Kredyt hipoteczny a stopy procentowe - jak rośnie rata kredytu?

Podsumowanie artykułu

Stopy procentowe w Polsce stale rosną już od 2021 roku, kiedy to ich poziom był prawie równy 0%. W takiej sytuacji kredyty hipoteczne oraz wszelkie inne zobowiązania udzielane na zmiennej stopie procentowej były rekordowo tanie. Wraz ze wzrostem oprocentowania bazowego, wzrosły też raty kredytów hipotecznych. Decyzje podejmowane przez Radę Polityki Pieniężnej uderzyły nie tylko w kredytobiorców posiadających hipoteki ze zmienną stopą procentową, ale także osoby, które dopiero chcą ubiegać się o nowe zobowiązanie hipoteczne - głównie ze względu na drastyczny spadek zdolności kredytowej.

Osoby, które planują kredyt hipoteczny lub już wcześniej zdecydowały się na zaciągnięcie takiego zobowiązania, prawdopodobnie cały czas odczuwają nagły wzrost poziomu stóp procentowych. Długoterminowe zobowiązania na zmiennej stopie procentowej niosą ze sobą spore ryzyko - właśnie ze względu na możliwe podwyżki stóp procentowych, a tym samym stawki WIBOR 3M, która jest najczęściej stosowana dla kredytów hipotecznych.

W ciągu ostatnich miesięcy wysokość oprocentowania w Polsce wzrosła do poziomu 6,75%, co w porównaniu do praktycznie zerowego poziomu sprzed 2021 roku jest wręcz przepaścią, szczególnie w odniesieniu do kosztów finansowania. Po decyzjach podjętych przez Radę Polityki Pieniężnej stopy procentowe zostały utrzymane na poziomie najwyższym od 2014 roku, kiedy to WIBOR 3M wynosił 4,92%, natomiast WIBOR 6M 5,19%.

Wyższe stopy procentowe a rata kredytu hipotecznego

W odniesieniu do kredytów hipotecznych, warto mieć na uwadze, że stopa referencyjna dla kredytu hipotecznego aktualnie wynosi 6,75%, choć banki do obliczania całkowitych kosztów odsetkowych uwzględniają stawkę WIBOR 3M lub 6M. Wysokość rat jest więc mocno uzależniona od tego, na jakim poziomie zostaną utrzymane stopy procentowe w kraju. Co ciekawe, rynek najczęściej przewiduje decyzje Rady Polityki Pieniężnej, dzięki czemu stawka WIBOR rośnie o wiele wcześniej, aniżeli decyzje podjęte przez RPP.

Wysokie stopy procentowe wiążą się z tym, że rosną koszty odsetkowe dla kredytobiorców. To szczególnie odczuwalne, kiedy okres kredytowania jest wyjątkowo długi: 25 lub nawet 30 lat. Niektóre gospodarstwa domowe, które zaciągnęły zobowiązanie hipoteczne na kwotę do 500 tys. złotych z okresem spłaty 30 lat, muszą liczyć się ze wzrostem miesięcznego zobowiązania nawet o 100%. W praktyce wygląda to tak, że pierwotna rata kredytu hipotecznego na taką kwotę miała wynosić zaledwie nieco ponad 2000 złotych, gdzie obecnie przekracza średnio kwotę 4200 złotych miesięcznie. W poniższej tabeli przedstawiamy średni wzrost miesięcznej raty kredytu w oparciu o stawkę WIBOR 3M.

Kwota kredytuKwota wzrostu miesięcznej raty - w przybliżeniu
100 tys. złotychz 400 do 900 złotych
300 tys. złotychz 1200 do 3000 złotych
500 tys. złotychz 2000 do 4300 złotych

Podsumowując: im wyższa kwota zobowiązania i dłuższy okres spłaty, tym większy wzrost miesięcznych kosztów finansowania. W zależności od wysokości stóp procentowych rata Twojego kredytu ze zmiennym oprocentowaniem stale będzie się zmieniać. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na ryzyko związane z drastycznym wzrostem kosztów odsetkowych, koniecznie przejdź do dalszej części artykułu lub skontaktuj się z ekspertem Finaum, który podpowie, jak można ochronić swoje finanse przed rosnącą inflacją oraz rosnącymi stopami procentowymi NBP.

Zmiana oprocentowania kredytu - jak uniknąć wzrostu raty w wyniku podwyżki stóp?

Sami kredytobiorcy nie mają większego wpływu na to, jak będą rosły koszty kredytów z oprocentowaniem zmiennym. Jest jednak jeden prosty sposób, aby nieco wyeliminować ryzyko - wystarczy przejść w przypadku kredytu ze zmienną stopą na kredyt ze stałym oprocentowaniem. W ten sposób okresowo można utrzymać koszty finansowania na jednolitym poziomie, choć nie dłużej niż 5 lub w niektórych bankach 7 lat. 

Wahania stóp procentowych mogą nieco psuć nastroje w rodzinach, szczególni, jeśli zobowiązanie staje się dość kłopotliwe w spłacie. Dobrym rozwiązaniem może być stałe oprocentowanie kredytu, które pozwala utrzymać przez pewien czas stałą kwotę miesięcznych rat. Jeśli chcesz przejść na stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego, możesz zrobić to w kilku krokach:

 1. Sprawdź aktualną ofertę banku w ramach kredytu hipotecznego ze stałą stopą procentową.
 2. Złóż wniosek o restrukturyzację kredytu lub wnioskuj o nowy kredyt hipoteczny w innym banku - możesz przenieść swoje zobowiązanie do innego banku, na korzystniejszych warunkach.
 3. Podpisz nową umowę kredytową.
 4. Ciesz się hipoteką ze stałą stopą procentową i nie martw się wzrostem raty kredytu hipotecznego przez co najmniej 5 najbliższych lat.

Jeśli nie jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie ze zmianą oprocentowania na stałe dla aktualnej umowy lub poszukujesz nowych form finansowania, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą Finaum. O wiele szybciej załatwisz niezbędne formalności, a także będziesz w stanie wybrać znacznie korzystniejszą ofertę w wyniku zmiany stóp procentowych na stałe.

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem - jak obliczyć opłacalność zmiany oprocentowania?

Czasy, kiedy wskaźnik WIBOR był na niskim poziomie, prawdopodobnie minęły bezpowrotnie na wiele kolejnych lat. Na stronie finanse.uokik.gov.pl możesz w prosty sposób obliczyć opłacalność zmiany oprocentowania kredytu na taki ze stałą stopą procentową. Wystarczy, że podasz kilka parametrów wynikających z umowy kredytowej takich, jak:

 • kwota pozostała do spłaty,
 • wysokość miesięcznej raty lub wskaźnik oprocentowania obowiązującego w danym momencie,
 • termin spłaty ostatniej raty kredytu hipotecznego.

Po uzupełnieniu powyższych informacji obliczenie opłacalności zmiany jest o wiele łatwiejsze. Dostęp do kalkulatora rządowego jest w 100% darmowy i pozwala obliczyć realną kwotę pozostałą do spłaty, różnice między ratą odsetkową i kapitałową, a także przeanalizować ewentualne koszty, które wynikałyby ze wzrostu stóp procentowych do jeszcze wyższego poziomu.

Problem w spłacie kredytu hipotecznego w wyniku rosnących stóp procentowych - co w takiej sytuacji?

Jest wiele możliwości, które pozwalają na wyeliminowanie problemów związanych z ciągłym wzrostem stóp procentowych, a tym samym wysokości miesięcznej raty odsetkowej kredytu hipotecznego. Oto kilka najkorzystniejszych propozycji wyjścia z tej trudnej sytuacji:

 • złożenie wniosku o restrukturyzację kredytu - to dobra opcja dla kredytobiorców, którzy chcą pozostać w aktualnym banku, ale chcieliby zmienić warunki finansowania na nieco korzystniejsze,
 • refinansowanie kredytu do innego banku - jako kredytobiorca jak najbardziej możesz przenieść hipotekę do innego banku, pod warunkiem że spełniasz warunki potrzebne do uzyskania kolejnej pozytywnej decyzji kredytowej,
 • wakacje kredytowe - to jedynie doraźne rozwiązanie, które warto wykorzystać w ramach programu pomocy kredytobiorcom w związku z rosnącymi kosztami odsetkowymi kredytów hipotecznych.

Jako kredytobiorca masz pewne możliwości, aby nieco odciążyć swój domowy budżet i ochronić się przed wzrostem stóp procentowych. Nawet jeśli masz tylko umowę kredytu gotówkowego na zmiennej stopie, jak najbardziej możesz skorzystać z kilku programów pomocy, nawet bezpośrednio od banków, jak i opcji przeniesienia kredytu do innej instytucji, np. na ofertę ze stałym oprocentowaniem. Warto jednak reagować odpowiednio szybko i nie czekać, aż wskaźnik stóp procentowych poszybuje jeszcze mocniej w górę - wtedy przejście na stały procent może być nie tylko trudniejsze, ale i nieopłacalne.

O czym warto pamiętać, przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu hipotecznego? 7 kluczowych porad

Chcesz dowiedzieć się, czy czasy niskich stóp mogą jeszcze nastąpić? Jak najbardziej tak, choć według Komisji Nadzoru Finansowego, jak i ekonomistów nie nastąpi to zbyt szybko. Oto kilka kluczowych zasad, które pomogą dobrze zaplanować zaciągnięcie kredytu hipotecznego tak, aby nie obciążyć nadmiernie finansowo swojego gospodarstwa domowego:

 1. Gospodarka krajowa i światowa funkcjonuje w cyklach koniunkturalnych, co oznacza, że po fazie wzrostu następuje także faza spadku. Oznacza to, że stopy procentowe prędzej czy później spadną, szczególnie po drastycznym podniesieniu stóp procentowych.
 2. Jeśli cenisz sobie maksimum bezpieczeństwa, lepiej od razu wybierz kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem. W takiej sytuacji potrzebujesz jednak nieco wyższej zdolności kredytowej ze względu na wyższe koszty finansowania.
 3. Poproś o pomoc doświadczonego eksperta kredytowego, np. Finaum. O wiele łatwiej i rozsądniej podejmiesz decyzję o zaciągnięciu nowego zobowiązania, kiedy ekspert zajmie się obliczeniami oraz wyjaśni wszelkie kwestie związane z ryzykiem zaciągnięcia zobowiązania hipotecznego.
 4. Przygotuj się do wnioskowania o kredyt hipoteczny na wypadek, gdyby na rynku miały miejsce kolejne podwyżki stóp procentowych. Dopasuj typ nieruchomości i wysokość kredytu do swoich możliwości finansowych.
 5. Przeanalizuj swoją historię kredytową w BIK - samodzielnie lub ze specjalistą ocenisz, czy pozyskanie kredytu hipotecznego będzie w ogóle możliwe.
 6. Postaraj się odłożyć nieco oszczędności - zarówno na czarną godzinę, jak i na potrzebny wkład własny.
 7. Wybierz taką ofertę kredytu hipotecznego, która jest najatrakcyjniejsza pod względem warunków: niska prowizja, marża, stabilne oprocentowanie, a także jasno określone koszty okołokredytowe. 

Kredyt mieszkaniowy - na stałej czy zmiennej stopie?

Rada Polityki Pieniężnej realizuje aktualizację oprocentowania raz na miesiąc podczas posiedzenia, które aktualnie trwa aż 2 dni. Zaciągając kredyt hipoteczny w dzisiejszych czasach, warto dowiedzieć się, z jakim ryzykiem wiąże się zobowiązanie ze zmienną stopą procentową, a także, kiedy opłaca się wziąć kredyt na stałej stopie.

Ta druga opcja jest nieco bezpieczniejsza, choć w razie spadku stóp procentowych kredytobiorca będzie wtedy płacić okresowo więcej, gdyż jego rata nie ulegnie zmianie. W przypadku kredytu opartego na WIBOR (według danych analitycznych NBP) taka forma finansowania jest nieco korzystniejsza, aniżeli kredyty ze stałą stopą, która najczęściej jest chwilowo wyższa od stawki WIBOR 3M lub 6M.

Podsumowując: jeśli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny i czuć się bezpiecznie przez najbliższe kilka lat, koniecznie zdecyduj się na stałą stopę procentową. Jeśli możesz pozwolić sobie na rosnącą ratę kredytu i przetrwasz trudny czas wysokich stóp procentowych, pozostań na zmiennej stopie i czekaj cierpliwie na spadek kosztów dla takich kredytów, który nastąpi - prędzej czy później.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Raty 0%: Na czym polegają zakupy na raty zero procent i na co uważać?

Nie brakuje osób, które uważają, że raty 0 to tylko chwyt marketingowy. Czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie! Sieci handlowe przy współpracy z bankami są w stanie zaproponować finansowanie sprzętu RTV i AGD. Tego typu usługa dostępna jest także przy zakupie aut czy w sklepach meblowych. Jak zatem działa nieoprocentowana pożyczka? Czy zaciągając ją, […]

Czytaj wpis
Brakuje Ci na ratę kredytu? Wypróbuj 5 sprawdzonych rozwiązań

Na dzień przed pobraniem raty kredytu zaglądasz na konto i nagle oblewa Cię zimny pot. Brak wystarczających środków! Nie chcesz zepsuć swojej historii kredytowej i kolejny raz musisz wymyślić jak zorganizować pieniądze. Trzeba się spieszyć, ale nie warto panikować. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co zrobić w tego typu sytuacjach. Jak koszty kredytu wpływają na portfele […]

Czytaj wpis
Kredyt samochodowy: Co warto o nim wiedzieć i jak wybrać najlepszy dla siebie kredyt na samochód?

Carl Benz uznawany jest za twórcę pierwszego samochodu. Choć na początku żartowano z jego wynalazku, że „straszy konie”, to dzisiaj trudno sobie wyobrazić świat bez auta. Często jest ono niezbędne, aby dojechać do pracy, zawieźć pociechy do szkoły czy wyjechać na wakacje. Zdarza się, że samochód to element „kultu”, przedmiot kolekcjonerski lub po prostu marzenie. […]

Czytaj wpis
Zwrot podatku za 2023. Na jaką kwotę możesz liczyć?

W 2023 roku nie było dużych zmian w systemie podatkowym. Reforma wprowadzająca Polski ład w 2022 r. sprawiła, że większość podatników rozlicza się obecnie na skali podatkowej. Większa kwota wolna od podatku przyczyniła się do tego, że część osób w ogóle nie odprowadza podatku, a więc nie ma co liczyć na zwrot z urzędu skarbowego. […]

Czytaj wpis
Jak zawiesić działalność zarejestrowaną w CEIDG przez Internet?

Zawieszenie działalności gospodarczej to sytuacja, w której chcesz lub musisz na pewien czas wstrzymać prowadzenie swojej firmy. Najczęstszą jej przyczyną jest utrata płynności, która prowadzi do trudności w opłacaniu kosztów, składek i podatków. Obowiązujące w kraju przepisy zapewniają możliwość zawieszenia działalności.  W artykule odpowiemy m.in. na pytania: Czytaj dalej i poznaj więcej szczegółów. Jak przeprowadzić […]

Czytaj wpis
Kwalifikowany podpis elektroniczny to wygoda i standard w biznesie

Stanie w kolejkach do urzędu nikomu nie służy, dlatego przedsiębiorcy korzystają z narzędzi, umożliwiających ich ominięcie. Jednym z nich jest podpis elektroniczny, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe, ale możesz nim także podpisać dokument cyfrowy i zatwierdzić zmiany w KRS lub CEIDG. Co warto wiedzieć o podpisie elektronicznym i jak go uzyskać? Czym jest podpis kwalifikowany? […]

Czytaj wpis
Zakupy w sklepie internetowym - gdzie zgłosić oszustwo?

Choć rozwój nowoczesnych technologii przyczynia się do tego, że jesteśmy w stanie zamawiać towary i usługi o wiele szybciej, to jednak generuje to spore ryzyko wyłudzeń. Cyberprzestępcy czyhają na nieświadomych użytkowników internetu, którzy bez dłuższego namysłu klikają we wszystkie otrzymywane linki. Te są tworzone wyłącznie po to, aby wyłudzić pieniądze. Realizując zakupy przez internet, zwracajmy […]

Czytaj wpis
Wezwanie do zapłaty

Każdy dłużnik musi liczyć się z tym, że w razie nagminnego unikania odpowiedzialności i braku jakichkolwiek wpłat na poczet wierzytelności może otrzymać wezwanie do zapłaty. Wysyłanie pism o z przedsądowym, czyli ostatecznym wezwaniem do zapłaty to działania wierzycieli, które mają na celu polubowne załatwienie sprawy z dłużnikiem. To formalny dokument, który jest przygotowywany najczęściej wtedy, […]

Czytaj wpis
Czym jest płatność odroczona?

Płatności odroczone to nowoczesne usługi finansowe, które z roku na rok zyskują na popularności. To jednak wcale nie oznacza, że taka metoda realizowania płatności za zakup usług i produktów jest w 100% bezpieczna. Kiedy sięgamy po metodę płatności odroczonej, kupujemy towary albo usługi i płacimy za nie dopiero za jakiś czas. Takie formy płatności udostępniają […]

Czytaj wpis
Czym jest kosztorys budowlany?

Mianem kosztorysu budowlanego nazywamy dokument, który zawiera wyszczególnione wszystkie koszty związane z wybudowaniem budynku mieszkalnego. Choć rodzaje kosztorysów są różne i mogą zawierać całkowicie odmienne informacje, to jednak standardem w przypadku kosztorysu budowlanego są takie dane, jak: To dokument finansowy, który ma ogromne znaczenie dla każdej ze stron powiązanej z transakcją budowy domu lub innej […]

Czytaj wpis
Licytacja komornicza za długi

Każdy wierzyciel ma prawo do tego, aby ubiegać się spłaty pełnej kwoty zobowiązania zaciągniętego przez dłużnika wraz z należnymi odsetkami. Jeśli windykacja polubowna, terenowa, a nawet wysyłanie monitów o zadłużeniu nie przynosi żadnych efektów, wtedy może dojść do egzekucji komorniczej. Aby licytacja mieszkania na poczet spłaty zobowiązań finansowych mogła zostać zrealizowana, komornik musi mieć tzw. […]

Czytaj wpis
Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
1 2 3 9

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL