Kredyt na fotowoltaikę

Podsumowanie artykułu

Inwestowanie w odnawialne źródła energii to doskonały sposób, aby ograniczyć wydatki na rachunki za energię elektryczną, a także przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Fotowoltaika wiążę się jednak ze sporymi kosztami inwestycji na poziomie do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Gospodarstwa domowe mogą zaciągnąć kredyt na fotowoltaikę, który pozwala na pokrycie do 100% kosztów zbudowania instalacji dla domu.

Zaciągnięcie kredytu na fotowoltaikę jest w dzisiejszych czasach tak proste, jak ubieganie się o standardowy kredyt gotówkowy. Banki chętnie udzielają kredytów na pokrycie kosztów zainwestowania w moduły fotowoltaiczne, głównie ze względu na chęć przyczynienia się do ochrony środowiska naturalnego. Montaż systemu fotowoltaicznego dla domu wymaga nie tylko zakupu modułów, ale i wykonania kompletnego systemu, który jest w stanie zrealizować wyłącznie profesjonalna firma.

Chcesz ograniczyć wydatki na rachunki za prąd i zastanawiasz się nad ekologiczną formą gromadzenia energii? Sprawdź, jak wybrać najtańszy kredyt na fotowoltaikę i przekonaj się, że warto zainwestować w zakup i montaż profesjonalnego systemu fotowoltaicznego.

Kredyt na fotowoltaikę - czy to się opłaca?

Kredyt na fotowoltaikę jest jak najbardziej opłacalną formą finansowania, chociażby ze względu na możliwość sfinansowania 100% kosztów instalacji fotowoltaicznej wraz z opcją skorzystania z dotacji w ramach Programu Czyste Powietrze. Sam kredyt na fotowoltaikę pozwala na pokrycie kosztów:

  • zakupu modułów fotowoltaicznych,
  • montażu paneli,
  • wykonania przyłącza do sieci energetycznej.

Obecnie na rynku dostępne są różne formy finansowania przeznaczone dla osób, które planują inwestycję w odnawialne źródła energii. Opłacalność zaciągnięcia pożyczki lub kredytu na montaż fotowoltaiki oraz zakup paneli jest wręcz oczywista. Mimo sporych kosztów zakupu instalacji fotowoltaicznej, które sięgają do kilkudziesięciu tysięcy złotych, warto pokryć te wydatki kredytem, zakupem ratalnym czy nawet dofinansowaniem ze środków UE. 

Koszt zakupu paneli fotowoltaicznych finansowany kredytem na fotowoltaikę w banku komercyjnym nie jest wyjątkowo dotkliwy dla gospodarstwa domowego. Banki stawiają na jak najkorzystniejsze rozwiązania, które wspierają osoby chcące zainwestować w odnawialne źródła energii. W przypadku oferty kredytu na fotowoltaikę, można liczyć na następujące warunki:

  • okres spłaty do 120 miesięcy,
  • kwota kredytu na pokrycie wszystkich kosztów zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych,
  • opcjonalnie zerowa prowizja,
  • brak konieczności wniesienia wkładu własnego.

Kredyt na panele fotowoltaiczne a Program Czyste Powietrze

Osoby, które chcą zaciągnąć kredyt na panele fotowoltaiczne, powinny zainteresować się także rządowym Programem Czyste Powietrze. Już od stycznia 2023 banki uruchamiają nową formę ścieżkę finansowania dla osób, które są beneficjentami tego programu. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie internetowej Programu Czyste Powietrze rząd w 2023 roku przeznaczy na ten cel 340 mln złotych. 

Według założeń Kredyt Czyste Powietrze będzie formą finansowania przyznawaną dla osób, które są uprawione do pozyskania dotacji. Dzięki temu można pozyskać środki do przeznaczenia na część spłaty kredytu bankowego, który został zaciągnięty na montaż i zakup instalacji fotowoltaicznej. 

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że ścieżka bankowa w ramach Programu Czyste Powietrze jest wyjątkowo prosta. Gwarancja zapewniona przez Bank Gospodarstwa Krajowego umożliwia kredytodawcom proponowanie korzystniejszych warunków finansowania na następujących warunkach:

  • maksymalna kwota gwarancji do 120 tys. złotych,
  • maksymalna kwota kredytu z gwarancją do 150 tys. złotych,
  • brak prowizji za udzielenie gwarancji.

Aby ubiegać się dofinansowanie za pośrednictwem banku do kredytu na fotowoltaikę, wystarczy złożyć wniosek w oddziale banku, poczekać na przyznanie finansowania, a następnie przeprocesowanie wniosku przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

Kredyt na fotowoltaikę i dofinansowanie a program Czyste Powietrze

Na 2023 rok rząd przygotował kolejną pulę środków przeznaczonych na dotację do montażu i zakupu paneli fotowoltaicznych. Obecnie dla mikroinstalacji PV można otrzymać do 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 6 tys. złotych. Dodatkowo, gospodarstwa domowe decydujące się na fotowoltaikę z magazynem energii, mogą liczyć na pomoc w wysokości nie więcej niż 16 tys. złotych. Powyższe dopłaty bez problemu można połączyć z kredytem na fotowoltaikę, co przekłada się na wysoki poziom opłacalności zrealizowania takiej inwestycji. 

Więcej informacji na temat zmian w programie Czyste Powietrze oraz kwotach dotacji na pełną termomodernizację nieruchomości znajdziesz na stronie www.czystepowietrze.gov.pl.

Kto może ubiegać się o kredyt na panele fotowoltaiczne?

Podstawowym warunkiem, który pozwala na sfinansowanie montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych, jest wykazanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Stabilne źródło dochodów pozwoli Ci zaciągnąć pożyczkę na fotowoltaikę lub uzyskać kredyt bankowy na preferencyjnych warunkach. Aby pozyskać środki na montaż instalacji oraz zakup modułów PV należy także:

  • ukończyć co najmniej 18 lat,
  • mieć pełną zdolność do czynności prawnych,
  • potwierdzić prawa własności do lokalu, dla którego ma zostać zamontowana fotowoltaika,
  • nie mieć negatywnych wpisów w rejestrach dłużników.

Jeśli chcesz znaleźć jak najlepszą formę finansowania dla siebie, sprawdź ranking kredytów na fotowoltaikę. W ten sposób na pewno znajdziesz najkorzystniejszą formę pokrycia kosztów zakupu kolektorów słonecznych. Co ciekawe, inwestycję w fotowoltaikę możesz połączyć z zakupem pompy ciepła, a to pozwoli Ci stworzyć nieruchomość, która będzie ekologiczna i wysoce wydajna energetycznie.

Podsumowując: każda osoba fizyczna, a nawet firma może skorzystać z kredytu na panele PV oraz ich montaż - oczywiście po spełnieniu podstawowych warunków wymaganych przez instytucję, która oferuje kredyt na fotowoltaikę. 

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Umowa kredytu hipotecznego - na co zwrócić uwagę?

Podpisanie umowy kredytowej jest obligatoryjne w przypadku każdego nowego zobowiązania finansowego: zarówno kredytu gotówkowego, hipotecznego, konsolidacyjnego, jak i pożyczki ratalnej. To rodzaj umowy, która dotyczy banku/firmy pożyczkowej oraz osoby ubiegającej się o wsparcie finansowe. Przed podpisaniem umowy kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów: Umowa kredytowa dzieli się na dwie części. Pierwsza to OWU, […]

Czytaj wpis
Jak oszczędzać pieniądze bez wyrzeczeń?

Chcesz mieć na tyle wysokie oszczędności, żeby nie martwić się utrzymaniem swojej rodziny? Dodatkowe pieniądze na rachunku bankowym to świetna poduszka finansowa, która jest gwarancją spłaty zobowiązań wobec banków, firm pożyczkowych i usługodawców w razie problemów gospodarstwa domowego. Chcesz dowiedzieć się jak odkładać pieniądze, aby osiągnąć zamierzone cele? W tym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby na […]

Czytaj wpis
Ubezpieczenie kredytu

Polisa ubezpieczenia kredytu to umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. W razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji np. utrata pracy, nagła choroba lub śmierć jednego z kredytobiorców można popaść w spore kłopoty finansowe. Głównie z tego powodu warto mieć aktywne ubezpieczenie spłaty kredytu. W ten sposób można skorzystać z […]

Czytaj wpis
Krajowy Rejestr Długów - co to jest?

KRD to inaczej Biuro Informacji Gospodarczej. Instytucja powstała po to, aby nadzorować konsumentów oraz przedsiębiorców w kwestii terminowej spłaty zobowiązań finansowych. Krajowy Rejestr Długów powstał w 2003 roku. Od tamtego czasu wprowadzono ustawę, która określa sposób udostępniania danych gospodarczych. Baza BIG Infomonitor powstała w celu zbierania informacji o przedsiębiorcach oraz konsumentach prywatnych. Jeśli ktokolwiek dopuści […]

Czytaj wpis
Kalkulator kredytu hipotecznego

Internetowy kalkulator rat kredytu hipotecznego jest najczęściej darmowym oprogramowaniem dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej. Każdy, kto planuje złożyć wniosek kredytowy, może skorzystać z kalkulatora i poznać całkowity koszt kredytu wraz z innymi kluczowymi składowymi. Kalkulator kredytowy ułatwia obliczenie miesięcznego kosztu kredytu hipotecznego. To szansa na szybką ocenę swoich możliwości finansowych i zestawienie kosztów z dochodami […]

Czytaj wpis
Na czym polega upadłość konsumencka?

O pojęciu upadłości konsumenckiej słyszał na pewno każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej i miał problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. To dotyczy zarówno firm, które zbankrutowały, jak i osób fizycznych. Zgodnie z definicją upadłość konsumencka odnosi się do niewypłacalności osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Ustawa o upadłości konsumenckiej wskazuje, że to częściowe […]

Czytaj wpis
Czym jest lokata bankowa?

Mianem lokaty bankowej nazywamy produkt finansowy, który służy do deponowania wolnych środków, czyli oszczędności. Taki depozyt bankowy zakłada się w ramach podpisania umowy z wybraną instytucją finansową. Za aktywną lokatę uznaje się taki rachunek, na który została wpłacona ustalona kwota. Warto dodać, że w większości przypadków lokaty uniemożliwiają swobodne korzystanie z wpłaconego kapitału - musisz […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Kredyty mieszkaniowe to jedne z najbardziej skomplikowanych form finansowania dostępnych na polskim rynku. Dlaczego? Otóż wniosek o kredyt w tej formie wymaga dołączenia wielu dokumentów, których objętość jest uzależniona od indywidualnej sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Bank, który zdecyduje się udzielić Ci kredytu hipotecznego, prawdopodobnie zaproponuje takie warunki, aby kwota kredytu nie przekraczała Twoich możliwości finansowych. Planujesz […]

Czytaj wpis
Odsetki od zaległości podatkowych

Najszybszą drogą do oceny wysokości zadłużenia wobec organu podatkowego jest wykorzystanie kalkulatora odsetek podatkowych. To narzędzie dostępne na rządowych stronach, które pozwala na szybkie wyliczenie kwoty zaległości na podstawie kilku parametrów: kwota zobowiązania, termin płatności, termin uregulowania zadłużenia. Co więcej, stawka odsetek będzie uzależniona od tego, czy są to odsetki za zwłokę, czy opłata prolongacyjna. […]

Czytaj wpis
Refinansowanie kredytu i pożyczki w praktyce

Niektóre zobowiązania bankowe i pozabankowe można bez problemu przenieść do innej instytucji, bez dodatkowych kosztów. To opłacalne przedsięwzięcie, o ile wiesz, jak wybrać najlepszą propozycję finansowania dla siebie. Kredyt konsolidacyjny to najpopularniejsza odmiana zobowiązania pozwalającego na refinansowanie kredytów i pożyczek. Jeśli chcesz otrzymać korzystniejszy harmonogram spłaty lub zmniejszyć całkowity koszt kredytu, koniecznie pomyśl o opcji […]

Czytaj wpis
Oddłużanie chwilówek - pomoc dla zadłużonych

Pożyczki pozabankowe są obecnie ogólnodostępne, co powoduje, że coraz więcej osób popada w spiralę zadłużenia. Krótki okres spłaty chwilówki, brak stabilnego źródła dochodu oraz problemy zdrowotne to główne czynniki, które powodują, że zaciągnięcie jakiegokolwiek zobowiązania może doprowadzić do wszczęcia procesu windykacyjnego, a nawet upadłości konsumenckiej. Chcesz dowiedzieć się, co zrobić w sytuacji, kiedy wierzyciel ubiega […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie lokat bankowych - ranking

Oprocentowanie lokat w bankach komercyjnych zawsze jest przedstawiane jako wartość procentowa zysku w skali roku. Jeśli chodzi o stawkę oprocentowania takich produktów bankowych, warto dodać, że wskaźnik jest taki sam dla stałych i nowych klientów. W przypadku lokat na nowe środki proponowanych przez banki oprocentowanie wciąż pozostaje na dość niskim poziomie. Najlepsze lokaty bankowe oferują […]

Czytaj wpis
1 2 3 5

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL