Podatek PCC, czyli podatek od kupna mieszkania

Podsumowanie artykułu

Wielu nabywców musi liczyć się z koniecznością opłacenia podatku od kupna mieszkania. Dotyczy to przede wszystkim transakcji zawieranych ze sprzedawcami prywatnymi, którzy chcą pozbyć się nieruchomości z rynku wtórnego. Danina na rzecz urzędu skarbowego może w skrajnych przypadkach wynieść nawet kilka tysięcy złotych. W dzisiejszych czasach podatek od kupna mieszkania z rynku wtórnego obejmuje wszystkich kupujących, niezależnie od wartości nabytej nieruchomości.

Koszty związane z nabyciem nieruchomości to nie tylko kwota zakupu mieszkania, ale także wszystkie koszty dodatkowe oraz kredytowe, które musisz ponieść jako potencjalny nabywca. Decydując się na kredyt hipoteczny w celu nabycia nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego już wtedy narażasz się na dość wysokie koszty - przede wszystkim odsetki do zapłaty na rzecz banku. Do tego musisz doliczyć wszystkie koszty okołokredytowe oraz podatek PCC, który będzie obowiązywać, jeśli kupisz mieszkanie z rynku wtórnego.

Jeśli chodzi od zakupu nieruchomości, rozróżniamy dwie odmiany daniny. Pierwsza to podatek od czynności cywilnoprawnych, natomiast druga to podatek VAT. Ten pierwszy dotyczy wyłącznie nieruchomości dostępnych na rynku wtórnym, natomiast drugi mieszkań nabywanych jako nowe bezpośrednio od dewelopera.

Choć mieszkania na rynku wtórnym są znacznie tańsze od tych na rynku pierwotnym, to jednak do całkowitych kosztów trzeba doliczyć wysokość podatku PCC. Ta jest zależna od wartości nieruchomości, która wynika z dokumentów zakupowych lub umowy kredytowej, jeśli zdecydowałeś się pokryć koszty ze wsparciem banku.

Podatek od zakupu mieszkania z rynku wtórnego - ile wynosi?

Jeśli chodzi o podatek od zakupu nieruchomości na rynku wtórnym, warto wiedzieć, że podstawową stawką jest 2% wartości nabywanego mieszkania. W praktyce oznacza to, że zapłacisz większy podatek, kiedy kupisz nieruchomość wartą więcej pieniędzy. Przykładowo: kiedy zostaniesz nowym właścicielem mieszkania o wartości zakupu na poziomie 1 mln złotych, będziesz zobowiązany do uiszczenia podatku PCC do urzędu skarbowego w wysokości aż 20 tys. złotych. 

Biorąc pod uwagę ogólne koszty nabycia nieruchomości, nie jest to wysoka kwota, ale nikt nie lubi płacić podatków. Niestety tutaj nie da się zastosować żadnych kruczków prawnych i konieczne będzie zapłacenie pełnej stawki podatku w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego.

Podatek PCC od zakupu mieszkania z rynku wtórnego jest konieczny do zapłaty zawsze, niezależnie od wartości nieruchomości, lokalizacji oraz wieku budynku. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych informacji na temat podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego.

  • podatek PCC zawsze opłaca kupujący, najczęściej za pośrednictwem biura notarialnego,
  • kwota podatku wynosi zawsze 2% wartości kupowanego lokum mieszkalnego,
  • czas na uiszczenie podatku PCC to 14 dni od dnia podpisania aktu notarialnego,
  • kwotę podatku można przelać przelewem na konto urzędu skarbowego.

Po uiszczeniu płatności konieczne jest także złożenie deklaracji PCC-3 w swoim urzędzie. Warto też dodać, że urzędy mają pełne prawo do tego, aby zakwestionować kwotę podatku przedstawioną w deklaracji. Jeśli pojawiają się przesłanki, że nieruchomość została kupiona za cenę znacznie niższą niż wartość rynkowa, US może samodzielnie przeliczyć podatek i nakazać jego zapłatę przez kupującego.

Podatek PCC i opłaty przy kupnie mieszkania - jakie są dodatkowe koszty?

Kupując mieszkanie od dewelopera oraz od osoby prywatnej z rynku wtórnego zawsze musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami, które dotyczą nie tylko kosztów finansowania i około kredytowych. W przypadku podpisywania umowy kupna-sprzedaży nieruchomości nie tylko zapłacisz podatek PCC za mieszkanie lub dom, ale takie poniesiesz koszty związane z pracą notariusza. Wysokość taksy notarialnej jest uzależniona od wartości nieruchomości.

Dokładne warunki naliczania kosztów przez notariuszy są wskazane w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

Poniżej znajdziesz informacje o zależnościach pomiędzy ceną nieruchomości a kwotą taksy notarialnej, którą będziesz zobowiązany ponieść.

Wartość nieruchomościWysokość taksy notarialnej
do 3000 złotych100 złotych
od 3000 do 10 000 złotych100 złotych i 3% nadwyżki od kwoty 3000 złotych
od 10 000 do 30 000 złotych310 złotych i 2% nadwyżki od kwoty 10 000 złotych
od 30 000 do 60 000 złotych710 złotych + 1% nadwyżki od kwoty 30 000 złotych
od 60 000 do 1 000 000 złotych1010 złotych i 0,4% nadwyżki od kwoty 60 000 złotych
od 1 000 000 do 2 000 000 złotych4770 złotych i 0,2% nadwyżki od kwoty 1 000 000 złotych
powyżej 2 000 000 złotych6770 złotych i 0,25% od nadwyżki tej kwoty

Jak widzisz, konieczność zapłaty podatku to niejedyny dodatkowy wydatek, z jakim musisz się liczyć, kupując nowe mieszkanie lub dom. Zawsze, zanim zdecydujesz się kupić mieszkanie na kredyt, koniecznie przeanalizuj wszystkie koszty z tym związane. W przeciwnym razie może okazać się, że kupiona nieruchomość wcale nie jest dostępna w tak atrakcyjnej kwocie, jak mogłoby Ci się wydawać.

Do dodatkowych kosztów zaliczamy także:

  • prowizję kredytu, która również wynosi ok. 2% wartości kwoty przyznanego kredytu,
  • opłaty notarialne za wpis hipoteki do księgi wieczystej,
  • ubezpieczenie nieruchomości wymagane umownie przez bank,
  • ubezpieczenie pomostowe - warunek, aby otrzymać kredyt hipoteczny.

Podatek od kupna mieszkania - kto płaci PCC a kto VAT?

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym z kredytem hipotecznym, musisz liczyć się z tym, że urząd skarbowy będzie chciał pobrać od Ciebie należny podatek od czynności cywilnoprawnych. To oznacza, że jako kupujący będziesz zobowiązany do tego, aby uiścić należną daninę. W przypadku nabycia nieruchomości z rynku pierwotnego np. od dewelopera podatek PCC nie obowiązuje. Tutaj stosuje się podatek VAT w stawce 8 lub 23%, natomiast ten jest zawsze opłacany przez sprzedającego.

Kogo dotyczy podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie mieszkania?

Podatek PCC od kupna nieruchomości obowiązuje zawsze wtedy, kiedy lokal jest nabywany z rynku wtórnego. Niestety nie ma możliwości uniknięcia tego podatku, a więc kupujący zawsze płaci podatek od zakupu mieszkania lub domu. 

Czy można uniknąć podatku PCC od zakupu nieruchomości?

Jedyna opcja na uniknięcie konieczności uiszczenia podatku od kupna mieszkania to nabycie nieruchomości z rynku pierwotnego. Niemniej jednak w tym przypadku, zamiast podatku PCC będzie obowiązywać podatek VAT w wysokości 8 lub 23% wartości nieruchomości.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Raty 0%: Na czym polegają zakupy na raty zero procent i na co uważać?

Nie brakuje osób, które uważają, że raty 0 to tylko chwyt marketingowy. Czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie! Sieci handlowe przy współpracy z bankami są w stanie zaproponować finansowanie sprzętu RTV i AGD. Tego typu usługa dostępna jest także przy zakupie aut czy w sklepach meblowych. Jak zatem działa nieoprocentowana pożyczka? Czy zaciągając ją, […]

Czytaj wpis
Brakuje Ci na ratę kredytu? Wypróbuj 5 sprawdzonych rozwiązań

Na dzień przed pobraniem raty kredytu zaglądasz na konto i nagle oblewa Cię zimny pot. Brak wystarczających środków! Nie chcesz zepsuć swojej historii kredytowej i kolejny raz musisz wymyślić jak zorganizować pieniądze. Trzeba się spieszyć, ale nie warto panikować. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co zrobić w tego typu sytuacjach. Jak koszty kredytu wpływają na portfele […]

Czytaj wpis
Kredyt samochodowy: Co warto o nim wiedzieć i jak wybrać najlepszy dla siebie kredyt na samochód?

Carl Benz uznawany jest za twórcę pierwszego samochodu. Choć na początku żartowano z jego wynalazku, że „straszy konie”, to dzisiaj trudno sobie wyobrazić świat bez auta. Często jest ono niezbędne, aby dojechać do pracy, zawieźć pociechy do szkoły czy wyjechać na wakacje. Zdarza się, że samochód to element „kultu”, przedmiot kolekcjonerski lub po prostu marzenie. […]

Czytaj wpis
Zwrot podatku za 2023. Na jaką kwotę możesz liczyć?

W 2023 roku nie było dużych zmian w systemie podatkowym. Reforma wprowadzająca Polski ład w 2022 r. sprawiła, że większość podatników rozlicza się obecnie na skali podatkowej. Większa kwota wolna od podatku przyczyniła się do tego, że część osób w ogóle nie odprowadza podatku, a więc nie ma co liczyć na zwrot z urzędu skarbowego. […]

Czytaj wpis
Jak zawiesić działalność zarejestrowaną w CEIDG przez Internet?

Zawieszenie działalności gospodarczej to sytuacja, w której chcesz lub musisz na pewien czas wstrzymać prowadzenie swojej firmy. Najczęstszą jej przyczyną jest utrata płynności, która prowadzi do trudności w opłacaniu kosztów, składek i podatków. Obowiązujące w kraju przepisy zapewniają możliwość zawieszenia działalności.  W artykule odpowiemy m.in. na pytania: Czytaj dalej i poznaj więcej szczegółów. Jak przeprowadzić […]

Czytaj wpis
Kwalifikowany podpis elektroniczny to wygoda i standard w biznesie

Stanie w kolejkach do urzędu nikomu nie służy, dlatego przedsiębiorcy korzystają z narzędzi, umożliwiających ich ominięcie. Jednym z nich jest podpis elektroniczny, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe, ale możesz nim także podpisać dokument cyfrowy i zatwierdzić zmiany w KRS lub CEIDG. Co warto wiedzieć o podpisie elektronicznym i jak go uzyskać? Czym jest podpis kwalifikowany? […]

Czytaj wpis
Zakupy w sklepie internetowym - gdzie zgłosić oszustwo?

Choć rozwój nowoczesnych technologii przyczynia się do tego, że jesteśmy w stanie zamawiać towary i usługi o wiele szybciej, to jednak generuje to spore ryzyko wyłudzeń. Cyberprzestępcy czyhają na nieświadomych użytkowników internetu, którzy bez dłuższego namysłu klikają we wszystkie otrzymywane linki. Te są tworzone wyłącznie po to, aby wyłudzić pieniądze. Realizując zakupy przez internet, zwracajmy […]

Czytaj wpis
Wezwanie do zapłaty

Każdy dłużnik musi liczyć się z tym, że w razie nagminnego unikania odpowiedzialności i braku jakichkolwiek wpłat na poczet wierzytelności może otrzymać wezwanie do zapłaty. Wysyłanie pism o z przedsądowym, czyli ostatecznym wezwaniem do zapłaty to działania wierzycieli, które mają na celu polubowne załatwienie sprawy z dłużnikiem. To formalny dokument, który jest przygotowywany najczęściej wtedy, […]

Czytaj wpis
Czym jest płatność odroczona?

Płatności odroczone to nowoczesne usługi finansowe, które z roku na rok zyskują na popularności. To jednak wcale nie oznacza, że taka metoda realizowania płatności za zakup usług i produktów jest w 100% bezpieczna. Kiedy sięgamy po metodę płatności odroczonej, kupujemy towary albo usługi i płacimy za nie dopiero za jakiś czas. Takie formy płatności udostępniają […]

Czytaj wpis
Czym jest kosztorys budowlany?

Mianem kosztorysu budowlanego nazywamy dokument, który zawiera wyszczególnione wszystkie koszty związane z wybudowaniem budynku mieszkalnego. Choć rodzaje kosztorysów są różne i mogą zawierać całkowicie odmienne informacje, to jednak standardem w przypadku kosztorysu budowlanego są takie dane, jak: To dokument finansowy, który ma ogromne znaczenie dla każdej ze stron powiązanej z transakcją budowy domu lub innej […]

Czytaj wpis
Licytacja komornicza za długi

Każdy wierzyciel ma prawo do tego, aby ubiegać się spłaty pełnej kwoty zobowiązania zaciągniętego przez dłużnika wraz z należnymi odsetkami. Jeśli windykacja polubowna, terenowa, a nawet wysyłanie monitów o zadłużeniu nie przynosi żadnych efektów, wtedy może dojść do egzekucji komorniczej. Aby licytacja mieszkania na poczet spłaty zobowiązań finansowych mogła zostać zrealizowana, komornik musi mieć tzw. […]

Czytaj wpis
Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
1 2 3 9

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL