Jak oszczędzać pieniądze bez wyrzeczeń?

Podsumowanie artykułu

Oszczędzanie pieniędzy w czasach szalejącej inflacji, niepewnej sytuacji gospodarczej oraz stale zmieniającego się rynku pracy jest wyjątkowo trudne. Na szczęście jak najbardziej możliwe! Wystarczy, że dobrze zaplanujesz swój domowy budżet i sprawdzisz, gdzie można zmniejszyć miesięczne wydatki. Chcesz dowiedzieć się, jak sprostać codziennym wydatkom i zacząć oszczędzać pieniądze? W tym artykule znajdziesz praktyczne sposoby na oszczędzanie.

Chcesz mieć na tyle wysokie oszczędności, żeby nie martwić się utrzymaniem swojej rodziny? Dodatkowe pieniądze na rachunku bankowym to świetna poduszka finansowa, która jest gwarancją spłaty zobowiązań wobec banków, firm pożyczkowych i usługodawców w razie problemów gospodarstwa domowego. Chcesz dowiedzieć się jak odkładać pieniądze, aby osiągnąć zamierzone cele? W tym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby na oszczędzanie. Wystarczy, że wykorzystasz kilka z nich, a bez problemu odłożysz całkiem sporo gotówki.

Od czego zacząć oszczędzanie? W pierwszej kolejności musisz jasno ustalić sobie cele, które chcesz osiągnąć. Co to oznacza? Jeśli Twoim celem jest rozrywka, możesz założyć konto oszczędnościowe i przelewać na ten cel określoną kwotę miesięcznie, np. 100 złotych. Im bardziej oddalony w czasie będzie Twój cel, tym więcej skutecznych metod oszczędzania musisz zastosować, aby go osiągnąć.

Sposoby na oszczędzanie pieniędzy a plan działania

Jednym z najważniejszych czynników, który pomoże Ci zacząć oszczędzać, jest opracowanie dobrego planu działania. Każda nadwyżka gotówki powinna być dobrze zagospodarowana tak, aby zgromadzone środki mogły z czasem automatycznie się pomnażać. Na etapie planowania ustal:

 1. Domowy budżet - to ważne, aby domowe wydatki były dobrze zaplanowane. Możesz do tego użyć arkusza kalkulacyjnego. To znacznie ułatwi Ci ustalanie miesięcznego budżetu, analizę wydatków i zarobków wszystkich członków rodziny. Na tym etapie najważniejsze jest to, aby zaplanować domowy budżet tak, by przychody były większe niż koszty. Dzięki temu nadwyżki pozwolą Ci mieć oszczędności, które z czasem zaczniesz pomnażać.
 2. Możliwe źródła oszczędności - możesz ocenić, gdzie dasz radę zaoszczędzić w skali miesiąca, chociażby kilkadziesiąt złotych. Każde dodatkowe pieniądze to szansa na powiększanie kwoty pieniędzy odłożonych na dowolny cel lub poduszkę finansową.
 3. Szanse na dodatkowy zarobek - w miarę możliwości w trakcie planowania ustal, czy masz jakiekolwiek szanse na zwiększenie dochodów w gospodarstwie domowym. Może nowa praca, dodatkowe zajęcie po godzinach albo własny biznes?
 4. Opcje spłacenia długów - plan finansowy to podstawa także w kwestii spłaty aktualnych zobowiązań finansowych. Im mniejsze obciążenie gospodarstwa domowego, tym mniejsza konieczność wydawania pieniędzy.

Oszczędzać można na wiele sposobów. Jeśli opracujesz dobry plan skutecznego oszczędzania i przeznaczysz wszystkie nadwyżki finansowe, np. na rachunek oszczędnościowy, prawdopodobnie szybko osiągniesz zamierzone cele. Pamiętaj, że wysokość odkładanych kwot nie ma większego znaczenia. Najważniejsze jest to, aby regularnie odkładać środki z finansów osobistych.

Jak zacząć oszczędzać pieniądze? Proste sposoby są najlepsze!

Posiadanie konta oszczędnościowego i planowanie domowych wydatków to dobry sposób, aby opanować swoje finanse. W ten sposób możesz realnie zaoszczędzić sporo środków. Ciekawą metodą na oszczędzanie jest wykorzystanie aplikacji bankowych, które zaokrąglają kwoty wszystkich realizowanych transakcji. Wszelkie nadwyżki są automatycznie przelewane na rachunek oszczędnościowy. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie nawet do kilkuset złotych miesięcznie bez zbędnego wysiłku i wyrzeczeń.

W jakich sektorach życia codziennego można wypracować realne oszczędności? Sprawdzone sposoby na oszczędzanie możesz wykorzystać w odniesieniu do:

 • jedzenia,
 • rachunków domowych,
 • kredytów i pożyczek,
 • rozrywki,
 • transportu,
 • codziennych zakupów,
 • nawyków.

Czasem najprostsze sposoby oszczędzania okazują się najlepsze, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz planować budżet domowy i chcesz zacząć oszczędzać pieniądze. Niektóre rozwiązania przynoszą wymierne korzyści, ale przecież lepiej oszczędzać małe kwoty, niż w ogóle nie gromadzić oszczędności.

Co ciekawe, oszczędzanie może okazać się przydatne, jeśli planujesz kredyt hipoteczny. W ten sposób możesz szybciej zebrać pieniądze potrzebne na wymagany wkład własny. Nawet jeśli odłożysz tylko drobne kwoty z bieżących wydatków - to zawsze dobry sposób na zaoszczędzenie nieco środków do dyspozycji na poczet kredytu.

Najlepsze sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Sposobów na spożytkowanie dodatkowego źródła dochodu jest mnóstwo. Po dobrej analizie domowych wydatków i optymalizacji finansowej może okazać się, że jesteś w stanie odłożyć w skali miesiąca nawet kilka tysięcy złotych. Na czym można oszczędzać? Praktycznie na wszystkim! Poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby oszczędzania, z których naprawdę warto skorzystać.

Oszczędzanie na żywności

 1. Planuj posiłki - to dobry sposób, aby nie robić zakupów w nadmiarowych ilościach. Pożywienie z czasem psuje się i nadaje wyłącznie do wyrzucenia. To dodatkowe koszty, które możesz rozdysponować w zupełnie inny sposób.
 2. Korzystaj z promocji w sklepach - w trakcie robienia zakupów warto udać się do sklepu, gdzie są aktywne atrakcyjne promocje na produkty. Zarządzanie domowym budżetem to także brak wydawania pieniędzy na zbędne artykuły w sklepach lub te, które są zbyt drogie.
 3. Ogranicz jedzenie posiłków na mieście - w dzisiejszych czasach wyjście na obiad z całą rodziną do restauracji to wydatek nawet do kilkuset złotych. Te pieniądze możesz zagospodarować nieco inaczej, np. wpłacić na konto oszczędnościowe, by jechać w przyszłości na egzotyczne wakacje.
 4. Korzystaj z własnych przetworów i żywności z ogrodu - jeśli masz taką możliwość, koniecznie zacznij produkować własne przetwory w słoikach, piec chleb i sadzić warzywa w ogrodzie. To szansa na zaoszczędzenie naprawę sporo gotówki.
 5. Kupuj produkty z programów lojalnościowych - to zawsze dobry sposób, aby zaoszczędzić całkiem sporo gotówki. W ramach programów lojalnościowych duże hipermarkety proponują ciekawe rabaty, np. na wielosztuki.

Oszczędzanie na domowych wydatkach

 1. Korzystaj z energooszczędnych urządzeń w domu - na rachunkach za energię elektryczną też można sporo zaoszczędzić. Możesz zainwestować jednorazowo w energooszczędne żarówki, pralki i inny sprzęt domowego użytku. 
 2. Zmień dostawcę prądu lub taryfę w ramach umowy - jeśli płacisz dużo za prąd, zastanów się nad zmianą dostawcy (o ile to możliwe). Alternatywnie możesz zmienić taryfę korzystania z energii elektrycznej, dzięki czemu np. w nocy zapłacisz mniej niż w dzień.
 3. Odłączaj nieużywany sprzęt domowy - nie korzystasz z monitora, komputera lub telewizora przez większość dnia? Odłącz go od gniazdka elektrycznego. Wbrew pozorom urządzenia podłączone do sieci nawet po wyłączeniu pobierają pewne ilości prądu.
 4. Korzystaj z promocji u dostawców usług - możesz wykorzystać promocje i rabaty proponowane przez firmy telekomunikacyjne dostawców prądu oraz innych usługodawców. Połączenie kilku usług u jednego operatora to szansa na oszczędności rzędu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
 5. Zrezygnuj z kąpieli na rzecz prysznica - dzięki temu zużyjesz mniej wody, a więc mniejsze będą Twoje koszty eksploatacji nieruchomości. 

Oszczędzanie na transporcie

 1. Zrezygnuj z samochodu na poczet komunikacji miejskiej - to dobre rozwiązanie dla osób, które mieszkają w dużych aglomeracjach miejskich. Dzięki temu nie tracisz pieniędzy na płatne parkingi i paliwo. W porównaniu do miesięcznych kosztów korzystania z komunikacji miejskiej samochód wypada naprawdę kiepsko.
 2. Podróżuj ekonomicznie - nie możesz zrezygnować z jazdy samochodem? W takim razie postaw na ekonomiczną jazdę. W ten sposób zaoszczędzisz na tankowaniu. W skali miesiąca to kolejne kilkadziesiąt złotych.
 3. Nie łam przepisów ruchu drogowego - każdy mandat to obciążenie dla domowego budżetu. Biorąc pd uwagę aktualne stawki taryfikatora, lepiej nie łamać prawa i odpuścić nogę z gazu.
 4. Wybieraj tanie ubezpieczenia OC - internetowe porównywarki pomogą Ci wyszukać najkorzystniejsze ubezpieczenie auta, które może być tańsze o kilkaset złotych od dotychczasowej polisy. Zaoszczędzone środki możesz przeznaczyć na poduszkę finansową lub inny cel.

Oszczędzanie na rozrywce

 1. Korzystaj z darmowych atrakcji - w przestrzeni miejskiej naprawdę nie brakuje bezpłatnych koncertów lub wystaw. Nie zawsze musisz wydawać pieniądze, aby wyjść z domu i dobrze się zabawić.
 2. Ogranicz wyjścia do kina lub klubu - takie atrakcje generują ogromne wydatki w skali miesiąca. Ustal, że w ciągu miesiąca wyjdziesz maksymalnie 1-2 razy do kina. To prosty sposób na oszczędzanie sporych sum.
 3. Czytaj e-booki zamiast gazet - elektroniczne książki są często darmowe lub znacznie tańsze od tradycyjnych. Jeśli uwielbiasz czytać, nie musisz z tego rezygnować, ale możesz jednocześnie zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Oszczędzanie na bankowości

 1. Zaplanuj automatyczne przelewy - to dobry sposób, aby nie zapomnieć o żadnych płatnościach i nie narazić się na naliczenie dodatkowych odsetek za opóźnienia.
 2. Zamykaj nieużywane konta i usługi - nie korzystasz z konta bankowego lub masz już nowe? Zrezygnuj z niego. Miesięczne opłaty za nieużywaną kartę płatniczą to nawet ponad 10 złotych miesięcznie.
 3. Wykorzystaj promocje bankowe - komercyjne banki w Polsce często proponują nawet do kilkuset złotych za założenie konta i polecenie go innym osobom. To szansa na pozyskanie dodatkowych pieniędzy dla domowego budżetu. Te można przeznaczyć w 100% na cele oszczędnościowe.
 4. Spłacaj, nadpłacaj i konsoliduj długi - optymalizacja kosztów kredytowych to podstawa, aby nie narażać się na wysokie koszty spłaty zobowiązań.

Na czym jeszcze można oszczędzać, aby odkładać pieniądze?

Planowanie domowego budżetu oraz rozsądne oszczędzanie jest możliwe na wielu płaszczyznach. Niezależnie od wybranej formy ograniczania wydatków gospodarstwa domowego, zawsze warto przeanalizować możliwości, jakie dają wybrane sposoby. Pieniądze możesz odkładać przede wszystkim po ograniczeniu domowych wydatków, zobowiązań finansowych, a także optymalizacji dochodów.

Oczywiście są dziedziny, na których żaden człowiek nie powinien oszczędzać: zdrowie fizyczne i psychiczne, lekka dawka rozrywki oraz rodzina. Jednak przy odpowiedniej optymalizacji wydatków możesz realnie odłożyć nawet kilka tysięcy złotych w skali miesiąca.

A może planujesz złożyć wniosek kredytowy, ale obawiasz się, że nie poradzisz sobie z nowym zobowiązaniem? Wystarczy odpowiednio wcześnie wdrożyć skuteczne sposoby oszczędzania. Finalnie może okazać się, że możesz pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu z miesięczną ratą do kilkuset złotych - i to bez zbędnych wyrzeczeń.

Pamiętaj, aby dobrze przemyśleć decyzję o zaciągnięciu kredytu lub pożyczki. Zbyt pochopne podpisanie umowy może prowadzić do problemów finansowych i utraty oszczędności. W takich sytuacjach przyda się dodatkowa wiedza, jak wyjść z długów. To nie takie proste, choć z pomocą wykwalifikowanych ekspertów Finaum jak najbardziej realne.

Korzyści z oszczędzania - poradnik w pigułce

Czy są jakiekolwiek zalety wynikające z oszczędzania pieniędzy? Tak i to całkiem sporo! To przede wszystkim szansa na zbudowanie poduszki finansowej, osiągnięcie zamierzonych celów oraz utrzymanie komfortu psychicznego. Inne korzyści stosowania skutecznych metod oszczędzania to:

 • możliwość realizacji marzeń,
 • zapewnienie dobrego startu dla dziecka w przyszłości,
 • brak ryzyka wpadnięcia w problemy finansowe w kryzysowych sytuacjach.

W dzisiejszych czasach budowanie zaplecza finansowego w gospodarstwie domowym to podstawa. Dzięki temu nawet w razie sporych problemów, np. utrata pracy, poważna choroba członka rodziny nie popadniesz w długi.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL