Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt gotówkowy?

Podsumowanie artykułu

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na kredyty gotówkowe, głównie ze względu na fakt, iż są udzielane na dowolnie wybrany cel. Banki chętnie przyznają taką formę finansowania osobom, które wykazują odpowiednio wysoką zdolność kredytową, a także nie mają negatywnych wpisów w BIK. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o podpisaniu umowy kredytu gotówkowego, warto sprawdzić całkowity koszt kredytu, a także dokładnie przeanalizować umowę z bankiem. To dobry sposób, aby wyeliminować ryzyko, że spłata zobowiązania po jakimś czasie stanie się nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu. Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, koniecznie sprawdź parametry finansowania, oprocentowanie, prowizję oraz wysokość opłat dodatkowych po uruchomieniu kredytu, a na pewno wybierzesz dobrą ofertę.

Jest wiele kwestii, które warto uwzględnić przed ostatecznym podpisaniem umowy kredytu gotówkowego. W pierwszej kolejności musisz ocenić swoje możliwości finansowe, a także potrzeby. Możesz to zrobić z pomocą doświadczonego eksperta kredytowego Finaum, który zajmie się nie tylko obliczeniem Twojej zdolności kredytowej, ale także porównaniem kilku ofert finansowania od najpopularniejszych banków w Polsce. Najistotniejsze kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę na etapie ubiegania się o kredyt gotówkowy, to:

 • oprocentowanie,
 • dostępny okres kredytowania,
 • całkowita kwota kredytu,
 • całkowite koszty kredytu,
 • RRSO,
 • wysokość miesięcznej raty,
 • typ oprocentowania.

Można śmiało powiedzieć, że to podstawowe parametry, które determinują opłacalność podpisania umowy kredytu gotówkowego. W popularnych bankach w Polsce oferty finansowania są bardzo podobne, szczególnie jeśli chodzi o dostępną kwotę kredytu i okres spłaty. Ustawa o kredycie konsumenckim wskazuje, że maksymalna kwota w ramach takiego zobowiązania finansowego to 255 500 złotych z okresem spłaty do 120 miesięcy.

Umowa kredytu gotówkowego - czy okres kredytowania wpływa na całkowity koszt?

Nie ma żadnych wątpliwości, że długi okres kredytowania negatywnie wpływa na całkowite koszty odsetkowe kredytu gotówkowego. Wynika to głównie z tego względu, że banki naliczają należne im odsetki na podstawie oprocentowania bazowego, liczonego w okresach rocznych. Jeśli wybierzesz ofertę kredytu gotówkowego z płatnością w 120-miesięcznych ratach, narażasz się na naprawdę wysokie koszty finansowania. To nie przekłada się jednak na wysokość miesięcznego zobowiązania. Przykładowo: kredyt gotówkowy na 100 tys. złotych z okresem spłaty na 5 lat będzie w ogólnym rozrachunku o wiele tańszy, aniżeli ten na 10 lat. Warto jednak podkreślić, że wysokość miesięcznej raty będzie jednak znacznie wyższa dla krótszego okresu finansowania.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o tym, z jakiej oferty kredytu gotówkowego skorzystasz, koniecznie przeanalizuj koszty spłaty kredytu wynikające z wybranego okresu finansowania. Pamiętaj, że samym okresem spłaty możesz dość mocno wpłynąć na koszty kredytu, a także wysokość miesięcznej raty.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego - stałe czy zmienne?

Jeśli aktualnie wybierasz ofertę kredytu gotówkowego dla siebie, koniecznie sprawdź, jaką propozycję finansowania przedstawiają konkretne instytucje. Na tę chwilę na rynku dostępne są głównie oferty ze stałym oprocentowaniem, choć niektóre instytucje udzielają też finansowania ze zmienną stopą procentową. To jednak wiąże się z pewnym ryzykiem wzrostu miesięcznych oraz całkowitych kosztów odsetkowych dla kredytu gotówkowego, dlatego, jeśli chcesz wziąć kredyt na dowolny cel i spłacać go w równych ratach - oprocentowanie zmienne nie jest dla Ciebie.

Opłaty i prowizje przy kredycie gotówkowym - co warto wiedzieć?

W związku z umową o kredyt gotówkowy najczęściej zgadzasz się na to, aby bank naliczył dodatkową prowizję za przyznanie finansowania, a także samo uruchomienie kredytu. Niektóre oferty banków są też dostępne dla kredytobiorców tylko po wyrażeniu zgody, np. na założenie nowego rachunku bankowego lub karty kredytowej, co jednak często generuje dodatkowe koszty.

Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy, zwróć szczególną uwagę na to, jaka jest prowizja banku, wartość oprocentowania stałego lub zmiennego, a także obowiązkowe ubezpieczenia. W przypadku kredytu gotówkowego obowiązkowe ubezpieczenia są raczej rzadko stosowane, aczkolwiek mogą występować, szczególnie wtedy, kiedy kredytobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej i bank chce mieć dodatkowe zabezpieczenia na wypadek braku spłaty zadłużenia.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania a kredyt gotówkowy

Każdy, kto zdecyduje się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, powinien wziąć pod uwagę wartość RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. To podstawowy wskaźnik, który pozwala na rzetelną ocenę tego, jakie będą całkowite koszty udzielenia finansowania przez bank. Ten wskaźnik uwzględnia zarówno oprocentowanie, prowizję banku, jak i inne koszty okołokredytowe, które mogą wpływać na to, jak duże będą finalne koszty finansowania.

Kredyt gotówkowy a cel finansowania

W telegraficznym skrócie warto wspomnieć też o tym, na jaki cel można przeznaczyć uzyskany kredyt gotówkowy. Na tę chwilę banki wskazują, że kwoty rzędu do 255 500 złotych w ramach kredytu konsumenckiego są przyznawane na dowolnie wybrany cel, a jako kredytobiorca nie jesteś w żaden sposób zobowiązany do tego, aby przedstawiać do wglądu banku sposób spożytkowania pieniędzy.

Najlepszy kredyt gotówkowy - jakie powinien mieć parametry?

Biorąc kredyt gotówkowy, warto przede wszystkim zadbać o to, aby wybrać jak najkorzystniejszą ofertę. Samodzielne porównywanie ofert często zajmuje sporo czasu, a i tak nie daje gwarancji, że podpiszesz korzystną umowę kredytową. Jeśli nie masz pewności ani doświadczenia w kwestii kredytów gotówkowych, koniecznie poproś o pomoc specjalistę Finaum - otrzymasz rzetelne doradztwo finansowe, pomoc w porównywaniu ofert kredytów gotówkowych, a także wsparcie na etapie składania wniosku o kredyt. Najlepszy kredyt gotówkowy można opisać w kilku podpunktach, a mianowicie:

 • niskie oprocentowanie nominalne,
 • zerowa prowizja banku,
 • minimalna marża,
 • wysoka dostępna kwota kredytu,
 • długi okres spłaty - dopasowany do potrzeb kredytobiorcy,
 • brak obowiązkowych ubezpieczeń kredytu, które generują dodatkowe koszty.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytu gotówkowego? Podsumowanie

W kwestii zaciągania kredytów gotówkowych, warto wiedzieć, że banki w Polsce coraz częściej dają możliwość ubiegania się o finansowanie nawet bez wychodzenia z domu. Wszelkie formalności na etapie wnioskowania można załatwić online - nawet dostarczanie dokumentów dochodowych od pracodawców. Najczęściej jednak podpisanie umowy kredytu gotówkowego, szczególnie na wysoką kwotę wymaga osobistego stawiennictwa w siedzibie banku.

Wiedząc już, czym powinieneś się kierować przy wyborze zobowiązania, będziesz w stanie wybrać ofertę najtańszego kredytu gotówkowego, który nie będzie problematyczny w spłacie. Pamiętaj też, aby wybierać takie oferty finansowania, które generują jak najniższe koszty spłaty kredytu gotówkowego, a także dają możliwość wcześniejszej całkowitej spłaty zadłużenia, bez dodatkowej prowizji.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Umowa kredytu hipotecznego - na co zwrócić uwagę?

Podpisanie umowy kredytowej jest obligatoryjne w przypadku każdego nowego zobowiązania finansowego: zarówno kredytu gotówkowego, hipotecznego, konsolidacyjnego, jak i pożyczki ratalnej. To rodzaj umowy, która dotyczy banku/firmy pożyczkowej oraz osoby ubiegającej się o wsparcie finansowe. Przed podpisaniem umowy kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów: Umowa kredytowa dzieli się na dwie części. Pierwsza to OWU, […]

Czytaj wpis
Jak oszczędzać pieniądze bez wyrzeczeń?

Chcesz mieć na tyle wysokie oszczędności, żeby nie martwić się utrzymaniem swojej rodziny? Dodatkowe pieniądze na rachunku bankowym to świetna poduszka finansowa, która jest gwarancją spłaty zobowiązań wobec banków, firm pożyczkowych i usługodawców w razie problemów gospodarstwa domowego. Chcesz dowiedzieć się jak odkładać pieniądze, aby osiągnąć zamierzone cele? W tym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby na […]

Czytaj wpis
Ubezpieczenie kredytu

Polisa ubezpieczenia kredytu to umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. W razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji np. utrata pracy, nagła choroba lub śmierć jednego z kredytobiorców można popaść w spore kłopoty finansowe. Głównie z tego powodu warto mieć aktywne ubezpieczenie spłaty kredytu. W ten sposób można skorzystać z […]

Czytaj wpis
Krajowy Rejestr Długów - co to jest?

KRD to inaczej Biuro Informacji Gospodarczej. Instytucja powstała po to, aby nadzorować konsumentów oraz przedsiębiorców w kwestii terminowej spłaty zobowiązań finansowych. Krajowy Rejestr Długów powstał w 2003 roku. Od tamtego czasu wprowadzono ustawę, która określa sposób udostępniania danych gospodarczych. Baza BIG Infomonitor powstała w celu zbierania informacji o przedsiębiorcach oraz konsumentach prywatnych. Jeśli ktokolwiek dopuści […]

Czytaj wpis
Kalkulator kredytu hipotecznego

Internetowy kalkulator rat kredytu hipotecznego jest najczęściej darmowym oprogramowaniem dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej. Każdy, kto planuje złożyć wniosek kredytowy, może skorzystać z kalkulatora i poznać całkowity koszt kredytu wraz z innymi kluczowymi składowymi. Kalkulator kredytowy ułatwia obliczenie miesięcznego kosztu kredytu hipotecznego. To szansa na szybką ocenę swoich możliwości finansowych i zestawienie kosztów z dochodami […]

Czytaj wpis
Na czym polega upadłość konsumencka?

O pojęciu upadłości konsumenckiej słyszał na pewno każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej i miał problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. To dotyczy zarówno firm, które zbankrutowały, jak i osób fizycznych. Zgodnie z definicją upadłość konsumencka odnosi się do niewypłacalności osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Ustawa o upadłości konsumenckiej wskazuje, że to częściowe […]

Czytaj wpis
Czym jest lokata bankowa?

Mianem lokaty bankowej nazywamy produkt finansowy, który służy do deponowania wolnych środków, czyli oszczędności. Taki depozyt bankowy zakłada się w ramach podpisania umowy z wybraną instytucją finansową. Za aktywną lokatę uznaje się taki rachunek, na który została wpłacona ustalona kwota. Warto dodać, że w większości przypadków lokaty uniemożliwiają swobodne korzystanie z wpłaconego kapitału - musisz […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Kredyty mieszkaniowe to jedne z najbardziej skomplikowanych form finansowania dostępnych na polskim rynku. Dlaczego? Otóż wniosek o kredyt w tej formie wymaga dołączenia wielu dokumentów, których objętość jest uzależniona od indywidualnej sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Bank, który zdecyduje się udzielić Ci kredytu hipotecznego, prawdopodobnie zaproponuje takie warunki, aby kwota kredytu nie przekraczała Twoich możliwości finansowych. Planujesz […]

Czytaj wpis
Odsetki od zaległości podatkowych

Najszybszą drogą do oceny wysokości zadłużenia wobec organu podatkowego jest wykorzystanie kalkulatora odsetek podatkowych. To narzędzie dostępne na rządowych stronach, które pozwala na szybkie wyliczenie kwoty zaległości na podstawie kilku parametrów: kwota zobowiązania, termin płatności, termin uregulowania zadłużenia. Co więcej, stawka odsetek będzie uzależniona od tego, czy są to odsetki za zwłokę, czy opłata prolongacyjna. […]

Czytaj wpis
Refinansowanie kredytu i pożyczki w praktyce

Niektóre zobowiązania bankowe i pozabankowe można bez problemu przenieść do innej instytucji, bez dodatkowych kosztów. To opłacalne przedsięwzięcie, o ile wiesz, jak wybrać najlepszą propozycję finansowania dla siebie. Kredyt konsolidacyjny to najpopularniejsza odmiana zobowiązania pozwalającego na refinansowanie kredytów i pożyczek. Jeśli chcesz otrzymać korzystniejszy harmonogram spłaty lub zmniejszyć całkowity koszt kredytu, koniecznie pomyśl o opcji […]

Czytaj wpis
Oddłużanie chwilówek - pomoc dla zadłużonych

Pożyczki pozabankowe są obecnie ogólnodostępne, co powoduje, że coraz więcej osób popada w spiralę zadłużenia. Krótki okres spłaty chwilówki, brak stabilnego źródła dochodu oraz problemy zdrowotne to główne czynniki, które powodują, że zaciągnięcie jakiegokolwiek zobowiązania może doprowadzić do wszczęcia procesu windykacyjnego, a nawet upadłości konsumenckiej. Chcesz dowiedzieć się, co zrobić w sytuacji, kiedy wierzyciel ubiega […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie lokat bankowych - ranking

Oprocentowanie lokat w bankach komercyjnych zawsze jest przedstawiane jako wartość procentowa zysku w skali roku. Jeśli chodzi o stawkę oprocentowania takich produktów bankowych, warto dodać, że wskaźnik jest taki sam dla stałych i nowych klientów. W przypadku lokat na nowe środki proponowanych przez banki oprocentowanie wciąż pozostaje na dość niskim poziomie. Najlepsze lokaty bankowe oferują […]

Czytaj wpis
1 2 3 5

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL