Podatek PCC, czyli podatek od kupna mieszkania

Podsumowanie artykułu

Wielu nabywców musi liczyć się z koniecznością opłacenia podatku od kupna mieszkania. Dotyczy to przede wszystkim transakcji zawieranych ze sprzedawcami prywatnymi, którzy chcą pozbyć się nieruchomości z rynku wtórnego. Danina na rzecz urzędu skarbowego może w skrajnych przypadkach wynieść nawet kilka tysięcy złotych. W dzisiejszych czasach podatek od kupna mieszkania z rynku wtórnego obejmuje wszystkich kupujących, niezależnie od wartości nabytej nieruchomości.

Koszty związane z nabyciem nieruchomości to nie tylko kwota zakupu mieszkania, ale także wszystkie koszty dodatkowe oraz kredytowe, które musisz ponieść jako potencjalny nabywca. Decydując się na kredyt hipoteczny w celu nabycia nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego już wtedy narażasz się na dość wysokie koszty - przede wszystkim odsetki do zapłaty na rzecz banku. Do tego musisz doliczyć wszystkie koszty okołokredytowe oraz podatek PCC, który będzie obowiązywać, jeśli kupisz mieszkanie z rynku wtórnego.

Jeśli chodzi od zakupu nieruchomości, rozróżniamy dwie odmiany daniny. Pierwsza to podatek od czynności cywilnoprawnych, natomiast druga to podatek VAT. Ten pierwszy dotyczy wyłącznie nieruchomości dostępnych na rynku wtórnym, natomiast drugi mieszkań nabywanych jako nowe bezpośrednio od dewelopera.

Choć mieszkania na rynku wtórnym są znacznie tańsze od tych na rynku pierwotnym, to jednak do całkowitych kosztów trzeba doliczyć wysokość podatku PCC. Ta jest zależna od wartości nieruchomości, która wynika z dokumentów zakupowych lub umowy kredytowej, jeśli zdecydowałeś się pokryć koszty ze wsparciem banku.

Podatek od zakupu mieszkania z rynku wtórnego - ile wynosi?

Jeśli chodzi o podatek od zakupu nieruchomości na rynku wtórnym, warto wiedzieć, że podstawową stawką jest 2% wartości nabywanego mieszkania. W praktyce oznacza to, że zapłacisz większy podatek, kiedy kupisz nieruchomość wartą więcej pieniędzy. Przykładowo: kiedy zostaniesz nowym właścicielem mieszkania o wartości zakupu na poziomie 1 mln złotych, będziesz zobowiązany do uiszczenia podatku PCC do urzędu skarbowego w wysokości aż 20 tys. złotych. 

Biorąc pod uwagę ogólne koszty nabycia nieruchomości, nie jest to wysoka kwota, ale nikt nie lubi płacić podatków. Niestety tutaj nie da się zastosować żadnych kruczków prawnych i konieczne będzie zapłacenie pełnej stawki podatku w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego.

Podatek PCC od zakupu mieszkania z rynku wtórnego jest konieczny do zapłaty zawsze, niezależnie od wartości nieruchomości, lokalizacji oraz wieku budynku. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych informacji na temat podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego.

  • podatek PCC zawsze opłaca kupujący, najczęściej za pośrednictwem biura notarialnego,
  • kwota podatku wynosi zawsze 2% wartości kupowanego lokum mieszkalnego,
  • czas na uiszczenie podatku PCC to 14 dni od dnia podpisania aktu notarialnego,
  • kwotę podatku można przelać przelewem na konto urzędu skarbowego.

Po uiszczeniu płatności konieczne jest także złożenie deklaracji PCC-3 w swoim urzędzie. Warto też dodać, że urzędy mają pełne prawo do tego, aby zakwestionować kwotę podatku przedstawioną w deklaracji. Jeśli pojawiają się przesłanki, że nieruchomość została kupiona za cenę znacznie niższą niż wartość rynkowa, US może samodzielnie przeliczyć podatek i nakazać jego zapłatę przez kupującego.

Podatek PCC i opłaty przy kupnie mieszkania - jakie są dodatkowe koszty?

Kupując mieszkanie od dewelopera oraz od osoby prywatnej z rynku wtórnego zawsze musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami, które dotyczą nie tylko kosztów finansowania i około kredytowych. W przypadku podpisywania umowy kupna-sprzedaży nieruchomości nie tylko zapłacisz podatek PCC za mieszkanie lub dom, ale takie poniesiesz koszty związane z pracą notariusza. Wysokość taksy notarialnej jest uzależniona od wartości nieruchomości.

Dokładne warunki naliczania kosztów przez notariuszy są wskazane w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

Poniżej znajdziesz informacje o zależnościach pomiędzy ceną nieruchomości a kwotą taksy notarialnej, którą będziesz zobowiązany ponieść.

Wartość nieruchomościWysokość taksy notarialnej
do 3000 złotych100 złotych
od 3000 do 10 000 złotych100 złotych i 3% nadwyżki od kwoty 3000 złotych
od 10 000 do 30 000 złotych310 złotych i 2% nadwyżki od kwoty 10 000 złotych
od 30 000 do 60 000 złotych710 złotych + 1% nadwyżki od kwoty 30 000 złotych
od 60 000 do 1 000 000 złotych1010 złotych i 0,4% nadwyżki od kwoty 60 000 złotych
od 1 000 000 do 2 000 000 złotych4770 złotych i 0,2% nadwyżki od kwoty 1 000 000 złotych
powyżej 2 000 000 złotych6770 złotych i 0,25% od nadwyżki tej kwoty

Jak widzisz, konieczność zapłaty podatku to niejedyny dodatkowy wydatek, z jakim musisz się liczyć, kupując nowe mieszkanie lub dom. Zawsze, zanim zdecydujesz się kupić mieszkanie na kredyt, koniecznie przeanalizuj wszystkie koszty z tym związane. W przeciwnym razie może okazać się, że kupiona nieruchomość wcale nie jest dostępna w tak atrakcyjnej kwocie, jak mogłoby Ci się wydawać.

Do dodatkowych kosztów zaliczamy także:

  • prowizję kredytu, która również wynosi ok. 2% wartości kwoty przyznanego kredytu,
  • opłaty notarialne za wpis hipoteki do księgi wieczystej,
  • ubezpieczenie nieruchomości wymagane umownie przez bank,
  • ubezpieczenie pomostowe - warunek, aby otrzymać kredyt hipoteczny.

Podatek od kupna mieszkania - kto płaci PCC a kto VAT?

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym z kredytem hipotecznym, musisz liczyć się z tym, że urząd skarbowy będzie chciał pobrać od Ciebie należny podatek od czynności cywilnoprawnych. To oznacza, że jako kupujący będziesz zobowiązany do tego, aby uiścić należną daninę. W przypadku nabycia nieruchomości z rynku pierwotnego np. od dewelopera podatek PCC nie obowiązuje. Tutaj stosuje się podatek VAT w stawce 8 lub 23%, natomiast ten jest zawsze opłacany przez sprzedającego.

Kogo dotyczy podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie mieszkania?

Podatek PCC od kupna nieruchomości obowiązuje zawsze wtedy, kiedy lokal jest nabywany z rynku wtórnego. Niestety nie ma możliwości uniknięcia tego podatku, a więc kupujący zawsze płaci podatek od zakupu mieszkania lub domu. 

Czy można uniknąć podatku PCC od zakupu nieruchomości?

Jedyna opcja na uniknięcie konieczności uiszczenia podatku od kupna mieszkania to nabycie nieruchomości z rynku pierwotnego. Niemniej jednak w tym przypadku, zamiast podatku PCC będzie obowiązywać podatek VAT w wysokości 8 lub 23% wartości nieruchomości.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
Kim jest dłużnik wekslowy?

Dłużnik wekslowy to osoba, która zdecydowała się na złożenie podpisu na wekslu oraz jest za niego w 100% odpowiedzialna i zobowiązana do ewentualnego uregulowania zadłużenia. Mianem dłużnika wekslowego nazywamy też: remitenta, trasanta, indosanta, awalistę oraz wyręczyciela. Szczegółowe wyjaśnienia tych pojęć znajdziesz w dalszej części tego artykułu. Dłużników wekslowych dzielimy na wtórnych oraz głównych. Zgodnie z […]

Czytaj wpis
Koszty komornicze - co to za opłaty?

Wszystkie czynności realizowane przez komornika są odpłatne. Niestety odzyskiwanie należności (nawet tych niewielkich) zawsze wiąże się z naliczeniem kosztów komorniczych. Te są uzależnione od wartości odzyskanych środków na poczet spłaty wierzytelności. Postępowanie egzekucyjne to czynności, które polegają na odzyskaniu zaległych wierzytelności, które nie zostały dotychczas spłacone przez dłużnika. Nawet niewielkie kwoty zadłużenia mogą generować koszty […]

Czytaj wpis
Giełda długów i wierzytelności

Jest wiele metod, które pozwalają na odzyskanie pieniędzy od dłużników. Często wybieranym rozwiązaniem jest giełda wierzytelności, z której może skorzystać praktycznie każdy - zarówno bank, firma pożyczkowa, pożyczkodawca niezwiązany z instytucjami finansowymi, a także podmioty gospodarcze. A zatem czym jest giełda długów? To serwis online, gdzie można dokonać transakcji kupna-sprzedaży wierzytelności. W praktyce jest to […]

Czytaj wpis
Zwolnienie z PCC

Ministerstwo Finansów w Polsce wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych nabywców nieruchomości mieszkalnych, postanowiło nieco znowelizować przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych z rynku wtórnego. To danina, która wynosi aktualnie 2% wartości nabywanej nieruchomości. W przypadku obiektów o znacznej wartości okazuje się, że podatek od czynności cywilnoprawnych pochłania znaczną część budżetu przeznaczonego na zakup domu lub mieszkania. […]

Czytaj wpis
Dziedziczenie długów - jak uniknąć odpowiedzialności?

W Polsce obowiązują przepisy Prawa spadkowego, które zmieniają się wraz z wprowadzanymi nowelizacjami ustaw. Niemniej jednak to podstawowy dokument prawny, który wyjaśnia zasady dziedziczenia długów, a także majątku po osobach zmarłych. Prawo spadkowe jest po prostu zbiorem informacji i przepisów regulujących wszystkie kwestie związane z dziedziczeniem - nieruchomości, pieniędzy, a nawet długów spadkowych. Na pewno […]

Czytaj wpis
Auto na raty - czy warto?

Kupując nowy samochód, najczęściej wiąże się to z wydatkiem sumy wynoszącej co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na tak duży wydatek. Z tego względu na rynku pojawiły się oferty leasingów konsumenckich, które umożliwiają zakup auta na raty. Umowa finansowa nowego lub używanego samochodu ma podobne warunki jak standardowy kredyt gotówkowy, […]

Czytaj wpis
Pożyczka w domu klienta

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób po prostu nie ma czasu na to, aby osobiście dopełnić formalności związanych z kredytem w banku. To samo tyczy się zobowiązań pozabankowych. Są też inne sytuacje, w których pożyczka bez wychodzenia z domu jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie chcesz, aby ktokolwiek z rodziny zobaczył, że zaciągnąłeś nowe zobowiązanie lub […]

Czytaj wpis
Jak działa kredyt oddłużeniowy?

Kredytobiorcy z problemami związanymi ze spłatą aktualnych zobowiązań finansowych poszukują jak najkorzystniejszych opcji, aby wyjść z trudnej sytuacji życiowej. Kiedy rata kredytu okazuje się zbyt wysoka, wiele osób podejmuje pochopne decyzje i zaciąga kolejne zobowiązania pozabankowe i bankowe. To rzutuje nie tylko negatywnie na wysokość ewentualnej zdolności kredytowej, ale także może z czasem generować problemy […]

Czytaj wpis
Czym jest wskaźnik LTV?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania na kredyt hipoteczny, musisz dokładnie przeanalizować sytuację na rynku finansowym i ustalić maksymalną wartość nieruchomości, na którą możesz sobie pozwolić. Instytucje finansowe podczas weryfikacji wniosków sprawdzają wiele kryteriów, które rzutują na Twoje szanse uzyskania pozytywnej decyzji o przyznaniu finansowania. Kluczowym czynnikiem w trakcie ubiegania się o kredyt mieszkaniowy jest […]

Czytaj wpis
Czym jest harmonogram spłaty kredytu?

Każdy kredyt bankowy i pożyczka pozabankowa ma z góry ustalone warunki spłaty zobowiązania. Każda instytucja finansowa w Polsce ustala warunki i terminy spłaty indywidualnie, tak, aby dopasować wysokość miesięcznych rat i terminy płatności do potrzeb klienta. Musisz zatem wiedzieć, że harmonogram spłaty kredytu obowiązuje w przypadku kredytów: gotówkowych, hipotecznych, konsolidacyjnych, ratalnych, firmowych, a nawet dla […]

Czytaj wpis
Sankcja kredytu darmowego

W przypadku kredytów, pożyczek i innych zobowiązań finansowych obowiązują pewne sankcje, z których można skorzystać w określonych sytuacjach. Jeśli podmiot gospodarczy narusza jakiekolwiek prawa konsumenta, można skorzystać z sankcji kredytu darmowego. Dokładną definicję tego zagadnienia można znaleźć w Ustawie z dnia 20 lipca 2001 roku o kredycie konsumenckim. Zgodnie z Art. 45 tejże Ustawy w […]

Czytaj wpis
1 2 3 7

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL