Kredyt hipoteczny po rozwodzie - co warto wiedzieć?

Podsumowanie artykułu

Wiele osób w dzisiejszych czasach znajduje się w trudnej sytuacji, w której musi rozstać się z aktualnym partnerem lub partnerką. Wynika to najczęściej z wielu nieporozumień pomiędzy dwojgiem osób, np. zdradą. Niestety, ale często mówi się, że kredyt hipoteczny wiąże mocniej niż małżeństwo. To powiedzenie ma zastosowanie w praktyce, gdyż nawet po rozwodzie osoby widniejące w umowie kredytowej są zobowiązane do spłaty zobowiązania, o ile sąd nie postanowił inaczej. Głównie z tego względu warto już na etapie przeprowadzania sprawy rozwodowej jasno określić kwestie związane z podziałem majątku wspólnego oraz możliwością spłaty zobowiązania hipotecznego wobec banku.

Osoby dorosłe, które podejmą decyzję o rozstaniu, muszą wiedzieć, w jaki sposób rozwiązać sporne kwestie związane ze spłatą kredytu hipotecznego. W przypadku rozstania po orzeczeniu sądu odpowiedzialny za spłatę kredytu będzie każdy z małżonków, o ile sąd nie postanowi inaczej lub indywidualne ustalenia kredytobiorców są inne. W związku z rozwodem jest kilka możliwych scenariuszy, które będą odnosić się do spłaty kredytu mieszkaniowego. Więcej na temat dostępnych możliwości przeczytasz w kolejnych akapitach.

Jeśli jednak chodzi o spłatę kredytu hipotecznego po rozwodzie, żaden z dłużników nie ma obowiązku informowania instytucji i zaistniałym fakcie rozwodu. Dla banku nie ma to żadnego znaczenia - liczy się tylko to, kto jest wpisany na umowie kredytowej niezależnie od tego, czy dokument był podpisywany w trakcie trwania małżeństwa, czy też nie.

Rozwód a kredyt hipoteczny - możliwe scenariusze

Pierwszym i prawdopodobnie najrozsądniejszym rozwiązaniem na spłatę kredytu hipotecznego po rozwodzie jest sprzedaż nieruchomości za zgodą banku, aby otrzymaną kwotę ze sprzedaży przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Pozostałą kwotę za sprzedaną nieruchomość byli małżonkowie, powinni podzielić między siebie po równo, o ile nie było w międzyczasie innych ustaleń odnośnie do tej kwestii. 

Ciekawostka! Bardzo często pojawia się sytuacja, w której dwie osoby zaciągnęły kredyt hipoteczny na mieszkanie jeszcze przed ślubem, a dopiero później zawarły związek małżeński i następnie chcą się rozwieść. Jeśli na umowie widnieje tylko jedna ze stron, to zarówno w czasie trwania małżeństwa, jak i po rozwodzie dłużnik wciąż pozostanie ten sam.

Inną możliwością jest sytuacja, w której rząd orzeka rozwód z ustaleniem winy po jednej ze stron. W takiej sytuacji osoba winna rozpadowi pożycia małżeńskiego nie przejmuje jednocześnie obowiązku spłaty zobowiązania bankowego. Takie podejście byłoby niezgodne z prawem. Można więc powiedzieć, że w przypadku kredytu hipotecznego nawet rozwód nie wpływa na to, kto będzie zobowiązany do spłaty długu.

Kolejną opcją dla kredytobiorców po rozwodzie jest przepisanie kredytu na jedną ze stron, o ile ta wykazuje odpowiednio wysoką zdolność kredytową i chce przejąć zobowiązanie, np. wraz z nieruchomością. Często odbywa się to także z korzyścią dla jednego z małżonków, gdyż przejęcie długu przez byłego współmałżonka wiąże się z całkowitym uwolnieniem od przeszłości.

Kredyt hipoteczny a rozwód - jak podział majątku wpływa na spłatę długu?

Tematyka kredytów hipotecznych i rozwodów ma naprawdę wiele wątków. W takiej sytuacji nie ma możliwości, aby podzielić kredyt po rozwodzie. Możliwości jest jednak kilka: 

  • przepisanie kredytu hipotecznego na jedną ze stron,
  • wspólna spłata zobowiązania,
  • sprzedaż nieruchomości i spłata kredytu hipotecznego.

Osoby, które zdecydują się spłacać kredyt hipoteczny po rozwodzie, powinny wiedzieć, że nie będzie konieczne podpisanie aneksu do umowy w banku. Wystarczy zadbać o to, aby terminowo spłacać raty kredytu. Wiele osób twierdzi, że osoba przejmująca nieruchomość mieszkalną automatycznie zobowiązuje się do samodzielnej spłaty zobowiązania bankowego. Nie ma nic bardziej mylnego! Mieszkanie z kredytem zaciągnięte dawniej przez małżonków nawet po podziale majątku musi być terminowo spłacane, a ustne ustalenia kredytobiorców między sobą nie mają w tym przypadku żadnego zastosowania.

Zastanawiasz się zatem, czy rozwód wpływa na kredyt hipoteczny? Według przepisów niestety nie, gdyż bank ma prawo wymagać od wszystkich kredytobiorców widniejących na umowie do spłaty długu. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto dopełnić kilku formalności tuż po rozwodzie, aby nie martwić się o to, co dzieje się z kredytem.

Kredyt hipoteczny po rozwodzie - kto musi spłacać kredyt w banku?

Do dalszej spłaty kredytu po rozwodzie zobowiązana jest każda osoba widniejąca na umowie kredytowej, chyba że pojawiła się możliwość przejęcia zadłużenia przez jednego z kredytobiorców. W tym przypadku wystarczy wykazać odpowiednio wysoką zdolność kredytową i złożyć do banku wniosek o przejęcie długu jednego z dłużników przez drugą stronę. Takie sytuacje są dokładnie regulowane przez Kodeks Cywilny zgodnie z Art. 519-526, który brzmi "Spłata kredytu po rozstaniu w przypadku przejęcia długów sprowadza się do tego, że jeden z byłych współmałżonków przejmuje część długu należącą do drugiego.".

Można śmiało powiedzieć, że bank nie interesuje się tym, kto będzie spłacać raty kredytu hipotecznego po rozwodzie. Niezależnie od tego, czy wcześniej w ustroju małżeńskim była wspólnota majątkowa, czy też nie - odpowiedzialność za spłatę długu leży na osobie, która widnieje w umowie kredytowej. Jeśli masz nieruchomość kupioną na kredyt hipoteczny i czeka Cię rozwód, koniecznie skontaktuj się z prawnikiem oraz ekspertem kredytowym, który pomoże Ci przejść ten trudny czas i rozwiązań wszystkie sprawy związane ze spłatą zobowiązań.

Sprzedaż nieruchomości po rozwodzie - jak to zrobić z kredytem?

Wbrew pozorom sprzedaż nieruchomości z kredytem hipotecznym po rozwodzie nie jest taka trudna, jak mogłoby się wydawać. Warto jednak następnie ustalić, jaka jest pozostała do spłaty kwota kredytu. Dzięki temu o wiele łatwiej wycenić wartość nieruchomości, a dokładniej cenę, która pozwoli na 100% spłatę aktualnego zadłużenia w banku.

Oczywiście, jeśli dom lub mieszkanie uda się sprzedać za większą kwotę, pozostałe pieniądze powinny zostać podzielone pomiędzy byłych małżonków. Zbycie nieruchomości jest prawdopodobnie najwygodniejszym rozwiązaniem, aby pozbyć się problemu ze spłatą kredytu hipotecznego wspólnie zaciągniętego w czasie trwania związku małżeńskiego. Sam proces sprzedaży nieruchomości z kredytem jest dość prosty. Należy pamiętać o takich kwestiach, jak:

  • zgoda banku na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej,
  • zaświadczenie o braku zadłużenia z tytułu czynszu do spółdzielni lub wspólnoty,
  • zaświadczenie o wymeldowaniu dotychczasowych mieszkańców,
  • dokument potwierdzający brak zaległości z tytułu wieczystego użytkowania gruntów oraz podatku od nieruchomości.

Do sprzedaży domu lub mieszkania po skompletowaniu dokumentów należy przygotować się tak samo, jak w przypadku standardowego zbycia nieruchomości. Potrzebujesz dobrych zdjęć, opisu lokum, rzetelnej wyceny oraz jak najszerzej bazy potencjalnych klientów, którzy będą zainteresowani zakupem.

Wspólny kredyt hipoteczny a rozwód - podsumowanie

Wciąż zastanawiasz się, co zrobić z kredytem hipotecznym po rozwodzie i czy przepisanie kredytu hipotecznego na jedną osobę jest w ogóle możliwe? Jeśli masz taką możliwość i zdolność finansową, możesz przejąć całe zobowiązanie wraz z nieruchomością, natomiast na poczet byłego współmałżonka wypłacić należne mu świadczenie, np. połowę wartości nieruchomości. 

Kiedy dojdzie już do rozwodu, nie warto czekać, aż w banku pojawią się zadłużenia i problemy z brakiem terminowej spłaty zobowiązania. Lepiej działać od razu i podjąć stosowne kroki, by uniknąć problemów finansowych, a nawet ryzyka wpadnięcia w pętlę kredytową, która prowadzi wyłącznie do pogłębiającego się zadłużenia.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?

Jeszcze dwie dekady temu karta kredytowa, najlepiej złota lub platynowa, były symbolem statusu. Dzisiaj tego typu produktu dostępne są praktycznie dla wszystkich. Zamożne osoby mogą liczyć na wysokie limity sięgające miliona złotych i prestiżowe usługi concierge. Patrząc bardziej przyziemnie, karty kredytowe dostępne są dla szerokiego grona klientów banków. Co warto o nich wiedzieć? Karty kredytowe […]

Czytaj wpis
Na czym polega kredyt ratalny i co o nim warto wiedzieć? 

Nie za wszystkie zakupy trzeba płacić z bieżących środków lub z oszczędności. Zdarzają się też nieprzewidziane sytuacje, w których potrzebujesz większej sumy pieniędzy. Zepsuta lodówka, zgubiony laptop czy zalany telefon to przedmioty, bez których ciężko się obejść w dzisiejszych czasach. Jeśli brakuje Ci gotówki i potrzebujesz szybko nowego sprzętu, to z pomocą przychodzi kredyt ratalny. […]

Czytaj wpis
Kredyt na samochód używany – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Dane urzędowe pokazują, że w 2020 roku tylko 14% zarejestrowanych pojazdów stanowiły nowe auta. Większość Polaków kupuje używane pojazdy. Dlaczego wybieramy auta z drugiej ręki? Jest wiele powodów, a głównym z nich jest cena. Samochody używane są tańsze od nowych odpowiedników i część właścicieli nie chce inwestować w coś, co szybko traci na wartości. Ceny […]

Czytaj wpis
Pożyczka na dowód osobisty bez zaświadczeń o dochodach

Zdarza się, że szybko potrzebujesz gotówki. Czasami bank, z którym współpracujesz, jest skory pożyczyć Ci pieniądze bez większych formalności. Jednak bywa i tak, że potrzebne są dodatkowe dokumenty, jak np. zaświadczenie o dochodach. Przeważnie trzeba na nie zaczekać, a ponadto bank lubi zweryfikować jego wiarygodność w miejscu Twojej pracy, co trwa. Jeśli nie masz czasu […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL