Prowizja za udzielenie kredytu

Podsumowanie artykułu

Wszelkie zobowiązania bankowe i pozabankowe w Polsce mogą generować dodatkowe koszty. Najistotniejszym czynnikiem wpływającym na całkowitą kwotę do spłaty jest prowizja za udzielenie kredytu. To opłata, którą naliczają kredyto- i pożyczkodawcy za udzielenie finansowania, przygotowanie umowy lub czynności powiązane z obsługą kredytu. Wartość maksymalnej prowizji przy kredycie hipotecznym lub gotówkowym jest ustalana przez Ustawę o kredycie konsumenckim, zgodnie z Art. 36a.

Opłata za udzielnie finansowania i obsługę bankową to nic innego, jak prowizja bankowa. Udzielenie kredytu gotówkowego, hipotecznego, a nawet kredytu konsolidacyjnego najczęściej wiąże się z ryzykiem naliczenia dodatkowych kosztów. Wysokość prowizji od kredytu jest uzależniona od całkowitej kwoty przyznanej kredytobiorcy oraz indywidualnych ustaleń banku. Zgodnie z Prawem bankowym instytucje finansowe mogą dobrowolnie ustalać wartość pobieranych prowizji za udzielenie kredytu hipotecznego lub jakiegokolwiek innego zobowiązania. Aktualne przepisy wskazują jednak, że łączne koszty pozaodsetkowe w przypadku zobowiązań finansowych nie mogą przekraczać 25% kwoty kredytu oraz 30% jego wartości w stosunku rocznym.

Czym jest prowizja bankowa? Definicja

Zgodnie z definicją prowizja banku to jednorazowa opłata, która jest doliczana już na etapie podpisywania umowy kredytowej z wybraną instytucją. To wartość wyrażona w formie procentowej, którą oblicza się od kwoty przyznanego kredytu. Można więc założyć, że wartość prowizji wpływa na całkowity koszt kredytu. Bankowa prowizja obejmuje każdy rodzaj kredytu i pożyczki - niezależnie od kwoty.

W przypadku większych zobowiązań, jak np. kredyt hipoteczny procent prowizji może stanowić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych pozaodsetkowych kosztów kredytu. Warto dodać, że do prowizji bankowej zaliczamy też cykliczne opłaty związane, np. z obsługą karty kredytowej. Ogólnie rzecz biorąc, prowizja bankowa to standardowe opłaty operacyjne, których celem jest zrekompensowanie instytucji finansowej kosztów poniesionych w związku z udzieleniem i uruchomieniem kredytu.

Rodzaje prowizji za udzielenie kredytu

Wysokość prowizji bankowej najczęściej jest wskazywana w ofertach finansowania tuż obok oprocentowania oraz RRSO. Zanim zdecydujesz się podpisać umowę kredytu, zawsze przeanalizuj wartość prowizji. W niektórych przypadkach banki zgadzają się na obniżenie prowizji za wykupienie dodatkowych produktów bankowych, np. konta. Prowizja bankowa nie jest jedną opłatą, ale szeregiem kosztów. Standardowe rodzaje prowizji bankowych to:

  • Prowizja za udzielenie kredytu - tę opłatę bank pobiera podczas wypłaty środków na rachunek bankowy klienta. Koszty prowizyjne są najczęściej rozłożone na cały okres spłaty zadłużenia i doliczane są do całkowitej kwoty kredytu.
  • Prowizja za zmianę warunków finansowania - wszelkie zmiany dotyczące wysokości marży, wydłużenia okresu kredytowania i zmian w umowie mogą skutkować naliczeniem dodatkowej prowizji.
  • Prowizja za wcześniejszą spłatę - jeśli zdecydujesz się nadpłacić kredyt, musisz liczyć się z ryzykiem naliczenia prowizji banku. To możliwe jednak tylko wtedy, kiedy nadpłata lub całkowita spłat odbywa się przed upływem 36 miesięcy od czasu podpisania umowy.
  • Prowizja za obsługę kredytu - przygotowanie umowy kredytu i weryfikacja złożonych dokumentów to powody, które mogą generować koszty prowizyjne. Opłaty za rozpatrzenie wniosku są jednak pobierane coraz rzadziej.

Co więcej, prowizja od kredytu hipotecznego, gotówkowego lub jakiegokolwiek innego produktu finansowego może zostać naliczona też w razie opóźnienia w spłacie raty. Taka prowizja nazywana jest karnymi odsetkami, które są naliczane wprost proporcjonalnie do wydłużającego się czasu przeterminowanej płatności.

Prowizja kredytu - jak ją obliczyć?

Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć prowizję od kredytu w przypadku danego banku? Wystarczy, że znasz wartość prowizji w wyrażeniu procentowym. Przykładowo: jeśli kwota kredytu to 300 tys. złotych, a prowizja wynosi 3%, zapłacisz 9000 złotych dodatkowych kosztów bankowych. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku kredytów gotówkowych. Prowizje dla takich produktów sięgają do wartości nawet ponad 10%. Dla kwot rzędu 100-200 tys. złotych to naprawdę spore sumy.

Prowizja bankowa a marża - jakie są różnice?

Decydując się na skorzystanie z produktów finansowych, musisz liczyć się z tym, że oprócz odsetek będziesz zobowiązany do uregulowania kosztów pozaodsetkowych, czyli prowizji. Wielu kredytobiorców nie rozróżnia w tym przypadku dwóch pojęć: marża i prowizja. To dwa odmienne czynniki, które wpływają na całkowity koszt kredytu. Marża to składowy element każdej raty zobowiązania. To wynagrodzenie dla instytucji finansowej, które przysługuje za udzielenie kredytobiorcy kapitału do wykorzystania na określone cele. Stawka marży jest ustalana zgodnie z aktualnym wskaźnikiem WIBOR. Prowizja jest najczęściej jednorazową opłatą, którą kredytobiorca pokrywa w dniu podpisania umowy.

Jedynym podobieństwem łączącym marżę i prowizję jest fakt, iż obydwa wskaźniki są wyrażone procentowo w odniesieniu do całkowitej kwoty pożyczki lub kredytu. Warto też dodać, że wysokość marży zależy od indywidualnych ustaleń przed podpisaniem umowy - jako kredytobiorca możesz negocjować jej wysokość.

Ile wynosi maksymalna prowizja za udzielenie kredytu?

Prowizja z tytułu udzielenia kredytu to opłata naliczana przez banki w momencie przyznania finansowania. Najczęściej oscyluje na poziomie do 15% w przypadku kredytów konsumpcyjnych oraz ok. 2-3% dla kredytów hipotecznych. 

Kiedy przysługuje zwrot prowizji za udzielenie kredytu?

Zwrot prowizji przysługuje najczęściej wtedy, kiedy kredytobiorca zdecyduje się na przedterminową spłatę zobowiązania w całości. Konsument ma prawo do zwrotu poniesionych kosztów z racji prowizji oraz odsetek i kosztów ubezpieczenia, które zostały naliczone za niewykorzystany okres trwania umowy. Ten fakt określa Art. 49 Ustawy o kredycie konsumenckim.

Jak szybko bank zwraca prowizję po wcześniejszej spłacie kredytu?

Niezależnie od tego, ile wynosi prowizja do zwrotu na rzecz konsumenta, bank zgodnie z aktualnymi przepisami ma 14 dni na oddanie należnej kwoty. 

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?

Jeszcze dwie dekady temu karta kredytowa, najlepiej złota lub platynowa, były symbolem statusu. Dzisiaj tego typu produktu dostępne są praktycznie dla wszystkich. Zamożne osoby mogą liczyć na wysokie limity sięgające miliona złotych i prestiżowe usługi concierge. Patrząc bardziej przyziemnie, karty kredytowe dostępne są dla szerokiego grona klientów banków. Co warto o nich wiedzieć? Karty kredytowe […]

Czytaj wpis
Na czym polega kredyt ratalny i co o nim warto wiedzieć? 

Nie za wszystkie zakupy trzeba płacić z bieżących środków lub z oszczędności. Zdarzają się też nieprzewidziane sytuacje, w których potrzebujesz większej sumy pieniędzy. Zepsuta lodówka, zgubiony laptop czy zalany telefon to przedmioty, bez których ciężko się obejść w dzisiejszych czasach. Jeśli brakuje Ci gotówki i potrzebujesz szybko nowego sprzętu, to z pomocą przychodzi kredyt ratalny. […]

Czytaj wpis
Kredyt na samochód używany – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Dane urzędowe pokazują, że w 2020 roku tylko 14% zarejestrowanych pojazdów stanowiły nowe auta. Większość Polaków kupuje używane pojazdy. Dlaczego wybieramy auta z drugiej ręki? Jest wiele powodów, a głównym z nich jest cena. Samochody używane są tańsze od nowych odpowiedników i część właścicieli nie chce inwestować w coś, co szybko traci na wartości. Ceny […]

Czytaj wpis
Pożyczka na dowód osobisty bez zaświadczeń o dochodach

Zdarza się, że szybko potrzebujesz gotówki. Czasami bank, z którym współpracujesz, jest skory pożyczyć Ci pieniądze bez większych formalności. Jednak bywa i tak, że potrzebne są dodatkowe dokumenty, jak np. zaświadczenie o dochodach. Przeważnie trzeba na nie zaczekać, a ponadto bank lubi zweryfikować jego wiarygodność w miejscu Twojej pracy, co trwa. Jeśli nie masz czasu […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL