Jak poprawić zdolność kredytową?

Podsumowanie artykułu

Zgodnie z Ustawą Prawo bankowe zdolność kredytowa to możliwości finansowe kredytobiorcy, które pozwalają na zaciągnięcie zobowiązania w banku lub firmie pożyczkowej. To kluczowy wskaźnik weryfikowany na etapie ubiegania się o kredyty gotówkowe, inwestycyjne, a nawet firmowe. Szanse na pozyskanie dodatkowej gotówki są mocno uzależnione od zdolności kredytowej. Możesz ją poprawić na wiele sposobów i zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję kredytową.

Chcesz ubiegać się o kredyt w banku, ale nie wiesz, jakie są Twoje możliwości finansowe? Przyda Ci się wiedza na temat tego, jak obliczyć zdolność kredytową. Możesz w tym celu wykorzystać internetowe kalkulatory zdolności finansowej lub skorzystać z pomocy eksperta kredytowego. Sytuacja staje się problematyczna, kiedy obliczenia wskazują na brak wystarczającej zdolności.

Możesz wykorzystać kilka sprawdzonych sposobów na zwiększenie swoich możliwości finansowych. Oczywiście nie wszystkie metody poprawy zdolności są możliwe. Wiele zależy od poziomu skomplikowania sytuacji życiowej, a także wykonywanego zawodu. Jeśli interesuje Cię kredyt konsolidacyjny, gotówkowy lub inna forma finansowania, ale nie masz wystarczającej zdolności - sprawdź skuteczne metody poprawy swoich szans!

Czy da się zwiększyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to wskaźnik, który określa maksymalną wartość kredytu lub pożyczki, który otrzymasz od instytucji finansującej. Zbyt niskie dochody, nadmierne obciążenia finansowe oraz dzieci na utrzymaniu to główne czynniki, które mogą znacznie obniżyć Twoje możliwości, aby zaciągnąć kredyt. 

Zwiększenie zdolności kredytowej jest możliwe. Metody działania powinny być dopasowane do typu zobowiązania finansowego, z którego chcesz skorzystać. Jeśli Twoim celem jest kredyt hipoteczny, możesz zwiększyć wkład własny lub poprawić swoją historię kredytową. To proste metody na poprawę swoich możliwości i zwiększenie maksymalnej dostępnej kwoty kredytu.

10 sposobów na poprawę zdolności kredytowej

  1. Wydłużenie okresu kredytowania - jeśli wybierzesz dłuższy czas trwania umowy, rata Twojego kredytu ulegnie zmniejszeniu. Dzięki temu będziesz w stanie zaciągnąć zobowiązanie kredytowe na większą kwotę.
  2. Zwiększenie poziomu miesięcznych dochodów - możesz poprosić o podwyżkę w pracy lub zmienić miejsce zatrudnienia. Alternatywnym rozwiązaniem jest zatrudnienie na kolejnym etacie. To znacznie zwiększa możliwości finansowe. Biorąc pod uwagę, że dodatkowa praca to nawet kilka tysięcy złotych więcej do miesięcznego dochodu, bank w takiej sytuacji może udzielić kredytu nawet o kilkaset tysięcy złotych wyższego niż dotychczas.
  3. Zadbaj o pozytywną historię kredytową i scoring BIK - jeśli chcesz poprawić swoją zdolność kredytową, możesz zweryfikować aktualne rejestry dłużników oraz swoją historię kredytową. Dane zawarte w raportach Biura Informacji Kredytowej mogą mieć kluczowy wpływ na wysokość przyznanego kredytu lub pożyczki gotówkowej.
  4. Zmniejsz swoje miesięczne zobowiązania kredytowe - zrezygnuj z karty kredytowej, limitu na rachunku bankowym. W miarę możliwości spłać aktualne zobowiązania pożyczkowe i kredytowe. Dzięki temu znacznie zwiększysz swoje szanse na wyższą kwotę nowego kredytu.
  5. Zadbaj o wysoki wkład własny - to dobry sposób na poprawę zdolności kredytowej, szczególnie jeśli ubiegasz się o finansowanie budowy lub zakupu nieruchomości. Im wyższy wkład własny, tym mniejsza finalna kwota kredytu. Dzięki temu zwiększa się Twoja zdolność kredytowa.
  6. Wykorzystaj żyranta do kredytu - możesz poprosić rodzinę lub znajomych z wysokimi dochodami, aby wspólnie z Tobą zaciągnęli nowe zobowiązanie. Podżyrowanie kredytu to dobry sposób, aby realnie zwiększyć poziom zdolności kredytowej. 
  7. Skorzystaj z produktów dodatkowych banku - kiedy zdecydujesz się ma dodatkowe produkty bankowe, np. ubezpieczenie, kredytodawca może udzielić wyższej kwoty finansowania.
  8. Wybierz równe raty kredytu -to dobry sposób na poprawę swoich możliwości finansowych. Jeśli chcesz nieco zwiększyć swoje szanse na kredyt, równe raty będą idealnym wariantem spłaty zobowiązania.

Kiedy trzeba zadbać o swoją zdolność kredytową?

Zanim zdecydujesz się na złożenie wniosku o kredyt, konicznie dokonaj samodzielnie oceny zdolności kredytowej. W przeciwnym razie może okazać się, że bank udzieli finansowania na znacznie mniejszą kwotę niż wskazana we wniosku kredytowym. Postaraj się zbudować zdolność kredytową na długo przed procesem wnioskowania w banku o kredyt lub pożyczkę. To gwarancja, że nawet wysoki całkowity koszt kredytu nie będzie problemem na etapie ubiegania się o finansowanie.

Zapamiętaj: zanim zdecydujesz się na ubieganie, możesz wykorzystać darmowy kalkulator zdolności kredytowej. To dobry sposób, aby ocenić swoje możliwości finansowe i w razie potrzeby podjąć stosowne kroki w celu poprawy swoich możliwości wobec banków i firm pożyczkowych.

Czy zdolność kredytowa jest niezbędna do uzyskania kredytu w banku?

Niestety tak, dlatego warto zawsze wiedzieć, jak poprawić wysokość własnej zdolności kredytowej. Bez odpowiednio stabilnej sytuacji finansowej większość banków komercyjnych odmówi Ci finansowania. Alternatywnie możesz próbować spróbować zaciągnąć chwilówkę bez zdolności i weryfikacji. To jednak trudne kredyty, które najczęściej powodują tylko jeszcze większe problemy ze zdolnością w przyszłości.

Jaki rodzaj umowy z pracodawcą najkorzystniej wpływa na zdolność kredytową?

Na wysokość zdolności kredytowej najkorzystniej wpływa umowa o pracę na czas nieokreślony. Oczywiście przydatne są także wysokie dochody, które mocno przekładają się na szanse otrzymania kredytu. Banki oceniając zdolność kredytową, biorą pod uwagę także inne źródła dochodu: umowa zlecenie, o dzieło, działalność gospodarcza, a nawet renty i emerytury.

Jak zmiana pracy wpływa na zdolność kredytową?

Jeśli zdecydujesz się na zmianę miejsca zatrudnienia - nawet na lepiej płatną posadę, musisz liczyć się z tym, że bank nie zaakceptuje takiego źródła dochodu od ręki. W przypadku kredytów gotówkowych wymagane jest od 1 do 3 miesięcy stałego zatrudnienia. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego bywa jeszcze bardziej problematyczne, gdyż po zmianie pracy potrzebujesz co najmniej 3-miesięcy stażu oraz umowy podpisanej na co najmniej 12 miesięcy.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Umowa kredytu hipotecznego - na co zwrócić uwagę?

Podpisanie umowy kredytowej jest obligatoryjne w przypadku każdego nowego zobowiązania finansowego: zarówno kredytu gotówkowego, hipotecznego, konsolidacyjnego, jak i pożyczki ratalnej. To rodzaj umowy, która dotyczy banku/firmy pożyczkowej oraz osoby ubiegającej się o wsparcie finansowe. Przed podpisaniem umowy kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów: Umowa kredytowa dzieli się na dwie części. Pierwsza to OWU, […]

Czytaj wpis
Jak oszczędzać pieniądze bez wyrzeczeń?

Chcesz mieć na tyle wysokie oszczędności, żeby nie martwić się utrzymaniem swojej rodziny? Dodatkowe pieniądze na rachunku bankowym to świetna poduszka finansowa, która jest gwarancją spłaty zobowiązań wobec banków, firm pożyczkowych i usługodawców w razie problemów gospodarstwa domowego. Chcesz dowiedzieć się jak odkładać pieniądze, aby osiągnąć zamierzone cele? W tym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby na […]

Czytaj wpis
Ubezpieczenie kredytu

Polisa ubezpieczenia kredytu to umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. W razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji np. utrata pracy, nagła choroba lub śmierć jednego z kredytobiorców można popaść w spore kłopoty finansowe. Głównie z tego powodu warto mieć aktywne ubezpieczenie spłaty kredytu. W ten sposób można skorzystać z […]

Czytaj wpis
Krajowy Rejestr Długów - co to jest?

KRD to inaczej Biuro Informacji Gospodarczej. Instytucja powstała po to, aby nadzorować konsumentów oraz przedsiębiorców w kwestii terminowej spłaty zobowiązań finansowych. Krajowy Rejestr Długów powstał w 2003 roku. Od tamtego czasu wprowadzono ustawę, która określa sposób udostępniania danych gospodarczych. Baza BIG Infomonitor powstała w celu zbierania informacji o przedsiębiorcach oraz konsumentach prywatnych. Jeśli ktokolwiek dopuści […]

Czytaj wpis
Kalkulator kredytu hipotecznego

Internetowy kalkulator rat kredytu hipotecznego jest najczęściej darmowym oprogramowaniem dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej. Każdy, kto planuje złożyć wniosek kredytowy, może skorzystać z kalkulatora i poznać całkowity koszt kredytu wraz z innymi kluczowymi składowymi. Kalkulator kredytowy ułatwia obliczenie miesięcznego kosztu kredytu hipotecznego. To szansa na szybką ocenę swoich możliwości finansowych i zestawienie kosztów z dochodami […]

Czytaj wpis
Na czym polega upadłość konsumencka?

O pojęciu upadłości konsumenckiej słyszał na pewno każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej i miał problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. To dotyczy zarówno firm, które zbankrutowały, jak i osób fizycznych. Zgodnie z definicją upadłość konsumencka odnosi się do niewypłacalności osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Ustawa o upadłości konsumenckiej wskazuje, że to częściowe […]

Czytaj wpis
Czym jest lokata bankowa?

Mianem lokaty bankowej nazywamy produkt finansowy, który służy do deponowania wolnych środków, czyli oszczędności. Taki depozyt bankowy zakłada się w ramach podpisania umowy z wybraną instytucją finansową. Za aktywną lokatę uznaje się taki rachunek, na który została wpłacona ustalona kwota. Warto dodać, że w większości przypadków lokaty uniemożliwiają swobodne korzystanie z wpłaconego kapitału - musisz […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Kredyty mieszkaniowe to jedne z najbardziej skomplikowanych form finansowania dostępnych na polskim rynku. Dlaczego? Otóż wniosek o kredyt w tej formie wymaga dołączenia wielu dokumentów, których objętość jest uzależniona od indywidualnej sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Bank, który zdecyduje się udzielić Ci kredytu hipotecznego, prawdopodobnie zaproponuje takie warunki, aby kwota kredytu nie przekraczała Twoich możliwości finansowych. Planujesz […]

Czytaj wpis
Odsetki od zaległości podatkowych

Najszybszą drogą do oceny wysokości zadłużenia wobec organu podatkowego jest wykorzystanie kalkulatora odsetek podatkowych. To narzędzie dostępne na rządowych stronach, które pozwala na szybkie wyliczenie kwoty zaległości na podstawie kilku parametrów: kwota zobowiązania, termin płatności, termin uregulowania zadłużenia. Co więcej, stawka odsetek będzie uzależniona od tego, czy są to odsetki za zwłokę, czy opłata prolongacyjna. […]

Czytaj wpis
Refinansowanie kredytu i pożyczki w praktyce

Niektóre zobowiązania bankowe i pozabankowe można bez problemu przenieść do innej instytucji, bez dodatkowych kosztów. To opłacalne przedsięwzięcie, o ile wiesz, jak wybrać najlepszą propozycję finansowania dla siebie. Kredyt konsolidacyjny to najpopularniejsza odmiana zobowiązania pozwalającego na refinansowanie kredytów i pożyczek. Jeśli chcesz otrzymać korzystniejszy harmonogram spłaty lub zmniejszyć całkowity koszt kredytu, koniecznie pomyśl o opcji […]

Czytaj wpis
Oddłużanie chwilówek - pomoc dla zadłużonych

Pożyczki pozabankowe są obecnie ogólnodostępne, co powoduje, że coraz więcej osób popada w spiralę zadłużenia. Krótki okres spłaty chwilówki, brak stabilnego źródła dochodu oraz problemy zdrowotne to główne czynniki, które powodują, że zaciągnięcie jakiegokolwiek zobowiązania może doprowadzić do wszczęcia procesu windykacyjnego, a nawet upadłości konsumenckiej. Chcesz dowiedzieć się, co zrobić w sytuacji, kiedy wierzyciel ubiega […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie lokat bankowych - ranking

Oprocentowanie lokat w bankach komercyjnych zawsze jest przedstawiane jako wartość procentowa zysku w skali roku. Jeśli chodzi o stawkę oprocentowania takich produktów bankowych, warto dodać, że wskaźnik jest taki sam dla stałych i nowych klientów. W przypadku lokat na nowe środki proponowanych przez banki oprocentowanie wciąż pozostaje na dość niskim poziomie. Najlepsze lokaty bankowe oferują […]

Czytaj wpis
1 2 3 5

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL