Kredyt hipoteczny po rozwodzie - co warto wiedzieć?

Podsumowanie artykułu

Wiele osób w dzisiejszych czasach znajduje się w trudnej sytuacji, w której musi rozstać się z aktualnym partnerem lub partnerką. Wynika to najczęściej z wielu nieporozumień pomiędzy dwojgiem osób, np. zdradą. Niestety, ale często mówi się, że kredyt hipoteczny wiąże mocniej niż małżeństwo. To powiedzenie ma zastosowanie w praktyce, gdyż nawet po rozwodzie osoby widniejące w umowie kredytowej są zobowiązane do spłaty zobowiązania, o ile sąd nie postanowił inaczej. Głównie z tego względu warto już na etapie przeprowadzania sprawy rozwodowej jasno określić kwestie związane z podziałem majątku wspólnego oraz możliwością spłaty zobowiązania hipotecznego wobec banku.

Osoby dorosłe, które podejmą decyzję o rozstaniu, muszą wiedzieć, w jaki sposób rozwiązać sporne kwestie związane ze spłatą kredytu hipotecznego. W przypadku rozstania po orzeczeniu sądu odpowiedzialny za spłatę kredytu będzie każdy z małżonków, o ile sąd nie postanowi inaczej lub indywidualne ustalenia kredytobiorców są inne. W związku z rozwodem jest kilka możliwych scenariuszy, które będą odnosić się do spłaty kredytu mieszkaniowego. Więcej na temat dostępnych możliwości przeczytasz w kolejnych akapitach.

Jeśli jednak chodzi o spłatę kredytu hipotecznego po rozwodzie, żaden z dłużników nie ma obowiązku informowania instytucji i zaistniałym fakcie rozwodu. Dla banku nie ma to żadnego znaczenia - liczy się tylko to, kto jest wpisany na umowie kredytowej niezależnie od tego, czy dokument był podpisywany w trakcie trwania małżeństwa, czy też nie.

Rozwód a kredyt hipoteczny - możliwe scenariusze

Pierwszym i prawdopodobnie najrozsądniejszym rozwiązaniem na spłatę kredytu hipotecznego po rozwodzie jest sprzedaż nieruchomości za zgodą banku, aby otrzymaną kwotę ze sprzedaży przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Pozostałą kwotę za sprzedaną nieruchomość byli małżonkowie, powinni podzielić między siebie po równo, o ile nie było w międzyczasie innych ustaleń odnośnie do tej kwestii. 

Ciekawostka! Bardzo często pojawia się sytuacja, w której dwie osoby zaciągnęły kredyt hipoteczny na mieszkanie jeszcze przed ślubem, a dopiero później zawarły związek małżeński i następnie chcą się rozwieść. Jeśli na umowie widnieje tylko jedna ze stron, to zarówno w czasie trwania małżeństwa, jak i po rozwodzie dłużnik wciąż pozostanie ten sam.

Inną możliwością jest sytuacja, w której rząd orzeka rozwód z ustaleniem winy po jednej ze stron. W takiej sytuacji osoba winna rozpadowi pożycia małżeńskiego nie przejmuje jednocześnie obowiązku spłaty zobowiązania bankowego. Takie podejście byłoby niezgodne z prawem. Można więc powiedzieć, że w przypadku kredytu hipotecznego nawet rozwód nie wpływa na to, kto będzie zobowiązany do spłaty długu.

Kolejną opcją dla kredytobiorców po rozwodzie jest przepisanie kredytu na jedną ze stron, o ile ta wykazuje odpowiednio wysoką zdolność kredytową i chce przejąć zobowiązanie, np. wraz z nieruchomością. Często odbywa się to także z korzyścią dla jednego z małżonków, gdyż przejęcie długu przez byłego współmałżonka wiąże się z całkowitym uwolnieniem od przeszłości.

Kredyt hipoteczny a rozwód - jak podział majątku wpływa na spłatę długu?

Tematyka kredytów hipotecznych i rozwodów ma naprawdę wiele wątków. W takiej sytuacji nie ma możliwości, aby podzielić kredyt po rozwodzie. Możliwości jest jednak kilka: 

  • przepisanie kredytu hipotecznego na jedną ze stron,
  • wspólna spłata zobowiązania,
  • sprzedaż nieruchomości i spłata kredytu hipotecznego.

Osoby, które zdecydują się spłacać kredyt hipoteczny po rozwodzie, powinny wiedzieć, że nie będzie konieczne podpisanie aneksu do umowy w banku. Wystarczy zadbać o to, aby terminowo spłacać raty kredytu. Wiele osób twierdzi, że osoba przejmująca nieruchomość mieszkalną automatycznie zobowiązuje się do samodzielnej spłaty zobowiązania bankowego. Nie ma nic bardziej mylnego! Mieszkanie z kredytem zaciągnięte dawniej przez małżonków nawet po podziale majątku musi być terminowo spłacane, a ustne ustalenia kredytobiorców między sobą nie mają w tym przypadku żadnego zastosowania.

Zastanawiasz się zatem, czy rozwód wpływa na kredyt hipoteczny? Według przepisów niestety nie, gdyż bank ma prawo wymagać od wszystkich kredytobiorców widniejących na umowie do spłaty długu. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto dopełnić kilku formalności tuż po rozwodzie, aby nie martwić się o to, co dzieje się z kredytem.

Kredyt hipoteczny po rozwodzie - kto musi spłacać kredyt w banku?

Do dalszej spłaty kredytu po rozwodzie zobowiązana jest każda osoba widniejąca na umowie kredytowej, chyba że pojawiła się możliwość przejęcia zadłużenia przez jednego z kredytobiorców. W tym przypadku wystarczy wykazać odpowiednio wysoką zdolność kredytową i złożyć do banku wniosek o przejęcie długu jednego z dłużników przez drugą stronę. Takie sytuacje są dokładnie regulowane przez Kodeks Cywilny zgodnie z Art. 519-526, który brzmi "Spłata kredytu po rozstaniu w przypadku przejęcia długów sprowadza się do tego, że jeden z byłych współmałżonków przejmuje część długu należącą do drugiego.".

Można śmiało powiedzieć, że bank nie interesuje się tym, kto będzie spłacać raty kredytu hipotecznego po rozwodzie. Niezależnie od tego, czy wcześniej w ustroju małżeńskim była wspólnota majątkowa, czy też nie - odpowiedzialność za spłatę długu leży na osobie, która widnieje w umowie kredytowej. Jeśli masz nieruchomość kupioną na kredyt hipoteczny i czeka Cię rozwód, koniecznie skontaktuj się z prawnikiem oraz ekspertem kredytowym, który pomoże Ci przejść ten trudny czas i rozwiązań wszystkie sprawy związane ze spłatą zobowiązań.

Sprzedaż nieruchomości po rozwodzie - jak to zrobić z kredytem?

Wbrew pozorom sprzedaż nieruchomości z kredytem hipotecznym po rozwodzie nie jest taka trudna, jak mogłoby się wydawać. Warto jednak następnie ustalić, jaka jest pozostała do spłaty kwota kredytu. Dzięki temu o wiele łatwiej wycenić wartość nieruchomości, a dokładniej cenę, która pozwoli na 100% spłatę aktualnego zadłużenia w banku.

Oczywiście, jeśli dom lub mieszkanie uda się sprzedać za większą kwotę, pozostałe pieniądze powinny zostać podzielone pomiędzy byłych małżonków. Zbycie nieruchomości jest prawdopodobnie najwygodniejszym rozwiązaniem, aby pozbyć się problemu ze spłatą kredytu hipotecznego wspólnie zaciągniętego w czasie trwania związku małżeńskiego. Sam proces sprzedaży nieruchomości z kredytem jest dość prosty. Należy pamiętać o takich kwestiach, jak:

  • zgoda banku na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej,
  • zaświadczenie o braku zadłużenia z tytułu czynszu do spółdzielni lub wspólnoty,
  • zaświadczenie o wymeldowaniu dotychczasowych mieszkańców,
  • dokument potwierdzający brak zaległości z tytułu wieczystego użytkowania gruntów oraz podatku od nieruchomości.

Do sprzedaży domu lub mieszkania po skompletowaniu dokumentów należy przygotować się tak samo, jak w przypadku standardowego zbycia nieruchomości. Potrzebujesz dobrych zdjęć, opisu lokum, rzetelnej wyceny oraz jak najszerzej bazy potencjalnych klientów, którzy będą zainteresowani zakupem.

Wspólny kredyt hipoteczny a rozwód - podsumowanie

Wciąż zastanawiasz się, co zrobić z kredytem hipotecznym po rozwodzie i czy przepisanie kredytu hipotecznego na jedną osobę jest w ogóle możliwe? Jeśli masz taką możliwość i zdolność finansową, możesz przejąć całe zobowiązanie wraz z nieruchomością, natomiast na poczet byłego współmałżonka wypłacić należne mu świadczenie, np. połowę wartości nieruchomości. 

Kiedy dojdzie już do rozwodu, nie warto czekać, aż w banku pojawią się zadłużenia i problemy z brakiem terminowej spłaty zobowiązania. Lepiej działać od razu i podjąć stosowne kroki, by uniknąć problemów finansowych, a nawet ryzyka wpadnięcia w pętlę kredytową, która prowadzi wyłącznie do pogłębiającego się zadłużenia.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Umowa kredytu hipotecznego - na co zwrócić uwagę?

Podpisanie umowy kredytowej jest obligatoryjne w przypadku każdego nowego zobowiązania finansowego: zarówno kredytu gotówkowego, hipotecznego, konsolidacyjnego, jak i pożyczki ratalnej. To rodzaj umowy, która dotyczy banku/firmy pożyczkowej oraz osoby ubiegającej się o wsparcie finansowe. Przed podpisaniem umowy kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów: Umowa kredytowa dzieli się na dwie części. Pierwsza to OWU, […]

Czytaj wpis
Jak oszczędzać pieniądze bez wyrzeczeń?

Chcesz mieć na tyle wysokie oszczędności, żeby nie martwić się utrzymaniem swojej rodziny? Dodatkowe pieniądze na rachunku bankowym to świetna poduszka finansowa, która jest gwarancją spłaty zobowiązań wobec banków, firm pożyczkowych i usługodawców w razie problemów gospodarstwa domowego. Chcesz dowiedzieć się jak odkładać pieniądze, aby osiągnąć zamierzone cele? W tym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby na […]

Czytaj wpis
Ubezpieczenie kredytu

Polisa ubezpieczenia kredytu to umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. W razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji np. utrata pracy, nagła choroba lub śmierć jednego z kredytobiorców można popaść w spore kłopoty finansowe. Głównie z tego powodu warto mieć aktywne ubezpieczenie spłaty kredytu. W ten sposób można skorzystać z […]

Czytaj wpis
Krajowy Rejestr Długów - co to jest?

KRD to inaczej Biuro Informacji Gospodarczej. Instytucja powstała po to, aby nadzorować konsumentów oraz przedsiębiorców w kwestii terminowej spłaty zobowiązań finansowych. Krajowy Rejestr Długów powstał w 2003 roku. Od tamtego czasu wprowadzono ustawę, która określa sposób udostępniania danych gospodarczych. Baza BIG Infomonitor powstała w celu zbierania informacji o przedsiębiorcach oraz konsumentach prywatnych. Jeśli ktokolwiek dopuści […]

Czytaj wpis
Kalkulator kredytu hipotecznego

Internetowy kalkulator rat kredytu hipotecznego jest najczęściej darmowym oprogramowaniem dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej. Każdy, kto planuje złożyć wniosek kredytowy, może skorzystać z kalkulatora i poznać całkowity koszt kredytu wraz z innymi kluczowymi składowymi. Kalkulator kredytowy ułatwia obliczenie miesięcznego kosztu kredytu hipotecznego. To szansa na szybką ocenę swoich możliwości finansowych i zestawienie kosztów z dochodami […]

Czytaj wpis
Na czym polega upadłość konsumencka?

O pojęciu upadłości konsumenckiej słyszał na pewno każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej i miał problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. To dotyczy zarówno firm, które zbankrutowały, jak i osób fizycznych. Zgodnie z definicją upadłość konsumencka odnosi się do niewypłacalności osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Ustawa o upadłości konsumenckiej wskazuje, że to częściowe […]

Czytaj wpis
Czym jest lokata bankowa?

Mianem lokaty bankowej nazywamy produkt finansowy, który służy do deponowania wolnych środków, czyli oszczędności. Taki depozyt bankowy zakłada się w ramach podpisania umowy z wybraną instytucją finansową. Za aktywną lokatę uznaje się taki rachunek, na który została wpłacona ustalona kwota. Warto dodać, że w większości przypadków lokaty uniemożliwiają swobodne korzystanie z wpłaconego kapitału - musisz […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Kredyty mieszkaniowe to jedne z najbardziej skomplikowanych form finansowania dostępnych na polskim rynku. Dlaczego? Otóż wniosek o kredyt w tej formie wymaga dołączenia wielu dokumentów, których objętość jest uzależniona od indywidualnej sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Bank, który zdecyduje się udzielić Ci kredytu hipotecznego, prawdopodobnie zaproponuje takie warunki, aby kwota kredytu nie przekraczała Twoich możliwości finansowych. Planujesz […]

Czytaj wpis
Odsetki od zaległości podatkowych

Najszybszą drogą do oceny wysokości zadłużenia wobec organu podatkowego jest wykorzystanie kalkulatora odsetek podatkowych. To narzędzie dostępne na rządowych stronach, które pozwala na szybkie wyliczenie kwoty zaległości na podstawie kilku parametrów: kwota zobowiązania, termin płatności, termin uregulowania zadłużenia. Co więcej, stawka odsetek będzie uzależniona od tego, czy są to odsetki za zwłokę, czy opłata prolongacyjna. […]

Czytaj wpis
Refinansowanie kredytu i pożyczki w praktyce

Niektóre zobowiązania bankowe i pozabankowe można bez problemu przenieść do innej instytucji, bez dodatkowych kosztów. To opłacalne przedsięwzięcie, o ile wiesz, jak wybrać najlepszą propozycję finansowania dla siebie. Kredyt konsolidacyjny to najpopularniejsza odmiana zobowiązania pozwalającego na refinansowanie kredytów i pożyczek. Jeśli chcesz otrzymać korzystniejszy harmonogram spłaty lub zmniejszyć całkowity koszt kredytu, koniecznie pomyśl o opcji […]

Czytaj wpis
Oddłużanie chwilówek - pomoc dla zadłużonych

Pożyczki pozabankowe są obecnie ogólnodostępne, co powoduje, że coraz więcej osób popada w spiralę zadłużenia. Krótki okres spłaty chwilówki, brak stabilnego źródła dochodu oraz problemy zdrowotne to główne czynniki, które powodują, że zaciągnięcie jakiegokolwiek zobowiązania może doprowadzić do wszczęcia procesu windykacyjnego, a nawet upadłości konsumenckiej. Chcesz dowiedzieć się, co zrobić w sytuacji, kiedy wierzyciel ubiega […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie lokat bankowych - ranking

Oprocentowanie lokat w bankach komercyjnych zawsze jest przedstawiane jako wartość procentowa zysku w skali roku. Jeśli chodzi o stawkę oprocentowania takich produktów bankowych, warto dodać, że wskaźnik jest taki sam dla stałych i nowych klientów. W przypadku lokat na nowe środki proponowanych przez banki oprocentowanie wciąż pozostaje na dość niskim poziomie. Najlepsze lokaty bankowe oferują […]

Czytaj wpis
1 2 3 5

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL