Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Podsumowanie artykułu

Planujesz zaciągnąć kredyt gotówkowy, hipoteczny lub pożyczkę pozabankową? A może interesuje Cię konsolidacja kredytów? Niezależnie od wybranej formy finansowania - kluczowym wyznacznikiem dla instytucji finansowych będzie Twoja zdolność kredytowa. To wskaźnik opierający się na miesięcznych dochodach i zobowiązaniach gospodarstwa domowego. Na jego podstawie banki i firmy pożyczkowe są w stanie zweryfikować Twoje możliwości związane z pozyskaniem finansowania w określonej kwocie. Jeśli zdolność kredytowa będzie na niskim poziomie - kwota zobowiązania zostanie odpowiednio zmniejszona lub otrzymasz odmowną decyzję od kredytodawcy.

Do otrzymania kredytu bankowego lub pożyczki w firmie pozabankowej zawsze potrzebna jest zdolność kredytowa, chociażby minimalna. Brak regularnych wpływów na konto lub nadmierne zadłużenie może rzutować na ocenę zdolności kredytowej przez instytucję finansującą. Chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzić swoją zdolność kredytową i kiedy warto to zrobić? Doskonale trafiłeś. W naszym poradniku znajdziesz kilka kluczowych informacji i dowiesz się, jak obliczyć zdolność kredytową przed złożeniem wniosku o kredyt.

Zdolność kredytowa to nic innego, jak ocena klienta przez bank w odniesieniu do możliwości spłaty miesięcznych rat zobowiązania wraz z naliczonymi odsetkami. W trakcie weryfikacji zdolności kredytowej np. do kredytu hipotecznego trzeba wziąć pod uwagę kilka składowych, ale najważniejsze to dochody i zobowiązania finansowe.

Sprawdzanie zdolności kredytowej - jakie dane trzeba uwzględnić?

Przed rozpoczęciem procesu wnioskowania o kredyt zawsze warto przeanalizować na własną rękę swoje możliwości finansowe oraz sytuację gospodarstwa domowego. To podstawa, aby uniknąć w przyszłości negatywnych wpisów w rejestrach Biura Informacji Kredytowej, np. w związku z nieterminową spłatą zobowiązania.

Obliczanie zdolności kredytowej odbywa się na podstawie co najmniej kilku parametrów. Banki i firmy pożyczkowe często wymagają od klientów zaświadczeń o dochodach od pracodawców oraz wyciągów z konta bankowego. To tylko niewielki odsetek informacji, który może rzutować na maksymalną kwotę kredytu, jaka będzie dostępna dla potencjalnego kredytobiorcy.

Istotne informacje, które rzutują na wysokość zdolności kredytowej to:

  • wnioskowana kwota kredytu,
  • okres spłaty - im dłuższy, tym większa zdolność kredytowa,
  • całkowite koszty kredytowe,
  • wniesiony wkład własny - w przypadku kredytu hipotecznego,
  • wysokość miesięcznych dochodów,
  • źródło dochodów, np. umowa o pracę,
  • rodzaj wybranych rat dla wnioskowanego zobowiązania,
  • miesięczne wydatki gospodarstwa domowego,
  • obciążenia finansowe budżetu, np. inne kredyty i pożyczki,
  • historia w raporcie BIK,
  • wpisy w rejestrach dłużników.

Dodatkowe czynniki, które mogą realnie wpływać na zdolność kredytową to: liczba dzieci i osób na utrzymaniu, staż pracy w firmie, zawód, status majątkowy, wykształcenie, a nawet wiek kredytobiorcy. 

Lista danych, które mogą rzutować na wysokość zdolności kredytowej klienta, jest naprawdę spora. Jeśli chcesz uzyskać kredyt bankowy, koniecznie zdecyduj się na weryfikację swoich możliwości finansowych. W ten sposób unikniesz sytuacji, w których wniosek o kredyt hipoteczny lub inne zobowiązanie zostałby odrzucony - właśnie ze względu na występowanie niestabilnej sytuacji finansowej.

A może chcesz dowiedzieć się, jak poprawić zdolność kredytową? W innym wpisie na naszym blogu znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zmaksymalizować szansę, aby otrzymać kredyt hipoteczny, gotówkowy lub jakiekolwiek inne zobowiązanie.

Kiedy warto sprawdzić zdolność kredytową?

Każdy bank oblicza zdolność kredytową tuż przed zaakceptowaniem wniosku kredytobiorcy. Ocena wiarygodności klienta przez instytucję finansową może rzutować na ostateczną decyzję kredytową. Bank ma prawo zmniejszyć kwotę zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami tak, aby kwota zobowiązania nie obciążała nadmiernie budżetu kredytobiorcy.

Własną zdolność kredytową warto sprawdzić przede wszystkim przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny. To długoterminowe zobowiązanie, które opiewa najczęściej na kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych. Po weryfikacji zdolności finansowej łatwo ocenisz swoje szanse na kredyt hipoteczny i w razie potrzeby podejmiesz stosowne działania, aby mieć wyższą zdolność.

Sytuacje, w których również warto zweryfikować poziom swojej zdolności kredytowej to:

  • ubieganie się o kredyt samochodowy lub leasing,
  • wnioskowanie o pożyczkę pozabankową,
  • chęć podżyrowania kredytu innej osobie.

Na podstawie zdolności kredytowej bank oceni, na jaką kwotę kredytu możesz liczyć. Warto mieć na uwadze, że im wyższa zdolność kredytowa, tym większe szanse na szybsze pozyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Jeśli zastanawiasz się, jaką maksymalną kwotę kredytu możesz dostać - weryfikacja zdolności i Twojej historii kredytowej będzie pierwszą czynnością, którą należy wykonać.

Kalkulator zdolności kredytowej - jak to działa?

Jeśli chcesz uniknąć żmudnych obliczeń i skomplikowanego gromadzenia informacji na temat swojej sytuacji dochodowej, możesz skorzystać z internetowego kalkulatora kredytowego. To narzędzie, które pomoże Ci obliczyć zdolność do spłaty dowolnie wybranego zobowiązania. Zasadę działania kalkulatora zdolności kredytowej dla kredytu można opisać w kilku krokach.

  1. Ustal preferowaną kwotę zobowiązania i okres spłaty.
  2. Podaj źródło i wysokość miesięcznych dochodów.
  3. Wskaż wysokość miesięcznych zobowiązań finansowych (w tym rachunki eksploatacyjne za dom lub mieszkanie).
  4. Podaj informacje o liczbie osób w gospodarstwie domowym - także tych, które pozostają na Twoim utrzymaniu.
  5. Wpisz do kalkulatora swoje dane na temat wieku, statusu społecznego oraz wykonywanego zawodu.

Po uzupełnieniu formularza kalkulatora zdolności kredytowej w ciągu kilku sekund otrzymasz orientacyjne wyliczenia, które pomogą Ci ocenić możliwość zaciągnięcia nowego zobowiązania w Twojej sytuacji finansowej.

Obniżenie zdolności kredytowej - kiedy następuje?

Jest wiele sytuacji, w których jako kredytobiorca możesz narazić się na redukcję zdolności kredytowej. Czynniki, które obniżają zdolność kredytową to:

  • limity na kartach kredytowych,
  • nowe zobowiązania finansowe - kredyty i pożyczki,
  • zadłużenia z tytułu czynszu, opłat za abonament telefoniczny,
  • zakup sprzętu na raty w sklepach internetowych i stacjonarnych,
  • podżyrowanie kredytu innej osobie.

Każde działanie, które obciąża domowy budżet, rzutuje na wysokość zdolności kredytowej. Im będzie mniejsza, tym mniejsze będą Twoje szanse na pozyskanie nowego zobowiązania bankowego i pozabankowego. Pamiętaj o tym, zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki w kierunku podpisania nowej umowy kredytu, pożyczki lub sprzedaży ratalnej.

Czy historia kredytowa wpływa na zdolność finansową?

Niestety tak. Mowa tu zarówno o pozytywnych, jak i negatywnych wpisach, np. w rejestrach BIK. Jeśli w Twojej historii bank znajdzie wiele niekorzystnych wpisów świadczących o opóźnieniach w spłacie zobowiązań, prawdopodobnie nie będzie skory do udzielenia kolejnego kredytu lub pożyczki.

Czy można zaciągnąć kredyt bez zdolności kredytowej?

Oczywiście, że tak. Takie rozwiązania proponują wyłącznie firmy pozabankowe, które udzielają finansowania z uproszczoną procedurą weryfikacji klienta. Niemniej jednak korzystanie z takich form finansowania bywa nieopłacalne, szczególnie ze względu na wysokie koszty finansowania związane z naliczanymi odsetkami.

Jak karta kredytowa wpływa na zdolność kredytobiorcy?

Sposobów na poprawę zdolności kredytowej jest wiele, choć w przypadku posiadania kart z limitem kredytowym nie trzeba szukać specjalnych rozwiązań. Dlaczego? Otóż karta kredytowa z limitem do kilku tysięcy złotych nie obciąża nadmiernie domowego budżetu. Jeśli jednak chcesz zmaksymalizować swoje szanse na nowy kredyt, możesz zamknąć kartę i sprawdzić zdolność kredytową online.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?

Jeszcze dwie dekady temu karta kredytowa, najlepiej złota lub platynowa, były symbolem statusu. Dzisiaj tego typu produktu dostępne są praktycznie dla wszystkich. Zamożne osoby mogą liczyć na wysokie limity sięgające miliona złotych i prestiżowe usługi concierge. Patrząc bardziej przyziemnie, karty kredytowe dostępne są dla szerokiego grona klientów banków. Co warto o nich wiedzieć? Karty kredytowe […]

Czytaj wpis
Na czym polega kredyt ratalny i co o nim warto wiedzieć? 

Nie za wszystkie zakupy trzeba płacić z bieżących środków lub z oszczędności. Zdarzają się też nieprzewidziane sytuacje, w których potrzebujesz większej sumy pieniędzy. Zepsuta lodówka, zgubiony laptop czy zalany telefon to przedmioty, bez których ciężko się obejść w dzisiejszych czasach. Jeśli brakuje Ci gotówki i potrzebujesz szybko nowego sprzętu, to z pomocą przychodzi kredyt ratalny. […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL