Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Podsumowanie artykułu

Planujesz zaciągnąć kredyt gotówkowy, hipoteczny lub pożyczkę pozabankową? A może interesuje Cię konsolidacja kredytów? Niezależnie od wybranej formy finansowania - kluczowym wyznacznikiem dla instytucji finansowych będzie Twoja zdolność kredytowa. To wskaźnik opierający się na miesięcznych dochodach i zobowiązaniach gospodarstwa domowego. Na jego podstawie banki i firmy pożyczkowe są w stanie zweryfikować Twoje możliwości związane z pozyskaniem finansowania w określonej kwocie. Jeśli zdolność kredytowa będzie na niskim poziomie - kwota zobowiązania zostanie odpowiednio zmniejszona lub otrzymasz odmowną decyzję od kredytodawcy.

Do otrzymania kredytu bankowego lub pożyczki w firmie pozabankowej zawsze potrzebna jest zdolność kredytowa, chociażby minimalna. Brak regularnych wpływów na konto lub nadmierne zadłużenie może rzutować na ocenę zdolności kredytowej przez instytucję finansującą. Chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzić swoją zdolność kredytową i kiedy warto to zrobić? Doskonale trafiłeś. W naszym poradniku znajdziesz kilka kluczowych informacji i dowiesz się, jak obliczyć zdolność kredytową przed złożeniem wniosku o kredyt.

Zdolność kredytowa to nic innego, jak ocena klienta przez bank w odniesieniu do możliwości spłaty miesięcznych rat zobowiązania wraz z naliczonymi odsetkami. W trakcie weryfikacji zdolności kredytowej np. do kredytu hipotecznego trzeba wziąć pod uwagę kilka składowych, ale najważniejsze to dochody i zobowiązania finansowe.

Sprawdzanie zdolności kredytowej - jakie dane trzeba uwzględnić?

Przed rozpoczęciem procesu wnioskowania o kredyt zawsze warto przeanalizować na własną rękę swoje możliwości finansowe oraz sytuację gospodarstwa domowego. To podstawa, aby uniknąć w przyszłości negatywnych wpisów w rejestrach Biura Informacji Kredytowej, np. w związku z nieterminową spłatą zobowiązania.

Obliczanie zdolności kredytowej odbywa się na podstawie co najmniej kilku parametrów. Banki i firmy pożyczkowe często wymagają od klientów zaświadczeń o dochodach od pracodawców oraz wyciągów z konta bankowego. To tylko niewielki odsetek informacji, który może rzutować na maksymalną kwotę kredytu, jaka będzie dostępna dla potencjalnego kredytobiorcy.

Istotne informacje, które rzutują na wysokość zdolności kredytowej to:

  • wnioskowana kwota kredytu,
  • okres spłaty - im dłuższy, tym większa zdolność kredytowa,
  • całkowite koszty kredytowe,
  • wniesiony wkład własny - w przypadku kredytu hipotecznego,
  • wysokość miesięcznych dochodów,
  • źródło dochodów, np. umowa o pracę,
  • rodzaj wybranych rat dla wnioskowanego zobowiązania,
  • miesięczne wydatki gospodarstwa domowego,
  • obciążenia finansowe budżetu, np. inne kredyty i pożyczki,
  • historia w raporcie BIK,
  • wpisy w rejestrach dłużników.

Dodatkowe czynniki, które mogą realnie wpływać na zdolność kredytową to: liczba dzieci i osób na utrzymaniu, staż pracy w firmie, zawód, status majątkowy, wykształcenie, a nawet wiek kredytobiorcy. 

Lista danych, które mogą rzutować na wysokość zdolności kredytowej klienta, jest naprawdę spora. Jeśli chcesz uzyskać kredyt bankowy, koniecznie zdecyduj się na weryfikację swoich możliwości finansowych. W ten sposób unikniesz sytuacji, w których wniosek o kredyt hipoteczny lub inne zobowiązanie zostałby odrzucony - właśnie ze względu na występowanie niestabilnej sytuacji finansowej.

A może chcesz dowiedzieć się, jak poprawić zdolność kredytową? W innym wpisie na naszym blogu znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zmaksymalizować szansę, aby otrzymać kredyt hipoteczny, gotówkowy lub jakiekolwiek inne zobowiązanie.

Kiedy warto sprawdzić zdolność kredytową?

Każdy bank oblicza zdolność kredytową tuż przed zaakceptowaniem wniosku kredytobiorcy. Ocena wiarygodności klienta przez instytucję finansową może rzutować na ostateczną decyzję kredytową. Bank ma prawo zmniejszyć kwotę zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami tak, aby kwota zobowiązania nie obciążała nadmiernie budżetu kredytobiorcy.

Własną zdolność kredytową warto sprawdzić przede wszystkim przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny. To długoterminowe zobowiązanie, które opiewa najczęściej na kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych. Po weryfikacji zdolności finansowej łatwo ocenisz swoje szanse na kredyt hipoteczny i w razie potrzeby podejmiesz stosowne działania, aby mieć wyższą zdolność.

Sytuacje, w których również warto zweryfikować poziom swojej zdolności kredytowej to:

  • ubieganie się o kredyt samochodowy lub leasing,
  • wnioskowanie o pożyczkę pozabankową,
  • chęć podżyrowania kredytu innej osobie.

Na podstawie zdolności kredytowej bank oceni, na jaką kwotę kredytu możesz liczyć. Warto mieć na uwadze, że im wyższa zdolność kredytowa, tym większe szanse na szybsze pozyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Jeśli zastanawiasz się, jaką maksymalną kwotę kredytu możesz dostać - weryfikacja zdolności i Twojej historii kredytowej będzie pierwszą czynnością, którą należy wykonać.

Kalkulator zdolności kredytowej - jak to działa?

Jeśli chcesz uniknąć żmudnych obliczeń i skomplikowanego gromadzenia informacji na temat swojej sytuacji dochodowej, możesz skorzystać z internetowego kalkulatora kredytowego. To narzędzie, które pomoże Ci obliczyć zdolność do spłaty dowolnie wybranego zobowiązania. Zasadę działania kalkulatora zdolności kredytowej dla kredytu można opisać w kilku krokach.

  1. Ustal preferowaną kwotę zobowiązania i okres spłaty.
  2. Podaj źródło i wysokość miesięcznych dochodów.
  3. Wskaż wysokość miesięcznych zobowiązań finansowych (w tym rachunki eksploatacyjne za dom lub mieszkanie).
  4. Podaj informacje o liczbie osób w gospodarstwie domowym - także tych, które pozostają na Twoim utrzymaniu.
  5. Wpisz do kalkulatora swoje dane na temat wieku, statusu społecznego oraz wykonywanego zawodu.

Po uzupełnieniu formularza kalkulatora zdolności kredytowej w ciągu kilku sekund otrzymasz orientacyjne wyliczenia, które pomogą Ci ocenić możliwość zaciągnięcia nowego zobowiązania w Twojej sytuacji finansowej.

Obniżenie zdolności kredytowej - kiedy następuje?

Jest wiele sytuacji, w których jako kredytobiorca możesz narazić się na redukcję zdolności kredytowej. Czynniki, które obniżają zdolność kredytową to:

  • limity na kartach kredytowych,
  • nowe zobowiązania finansowe - kredyty i pożyczki,
  • zadłużenia z tytułu czynszu, opłat za abonament telefoniczny,
  • zakup sprzętu na raty w sklepach internetowych i stacjonarnych,
  • podżyrowanie kredytu innej osobie.

Każde działanie, które obciąża domowy budżet, rzutuje na wysokość zdolności kredytowej. Im będzie mniejsza, tym mniejsze będą Twoje szanse na pozyskanie nowego zobowiązania bankowego i pozabankowego. Pamiętaj o tym, zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki w kierunku podpisania nowej umowy kredytu, pożyczki lub sprzedaży ratalnej.

Czy historia kredytowa wpływa na zdolność finansową?

Niestety tak. Mowa tu zarówno o pozytywnych, jak i negatywnych wpisach, np. w rejestrach BIK. Jeśli w Twojej historii bank znajdzie wiele niekorzystnych wpisów świadczących o opóźnieniach w spłacie zobowiązań, prawdopodobnie nie będzie skory do udzielenia kolejnego kredytu lub pożyczki.

Czy można zaciągnąć kredyt bez zdolności kredytowej?

Oczywiście, że tak. Takie rozwiązania proponują wyłącznie firmy pozabankowe, które udzielają finansowania z uproszczoną procedurą weryfikacji klienta. Niemniej jednak korzystanie z takich form finansowania bywa nieopłacalne, szczególnie ze względu na wysokie koszty finansowania związane z naliczanymi odsetkami.

Jak karta kredytowa wpływa na zdolność kredytobiorcy?

Sposobów na poprawę zdolności kredytowej jest wiele, choć w przypadku posiadania kart z limitem kredytowym nie trzeba szukać specjalnych rozwiązań. Dlaczego? Otóż karta kredytowa z limitem do kilku tysięcy złotych nie obciąża nadmiernie domowego budżetu. Jeśli jednak chcesz zmaksymalizować swoje szanse na nowy kredyt, możesz zamknąć kartę i sprawdzić zdolność kredytową online.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
Kim jest dłużnik wekslowy?

Dłużnik wekslowy to osoba, która zdecydowała się na złożenie podpisu na wekslu oraz jest za niego w 100% odpowiedzialna i zobowiązana do ewentualnego uregulowania zadłużenia. Mianem dłużnika wekslowego nazywamy też: remitenta, trasanta, indosanta, awalistę oraz wyręczyciela. Szczegółowe wyjaśnienia tych pojęć znajdziesz w dalszej części tego artykułu. Dłużników wekslowych dzielimy na wtórnych oraz głównych. Zgodnie z […]

Czytaj wpis
Koszty komornicze - co to za opłaty?

Wszystkie czynności realizowane przez komornika są odpłatne. Niestety odzyskiwanie należności (nawet tych niewielkich) zawsze wiąże się z naliczeniem kosztów komorniczych. Te są uzależnione od wartości odzyskanych środków na poczet spłaty wierzytelności. Postępowanie egzekucyjne to czynności, które polegają na odzyskaniu zaległych wierzytelności, które nie zostały dotychczas spłacone przez dłużnika. Nawet niewielkie kwoty zadłużenia mogą generować koszty […]

Czytaj wpis
Giełda długów i wierzytelności

Jest wiele metod, które pozwalają na odzyskanie pieniędzy od dłużników. Często wybieranym rozwiązaniem jest giełda wierzytelności, z której może skorzystać praktycznie każdy - zarówno bank, firma pożyczkowa, pożyczkodawca niezwiązany z instytucjami finansowymi, a także podmioty gospodarcze. A zatem czym jest giełda długów? To serwis online, gdzie można dokonać transakcji kupna-sprzedaży wierzytelności. W praktyce jest to […]

Czytaj wpis
Zwolnienie z PCC

Ministerstwo Finansów w Polsce wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych nabywców nieruchomości mieszkalnych, postanowiło nieco znowelizować przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych z rynku wtórnego. To danina, która wynosi aktualnie 2% wartości nabywanej nieruchomości. W przypadku obiektów o znacznej wartości okazuje się, że podatek od czynności cywilnoprawnych pochłania znaczną część budżetu przeznaczonego na zakup domu lub mieszkania. […]

Czytaj wpis
Dziedziczenie długów - jak uniknąć odpowiedzialności?

W Polsce obowiązują przepisy Prawa spadkowego, które zmieniają się wraz z wprowadzanymi nowelizacjami ustaw. Niemniej jednak to podstawowy dokument prawny, który wyjaśnia zasady dziedziczenia długów, a także majątku po osobach zmarłych. Prawo spadkowe jest po prostu zbiorem informacji i przepisów regulujących wszystkie kwestie związane z dziedziczeniem - nieruchomości, pieniędzy, a nawet długów spadkowych. Na pewno […]

Czytaj wpis
Auto na raty - czy warto?

Kupując nowy samochód, najczęściej wiąże się to z wydatkiem sumy wynoszącej co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na tak duży wydatek. Z tego względu na rynku pojawiły się oferty leasingów konsumenckich, które umożliwiają zakup auta na raty. Umowa finansowa nowego lub używanego samochodu ma podobne warunki jak standardowy kredyt gotówkowy, […]

Czytaj wpis
Pożyczka w domu klienta

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób po prostu nie ma czasu na to, aby osobiście dopełnić formalności związanych z kredytem w banku. To samo tyczy się zobowiązań pozabankowych. Są też inne sytuacje, w których pożyczka bez wychodzenia z domu jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie chcesz, aby ktokolwiek z rodziny zobaczył, że zaciągnąłeś nowe zobowiązanie lub […]

Czytaj wpis
Jak działa kredyt oddłużeniowy?

Kredytobiorcy z problemami związanymi ze spłatą aktualnych zobowiązań finansowych poszukują jak najkorzystniejszych opcji, aby wyjść z trudnej sytuacji życiowej. Kiedy rata kredytu okazuje się zbyt wysoka, wiele osób podejmuje pochopne decyzje i zaciąga kolejne zobowiązania pozabankowe i bankowe. To rzutuje nie tylko negatywnie na wysokość ewentualnej zdolności kredytowej, ale także może z czasem generować problemy […]

Czytaj wpis
Czym jest wskaźnik LTV?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania na kredyt hipoteczny, musisz dokładnie przeanalizować sytuację na rynku finansowym i ustalić maksymalną wartość nieruchomości, na którą możesz sobie pozwolić. Instytucje finansowe podczas weryfikacji wniosków sprawdzają wiele kryteriów, które rzutują na Twoje szanse uzyskania pozytywnej decyzji o przyznaniu finansowania. Kluczowym czynnikiem w trakcie ubiegania się o kredyt mieszkaniowy jest […]

Czytaj wpis
Podatek PCC, czyli podatek od kupna mieszkania

Koszty związane z nabyciem nieruchomości to nie tylko kwota zakupu mieszkania, ale także wszystkie koszty dodatkowe oraz kredytowe, które musisz ponieść jako potencjalny nabywca. Decydując się na kredyt hipoteczny w celu nabycia nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego już wtedy narażasz się na dość wysokie koszty - przede wszystkim odsetki do zapłaty na rzecz banku. […]

Czytaj wpis
Czym jest harmonogram spłaty kredytu?

Każdy kredyt bankowy i pożyczka pozabankowa ma z góry ustalone warunki spłaty zobowiązania. Każda instytucja finansowa w Polsce ustala warunki i terminy spłaty indywidualnie, tak, aby dopasować wysokość miesięcznych rat i terminy płatności do potrzeb klienta. Musisz zatem wiedzieć, że harmonogram spłaty kredytu obowiązuje w przypadku kredytów: gotówkowych, hipotecznych, konsolidacyjnych, ratalnych, firmowych, a nawet dla […]

Czytaj wpis
1 2 3 7

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL