Jak oszczędzać pieniądze bez wyrzeczeń?

Podsumowanie artykułu

Oszczędzanie pieniędzy w czasach szalejącej inflacji, niepewnej sytuacji gospodarczej oraz stale zmieniającego się rynku pracy jest wyjątkowo trudne. Na szczęście jak najbardziej możliwe! Wystarczy, że dobrze zaplanujesz swój domowy budżet i sprawdzisz, gdzie można zmniejszyć miesięczne wydatki. Chcesz dowiedzieć się, jak sprostać codziennym wydatkom i zacząć oszczędzać pieniądze? W tym artykule znajdziesz praktyczne sposoby na oszczędzanie.

Chcesz mieć na tyle wysokie oszczędności, żeby nie martwić się utrzymaniem swojej rodziny? Dodatkowe pieniądze na rachunku bankowym to świetna poduszka finansowa, która jest gwarancją spłaty zobowiązań wobec banków, firm pożyczkowych i usługodawców w razie problemów gospodarstwa domowego. Chcesz dowiedzieć się jak odkładać pieniądze, aby osiągnąć zamierzone cele? W tym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby na oszczędzanie. Wystarczy, że wykorzystasz kilka z nich, a bez problemu odłożysz całkiem sporo gotówki.

Od czego zacząć oszczędzanie? W pierwszej kolejności musisz jasno ustalić sobie cele, które chcesz osiągnąć. Co to oznacza? Jeśli Twoim celem jest rozrywka, możesz założyć konto oszczędnościowe i przelewać na ten cel określoną kwotę miesięcznie, np. 100 złotych. Im bardziej oddalony w czasie będzie Twój cel, tym więcej skutecznych metod oszczędzania musisz zastosować, aby go osiągnąć.

Sposoby na oszczędzanie pieniędzy a plan działania

Jednym z najważniejszych czynników, który pomoże Ci zacząć oszczędzać, jest opracowanie dobrego planu działania. Każda nadwyżka gotówki powinna być dobrze zagospodarowana tak, aby zgromadzone środki mogły z czasem automatycznie się pomnażać. Na etapie planowania ustal:

 1. Domowy budżet - to ważne, aby domowe wydatki były dobrze zaplanowane. Możesz do tego użyć arkusza kalkulacyjnego. To znacznie ułatwi Ci ustalanie miesięcznego budżetu, analizę wydatków i zarobków wszystkich członków rodziny. Na tym etapie najważniejsze jest to, aby zaplanować domowy budżet tak, by przychody były większe niż koszty. Dzięki temu nadwyżki pozwolą Ci mieć oszczędności, które z czasem zaczniesz pomnażać.
 2. Możliwe źródła oszczędności - możesz ocenić, gdzie dasz radę zaoszczędzić w skali miesiąca, chociażby kilkadziesiąt złotych. Każde dodatkowe pieniądze to szansa na powiększanie kwoty pieniędzy odłożonych na dowolny cel lub poduszkę finansową.
 3. Szanse na dodatkowy zarobek - w miarę możliwości w trakcie planowania ustal, czy masz jakiekolwiek szanse na zwiększenie dochodów w gospodarstwie domowym. Może nowa praca, dodatkowe zajęcie po godzinach albo własny biznes?
 4. Opcje spłacenia długów - plan finansowy to podstawa także w kwestii spłaty aktualnych zobowiązań finansowych. Im mniejsze obciążenie gospodarstwa domowego, tym mniejsza konieczność wydawania pieniędzy.

Oszczędzać można na wiele sposobów. Jeśli opracujesz dobry plan skutecznego oszczędzania i przeznaczysz wszystkie nadwyżki finansowe, np. na rachunek oszczędnościowy, prawdopodobnie szybko osiągniesz zamierzone cele. Pamiętaj, że wysokość odkładanych kwot nie ma większego znaczenia. Najważniejsze jest to, aby regularnie odkładać środki z finansów osobistych.

Jak zacząć oszczędzać pieniądze? Proste sposoby są najlepsze!

Posiadanie konta oszczędnościowego i planowanie domowych wydatków to dobry sposób, aby opanować swoje finanse. W ten sposób możesz realnie zaoszczędzić sporo środków. Ciekawą metodą na oszczędzanie jest wykorzystanie aplikacji bankowych, które zaokrąglają kwoty wszystkich realizowanych transakcji. Wszelkie nadwyżki są automatycznie przelewane na rachunek oszczędnościowy. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie nawet do kilkuset złotych miesięcznie bez zbędnego wysiłku i wyrzeczeń.

W jakich sektorach życia codziennego można wypracować realne oszczędności? Sprawdzone sposoby na oszczędzanie możesz wykorzystać w odniesieniu do:

 • jedzenia,
 • rachunków domowych,
 • kredytów i pożyczek,
 • rozrywki,
 • transportu,
 • codziennych zakupów,
 • nawyków.

Czasem najprostsze sposoby oszczędzania okazują się najlepsze, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz planować budżet domowy i chcesz zacząć oszczędzać pieniądze. Niektóre rozwiązania przynoszą wymierne korzyści, ale przecież lepiej oszczędzać małe kwoty, niż w ogóle nie gromadzić oszczędności.

Co ciekawe, oszczędzanie może okazać się przydatne, jeśli planujesz kredyt hipoteczny. W ten sposób możesz szybciej zebrać pieniądze potrzebne na wymagany wkład własny. Nawet jeśli odłożysz tylko drobne kwoty z bieżących wydatków - to zawsze dobry sposób na zaoszczędzenie nieco środków do dyspozycji na poczet kredytu.

Najlepsze sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Sposobów na spożytkowanie dodatkowego źródła dochodu jest mnóstwo. Po dobrej analizie domowych wydatków i optymalizacji finansowej może okazać się, że jesteś w stanie odłożyć w skali miesiąca nawet kilka tysięcy złotych. Na czym można oszczędzać? Praktycznie na wszystkim! Poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby oszczędzania, z których naprawdę warto skorzystać.

Oszczędzanie na żywności

 1. Planuj posiłki - to dobry sposób, aby nie robić zakupów w nadmiarowych ilościach. Pożywienie z czasem psuje się i nadaje wyłącznie do wyrzucenia. To dodatkowe koszty, które możesz rozdysponować w zupełnie inny sposób.
 2. Korzystaj z promocji w sklepach - w trakcie robienia zakupów warto udać się do sklepu, gdzie są aktywne atrakcyjne promocje na produkty. Zarządzanie domowym budżetem to także brak wydawania pieniędzy na zbędne artykuły w sklepach lub te, które są zbyt drogie.
 3. Ogranicz jedzenie posiłków na mieście - w dzisiejszych czasach wyjście na obiad z całą rodziną do restauracji to wydatek nawet do kilkuset złotych. Te pieniądze możesz zagospodarować nieco inaczej, np. wpłacić na konto oszczędnościowe, by jechać w przyszłości na egzotyczne wakacje.
 4. Korzystaj z własnych przetworów i żywności z ogrodu - jeśli masz taką możliwość, koniecznie zacznij produkować własne przetwory w słoikach, piec chleb i sadzić warzywa w ogrodzie. To szansa na zaoszczędzenie naprawę sporo gotówki.
 5. Kupuj produkty z programów lojalnościowych - to zawsze dobry sposób, aby zaoszczędzić całkiem sporo gotówki. W ramach programów lojalnościowych duże hipermarkety proponują ciekawe rabaty, np. na wielosztuki.

Oszczędzanie na domowych wydatkach

 1. Korzystaj z energooszczędnych urządzeń w domu - na rachunkach za energię elektryczną też można sporo zaoszczędzić. Możesz zainwestować jednorazowo w energooszczędne żarówki, pralki i inny sprzęt domowego użytku. 
 2. Zmień dostawcę prądu lub taryfę w ramach umowy - jeśli płacisz dużo za prąd, zastanów się nad zmianą dostawcy (o ile to możliwe). Alternatywnie możesz zmienić taryfę korzystania z energii elektrycznej, dzięki czemu np. w nocy zapłacisz mniej niż w dzień.
 3. Odłączaj nieużywany sprzęt domowy - nie korzystasz z monitora, komputera lub telewizora przez większość dnia? Odłącz go od gniazdka elektrycznego. Wbrew pozorom urządzenia podłączone do sieci nawet po wyłączeniu pobierają pewne ilości prądu.
 4. Korzystaj z promocji u dostawców usług - możesz wykorzystać promocje i rabaty proponowane przez firmy telekomunikacyjne dostawców prądu oraz innych usługodawców. Połączenie kilku usług u jednego operatora to szansa na oszczędności rzędu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
 5. Zrezygnuj z kąpieli na rzecz prysznica - dzięki temu zużyjesz mniej wody, a więc mniejsze będą Twoje koszty eksploatacji nieruchomości. 

Oszczędzanie na transporcie

 1. Zrezygnuj z samochodu na poczet komunikacji miejskiej - to dobre rozwiązanie dla osób, które mieszkają w dużych aglomeracjach miejskich. Dzięki temu nie tracisz pieniędzy na płatne parkingi i paliwo. W porównaniu do miesięcznych kosztów korzystania z komunikacji miejskiej samochód wypada naprawdę kiepsko.
 2. Podróżuj ekonomicznie - nie możesz zrezygnować z jazdy samochodem? W takim razie postaw na ekonomiczną jazdę. W ten sposób zaoszczędzisz na tankowaniu. W skali miesiąca to kolejne kilkadziesiąt złotych.
 3. Nie łam przepisów ruchu drogowego - każdy mandat to obciążenie dla domowego budżetu. Biorąc pd uwagę aktualne stawki taryfikatora, lepiej nie łamać prawa i odpuścić nogę z gazu.
 4. Wybieraj tanie ubezpieczenia OC - internetowe porównywarki pomogą Ci wyszukać najkorzystniejsze ubezpieczenie auta, które może być tańsze o kilkaset złotych od dotychczasowej polisy. Zaoszczędzone środki możesz przeznaczyć na poduszkę finansową lub inny cel.

Oszczędzanie na rozrywce

 1. Korzystaj z darmowych atrakcji - w przestrzeni miejskiej naprawdę nie brakuje bezpłatnych koncertów lub wystaw. Nie zawsze musisz wydawać pieniądze, aby wyjść z domu i dobrze się zabawić.
 2. Ogranicz wyjścia do kina lub klubu - takie atrakcje generują ogromne wydatki w skali miesiąca. Ustal, że w ciągu miesiąca wyjdziesz maksymalnie 1-2 razy do kina. To prosty sposób na oszczędzanie sporych sum.
 3. Czytaj e-booki zamiast gazet - elektroniczne książki są często darmowe lub znacznie tańsze od tradycyjnych. Jeśli uwielbiasz czytać, nie musisz z tego rezygnować, ale możesz jednocześnie zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Oszczędzanie na bankowości

 1. Zaplanuj automatyczne przelewy - to dobry sposób, aby nie zapomnieć o żadnych płatnościach i nie narazić się na naliczenie dodatkowych odsetek za opóźnienia.
 2. Zamykaj nieużywane konta i usługi - nie korzystasz z konta bankowego lub masz już nowe? Zrezygnuj z niego. Miesięczne opłaty za nieużywaną kartę płatniczą to nawet ponad 10 złotych miesięcznie.
 3. Wykorzystaj promocje bankowe - komercyjne banki w Polsce często proponują nawet do kilkuset złotych za założenie konta i polecenie go innym osobom. To szansa na pozyskanie dodatkowych pieniędzy dla domowego budżetu. Te można przeznaczyć w 100% na cele oszczędnościowe.
 4. Spłacaj, nadpłacaj i konsoliduj długi - optymalizacja kosztów kredytowych to podstawa, aby nie narażać się na wysokie koszty spłaty zobowiązań.

Na czym jeszcze można oszczędzać, aby odkładać pieniądze?

Planowanie domowego budżetu oraz rozsądne oszczędzanie jest możliwe na wielu płaszczyznach. Niezależnie od wybranej formy ograniczania wydatków gospodarstwa domowego, zawsze warto przeanalizować możliwości, jakie dają wybrane sposoby. Pieniądze możesz odkładać przede wszystkim po ograniczeniu domowych wydatków, zobowiązań finansowych, a także optymalizacji dochodów.

Oczywiście są dziedziny, na których żaden człowiek nie powinien oszczędzać: zdrowie fizyczne i psychiczne, lekka dawka rozrywki oraz rodzina. Jednak przy odpowiedniej optymalizacji wydatków możesz realnie odłożyć nawet kilka tysięcy złotych w skali miesiąca.

A może planujesz złożyć wniosek kredytowy, ale obawiasz się, że nie poradzisz sobie z nowym zobowiązaniem? Wystarczy odpowiednio wcześnie wdrożyć skuteczne sposoby oszczędzania. Finalnie może okazać się, że możesz pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu z miesięczną ratą do kilkuset złotych - i to bez zbędnych wyrzeczeń.

Pamiętaj, aby dobrze przemyśleć decyzję o zaciągnięciu kredytu lub pożyczki. Zbyt pochopne podpisanie umowy może prowadzić do problemów finansowych i utraty oszczędności. W takich sytuacjach przyda się dodatkowa wiedza, jak wyjść z długów. To nie takie proste, choć z pomocą wykwalifikowanych ekspertów Finaum jak najbardziej realne.

Korzyści z oszczędzania - poradnik w pigułce

Czy są jakiekolwiek zalety wynikające z oszczędzania pieniędzy? Tak i to całkiem sporo! To przede wszystkim szansa na zbudowanie poduszki finansowej, osiągnięcie zamierzonych celów oraz utrzymanie komfortu psychicznego. Inne korzyści stosowania skutecznych metod oszczędzania to:

 • możliwość realizacji marzeń,
 • zapewnienie dobrego startu dla dziecka w przyszłości,
 • brak ryzyka wpadnięcia w problemy finansowe w kryzysowych sytuacjach.

W dzisiejszych czasach budowanie zaplecza finansowego w gospodarstwie domowym to podstawa. Dzięki temu nawet w razie sporych problemów, np. utrata pracy, poważna choroba członka rodziny nie popadniesz w długi.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Umowa kredytu hipotecznego - na co zwrócić uwagę?

Podpisanie umowy kredytowej jest obligatoryjne w przypadku każdego nowego zobowiązania finansowego: zarówno kredytu gotówkowego, hipotecznego, konsolidacyjnego, jak i pożyczki ratalnej. To rodzaj umowy, która dotyczy banku/firmy pożyczkowej oraz osoby ubiegającej się o wsparcie finansowe. Przed podpisaniem umowy kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów: Umowa kredytowa dzieli się na dwie części. Pierwsza to OWU, […]

Czytaj wpis
Ubezpieczenie kredytu

Polisa ubezpieczenia kredytu to umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. W razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji np. utrata pracy, nagła choroba lub śmierć jednego z kredytobiorców można popaść w spore kłopoty finansowe. Głównie z tego powodu warto mieć aktywne ubezpieczenie spłaty kredytu. W ten sposób można skorzystać z […]

Czytaj wpis
Krajowy Rejestr Długów - co to jest?

KRD to inaczej Biuro Informacji Gospodarczej. Instytucja powstała po to, aby nadzorować konsumentów oraz przedsiębiorców w kwestii terminowej spłaty zobowiązań finansowych. Krajowy Rejestr Długów powstał w 2003 roku. Od tamtego czasu wprowadzono ustawę, która określa sposób udostępniania danych gospodarczych. Baza BIG Infomonitor powstała w celu zbierania informacji o przedsiębiorcach oraz konsumentach prywatnych. Jeśli ktokolwiek dopuści […]

Czytaj wpis
Kalkulator kredytu hipotecznego

Internetowy kalkulator rat kredytu hipotecznego jest najczęściej darmowym oprogramowaniem dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej. Każdy, kto planuje złożyć wniosek kredytowy, może skorzystać z kalkulatora i poznać całkowity koszt kredytu wraz z innymi kluczowymi składowymi. Kalkulator kredytowy ułatwia obliczenie miesięcznego kosztu kredytu hipotecznego. To szansa na szybką ocenę swoich możliwości finansowych i zestawienie kosztów z dochodami […]

Czytaj wpis
Na czym polega upadłość konsumencka?

O pojęciu upadłości konsumenckiej słyszał na pewno każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej i miał problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. To dotyczy zarówno firm, które zbankrutowały, jak i osób fizycznych. Zgodnie z definicją upadłość konsumencka odnosi się do niewypłacalności osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Ustawa o upadłości konsumenckiej wskazuje, że to częściowe […]

Czytaj wpis
Czym jest lokata bankowa?

Mianem lokaty bankowej nazywamy produkt finansowy, który służy do deponowania wolnych środków, czyli oszczędności. Taki depozyt bankowy zakłada się w ramach podpisania umowy z wybraną instytucją finansową. Za aktywną lokatę uznaje się taki rachunek, na który została wpłacona ustalona kwota. Warto dodać, że w większości przypadków lokaty uniemożliwiają swobodne korzystanie z wpłaconego kapitału - musisz […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Kredyty mieszkaniowe to jedne z najbardziej skomplikowanych form finansowania dostępnych na polskim rynku. Dlaczego? Otóż wniosek o kredyt w tej formie wymaga dołączenia wielu dokumentów, których objętość jest uzależniona od indywidualnej sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Bank, który zdecyduje się udzielić Ci kredytu hipotecznego, prawdopodobnie zaproponuje takie warunki, aby kwota kredytu nie przekraczała Twoich możliwości finansowych. Planujesz […]

Czytaj wpis
Odsetki od zaległości podatkowych

Najszybszą drogą do oceny wysokości zadłużenia wobec organu podatkowego jest wykorzystanie kalkulatora odsetek podatkowych. To narzędzie dostępne na rządowych stronach, które pozwala na szybkie wyliczenie kwoty zaległości na podstawie kilku parametrów: kwota zobowiązania, termin płatności, termin uregulowania zadłużenia. Co więcej, stawka odsetek będzie uzależniona od tego, czy są to odsetki za zwłokę, czy opłata prolongacyjna. […]

Czytaj wpis
Refinansowanie kredytu i pożyczki w praktyce

Niektóre zobowiązania bankowe i pozabankowe można bez problemu przenieść do innej instytucji, bez dodatkowych kosztów. To opłacalne przedsięwzięcie, o ile wiesz, jak wybrać najlepszą propozycję finansowania dla siebie. Kredyt konsolidacyjny to najpopularniejsza odmiana zobowiązania pozwalającego na refinansowanie kredytów i pożyczek. Jeśli chcesz otrzymać korzystniejszy harmonogram spłaty lub zmniejszyć całkowity koszt kredytu, koniecznie pomyśl o opcji […]

Czytaj wpis
Oddłużanie chwilówek - pomoc dla zadłużonych

Pożyczki pozabankowe są obecnie ogólnodostępne, co powoduje, że coraz więcej osób popada w spiralę zadłużenia. Krótki okres spłaty chwilówki, brak stabilnego źródła dochodu oraz problemy zdrowotne to główne czynniki, które powodują, że zaciągnięcie jakiegokolwiek zobowiązania może doprowadzić do wszczęcia procesu windykacyjnego, a nawet upadłości konsumenckiej. Chcesz dowiedzieć się, co zrobić w sytuacji, kiedy wierzyciel ubiega […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie lokat bankowych - ranking

Oprocentowanie lokat w bankach komercyjnych zawsze jest przedstawiane jako wartość procentowa zysku w skali roku. Jeśli chodzi o stawkę oprocentowania takich produktów bankowych, warto dodać, że wskaźnik jest taki sam dla stałych i nowych klientów. W przypadku lokat na nowe środki proponowanych przez banki oprocentowanie wciąż pozostaje na dość niskim poziomie. Najlepsze lokaty bankowe oferują […]

Czytaj wpis
Prowizja za udzielenie kredytu

Opłata za udzielnie finansowania i obsługę bankową to nic innego, jak prowizja bankowa. Udzielenie kredytu gotówkowego, hipotecznego, a nawet kredytu konsolidacyjnego najczęściej wiąże się z ryzykiem naliczenia dodatkowych kosztów. Wysokość prowizji od kredytu jest uzależniona od całkowitej kwoty przyznanej kredytobiorcy oraz indywidualnych ustaleń banku. Zgodnie z Prawem bankowym instytucje finansowe mogą dobrowolnie ustalać wartość pobieranych […]

Czytaj wpis
1 2 3 5

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL