Promesa kredytowa - co to takiego?

Podsumowanie artykułu

Planowanie kredytu mieszkaniowego lub innego zobowiązania w banku bywa mocno stresujące. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, jak bank wyliczy zdolność kredytową i czy wyda pozytywną decyzję kredytową o przyznaniu finansowania. Aby zabezpieczyć swoje interesy, warto poprosić wybraną instytucję o wydanie promesy kredytowej. To pismo, które jest obietnicą udzielenia finansowania na ustalonych wcześniej warunkach.

Promesa kredytowa to rodzaj dokumentu, który jest wystawiany dla wnioskującego kredytobiorcy, celem zapewnienia, że po czasie finansowanie zostanie przyznane na wcześniej ustalonych warunkach. Warto dodać, że wystawienie promesy kredytowej ma charakter oficjalnej obietnicy ze strony banku odnośnie do udzielenia kredytu na umownie określonych warunkach.

Warto dodać, że pismo tego typu jest w stanie wydać większość banków, ale tylko na specjalny wniosek potencjalnego klienta. Pisemne zaświadczenie o możliwości otrzymania kredytu na konkretnych warunkach powinno być opieczętowane pieczątką banku oraz podpisane przez osoby zainteresowane transakcją. To szczególnie przydatne rozwiązanie, kiedy planujesz podpisać umowę na kredyt hipoteczny. Podpisanie umowy z deweloperem wiąże się z ryzykiem utraty zadatku w razie nieotrzymania kredytu. Z tego względu, promesa kredytowa jest często wykorzystywana przez osoby, które chcą kupić nowe lokum mieszkalne na kredyt.

Promesa kredytowa, czyli gwarancja udzielenia kredytu

Składając wniosek kredytowy do banku, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. Niestety, ale nigdy nie ma gwarancji, że bank umożliwi pozyskanie dodatkowej gotówki po złożeniu wniosku. Wszystko jest uzależnione od indywidualnej oceny zdolności kredytowej oraz weryfikacji wpisów w rejestrach dłużników. Często zdarza się, że nawet wiarygodny kredytobiorca otrzymuje decyzję odmowną, np. z tytułu zbyt niskich lub niestabilnych dochodów.

Aby zabezpieczyć zakup nieruchomości, niesamowicie przydatna jest promesa kredytu. Dlaczego? Otóż ten dokument to swego rodzaju gwarancja przyznania finansowania, a więc pewność podpisania umowy kredytowej w późniejszym terminie, bez konieczności ponownego rozpatrzenia wniosku.

Głównym celem promesy kredytowej jest potwierdzenie zdolności kredytowej konsumenta. Taka deklaracja może być wymagana przez inwestora, który sprzedaje nieruchomość. Dzięki temu strony transakcji nie tracą czasu na formalności i bez większego ryzyka, że umowa kredytu nie dojdzie do skutku, mogą podpisać umowę kupna-sprzedaży lokalu mieszkalnego lub usługowego.

Z oficjalnym pismem od banku o zapewnieniu o zdolności kredytowej klienta oraz możliwości udzielenia finansowania można odpowiedzieć na o wiele więcej ofert sprzedaży nieruchomości. Potencjalny sprzedający chętniej podpiszą umowę z klientem, który będzie w stanie szybko pozyskać finansowanie bankowe na zakup mieszkania lub domu.

Ile kosztuje i czym jest promesa kredytowa?

Do niedawna promesa kredytowa nie była popularną formą współpracy klientów z bankami komercyjnymi w Polsce. Niemniej jednak zmieniająca się sytuacja na rynku nieruchomości spowodowała, że coraz większa liczba kredytobiorców potrzebuje promesy, czyli obietnicy o uznaniu zdolności kredytowej.

W dzisiejszych czasach większość banków nie pobiera żadnych opłat za przyjęcie wniosku o wydanie promesy kredytowej. Darmowe promesy są wydawane na podstawie dostarczonej dokumentacji do wniosku kredytowego. Bank dopiero po ocenie zdolności kredytowej i wiarygodności klienta może podjąć decyzję i ustosunkować się do wniosku o promesę uzyskania kredytu w przyszłości.

Uwaga! Uzyskanie promesy kredytowej nigdy nie daje 100% gwarancji, że bank udzieli finansowania, np. na zakup nieruchomości mieszkalnej.

To jednak informacja, która jest informacją dla strony o tym, że zdolność kredytowa na dzień wydania promesy jest wystarczająca, aby otrzymać pozytywną decyzję kredytową.

W jakich sytuacjach promesa kredytowa nie będzie wiążąca dla banku?

  • zmiana sytuacji finansowej kredytobiorcy,
  • powiększenie się rodziny, czyli dodatkowe osoby na utrzymaniu kredytobiorcy (to rzutuje na zdolność kredytową),
  • pojawienie się negatywnych wpisów w rejestrach BIK i innych bazach dłużników,
  • zmiana przepisów Prawa bankowego odnośnie do udzielania kredytów,
  • odmowa udzielenia finansowania ze względu na kwestie sporne związane z wybraną nieruchomością.

Jak widzisz, przyznanie promesy kredytowej nie jest jednoznaczne ze 100% możliwością podpisania umowy kredytu w późniejszym czasie. Pełną gwarancję, że będziesz w stanie zaciągnąć kredyt, daje tylko pozytywna decyzja po weryfikacji wniosku kredytowego. 

Czy każdy bank może wydać promesę kredytową?

W Polsce praktycznie każdy bank komercyjny jest w stanie wydać promesę kredytową na specjalny wniosek klienta. Taki dokument najczęściej jest wydawany w przypadku ubiegania się o kredyt mieszkaniowy, którego kwota opiewa najczęściej na kilkaset tysięcy złotych.

Instytucje finansowe mają dwie możliwości, jeśli chodzi o przeanalizowanie zdolności kredytowej klienta i wydanie promesy. Taki dokument można przyznać na konkretną kwotę zobowiązania lub w odniesieniu do zakupu wybranej nieruchomości. To drugie rozwiązanie jest nieco korzystniejsze dla klienta, gdyż można operować konkretną ceną lokum, na które chcemy zaciągnąć kredyt.

Promesa na konkretną nieruchomość jest trudniejsza do uzyskania, gdyż bank musi dokładnie przeanalizować sytuację finansową klienta - podobnie jak po złożeniu wniosku kredytowego. Takie rozwiązanie jest jednak korzystniejsze. Dlaczego? Otóż złożenie wniosku o promesę kredytową na daną nieruchomość to gwarancja niezawodności dokumentu.

Jakie dane zawiera promesa kredytowa?

Banki, które udzielają promesy kredytowej, są w stanie wydać ten dokument w dwóch formach: uproszczonej oraz pełnej. Rodzaj wydawanego dokumentu zależy od indywidualnej polityki banku. Warto dodać, że promesa kredytowa jest dokumentem, który zawiera wyłącznie informacje o zdolności kredytowej klienta oraz rodzaju kredytu, który może zostać przyznany potencjalnemu kredytobiorcy. W tym przypadku promesa jest nazywana uproszczoną i może stanowić niewiążącą deklarację dla banku.

Składając wniosek o wydanie obietnicy banku dotyczącej udzielenia kredytu na konkretną kwotę lub nieruchomość, można mieć większą pewność, że finansowanie zostanie przyznane po czasie, o ile nie wystąpią żadne przesłanki do zmiany decyzji. W tym przypadku dokument promesy kredytowej zawiera takie informacje, jak: metraż nieruchomości, status prawny, cena zakupu, wpisy do ksiąg wieczystych. Takiej decyzji bank nie może wycofać i będzie zobowiązany do przyznania kredytu na ustalonych warunkach.

Odmowa udzielenia promesy kredytowej - co zrobić?

Banki komercyjne w Polsce mają pełne prawo do tego, aby odmówić wydania promesy kredytowej. Oczywiście jest to możliwe tylko w uzasadnionych sytuacjach, a instytucja jest zobowiązana do wyjaśnienia podjętej decyzji. Większość instytucji finansowych w Polsce nie robi problemów z wydaniem promesy. Niemniej jednak, co zrobić, kiedy kredytodawca nie chce wydać takiego dokumentu? To nic strasznego!

Czasem lepiej złożyć od razu wniosek o przyznanie finansowania, gdyż analiza wniosku kredytowego jest mniej absorbująca i jednorazowa. Nawet jeśli otrzymasz promesę, po czasie będziesz zobowiązany do złożenia wniosku kredytowego i przejścia całej procedury weryfikacyjnej od początku, choć wiele zależy od wewnętrznej polityki banku.

Podsumowując: stuprocentową pewność o przyznaniu kredytu hipotecznego daje wyłącznie otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. Promesa to jedynie dokument, który stanowi pewne zabezpieczenie dla sprzedającego nieruchomość. Potwierdzając zdolność kredytową w ramach promesy, można nieco szybciej dopełnić pierwsze formalności związane z kupnem lokum mieszkalnego.

Czy są jakieś alternatywy dla promesy kredytowej?

Niestety nie. Jedyna opcja, która będzie zamienna dla promesy to złożenie wniosku kredytowego i oczekiwanie na wydanie decyzji przez bank o przyznaniu finansowania. To jednak dobry sposób, aby upewnić się o możliwości pozyskania kredytu na zakup mieszkania czy domu.

Czy promesa kredytowa ułatwia zakup nieruchomości?

Zdecydowanie tak. Uzyskanie promesy kredytowej od konkretnego banku, choć nie jest gwarancją otrzymania kredytu, to jednak ułatwia prowadzenie negocjacji ze sprzedającymi oraz daje większe pole do weryfikacji ofert sprzedaży nieruchomości.

Kiedy promesa kredytowa traci ważność?

Są pewne sytuacje, w których wydana promesa kredytowa może stracić ważność i nie będzie obowiązywała. Wszelkie zmiany sytuacji dochodowej kredytobiorcy, nowelizacja przepisów bankowych czy nawet zmiana wysokości oprocentowania przez Radę Polityki Pieniężnej - to wszystko może rzutować na nieważność wydanej promesy kredytowej.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na flipa - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego. Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house […]

Czytaj wpis
Kredyt na wakacje - a może pożyczka?

Poszukiwanie źródła finansowania na wakacyjny urlop może zająć sporo czasu. Na rynku jest wiele ofert kredytów i pożyczek na wakacje, z których możemy skorzystać. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się, jak wybrać najlepszy kredyt na wakacje dla siebie i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej. […]

Czytaj wpis
Pożyczka na alimenty i świadczenia rodzinne

W dzisiejszych czasach instytucje pozabankowe robią wszystko, aby pozyskać dodatkowych klientów i udzielić jak największej liczby pożyczek. Pożyczkodawcy często celują w grupy osób, które mają problemy z płynnością finansową i nie posiadają stabilnego źródła dochodu. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystywane są pożyczki na alimenty i świadczenia rodzinne, np. 500 plus. Chcesz dowiedzieć się, na jakich […]

Czytaj wpis
Pożyczka na 500 plus

Osoby potrzebujące nagłego zastrzyku dodatkowej gotówki coraz częściej wybierają firmy pozabankowe w celu podpisania umowy pożyczki lub chwilówki. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy pożyczkobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji musisz poszukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą Ci zbudować, chociażby minimalną zdolność finansową potrzebną do uzyskania pożyczki. Na rynku coraz częściej pojawiają się oferty […]

Czytaj wpis
Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Wyłudzenie kredytu i wszelkiego rodzaju oszustwa kredytowe to przestępstwo w rozumieniu Art. 297 Kodeksu karnego. Zgodnie z przepisami każdy, kto w celu uzyskania dla siebie od banku albo innej jednostki organizacyjnej korzyści finansowych nadużywa dobro osób trzeciej, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Według raportu InfoDOK Związku Banków Polskich w pierwszym kwartale 2023 […]

Czytaj wpis
Czy można zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny?

W dzisiejszych czasach do zaciągnięcia kredytu hipotecznego trzeba spełnić tylko kilka warunków wymaganych przez bank. To podstawa, aby móc ubiegać się o kolejne finansowanie związane z zakupem nieruchomości mieszkalnej. Poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego możesz zrealizować swoje marzenia o własnych czterech ścianach. Zakup wymarzonego domu to często wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku milionów złotych. […]

Czytaj wpis
Kredyt gotówkowy pod hipotekę

W dzisiejszych czasach banki proponują wiele ciekawych produktów finansowych, które umożliwiają pozyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel lub sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia. Coraz popularniejsze są kredyty gotówkowe pod hipotekę, których zasada działania jest podobna jak np. kredytu pod zastaw mieszkania lub kredytu pod zastaw domu. W przypadku kredytów gotówkowych z zabezpieczeniem hipotecznym kwota finansowania nie może […]

Czytaj wpis
Chwilówki w weekend - jak to działa?

Banki komercyjne i większość firm pożyczkowych działa wyłącznie od poniedziałku do piątku. To spore ograniczenie, szczególnie dla osób, które chcą zdobyć dodatkowe pieniądze w nocy, późnym wieczorem lub w dni wolne od pracy. Obecnie na rynku pojawiają się propozycje chwilówek w weekend, które są przyznawane przez instytucje pozabankowe.  Jak to działa? Zasada jest prosta. Wystarczy, […]

Czytaj wpis
Kredyt na remont domu lub mieszkania

Kredyt na remont to dobre rozwiązanie przydatne przede wszystkim na etapie planowania kompleksowego remontu nieruchomości lub wykończenia. Decydując się na zaciągnięcie nowego zobowiązania w banku, koniecznie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje finansowania. Możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania, standardowy kredyt lub pożyczkę gotówkową. Możliwości jest mnóstwo. Warto jednak podpisać taką umowę kredytu […]

Czytaj wpis
Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu oznacza całkowite zakończenie egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji sprawa ma swój koniec, ale nie ze względu na pozytywne zakończenie wszczętego postępowania egzekucyjnego. Umorzenie następuje wtedy, kiedy komornik w trakcie realizowanych czynności związanych z odzyskiwaniem należności napotka problemy i przeszkody umożliwiające zaspokojenie potrzeb wierzyciela. Wtedy następuje przekazanie sprawy do rozpatrzenia przez […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
1 2 3 8

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL