Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Podsumowanie artykułu

Jak znaleźć najlepiej oprocentowane rachunki? Czy warto często zmieniać banki, aby korzystać z promocyjnego oprocentowania? W końcu, na co zwrócić uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym?

Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz zamrażać środków na lokacie lub boisz się strat na bardziej ryzykownych produktach finansowych. Na rynku znajdziesz wiele produktów, które pomogą w regularnym oszczędzaniu pieniędzy. Wymuszają dyscyplinę płatniczą, a nawet przez pewien czas dostęp do nich może być ograniczony. Jeśli jednak cenisz sobie swobodę dysponowania swoimi pieniędzmi, pomyśl o koncie oszczędnościowym.

Oszczędzaj pieniądze na koncie oszczędnościowym

Użytkownicy rachunków oszczędnościowych uzyskują wiele korzyści. Przede wszystkim oprocentowanie konta jest wyższe niż standardowego ROR-a. Co więcej, możesz gromadzić środki na rachunku bez konieczności regularnych wpłat. Taka elastyczność to swoboda wpłat i wypłat w dowolnym momencie bez utraty odsetek. Dostęp do konta i zarządzanie nim jest proste i najczęściej odbywa się z poziomu aplikacji lub bankowości internetowej.

Pamiętaj, że Twoje oszczędności będą nieco niżej oprocentowanie niż klasyczna lokata terminowa. Jeśli jednak chcesz mieć swobodę dostępu do środków, bo możesz ich w każdej chwili potrzebować, to konto sprawdzi się lepiej niż lokata. Masz też możliwość rozdzielić je pomiędzy dwa produkty.

Przeczytaj także: Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Konto oszczędnościowe i jego oprocentowanie

W przypadku rachunków oszczędnościowych banki stosują najczęściej oprocentowanie zmienne. Oznacza to, że jest ono zależne od aktualnej wysokości stóp procentowych, które ustala Rada Polityki Pieniężnej.

Najlepsze konta oszczędnościowe oferują atrakcyjne oprocentowanie. Pamiętaj, że wraz ze spadkiem stóp procentowych zmniejszy się także wysokość naliczanych odsetek. Z kolei wzrost spowoduje, że pieniądze zdeponowane na rachunku mogą być wyżej oprocentowane.

konto oszczędnościowe

Większość kont oszczędnościowych ma stosunkowo niskie oprocentowanie. Jednak zawsze warto zerknąć na ranking kont oszczędnościowych. Najpewniej znajdziesz promocję dla nowych środków. Często banki proponują dodatkowe bonusy finansowe, jeśli zdecydujesz założenie konta osobistego (ROR).

Konto oszczędnościowe to przede wszystkim bezpieczeństwo

Jeśli szukasz konta oszczędnościowego, jako sposobu na oszczędzanie pieniędzy na dany cel, to prawdopodobnie kierujesz się względami bezpieczeństwa. Pieniądze na rachunku są w każdej chwili dostępne, jeśli tylko ich potrzebujesz. Ponadto pieniądze na rachunkach oszczędnościowych i lokatach objęte są gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do 100 000 euro (w przeliczeniu na złotówki).

Zbieranie oszczędności lub kumulowania środków na dany cel jest bardzo dobrym nawykiem. Dzięki temu możesz zgromadzić odpowiednią kwotę i spełnić jedno ze swoich marzeń, np. sfinansować egzotyczny wyjazd lub zakup upragnionego auta. Jeśli jednak nieco Ci brakuje do ich realizacji, to połącz siły. Wykorzystaj własne oszczędności i skorzystaj z pożyczki gotówkowej. Dzięki temu szybciej spełnisz swoje plany.

O czym jeszcze warto pamiętać? Przede wszystkim o tym, że rachunek oszczędnościowy ma pewne ograniczenia. Banki muszą zapewnić swobodny dostęp do pieniędzy, ale mogą nakładać opłaty na pewne transakcje. Dla przykładu jedna wypłata środków może być bezpłatna, ale za kolejne będzie trzeba zapłacić. W związku z tym przy wyborze rachunku sprawdź regulamin i opłaty za każdy przelew, a także jego prowadzenie.

Przeczytaj także: Koszty komornicze - co to za opłaty?

Najlepsze konta oszczędnościowe to te promocyjne

Podczas poszukiwania najlepszego dla siebie konta oszczędnościowego, zwróć uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim ważna jest stabilność oprocentowania. Część banków oferuje wysokie stawki tylko przez z góry określony czas promocji i np. tylko dla nowych klientów. Zaraz po jego zakończeniu środki są oprocentowane wyraźnie niżej. 

Upewnij się, czy trzeba spełnić dodatkowe warunki, aby uzyskać promocyjne oprocentowanie. Na rynku dostępne są produktu, gdzie wystarczy wpłacić środki na konto. W innych zdarzają się dodatkowe wytyczne. Jedne bywają banalne do spełnienia od ręki, a inne są dość rygorystyczne. Dlatego zawsze warto upewnić się, na co się decydujesz.

Nie bez znaczenia są także opłaty za korzystanie z konta. Choć otwarcie rachunku jest zwykle bezpłatne, to za inne operacje trzeba będzie zapłacić. Dla przykładu: jeden przelew w miesiącu może być bezpłatny, a każdy kolejny będzie kosztował np. 10-20 złotych. Również w tym wypadku warto sprawdzić opłaty.

Co zrobić po okresie promocji?

Masz w zasadzie dwa rozwiązania. Pierwsze to zostajesz w danym banku i próbujesz negocjować oprocentowanie lub pozostajesz na tym po skończeniu promocji. Drugi wariant to przejście do innego banku np. na czas obowiązywania w nim promocji. 

Skakanie pomiędzy bankami nijak się ma do lojalności, ale przynajmniej zyskasz na atrakcyjnym oprocentowaniu. Banki też na lojalność patrzą bardzo zdawkowo np. przy udzielaniu kredytu, tak więc nie ma się czym przejmować. Jedyny wysiłek, jaki trzeba w to włożyć, to przejście do innego banku.

Transfer środków do nowego banku może oznaczać konieczność otwarcia kolejnego konta. Pamiętaj, że możesz mieć jeden „główny” bank, a przy okazji korzystać z promocji w innych instytucjach finansowych. Po ich zakończeniu możesz zakończyć relację i przelać środki w miejsce, gdzie będą atrakcyjnie oprocentowane.

Czy przenoszenie środków pomiędzy bankami jest trudne? Wręcz przeciwnie. Wiele instytucji finansowych oferuje możliwość zawierania umów online lub prześlę Ci ją kurierem do podpisania. Na dobrą sprawę formalności są w obecnych warunkach bardzo proste do załatwienia. Podobnie prosto i bez wychodzenia z domu sfinalizujesz kredyt konsolidacyjny lub kredyt dla firm.

Oszczędzaj z myślą o przyszłości

Małe kwoty systematycznie odkładane potrafią urosnąć do znacznych rozmiarów. Najlepiej, gdy dodatkowo zaprzęgniesz je do pracy. Owocem będą odsetki, które budują Twój kapitał, a dzięki temu możesz spodziewać się systematycznie wyższych odsetek. W ten sposób możesz gromadzić pieniądze na różne cele:

  • zakup domu;
  • kupno samochodu;
  • opłacenie studiów dzieci;
  • wakacje;
  • emeryturę.

Pamiętaj, że ważna jest systematyka. Regularne powiększanie kapitału początkowego, to więcej odsetek. Warto więc szukać promocji, które przybliżą Cię do realizacji celu. Nawet jeśli to wymaga zmianę banku lub otwarcie konta w innej instytucji finansowej.

Wygodne oszczędzanie to standard

Jeszcze do niedawna niemal każdą sprawę bankową trzeba było załatwić w oddziale banku. Obecnie narzędzia elektroniczne i podpisanie umów odbywa się w znacznym stopniu online. Oznacza to, że formalności załatwisz bez wychodzenia z domu.

O ofercie możesz przeczytać na stronie banku. Następnie możesz porozmawiać z konsultantem na czacie lub telefonicznie, aby znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. W ten sposób będziesz mieć pełną wiedzę o tym, czy dana oferta jest dla Ciebie atrakcyjna. 

Gdzie szukać promocji? Ranking kont oszczędnościowych

Najlepiej w wyszukiwarkę wpisać „ranking kont oszczędnościowych” i porównać dostępne na rynku oferty. W ten sposób znajdziesz promowane przez banki produkty. Co więcej, możesz także natrafić na konta osobiste, których założenie banki premiują dodatkową gotówką. Wówczas zyskasz nie tylko interesujące oprocentowanie, ale także ekstra środki, które powiększą Twoje oszczędności lub wydasz je na inne cele.

Spraw, aby Twoje pieniądze na Ciebie pracowały

Pieniądze mogą leżeć na nieoprocentowanym koncie lub takim, gdzie wynosi ono 0,1%. Niestety nic na tym nie zarabiasz, a nawet tracisz. Tak, tak, inflacja nie śpi i „zjada” Twoje środki. Warto więc spróbować je zabezpieczyć i sprawić, żeby było ich więcej. W tym zadaniu pomoże konto oszczędnościowe, które jest elastyczną formą gromadzenia i powiększania kapitału. 

Na rynku jest w czym wybierać. Najlepiej wypadają premiowane konta, ale zazwyczaj trzeba za nimi gonić i zmieniać banki. Obecnie jest to bardzo proste i często ogranicza się do zdalnego zatwierdzenia warunków. W takiej sytuacji transfer pieniędzy pomiędzy bankami jest prosty i szybki, a Ty zarządzasz wszystkim z poziomu bankowości internetowej lub smartfona. Przekonaj się, jak łatwo możesz powiększyć swoje oszczędności.

Chcesz wiedzieć więcej o finansach osobistych i firmowych? Przeczytaj inne materiały na naszym blogu.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?

Jeszcze dwie dekady temu karta kredytowa, najlepiej złota lub platynowa, były symbolem statusu. Dzisiaj tego typu produktu dostępne są praktycznie dla wszystkich. Zamożne osoby mogą liczyć na wysokie limity sięgające miliona złotych i prestiżowe usługi concierge. Patrząc bardziej przyziemnie, karty kredytowe dostępne są dla szerokiego grona klientów banków. Co warto o nich wiedzieć? Karty kredytowe […]

Czytaj wpis
Na czym polega kredyt ratalny i co o nim warto wiedzieć? 

Nie za wszystkie zakupy trzeba płacić z bieżących środków lub z oszczędności. Zdarzają się też nieprzewidziane sytuacje, w których potrzebujesz większej sumy pieniędzy. Zepsuta lodówka, zgubiony laptop czy zalany telefon to przedmioty, bez których ciężko się obejść w dzisiejszych czasach. Jeśli brakuje Ci gotówki i potrzebujesz szybko nowego sprzętu, to z pomocą przychodzi kredyt ratalny. […]

Czytaj wpis
Kredyt na samochód używany – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Dane urzędowe pokazują, że w 2020 roku tylko 14% zarejestrowanych pojazdów stanowiły nowe auta. Większość Polaków kupuje używane pojazdy. Dlaczego wybieramy auta z drugiej ręki? Jest wiele powodów, a głównym z nich jest cena. Samochody używane są tańsze od nowych odpowiedników i część właścicieli nie chce inwestować w coś, co szybko traci na wartości. Ceny […]

Czytaj wpis
Pożyczka na dowód osobisty bez zaświadczeń o dochodach

Zdarza się, że szybko potrzebujesz gotówki. Czasami bank, z którym współpracujesz, jest skory pożyczyć Ci pieniądze bez większych formalności. Jednak bywa i tak, że potrzebne są dodatkowe dokumenty, jak np. zaświadczenie o dochodach. Przeważnie trzeba na nie zaczekać, a ponadto bank lubi zweryfikować jego wiarygodność w miejscu Twojej pracy, co trwa. Jeśli nie masz czasu […]

Czytaj wpis
Raty 0%: Na czym polegają zakupy na raty zero procent i na co uważać?

Nie brakuje osób, które uważają, że raty 0 to tylko chwyt marketingowy. Czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie! Sieci handlowe przy współpracy z bankami są w stanie zaproponować finansowanie sprzętu RTV i AGD. Tego typu usługa dostępna jest także przy zakupie aut czy w sklepach meblowych. Jak zatem działa nieoprocentowana pożyczka? Czy zaciągając ją, […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL