Promesa kredytowa - co to takiego?

Podsumowanie artykułu

Planowanie kredytu mieszkaniowego lub innego zobowiązania w banku bywa mocno stresujące. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, jak bank wyliczy zdolność kredytową i czy wyda pozytywną decyzję kredytową o przyznaniu finansowania. Aby zabezpieczyć swoje interesy, warto poprosić wybraną instytucję o wydanie promesy kredytowej. To pismo, które jest obietnicą udzielenia finansowania na ustalonych wcześniej warunkach.

Promesa kredytowa to rodzaj dokumentu, który jest wystawiany dla wnioskującego kredytobiorcy, celem zapewnienia, że po czasie finansowanie zostanie przyznane na wcześniej ustalonych warunkach. Warto dodać, że wystawienie promesy kredytowej ma charakter oficjalnej obietnicy ze strony banku odnośnie do udzielenia kredytu na umownie określonych warunkach.

Warto dodać, że pismo tego typu jest w stanie wydać większość banków, ale tylko na specjalny wniosek potencjalnego klienta. Pisemne zaświadczenie o możliwości otrzymania kredytu na konkretnych warunkach powinno być opieczętowane pieczątką banku oraz podpisane przez osoby zainteresowane transakcją. To szczególnie przydatne rozwiązanie, kiedy planujesz podpisać umowę na kredyt hipoteczny. Podpisanie umowy z deweloperem wiąże się z ryzykiem utraty zadatku w razie nieotrzymania kredytu. Z tego względu, promesa kredytowa jest często wykorzystywana przez osoby, które chcą kupić nowe lokum mieszkalne na kredyt.

Promesa kredytowa, czyli gwarancja udzielenia kredytu

Składając wniosek kredytowy do banku, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. Niestety, ale nigdy nie ma gwarancji, że bank umożliwi pozyskanie dodatkowej gotówki po złożeniu wniosku. Wszystko jest uzależnione od indywidualnej oceny zdolności kredytowej oraz weryfikacji wpisów w rejestrach dłużników. Często zdarza się, że nawet wiarygodny kredytobiorca otrzymuje decyzję odmowną, np. z tytułu zbyt niskich lub niestabilnych dochodów.

Aby zabezpieczyć zakup nieruchomości, niesamowicie przydatna jest promesa kredytu. Dlaczego? Otóż ten dokument to swego rodzaju gwarancja przyznania finansowania, a więc pewność podpisania umowy kredytowej w późniejszym terminie, bez konieczności ponownego rozpatrzenia wniosku.

Głównym celem promesy kredytowej jest potwierdzenie zdolności kredytowej konsumenta. Taka deklaracja może być wymagana przez inwestora, który sprzedaje nieruchomość. Dzięki temu strony transakcji nie tracą czasu na formalności i bez większego ryzyka, że umowa kredytu nie dojdzie do skutku, mogą podpisać umowę kupna-sprzedaży lokalu mieszkalnego lub usługowego.

Z oficjalnym pismem od banku o zapewnieniu o zdolności kredytowej klienta oraz możliwości udzielenia finansowania można odpowiedzieć na o wiele więcej ofert sprzedaży nieruchomości. Potencjalny sprzedający chętniej podpiszą umowę z klientem, który będzie w stanie szybko pozyskać finansowanie bankowe na zakup mieszkania lub domu.

Ile kosztuje i czym jest promesa kredytowa?

Do niedawna promesa kredytowa nie była popularną formą współpracy klientów z bankami komercyjnymi w Polsce. Niemniej jednak zmieniająca się sytuacja na rynku nieruchomości spowodowała, że coraz większa liczba kredytobiorców potrzebuje promesy, czyli obietnicy o uznaniu zdolności kredytowej.

W dzisiejszych czasach większość banków nie pobiera żadnych opłat za przyjęcie wniosku o wydanie promesy kredytowej. Darmowe promesy są wydawane na podstawie dostarczonej dokumentacji do wniosku kredytowego. Bank dopiero po ocenie zdolności kredytowej i wiarygodności klienta może podjąć decyzję i ustosunkować się do wniosku o promesę uzyskania kredytu w przyszłości.

Uwaga! Uzyskanie promesy kredytowej nigdy nie daje 100% gwarancji, że bank udzieli finansowania, np. na zakup nieruchomości mieszkalnej.

To jednak informacja, która jest informacją dla strony o tym, że zdolność kredytowa na dzień wydania promesy jest wystarczająca, aby otrzymać pozytywną decyzję kredytową.

W jakich sytuacjach promesa kredytowa nie będzie wiążąca dla banku?

  • zmiana sytuacji finansowej kredytobiorcy,
  • powiększenie się rodziny, czyli dodatkowe osoby na utrzymaniu kredytobiorcy (to rzutuje na zdolność kredytową),
  • pojawienie się negatywnych wpisów w rejestrach BIK i innych bazach dłużników,
  • zmiana przepisów Prawa bankowego odnośnie do udzielania kredytów,
  • odmowa udzielenia finansowania ze względu na kwestie sporne związane z wybraną nieruchomością.

Jak widzisz, przyznanie promesy kredytowej nie jest jednoznaczne ze 100% możliwością podpisania umowy kredytu w późniejszym czasie. Pełną gwarancję, że będziesz w stanie zaciągnąć kredyt, daje tylko pozytywna decyzja po weryfikacji wniosku kredytowego. 

Czy każdy bank może wydać promesę kredytową?

W Polsce praktycznie każdy bank komercyjny jest w stanie wydać promesę kredytową na specjalny wniosek klienta. Taki dokument najczęściej jest wydawany w przypadku ubiegania się o kredyt mieszkaniowy, którego kwota opiewa najczęściej na kilkaset tysięcy złotych.

Instytucje finansowe mają dwie możliwości, jeśli chodzi o przeanalizowanie zdolności kredytowej klienta i wydanie promesy. Taki dokument można przyznać na konkretną kwotę zobowiązania lub w odniesieniu do zakupu wybranej nieruchomości. To drugie rozwiązanie jest nieco korzystniejsze dla klienta, gdyż można operować konkretną ceną lokum, na które chcemy zaciągnąć kredyt.

Promesa na konkretną nieruchomość jest trudniejsza do uzyskania, gdyż bank musi dokładnie przeanalizować sytuację finansową klienta - podobnie jak po złożeniu wniosku kredytowego. Takie rozwiązanie jest jednak korzystniejsze. Dlaczego? Otóż złożenie wniosku o promesę kredytową na daną nieruchomość to gwarancja niezawodności dokumentu.

Jakie dane zawiera promesa kredytowa?

Banki, które udzielają promesy kredytowej, są w stanie wydać ten dokument w dwóch formach: uproszczonej oraz pełnej. Rodzaj wydawanego dokumentu zależy od indywidualnej polityki banku. Warto dodać, że promesa kredytowa jest dokumentem, który zawiera wyłącznie informacje o zdolności kredytowej klienta oraz rodzaju kredytu, który może zostać przyznany potencjalnemu kredytobiorcy. W tym przypadku promesa jest nazywana uproszczoną i może stanowić niewiążącą deklarację dla banku.

Składając wniosek o wydanie obietnicy banku dotyczącej udzielenia kredytu na konkretną kwotę lub nieruchomość, można mieć większą pewność, że finansowanie zostanie przyznane po czasie, o ile nie wystąpią żadne przesłanki do zmiany decyzji. W tym przypadku dokument promesy kredytowej zawiera takie informacje, jak: metraż nieruchomości, status prawny, cena zakupu, wpisy do ksiąg wieczystych. Takiej decyzji bank nie może wycofać i będzie zobowiązany do przyznania kredytu na ustalonych warunkach.

Odmowa udzielenia promesy kredytowej - co zrobić?

Banki komercyjne w Polsce mają pełne prawo do tego, aby odmówić wydania promesy kredytowej. Oczywiście jest to możliwe tylko w uzasadnionych sytuacjach, a instytucja jest zobowiązana do wyjaśnienia podjętej decyzji. Większość instytucji finansowych w Polsce nie robi problemów z wydaniem promesy. Niemniej jednak, co zrobić, kiedy kredytodawca nie chce wydać takiego dokumentu? To nic strasznego!

Czasem lepiej złożyć od razu wniosek o przyznanie finansowania, gdyż analiza wniosku kredytowego jest mniej absorbująca i jednorazowa. Nawet jeśli otrzymasz promesę, po czasie będziesz zobowiązany do złożenia wniosku kredytowego i przejścia całej procedury weryfikacyjnej od początku, choć wiele zależy od wewnętrznej polityki banku.

Podsumowując: stuprocentową pewność o przyznaniu kredytu hipotecznego daje wyłącznie otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. Promesa to jedynie dokument, który stanowi pewne zabezpieczenie dla sprzedającego nieruchomość. Potwierdzając zdolność kredytową w ramach promesy, można nieco szybciej dopełnić pierwsze formalności związane z kupnem lokum mieszkalnego.

Czy są jakieś alternatywy dla promesy kredytowej?

Niestety nie. Jedyna opcja, która będzie zamienna dla promesy to złożenie wniosku kredytowego i oczekiwanie na wydanie decyzji przez bank o przyznaniu finansowania. To jednak dobry sposób, aby upewnić się o możliwości pozyskania kredytu na zakup mieszkania czy domu.

Czy promesa kredytowa ułatwia zakup nieruchomości?

Zdecydowanie tak. Uzyskanie promesy kredytowej od konkretnego banku, choć nie jest gwarancją otrzymania kredytu, to jednak ułatwia prowadzenie negocjacji ze sprzedającymi oraz daje większe pole do weryfikacji ofert sprzedaży nieruchomości.

Kiedy promesa kredytowa traci ważność?

Są pewne sytuacje, w których wydana promesa kredytowa może stracić ważność i nie będzie obowiązywała. Wszelkie zmiany sytuacji dochodowej kredytobiorcy, nowelizacja przepisów bankowych czy nawet zmiana wysokości oprocentowania przez Radę Polityki Pieniężnej - to wszystko może rzutować na nieważność wydanej promesy kredytowej.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
Kim jest dłużnik wekslowy?

Dłużnik wekslowy to osoba, która zdecydowała się na złożenie podpisu na wekslu oraz jest za niego w 100% odpowiedzialna i zobowiązana do ewentualnego uregulowania zadłużenia. Mianem dłużnika wekslowego nazywamy też: remitenta, trasanta, indosanta, awalistę oraz wyręczyciela. Szczegółowe wyjaśnienia tych pojęć znajdziesz w dalszej części tego artykułu. Dłużników wekslowych dzielimy na wtórnych oraz głównych. Zgodnie z […]

Czytaj wpis
Koszty komornicze - co to za opłaty?

Wszystkie czynności realizowane przez komornika są odpłatne. Niestety odzyskiwanie należności (nawet tych niewielkich) zawsze wiąże się z naliczeniem kosztów komorniczych. Te są uzależnione od wartości odzyskanych środków na poczet spłaty wierzytelności. Postępowanie egzekucyjne to czynności, które polegają na odzyskaniu zaległych wierzytelności, które nie zostały dotychczas spłacone przez dłużnika. Nawet niewielkie kwoty zadłużenia mogą generować koszty […]

Czytaj wpis
Giełda długów i wierzytelności

Jest wiele metod, które pozwalają na odzyskanie pieniędzy od dłużników. Często wybieranym rozwiązaniem jest giełda wierzytelności, z której może skorzystać praktycznie każdy - zarówno bank, firma pożyczkowa, pożyczkodawca niezwiązany z instytucjami finansowymi, a także podmioty gospodarcze. A zatem czym jest giełda długów? To serwis online, gdzie można dokonać transakcji kupna-sprzedaży wierzytelności. W praktyce jest to […]

Czytaj wpis
Zwolnienie z PCC

Ministerstwo Finansów w Polsce wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych nabywców nieruchomości mieszkalnych, postanowiło nieco znowelizować przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych z rynku wtórnego. To danina, która wynosi aktualnie 2% wartości nabywanej nieruchomości. W przypadku obiektów o znacznej wartości okazuje się, że podatek od czynności cywilnoprawnych pochłania znaczną część budżetu przeznaczonego na zakup domu lub mieszkania. […]

Czytaj wpis
Dziedziczenie długów - jak uniknąć odpowiedzialności?

W Polsce obowiązują przepisy Prawa spadkowego, które zmieniają się wraz z wprowadzanymi nowelizacjami ustaw. Niemniej jednak to podstawowy dokument prawny, który wyjaśnia zasady dziedziczenia długów, a także majątku po osobach zmarłych. Prawo spadkowe jest po prostu zbiorem informacji i przepisów regulujących wszystkie kwestie związane z dziedziczeniem - nieruchomości, pieniędzy, a nawet długów spadkowych. Na pewno […]

Czytaj wpis
Auto na raty - czy warto?

Kupując nowy samochód, najczęściej wiąże się to z wydatkiem sumy wynoszącej co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na tak duży wydatek. Z tego względu na rynku pojawiły się oferty leasingów konsumenckich, które umożliwiają zakup auta na raty. Umowa finansowa nowego lub używanego samochodu ma podobne warunki jak standardowy kredyt gotówkowy, […]

Czytaj wpis
Pożyczka w domu klienta

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób po prostu nie ma czasu na to, aby osobiście dopełnić formalności związanych z kredytem w banku. To samo tyczy się zobowiązań pozabankowych. Są też inne sytuacje, w których pożyczka bez wychodzenia z domu jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie chcesz, aby ktokolwiek z rodziny zobaczył, że zaciągnąłeś nowe zobowiązanie lub […]

Czytaj wpis
Jak działa kredyt oddłużeniowy?

Kredytobiorcy z problemami związanymi ze spłatą aktualnych zobowiązań finansowych poszukują jak najkorzystniejszych opcji, aby wyjść z trudnej sytuacji życiowej. Kiedy rata kredytu okazuje się zbyt wysoka, wiele osób podejmuje pochopne decyzje i zaciąga kolejne zobowiązania pozabankowe i bankowe. To rzutuje nie tylko negatywnie na wysokość ewentualnej zdolności kredytowej, ale także może z czasem generować problemy […]

Czytaj wpis
Czym jest wskaźnik LTV?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania na kredyt hipoteczny, musisz dokładnie przeanalizować sytuację na rynku finansowym i ustalić maksymalną wartość nieruchomości, na którą możesz sobie pozwolić. Instytucje finansowe podczas weryfikacji wniosków sprawdzają wiele kryteriów, które rzutują na Twoje szanse uzyskania pozytywnej decyzji o przyznaniu finansowania. Kluczowym czynnikiem w trakcie ubiegania się o kredyt mieszkaniowy jest […]

Czytaj wpis
Podatek PCC, czyli podatek od kupna mieszkania

Koszty związane z nabyciem nieruchomości to nie tylko kwota zakupu mieszkania, ale także wszystkie koszty dodatkowe oraz kredytowe, które musisz ponieść jako potencjalny nabywca. Decydując się na kredyt hipoteczny w celu nabycia nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego już wtedy narażasz się na dość wysokie koszty - przede wszystkim odsetki do zapłaty na rzecz banku. […]

Czytaj wpis
Czym jest harmonogram spłaty kredytu?

Każdy kredyt bankowy i pożyczka pozabankowa ma z góry ustalone warunki spłaty zobowiązania. Każda instytucja finansowa w Polsce ustala warunki i terminy spłaty indywidualnie, tak, aby dopasować wysokość miesięcznych rat i terminy płatności do potrzeb klienta. Musisz zatem wiedzieć, że harmonogram spłaty kredytu obowiązuje w przypadku kredytów: gotówkowych, hipotecznych, konsolidacyjnych, ratalnych, firmowych, a nawet dla […]

Czytaj wpis
1 2 3 7

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL