Na czym polega restrukturyzacja kredytu?

Podsumowanie artykułu

W dzisiejszych czasach wielu kredytobiorców ma problemy z terminową spłatą zadłużenia lub nawet z uregulowaniem długu w całości, np. w wyniku rosnących stóp procentowych dla kredytów na zmiennym oprocentowaniu. Oczywiście wyróżniamy wiele rozwiązań, które pozwalają na ograniczenie problemów ze spłatą zadłużenia. Szczególnie dobrą opcją jest restrukturyzacja kredytu. Wystarczy, że złożysz do banku wniosek o restrukturyzację kredytu, a zyskasz szansę na ograniczenie całkowitych kosztów kredytu, a także zmniejszenie miesięcznej wysokości zobowiązania.

Zastanawiasz się od dłuższego czasu, jak wyjść z długów, które stają się coraz bardziej problematyczne do spłaty? Wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne, pod warunkiem że skorzystasz z pomocy doświadczonego eksperta kredytowego lub poznasz kilka sposobów, na wyjście z zadłużenia obronną ręką.

Restrukturyzacja kredytu to nic innego jak pomoc w uniknięciu problemów finansowych. W odniesieniu do kredytobiorcy restrukturyzacja dotyczy głównie zmiany warunków umowy kredytowej. Mowa tu o wydłużeniu okresu spłaty kredytowania, zmianie wysokości marży banku, prowizji czy nawet oprocentowania. Warto jednak wiedzieć, że bank nie ma obowiązku zgadzać się na restrukturyzację kredytu gotówkowego, hipotecznego czy jakiegokolwiek innego. Jeśli jednak nie radzisz sobie ze spłatą kredytu, wykorzystałeś już wakacje kredytowe, a Twoim największym problemem jest aktualnie utrata pracy, koniecznie skontaktuj się z bankiem i zaproponuj wydłużenie okresu kredytowania lub inne warunki, które mogą zostać ujęte jako restrukturyzacja kredytu.

Restrukturyzacja kredytu - jak złożyć wniosek o restrukturyzację?

Złożenie wniosku o restrukturyzację kredytu jest dość proste. Wystarczy, że dobrze zaplanujesz swoje działania, a bank prawdopodobnie po złożonym wniosku zgodzi się na podpisanie aneksu do umowy na korzystniejszych warunkach finansowania. Zanim złożysz dokument do banku lub instytucji pozabankowej, koniecznie umieść we wniosku takie informacje, jak:

 • dane o Twojej aktualnej sytuacji finansowej,
 • propozycję restrukturyzacji kredytu, np. obniżenie marży,
 • dane osobowe oraz numer umowy kredytowej,
 • czytelny podpis.

Pisząc wniosek o restrukturyzację kredytu, możesz posłużyć się gotowym wnioskiem z sieci lub ze strony wybranej instytucji finansowej, która obsługuje Twoje zobowiązanie. Można powiedzieć, że złożenie wniosku o restrukturyzację kredytu jest tak samo proste, jak i złożenie wniosku o kredyt. Można to zrobić samodzielnie lub z pomocą doświadczonego eksperta Finaum, dzięki czemu dopełnienie wszelkich formalności jest o wiele łatwiejsze.

Na czym polega restrukturyzacja kredytu?

Wyjaśniając definicję restrukturyzacji kredytu, można powiedzieć, że jest to proces, w którym kredytobiorca ubiega się do instytucji finansującej o zmianę warunków kredytowania na specjalny wniosek. Warto jednak mieć na uwadze, że procedury restrukturyzacyjne mogą przybierać różne formy, a mianowicie:

 1. Wydłużenie okresu kredytowania - to najpopularniejsza forma zmiany warunków finansowania. Pozwala na zmniejszenie miesięcznych kosztów kredytu, przy czym całkowita kwota do spłaty staje się automatycznie większa - zasada działania jest podobna, jak w przypadku konsolidacji, choć wymaga nieco mniej formalności.
 2. Zawieszenie spłaty kredytu - takie rozwiązanie pozwala na okresowe zawieszenie rat kapitałowych, odsetkowych lub kapitałowo-odsetkowych na ustalony okres, najczęściej do 3 miesięcy w zależności od kredytodawcy.
 3. Ustanowienie zabezpieczenia na kredycie - dodatkowe zabezpieczenie to ciekawe rozwiązanie w ramach restrukturyzacji kredytu, dzięki któremu bank chętniej zgodzi się na obniżenie własnej marży lub zmianę oprocentowania na nieco niższe.
 4. Obniżenie marży/prowizji banku - to kolejny sposób, aby zmniejszyć miesięczne i całkowite koszty finansowania. Pamiętaj jednak, że bank nie ma obowiązku zgodzić się na takie rozwiązanie, w wyniku którego Ty będziesz spłacać mniejsze odsetki, ale bank będzie stratny w związku z mniejszym zyskiem za udzielenie kredytu.
 5. Zmiana oprocentowania kredytu - składając wniosek o restrukturyzację kredytu, możesz poprosić o zmianę oprocentowania, choć takie rozwiązanie raczej spotyka się z odmową po stronie kredytodawców. Niestety, ale w kwestii oprocentowania nie ma zbyt dużych możliwości negocjacji.

Oczywiście jest też inna opcja, która stanowi dodatkowe rozwiązanie w sytuacji, kiedy bank z pewnych powodów nie zgadza się na restrukturyzację. Możesz zdecydować się na przeniesienie kredytu do innego banku, na lepszych warunkach. Zanim jednak podejmiesz takie kroki, koniecznie sprawdź warunki finansowania wynikające z aktualnej umowy, aby nie narazić się na dodatkowe koszty wynikające z prowizji za wcześniejszą spłatę zadłużenia.

Uwaga! Restrukturyzacja kredytu daje spore możliwości, ale nie jest jedynym skutecznym wyjściem na ograniczenie wysokości swojego zadłużenia. Dobrze zbudowana poduszka finansowa to podstawa, jeśli chodzi o zabezpieczenie gospodarstwa domowego na wypadek nieprzewidzianych sytuacji losowych, które mogłyby rzutować na problemy ze spłatą zobowiązań.

Restrukturyzacja zadłużenia - jakich zobowiązań dotyczy?

Na specjalny wniosek kredytobiorcy bank może dokonać zawieszenia spłaty rat, wydłużyć okres spłaty kredytu, obniżyć marżę lub nawet zgodzić się na zmianę wartości oprocentowania nominalnego. Jeśli jednak chodzi o zmianę warunków spłaty długu, warto wiedzieć, że restrukturyzacja obejmuje takie zobowiązania, jak:

 • kredyty gotówkowe,
 • kredyty hipoteczne,
 • kredyty konsolidacyjne,
 • pożyczki ratalne.

Warto też zaznaczyć, że złożenie wniosku o zmianę warunków spłaty zobowiązania może generować pewne koszty, które są zależne od prowadzonej polityki przez bank. Najczęściej występujące koszty to te związane z podpisaniem aneksu do umowy w ramach restrukturyzacji warunków.

Zmiana warunków finansowania, czyli restrukturyzacja kredytu - podsumowanie

W kilku słowach podsumowania, warto wspomnieć, że każdy bank lub firma pożyczkowa ma pełne prawo odrzucić wniosek o restrukturyzację, który zostanie złożony na specjalnym druku przygotowanym przez kredytobiorcę. Dodatkowo ubieganie się o zmianę warunków finansowania jest możliwe tylko wtedy, kiedy kredytobiorca nie zalega ze spłatą zobowiązania. W przeciwnym razie bank praktycznie natychmiastowo odrzuci złożony wniosek. Jeśli chcesz ograniczyć swoje problemy związane ze spłatą kredytów lub pożyczek, koniecznie pomyśl o restrukturyzacji i wypracuj wspólnie z bankiem najrozsądniejsze rozwiązanie, które pomoże Ci wyjść z pętli kredytowej lub po prostu z wysokich długów.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?

Jeszcze dwie dekady temu karta kredytowa, najlepiej złota lub platynowa, były symbolem statusu. Dzisiaj tego typu produktu dostępne są praktycznie dla wszystkich. Zamożne osoby mogą liczyć na wysokie limity sięgające miliona złotych i prestiżowe usługi concierge. Patrząc bardziej przyziemnie, karty kredytowe dostępne są dla szerokiego grona klientów banków. Co warto o nich wiedzieć? Karty kredytowe […]

Czytaj wpis
Na czym polega kredyt ratalny i co o nim warto wiedzieć? 

Nie za wszystkie zakupy trzeba płacić z bieżących środków lub z oszczędności. Zdarzają się też nieprzewidziane sytuacje, w których potrzebujesz większej sumy pieniędzy. Zepsuta lodówka, zgubiony laptop czy zalany telefon to przedmioty, bez których ciężko się obejść w dzisiejszych czasach. Jeśli brakuje Ci gotówki i potrzebujesz szybko nowego sprzętu, to z pomocą przychodzi kredyt ratalny. […]

Czytaj wpis
Kredyt na samochód używany – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Dane urzędowe pokazują, że w 2020 roku tylko 14% zarejestrowanych pojazdów stanowiły nowe auta. Większość Polaków kupuje używane pojazdy. Dlaczego wybieramy auta z drugiej ręki? Jest wiele powodów, a głównym z nich jest cena. Samochody używane są tańsze od nowych odpowiedników i część właścicieli nie chce inwestować w coś, co szybko traci na wartości. Ceny […]

Czytaj wpis
Pożyczka na dowód osobisty bez zaświadczeń o dochodach

Zdarza się, że szybko potrzebujesz gotówki. Czasami bank, z którym współpracujesz, jest skory pożyczyć Ci pieniądze bez większych formalności. Jednak bywa i tak, że potrzebne są dodatkowe dokumenty, jak np. zaświadczenie o dochodach. Przeważnie trzeba na nie zaczekać, a ponadto bank lubi zweryfikować jego wiarygodność w miejscu Twojej pracy, co trwa. Jeśli nie masz czasu […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL