Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Podsumowanie artykułu

Planujesz zaciągnąć kredyt gotówkowy, hipoteczny lub pożyczkę pozabankową? A może interesuje Cię konsolidacja kredytów? Niezależnie od wybranej formy finansowania - kluczowym wyznacznikiem dla instytucji finansowych będzie Twoja zdolność kredytowa. To wskaźnik opierający się na miesięcznych dochodach i zobowiązaniach gospodarstwa domowego. Na jego podstawie banki i firmy pożyczkowe są w stanie zweryfikować Twoje możliwości związane z pozyskaniem finansowania w określonej kwocie. Jeśli zdolność kredytowa będzie na niskim poziomie - kwota zobowiązania zostanie odpowiednio zmniejszona lub otrzymasz odmowną decyzję od kredytodawcy.

Do otrzymania kredytu bankowego lub pożyczki w firmie pozabankowej zawsze potrzebna jest zdolność kredytowa, chociażby minimalna. Brak regularnych wpływów na konto lub nadmierne zadłużenie może rzutować na ocenę zdolności kredytowej przez instytucję finansującą. Chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzić swoją zdolność kredytową i kiedy warto to zrobić? Doskonale trafiłeś. W naszym poradniku znajdziesz kilka kluczowych informacji i dowiesz się, jak obliczyć zdolność kredytową przed złożeniem wniosku o kredyt.

Zdolność kredytowa to nic innego, jak ocena klienta przez bank w odniesieniu do możliwości spłaty miesięcznych rat zobowiązania wraz z naliczonymi odsetkami. W trakcie weryfikacji zdolności kredytowej np. do kredytu hipotecznego trzeba wziąć pod uwagę kilka składowych, ale najważniejsze to dochody i zobowiązania finansowe.

Sprawdzanie zdolności kredytowej - jakie dane trzeba uwzględnić?

Przed rozpoczęciem procesu wnioskowania o kredyt zawsze warto przeanalizować na własną rękę swoje możliwości finansowe oraz sytuację gospodarstwa domowego. To podstawa, aby uniknąć w przyszłości negatywnych wpisów w rejestrach Biura Informacji Kredytowej, np. w związku z nieterminową spłatą zobowiązania.

Obliczanie zdolności kredytowej odbywa się na podstawie co najmniej kilku parametrów. Banki i firmy pożyczkowe często wymagają od klientów zaświadczeń o dochodach od pracodawców oraz wyciągów z konta bankowego. To tylko niewielki odsetek informacji, który może rzutować na maksymalną kwotę kredytu, jaka będzie dostępna dla potencjalnego kredytobiorcy.

Istotne informacje, które rzutują na wysokość zdolności kredytowej to:

 • wnioskowana kwota kredytu,
 • okres spłaty - im dłuższy, tym większa zdolność kredytowa,
 • całkowite koszty kredytowe,
 • wniesiony wkład własny - w przypadku kredytu hipotecznego,
 • wysokość miesięcznych dochodów,
 • źródło dochodów, np. umowa o pracę,
 • rodzaj wybranych rat dla wnioskowanego zobowiązania,
 • miesięczne wydatki gospodarstwa domowego,
 • obciążenia finansowe budżetu, np. inne kredyty i pożyczki,
 • historia w raporcie BIK,
 • wpisy w rejestrach dłużników.

Dodatkowe czynniki, które mogą realnie wpływać na zdolność kredytową to: liczba dzieci i osób na utrzymaniu, staż pracy w firmie, zawód, status majątkowy, wykształcenie, a nawet wiek kredytobiorcy. 

Lista danych, które mogą rzutować na wysokość zdolności kredytowej klienta, jest naprawdę spora. Jeśli chcesz uzyskać kredyt bankowy, koniecznie zdecyduj się na weryfikację swoich możliwości finansowych. W ten sposób unikniesz sytuacji, w których wniosek o kredyt hipoteczny lub inne zobowiązanie zostałby odrzucony - właśnie ze względu na występowanie niestabilnej sytuacji finansowej.

A może chcesz dowiedzieć się, jak poprawić zdolność kredytową? W innym wpisie na naszym blogu znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zmaksymalizować szansę, aby otrzymać kredyt hipoteczny, gotówkowy lub jakiekolwiek inne zobowiązanie.

Kiedy warto sprawdzić zdolność kredytową?

Każdy bank oblicza zdolność kredytową tuż przed zaakceptowaniem wniosku kredytobiorcy. Ocena wiarygodności klienta przez instytucję finansową może rzutować na ostateczną decyzję kredytową. Bank ma prawo zmniejszyć kwotę zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami tak, aby kwota zobowiązania nie obciążała nadmiernie budżetu kredytobiorcy.

Własną zdolność kredytową warto sprawdzić przede wszystkim przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny. To długoterminowe zobowiązanie, które opiewa najczęściej na kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych. Po weryfikacji zdolności finansowej łatwo ocenisz swoje szanse na kredyt hipoteczny i w razie potrzeby podejmiesz stosowne działania, aby mieć wyższą zdolność.

Sytuacje, w których również warto zweryfikować poziom swojej zdolności kredytowej to:

 • ubieganie się o kredyt samochodowy lub leasing,
 • wnioskowanie o pożyczkę pozabankową,
 • chęć podżyrowania kredytu innej osobie.

Na podstawie zdolności kredytowej bank oceni, na jaką kwotę kredytu możesz liczyć. Warto mieć na uwadze, że im wyższa zdolność kredytowa, tym większe szanse na szybsze pozyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Jeśli zastanawiasz się, jaką maksymalną kwotę kredytu możesz dostać - weryfikacja zdolności i Twojej historii kredytowej będzie pierwszą czynnością, którą należy wykonać.

Kalkulator zdolności kredytowej - jak to działa?

Jeśli chcesz uniknąć żmudnych obliczeń i skomplikowanego gromadzenia informacji na temat swojej sytuacji dochodowej, możesz skorzystać z internetowego kalkulatora kredytowego. To narzędzie, które pomoże Ci obliczyć zdolność do spłaty dowolnie wybranego zobowiązania. Zasadę działania kalkulatora zdolności kredytowej dla kredytu można opisać w kilku krokach.

 1. Ustal preferowaną kwotę zobowiązania i okres spłaty.
 2. Podaj źródło i wysokość miesięcznych dochodów.
 3. Wskaż wysokość miesięcznych zobowiązań finansowych (w tym rachunki eksploatacyjne za dom lub mieszkanie).
 4. Podaj informacje o liczbie osób w gospodarstwie domowym - także tych, które pozostają na Twoim utrzymaniu.
 5. Wpisz do kalkulatora swoje dane na temat wieku, statusu społecznego oraz wykonywanego zawodu.

Po uzupełnieniu formularza kalkulatora zdolności kredytowej w ciągu kilku sekund otrzymasz orientacyjne wyliczenia, które pomogą Ci ocenić możliwość zaciągnięcia nowego zobowiązania w Twojej sytuacji finansowej.

Obniżenie zdolności kredytowej - kiedy następuje?

Jest wiele sytuacji, w których jako kredytobiorca możesz narazić się na redukcję zdolności kredytowej. Czynniki, które obniżają zdolność kredytową to:

 • limity na kartach kredytowych,
 • nowe zobowiązania finansowe - kredyty i pożyczki,
 • zadłużenia z tytułu czynszu, opłat za abonament telefoniczny,
 • zakup sprzętu na raty w sklepach internetowych i stacjonarnych,
 • podżyrowanie kredytu innej osobie.

Każde działanie, które obciąża domowy budżet, rzutuje na wysokość zdolności kredytowej. Im będzie mniejsza, tym mniejsze będą Twoje szanse na pozyskanie nowego zobowiązania bankowego i pozabankowego. Pamiętaj o tym, zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki w kierunku podpisania nowej umowy kredytu, pożyczki lub sprzedaży ratalnej.

Czy historia kredytowa wpływa na zdolność finansową?

Niestety tak. Mowa tu zarówno o pozytywnych, jak i negatywnych wpisach, np. w rejestrach BIK. Jeśli w Twojej historii bank znajdzie wiele niekorzystnych wpisów świadczących o opóźnieniach w spłacie zobowiązań, prawdopodobnie nie będzie skory do udzielenia kolejnego kredytu lub pożyczki.

Czy można zaciągnąć kredyt bez zdolności kredytowej?

Oczywiście, że tak. Takie rozwiązania proponują wyłącznie firmy pozabankowe, które udzielają finansowania z uproszczoną procedurą weryfikacji klienta. Niemniej jednak korzystanie z takich form finansowania bywa nieopłacalne, szczególnie ze względu na wysokie koszty finansowania związane z naliczanymi odsetkami.

Jak karta kredytowa wpływa na zdolność kredytobiorcy?

Sposobów na poprawę zdolności kredytowej jest wiele, choć w przypadku posiadania kart z limitem kredytowym nie trzeba szukać specjalnych rozwiązań. Dlaczego? Otóż karta kredytowa z limitem do kilku tysięcy złotych nie obciąża nadmiernie domowego budżetu. Jeśli jednak chcesz zmaksymalizować swoje szanse na nowy kredyt, możesz zamknąć kartę i sprawdzić zdolność kredytową online.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Raty 0%: Na czym polegają zakupy na raty zero procent i na co uważać?

Nie brakuje osób, które uważają, że raty 0 to tylko chwyt marketingowy. Czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie! Sieci handlowe przy współpracy z bankami są w stanie zaproponować finansowanie sprzętu RTV i AGD. Tego typu usługa dostępna jest także przy zakupie aut czy w sklepach meblowych. Jak zatem działa nieoprocentowana pożyczka? Czy zaciągając ją, […]

Czytaj wpis
Brakuje Ci na ratę kredytu? Wypróbuj 5 sprawdzonych rozwiązań

Na dzień przed pobraniem raty kredytu zaglądasz na konto i nagle oblewa Cię zimny pot. Brak wystarczających środków! Nie chcesz zepsuć swojej historii kredytowej i kolejny raz musisz wymyślić jak zorganizować pieniądze. Trzeba się spieszyć, ale nie warto panikować. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co zrobić w tego typu sytuacjach. Jak koszty kredytu wpływają na portfele […]

Czytaj wpis
Kredyt samochodowy: Co warto o nim wiedzieć i jak wybrać najlepszy dla siebie kredyt na samochód?

Carl Benz uznawany jest za twórcę pierwszego samochodu. Choć na początku żartowano z jego wynalazku, że „straszy konie”, to dzisiaj trudno sobie wyobrazić świat bez auta. Często jest ono niezbędne, aby dojechać do pracy, zawieźć pociechy do szkoły czy wyjechać na wakacje. Zdarza się, że samochód to element „kultu”, przedmiot kolekcjonerski lub po prostu marzenie. […]

Czytaj wpis
Zwrot podatku za 2023. Na jaką kwotę możesz liczyć?

W 2023 roku nie było dużych zmian w systemie podatkowym. Reforma wprowadzająca Polski ład w 2022 r. sprawiła, że większość podatników rozlicza się obecnie na skali podatkowej. Większa kwota wolna od podatku przyczyniła się do tego, że część osób w ogóle nie odprowadza podatku, a więc nie ma co liczyć na zwrot z urzędu skarbowego. […]

Czytaj wpis
Jak zawiesić działalność zarejestrowaną w CEIDG przez Internet?

Zawieszenie działalności gospodarczej to sytuacja, w której chcesz lub musisz na pewien czas wstrzymać prowadzenie swojej firmy. Najczęstszą jej przyczyną jest utrata płynności, która prowadzi do trudności w opłacaniu kosztów, składek i podatków. Obowiązujące w kraju przepisy zapewniają możliwość zawieszenia działalności.  W artykule odpowiemy m.in. na pytania: Czytaj dalej i poznaj więcej szczegółów. Jak przeprowadzić […]

Czytaj wpis
Kwalifikowany podpis elektroniczny to wygoda i standard w biznesie

Stanie w kolejkach do urzędu nikomu nie służy, dlatego przedsiębiorcy korzystają z narzędzi, umożliwiających ich ominięcie. Jednym z nich jest podpis elektroniczny, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe, ale możesz nim także podpisać dokument cyfrowy i zatwierdzić zmiany w KRS lub CEIDG. Co warto wiedzieć o podpisie elektronicznym i jak go uzyskać? Czym jest podpis kwalifikowany? […]

Czytaj wpis
Zakupy w sklepie internetowym - gdzie zgłosić oszustwo?

Choć rozwój nowoczesnych technologii przyczynia się do tego, że jesteśmy w stanie zamawiać towary i usługi o wiele szybciej, to jednak generuje to spore ryzyko wyłudzeń. Cyberprzestępcy czyhają na nieświadomych użytkowników internetu, którzy bez dłuższego namysłu klikają we wszystkie otrzymywane linki. Te są tworzone wyłącznie po to, aby wyłudzić pieniądze. Realizując zakupy przez internet, zwracajmy […]

Czytaj wpis
Wezwanie do zapłaty

Każdy dłużnik musi liczyć się z tym, że w razie nagminnego unikania odpowiedzialności i braku jakichkolwiek wpłat na poczet wierzytelności może otrzymać wezwanie do zapłaty. Wysyłanie pism o z przedsądowym, czyli ostatecznym wezwaniem do zapłaty to działania wierzycieli, które mają na celu polubowne załatwienie sprawy z dłużnikiem. To formalny dokument, który jest przygotowywany najczęściej wtedy, […]

Czytaj wpis
Czym jest płatność odroczona?

Płatności odroczone to nowoczesne usługi finansowe, które z roku na rok zyskują na popularności. To jednak wcale nie oznacza, że taka metoda realizowania płatności za zakup usług i produktów jest w 100% bezpieczna. Kiedy sięgamy po metodę płatności odroczonej, kupujemy towary albo usługi i płacimy za nie dopiero za jakiś czas. Takie formy płatności udostępniają […]

Czytaj wpis
Czym jest kosztorys budowlany?

Mianem kosztorysu budowlanego nazywamy dokument, który zawiera wyszczególnione wszystkie koszty związane z wybudowaniem budynku mieszkalnego. Choć rodzaje kosztorysów są różne i mogą zawierać całkowicie odmienne informacje, to jednak standardem w przypadku kosztorysu budowlanego są takie dane, jak: To dokument finansowy, który ma ogromne znaczenie dla każdej ze stron powiązanej z transakcją budowy domu lub innej […]

Czytaj wpis
Licytacja komornicza za długi

Każdy wierzyciel ma prawo do tego, aby ubiegać się spłaty pełnej kwoty zobowiązania zaciągniętego przez dłużnika wraz z należnymi odsetkami. Jeśli windykacja polubowna, terenowa, a nawet wysyłanie monitów o zadłużeniu nie przynosi żadnych efektów, wtedy może dojść do egzekucji komorniczej. Aby licytacja mieszkania na poczet spłaty zobowiązań finansowych mogła zostać zrealizowana, komornik musi mieć tzw. […]

Czytaj wpis
Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
1 2 3 9

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL