Prowizja za udzielenie kredytu

Podsumowanie artykułu

Wszelkie zobowiązania bankowe i pozabankowe w Polsce mogą generować dodatkowe koszty. Najistotniejszym czynnikiem wpływającym na całkowitą kwotę do spłaty jest prowizja za udzielenie kredytu. To opłata, którą naliczają kredyto- i pożyczkodawcy za udzielenie finansowania, przygotowanie umowy lub czynności powiązane z obsługą kredytu. Wartość maksymalnej prowizji przy kredycie hipotecznym lub gotówkowym jest ustalana przez Ustawę o kredycie konsumenckim, zgodnie z Art. 36a.

Opłata za udzielnie finansowania i obsługę bankową to nic innego, jak prowizja bankowa. Udzielenie kredytu gotówkowego, hipotecznego, a nawet kredytu konsolidacyjnego najczęściej wiąże się z ryzykiem naliczenia dodatkowych kosztów. Wysokość prowizji od kredytu jest uzależniona od całkowitej kwoty przyznanej kredytobiorcy oraz indywidualnych ustaleń banku. Zgodnie z Prawem bankowym instytucje finansowe mogą dobrowolnie ustalać wartość pobieranych prowizji za udzielenie kredytu hipotecznego lub jakiegokolwiek innego zobowiązania. Aktualne przepisy wskazują jednak, że łączne koszty pozaodsetkowe w przypadku zobowiązań finansowych nie mogą przekraczać 25% kwoty kredytu oraz 30% jego wartości w stosunku rocznym.

Czym jest prowizja bankowa? Definicja

Zgodnie z definicją prowizja banku to jednorazowa opłata, która jest doliczana już na etapie podpisywania umowy kredytowej z wybraną instytucją. To wartość wyrażona w formie procentowej, którą oblicza się od kwoty przyznanego kredytu. Można więc założyć, że wartość prowizji wpływa na całkowity koszt kredytu. Bankowa prowizja obejmuje każdy rodzaj kredytu i pożyczki - niezależnie od kwoty.

W przypadku większych zobowiązań, jak np. kredyt hipoteczny procent prowizji może stanowić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych pozaodsetkowych kosztów kredytu. Warto dodać, że do prowizji bankowej zaliczamy też cykliczne opłaty związane, np. z obsługą karty kredytowej. Ogólnie rzecz biorąc, prowizja bankowa to standardowe opłaty operacyjne, których celem jest zrekompensowanie instytucji finansowej kosztów poniesionych w związku z udzieleniem i uruchomieniem kredytu.

Rodzaje prowizji za udzielenie kredytu

Wysokość prowizji bankowej najczęściej jest wskazywana w ofertach finansowania tuż obok oprocentowania oraz RRSO. Zanim zdecydujesz się podpisać umowę kredytu, zawsze przeanalizuj wartość prowizji. W niektórych przypadkach banki zgadzają się na obniżenie prowizji za wykupienie dodatkowych produktów bankowych, np. konta. Prowizja bankowa nie jest jedną opłatą, ale szeregiem kosztów. Standardowe rodzaje prowizji bankowych to:

  • Prowizja za udzielenie kredytu - tę opłatę bank pobiera podczas wypłaty środków na rachunek bankowy klienta. Koszty prowizyjne są najczęściej rozłożone na cały okres spłaty zadłużenia i doliczane są do całkowitej kwoty kredytu.
  • Prowizja za zmianę warunków finansowania - wszelkie zmiany dotyczące wysokości marży, wydłużenia okresu kredytowania i zmian w umowie mogą skutkować naliczeniem dodatkowej prowizji.
  • Prowizja za wcześniejszą spłatę - jeśli zdecydujesz się nadpłacić kredyt, musisz liczyć się z ryzykiem naliczenia prowizji banku. To możliwe jednak tylko wtedy, kiedy nadpłata lub całkowita spłat odbywa się przed upływem 36 miesięcy od czasu podpisania umowy.
  • Prowizja za obsługę kredytu - przygotowanie umowy kredytu i weryfikacja złożonych dokumentów to powody, które mogą generować koszty prowizyjne. Opłaty za rozpatrzenie wniosku są jednak pobierane coraz rzadziej.

Co więcej, prowizja od kredytu hipotecznego, gotówkowego lub jakiegokolwiek innego produktu finansowego może zostać naliczona też w razie opóźnienia w spłacie raty. Taka prowizja nazywana jest karnymi odsetkami, które są naliczane wprost proporcjonalnie do wydłużającego się czasu przeterminowanej płatności.

Prowizja kredytu - jak ją obliczyć?

Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć prowizję od kredytu w przypadku danego banku? Wystarczy, że znasz wartość prowizji w wyrażeniu procentowym. Przykładowo: jeśli kwota kredytu to 300 tys. złotych, a prowizja wynosi 3%, zapłacisz 9000 złotych dodatkowych kosztów bankowych. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku kredytów gotówkowych. Prowizje dla takich produktów sięgają do wartości nawet ponad 10%. Dla kwot rzędu 100-200 tys. złotych to naprawdę spore sumy.

Prowizja bankowa a marża - jakie są różnice?

Decydując się na skorzystanie z produktów finansowych, musisz liczyć się z tym, że oprócz odsetek będziesz zobowiązany do uregulowania kosztów pozaodsetkowych, czyli prowizji. Wielu kredytobiorców nie rozróżnia w tym przypadku dwóch pojęć: marża i prowizja. To dwa odmienne czynniki, które wpływają na całkowity koszt kredytu. Marża to składowy element każdej raty zobowiązania. To wynagrodzenie dla instytucji finansowej, które przysługuje za udzielenie kredytobiorcy kapitału do wykorzystania na określone cele. Stawka marży jest ustalana zgodnie z aktualnym wskaźnikiem WIBOR. Prowizja jest najczęściej jednorazową opłatą, którą kredytobiorca pokrywa w dniu podpisania umowy.

Jedynym podobieństwem łączącym marżę i prowizję jest fakt, iż obydwa wskaźniki są wyrażone procentowo w odniesieniu do całkowitej kwoty pożyczki lub kredytu. Warto też dodać, że wysokość marży zależy od indywidualnych ustaleń przed podpisaniem umowy - jako kredytobiorca możesz negocjować jej wysokość.

Ile wynosi maksymalna prowizja za udzielenie kredytu?

Prowizja z tytułu udzielenia kredytu to opłata naliczana przez banki w momencie przyznania finansowania. Najczęściej oscyluje na poziomie do 15% w przypadku kredytów konsumpcyjnych oraz ok. 2-3% dla kredytów hipotecznych. 

Kiedy przysługuje zwrot prowizji za udzielenie kredytu?

Zwrot prowizji przysługuje najczęściej wtedy, kiedy kredytobiorca zdecyduje się na przedterminową spłatę zobowiązania w całości. Konsument ma prawo do zwrotu poniesionych kosztów z racji prowizji oraz odsetek i kosztów ubezpieczenia, które zostały naliczone za niewykorzystany okres trwania umowy. Ten fakt określa Art. 49 Ustawy o kredycie konsumenckim.

Jak szybko bank zwraca prowizję po wcześniejszej spłacie kredytu?

Niezależnie od tego, ile wynosi prowizja do zwrotu na rzecz konsumenta, bank zgodnie z aktualnymi przepisami ma 14 dni na oddanie należnej kwoty. 

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na flipa - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego. Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house […]

Czytaj wpis
Kredyt na wakacje - a może pożyczka?

Poszukiwanie źródła finansowania na wakacyjny urlop może zająć sporo czasu. Na rynku jest wiele ofert kredytów i pożyczek na wakacje, z których możemy skorzystać. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się, jak wybrać najlepszy kredyt na wakacje dla siebie i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej. […]

Czytaj wpis
Pożyczka na alimenty i świadczenia rodzinne

W dzisiejszych czasach instytucje pozabankowe robią wszystko, aby pozyskać dodatkowych klientów i udzielić jak największej liczby pożyczek. Pożyczkodawcy często celują w grupy osób, które mają problemy z płynnością finansową i nie posiadają stabilnego źródła dochodu. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystywane są pożyczki na alimenty i świadczenia rodzinne, np. 500 plus. Chcesz dowiedzieć się, na jakich […]

Czytaj wpis
Pożyczka na 500 plus

Osoby potrzebujące nagłego zastrzyku dodatkowej gotówki coraz częściej wybierają firmy pozabankowe w celu podpisania umowy pożyczki lub chwilówki. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy pożyczkobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji musisz poszukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą Ci zbudować, chociażby minimalną zdolność finansową potrzebną do uzyskania pożyczki. Na rynku coraz częściej pojawiają się oferty […]

Czytaj wpis
Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Wyłudzenie kredytu i wszelkiego rodzaju oszustwa kredytowe to przestępstwo w rozumieniu Art. 297 Kodeksu karnego. Zgodnie z przepisami każdy, kto w celu uzyskania dla siebie od banku albo innej jednostki organizacyjnej korzyści finansowych nadużywa dobro osób trzeciej, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Według raportu InfoDOK Związku Banków Polskich w pierwszym kwartale 2023 […]

Czytaj wpis
Czy można zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny?

W dzisiejszych czasach do zaciągnięcia kredytu hipotecznego trzeba spełnić tylko kilka warunków wymaganych przez bank. To podstawa, aby móc ubiegać się o kolejne finansowanie związane z zakupem nieruchomości mieszkalnej. Poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego możesz zrealizować swoje marzenia o własnych czterech ścianach. Zakup wymarzonego domu to często wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku milionów złotych. […]

Czytaj wpis
Kredyt gotówkowy pod hipotekę

W dzisiejszych czasach banki proponują wiele ciekawych produktów finansowych, które umożliwiają pozyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel lub sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia. Coraz popularniejsze są kredyty gotówkowe pod hipotekę, których zasada działania jest podobna jak np. kredytu pod zastaw mieszkania lub kredytu pod zastaw domu. W przypadku kredytów gotówkowych z zabezpieczeniem hipotecznym kwota finansowania nie może […]

Czytaj wpis
Chwilówki w weekend - jak to działa?

Banki komercyjne i większość firm pożyczkowych działa wyłącznie od poniedziałku do piątku. To spore ograniczenie, szczególnie dla osób, które chcą zdobyć dodatkowe pieniądze w nocy, późnym wieczorem lub w dni wolne od pracy. Obecnie na rynku pojawiają się propozycje chwilówek w weekend, które są przyznawane przez instytucje pozabankowe.  Jak to działa? Zasada jest prosta. Wystarczy, […]

Czytaj wpis
Kredyt na remont domu lub mieszkania

Kredyt na remont to dobre rozwiązanie przydatne przede wszystkim na etapie planowania kompleksowego remontu nieruchomości lub wykończenia. Decydując się na zaciągnięcie nowego zobowiązania w banku, koniecznie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje finansowania. Możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania, standardowy kredyt lub pożyczkę gotówkową. Możliwości jest mnóstwo. Warto jednak podpisać taką umowę kredytu […]

Czytaj wpis
Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu oznacza całkowite zakończenie egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji sprawa ma swój koniec, ale nie ze względu na pozytywne zakończenie wszczętego postępowania egzekucyjnego. Umorzenie następuje wtedy, kiedy komornik w trakcie realizowanych czynności związanych z odzyskiwaniem należności napotka problemy i przeszkody umożliwiające zaspokojenie potrzeb wierzyciela. Wtedy następuje przekazanie sprawy do rozpatrzenia przez […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
1 2 3 8

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL