Rozwód a kredyt hipoteczny

Podsumowanie artykułu

Rozwody to częste sprawy, które pojawiają się na wokandach sądowych. O ile małżeństwo bez zobowiązań bankowych i dzieci może dość bezstresowo zakończyć związek, o tyle pary z kredytem hipotecznym i potomstwem może mieć spore problemy z polubownym zakończeniem małżeństwa. Zaciągnięty kredyt hipoteczny przez małżeństwo może zostać przejęty przez jedną ze stron, o ile ta ma odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Takie rozwiązane jest najkorzystniejsze, szczególnie jeśli rozwód ma przebiegać jak najsprawniej.

Podpisanie umowy kredytowej na zobowiązanie hipoteczne po zawarciu związku małżeńskiego powoduje, że każda ze stron podpisana na dokumencie będzie zobowiązana do uregulowania zadłużenia w terminie. Dotyczy to także sytuacji po rozwodzie. W tym przypadku byli małżonkowie, są zobowiązani do tego, aby pomiędzy sobą ustalić kwestie podziału majątku oraz określenia tego, kto będzie spłacać zobowiązanie hipoteczne w banku.

Rozwody z kredytami hipotecznymi - co mówią przepisy w Polsce?

Zgodnie z Art. 392 Kodeksu Cywilnego kredyt hipoteczny po rozwodzie może przejąć jedna ze stron, o ile wyraża taką chęć i jest w stanie wykazać odpowiednio wysoką zdolność kredytową w banku. W tym przypadku małżonkowie po rozwodzie muszą zawrzeć ugodę na piśmie, czyli porozumienie informujące i chęci przejęcia zobowiązania hipotecznego przez jedną ze stron postępowania. Warto wiedzieć, że kredytodawca musi wyrazić zgodę na takie działanie. W przeciwnym razie przepisanie kredytu na jednego kredytobiorcę nie będzie możliwe.

Zgodnie z Art. 519 Kodeksu Cywilnego można też dokonać przeniesienia kredytu na inną osobę, niezwiązaną z małżeństwem. W tym przypadku również konieczna jest zgodna kredytodawcy, a bank udzielający finansowania musi zweryfikować zdolność kredytową i wiarygodność nowego klienta, czyli po prostu przeprowadzić standardową procedurę weryfikacji wniosku kredytowego.

Kredyt hipoteczny po rozwodzie - jakie scenariusze są realne?

Po rozwodzie najczęściej następuje podział majątku. Zgodnie z aktualnymi przepisami pomiędzy byłych małżonków można podzielić tylko prawa własności i prawa majątkowe, nabyte w trakcie trwania związku małżeńskiego. Warto dodać, że sądy dzielą wyłącznie aktywa. Pasywa, do których zaliczamy zobowiązania bankowe nie mogą zostać podzielone - tutaj obowiązują przepisy Prawa bankowego oraz Kodeks Cywilny, który umożliwia zawarcie porozumienia pomiędzy byłymi małżonkami.

Wyróżniamy kilka spornych sytuacji, które nie zawsze są jasne dla kredytobiorców. Niemniej jednak warto pamiętać, że każda strona podpisana na umowie będzie zobowiązana spłacać kredyt hipoteczny po rozwodzie, chyba że doszło do wypracowania porozumienia pomiędzy współkredytobiorcami a bankiem. 

Spłata hipoteki przez jedną osobę

Po rozwiązaniu związku małżeńskiego wspólny kredyt hipoteczny może spłacać jedna ze stron, która poczuwa się do odpowiedzialności. W tym przypadku spłacający wciąż pozostaje jako mieszkaniec danej nieruchomości, a spłata przechodzi na jego cześć obowiązków po podpisaniu porozumienia ze współkredytobiorcą oraz sporządzeniu nowej umowy kredytowej z bankiem. Co ciekawe, w tym przypadku w trakcie podziału majątku jedna ze stron postępowania może zażądać zwrotu pieniędzy, które zostały do tej pory przeznaczone na spłatę zobowiązania hipotecznego.

Podpisanie aneksu umowy kredytowej jest poprzedzone weryfikacją zdolności kredytowej osoby, która zdecydowała się przejąć dług z majątku wspólnego. Porozumienie małżonków w tym przypadku musi być zawarte w formie pisemnej, dzięki czemu dochodzenie roszczeń jest możliwe w drodze sądowej.

Warto też dodać, że zgodnie z Art. 45 Kodeksu Cywilnego osoba, która zaciągnęła kredyt hipoteczny przed zawarciem związku małżeńskiego, jest zobowiązana do samodzielnej spłaty zobowiązania, gdyż stanowi to część majątku osobistego. Co więcej, jeśli współmałżonek w trakcie trwania związku małżeńskiego dokładał się do rat kredytu hipotecznego - po rozwodzie może ubiegać się o zwrot wpłaconych środków, o ile strona postępowania udowodni to przed sądem.

Spłata swojej części zobowiązania hipotecznego

W przypadku rozwodu możliwa jest także spłata swojej części zobowiązania hipotecznego zaciągniętego w trakcie trwania związku małżeńskiego. Tutaj również konieczne zawiązanie porozumienia pomiędzy stronami, szczególnie ze wskazaniem wysokości kwoty, którą należy uregulować jako strona umowy kredytowej. Niemniej jednak takie rozwiązanie jest rzadkością, a osoby po rozwodzie raczej nie chcą mieć nic wspólnego z zaciągniętymi dotychczas zobowiązaniami oraz nieruchomościami. 

Spłata kredytu hipotecznego z nowym współkredytobiorcą

To dobre rozwiązanie, jeśli jedna z osób po rozwodzie chce ułożyć sobie życie na nowo i pozostać w posiadaniu dotychczas zamieszkiwanej nieruchomości. W takiej sytuacji można porozumieć się z byłym małżonkiem, a następnie złożyć do banku nowy wniosek o sporządzenie aneksu do umowy z uwzględnieniem jednej ze stron wraz ze współkredytobiorcą.

Bank może wyrazić zgodę na takie rozwiązanie, co pozwoli na przeniesienie zobowiązania hipotecznego wyłącznie na jednego z małżonków. To dobre rozwiązanie, aby odpowiedzialny za spłatę kredytu był człowiek, który pozostaje w nieruchomości i chce wciąż w niej mieszkać. Wystarczy zrealizować podpisanie aneksu do umowy kredytowej na kredyt mieszkaniowy i to wszystko.

Wspólna spłata zobowiązania hipotecznego przez byłych małżonków

To kolejny scenariusz, który jest możliwy po rozpadzie związku małżeńskiego. Spłata będzie odbywać się na podobnych zasadach, jak w trakcie trwania małżeństwa, ale już bez wspólności majątkowej. Byli małżonkowie mogą podzielić się własnością do nieruchomości, wspólnie spłacać kredyt hipoteczny, a w przyszłości, np. przekazać mieszkanie lub dom swoim dzieciom.

To najmniej skomplikowana procedura, która niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim można w ten sposób ograniczyć stres związany z rozwodem, nie martwić się o spłatę zadłużenia, a także ułatwić przeprowadzenie sprawy o podział majątku wspólnego.

Jak podzielić kredyt po rozwodzie? Sprzedaż nieruchomości

Jeśli raty kredytu są wysokie, a żadna ze stron nie chce spłacać zobowiązania po rozwodzie, jedynym skutecznym wyjściem będzie sprzedaż nieruchomości. W tym przypadku konieczne jest uzyskanie zgody banku na taką transakcję. Wystawiając dom finansowany kredytem na sprzedaż, trzeba pamiętać, że otrzymana kwota ze sprzedaży trafi bezpośrednio do banku. Jeśli wartość nieruchomości okazałaby się wyższa, nadwyżka pieniędzy zostanie podzielona pomiędzy byłych małżonków.

Warto dodać, że jest też pewna zależność orzeczenia o winie a kredytu hipotecznego. Kredytobiorca odpowiedzialny za rozpad pożycia małżeńskiego może nie otrzymać nadwyżki z kwoty pozostałej po sprzedaży nieruchomości. Wszystko zależy od ustaleń stron odnośnie do sprzedaży lokum, a także decyzji sądu w tej sprawie.

Rozwód z orzeczeniem o winie a kredyt hipoteczny

W dzisiejszych czasach nawet 1/3 zawieranych związków małżeńskich po kilku latach kończy się rozwodem. Często zdarza się, że dochodzi do przeprowadzenia sprawy z orzeczeniem o winie jednej ze stron za rozpad pożycia małżeńskiego. W tym przypadku orzecznictwo o winie nie wpływa w żaden sposób na kredyt hipoteczny i spłatę długu przez jednego z kredytobiorców.

Niezależnie od finału sprawy na wokandzie sądowej osoby podpisane na umowie kredytowej są zobowiązane do wspólnego uregulowania zadłużenia w terminie. Niestety, ale zależność: podział majątku a kredyt hipoteczny niestety nie jest jednoznaczna. Jedyne korzystne rozwiązanie dla byłych małżonków to podpisanie pisemnego porozumienia i zawarcie aneksu do umowy kredytowej z bankiem.

Jeśli potrzebujesz pomocy w tym lub innym zakresie, np. związanym z długami - skontaktuj się z Finaum. Otrzymasz pełne wsparcie merytoryczne i uzyskasz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Jak rozwód wpływa na spłatę kredytu hipotecznego?

Rozwód nie ma większego wpływu na kredyt hipoteczny przynajmniej pod kątem Prawa bankowego. Problemy pojawiają się dopiero wtedy, kiedy kredytobiorcy nie są w stanie dojść do porozumienia w odniesieniu do spłaty zobowiązania. W razie zakończenia sprawy rozwodowej i podziału majątku najczęściej ustala się obowiązek spłaty kredytu hipotecznego na jednym z kredytobiorców i podpisanie aneksu do umowy kredytowej w banku. Alternatywnie nieruchomość może zostać sprzedana, kredyt spłacony a pozostała kwota podzielona przez byłych małżonków.

Dla banku zmiana sytuacji prawnej małżeństwa nie ma większego znaczenia. Liczy się tylko terminowość wpłat na poczet miesięcznych rat kredytu hipotecznego. Niektóre banki komercyjne zawierają w umowach zapisy na temat konieczności poinformowania o rozwiązaniu związku małżeńskiego lub zmianie miejsca zamieszkania jednego z kredytobiorców. Wynika to z ryzyka pojawienia się braku terminowej spłaty zadłużenia.

Rozwód a kredyt hipoteczny - jakie kroki należy podjąć?

Jeśli już dojdzie do sprawy rozwodowej i całkowitego rozpadu pożycia małżeńskiego, koniecznie wykonaj kilka kroków, dzięki którym unikniesz późniejszych problemów. Nasze porady odnośnie do załatwiania spraw związanych z rozwodem a kredytem hipotecznym przedstawiamy poniżej.

  1. Skontaktuj się z bankiem, który udzielił kredytu hipotecznego. Być może pracownik instytucji będzie w stanie zaproponować korzystne rozwiązania umożliwiające mniej inwazyjną spłatę kredytu po rozwodzie.
  2. Omów z byłym małżonkiem kwestie podziału własności i nieruchomości. Możesz rozważyć też jej sprzedaż.
  3. Skonsultuj się ze swoim prawnikiem, który specjalizuje się w sprawach rozwodowych i podziale majątku. 

W przypadku kredytu hipotecznego po rozwodzie najważniejsze jest to, aby opracować rozsądny plan działania. Najlepiej ustalić go wspólnie ze współkredytobiorcą, czyli byłym małżonkiem. Niezależnie od orzeczenia sądu strony postępowania są zobowiązane spłacać raty kredytu lub wykonać czynności, które umożliwią całkowitą spłatę zobowiązania.

Czy można podzielić kredyt hipoteczny po rozwodzie?

Oczywiście, że tak. Kredyt hipoteczny można podzielić po rozwodzie, o ile kredytodawca wyda zgodę na podpisanie aneksu do umowy, a strony postępowania zawrą pomiędzy sobą stosowne porozumienie na piśmie i ustalą, co zrobić z kredytem. Przejęcie długi przez jednego z byłych małżonków to częsta praktyka, z której warto korzystać, szczególnie jeśli prowadzony jest podział majątku po rozwodzie.

Czy bank powinien dowiedzieć się o rozwodzie?

W praktyce nie, natomiast warto poinformować instytucję finansującą o tym, że doszło do rozpadu pożycia małżeńskiego między współkredytobiorcami. To informacja dla banku, która może być wskazaniem, że w najbliższej przyszłości pojawią się problemy ze spłatą zobowiązania. Dzięki temu instytucja może podjąć stosowne kroki, aby pomóc kredytobiorcom w wypracowaniu nowego systemu spłaty i znalezieniu korzystnego rozwiązania, celem uregulowania zadłużenia.

Kto spłaca kredyt hipoteczny, jeśli jeden z małżonków mieszka w nieruchomości z dzieckiem?

Zgodnie z aktualnymi przepisami Kodeksu Cywilnego oraz Prawa bankowego osoba, która po rozwodzie zamieszkuje nieruchomość z dzieckiem, nie będzie zobowiązana do samodzielnej spłaty kredytu, o ile porozumienie między byłymi małżonkami nie stanowi inaczej.

Czy po rozwodzie można zaciągnąć nowy kredyt hipoteczny?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zaciągnąć nowy kredyt hipoteczny po rozwodzie. Wystarczy złożyć wniosek kredytowy do banku i poczekać na weryfikację wiarygodności, zdolności kredytowej oraz historii w BIK. Procedura bankowa pozostaje taka sama. W tym przypadku liczy się utrzymanie dobrej sytuacji finansowej - zarówno aby przejąć kredyt hipoteczny, jak i zaciągnąć zupełnie nowe zobowiązanie po rozpadzie związku małżeńskiego.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?

Jeszcze dwie dekady temu karta kredytowa, najlepiej złota lub platynowa, były symbolem statusu. Dzisiaj tego typu produktu dostępne są praktycznie dla wszystkich. Zamożne osoby mogą liczyć na wysokie limity sięgające miliona złotych i prestiżowe usługi concierge. Patrząc bardziej przyziemnie, karty kredytowe dostępne są dla szerokiego grona klientów banków. Co warto o nich wiedzieć? Karty kredytowe […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL