Auto na raty - czy warto?

Podsumowanie artykułu

Kupno samochodu osobowego najczęściej wiąże się ze sporym obciążeniem domowego budżetu. Oczywiście koszty można ograniczyć poprzez zakup używanego pojazdu z wieloletnią historią. To niestety tylko pozorne oszczędności, gdyż najczęściej tanie auto wiąże się z częstymi i kosztownymi wizytami u mechanika. Aby uniknąć problemów ze sprawnością pojazdu, warto wybrać samochód używany lub nowy w doskonałym stanie i jednocześnie skorzystać z oferty auta na raty. Taka forma finansowania jest proponowana przede wszystkim przez banki komercyjne w Polsce.

Kupując nowy samochód, najczęściej wiąże się to z wydatkiem sumy wynoszącej co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na tak duży wydatek. Z tego względu na rynku pojawiły się oferty leasingów konsumenckich, które umożliwiają zakup auta na raty. Umowa finansowa nowego lub używanego samochodu ma podobne warunki jak standardowy kredyt gotówkowy, samochodowy czy nawet pożyczka gotówkowa.

Zastanawiasz się, czy warto zaciągnąć kredyt na samochód i korzystać z nowego auta w ramach miesięcznych płatności rat? To dobre rozwiązanie, o ile jesteś w stanie dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową. Jeśli nadmiernie obciążysz domowy budżet, poskutkuje to licznymi problemami, a w skrajnych przypadkach nawet popadnięciem w pętlę kredytową.

Nowe auto na raty - co warto wiedzieć o ofertach finansowania?

W branży motoryzacyjnej z roku na rok zachodzą ogromne zmiany. Sytuacja wygląda podobnie na rynku finansowym, szczególnie w odniesieniu do dostępnych form finansowanie pojazdów nowych i używanych. Jako osoba prywatna możesz zdecydować się na używane lub nowe auto na raty. Zanim zdecydujesz się na taki krok, przejrzyj odpowiedzi na kilka pytań:

Jaki może być maksymalny okres spłaty auta na raty?

Oferty banków komercyjnych w Polsce, które dotyczą zakupu używanego oraz nowego auta na raty najczęściej umożliwiają spłatę zadłużenia w terminie nawet do 96 miesięcy. Tak długi okres spłaty przekłada się na wysokie koszty całkowite finansowania, ale umożliwia zredukowanie miesięcznej raty na auto do minimum.

Jakie są wymogi banku odnośnie do udzielenia kredytu na zakup auta na raty?

Instytucje finansowe w Polsce mogą mieć różne wymogi, których spełnienie pozwala na podpisanie umowy kredytowej. Mowa tu przede wszystkim o zdolności kredytowej, pozytywnej historii w BIK oraz stanie technicznym pojazdu (dotyczy aut używanych). Osoby pełnoletnie, ze zdolnością do czynności prawnych oraz ze stabilnymi dochodami mogą złożyć wniosek o auto na raty, oczywiście po wcześniejszym wyborze stosownego pojazdu i skompletowaniu dokumentów.

Czy wkład własny w auto na raty zawsze jest wymagany?

W zdecydowaniej większości ofert zakupu nowego auta na raty wkład własny będzie wymagany w kwocie co najmniej 10% wartości pojazdu. Na rynku pojawiają się jednak atrakcyjne oferty leasingów konsumenckich. W ramach takiej umowy kredytowej możesz zdobyć nowy pojazd bez konieczności uiszczenia wpłaty początkowej.

Co dzieje się z samochodem po zakończonej umowie kredytowej?

Zakup auta na raty to wygodne rozwiązanie, szczególnie dla osób, które chcą korzystać ze sprawnego, nowoczesnego auta i mają odpowiednio wysokie miesięczne dochody. Umowy tego typu najczęściej umożliwiają spłatę pełnej wartości pojazdu. Dzięki temu po wpłacie ostatniej raty auto przechodzi na własność kredytobiorcy.

Jest też możliwość oddania pojazdu w rozliczeniu do banku, który udzielił finansowania. Tutaj jednak licz się z dodatkowymi kosztami, które zostaną naliczone po weryfikacji stanu technicznego pojazdu.

Jaką formę wart warto wybrać w ramach zakupu auta na raty?

Kupując auto na kredyt, możesz zdecydować się na raty równe, dzięki czemu przez cały okres finansowania będziesz płacić jednolitą kwotę. Dodatkowa opcja to również raty równe, ale z ostatnią ratą balonową. Dzięki temu płacisz znacznie mniejszą kwotę w skali miesiąca, a na koniec przedłużasz finansowanie lub wykupujesz pojazd wraz z płatnością raty balonowej.

Jak wybrać ofertę finansowania nowego samochodu?

Zanim zdecydujesz się podpisać umowę auta na raty, koniecznie przeanalizuj warunki proponowane przez konkretną instytucję finansową. Tylko w ten sposób podpiszesz korzystną umowę i nie obciążysz nadmiernie domowego budżetu.

Kilka parametrów, które zawsze trzeba wziąć pod uwagę (szczególnie w trakcie porównywania ofert) to:

 • oprocentowanie - jego wysokość oraz typ (zmienne lub stałe),
 • RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania),
 • prowizja banku,
 • koszty obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu - najczęściej OC, AC i NNW z cesją na bank,
 • maksymalna kwota kredytu i okres spłaty,
 • wymagany wkład własny.

Po dokładnej analizie tych czynników ocenisz całkowite koszty finansowania, ustalisz orientacyjną wysokość miesięcznej raty i podejmiesz decyzję, czy rzeczywiście warto wziąć nowe auto na raty.

Jeszcze przed złożeniem wniosku powinieneś przeanalizować dokładne warunki takiego kredytu samochodowego. W przeciwnym razie może okazać się, że auto kupione na raty będzie nadmiernym obciążeniem dla Twojego budżetu domowego.

Jak kupić auto na raty? Krok po kroku

Procedura związana z zakupem auta na raty nie jest skomplikowana. Musisz tylko poświęcić nieco czasu na poszukiwania idealnego pojazdu, skompletowanie wymaganych dokumentów oraz dopełnienie formalności w banku. Oto kilka kroków, które przejdziesz w trakcie załatwiania umowy auta na raty.

 1. W pierwszej kolejności poszukaj auta, które chcesz kupić na raty. Najlepiej sprawdź oferty dealerów samochodowych lub komisów współpracujących z bankami. Do uzyskania kredytu potrzebujesz faktury proforma, którą wystawi dealer samochodowy.
 2. Następnie złóż wniosek o auto na raty. Po rozpatrzeniu dokumentów przez bank otrzymasz decyzję o przyznaniu lub odrzuceniu finansowania.
 3. Podpisz umowę auta na raty.
 4. Dalej musisz udać się z kompletem dokumentów do swojego nowego auta do wydziału komunikacji, celem jego rejestracji oraz wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia - o czym będzie mowa w umowie kredytu na auto.
 5. Po dopełnieniu formalności odbierzesz swój samochód i zaczniesz cieszyć się jazdą w zamian za miesięczne płatności ratalne.

Jak widzisz, procedury zakupu auta na raty nie są skomplikowane. Wystarczy więc, że dysponujesz odpowiednio wysoką zdolnością kredytową, wkładem własnym i jesteś w stanie poświęcić nieco czasu na formalności bankowe - a nowe auto z miesięczną ratą może być Twoje nawet w przeciągu kilku dni.

Czytaj także: Czym jest harmonogram spłaty kredytu?

Czy warto zdecydować się na zakup samochodu na raty?

Zakup auta na raty powinien być dobrze przemyślaną decyzją. Taka umowa często generuje koszty na poziomie do kilku tysięcy złotych miesięcznie, zależnie od wartości kupowanego pojazdu. Im lepiej przygotujesz się do wyboru auta na raty, tym mniejsze ryzyko, że wpadniesz w długi i przestaniesz terminowo spłacać swoje zobowiązanie.

Ogólnie rzecz biorąc auto na raty, jest dobrą opcją, aby móc korzystać z nowego lub używanego pojazdu wraz z dostępem do pełnego pakietu ubezpieczeń i wsparcia serwisowego. Jeśli nie masz wystarczających środków, aby kupić auto za gotówkę, zastanów się nad taką ofertą i w razie potrzeby podpisz umowę z bankiem.

Kredyt na samochód czy leasing - co wybrać?

W praktyce leasingi to oferty skierowane do przedsiębiorców, natomiast kredyty samochodowe (auta na raty) dla osób prywatnych. To oznacza, że na leasing powinieneś zdecydować się tylko wtedy, kiedy prowadzisz działalność gospodarczą i potrzebujesz wygenerować koszty. W ramach takiej formy finansowania skorzystasz też z odliczenia podatku VAT i amortyzacji auta.

Czym jest rata balonowa dla umowy auta na raty?

Rata balonowa to często wykorzystywane rozwiązanie w przypadku zakupu auta na raty. Dzięki takiej formie miesięczne płatności w ogólnym rozrachunku są niższe, natomiast ostatnia rata płatności za samochód stanowi do kilkudziesięciu procent jego wartości.  Umowy kredytowe najczęściej pozwalają na rozłożenie raty balonowej na kolejny okres finansowania.

Jakie są koszty wcześniejszej spłaty auta na raty?

W przypadku wcześniejszej spłaty auta kupionego na raty banki najczęściej nie naliczają dodatkowych kosztów. Aby jednak upewnić się, że po spłaceniu pojazdu nie zostaną naliczone dodatkowe odsetki lub prowizje, koniecznie sprawdź warunki wynikające z podpisanej umowy kredytu.

Czy używany samochód można kupić na raty?

Jak najbardziej tak. Samochody używane można kupić na raty, o ile wiek, stan techniczny oraz marka jest akceptowalna przez bank. Każda instytucja ma inne wymogi, natomiast standardem jest, aby auto nie było starsze niż kilka lat.

Co z ubezpieczeniem auta na raty?

Decydując się na auto na raty, musisz liczyć się z corocznym wydatkiem większej kwoty na pełen pakiet ubezpieczenia wraz z cesją na bank, który udzielił finansowania. W tym przypadku obowiązkowe będzie ubezpieczenie OC, AC i opcjonalnie NNW.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
Kim jest dłużnik wekslowy?

Dłużnik wekslowy to osoba, która zdecydowała się na złożenie podpisu na wekslu oraz jest za niego w 100% odpowiedzialna i zobowiązana do ewentualnego uregulowania zadłużenia. Mianem dłużnika wekslowego nazywamy też: remitenta, trasanta, indosanta, awalistę oraz wyręczyciela. Szczegółowe wyjaśnienia tych pojęć znajdziesz w dalszej części tego artykułu. Dłużników wekslowych dzielimy na wtórnych oraz głównych. Zgodnie z […]

Czytaj wpis
Koszty komornicze - co to za opłaty?

Wszystkie czynności realizowane przez komornika są odpłatne. Niestety odzyskiwanie należności (nawet tych niewielkich) zawsze wiąże się z naliczeniem kosztów komorniczych. Te są uzależnione od wartości odzyskanych środków na poczet spłaty wierzytelności. Postępowanie egzekucyjne to czynności, które polegają na odzyskaniu zaległych wierzytelności, które nie zostały dotychczas spłacone przez dłużnika. Nawet niewielkie kwoty zadłużenia mogą generować koszty […]

Czytaj wpis
Giełda długów i wierzytelności

Jest wiele metod, które pozwalają na odzyskanie pieniędzy od dłużników. Często wybieranym rozwiązaniem jest giełda wierzytelności, z której może skorzystać praktycznie każdy - zarówno bank, firma pożyczkowa, pożyczkodawca niezwiązany z instytucjami finansowymi, a także podmioty gospodarcze. A zatem czym jest giełda długów? To serwis online, gdzie można dokonać transakcji kupna-sprzedaży wierzytelności. W praktyce jest to […]

Czytaj wpis
Zwolnienie z PCC

Ministerstwo Finansów w Polsce wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych nabywców nieruchomości mieszkalnych, postanowiło nieco znowelizować przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych z rynku wtórnego. To danina, która wynosi aktualnie 2% wartości nabywanej nieruchomości. W przypadku obiektów o znacznej wartości okazuje się, że podatek od czynności cywilnoprawnych pochłania znaczną część budżetu przeznaczonego na zakup domu lub mieszkania. […]

Czytaj wpis
Dziedziczenie długów - jak uniknąć odpowiedzialności?

W Polsce obowiązują przepisy Prawa spadkowego, które zmieniają się wraz z wprowadzanymi nowelizacjami ustaw. Niemniej jednak to podstawowy dokument prawny, który wyjaśnia zasady dziedziczenia długów, a także majątku po osobach zmarłych. Prawo spadkowe jest po prostu zbiorem informacji i przepisów regulujących wszystkie kwestie związane z dziedziczeniem - nieruchomości, pieniędzy, a nawet długów spadkowych. Na pewno […]

Czytaj wpis
Pożyczka w domu klienta

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób po prostu nie ma czasu na to, aby osobiście dopełnić formalności związanych z kredytem w banku. To samo tyczy się zobowiązań pozabankowych. Są też inne sytuacje, w których pożyczka bez wychodzenia z domu jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie chcesz, aby ktokolwiek z rodziny zobaczył, że zaciągnąłeś nowe zobowiązanie lub […]

Czytaj wpis
Jak działa kredyt oddłużeniowy?

Kredytobiorcy z problemami związanymi ze spłatą aktualnych zobowiązań finansowych poszukują jak najkorzystniejszych opcji, aby wyjść z trudnej sytuacji życiowej. Kiedy rata kredytu okazuje się zbyt wysoka, wiele osób podejmuje pochopne decyzje i zaciąga kolejne zobowiązania pozabankowe i bankowe. To rzutuje nie tylko negatywnie na wysokość ewentualnej zdolności kredytowej, ale także może z czasem generować problemy […]

Czytaj wpis
Czym jest wskaźnik LTV?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania na kredyt hipoteczny, musisz dokładnie przeanalizować sytuację na rynku finansowym i ustalić maksymalną wartość nieruchomości, na którą możesz sobie pozwolić. Instytucje finansowe podczas weryfikacji wniosków sprawdzają wiele kryteriów, które rzutują na Twoje szanse uzyskania pozytywnej decyzji o przyznaniu finansowania. Kluczowym czynnikiem w trakcie ubiegania się o kredyt mieszkaniowy jest […]

Czytaj wpis
Podatek PCC, czyli podatek od kupna mieszkania

Koszty związane z nabyciem nieruchomości to nie tylko kwota zakupu mieszkania, ale także wszystkie koszty dodatkowe oraz kredytowe, które musisz ponieść jako potencjalny nabywca. Decydując się na kredyt hipoteczny w celu nabycia nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego już wtedy narażasz się na dość wysokie koszty - przede wszystkim odsetki do zapłaty na rzecz banku. […]

Czytaj wpis
Czym jest harmonogram spłaty kredytu?

Każdy kredyt bankowy i pożyczka pozabankowa ma z góry ustalone warunki spłaty zobowiązania. Każda instytucja finansowa w Polsce ustala warunki i terminy spłaty indywidualnie, tak, aby dopasować wysokość miesięcznych rat i terminy płatności do potrzeb klienta. Musisz zatem wiedzieć, że harmonogram spłaty kredytu obowiązuje w przypadku kredytów: gotówkowych, hipotecznych, konsolidacyjnych, ratalnych, firmowych, a nawet dla […]

Czytaj wpis
Sankcja kredytu darmowego

W przypadku kredytów, pożyczek i innych zobowiązań finansowych obowiązują pewne sankcje, z których można skorzystać w określonych sytuacjach. Jeśli podmiot gospodarczy narusza jakiekolwiek prawa konsumenta, można skorzystać z sankcji kredytu darmowego. Dokładną definicję tego zagadnienia można znaleźć w Ustawie z dnia 20 lipca 2001 roku o kredycie konsumenckim. Zgodnie z Art. 45 tejże Ustawy w […]

Czytaj wpis
1 2 3 7

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL