzedaż nieruchomości po rozwodzie - jak to zrobić z kredytem?

Wbrew pozorom sprzedaż nieruchomości z kredytem hipotecznym po rozwodzie nie jest taka trudna, jak mogłoby się wydawać. Warto jednak następnie ustalić, jaka jest pozostała do spłaty kwota kredytu. Dzięki temu o wiele łatwiej wycenić wartość nieruchomości, a dokładniej cenę, która pozwoli na 100% spłatę aktualnego zadłużenia w banku.

Oczywiście, jeśli dom lub mieszkanie uda się sprzedać za większą kwotę, pozostałe pieniądze powinny zostać podzielone pomiędzy byłych małżonków. Zbycie nieruchomości jest prawdopodobnie najwygodniejszym rozwiązaniem, aby pozbyć się problemu ze spłatą kredytu hipotecznego wspólnie zaciągniętego w czasie trwania związku małżeńskiego. Sam proces sprzedaży nieruchomości z kredytem jest dość prosty. Należy pamiętać o takich kwestiach, jak:

  • zgoda banku na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej,
  • zaświadczenie o braku zadłużenia z tytułu czynszu do spółdzielni lub wspólnoty,
  • zaświadczenie o wymeldowaniu dotychczasowych mieszkańców,
  • dokument potwierdzający brak zaległości z tytułu wieczystego użytkowania gruntów oraz podatku od nieruchomości.

Do sprzedaży domu lub mieszkania po skompletowaniu dokumentów należy przygotować się tak samo, jak w przypadku standardowego zbycia nieruchomości. Potrzebujesz dobrych zdjęć, opisu lokum, rzetelnej wyceny oraz jak najszerzej bazy potencjalnych klientów, którzy będą zainteresowani zakupem.

Wspólny kredyt hipoteczny a rozwód - podsumowanie

Wciąż zastanawiasz się, co zrobić z kredytem hipotecznym po rozwodzie i czy przepisanie kredytu hipotecznego na jedną osobę jest w ogóle możliwe? Jeśli masz taką możliwość i zdolność finansową, możesz przejąć całe zobowiązanie wraz z nieruchomością, natomiast na poczet byłego współmałżonka wypłacić należne mu świadczenie, np. połowę wartości nieruchomości. 

Kiedy dojdzie już do rozwodu, nie warto czekać, aż w banku pojawią się zadłużenia i problemy z brakiem terminowej spłaty zobowiązania. Lepiej działać od razu i podjąć stosowne kroki, by uniknąć problemów finansowych, a nawet ryzyka wpadnięcia w pętlę kredytową, która prowadzi wyłącznie do pogłębiającego się zadłużenia.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
Kim jest dłużnik wekslowy?

Dłużnik wekslowy to osoba, która zdecydowała się na złożenie podpisu na wekslu oraz jest za niego w 100% odpowiedzialna i zobowiązana do ewentualnego uregulowania zadłużenia. Mianem dłużnika wekslowego nazywamy też: remitenta, trasanta, indosanta, awalistę oraz wyręczyciela. Szczegółowe wyjaśnienia tych pojęć znajdziesz w dalszej części tego artykułu. Dłużników wekslowych dzielimy na wtórnych oraz głównych. Zgodnie z […]

Czytaj wpis
Koszty komornicze - co to za opłaty?

Wszystkie czynności realizowane przez komornika są odpłatne. Niestety odzyskiwanie należności (nawet tych niewielkich) zawsze wiąże się z naliczeniem kosztów komorniczych. Te są uzależnione od wartości odzyskanych środków na poczet spłaty wierzytelności. Postępowanie egzekucyjne to czynności, które polegają na odzyskaniu zaległych wierzytelności, które nie zostały dotychczas spłacone przez dłużnika. Nawet niewielkie kwoty zadłużenia mogą generować koszty […]

Czytaj wpis
Giełda długów i wierzytelności

Jest wiele metod, które pozwalają na odzyskanie pieniędzy od dłużników. Często wybieranym rozwiązaniem jest giełda wierzytelności, z której może skorzystać praktycznie każdy - zarówno bank, firma pożyczkowa, pożyczkodawca niezwiązany z instytucjami finansowymi, a także podmioty gospodarcze. A zatem czym jest giełda długów? To serwis online, gdzie można dokonać transakcji kupna-sprzedaży wierzytelności. W praktyce jest to […]

Czytaj wpis
Zwolnienie z PCC

Ministerstwo Finansów w Polsce wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych nabywców nieruchomości mieszkalnych, postanowiło nieco znowelizować przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych z rynku wtórnego. To danina, która wynosi aktualnie 2% wartości nabywanej nieruchomości. W przypadku obiektów o znacznej wartości okazuje się, że podatek od czynności cywilnoprawnych pochłania znaczną część budżetu przeznaczonego na zakup domu lub mieszkania. […]

Czytaj wpis
Dziedziczenie długów - jak uniknąć odpowiedzialności?

W Polsce obowiązują przepisy Prawa spadkowego, które zmieniają się wraz z wprowadzanymi nowelizacjami ustaw. Niemniej jednak to podstawowy dokument prawny, który wyjaśnia zasady dziedziczenia długów, a także majątku po osobach zmarłych. Prawo spadkowe jest po prostu zbiorem informacji i przepisów regulujących wszystkie kwestie związane z dziedziczeniem - nieruchomości, pieniędzy, a nawet długów spadkowych. Na pewno […]

Czytaj wpis
Auto na raty - czy warto?

Kupując nowy samochód, najczęściej wiąże się to z wydatkiem sumy wynoszącej co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na tak duży wydatek. Z tego względu na rynku pojawiły się oferty leasingów konsumenckich, które umożliwiają zakup auta na raty. Umowa finansowa nowego lub używanego samochodu ma podobne warunki jak standardowy kredyt gotówkowy, […]

Czytaj wpis
Pożyczka w domu klienta

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób po prostu nie ma czasu na to, aby osobiście dopełnić formalności związanych z kredytem w banku. To samo tyczy się zobowiązań pozabankowych. Są też inne sytuacje, w których pożyczka bez wychodzenia z domu jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie chcesz, aby ktokolwiek z rodziny zobaczył, że zaciągnąłeś nowe zobowiązanie lub […]

Czytaj wpis
Jak działa kredyt oddłużeniowy?

Kredytobiorcy z problemami związanymi ze spłatą aktualnych zobowiązań finansowych poszukują jak najkorzystniejszych opcji, aby wyjść z trudnej sytuacji życiowej. Kiedy rata kredytu okazuje się zbyt wysoka, wiele osób podejmuje pochopne decyzje i zaciąga kolejne zobowiązania pozabankowe i bankowe. To rzutuje nie tylko negatywnie na wysokość ewentualnej zdolności kredytowej, ale także może z czasem generować problemy […]

Czytaj wpis
Czym jest wskaźnik LTV?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania na kredyt hipoteczny, musisz dokładnie przeanalizować sytuację na rynku finansowym i ustalić maksymalną wartość nieruchomości, na którą możesz sobie pozwolić. Instytucje finansowe podczas weryfikacji wniosków sprawdzają wiele kryteriów, które rzutują na Twoje szanse uzyskania pozytywnej decyzji o przyznaniu finansowania. Kluczowym czynnikiem w trakcie ubiegania się o kredyt mieszkaniowy jest […]

Czytaj wpis
Podatek PCC, czyli podatek od kupna mieszkania

Koszty związane z nabyciem nieruchomości to nie tylko kwota zakupu mieszkania, ale także wszystkie koszty dodatkowe oraz kredytowe, które musisz ponieść jako potencjalny nabywca. Decydując się na kredyt hipoteczny w celu nabycia nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego już wtedy narażasz się na dość wysokie koszty - przede wszystkim odsetki do zapłaty na rzecz banku. […]

Czytaj wpis
Czym jest harmonogram spłaty kredytu?

Każdy kredyt bankowy i pożyczka pozabankowa ma z góry ustalone warunki spłaty zobowiązania. Każda instytucja finansowa w Polsce ustala warunki i terminy spłaty indywidualnie, tak, aby dopasować wysokość miesięcznych rat i terminy płatności do potrzeb klienta. Musisz zatem wiedzieć, że harmonogram spłaty kredytu obowiązuje w przypadku kredytów: gotówkowych, hipotecznych, konsolidacyjnych, ratalnych, firmowych, a nawet dla […]

Czytaj wpis
1 2 3 7

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL