Jak oszczędzać pieniądze bez wyrzeczeń?

Podsumowanie artykułu

Oszczędzanie pieniędzy w czasach szalejącej inflacji, niepewnej sytuacji gospodarczej oraz stale zmieniającego się rynku pracy jest wyjątkowo trudne. Na szczęście jak najbardziej możliwe! Wystarczy, że dobrze zaplanujesz swój domowy budżet i sprawdzisz, gdzie można zmniejszyć miesięczne wydatki. Chcesz dowiedzieć się, jak sprostać codziennym wydatkom i zacząć oszczędzać pieniądze? W tym artykule znajdziesz praktyczne sposoby na oszczędzanie.

Chcesz mieć na tyle wysokie oszczędności, żeby nie martwić się utrzymaniem swojej rodziny? Dodatkowe pieniądze na rachunku bankowym to świetna poduszka finansowa, która jest gwarancją spłaty zobowiązań wobec banków, firm pożyczkowych i usługodawców w razie problemów gospodarstwa domowego. Chcesz dowiedzieć się jak odkładać pieniądze, aby osiągnąć zamierzone cele? W tym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby na oszczędzanie. Wystarczy, że wykorzystasz kilka z nich, a bez problemu odłożysz całkiem sporo gotówki.

Od czego zacząć oszczędzanie? W pierwszej kolejności musisz jasno ustalić sobie cele, które chcesz osiągnąć. Co to oznacza? Jeśli Twoim celem jest rozrywka, możesz założyć konto oszczędnościowe i przelewać na ten cel określoną kwotę miesięcznie, np. 100 złotych. Im bardziej oddalony w czasie będzie Twój cel, tym więcej skutecznych metod oszczędzania musisz zastosować, aby go osiągnąć.

Sposoby na oszczędzanie pieniędzy a plan działania

Jednym z najważniejszych czynników, który pomoże Ci zacząć oszczędzać, jest opracowanie dobrego planu działania. Każda nadwyżka gotówki powinna być dobrze zagospodarowana tak, aby zgromadzone środki mogły z czasem automatycznie się pomnażać. Na etapie planowania ustal:

  1. Domowy budżet - to ważne, aby domowe wydatki były dobrze zaplanowane. Możesz do tego użyć arkusza kalkulacyjnego. To znacznie ułatwi Ci ustalanie miesięcznego budżetu, analizę wydatków i zarobków wszystkich członków rodziny. Na tym etapie najważniejsze jest to, aby zaplanować domowy budżet tak, by przychody były większe niż koszty. Dzięki temu nadwyżki pozwolą Ci mieć oszczędności, które z czasem zaczniesz pomnażać.
  2. Możliwe źródła oszczędności - możesz ocenić, gdzie dasz radę zaoszczędzić w skali miesiąca, chociażby kilkadziesiąt złotych. Każde dodatkowe pieniądze to szansa na powiększanie kwoty pieniędzy odłożonych na dowolny cel lub poduszkę finansową.
  3. Szanse na dodatkowy zarobek - w miarę możliwości w trakcie planowania ustal, czy masz jakiekolwiek szanse na zwiększenie dochodów w gospodarstwie domowym. Może nowa praca, dodatkowe zajęcie po godzinach albo własny biznes?
  4. Opcje spłacenia długów - plan finansowy to podstawa także w kwestii spłaty aktualnych zobowiązań finansowych. Im mniejsze obciążenie gospodarstwa domowego, tym mniejsza konieczność wydawania pieniędzy.

Oszczędzać można na wiele sposobów. Jeśli opracujesz dobry plan skutecznego oszczędzania i przeznaczysz wszystkie nadwyżki finansowe, np. na rachunek oszczędnościowy, prawdopodobnie szybko osiągniesz zamierzone cele. Pamiętaj, że wysokość odkładanych kwot nie ma większego znaczenia. Najważniejsze jest to, aby regularnie odkładać środki z finansów osobistych.

Jak zacząć oszczędzać pieniądze? Proste sposoby są najlepsze!

Posiadanie konta oszczędnościowego i planowanie domowych wydatków to dobry sposób, aby opanować swoje finanse. W ten sposób możesz realnie zaoszczędzić sporo środków. Ciekawą metodą na oszczędzanie jest wykorzystanie aplikacji bankowych, które zaokrąglają kwoty wszystkich realizowanych transakcji. Wszelkie nadwyżki są automatycznie przelewane na rachunek oszczędnościowy. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie nawet do kilkuset złotych miesięcznie bez zbędnego wysiłku i wyrzeczeń.

W jakich sektorach życia codziennego można wypracować realne oszczędności? Sprawdzone sposoby na oszczędzanie możesz wykorzystać w odniesieniu do:

  • jedzenia,
  • rachunków domowych,
  • kredytów i pożyczek,
  • rozrywki,
  • transportu,
  • codziennych zakupów,
  • nawyków.

Czasem najprostsze sposoby oszczędzania okazują się najlepsze, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz planować budżet domowy i chcesz zacząć oszczędzać pieniądze. Niektóre rozwiązania przynoszą wymierne korzyści, ale przecież lepiej oszczędzać małe kwoty, niż w ogóle nie gromadzić oszczędności.

Co ciekawe, oszczędzanie może okazać się przydatne, jeśli planujesz kredyt hipoteczny. W ten sposób możesz szybciej zebrać pieniądze potrzebne na wymagany wkład własny. Nawet jeśli odłożysz tylko drobne kwoty z bieżących wydatków - to zawsze dobry sposób na zaoszczędzenie nieco środków do dyspozycji na poczet kredytu.

Najlepsze sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Sposobów na spożytkowanie dodatkowego źródła dochodu jest mnóstwo. Po dobrej analizie domowych wydatków i optymalizacji finansowej może okazać się, że jesteś w stanie odłożyć w skali miesiąca nawet kilka tysięcy złotych. Na czym można oszczędzać? Praktycznie na wszystkim! Poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby oszczędzania, z których naprawdę warto skorzystać.

Oszczędzanie na żywności

  1. Planuj posiłki - to dobry sposób, aby nie robić zakupów w nadmiarowych ilościach. Pożywienie z czasem psuje się i nadaje wyłącznie do wyrzucenia. To dodatkowe koszty, które możesz rozdysponować w zupełnie inny sposób.
  2. Korzystaj z promocji w sklepach - w trakcie robienia zakupów warto udać się do sklepu, gdzie są aktywne atrakcyjne promocje na produkty. Zarządzanie domowym budżetem to także brak wydawania pieniędzy na zbędne artykuły w sklepach lub te, które są zbyt drogie.
  3. Ogranicz jedzenie posiłków na mieście - w dzisiejszych czasach wyjście na obiad z całą rodziną do restauracji to wydatek nawet do kilkuset złotych. Te pieniądze możesz zagospodarować nieco inaczej, np. wpłacić na konto oszczędnościowe, by jechać w przyszłości na egzotyczne wakacje.
  4. Korzystaj z własnych przetworów i żywności z ogrodu - jeśli masz taką możliwość, koniecznie zacznij produkować własne przetwory w słoikach, piec chleb i sadzić warzywa w ogrodzie. To szansa na zaoszczędzenie naprawę sporo gotówki.
  5. Kupuj produkty z programów lojalnościowych - to zawsze dobry sposób, aby zaoszczędzić całkiem sporo gotówki. W ramach programów lojalnościowych duże hipermarkety proponują ciekawe rabaty, np. na wielosztuki.

Oszczędzanie na domowych wydatkach

  1. Korzystaj z energooszczędnych urządzeń w domu - na rachunkach za energię elektryczną też można sporo zaoszczędzić. Możesz zainwestować jednorazowo w energooszczędne żarówki, pralki i inny sprzęt domowego użytku. 
  2. Zmień dostawcę prądu lub taryfę w ramach umowy - jeśli płacisz dużo za prąd, zastanów się nad zmianą dostawcy (o ile to możliwe). Alternatywnie możesz zmienić taryfę korzystania z energii elektrycznej, dzięki czemu np. w nocy zapłacisz mniej niż w dzień.
  3. Odłączaj nieużywany sprzęt domowy - nie korzystasz z monitora, komputera lub telewizora przez większość dnia? Odłącz go od gniazdka elektrycznego. Wbrew pozorom urządzenia podłączone do sieci nawet po wyłączeniu pobierają pewne ilości prądu.
  4. Korzystaj z promocji u dostawców usług - możesz wykorzystać promocje i rabaty proponowane przez firmy telekomunikacyjne dostawców prądu oraz innych usługodawców. Połączenie kilku usług u jednego operatora to szansa na oszczędności rzędu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
  5. Zrezygnuj z kąpieli na rzecz prysznica - dzięki temu zużyjesz mniej wody, a więc mniejsze będą Twoje koszty eksploatacji nieruchomości. 

Oszczędzanie na transporcie

  1. Zrezygnuj z samochodu na poczet komunikacji miejskiej - to dobre rozwiązanie dla osób, które mieszkają w dużych aglomeracjach miejskich. Dzięki temu nie tracisz pieniędzy na płatne parkingi i paliwo. W porównaniu do miesięcznych kosztów korzystania z komunikacji miejskiej samochód wypada naprawdę kiepsko.
  2. Podróżuj ekonomicznie - nie możesz zrezygnować z jazdy samochodem? W takim razie postaw na ekonomiczną jazdę. W ten sposób zaoszczędzisz na tankowaniu. W skali miesiąca to kolejne kilkadziesiąt złotych.
  3. Nie łam przepisów ruchu drogowego - każdy mandat to obciążenie dla domowego budżetu. Biorąc pd uwagę aktualne stawki taryfikatora, lepiej nie łamać prawa i odpuścić nogę z gazu.
  4. Wybieraj tanie ubezpieczenia OC - internetowe porównywarki pomogą Ci wyszukać najkorzystniejsze ubezpieczenie auta, które może być tańsze o kilkaset złotych od dotychczasowej polisy. Zaoszczędzone środki możesz przeznaczyć na poduszkę finansową lub inny cel.

Oszczędzanie na rozrywce

  1. Korzystaj z darmowych atrakcji - w przestrzeni miejskiej naprawdę nie brakuje bezpłatnych koncertów lub wystaw. Nie zawsze musisz wydawać pieniądze, aby wyjść z domu i dobrze się zabawić.
  2. Ogranicz wyjścia do kina lub klubu - takie atrakcje generują ogromne wydatki w skali miesiąca. Ustal, że w ciągu miesiąca wyjdziesz maksymalnie 1-2 razy do kina. To prosty sposób na oszczędzanie sporych sum.
  3. Czytaj e-booki zamiast gazet - elektroniczne książki są często darmowe lub znacznie tańsze od tradycyjnych. Jeśli uwielbiasz czytać, nie musisz z tego rezygnować, ale możesz jednocześnie zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Oszczędzanie na bankowości

  1. Zaplanuj automatyczne przelewy - to dobry sposób, aby nie zapomnieć o żadnych płatnościach i nie narazić się na naliczenie dodatkowych odsetek za opóźnienia.
  2. Zamykaj nieużywane konta i usługi - nie korzystasz z konta bankowego lub masz już nowe? Zrezygnuj z niego. Miesięczne opłaty za nieużywaną kartę płatniczą to nawet ponad 10 złotych miesięcznie.
  3. Wykorzystaj promocje bankowe - komercyjne banki w Polsce często proponują nawet do kilkuset złotych za założenie konta i polecenie go innym osobom. To szansa na pozyskanie dodatkowych pieniędzy dla domowego budżetu. Te można przeznaczyć w 100% na cele oszczędnościowe.
  4. Spłacaj, nadpłacaj i konsoliduj długi - optymalizacja kosztów kredytowych to podstawa, aby nie narażać się na wysokie koszty spłaty zobowiązań.

Na czym jeszcze można oszczędzać, aby odkładać pieniądze?

Planowanie domowego budżetu oraz rozsądne oszczędzanie jest możliwe na wielu płaszczyznach. Niezależnie od wybranej formy ograniczania wydatków gospodarstwa domowego, zawsze warto przeanalizować możliwości, jakie dają wybrane sposoby. Pieniądze możesz odkładać przede wszystkim po ograniczeniu domowych wydatków, zobowiązań finansowych, a także optymalizacji dochodów.

Oczywiście są dziedziny, na których żaden człowiek nie powinien oszczędzać: zdrowie fizyczne i psychiczne, lekka dawka rozrywki oraz rodzina. Jednak przy odpowiedniej optymalizacji wydatków możesz realnie odłożyć nawet kilka tysięcy złotych w skali miesiąca.

A może planujesz złożyć wniosek kredytowy, ale obawiasz się, że nie poradzisz sobie z nowym zobowiązaniem? Wystarczy odpowiednio wcześnie wdrożyć skuteczne sposoby oszczędzania. Finalnie może okazać się, że możesz pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu z miesięczną ratą do kilkuset złotych - i to bez zbędnych wyrzeczeń.

Pamiętaj, aby dobrze przemyśleć decyzję o zaciągnięciu kredytu lub pożyczki. Zbyt pochopne podpisanie umowy może prowadzić do problemów finansowych i utraty oszczędności. W takich sytuacjach przyda się dodatkowa wiedza, jak wyjść z długów. To nie takie proste, choć z pomocą wykwalifikowanych ekspertów Finaum jak najbardziej realne.

Korzyści z oszczędzania - poradnik w pigułce

Czy są jakiekolwiek zalety wynikające z oszczędzania pieniędzy? Tak i to całkiem sporo! To przede wszystkim szansa na zbudowanie poduszki finansowej, osiągnięcie zamierzonych celów oraz utrzymanie komfortu psychicznego. Inne korzyści stosowania skutecznych metod oszczędzania to:

  • możliwość realizacji marzeń,
  • zapewnienie dobrego startu dla dziecka w przyszłości,
  • brak ryzyka wpadnięcia w problemy finansowe w kryzysowych sytuacjach.

W dzisiejszych czasach budowanie zaplecza finansowego w gospodarstwie domowym to podstawa. Dzięki temu nawet w razie sporych problemów, np. utrata pracy, poważna choroba członka rodziny nie popadniesz w długi.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na flipa - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego. Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house […]

Czytaj wpis
Kredyt na wakacje - a może pożyczka?

Poszukiwanie źródła finansowania na wakacyjny urlop może zająć sporo czasu. Na rynku jest wiele ofert kredytów i pożyczek na wakacje, z których możemy skorzystać. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się, jak wybrać najlepszy kredyt na wakacje dla siebie i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej. […]

Czytaj wpis
Pożyczka na alimenty i świadczenia rodzinne

W dzisiejszych czasach instytucje pozabankowe robią wszystko, aby pozyskać dodatkowych klientów i udzielić jak największej liczby pożyczek. Pożyczkodawcy często celują w grupy osób, które mają problemy z płynnością finansową i nie posiadają stabilnego źródła dochodu. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystywane są pożyczki na alimenty i świadczenia rodzinne, np. 500 plus. Chcesz dowiedzieć się, na jakich […]

Czytaj wpis
Pożyczka na 500 plus

Osoby potrzebujące nagłego zastrzyku dodatkowej gotówki coraz częściej wybierają firmy pozabankowe w celu podpisania umowy pożyczki lub chwilówki. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy pożyczkobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji musisz poszukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą Ci zbudować, chociażby minimalną zdolność finansową potrzebną do uzyskania pożyczki. Na rynku coraz częściej pojawiają się oferty […]

Czytaj wpis
Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Wyłudzenie kredytu i wszelkiego rodzaju oszustwa kredytowe to przestępstwo w rozumieniu Art. 297 Kodeksu karnego. Zgodnie z przepisami każdy, kto w celu uzyskania dla siebie od banku albo innej jednostki organizacyjnej korzyści finansowych nadużywa dobro osób trzeciej, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Według raportu InfoDOK Związku Banków Polskich w pierwszym kwartale 2023 […]

Czytaj wpis
Czy można zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny?

W dzisiejszych czasach do zaciągnięcia kredytu hipotecznego trzeba spełnić tylko kilka warunków wymaganych przez bank. To podstawa, aby móc ubiegać się o kolejne finansowanie związane z zakupem nieruchomości mieszkalnej. Poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego możesz zrealizować swoje marzenia o własnych czterech ścianach. Zakup wymarzonego domu to często wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku milionów złotych. […]

Czytaj wpis
Kredyt gotówkowy pod hipotekę

W dzisiejszych czasach banki proponują wiele ciekawych produktów finansowych, które umożliwiają pozyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel lub sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia. Coraz popularniejsze są kredyty gotówkowe pod hipotekę, których zasada działania jest podobna jak np. kredytu pod zastaw mieszkania lub kredytu pod zastaw domu. W przypadku kredytów gotówkowych z zabezpieczeniem hipotecznym kwota finansowania nie może […]

Czytaj wpis
Chwilówki w weekend - jak to działa?

Banki komercyjne i większość firm pożyczkowych działa wyłącznie od poniedziałku do piątku. To spore ograniczenie, szczególnie dla osób, które chcą zdobyć dodatkowe pieniądze w nocy, późnym wieczorem lub w dni wolne od pracy. Obecnie na rynku pojawiają się propozycje chwilówek w weekend, które są przyznawane przez instytucje pozabankowe.  Jak to działa? Zasada jest prosta. Wystarczy, […]

Czytaj wpis
Kredyt na remont domu lub mieszkania

Kredyt na remont to dobre rozwiązanie przydatne przede wszystkim na etapie planowania kompleksowego remontu nieruchomości lub wykończenia. Decydując się na zaciągnięcie nowego zobowiązania w banku, koniecznie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje finansowania. Możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania, standardowy kredyt lub pożyczkę gotówkową. Możliwości jest mnóstwo. Warto jednak podpisać taką umowę kredytu […]

Czytaj wpis
Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu oznacza całkowite zakończenie egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji sprawa ma swój koniec, ale nie ze względu na pozytywne zakończenie wszczętego postępowania egzekucyjnego. Umorzenie następuje wtedy, kiedy komornik w trakcie realizowanych czynności związanych z odzyskiwaniem należności napotka problemy i przeszkody umożliwiające zaspokojenie potrzeb wierzyciela. Wtedy następuje przekazanie sprawy do rozpatrzenia przez […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
1 2 3 8

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL