Do otrzymania kredytu bankowego lub pożyczki w firmie pozabankowej zawsze potrzebna jest zdolność kredytowa, chociażby minimalna. Brak regularnych wpływów na konto lub nadmierne zadłużenie może rzutować na ocenę zdolności kredytowej przez instytucję finansującą. Chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzić swoją zdolność kredytową i kiedy warto to zrobić? Doskonale trafiłeś. W naszym poradniku znajdziesz kilka kluczowych informacji i dowiesz się, jak obliczyć zdolność kredytową przed złożeniem wniosku o kredyt.
Zdolność kredytowa to nic innego, jak ocena klienta przez bank w odniesieniu do możliwości spłaty miesięcznych rat zobowiązania wraz z naliczonymi odsetkami. W trakcie weryfikacji zdolności kredytowej np. do kredytu hipotecznego trzeba wziąć pod uwagę kilka składowych, ale najważniejsze to dochody i zobowiązania finansowe.
Przed rozpoczęciem procesu wnioskowania o kredyt zawsze warto przeanalizować na własną rękę swoje możliwości finansowe oraz sytuację gospodarstwa domowego. To podstawa, aby uniknąć w przyszłości negatywnych wpisów w rejestrach Biura Informacji Kredytowej, np. w związku z nieterminową spłatą zobowiązania.
Obliczanie zdolności kredytowej odbywa się na podstawie co najmniej kilku parametrów. Banki i firmy pożyczkowe często wymagają od klientów zaświadczeń o dochodach od pracodawców oraz wyciągów z konta bankowego. To tylko niewielki odsetek informacji, który może rzutować na maksymalną kwotę kredytu, jaka będzie dostępna dla potencjalnego kredytobiorcy.
Istotne informacje, które rzutują na wysokość zdolności kredytowej to:
Dodatkowe czynniki, które mogą realnie wpływać na zdolność kredytową to: liczba dzieci i osób na utrzymaniu, staż pracy w firmie, zawód, status majątkowy, wykształcenie, a nawet wiek kredytobiorcy.
Lista danych, które mogą rzutować na wysokość zdolności kredytowej klienta, jest naprawdę spora. Jeśli chcesz uzyskać kredyt bankowy, koniecznie zdecyduj się na weryfikację swoich możliwości finansowych. W ten sposób unikniesz sytuacji, w których wniosek o kredyt hipoteczny lub inne zobowiązanie zostałby odrzucony - właśnie ze względu na występowanie niestabilnej sytuacji finansowej.
A może chcesz dowiedzieć się, jak poprawić zdolność kredytową? W innym wpisie na naszym blogu znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zmaksymalizować szansę, aby otrzymać kredyt hipoteczny, gotówkowy lub jakiekolwiek inne zobowiązanie.
Każdy bank oblicza zdolność kredytową tuż przed zaakceptowaniem wniosku kredytobiorcy. Ocena wiarygodności klienta przez instytucję finansową może rzutować na ostateczną decyzję kredytową. Bank ma prawo zmniejszyć kwotę zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami tak, aby kwota zobowiązania nie obciążała nadmiernie budżetu kredytobiorcy.
Własną zdolność kredytową warto sprawdzić przede wszystkim przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny. To długoterminowe zobowiązanie, które opiewa najczęściej na kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych. Po weryfikacji zdolności finansowej łatwo ocenisz swoje szanse na kredyt hipoteczny i w razie potrzeby podejmiesz stosowne działania, aby mieć wyższą zdolność.
Sytuacje, w których również warto zweryfikować poziom swojej zdolności kredytowej to:
Na podstawie zdolności kredytowej bank oceni, na jaką kwotę kredytu możesz liczyć. Warto mieć na uwadze, że im wyższa zdolność kredytowa, tym większe szanse na szybsze pozyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Jeśli zastanawiasz się, jaką maksymalną kwotę kredytu możesz dostać - weryfikacja zdolności i Twojej historii kredytowej będzie pierwszą czynnością, którą należy wykonać.
Jeśli chcesz uniknąć żmudnych obliczeń i skomplikowanego gromadzenia informacji na temat swojej sytuacji dochodowej, możesz skorzystać z internetowego kalkulatora kredytowego. To narzędzie, które pomoże Ci obliczyć zdolność do spłaty dowolnie wybranego zobowiązania. Zasadę działania kalkulatora zdolności kredytowej dla kredytu można opisać w kilku krokach.
Po uzupełnieniu formularza kalkulatora zdolności kredytowej w ciągu kilku sekund otrzymasz orientacyjne wyliczenia, które pomogą Ci ocenić możliwość zaciągnięcia nowego zobowiązania w Twojej sytuacji finansowej.
Jest wiele sytuacji, w których jako kredytobiorca możesz narazić się na redukcję zdolności kredytowej. Czynniki, które obniżają zdolność kredytową to:
Każde działanie, które obciąża domowy budżet, rzutuje na wysokość zdolności kredytowej. Im będzie mniejsza, tym mniejsze będą Twoje szanse na pozyskanie nowego zobowiązania bankowego i pozabankowego. Pamiętaj o tym, zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki w kierunku podpisania nowej umowy kredytu, pożyczki lub sprzedaży ratalnej.
Niestety tak. Mowa tu zarówno o pozytywnych, jak i negatywnych wpisach, np. w rejestrach BIK. Jeśli w Twojej historii bank znajdzie wiele niekorzystnych wpisów świadczących o opóźnieniach w spłacie zobowiązań, prawdopodobnie nie będzie skory do udzielenia kolejnego kredytu lub pożyczki.
Oczywiście, że tak. Takie rozwiązania proponują wyłącznie firmy pozabankowe, które udzielają finansowania z uproszczoną procedurą weryfikacji klienta. Niemniej jednak korzystanie z takich form finansowania bywa nieopłacalne, szczególnie ze względu na wysokie koszty finansowania związane z naliczanymi odsetkami.
Sposobów na poprawę zdolności kredytowej jest wiele, choć w przypadku posiadania kart z limitem kredytowym nie trzeba szukać specjalnych rozwiązań. Dlaczego? Otóż karta kredytowa z limitem do kilku tysięcy złotych nie obciąża nadmiernie domowego budżetu. Jeśli jednak chcesz zmaksymalizować swoje szanse na nowy kredyt, możesz zamknąć kartę i sprawdzić zdolność kredytową online.