Jak poprawić zdolność kredytową?

Podsumowanie artykułu

Zgodnie z Ustawą Prawo bankowe zdolność kredytowa to możliwości finansowe kredytobiorcy, które pozwalają na zaciągnięcie zobowiązania w banku lub firmie pożyczkowej. To kluczowy wskaźnik weryfikowany na etapie ubiegania się o kredyty gotówkowe, inwestycyjne, a nawet firmowe. Szanse na pozyskanie dodatkowej gotówki są mocno uzależnione od zdolności kredytowej. Możesz ją poprawić na wiele sposobów i zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję kredytową.

Chcesz ubiegać się o kredyt w banku, ale nie wiesz, jakie są Twoje możliwości finansowe? Przyda Ci się wiedza na temat tego, jak obliczyć zdolność kredytową. Możesz w tym celu wykorzystać internetowe kalkulatory zdolności finansowej lub skorzystać z pomocy eksperta kredytowego. Sytuacja staje się problematyczna, kiedy obliczenia wskazują na brak wystarczającej zdolności.

Możesz wykorzystać kilka sprawdzonych sposobów na zwiększenie swoich możliwości finansowych. Oczywiście nie wszystkie metody poprawy zdolności są możliwe. Wiele zależy od poziomu skomplikowania sytuacji życiowej, a także wykonywanego zawodu. Jeśli interesuje Cię kredyt konsolidacyjny, gotówkowy lub inna forma finansowania, ale nie masz wystarczającej zdolności - sprawdź skuteczne metody poprawy swoich szans!

Czy da się zwiększyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to wskaźnik, który określa maksymalną wartość kredytu lub pożyczki, który otrzymasz od instytucji finansującej. Zbyt niskie dochody, nadmierne obciążenia finansowe oraz dzieci na utrzymaniu to główne czynniki, które mogą znacznie obniżyć Twoje możliwości, aby zaciągnąć kredyt. 

Zwiększenie zdolności kredytowej jest możliwe. Metody działania powinny być dopasowane do typu zobowiązania finansowego, z którego chcesz skorzystać. Jeśli Twoim celem jest kredyt hipoteczny, możesz zwiększyć wkład własny lub poprawić swoją historię kredytową. To proste metody na poprawę swoich możliwości i zwiększenie maksymalnej dostępnej kwoty kredytu.

10 sposobów na poprawę zdolności kredytowej

  1. Wydłużenie okresu kredytowania - jeśli wybierzesz dłuższy czas trwania umowy, rata Twojego kredytu ulegnie zmniejszeniu. Dzięki temu będziesz w stanie zaciągnąć zobowiązanie kredytowe na większą kwotę.
  2. Zwiększenie poziomu miesięcznych dochodów - możesz poprosić o podwyżkę w pracy lub zmienić miejsce zatrudnienia. Alternatywnym rozwiązaniem jest zatrudnienie na kolejnym etacie. To znacznie zwiększa możliwości finansowe. Biorąc pod uwagę, że dodatkowa praca to nawet kilka tysięcy złotych więcej do miesięcznego dochodu, bank w takiej sytuacji może udzielić kredytu nawet o kilkaset tysięcy złotych wyższego niż dotychczas.
  3. Zadbaj o pozytywną historię kredytową i scoring BIK - jeśli chcesz poprawić swoją zdolność kredytową, możesz zweryfikować aktualne rejestry dłużników oraz swoją historię kredytową. Dane zawarte w raportach Biura Informacji Kredytowej mogą mieć kluczowy wpływ na wysokość przyznanego kredytu lub pożyczki gotówkowej.
  4. Zmniejsz swoje miesięczne zobowiązania kredytowe - zrezygnuj z karty kredytowej, limitu na rachunku bankowym. W miarę możliwości spłać aktualne zobowiązania pożyczkowe i kredytowe. Dzięki temu znacznie zwiększysz swoje szanse na wyższą kwotę nowego kredytu.
  5. Zadbaj o wysoki wkład własny - to dobry sposób na poprawę zdolności kredytowej, szczególnie jeśli ubiegasz się o finansowanie budowy lub zakupu nieruchomości. Im wyższy wkład własny, tym mniejsza finalna kwota kredytu. Dzięki temu zwiększa się Twoja zdolność kredytowa.
  6. Wykorzystaj żyranta do kredytu - możesz poprosić rodzinę lub znajomych z wysokimi dochodami, aby wspólnie z Tobą zaciągnęli nowe zobowiązanie. Podżyrowanie kredytu to dobry sposób, aby realnie zwiększyć poziom zdolności kredytowej. 
  7. Skorzystaj z produktów dodatkowych banku - kiedy zdecydujesz się ma dodatkowe produkty bankowe, np. ubezpieczenie, kredytodawca może udzielić wyższej kwoty finansowania.
  8. Wybierz równe raty kredytu -to dobry sposób na poprawę swoich możliwości finansowych. Jeśli chcesz nieco zwiększyć swoje szanse na kredyt, równe raty będą idealnym wariantem spłaty zobowiązania.

Kiedy trzeba zadbać o swoją zdolność kredytową?

Zanim zdecydujesz się na złożenie wniosku o kredyt, konicznie dokonaj samodzielnie oceny zdolności kredytowej. W przeciwnym razie może okazać się, że bank udzieli finansowania na znacznie mniejszą kwotę niż wskazana we wniosku kredytowym. Postaraj się zbudować zdolność kredytową na długo przed procesem wnioskowania w banku o kredyt lub pożyczkę. To gwarancja, że nawet wysoki całkowity koszt kredytu nie będzie problemem na etapie ubiegania się o finansowanie.

Zapamiętaj: zanim zdecydujesz się na ubieganie, możesz wykorzystać darmowy kalkulator zdolności kredytowej. To dobry sposób, aby ocenić swoje możliwości finansowe i w razie potrzeby podjąć stosowne kroki w celu poprawy swoich możliwości wobec banków i firm pożyczkowych.

Czy zdolność kredytowa jest niezbędna do uzyskania kredytu w banku?

Niestety tak, dlatego warto zawsze wiedzieć, jak poprawić wysokość własnej zdolności kredytowej. Bez odpowiednio stabilnej sytuacji finansowej większość banków komercyjnych odmówi Ci finansowania. Alternatywnie możesz próbować spróbować zaciągnąć chwilówkę bez zdolności i weryfikacji. To jednak trudne kredyty, które najczęściej powodują tylko jeszcze większe problemy ze zdolnością w przyszłości.

Jaki rodzaj umowy z pracodawcą najkorzystniej wpływa na zdolność kredytową?

Na wysokość zdolności kredytowej najkorzystniej wpływa umowa o pracę na czas nieokreślony. Oczywiście przydatne są także wysokie dochody, które mocno przekładają się na szanse otrzymania kredytu. Banki oceniając zdolność kredytową, biorą pod uwagę także inne źródła dochodu: umowa zlecenie, o dzieło, działalność gospodarcza, a nawet renty i emerytury.

Jak zmiana pracy wpływa na zdolność kredytową?

Jeśli zdecydujesz się na zmianę miejsca zatrudnienia - nawet na lepiej płatną posadę, musisz liczyć się z tym, że bank nie zaakceptuje takiego źródła dochodu od ręki. W przypadku kredytów gotówkowych wymagane jest od 1 do 3 miesięcy stałego zatrudnienia. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego bywa jeszcze bardziej problematyczne, gdyż po zmianie pracy potrzebujesz co najmniej 3-miesięcy stażu oraz umowy podpisanej na co najmniej 12 miesięcy.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?

Jeszcze dwie dekady temu karta kredytowa, najlepiej złota lub platynowa, były symbolem statusu. Dzisiaj tego typu produktu dostępne są praktycznie dla wszystkich. Zamożne osoby mogą liczyć na wysokie limity sięgające miliona złotych i prestiżowe usługi concierge. Patrząc bardziej przyziemnie, karty kredytowe dostępne są dla szerokiego grona klientów banków. Co warto o nich wiedzieć? Karty kredytowe […]

Czytaj wpis
Na czym polega kredyt ratalny i co o nim warto wiedzieć? 

Nie za wszystkie zakupy trzeba płacić z bieżących środków lub z oszczędności. Zdarzają się też nieprzewidziane sytuacje, w których potrzebujesz większej sumy pieniędzy. Zepsuta lodówka, zgubiony laptop czy zalany telefon to przedmioty, bez których ciężko się obejść w dzisiejszych czasach. Jeśli brakuje Ci gotówki i potrzebujesz szybko nowego sprzętu, to z pomocą przychodzi kredyt ratalny. […]

Czytaj wpis
Kredyt na samochód używany – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Dane urzędowe pokazują, że w 2020 roku tylko 14% zarejestrowanych pojazdów stanowiły nowe auta. Większość Polaków kupuje używane pojazdy. Dlaczego wybieramy auta z drugiej ręki? Jest wiele powodów, a głównym z nich jest cena. Samochody używane są tańsze od nowych odpowiedników i część właścicieli nie chce inwestować w coś, co szybko traci na wartości. Ceny […]

Czytaj wpis
Pożyczka na dowód osobisty bez zaświadczeń o dochodach

Zdarza się, że szybko potrzebujesz gotówki. Czasami bank, z którym współpracujesz, jest skory pożyczyć Ci pieniądze bez większych formalności. Jednak bywa i tak, że potrzebne są dodatkowe dokumenty, jak np. zaświadczenie o dochodach. Przeważnie trzeba na nie zaczekać, a ponadto bank lubi zweryfikować jego wiarygodność w miejscu Twojej pracy, co trwa. Jeśli nie masz czasu […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL