Podatek PCC, czyli podatek od kupna mieszkania

Podsumowanie artykułu

Wielu nabywców musi liczyć się z koniecznością opłacenia podatku od kupna mieszkania. Dotyczy to przede wszystkim transakcji zawieranych ze sprzedawcami prywatnymi, którzy chcą pozbyć się nieruchomości z rynku wtórnego. Danina na rzecz urzędu skarbowego może w skrajnych przypadkach wynieść nawet kilka tysięcy złotych. W dzisiejszych czasach podatek od kupna mieszkania z rynku wtórnego obejmuje wszystkich kupujących, niezależnie od wartości nabytej nieruchomości.

Koszty związane z nabyciem nieruchomości to nie tylko kwota zakupu mieszkania, ale także wszystkie koszty dodatkowe oraz kredytowe, które musisz ponieść jako potencjalny nabywca. Decydując się na kredyt hipoteczny w celu nabycia nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego już wtedy narażasz się na dość wysokie koszty - przede wszystkim odsetki do zapłaty na rzecz banku. Do tego musisz doliczyć wszystkie koszty okołokredytowe oraz podatek PCC, który będzie obowiązywać, jeśli kupisz mieszkanie z rynku wtórnego.

Jeśli chodzi od zakupu nieruchomości, rozróżniamy dwie odmiany daniny. Pierwsza to podatek od czynności cywilnoprawnych, natomiast druga to podatek VAT. Ten pierwszy dotyczy wyłącznie nieruchomości dostępnych na rynku wtórnym, natomiast drugi mieszkań nabywanych jako nowe bezpośrednio od dewelopera.

Choć mieszkania na rynku wtórnym są znacznie tańsze od tych na rynku pierwotnym, to jednak do całkowitych kosztów trzeba doliczyć wysokość podatku PCC. Ta jest zależna od wartości nieruchomości, która wynika z dokumentów zakupowych lub umowy kredytowej, jeśli zdecydowałeś się pokryć koszty ze wsparciem banku.

Podatek od zakupu mieszkania z rynku wtórnego - ile wynosi?

Jeśli chodzi o podatek od zakupu nieruchomości na rynku wtórnym, warto wiedzieć, że podstawową stawką jest 2% wartości nabywanego mieszkania. W praktyce oznacza to, że zapłacisz większy podatek, kiedy kupisz nieruchomość wartą więcej pieniędzy. Przykładowo: kiedy zostaniesz nowym właścicielem mieszkania o wartości zakupu na poziomie 1 mln złotych, będziesz zobowiązany do uiszczenia podatku PCC do urzędu skarbowego w wysokości aż 20 tys. złotych. 

Biorąc pod uwagę ogólne koszty nabycia nieruchomości, nie jest to wysoka kwota, ale nikt nie lubi płacić podatków. Niestety tutaj nie da się zastosować żadnych kruczków prawnych i konieczne będzie zapłacenie pełnej stawki podatku w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego.

Podatek PCC od zakupu mieszkania z rynku wtórnego jest konieczny do zapłaty zawsze, niezależnie od wartości nieruchomości, lokalizacji oraz wieku budynku. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych informacji na temat podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego.

  • podatek PCC zawsze opłaca kupujący, najczęściej za pośrednictwem biura notarialnego,
  • kwota podatku wynosi zawsze 2% wartości kupowanego lokum mieszkalnego,
  • czas na uiszczenie podatku PCC to 14 dni od dnia podpisania aktu notarialnego,
  • kwotę podatku można przelać przelewem na konto urzędu skarbowego.

Po uiszczeniu płatności konieczne jest także złożenie deklaracji PCC-3 w swoim urzędzie. Warto też dodać, że urzędy mają pełne prawo do tego, aby zakwestionować kwotę podatku przedstawioną w deklaracji. Jeśli pojawiają się przesłanki, że nieruchomość została kupiona za cenę znacznie niższą niż wartość rynkowa, US może samodzielnie przeliczyć podatek i nakazać jego zapłatę przez kupującego.

Podatek PCC i opłaty przy kupnie mieszkania - jakie są dodatkowe koszty?

Kupując mieszkanie od dewelopera oraz od osoby prywatnej z rynku wtórnego zawsze musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami, które dotyczą nie tylko kosztów finansowania i około kredytowych. W przypadku podpisywania umowy kupna-sprzedaży nieruchomości nie tylko zapłacisz podatek PCC za mieszkanie lub dom, ale takie poniesiesz koszty związane z pracą notariusza. Wysokość taksy notarialnej jest uzależniona od wartości nieruchomości.

Dokładne warunki naliczania kosztów przez notariuszy są wskazane w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

Poniżej znajdziesz informacje o zależnościach pomiędzy ceną nieruchomości a kwotą taksy notarialnej, którą będziesz zobowiązany ponieść.

Wartość nieruchomościWysokość taksy notarialnej
do 3000 złotych100 złotych
od 3000 do 10 000 złotych100 złotych i 3% nadwyżki od kwoty 3000 złotych
od 10 000 do 30 000 złotych310 złotych i 2% nadwyżki od kwoty 10 000 złotych
od 30 000 do 60 000 złotych710 złotych + 1% nadwyżki od kwoty 30 000 złotych
od 60 000 do 1 000 000 złotych1010 złotych i 0,4% nadwyżki od kwoty 60 000 złotych
od 1 000 000 do 2 000 000 złotych4770 złotych i 0,2% nadwyżki od kwoty 1 000 000 złotych
powyżej 2 000 000 złotych6770 złotych i 0,25% od nadwyżki tej kwoty

Jak widzisz, konieczność zapłaty podatku to niejedyny dodatkowy wydatek, z jakim musisz się liczyć, kupując nowe mieszkanie lub dom. Zawsze, zanim zdecydujesz się kupić mieszkanie na kredyt, koniecznie przeanalizuj wszystkie koszty z tym związane. W przeciwnym razie może okazać się, że kupiona nieruchomość wcale nie jest dostępna w tak atrakcyjnej kwocie, jak mogłoby Ci się wydawać.

Do dodatkowych kosztów zaliczamy także:

  • prowizję kredytu, która również wynosi ok. 2% wartości kwoty przyznanego kredytu,
  • opłaty notarialne za wpis hipoteki do księgi wieczystej,
  • ubezpieczenie nieruchomości wymagane umownie przez bank,
  • ubezpieczenie pomostowe - warunek, aby otrzymać kredyt hipoteczny.

Podatek od kupna mieszkania - kto płaci PCC a kto VAT?

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym z kredytem hipotecznym, musisz liczyć się z tym, że urząd skarbowy będzie chciał pobrać od Ciebie należny podatek od czynności cywilnoprawnych. To oznacza, że jako kupujący będziesz zobowiązany do tego, aby uiścić należną daninę. W przypadku nabycia nieruchomości z rynku pierwotnego np. od dewelopera podatek PCC nie obowiązuje. Tutaj stosuje się podatek VAT w stawce 8 lub 23%, natomiast ten jest zawsze opłacany przez sprzedającego.

Kogo dotyczy podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie mieszkania?

Podatek PCC od kupna nieruchomości obowiązuje zawsze wtedy, kiedy lokal jest nabywany z rynku wtórnego. Niestety nie ma możliwości uniknięcia tego podatku, a więc kupujący zawsze płaci podatek od zakupu mieszkania lub domu. 

Czy można uniknąć podatku PCC od zakupu nieruchomości?

Jedyna opcja na uniknięcie konieczności uiszczenia podatku od kupna mieszkania to nabycie nieruchomości z rynku pierwotnego. Niemniej jednak w tym przypadku, zamiast podatku PCC będzie obowiązywać podatek VAT w wysokości 8 lub 23% wartości nieruchomości.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości? W artykule przyjrzymy się sposobom […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL