Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Podsumowanie artykułu

Płatności zbliżeniowe to dla jednych wygodny sposób na uregulowanie rachunku w barze, kawiarni czy sklepie. Z kolei dla innych to „czarna magia”. Jeśli Ty także chcesz płacić wygodniej i szybciej, a przy tym mieć pewność, że robisz to bezpiecznie, przeczytaj niniejszy artykuł, skonfiguruj płatności bezstykowe i uwolnij swój czas!

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z tego typu ułatwienia?

Płatności zbliżeniowe – jak działają?

Wygoda i prostota. Tymi dwoma słowami można określić płatności zbliżeniowe. Do jej przeprowadzania używa się karty wydanej do rachunku bankowego lub skonfigurowanego smartfona albo smartwatcha. Sama płatność jest banalna. Wystarczy przyłożyć kartę lub urządzenie do terminala płatniczego, aby uregulować rachunek.

płatności zbliżeniowe

Coś dla umysłów technicznych. Płatności bezdotykowe opierają się na indukcji elektromagnetycznej. W momencie przyłożenia karty do terminala przesyłany jest sygnał z danymi wymaganymi do zrealizowania płatności.


Warto wiedzieć!

Płatności zbliżeniowe działają w dwie strony. Kupujesz produkt i płacisz za niego kartą. Jeśli chcesz go zwrócić, to sprzedawca nie odda Ci gotówki, tylko poprosi o przyłożenie karty (telefonu, zegarka), aby zrealizować transfer.


Płatność zbliżeniowa – jakie są jej rodzaje?

Już nie tylko karta bankowa, ale także urządzenia elektroniczne i różnego rodzaju dodatki umożliwiają płatności zbliżeniowe. Czym możesz zapłacić?

 • Karta płatnicza – do płatności można użyć karty debetowej, karty kredytowej, a także przedpłaconej.
 • Urządzenie z modułem NFC – smartfon lub smartwatch.
 • Naklejka zbliżeniowa – nakleisz ją na telefon. Dostępne są także np. breloki.
 • Implanty podskórne NFC – innowacyjne rozwiązanie, które na razie nie jest zbyt popularne.

Warto pamiętać o BLIK-u. Transakcję blik przeprowadza się poprzez wpisanie ciągu cyfr na terminalu płatniczym lub w aplikacji bankowej. Niemniej istnieje także możliwość wariantu płacenia bezstykowego.

Planujesz zakup nowego smartfona, a może masz inne potrzeby? Pożyczka gotówkowa może pomóc je zaspokoić. Za zakupy możesz zapłacić zbliżeniowo.

Płatności zbliżeniowe kartą

W celu przeprowadzenia transakcji wystarczy przyłożyć kartę do terminalu płatniczego. Odczytania informacji i pomyślne sfinalizowanie operacji jest szybkie, dzięki wspomnianej indukcji elektromagnetycznej. W Polsce można korzystać z tej metody płatności bez podawania PIN-u do 100 złotych. Większe transakcje wymagają autoryzacji.


Ważne!

System może losowo poprosić Cię o wprowadzenie PIN-u, nawet jeśli transakcja opiewa na kilka złotych. Jest to najpewniej zabezpieczenie ze strony banku, aby w przypadku kradzieży lub zgubienia kart, znalazca nie „wyczyścił” konta małymi transakcjami.


Płatności zbliżeniowe telefonem 

Przybywa zwolenników płatności telefonami i innymi elektronicznymi urządzeniami. Wystarczy, że są one wyposażone w antenę NFC (Near-Field Communication), aby pomyślnie przeprowadzić operację. 

Technologia w połączeniu z aplikacją bankową umożliwiają zamianę telefonu w mobilny portfel. Jest to atrakcyjne rozwiązanie powszechnie wykorzystywane w Polsce i na całym świecie. W obecnych czasach łatwiej zapomnieć portfela niż telefonu. Możesz na nim mieć także swój dowód osobisty czy prawo jazdy, a więc plik dokumentów w portfelu nie jest Ci niezbędny do sprawnego funkcjonowania.

płatności zbliżeniowe

Od strony technicznej płatności zbliżeniowe telefonem dzięki np. weryfikacji biometrycznej – odcisk palca, skan twarzy, nie wymagają podawania PIN-u na terminalu, nawet jeśli płatność przekracza 100 złotych. Co istotne, za zakupy zapłacisz nawet wtedy, gdy urządzenie nie ma dostępu do Internetu.

Za dużo obciążeń na głowie? Kredyt konsolidacyjny pozwoli Ci obniżyć raty i odetchnąć. Sprawdź, jak to działa.

Czy bezpiecznie jest płacić zbliżeniowo? Co warto wiedzieć?

Należność w sklepie, restauracji czy nawet kupując bilet parkingowy, możesz użyć urządzenia smart. Przykładasz je do czytnika i zabezpieczony przesył danych potwierdza transakcję. Zaraz po wykonaniu operacji czytnik terminalu zostaje wyłączony. Uniemożliwia to przechwycenie środków przez osobę postronną.

W przypadku operacji na wyższe kwoty pojawia się dodatkowo konieczność wprowadzenia PIN-u. Unikaj PIN-ów prostych do złamania jak 1234, 4321 czy 1111. Zadbaj, aby był  to kod trudny do odgadnięcia nawet przez przypadek.

W przypadku zgubienia karty z funkcją zbliżeniową pojawia się pewna niedogodność. Trudno powiedzieć, kiedy zorientujesz się, że karta zniknęła. Do tego czasu „szczęśliwy znalazca” może wykonywać płatności do 100 złotych. W przypadku zaginięcia karty najlepiej ją zastrzec i zamówić nową. 

Płatności przy użyciu smartfona są bardziej bezpieczne. Wszystko dlatego, że płatność możliwa jest dopiero po odblokowaniu telefonu. Chyba że masz naklejkę do płatności zbliżeniowych, a to może generować pewne ryzyko nadużyć.

Zadbaj o to, aby karta płatnicza nigdy nie znajdowała się w widocznym miejscu. Nie udostępniaj nieupoważnionym osobom żadnych narzędzi do realizacji płatności. Dla własnego spokoju ustaw limity płatności kartą.

Przeczytaj także: Na czym polega kredyt ratalny i co o nim warto wiedzieć?

Płatności zbliżeniowe nie działają – co zrobić?

Karty płatnicze z technologią zbliżeniową wykorzystują niemal niezawodną technologię. Trudności w realizacji płatności bezdotykowych zdarzają się bardzo rzadko. Jeśli jednak pojawią się kłopoty, to warto zacząć od znalezienia przyczyny problemu. Zdarza się, że przeszkodą w realizacji transakcji będzie niesprawny terminal, ale bywa i tak, że to uszkodzona karta uniemożliwia zapłacenie. 

Co robić, jeśli karta nie działa? Przetestują ją na innym terminalu. Jeśli problem nadal występuje, to najpewniej został uszkodzony chip. Wówczas należy zawnioskować o wydanie nowej karty. Pamiętaj także, że karty mają określony termin ważności. Po pewnym czasie automatycznie przestają działać. Datę ważności karty znajdziesz nadrukowaną na jej powierzchni.

płatności zbliżeniowe

W przypadku telefonów również trzeba znaleźć przyczynę usterki. Czasami aktualizacja softu może namieszać w ustawieniach. Zacznij od sprawdzenia, czy masz włączone NFC w telefonie. Jeśli wszystko jest w porządku, sprawdź ustawienia w bankowości elektronicznej. Weryfikacja tych elementów powinna pomóc w rozwiązaniu problemu. Jeśli problem nadal występuje, skontaktuj się z infolinią banku.

Płatności zbliżeniowe nie działają? Możliwe rozwiązania:

 • Sprawdź ustawienia karty – upewnij się, że karta jest aktywna. Jeśli masz nową kartę, to pierwsza transakcja będzie wymagała użycia chipa i wprowadzenia kodu PIN. Jeśli masz kartę dłużej, upewnij się, że nie jest mechanicznie uszkodzona.
 • Sprawdź stan konta bankowego – czasami po prostu brakuje pieniędzy na rachunku, a wówczas system odrzuci płatność. Szybki rzut oka do aplikacji mobilnej i sprawdzisz swój stan konta.
 • Sprawdź ustawienia aplikacji – upewnij się, że funkcja płatności zbliżeniowych jest włączona.
 • Prawidłowy odczyt karty – zwróć uwagę, czy poprawnie przykładasz kartę do terminalu i czy nic nie blokuje sygnału, np. inna karta w portfelu.
 • Zaktualizuj oprogramowanie – stary soft może generować problemy z odczytem sygnału. Z kolei aktualizacja może też zmienić ustawienia w telefonie, co może wymagać ponownej konfiguracji.
 • Skorzystaj z pomocy technicznej – jeśli nic nie działa, to zadzwoń na infolinię i poproś o pomoc.

Odblokowanie płatności zbliżeniowych może przebiegać różnie. Wiele zależy od danej sytuacji i używanych urządzeń oraz aplikacji. Zachowaj cierpliwość i skorzystaj z pomocy banku, jeśli nie możesz samodzielnie rozwiązać problemu.

Jakie oprogramowanie do płatności bezstykowych?

Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz pobierać żadnych aplikacji, aby korzystać z karty płatniczej. Wystarczy, że przyłożysz ją do czytnika płatniczego i już. Operacja zostanie zrealizowana automatycznie za pośrednictwem wbudowanego chipu.

W urządzeniach mobilnych sprawdź, czy moduł NFC jest włączony. W tym wypadku potrzebne będzie pobranie i skonfigurowanie aplikacji mobilnej banku. Przeważnie są one dostępne na urządzenia z systemem Android lub iOS.

Zbliżeniowo zapłacisz, nie tylko sięgając po środki na koncie osobistym. Fintechy i pozabankowe systemy płatnicze, jak Google Pay, Revolut czy Apple Pay, także umożliwiają płatności zbliżeniowe. Jako użytkownik tworzysz wirtualną kartę płatniczą, np. w telefonie i za jej pośrednictwem zrealizujesz transakcje.

Jak przeprowadzić płatność bezdotykową?

Standardowy przebieg płatności zbliżeniowej wygląda następująco:

 1. Sprzedawca w sklepie wprowadza kwotę do zapłaty.
 2. Przykładasz do terminalu kartę, telefon, zegarek, breloczek lub inny gadżet do płacenia.
 3. Czytnik odbiera sygnał z urządzenia.
 4. Operacja zostaje zrealizowana, co najczęściej w tym momencie pojawia się sygnał dźwiękowy.
 5. Z Twojego rachunku została pobrana określona kwota.

Do realizacji płatności przygotuj kartę lub telefon. W tym drugim przypadku powinien on być odblokowany i mieć włączoną funkcję NFC. Po zakończeniu płatności na ekranie pojawi się potwierdzenie.

Gdzie można płacić zbliżeniowo? Tam, gdzie jest terminal płatniczy

W Polsce praktycznie wszędzie gdzie zainstalowany jest system płatności zbliżeniowych. W sklepach znajdziesz je przy terminalu płatniczym, ale to nie jedyne miejsce. Za miejsce postojowe możesz zapłacić zbliżeniowo w parkometrze. Dostępne są także automaty vedingowe, które mają możliwość realizacji tego typu transakcji. To wygodne, szczególnie że nie zawsze masz pod ręką monety, żeby zapłacić za parking lub wrzucić do automatu z jedzeniem i kawą.

Na świecie płatności zbliżeniowe także są powszechnie dostępne. Zdarzają się jednak egzotyczne kraje, gdzie tego typu usługa nie jest dostępna. Przeszkodą mogą być także ograniczenia sprzętowe. Niektóre smartwatche z NFC nie współpracują z aplikacjami płatniczymi polskich banków.

Przeczytaj także: Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Jak aktywować kartę płatniczą, aby płacić nią zbliżeniowo?

Większość wydawanych kart Visa i Mastercard ma funkcję płatności zbliżeniowych. Na plastiku znajdziesz symbol fali / sygnału, który jest tego potwierdzeniem. Warto wiedzieć, że karty Mastercard mają w nazwie „PayPass”, a karty Visa „payWave”.

Mając kartę debetową, należy ją aktywować. Zrobisz to w bankowości elektronicznej. Wystarczy wejść na ustawienia karty i w szczegółach znajdziesz „transakcje zbliżeniowe”. Kliknij na status „włącz” i to tyle. Alternatywnie możesz skontaktować się z infolinią bankową.

Jeśli masz nową kartę, to system wymusi zabezpieczenie jej kodem PIN. Będzie go trzeba podać także przy pierwszej płatności kartą, niezależnie od kwoty transakcji. Wiedz, że włączenie lub wyłączenie funkcji płatności zbliżeniowej jest możliwe w dowolnym momencie. 

Co istotne, po wyłączeniu tej opcji telefonem już nie zapłacisz, ale karta nadal będzie spełniać swoją funkcję, tyle że autoryzacja będzie wymagała włożenia plastiku do terminala i potwierdzenia operacji PIN-em.

Jak włączyć płatności zbliżeniowe w telefonie?

Płatności zbliżeniowe są dostępne po uruchomieniu komunikacji NFC. Opcja dostępna jest w panelu funkcji smartfona. Wystarczy ściągnąć palcem ekran, gdzie np. włączasz głośność czy tryb samolotowy. Wśród ikon znajdziesz tę oznaczoną jako „NFC” lub „komunikacja NFC”. Wystarczy na nią kliknąć, aby włączyć lub wyłączyć.

Pamiętaj, że należy skonfigurować aplikację mobilną, aby móc realizować płatności zbliżeniowe. Przy pierwszym uruchomieniu apka może poprosić Cię o zgodę na wykonywanie operacji zbliżeniowych. Po zakończeniu konfiguracji będziesz mógł korzystać z płatności bezstykowych.

Płać wygodniej!

Nikt nie lubi stać w kolejkach. Płatności mobilne to okazja, aby nieco przyspieszyć obsługę lub samoobsługę przy kasie. Wystarczy karta z możliwością płatności zbliżeniowych, smartfon lub inne urządzenie, które daje taką możliwość. Dzięki temu zapłacisz szybciej za większe i mniejsze zakupy.

Osoby aktywne fizycznie, które lubią jogging, nie biorą ze sobą portfela, a często nawet telefonu. Jeśli podczas biegu poczujesz pragnienie lub spotkasz znajomego i postanowicie iść na kawę, to za zakupy możesz zapłacić zegarkiem. Nie dość, że zmierzysz dystans, dodasz informacje o kaloriach, to na dodatek nikt nie będzie podejrzewał Cię o brak płatności, gdy wybiegniesz w pośpiechu z kawiarni. To jogging, prawda?

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?

Jeszcze dwie dekady temu karta kredytowa, najlepiej złota lub platynowa, były symbolem statusu. Dzisiaj tego typu produktu dostępne są praktycznie dla wszystkich. Zamożne osoby mogą liczyć na wysokie limity sięgające miliona złotych i prestiżowe usługi concierge. Patrząc bardziej przyziemnie, karty kredytowe dostępne są dla szerokiego grona klientów banków. Co warto o nich wiedzieć? Karty kredytowe […]

Czytaj wpis
Na czym polega kredyt ratalny i co o nim warto wiedzieć? 

Nie za wszystkie zakupy trzeba płacić z bieżących środków lub z oszczędności. Zdarzają się też nieprzewidziane sytuacje, w których potrzebujesz większej sumy pieniędzy. Zepsuta lodówka, zgubiony laptop czy zalany telefon to przedmioty, bez których ciężko się obejść w dzisiejszych czasach. Jeśli brakuje Ci gotówki i potrzebujesz szybko nowego sprzętu, to z pomocą przychodzi kredyt ratalny. […]

Czytaj wpis
Kredyt na samochód używany – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Dane urzędowe pokazują, że w 2020 roku tylko 14% zarejestrowanych pojazdów stanowiły nowe auta. Większość Polaków kupuje używane pojazdy. Dlaczego wybieramy auta z drugiej ręki? Jest wiele powodów, a głównym z nich jest cena. Samochody używane są tańsze od nowych odpowiedników i część właścicieli nie chce inwestować w coś, co szybko traci na wartości. Ceny […]

Czytaj wpis
Pożyczka na dowód osobisty bez zaświadczeń o dochodach

Zdarza się, że szybko potrzebujesz gotówki. Czasami bank, z którym współpracujesz, jest skory pożyczyć Ci pieniądze bez większych formalności. Jednak bywa i tak, że potrzebne są dodatkowe dokumenty, jak np. zaświadczenie o dochodach. Przeważnie trzeba na nie zaczekać, a ponadto bank lubi zweryfikować jego wiarygodność w miejscu Twojej pracy, co trwa. Jeśli nie masz czasu […]

Czytaj wpis
Raty 0%: Na czym polegają zakupy na raty zero procent i na co uważać?

Nie brakuje osób, które uważają, że raty 0 to tylko chwyt marketingowy. Czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie! Sieci handlowe przy współpracy z bankami są w stanie zaproponować finansowanie sprzętu RTV i AGD. Tego typu usługa dostępna jest także przy zakupie aut czy w sklepach meblowych. Jak zatem działa nieoprocentowana pożyczka? Czy zaciągając ją, […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL