Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt gotówkowy?

Podsumowanie artykułu

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na kredyty gotówkowe, głównie ze względu na fakt, iż są udzielane na dowolnie wybrany cel. Banki chętnie przyznają taką formę finansowania osobom, które wykazują odpowiednio wysoką zdolność kredytową, a także nie mają negatywnych wpisów w BIK. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o podpisaniu umowy kredytu gotówkowego, warto sprawdzić całkowity koszt kredytu, a także dokładnie przeanalizować umowę z bankiem. To dobry sposób, aby wyeliminować ryzyko, że spłata zobowiązania po jakimś czasie stanie się nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu. Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, koniecznie sprawdź parametry finansowania, oprocentowanie, prowizję oraz wysokość opłat dodatkowych po uruchomieniu kredytu, a na pewno wybierzesz dobrą ofertę.

Jest wiele kwestii, które warto uwzględnić przed ostatecznym podpisaniem umowy kredytu gotówkowego. W pierwszej kolejności musisz ocenić swoje możliwości finansowe, a także potrzeby. Możesz to zrobić z pomocą doświadczonego eksperta kredytowego Finaum, który zajmie się nie tylko obliczeniem Twojej zdolności kredytowej, ale także porównaniem kilku ofert finansowania od najpopularniejszych banków w Polsce. Najistotniejsze kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę na etapie ubiegania się o kredyt gotówkowy, to:

  • oprocentowanie,
  • dostępny okres kredytowania,
  • całkowita kwota kredytu,
  • całkowite koszty kredytu,
  • RRSO,
  • wysokość miesięcznej raty,
  • typ oprocentowania.

Można śmiało powiedzieć, że to podstawowe parametry, które determinują opłacalność podpisania umowy kredytu gotówkowego. W popularnych bankach w Polsce oferty finansowania są bardzo podobne, szczególnie jeśli chodzi o dostępną kwotę kredytu i okres spłaty. Ustawa o kredycie konsumenckim wskazuje, że maksymalna kwota w ramach takiego zobowiązania finansowego to 255 500 złotych z okresem spłaty do 120 miesięcy.

Umowa kredytu gotówkowego - czy okres kredytowania wpływa na całkowity koszt?

Nie ma żadnych wątpliwości, że długi okres kredytowania negatywnie wpływa na całkowite koszty odsetkowe kredytu gotówkowego. Wynika to głównie z tego względu, że banki naliczają należne im odsetki na podstawie oprocentowania bazowego, liczonego w okresach rocznych. Jeśli wybierzesz ofertę kredytu gotówkowego z płatnością w 120-miesięcznych ratach, narażasz się na naprawdę wysokie koszty finansowania. To nie przekłada się jednak na wysokość miesięcznego zobowiązania. Przykładowo: kredyt gotówkowy na 100 tys. złotych z okresem spłaty na 5 lat będzie w ogólnym rozrachunku o wiele tańszy, aniżeli ten na 10 lat. Warto jednak podkreślić, że wysokość miesięcznej raty będzie jednak znacznie wyższa dla krótszego okresu finansowania.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o tym, z jakiej oferty kredytu gotówkowego skorzystasz, koniecznie przeanalizuj koszty spłaty kredytu wynikające z wybranego okresu finansowania. Pamiętaj, że samym okresem spłaty możesz dość mocno wpłynąć na koszty kredytu, a także wysokość miesięcznej raty.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego - stałe czy zmienne?

Jeśli aktualnie wybierasz ofertę kredytu gotówkowego dla siebie, koniecznie sprawdź, jaką propozycję finansowania przedstawiają konkretne instytucje. Na tę chwilę na rynku dostępne są głównie oferty ze stałym oprocentowaniem, choć niektóre instytucje udzielają też finansowania ze zmienną stopą procentową. To jednak wiąże się z pewnym ryzykiem wzrostu miesięcznych oraz całkowitych kosztów odsetkowych dla kredytu gotówkowego, dlatego, jeśli chcesz wziąć kredyt na dowolny cel i spłacać go w równych ratach - oprocentowanie zmienne nie jest dla Ciebie.

Opłaty i prowizje przy kredycie gotówkowym - co warto wiedzieć?

W związku z umową o kredyt gotówkowy najczęściej zgadzasz się na to, aby bank naliczył dodatkową prowizję za przyznanie finansowania, a także samo uruchomienie kredytu. Niektóre oferty banków są też dostępne dla kredytobiorców tylko po wyrażeniu zgody, np. na założenie nowego rachunku bankowego lub karty kredytowej, co jednak często generuje dodatkowe koszty.

Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy, zwróć szczególną uwagę na to, jaka jest prowizja banku, wartość oprocentowania stałego lub zmiennego, a także obowiązkowe ubezpieczenia. W przypadku kredytu gotówkowego obowiązkowe ubezpieczenia są raczej rzadko stosowane, aczkolwiek mogą występować, szczególnie wtedy, kiedy kredytobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej i bank chce mieć dodatkowe zabezpieczenia na wypadek braku spłaty zadłużenia.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania a kredyt gotówkowy

Każdy, kto zdecyduje się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, powinien wziąć pod uwagę wartość RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. To podstawowy wskaźnik, który pozwala na rzetelną ocenę tego, jakie będą całkowite koszty udzielenia finansowania przez bank. Ten wskaźnik uwzględnia zarówno oprocentowanie, prowizję banku, jak i inne koszty okołokredytowe, które mogą wpływać na to, jak duże będą finalne koszty finansowania.

Kredyt gotówkowy a cel finansowania

W telegraficznym skrócie warto wspomnieć też o tym, na jaki cel można przeznaczyć uzyskany kredyt gotówkowy. Na tę chwilę banki wskazują, że kwoty rzędu do 255 500 złotych w ramach kredytu konsumenckiego są przyznawane na dowolnie wybrany cel, a jako kredytobiorca nie jesteś w żaden sposób zobowiązany do tego, aby przedstawiać do wglądu banku sposób spożytkowania pieniędzy.

Najlepszy kredyt gotówkowy - jakie powinien mieć parametry?

Biorąc kredyt gotówkowy, warto przede wszystkim zadbać o to, aby wybrać jak najkorzystniejszą ofertę. Samodzielne porównywanie ofert często zajmuje sporo czasu, a i tak nie daje gwarancji, że podpiszesz korzystną umowę kredytową. Jeśli nie masz pewności ani doświadczenia w kwestii kredytów gotówkowych, koniecznie poproś o pomoc specjalistę Finaum - otrzymasz rzetelne doradztwo finansowe, pomoc w porównywaniu ofert kredytów gotówkowych, a także wsparcie na etapie składania wniosku o kredyt. Najlepszy kredyt gotówkowy można opisać w kilku podpunktach, a mianowicie:

  • niskie oprocentowanie nominalne,
  • zerowa prowizja banku,
  • minimalna marża,
  • wysoka dostępna kwota kredytu,
  • długi okres spłaty - dopasowany do potrzeb kredytobiorcy,
  • brak obowiązkowych ubezpieczeń kredytu, które generują dodatkowe koszty.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytu gotówkowego? Podsumowanie

W kwestii zaciągania kredytów gotówkowych, warto wiedzieć, że banki w Polsce coraz częściej dają możliwość ubiegania się o finansowanie nawet bez wychodzenia z domu. Wszelkie formalności na etapie wnioskowania można załatwić online - nawet dostarczanie dokumentów dochodowych od pracodawców. Najczęściej jednak podpisanie umowy kredytu gotówkowego, szczególnie na wysoką kwotę wymaga osobistego stawiennictwa w siedzibie banku.

Wiedząc już, czym powinieneś się kierować przy wyborze zobowiązania, będziesz w stanie wybrać ofertę najtańszego kredytu gotówkowego, który nie będzie problematyczny w spłacie. Pamiętaj też, aby wybierać takie oferty finansowania, które generują jak najniższe koszty spłaty kredytu gotówkowego, a także dają możliwość wcześniejszej całkowitej spłaty zadłużenia, bez dodatkowej prowizji.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na flipa - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego. Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house […]

Czytaj wpis
Kredyt na wakacje - a może pożyczka?

Poszukiwanie źródła finansowania na wakacyjny urlop może zająć sporo czasu. Na rynku jest wiele ofert kredytów i pożyczek na wakacje, z których możemy skorzystać. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się, jak wybrać najlepszy kredyt na wakacje dla siebie i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej. […]

Czytaj wpis
Pożyczka na alimenty i świadczenia rodzinne

W dzisiejszych czasach instytucje pozabankowe robią wszystko, aby pozyskać dodatkowych klientów i udzielić jak największej liczby pożyczek. Pożyczkodawcy często celują w grupy osób, które mają problemy z płynnością finansową i nie posiadają stabilnego źródła dochodu. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystywane są pożyczki na alimenty i świadczenia rodzinne, np. 500 plus. Chcesz dowiedzieć się, na jakich […]

Czytaj wpis
Pożyczka na 500 plus

Osoby potrzebujące nagłego zastrzyku dodatkowej gotówki coraz częściej wybierają firmy pozabankowe w celu podpisania umowy pożyczki lub chwilówki. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy pożyczkobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji musisz poszukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą Ci zbudować, chociażby minimalną zdolność finansową potrzebną do uzyskania pożyczki. Na rynku coraz częściej pojawiają się oferty […]

Czytaj wpis
Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Wyłudzenie kredytu i wszelkiego rodzaju oszustwa kredytowe to przestępstwo w rozumieniu Art. 297 Kodeksu karnego. Zgodnie z przepisami każdy, kto w celu uzyskania dla siebie od banku albo innej jednostki organizacyjnej korzyści finansowych nadużywa dobro osób trzeciej, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Według raportu InfoDOK Związku Banków Polskich w pierwszym kwartale 2023 […]

Czytaj wpis
Czy można zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny?

W dzisiejszych czasach do zaciągnięcia kredytu hipotecznego trzeba spełnić tylko kilka warunków wymaganych przez bank. To podstawa, aby móc ubiegać się o kolejne finansowanie związane z zakupem nieruchomości mieszkalnej. Poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego możesz zrealizować swoje marzenia o własnych czterech ścianach. Zakup wymarzonego domu to często wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku milionów złotych. […]

Czytaj wpis
Kredyt gotówkowy pod hipotekę

W dzisiejszych czasach banki proponują wiele ciekawych produktów finansowych, które umożliwiają pozyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel lub sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia. Coraz popularniejsze są kredyty gotówkowe pod hipotekę, których zasada działania jest podobna jak np. kredytu pod zastaw mieszkania lub kredytu pod zastaw domu. W przypadku kredytów gotówkowych z zabezpieczeniem hipotecznym kwota finansowania nie może […]

Czytaj wpis
Chwilówki w weekend - jak to działa?

Banki komercyjne i większość firm pożyczkowych działa wyłącznie od poniedziałku do piątku. To spore ograniczenie, szczególnie dla osób, które chcą zdobyć dodatkowe pieniądze w nocy, późnym wieczorem lub w dni wolne od pracy. Obecnie na rynku pojawiają się propozycje chwilówek w weekend, które są przyznawane przez instytucje pozabankowe.  Jak to działa? Zasada jest prosta. Wystarczy, […]

Czytaj wpis
Kredyt na remont domu lub mieszkania

Kredyt na remont to dobre rozwiązanie przydatne przede wszystkim na etapie planowania kompleksowego remontu nieruchomości lub wykończenia. Decydując się na zaciągnięcie nowego zobowiązania w banku, koniecznie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje finansowania. Możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania, standardowy kredyt lub pożyczkę gotówkową. Możliwości jest mnóstwo. Warto jednak podpisać taką umowę kredytu […]

Czytaj wpis
Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu oznacza całkowite zakończenie egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji sprawa ma swój koniec, ale nie ze względu na pozytywne zakończenie wszczętego postępowania egzekucyjnego. Umorzenie następuje wtedy, kiedy komornik w trakcie realizowanych czynności związanych z odzyskiwaniem należności napotka problemy i przeszkody umożliwiające zaspokojenie potrzeb wierzyciela. Wtedy następuje przekazanie sprawy do rozpatrzenia przez […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
1 2 3 8

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL