Auto na raty - czy warto?

Podsumowanie artykułu

Kupno samochodu osobowego najczęściej wiąże się ze sporym obciążeniem domowego budżetu. Oczywiście koszty można ograniczyć poprzez zakup używanego pojazdu z wieloletnią historią. To niestety tylko pozorne oszczędności, gdyż najczęściej tanie auto wiąże się z częstymi i kosztownymi wizytami u mechanika. Aby uniknąć problemów ze sprawnością pojazdu, warto wybrać samochód używany lub nowy w doskonałym stanie i jednocześnie skorzystać z oferty auta na raty. Taka forma finansowania jest proponowana przede wszystkim przez banki komercyjne w Polsce.

Kupując nowy samochód, najczęściej wiąże się to z wydatkiem sumy wynoszącej co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na tak duży wydatek. Z tego względu na rynku pojawiły się oferty leasingów konsumenckich, które umożliwiają zakup auta na raty. Umowa finansowa nowego lub używanego samochodu ma podobne warunki jak standardowy kredyt gotówkowy, samochodowy czy nawet pożyczka gotówkowa.

Zastanawiasz się, czy warto zaciągnąć kredyt na samochód i korzystać z nowego auta w ramach miesięcznych płatności rat? To dobre rozwiązanie, o ile jesteś w stanie dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową. Jeśli nadmiernie obciążysz domowy budżet, poskutkuje to licznymi problemami, a w skrajnych przypadkach nawet popadnięciem w pętlę kredytową.

Nowe auto na raty - co warto wiedzieć o ofertach finansowania?

W branży motoryzacyjnej z roku na rok zachodzą ogromne zmiany. Sytuacja wygląda podobnie na rynku finansowym, szczególnie w odniesieniu do dostępnych form finansowanie pojazdów nowych i używanych. Jako osoba prywatna możesz zdecydować się na używane lub nowe auto na raty. Zanim zdecydujesz się na taki krok, przejrzyj odpowiedzi na kilka pytań:

Jaki może być maksymalny okres spłaty auta na raty?

Oferty banków komercyjnych w Polsce, które dotyczą zakupu używanego oraz nowego auta na raty najczęściej umożliwiają spłatę zadłużenia w terminie nawet do 96 miesięcy. Tak długi okres spłaty przekłada się na wysokie koszty całkowite finansowania, ale umożliwia zredukowanie miesięcznej raty na auto do minimum.

Jakie są wymogi banku odnośnie do udzielenia kredytu na zakup auta na raty?

Instytucje finansowe w Polsce mogą mieć różne wymogi, których spełnienie pozwala na podpisanie umowy kredytowej. Mowa tu przede wszystkim o zdolności kredytowej, pozytywnej historii w BIK oraz stanie technicznym pojazdu (dotyczy aut używanych). Osoby pełnoletnie, ze zdolnością do czynności prawnych oraz ze stabilnymi dochodami mogą złożyć wniosek o auto na raty, oczywiście po wcześniejszym wyborze stosownego pojazdu i skompletowaniu dokumentów.

Czy wkład własny w auto na raty zawsze jest wymagany?

W zdecydowaniej większości ofert zakupu nowego auta na raty wkład własny będzie wymagany w kwocie co najmniej 10% wartości pojazdu. Na rynku pojawiają się jednak atrakcyjne oferty leasingów konsumenckich. W ramach takiej umowy kredytowej możesz zdobyć nowy pojazd bez konieczności uiszczenia wpłaty początkowej.

Co dzieje się z samochodem po zakończonej umowie kredytowej?

Zakup auta na raty to wygodne rozwiązanie, szczególnie dla osób, które chcą korzystać ze sprawnego, nowoczesnego auta i mają odpowiednio wysokie miesięczne dochody. Umowy tego typu najczęściej umożliwiają spłatę pełnej wartości pojazdu. Dzięki temu po wpłacie ostatniej raty auto przechodzi na własność kredytobiorcy.

Jest też możliwość oddania pojazdu w rozliczeniu do banku, który udzielił finansowania. Tutaj jednak licz się z dodatkowymi kosztami, które zostaną naliczone po weryfikacji stanu technicznego pojazdu.

Jaką formę wart warto wybrać w ramach zakupu auta na raty?

Kupując auto na kredyt, możesz zdecydować się na raty równe, dzięki czemu przez cały okres finansowania będziesz płacić jednolitą kwotę. Dodatkowa opcja to również raty równe, ale z ostatnią ratą balonową. Dzięki temu płacisz znacznie mniejszą kwotę w skali miesiąca, a na koniec przedłużasz finansowanie lub wykupujesz pojazd wraz z płatnością raty balonowej.

Jak wybrać ofertę finansowania nowego samochodu?

Zanim zdecydujesz się podpisać umowę auta na raty, koniecznie przeanalizuj warunki proponowane przez konkretną instytucję finansową. Tylko w ten sposób podpiszesz korzystną umowę i nie obciążysz nadmiernie domowego budżetu.

Kilka parametrów, które zawsze trzeba wziąć pod uwagę (szczególnie w trakcie porównywania ofert) to:

  • oprocentowanie - jego wysokość oraz typ (zmienne lub stałe),
  • RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania),
  • prowizja banku,
  • koszty obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu - najczęściej OC, AC i NNW z cesją na bank,
  • maksymalna kwota kredytu i okres spłaty,
  • wymagany wkład własny.

Po dokładnej analizie tych czynników ocenisz całkowite koszty finansowania, ustalisz orientacyjną wysokość miesięcznej raty i podejmiesz decyzję, czy rzeczywiście warto wziąć nowe auto na raty.

Jeszcze przed złożeniem wniosku powinieneś przeanalizować dokładne warunki takiego kredytu samochodowego. W przeciwnym razie może okazać się, że auto kupione na raty będzie nadmiernym obciążeniem dla Twojego budżetu domowego.

Jak kupić auto na raty? Krok po kroku

Procedura związana z zakupem auta na raty nie jest skomplikowana. Musisz tylko poświęcić nieco czasu na poszukiwania idealnego pojazdu, skompletowanie wymaganych dokumentów oraz dopełnienie formalności w banku. Oto kilka kroków, które przejdziesz w trakcie załatwiania umowy auta na raty.

  1. W pierwszej kolejności poszukaj auta, które chcesz kupić na raty. Najlepiej sprawdź oferty dealerów samochodowych lub komisów współpracujących z bankami. Do uzyskania kredytu potrzebujesz faktury proforma, którą wystawi dealer samochodowy.
  2. Następnie złóż wniosek o auto na raty. Po rozpatrzeniu dokumentów przez bank otrzymasz decyzję o przyznaniu lub odrzuceniu finansowania.
  3. Podpisz umowę auta na raty.
  4. Dalej musisz udać się z kompletem dokumentów do swojego nowego auta do wydziału komunikacji, celem jego rejestracji oraz wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia - o czym będzie mowa w umowie kredytu na auto.
  5. Po dopełnieniu formalności odbierzesz swój samochód i zaczniesz cieszyć się jazdą w zamian za miesięczne płatności ratalne.

Jak widzisz, procedury zakupu auta na raty nie są skomplikowane. Wystarczy więc, że dysponujesz odpowiednio wysoką zdolnością kredytową, wkładem własnym i jesteś w stanie poświęcić nieco czasu na formalności bankowe - a nowe auto z miesięczną ratą może być Twoje nawet w przeciągu kilku dni.

Czytaj także: Czym jest harmonogram spłaty kredytu?

Czy warto zdecydować się na zakup samochodu na raty?

Zakup auta na raty powinien być dobrze przemyślaną decyzją. Taka umowa często generuje koszty na poziomie do kilku tysięcy złotych miesięcznie, zależnie od wartości kupowanego pojazdu. Im lepiej przygotujesz się do wyboru auta na raty, tym mniejsze ryzyko, że wpadniesz w długi i przestaniesz terminowo spłacać swoje zobowiązanie.

Ogólnie rzecz biorąc auto na raty, jest dobrą opcją, aby móc korzystać z nowego lub używanego pojazdu wraz z dostępem do pełnego pakietu ubezpieczeń i wsparcia serwisowego. Jeśli nie masz wystarczających środków, aby kupić auto za gotówkę, zastanów się nad taką ofertą i w razie potrzeby podpisz umowę z bankiem.

Kredyt na samochód czy leasing - co wybrać?

W praktyce leasingi to oferty skierowane do przedsiębiorców, natomiast kredyty samochodowe (auta na raty) dla osób prywatnych. To oznacza, że na leasing powinieneś zdecydować się tylko wtedy, kiedy prowadzisz działalność gospodarczą i potrzebujesz wygenerować koszty. W ramach takiej formy finansowania skorzystasz też z odliczenia podatku VAT i amortyzacji auta.

Czym jest rata balonowa dla umowy auta na raty?

Rata balonowa to często wykorzystywane rozwiązanie w przypadku zakupu auta na raty. Dzięki takiej formie miesięczne płatności w ogólnym rozrachunku są niższe, natomiast ostatnia rata płatności za samochód stanowi do kilkudziesięciu procent jego wartości.  Umowy kredytowe najczęściej pozwalają na rozłożenie raty balonowej na kolejny okres finansowania.

Jakie są koszty wcześniejszej spłaty auta na raty?

W przypadku wcześniejszej spłaty auta kupionego na raty banki najczęściej nie naliczają dodatkowych kosztów. Aby jednak upewnić się, że po spłaceniu pojazdu nie zostaną naliczone dodatkowe odsetki lub prowizje, koniecznie sprawdź warunki wynikające z podpisanej umowy kredytu.

Czy używany samochód można kupić na raty?

Jak najbardziej tak. Samochody używane można kupić na raty, o ile wiek, stan techniczny oraz marka jest akceptowalna przez bank. Każda instytucja ma inne wymogi, natomiast standardem jest, aby auto nie było starsze niż kilka lat.

Co z ubezpieczeniem auta na raty?

Decydując się na auto na raty, musisz liczyć się z corocznym wydatkiem większej kwoty na pełen pakiet ubezpieczenia wraz z cesją na bank, który udzielił finansowania. W tym przypadku obowiązkowe będzie ubezpieczenie OC, AC i opcjonalnie NNW.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości? W artykule przyjrzymy się sposobom […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL