Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Podsumowanie artykułu

W Polsce z roku na rok zwiększa się liczba wyłudzeń, których dopuszczają się przede wszystkim cyberprzestępcy. Wynika to z nieuwagi pożyczko- i kredytobiorców oraz z nieumyślnego podawania swoich poufnych danych osobowych w internecie. To prosty krok do tego, aby narazić się na oszustwo kredytowe. Warto jednak wiedzieć, jak sprawdzić, czy ktoś wziął na nas kredyt. Od 2020 roku liczba wyłudzeń kredytowych stale rośnie, dlatego lepiej mieć świadomość tego, jak wykryć oszustwo finansowe.

Wyłudzenie kredytu i wszelkiego rodzaju oszustwa kredytowe to przestępstwo w rozumieniu Art. 297 Kodeksu karnego. Zgodnie z przepisami każdy, kto w celu uzyskania dla siebie od banku albo innej jednostki organizacyjnej korzyści finansowych nadużywa dobro osób trzeciej, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Według raportu InfoDOK Związku Banków Polskich w pierwszym kwartale 2023 roku doszło do wyłudzeń kredytów i pożyczek na łączną kwotę o równowartości 53,3 mln złotych. To o ok. 3% więcej niż w roku poprzednim. Chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt? Jednym ze sposobów jest wykupienie dostępu do rejestrów i powiadomień od Biura Informacji Kredytowej (BIK). 

Czy są jeszcze jakiekolwiek sposobu, aby sprawdzić próby wyłudzenia kredytu lub pożyczki na nasze dane osobowe? Tego dowiesz się z poniższego poradnika.

Czym jest oszustwo kredytowe?

Kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat obowiązuje w przypadku osób, które próbują wyłudzić pieniądze od instytucji finansowej na dane osobowe osób trzecich. Za oszustwo kredytowe uznajemy takie działania, jak:

 • kradzież dokumentu tożsamości,
 • wyłudzenie danych osobowych poprzez wprowadzenie w błąd innej osoby,
 • kopiowanie dokumentów potwierdzających tożsamość,
 • podawanie danych logowania, np. do konta bankowego do wiadomości publicznej,
 • kradzież danych osobowych, np. z baz danych w wyniku ataków hakerskich celem uzyskania kredytu lub pożyczki.

Obecnie najczęściej spotykane są wyłudzenia kredytów i pożyczek online. Z takich metod kradzieży danych osobowych korzystają przede wszystkim cyberprzestępcy, którzy mają dostęp do nowoczesnych technologii umożliwiających kradzież danych z komputera swojej ofiary.

Zaciągnięcie zobowiązania finansowego na dane osoby, która nie starała się o otrzymanie pożyczki lub kredytu jest uznawane zawsze za przestępstwo. Niestety postępowanie sądowe w takich sprawach trwa dość długo, dlatego lepiej chronić się przed atakami przestępców, aniżeli walczyć później o odzyskanie swobody finansowej.

Jakie dane są potrzebne do wyłudzenia kredytu lub pożyczki?

Cyberprzestępcy potrzebują tylko kilku informacji, aby móc wyłudzić finansowanie na dane osoby trzeciej, która nie jest świadoma zagrożenia. Zarówno w przypadku pożyczek gotówkowych, jak i innych form finansowania przez internet wniosku kredytowe wymagają podania takich informacji, jak:

 • imię i nazwisko,
 • adres zamieszkania,
 • numer PESEL i numer dowodu tożsamości wraz z datą ważności i serią,
 • miejce urodzenia,
 • imiona rodziców,
 • nazwisko panieńskie matki.

Przestępcy internetowi mogą w prosty sposób wykraść takie informacje, np. z naszego komputera, urządzenia mobilnego czy nawet przez analizę naszych publicznych social mediów. Kiedy dane osobowe trafią w niepowołane ręce, wtedy pojawia się ryzyko, że wniosek o kredyt zostanie złożony przez niepowołaną osobę, która nie ma do tego prawa.

Każdy pożyczkodawca ma też indywidualnie ustalone procedury weryfikacji tożsamości wnioskodawcy. Te skutecznie zapobiegają próbom wyłudzeń, nawet jeśli przestępca jest bardzo dobrze przygotowany i ma skradziony dowód osobisty, który nie został jeszcze zablokowany.

Banki i firmy pożyczkowe w celach weryfikacyjnych wymagają autoryzacji tożsamości na kilka sposobów:

 • przelew weryfikacyjny na symboliczną kwotę z konta bankowego wnioskodawcy,
 • przedstawienie wyciągów z konta bankowego lub zdjęcia albo skanu dowodu osobistego wraz z widocznym wizerunkiem potencjalnego klienta,
 • autoryzacja przez bankową aplikację mobilną, np. selfie.

Oszuści, którzy próbują wziąć kredyt przez internet, mogą to zrobić nawet wtedy, kiedy nie mają fizycznego dokumentu swojej ofiary. Czasem wystarczy wyraźne zdjęcie, pomoc sztucznej inteligencji oraz nieuwaga ofiary, aby przestępca mógł łatwo zaciągać pożyczki na Twoje dane osobowe.

Gdzie sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Ofiarą wyłudzenia kredytu może zostać praktycznie każdy - zarówno osoba prywatna, jak i przedsiębiorca, który nie zachował należytej ostrożności podczas przetwarzania swoich danych osobowych. Wyłudzenia najczęściej dotyczą pożyczki pozabankowej. Dlaczego? Prawdopodobnie ze względu na fakt, że pożyczkodawcy nie weryfikują dokładnie potencjalnych klientów - często można spotkać się z ofertami pożyczek bez BIK i weryfikacji, co jest prawdziwą pożywką dla przestępców wyłudzających kredyty na nasze dane.

Aby sprawdzić, czy ktoś wziął kredyt na Twoje dane, musisz sprawdzić przede wszystkim bazy dłużników:

Na stronie BIK możesz skorzystać z płatnych pakietów, dzięki czemu w razie próby wyłudzenia kredytu otrzymasz stosowne powiadomienie e-mail oraz na telefon. To dobry sposób, aby chronić się przed wyłudzeniem kredytu i pożyczki. 

Możesz cyklicznie też sprawdzać swoją historię kredytową, aby mieć pewność, że nie doszło do nadużycia Twoich danych z dowodu i wyłudzenia kredytu. Kiedy ktoś weźmie kredyt na PESEL innej osoby, sprawa wcale nie jest taka prosta do rozwiązania. Sąd do rozstrzygnięcia sprawy musi ustalić, kto dopuścił się wyłudzenia danych osobowych i kredytu czy pożyczki. Takie sprawy niestety często ciągną się miesiącami, a nawet latami.

Ktoś wziął na mnie kredyt - co zrobić w takiej sytuacji?

Okazało się, że ktoś wziął na Ciebie kredyt? W takiej sytuacji musisz najpierw zgłosić sprawę na policję. To podstawa, aby szybko zacząć przeciwdziałać poważniejszym skutkom wyłudzenia chwilówki, pożyczki albo kredytu. W takich okolicznościach wykonaj kilka czynności, a zyskasz pewność, że Twoje finanse są bezpieczne i nikt nie weźmie na Ciebie nowego zobowiązania w banku lub w firmie pożyczkowej.

Zastrzeż swoje dane osobowe

Możesz to zrobić przez internet albo telefonicznie, dzwoniąc pod rządową, ogólnokrajową infolinię. Najlepiej zrób to jeszcze w trakcie podróży na komisariat policji w celu zgłoszenia próby wyłudzenia kredytu. Jeśli cokolwiek wzbudza Twoje wątpliwości i obawiasz się, że ktoś może wziąć kredyt na Twoje dane, lepiej zapobiegawczo zastrzec dowód i zyskać pełne bezpieczeństwo.

Skontaktuj się z pracownikiem banku lub firmy pożyczkowej

To niezbędne, aby szybko wyjaśnić próbę wyłudzenia, np. po otrzymaniu alertu BIK o nowym zobowiązaniu. Wyjaśnij pracownikowi instytucji finansowej, że udzieliła kredytu albo pożyczki osobie nadużywającej cudze dane osobowe.

Jeśli jesteś ofiarą wyłudzenia kredytu, nie musisz się martwić - zarówno organy ścigania, jak i instytucje finansowe dbając o swoje dobre imię, zrobią co w ich mocy, aby szybko wyjaśnić sprawę ze wzięciem kredytu lub pożyczki na skradzione dane osobowe.

Wyłudzenia kredytów i pożyczek - jak się zabezpieczyć?

Obawiasz się, że ktoś weźmie na Ciebie kredyt albo pożyczkę? Oprócz tego, że możemy sprawdzić w kilka sekund próby wyłudzenia, np. w rejestrach BIK, jest też kilka opcji, aby zabezpieczyć swoje interesy na wypadek takich sytuacji. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów ochrony przed wyłudzeniami kredytów i pożyczek.

 1. Nigdy nie rób zdjęć swoich dokumentów poufnych, np. dowodu tożsamości i nie wstawiaj ich do internetu na portale społecznościowe.
 2. Sprawdzaj, chociażby raz dziennie, czy masz wszystkie dokumenty ze sobą, które mogłyby umożliwić zaciągnięcie zobowiązania przez internet.
 3. Korzystaj z alertów BIK - otrzyamsz je natychmiast po pojawieniu się informacji o próbie zaciągnięcia nowego zobowiązania na Twoje dane osobowe.
 4. Korzystaj z zasobów internetu w bezpieczny sposób, czyli łącz się wyłącznie z siecią, która jest dobrze zabezpieczona.
 5. Ustalaj silne hasła dostępu do swoich kont. Nigdy też nie podawaj osobom trzecim haseł logowania, np. do bankowości internetowej.

To proste porady, które pomogą Ci ochronić swoje dane osobowe i uniknąć wyłudzenia kredytu lub pożyczki. Stosując się do kilku wskazówek, redukujesz prawie do zera ryzyko wykorzystania wrażliwych danych w celu wyłudzenia kredytu.

Nawet jeśli padliśmy ofiarą wyłudzenia kredytu, nie należy panikować. Szybka reakcja umożliwia całkowitą naturalizację problemu i uniknięcie konieczności składania skomplikowanych wyjaśnień w firmach pożyczkowych i bankach.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na flipa - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego. Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house […]

Czytaj wpis
Kredyt na wakacje - a może pożyczka?

Poszukiwanie źródła finansowania na wakacyjny urlop może zająć sporo czasu. Na rynku jest wiele ofert kredytów i pożyczek na wakacje, z których możemy skorzystać. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się, jak wybrać najlepszy kredyt na wakacje dla siebie i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej. […]

Czytaj wpis
Pożyczka na alimenty i świadczenia rodzinne

W dzisiejszych czasach instytucje pozabankowe robią wszystko, aby pozyskać dodatkowych klientów i udzielić jak największej liczby pożyczek. Pożyczkodawcy często celują w grupy osób, które mają problemy z płynnością finansową i nie posiadają stabilnego źródła dochodu. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystywane są pożyczki na alimenty i świadczenia rodzinne, np. 500 plus. Chcesz dowiedzieć się, na jakich […]

Czytaj wpis
Pożyczka na 500 plus

Osoby potrzebujące nagłego zastrzyku dodatkowej gotówki coraz częściej wybierają firmy pozabankowe w celu podpisania umowy pożyczki lub chwilówki. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy pożyczkobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji musisz poszukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą Ci zbudować, chociażby minimalną zdolność finansową potrzebną do uzyskania pożyczki. Na rynku coraz częściej pojawiają się oferty […]

Czytaj wpis
Czy można zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny?

W dzisiejszych czasach do zaciągnięcia kredytu hipotecznego trzeba spełnić tylko kilka warunków wymaganych przez bank. To podstawa, aby móc ubiegać się o kolejne finansowanie związane z zakupem nieruchomości mieszkalnej. Poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego możesz zrealizować swoje marzenia o własnych czterech ścianach. Zakup wymarzonego domu to często wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku milionów złotych. […]

Czytaj wpis
Kredyt gotówkowy pod hipotekę

W dzisiejszych czasach banki proponują wiele ciekawych produktów finansowych, które umożliwiają pozyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel lub sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia. Coraz popularniejsze są kredyty gotówkowe pod hipotekę, których zasada działania jest podobna jak np. kredytu pod zastaw mieszkania lub kredytu pod zastaw domu. W przypadku kredytów gotówkowych z zabezpieczeniem hipotecznym kwota finansowania nie może […]

Czytaj wpis
Chwilówki w weekend - jak to działa?

Banki komercyjne i większość firm pożyczkowych działa wyłącznie od poniedziałku do piątku. To spore ograniczenie, szczególnie dla osób, które chcą zdobyć dodatkowe pieniądze w nocy, późnym wieczorem lub w dni wolne od pracy. Obecnie na rynku pojawiają się propozycje chwilówek w weekend, które są przyznawane przez instytucje pozabankowe.  Jak to działa? Zasada jest prosta. Wystarczy, […]

Czytaj wpis
Kredyt na remont domu lub mieszkania

Kredyt na remont to dobre rozwiązanie przydatne przede wszystkim na etapie planowania kompleksowego remontu nieruchomości lub wykończenia. Decydując się na zaciągnięcie nowego zobowiązania w banku, koniecznie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje finansowania. Możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania, standardowy kredyt lub pożyczkę gotówkową. Możliwości jest mnóstwo. Warto jednak podpisać taką umowę kredytu […]

Czytaj wpis
Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu oznacza całkowite zakończenie egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji sprawa ma swój koniec, ale nie ze względu na pozytywne zakończenie wszczętego postępowania egzekucyjnego. Umorzenie następuje wtedy, kiedy komornik w trakcie realizowanych czynności związanych z odzyskiwaniem należności napotka problemy i przeszkody umożliwiające zaspokojenie potrzeb wierzyciela. Wtedy następuje przekazanie sprawy do rozpatrzenia przez […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
Kim jest dłużnik wekslowy?

Dłużnik wekslowy to osoba, która zdecydowała się na złożenie podpisu na wekslu oraz jest za niego w 100% odpowiedzialna i zobowiązana do ewentualnego uregulowania zadłużenia. Mianem dłużnika wekslowego nazywamy też: remitenta, trasanta, indosanta, awalistę oraz wyręczyciela. Szczegółowe wyjaśnienia tych pojęć znajdziesz w dalszej części tego artykułu. Dłużników wekslowych dzielimy na wtórnych oraz głównych. Zgodnie z […]

Czytaj wpis
1 2 3 8

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL