Auto na raty - czy warto?

Podsumowanie artykułu

Kupno samochodu osobowego najczęściej wiąże się ze sporym obciążeniem domowego budżetu. Oczywiście koszty można ograniczyć poprzez zakup używanego pojazdu z wieloletnią historią. To niestety tylko pozorne oszczędności, gdyż najczęściej tanie auto wiąże się z częstymi i kosztownymi wizytami u mechanika. Aby uniknąć problemów ze sprawnością pojazdu, warto wybrać samochód używany lub nowy w doskonałym stanie i jednocześnie skorzystać z oferty auta na raty. Taka forma finansowania jest proponowana przede wszystkim przez banki komercyjne w Polsce.

Kupując nowy samochód, najczęściej wiąże się to z wydatkiem sumy wynoszącej co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na tak duży wydatek. Z tego względu na rynku pojawiły się oferty leasingów konsumenckich, które umożliwiają zakup auta na raty. Umowa finansowa nowego lub używanego samochodu ma podobne warunki jak standardowy kredyt gotówkowy, samochodowy czy nawet pożyczka gotówkowa.

Zastanawiasz się, czy warto zaciągnąć kredyt na samochód i korzystać z nowego auta w ramach miesięcznych płatności rat? To dobre rozwiązanie, o ile jesteś w stanie dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową. Jeśli nadmiernie obciążysz domowy budżet, poskutkuje to licznymi problemami, a w skrajnych przypadkach nawet popadnięciem w pętlę kredytową.

Nowe auto na raty - co warto wiedzieć o ofertach finansowania?

W branży motoryzacyjnej z roku na rok zachodzą ogromne zmiany. Sytuacja wygląda podobnie na rynku finansowym, szczególnie w odniesieniu do dostępnych form finansowanie pojazdów nowych i używanych. Jako osoba prywatna możesz zdecydować się na używane lub nowe auto na raty. Zanim zdecydujesz się na taki krok, przejrzyj odpowiedzi na kilka pytań:

Jaki może być maksymalny okres spłaty auta na raty?

Oferty banków komercyjnych w Polsce, które dotyczą zakupu używanego oraz nowego auta na raty najczęściej umożliwiają spłatę zadłużenia w terminie nawet do 96 miesięcy. Tak długi okres spłaty przekłada się na wysokie koszty całkowite finansowania, ale umożliwia zredukowanie miesięcznej raty na auto do minimum.

Jakie są wymogi banku odnośnie do udzielenia kredytu na zakup auta na raty?

Instytucje finansowe w Polsce mogą mieć różne wymogi, których spełnienie pozwala na podpisanie umowy kredytowej. Mowa tu przede wszystkim o zdolności kredytowej, pozytywnej historii w BIK oraz stanie technicznym pojazdu (dotyczy aut używanych). Osoby pełnoletnie, ze zdolnością do czynności prawnych oraz ze stabilnymi dochodami mogą złożyć wniosek o auto na raty, oczywiście po wcześniejszym wyborze stosownego pojazdu i skompletowaniu dokumentów.

Czy wkład własny w auto na raty zawsze jest wymagany?

W zdecydowaniej większości ofert zakupu nowego auta na raty wkład własny będzie wymagany w kwocie co najmniej 10% wartości pojazdu. Na rynku pojawiają się jednak atrakcyjne oferty leasingów konsumenckich. W ramach takiej umowy kredytowej możesz zdobyć nowy pojazd bez konieczności uiszczenia wpłaty początkowej.

Co dzieje się z samochodem po zakończonej umowie kredytowej?

Zakup auta na raty to wygodne rozwiązanie, szczególnie dla osób, które chcą korzystać ze sprawnego, nowoczesnego auta i mają odpowiednio wysokie miesięczne dochody. Umowy tego typu najczęściej umożliwiają spłatę pełnej wartości pojazdu. Dzięki temu po wpłacie ostatniej raty auto przechodzi na własność kredytobiorcy.

Jest też możliwość oddania pojazdu w rozliczeniu do banku, który udzielił finansowania. Tutaj jednak licz się z dodatkowymi kosztami, które zostaną naliczone po weryfikacji stanu technicznego pojazdu.

Jaką formę wart warto wybrać w ramach zakupu auta na raty?

Kupując auto na kredyt, możesz zdecydować się na raty równe, dzięki czemu przez cały okres finansowania będziesz płacić jednolitą kwotę. Dodatkowa opcja to również raty równe, ale z ostatnią ratą balonową. Dzięki temu płacisz znacznie mniejszą kwotę w skali miesiąca, a na koniec przedłużasz finansowanie lub wykupujesz pojazd wraz z płatnością raty balonowej.

Jak wybrać ofertę finansowania nowego samochodu?

Zanim zdecydujesz się podpisać umowę auta na raty, koniecznie przeanalizuj warunki proponowane przez konkretną instytucję finansową. Tylko w ten sposób podpiszesz korzystną umowę i nie obciążysz nadmiernie domowego budżetu.

Kilka parametrów, które zawsze trzeba wziąć pod uwagę (szczególnie w trakcie porównywania ofert) to:

 • oprocentowanie - jego wysokość oraz typ (zmienne lub stałe),
 • RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania),
 • prowizja banku,
 • koszty obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu - najczęściej OC, AC i NNW z cesją na bank,
 • maksymalna kwota kredytu i okres spłaty,
 • wymagany wkład własny.

Po dokładnej analizie tych czynników ocenisz całkowite koszty finansowania, ustalisz orientacyjną wysokość miesięcznej raty i podejmiesz decyzję, czy rzeczywiście warto wziąć nowe auto na raty.

Jeszcze przed złożeniem wniosku powinieneś przeanalizować dokładne warunki takiego kredytu samochodowego. W przeciwnym razie może okazać się, że auto kupione na raty będzie nadmiernym obciążeniem dla Twojego budżetu domowego.

Jak kupić auto na raty? Krok po kroku

Procedura związana z zakupem auta na raty nie jest skomplikowana. Musisz tylko poświęcić nieco czasu na poszukiwania idealnego pojazdu, skompletowanie wymaganych dokumentów oraz dopełnienie formalności w banku. Oto kilka kroków, które przejdziesz w trakcie załatwiania umowy auta na raty.

 1. W pierwszej kolejności poszukaj auta, które chcesz kupić na raty. Najlepiej sprawdź oferty dealerów samochodowych lub komisów współpracujących z bankami. Do uzyskania kredytu potrzebujesz faktury proforma, którą wystawi dealer samochodowy.
 2. Następnie złóż wniosek o auto na raty. Po rozpatrzeniu dokumentów przez bank otrzymasz decyzję o przyznaniu lub odrzuceniu finansowania.
 3. Podpisz umowę auta na raty.
 4. Dalej musisz udać się z kompletem dokumentów do swojego nowego auta do wydziału komunikacji, celem jego rejestracji oraz wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia - o czym będzie mowa w umowie kredytu na auto.
 5. Po dopełnieniu formalności odbierzesz swój samochód i zaczniesz cieszyć się jazdą w zamian za miesięczne płatności ratalne.

Jak widzisz, procedury zakupu auta na raty nie są skomplikowane. Wystarczy więc, że dysponujesz odpowiednio wysoką zdolnością kredytową, wkładem własnym i jesteś w stanie poświęcić nieco czasu na formalności bankowe - a nowe auto z miesięczną ratą może być Twoje nawet w przeciągu kilku dni.

Czytaj także: Czym jest harmonogram spłaty kredytu?

Czy warto zdecydować się na zakup samochodu na raty?

Zakup auta na raty powinien być dobrze przemyślaną decyzją. Taka umowa często generuje koszty na poziomie do kilku tysięcy złotych miesięcznie, zależnie od wartości kupowanego pojazdu. Im lepiej przygotujesz się do wyboru auta na raty, tym mniejsze ryzyko, że wpadniesz w długi i przestaniesz terminowo spłacać swoje zobowiązanie.

Ogólnie rzecz biorąc auto na raty, jest dobrą opcją, aby móc korzystać z nowego lub używanego pojazdu wraz z dostępem do pełnego pakietu ubezpieczeń i wsparcia serwisowego. Jeśli nie masz wystarczających środków, aby kupić auto za gotówkę, zastanów się nad taką ofertą i w razie potrzeby podpisz umowę z bankiem.

Kredyt na samochód czy leasing - co wybrać?

W praktyce leasingi to oferty skierowane do przedsiębiorców, natomiast kredyty samochodowe (auta na raty) dla osób prywatnych. To oznacza, że na leasing powinieneś zdecydować się tylko wtedy, kiedy prowadzisz działalność gospodarczą i potrzebujesz wygenerować koszty. W ramach takiej formy finansowania skorzystasz też z odliczenia podatku VAT i amortyzacji auta.

Czym jest rata balonowa dla umowy auta na raty?

Rata balonowa to często wykorzystywane rozwiązanie w przypadku zakupu auta na raty. Dzięki takiej formie miesięczne płatności w ogólnym rozrachunku są niższe, natomiast ostatnia rata płatności za samochód stanowi do kilkudziesięciu procent jego wartości.  Umowy kredytowe najczęściej pozwalają na rozłożenie raty balonowej na kolejny okres finansowania.

Jakie są koszty wcześniejszej spłaty auta na raty?

W przypadku wcześniejszej spłaty auta kupionego na raty banki najczęściej nie naliczają dodatkowych kosztów. Aby jednak upewnić się, że po spłaceniu pojazdu nie zostaną naliczone dodatkowe odsetki lub prowizje, koniecznie sprawdź warunki wynikające z podpisanej umowy kredytu.

Czy używany samochód można kupić na raty?

Jak najbardziej tak. Samochody używane można kupić na raty, o ile wiek, stan techniczny oraz marka jest akceptowalna przez bank. Każda instytucja ma inne wymogi, natomiast standardem jest, aby auto nie było starsze niż kilka lat.

Co z ubezpieczeniem auta na raty?

Decydując się na auto na raty, musisz liczyć się z corocznym wydatkiem większej kwoty na pełen pakiet ubezpieczenia wraz z cesją na bank, który udzielił finansowania. W tym przypadku obowiązkowe będzie ubezpieczenie OC, AC i opcjonalnie NNW.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Raty 0%: Na czym polegają zakupy na raty zero procent i na co uważać?

Nie brakuje osób, które uważają, że raty 0 to tylko chwyt marketingowy. Czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie! Sieci handlowe przy współpracy z bankami są w stanie zaproponować finansowanie sprzętu RTV i AGD. Tego typu usługa dostępna jest także przy zakupie aut czy w sklepach meblowych. Jak zatem działa nieoprocentowana pożyczka? Czy zaciągając ją, […]

Czytaj wpis
Brakuje Ci na ratę kredytu? Wypróbuj 5 sprawdzonych rozwiązań

Na dzień przed pobraniem raty kredytu zaglądasz na konto i nagle oblewa Cię zimny pot. Brak wystarczających środków! Nie chcesz zepsuć swojej historii kredytowej i kolejny raz musisz wymyślić jak zorganizować pieniądze. Trzeba się spieszyć, ale nie warto panikować. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co zrobić w tego typu sytuacjach. Jak koszty kredytu wpływają na portfele […]

Czytaj wpis
Kredyt samochodowy: Co warto o nim wiedzieć i jak wybrać najlepszy dla siebie kredyt na samochód?

Carl Benz uznawany jest za twórcę pierwszego samochodu. Choć na początku żartowano z jego wynalazku, że „straszy konie”, to dzisiaj trudno sobie wyobrazić świat bez auta. Często jest ono niezbędne, aby dojechać do pracy, zawieźć pociechy do szkoły czy wyjechać na wakacje. Zdarza się, że samochód to element „kultu”, przedmiot kolekcjonerski lub po prostu marzenie. […]

Czytaj wpis
Zwrot podatku za 2023. Na jaką kwotę możesz liczyć?

W 2023 roku nie było dużych zmian w systemie podatkowym. Reforma wprowadzająca Polski ład w 2022 r. sprawiła, że większość podatników rozlicza się obecnie na skali podatkowej. Większa kwota wolna od podatku przyczyniła się do tego, że część osób w ogóle nie odprowadza podatku, a więc nie ma co liczyć na zwrot z urzędu skarbowego. […]

Czytaj wpis
Jak zawiesić działalność zarejestrowaną w CEIDG przez Internet?

Zawieszenie działalności gospodarczej to sytuacja, w której chcesz lub musisz na pewien czas wstrzymać prowadzenie swojej firmy. Najczęstszą jej przyczyną jest utrata płynności, która prowadzi do trudności w opłacaniu kosztów, składek i podatków. Obowiązujące w kraju przepisy zapewniają możliwość zawieszenia działalności.  W artykule odpowiemy m.in. na pytania: Czytaj dalej i poznaj więcej szczegółów. Jak przeprowadzić […]

Czytaj wpis
Kwalifikowany podpis elektroniczny to wygoda i standard w biznesie

Stanie w kolejkach do urzędu nikomu nie służy, dlatego przedsiębiorcy korzystają z narzędzi, umożliwiających ich ominięcie. Jednym z nich jest podpis elektroniczny, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe, ale możesz nim także podpisać dokument cyfrowy i zatwierdzić zmiany w KRS lub CEIDG. Co warto wiedzieć o podpisie elektronicznym i jak go uzyskać? Czym jest podpis kwalifikowany? […]

Czytaj wpis
Zakupy w sklepie internetowym - gdzie zgłosić oszustwo?

Choć rozwój nowoczesnych technologii przyczynia się do tego, że jesteśmy w stanie zamawiać towary i usługi o wiele szybciej, to jednak generuje to spore ryzyko wyłudzeń. Cyberprzestępcy czyhają na nieświadomych użytkowników internetu, którzy bez dłuższego namysłu klikają we wszystkie otrzymywane linki. Te są tworzone wyłącznie po to, aby wyłudzić pieniądze. Realizując zakupy przez internet, zwracajmy […]

Czytaj wpis
Wezwanie do zapłaty

Każdy dłużnik musi liczyć się z tym, że w razie nagminnego unikania odpowiedzialności i braku jakichkolwiek wpłat na poczet wierzytelności może otrzymać wezwanie do zapłaty. Wysyłanie pism o z przedsądowym, czyli ostatecznym wezwaniem do zapłaty to działania wierzycieli, które mają na celu polubowne załatwienie sprawy z dłużnikiem. To formalny dokument, który jest przygotowywany najczęściej wtedy, […]

Czytaj wpis
Czym jest płatność odroczona?

Płatności odroczone to nowoczesne usługi finansowe, które z roku na rok zyskują na popularności. To jednak wcale nie oznacza, że taka metoda realizowania płatności za zakup usług i produktów jest w 100% bezpieczna. Kiedy sięgamy po metodę płatności odroczonej, kupujemy towary albo usługi i płacimy za nie dopiero za jakiś czas. Takie formy płatności udostępniają […]

Czytaj wpis
Czym jest kosztorys budowlany?

Mianem kosztorysu budowlanego nazywamy dokument, który zawiera wyszczególnione wszystkie koszty związane z wybudowaniem budynku mieszkalnego. Choć rodzaje kosztorysów są różne i mogą zawierać całkowicie odmienne informacje, to jednak standardem w przypadku kosztorysu budowlanego są takie dane, jak: To dokument finansowy, który ma ogromne znaczenie dla każdej ze stron powiązanej z transakcją budowy domu lub innej […]

Czytaj wpis
Licytacja komornicza za długi

Każdy wierzyciel ma prawo do tego, aby ubiegać się spłaty pełnej kwoty zobowiązania zaciągniętego przez dłużnika wraz z należnymi odsetkami. Jeśli windykacja polubowna, terenowa, a nawet wysyłanie monitów o zadłużeniu nie przynosi żadnych efektów, wtedy może dojść do egzekucji komorniczej. Aby licytacja mieszkania na poczet spłaty zobowiązań finansowych mogła zostać zrealizowana, komornik musi mieć tzw. […]

Czytaj wpis
Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
1 2 3 9

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL