Na czym polega restrukturyzacja kredytu?

Podsumowanie artykułu

W dzisiejszych czasach wielu kredytobiorców ma problemy z terminową spłatą zadłużenia lub nawet z uregulowaniem długu w całości, np. w wyniku rosnących stóp procentowych dla kredytów na zmiennym oprocentowaniu. Oczywiście wyróżniamy wiele rozwiązań, które pozwalają na ograniczenie problemów ze spłatą zadłużenia. Szczególnie dobrą opcją jest restrukturyzacja kredytu. Wystarczy, że złożysz do banku wniosek o restrukturyzację kredytu, a zyskasz szansę na ograniczenie całkowitych kosztów kredytu, a także zmniejszenie miesięcznej wysokości zobowiązania.

Zastanawiasz się od dłuższego czasu, jak wyjść z długów, które stają się coraz bardziej problematyczne do spłaty? Wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne, pod warunkiem że skorzystasz z pomocy doświadczonego eksperta kredytowego lub poznasz kilka sposobów, na wyjście z zadłużenia obronną ręką.

Restrukturyzacja kredytu to nic innego jak pomoc w uniknięciu problemów finansowych. W odniesieniu do kredytobiorcy restrukturyzacja dotyczy głównie zmiany warunków umowy kredytowej. Mowa tu o wydłużeniu okresu spłaty kredytowania, zmianie wysokości marży banku, prowizji czy nawet oprocentowania. Warto jednak wiedzieć, że bank nie ma obowiązku zgadzać się na restrukturyzację kredytu gotówkowego, hipotecznego czy jakiegokolwiek innego. Jeśli jednak nie radzisz sobie ze spłatą kredytu, wykorzystałeś już wakacje kredytowe, a Twoim największym problemem jest aktualnie utrata pracy, koniecznie skontaktuj się z bankiem i zaproponuj wydłużenie okresu kredytowania lub inne warunki, które mogą zostać ujęte jako restrukturyzacja kredytu.

Restrukturyzacja kredytu - jak złożyć wniosek o restrukturyzację?

Złożenie wniosku o restrukturyzację kredytu jest dość proste. Wystarczy, że dobrze zaplanujesz swoje działania, a bank prawdopodobnie po złożonym wniosku zgodzi się na podpisanie aneksu do umowy na korzystniejszych warunkach finansowania. Zanim złożysz dokument do banku lub instytucji pozabankowej, koniecznie umieść we wniosku takie informacje, jak:

  • dane o Twojej aktualnej sytuacji finansowej,
  • propozycję restrukturyzacji kredytu, np. obniżenie marży,
  • dane osobowe oraz numer umowy kredytowej,
  • czytelny podpis.

Pisząc wniosek o restrukturyzację kredytu, możesz posłużyć się gotowym wnioskiem z sieci lub ze strony wybranej instytucji finansowej, która obsługuje Twoje zobowiązanie. Można powiedzieć, że złożenie wniosku o restrukturyzację kredytu jest tak samo proste, jak i złożenie wniosku o kredyt. Można to zrobić samodzielnie lub z pomocą doświadczonego eksperta Finaum, dzięki czemu dopełnienie wszelkich formalności jest o wiele łatwiejsze.

Na czym polega restrukturyzacja kredytu?

Wyjaśniając definicję restrukturyzacji kredytu, można powiedzieć, że jest to proces, w którym kredytobiorca ubiega się do instytucji finansującej o zmianę warunków kredytowania na specjalny wniosek. Warto jednak mieć na uwadze, że procedury restrukturyzacyjne mogą przybierać różne formy, a mianowicie:

  1. Wydłużenie okresu kredytowania - to najpopularniejsza forma zmiany warunków finansowania. Pozwala na zmniejszenie miesięcznych kosztów kredytu, przy czym całkowita kwota do spłaty staje się automatycznie większa - zasada działania jest podobna, jak w przypadku konsolidacji, choć wymaga nieco mniej formalności.
  2. Zawieszenie spłaty kredytu - takie rozwiązanie pozwala na okresowe zawieszenie rat kapitałowych, odsetkowych lub kapitałowo-odsetkowych na ustalony okres, najczęściej do 3 miesięcy w zależności od kredytodawcy.
  3. Ustanowienie zabezpieczenia na kredycie - dodatkowe zabezpieczenie to ciekawe rozwiązanie w ramach restrukturyzacji kredytu, dzięki któremu bank chętniej zgodzi się na obniżenie własnej marży lub zmianę oprocentowania na nieco niższe.
  4. Obniżenie marży/prowizji banku - to kolejny sposób, aby zmniejszyć miesięczne i całkowite koszty finansowania. Pamiętaj jednak, że bank nie ma obowiązku zgodzić się na takie rozwiązanie, w wyniku którego Ty będziesz spłacać mniejsze odsetki, ale bank będzie stratny w związku z mniejszym zyskiem za udzielenie kredytu.
  5. Zmiana oprocentowania kredytu - składając wniosek o restrukturyzację kredytu, możesz poprosić o zmianę oprocentowania, choć takie rozwiązanie raczej spotyka się z odmową po stronie kredytodawców. Niestety, ale w kwestii oprocentowania nie ma zbyt dużych możliwości negocjacji.

Oczywiście jest też inna opcja, która stanowi dodatkowe rozwiązanie w sytuacji, kiedy bank z pewnych powodów nie zgadza się na restrukturyzację. Możesz zdecydować się na przeniesienie kredytu do innego banku, na lepszych warunkach. Zanim jednak podejmiesz takie kroki, koniecznie sprawdź warunki finansowania wynikające z aktualnej umowy, aby nie narazić się na dodatkowe koszty wynikające z prowizji za wcześniejszą spłatę zadłużenia.

Uwaga! Restrukturyzacja kredytu daje spore możliwości, ale nie jest jedynym skutecznym wyjściem na ograniczenie wysokości swojego zadłużenia. Dobrze zbudowana poduszka finansowa to podstawa, jeśli chodzi o zabezpieczenie gospodarstwa domowego na wypadek nieprzewidzianych sytuacji losowych, które mogłyby rzutować na problemy ze spłatą zobowiązań.

Restrukturyzacja zadłużenia - jakich zobowiązań dotyczy?

Na specjalny wniosek kredytobiorcy bank może dokonać zawieszenia spłaty rat, wydłużyć okres spłaty kredytu, obniżyć marżę lub nawet zgodzić się na zmianę wartości oprocentowania nominalnego. Jeśli jednak chodzi o zmianę warunków spłaty długu, warto wiedzieć, że restrukturyzacja obejmuje takie zobowiązania, jak:

  • kredyty gotówkowe,
  • kredyty hipoteczne,
  • kredyty konsolidacyjne,
  • pożyczki ratalne.

Warto też zaznaczyć, że złożenie wniosku o zmianę warunków spłaty zobowiązania może generować pewne koszty, które są zależne od prowadzonej polityki przez bank. Najczęściej występujące koszty to te związane z podpisaniem aneksu do umowy w ramach restrukturyzacji warunków.

Zmiana warunków finansowania, czyli restrukturyzacja kredytu - podsumowanie

W kilku słowach podsumowania, warto wspomnieć, że każdy bank lub firma pożyczkowa ma pełne prawo odrzucić wniosek o restrukturyzację, który zostanie złożony na specjalnym druku przygotowanym przez kredytobiorcę. Dodatkowo ubieganie się o zmianę warunków finansowania jest możliwe tylko wtedy, kiedy kredytobiorca nie zalega ze spłatą zobowiązania. W przeciwnym razie bank praktycznie natychmiastowo odrzuci złożony wniosek. Jeśli chcesz ograniczyć swoje problemy związane ze spłatą kredytów lub pożyczek, koniecznie pomyśl o restrukturyzacji i wypracuj wspólnie z bankiem najrozsądniejsze rozwiązanie, które pomoże Ci wyjść z pętli kredytowej lub po prostu z wysokich długów.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na flipa - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego. Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house […]

Czytaj wpis
Kredyt na wakacje - a może pożyczka?

Poszukiwanie źródła finansowania na wakacyjny urlop może zająć sporo czasu. Na rynku jest wiele ofert kredytów i pożyczek na wakacje, z których możemy skorzystać. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się, jak wybrać najlepszy kredyt na wakacje dla siebie i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej. […]

Czytaj wpis
Pożyczka na alimenty i świadczenia rodzinne

W dzisiejszych czasach instytucje pozabankowe robią wszystko, aby pozyskać dodatkowych klientów i udzielić jak największej liczby pożyczek. Pożyczkodawcy często celują w grupy osób, które mają problemy z płynnością finansową i nie posiadają stabilnego źródła dochodu. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystywane są pożyczki na alimenty i świadczenia rodzinne, np. 500 plus. Chcesz dowiedzieć się, na jakich […]

Czytaj wpis
Pożyczka na 500 plus

Osoby potrzebujące nagłego zastrzyku dodatkowej gotówki coraz częściej wybierają firmy pozabankowe w celu podpisania umowy pożyczki lub chwilówki. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy pożyczkobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji musisz poszukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą Ci zbudować, chociażby minimalną zdolność finansową potrzebną do uzyskania pożyczki. Na rynku coraz częściej pojawiają się oferty […]

Czytaj wpis
Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Wyłudzenie kredytu i wszelkiego rodzaju oszustwa kredytowe to przestępstwo w rozumieniu Art. 297 Kodeksu karnego. Zgodnie z przepisami każdy, kto w celu uzyskania dla siebie od banku albo innej jednostki organizacyjnej korzyści finansowych nadużywa dobro osób trzeciej, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Według raportu InfoDOK Związku Banków Polskich w pierwszym kwartale 2023 […]

Czytaj wpis
Czy można zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny?

W dzisiejszych czasach do zaciągnięcia kredytu hipotecznego trzeba spełnić tylko kilka warunków wymaganych przez bank. To podstawa, aby móc ubiegać się o kolejne finansowanie związane z zakupem nieruchomości mieszkalnej. Poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego możesz zrealizować swoje marzenia o własnych czterech ścianach. Zakup wymarzonego domu to często wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku milionów złotych. […]

Czytaj wpis
Kredyt gotówkowy pod hipotekę

W dzisiejszych czasach banki proponują wiele ciekawych produktów finansowych, które umożliwiają pozyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel lub sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia. Coraz popularniejsze są kredyty gotówkowe pod hipotekę, których zasada działania jest podobna jak np. kredytu pod zastaw mieszkania lub kredytu pod zastaw domu. W przypadku kredytów gotówkowych z zabezpieczeniem hipotecznym kwota finansowania nie może […]

Czytaj wpis
Chwilówki w weekend - jak to działa?

Banki komercyjne i większość firm pożyczkowych działa wyłącznie od poniedziałku do piątku. To spore ograniczenie, szczególnie dla osób, które chcą zdobyć dodatkowe pieniądze w nocy, późnym wieczorem lub w dni wolne od pracy. Obecnie na rynku pojawiają się propozycje chwilówek w weekend, które są przyznawane przez instytucje pozabankowe.  Jak to działa? Zasada jest prosta. Wystarczy, […]

Czytaj wpis
Kredyt na remont domu lub mieszkania

Kredyt na remont to dobre rozwiązanie przydatne przede wszystkim na etapie planowania kompleksowego remontu nieruchomości lub wykończenia. Decydując się na zaciągnięcie nowego zobowiązania w banku, koniecznie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje finansowania. Możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania, standardowy kredyt lub pożyczkę gotówkową. Możliwości jest mnóstwo. Warto jednak podpisać taką umowę kredytu […]

Czytaj wpis
Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu oznacza całkowite zakończenie egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji sprawa ma swój koniec, ale nie ze względu na pozytywne zakończenie wszczętego postępowania egzekucyjnego. Umorzenie następuje wtedy, kiedy komornik w trakcie realizowanych czynności związanych z odzyskiwaniem należności napotka problemy i przeszkody umożliwiające zaspokojenie potrzeb wierzyciela. Wtedy następuje przekazanie sprawy do rozpatrzenia przez […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
1 2 3 8

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL