Pożyczka na alimenty i świadczenia rodzinne

Podsumowanie artykułu

Rynek finansowy jest mocno nasycony ofertami finansowania przedstawianymi zarówno przez banki, jak i instytucje pozabankowe. Jeśli otrzymujesz wyłącznie świadczenia alimentacyjne i nie masz innego, stabilnego źródła dochodu, musisz liczyć się z tym, że jedyne dostępne formy finansowania dla Ciebie to pożyczki pozabankowe. Żaden bank komercyjny nie będzie w stanie zaakceptować dochodu gospodarstwa domowego, który jest generowany wyłącznie przez świadczenia socjalne i alimentacyjne.

W dzisiejszych czasach instytucje pozabankowe robią wszystko, aby pozyskać dodatkowych klientów i udzielić jak największej liczby pożyczek. Pożyczkodawcy często celują w grupy osób, które mają problemy z płynnością finansową i nie posiadają stabilnego źródła dochodu. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystywane są pożyczki na alimenty i świadczenia rodzinne, np. 500 plus.

Chcesz dowiedzieć się, na jakich warunkach udzielane są pożyczki na alimenty? A może obawiasz się o bezpieczeństwo swojego budżetu domowego? Przejrzyj poniższy poradnik. Przygotowaliśmy kompleksowe porady dla kredyto- i pożyczkobiorców w zakresie pożyczek na alimenty i inne świadczenia rodzinne.

Czym właściwie jest pożyczka na alimenty?

Zanim przejdziemy do szczegółowych informacji odnośnie do pozyskiwania pożyczek na alimenty, zapoznaj się z podstawowymi danymi, czym właściwie są pozabankowe formy finansowania udzielane na świadczenia rodzinne oraz alimentacyjne.

To najczęściej propozycje pożyczek ratalnych, pożyczek bez baz oraz chwilówek, które udzielane są na krótki termin spłaty i niewielką kwotę finansowania. Banki komercyjne najczęściej uczulają swoich klientów, że otrzymywane alimenty nie wpływają na poziom oceny zdolności kredytowej do zaciąganych zobowiązań. W przypadku umowy pożyczki na świadczenia rodzinne i alimentacyjne zdolność kredytowa może być znacząco wyższa, jeśli regularnie otrzymujesz alimenty.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie dostępne oferty pożyczek na alimenty są proponowane wyłącznie przez pozabankowe firmy, które działają w branży finansowej. Dzięki temu możesz zdobyć dodatkową gotówkę na dowolnie wybrany cel z minimum formalności, bez skomplikowanej weryfikacji oraz sprawdzania rejestrów BIK. Czy to bezpieczne? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pożyczkobiorcy. Jeśli jednak masz wątpliwości i obawiasz się o ryzyko zadłużenia gospodarstwa domowego, koniecznie skontaktuj się z Finaum, a otrzymasz rzetelne wsparcie merytoryczne.

Jak otrzymać pożyczkę na alimenty i świadczenia rodzinne?

Nie ma jednego skutecznego sposobu, który pozwoliłby uzyskać dodatkowe pieniądze w ramach pożyczki na alimenty. Każda instytucja pozabankowa ma inne wymogi i formularze do uzupełnienia. Niemniej jednak są pewne kwestie, które wyglądają podobnie na etapie składania wniosku o pożyczkę na alimenty. Kilka czynników, które umożliwiają uruchomienie procedury weryfikacyjnej klienta to:

 • pełnoletność (choć niektóre firmy pożyczkowe wymagają ukończenia nawet 24. roku życia),
 • pełna zdolność do czynności prawnych,
 • polskie obywatelstwo,
 • własne konto bankowe.

Zadbaj też o swoją historię kredytową. Zanim zaczniesz wnioskować o pożyczkę na alimenty, upewnij się, że nie masz negatywnych wpisów w rejestrach dłużników. Te niestety często powodują, że nawet pozabankowi pożyczkodawcy nie są skorzy do udzielania wsparcia finansowego ze względu na wysokie ryzyko braku spłaty zobowiązania.

Jeśli chcesz otrzymać pozabankową pożyczkę na alimenty, potrzebujesz też numeru telefonu i adresu e-mail. To najczęściej wymagane techniczne kwestie, które umożliwiają skorzystanie z internetowego formularza potrzebnego do udzielenia pożyczki na świadczenia rodzinne lub alimenty.

Procedura udzielenia pożyczki na alimenty - krok po kroku

Interesuje Cię niewielka kwota pożyczki? W takim razie możesz zdecydować się na ofertę firmy pożyczkowej, która przyznaje dodatkowe środki bez potrzeby wykazywania wysokiej zdolności kredytowej. Wystarczy, że regularnie otrzymujesz świadczenia alimentacyjne, a kwotę nawet do kilku tysięcy złotych otrzymasz praktycznie od ręki po dopełnieniu formalności online.

 1. Wybierz ofertę pożyczki na alimenty, która jest atrakcyjna pod względem warunków spłaty.
 2. Złóż wniosek pożyczkowy online i poczekaj na decyzję - najczęściej weryfikacja nie trwa dłużej niż kwadrans.
 3. Podpisz umowę online i poczekaj na wypłatę środków na Twoje konto bankowe.

Tylko trzy kroki dzielą Cię od uzyskania dodatkowych pieniędzy w ramach pożyczki na alimenty. Całą procedurę przeprowadzisz krok po kroku przez internet, bez potrzeby wychodzenia z domu. Nie potrzebujesz żadnej dokumentacji dochodowej. Wystarczy dokument tożsamości i kwadrans wolnego czasu.

Pamiętaj jednak, że minimum formalności mimo mocnej zachęty może okazać się niebezpieczne. Często bywa tak, że nieprzemyślane podpisanie umowy pożyczki skutkuje wpadnięciem w pętlę kredytową. To ogromny problem, który pogłębia się z czasem. W takiej sytuacji poradzisz sobie tylko z pomocą specjalistów w zakresie oddłużania.

Pożyczki na alimenty i świadczenia rodzinne - czy są dostępne dla każdego?

Niestety mimo prostoty procesu wnioskowania i braku skomplikowanej weryfikacji pożyczkobiorcy, pożyczki na alimenty nie są dostępne dla każdego. Aby mieć szansę na przyznanie pożyczki, musisz spełniać podstawowe wymogi pożyczkodawcy, a dodatkowo wykazywać nienaganną wiarygodność. Nie otrzymasz wsparcia finansowego w takiej postaci, jeśli:

 • masz negatywne wpisy w historii kredytowej BIK,
 • nie wykazujesz odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej wynikającej z uzyskiwanych alimentów i świadczeń rodzinnych,
 • błędnie uzupełnisz wniosek pożyczkowy,
 • nie masz konta bankowego,
 • Twój dokument tożsamości stracił ważność.

Co więcej, jeśli ciąży na Tobie urząd komornika, wtedy również nie otrzymasz pożyczki na alimenty ani na zasiłek 500 plus.

Oświadczenie o dochodach a pożyczka na alimenty

Instytucje pozabankowe w ramach pożyczek na alimenty mogą wymagać dodatkowych dokumentów potrzebnych do weryfikacji wiarygodności potencjalnego klienta. Na etapie ubiegania się o finansowanie możesz zostać poproszony o uzupełnienie oświadczenia o dochodach lub w skrajnych przypadkach o dostarczenie wyciągu z konta bankowego. Mimo wszystko to dość proste sposoby weryfikacji pożyczkobiorców, które znacznie skracają czas potrzebny na wydanie decyzji o przyznaniu lub odrzuceniu wniosku.

Oświadczenie o dochodach jest dokumentem uzupełnianym przez pożyczkobiorcę. Nie jest tu wymagany podpis pracodawcy. To wskazanie średniomiesięcznych dochodów gospodarstwa domowego, które pożyczkodawca sprawdza wraz z dostarczonym wyciągiem z konta bankowego. Jeśli wszystko się zgadza, szanse na uzyskanie pożyczki na alimenty są wysokie.

Czy warto zdecydować się na pożyczkę na alimenty?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy pożyczka na alimenty to dobry wybór. Jeśli nie masz stabilnego źródła dochodu i potrzebujesz zastrzyku gotówki, możesz postawić na takie rozwiązanie. Zachowaj jednak zdrowy rozsądek i przemyśl swoją decyzję dwa razy. W ten sposób unikniesz ryzyka, że nadmiernie obciążysz domowy budżet i spowodujesz, że problemy finansowe będą tylko narastać z czasem.

Pożyczki na alimenty mogą okazać się pomocne w takich sytuacjach, jak:

 • brak środków na bieżące utrzymanie rodziny,
 • nagłe uszkodzenie sprzętu AGD i RTV domowego,
 • usterka samochodu,
 • dopłata za energię elektryczną.

Na pożyczkę na alimenty lub świadczenia alimentacyjne zdecyduj się wtedy, kiedy masz pewność, że prowizja, oprocentowanie i odsetki od pożyczki są na tyle niskie, że zaciągnięte zobowiązanie nie będzie dla Ciebie problematyczne i dasz radę spłacić dług w terminie.

Jak wybrać korzystną ofertę pożyczki na alimenty i świadczenia rodzinne?

Na etapie poszukiwania ofert pożyczek na alimenty zwróć uwagę na kilka czynników, które determinują opłacalność podpisania umowy z daną firmą pozabankową. Kilka czynników wskazujących na atrakcyjność przedstawionej oferty to:

 • oprocentowanie bazowe,
 • RRSO,
 • okres spłaty,
 • dostępna kwota kapitału,
 • koszty odsetkowe,
 • koszty ubezpieczenia,
 • prowizja za udzielenie pożyczki i prowizja za wcześniejszą spłatę.

Zawsze wybieraj taką ofertę finansowania, która będzie generowała jak najmniejsze koszty odsetkowe. W ten sposób nie obciążysz nadmiernie budżetu gospodarstwa domowego. Oczywiście pozabankowe wsparcie udzielane na alimenty to nie to samo, co pożyczka gotówkowa, która jest przyznawana na większe kwoty i najczęściej wymaga dostarczenia zaświadczeń o dochodach na druku od pracodawcy.

Niemniej jednak warunki wynikające z umowy najczęściej są bardzo podobne, dlatego niezależnie od rodzaju zaciąganego zobowiązania - zawsze sprawdzaj wszystkie kluczowe parametry, a na pewno wybierzesz bezpieczną opcję dla siebie.

Jakie alimenty są wystarczające do uzyskania pożyczki pozabankowej?

Miesięczne alimenty w kwocie do kilkuset złotych powinny być wystarczające, aby otrzymać pożyczkę w kwocie średnio 2-3 tysięcy złotych. Oczywiście zakładając, że jako pożyczkobiorca nie masz innych zobowiązań finansowych, które zmniejszałyby Twoją zdolność kredytową.

Czy pożyczka na alimenty jest bezpieczna?

Tak, pożyczki na alimenty mogą być bezpieczne, ale tylko pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim wybieraj rzetelnych i wiarygodnych pożyczkodawców, dokładnie weryfikuj warunki przedstawionej oferty pożyczki na alimenty i składaj wnioski wyłącznie przez zabezpieczone formularze na stronach internetowych.

Na jaki okres spłaty i w jakiej kwocie udzielane są pożyczki na świadczenia rodzinne?

Ciężko wskazać jednoznaczną kwotę i okres spłaty, gdyż każda firma pożyczkowa przedstawia indywidualne warunki finansowania. W ramach pożyczki na alimenty najczęściej kwoty finansowania opiewają na kilka tysięcy złotych z okresem spłaty nie dłuższym niż kilka miesięcy. 

Czy dłużnik może otrzymać pożyczkę na alimenty?

Niestety, ale dłużnik z negatywnymi wpisami w BIK i w rejestrach dłużników nie może ubiegać się o pożyczkę na alimenty. W tym przypadku szanse na otrzymanie finansowania są praktycznie zerowe.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na flipa - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego. Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house […]

Czytaj wpis
Kredyt na wakacje - a może pożyczka?

Poszukiwanie źródła finansowania na wakacyjny urlop może zająć sporo czasu. Na rynku jest wiele ofert kredytów i pożyczek na wakacje, z których możemy skorzystać. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się, jak wybrać najlepszy kredyt na wakacje dla siebie i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej. […]

Czytaj wpis
Pożyczka na 500 plus

Osoby potrzebujące nagłego zastrzyku dodatkowej gotówki coraz częściej wybierają firmy pozabankowe w celu podpisania umowy pożyczki lub chwilówki. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy pożyczkobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji musisz poszukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą Ci zbudować, chociażby minimalną zdolność finansową potrzebną do uzyskania pożyczki. Na rynku coraz częściej pojawiają się oferty […]

Czytaj wpis
Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Wyłudzenie kredytu i wszelkiego rodzaju oszustwa kredytowe to przestępstwo w rozumieniu Art. 297 Kodeksu karnego. Zgodnie z przepisami każdy, kto w celu uzyskania dla siebie od banku albo innej jednostki organizacyjnej korzyści finansowych nadużywa dobro osób trzeciej, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Według raportu InfoDOK Związku Banków Polskich w pierwszym kwartale 2023 […]

Czytaj wpis
Czy można zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny?

W dzisiejszych czasach do zaciągnięcia kredytu hipotecznego trzeba spełnić tylko kilka warunków wymaganych przez bank. To podstawa, aby móc ubiegać się o kolejne finansowanie związane z zakupem nieruchomości mieszkalnej. Poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego możesz zrealizować swoje marzenia o własnych czterech ścianach. Zakup wymarzonego domu to często wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku milionów złotych. […]

Czytaj wpis
Kredyt gotówkowy pod hipotekę

W dzisiejszych czasach banki proponują wiele ciekawych produktów finansowych, które umożliwiają pozyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel lub sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia. Coraz popularniejsze są kredyty gotówkowe pod hipotekę, których zasada działania jest podobna jak np. kredytu pod zastaw mieszkania lub kredytu pod zastaw domu. W przypadku kredytów gotówkowych z zabezpieczeniem hipotecznym kwota finansowania nie może […]

Czytaj wpis
Chwilówki w weekend - jak to działa?

Banki komercyjne i większość firm pożyczkowych działa wyłącznie od poniedziałku do piątku. To spore ograniczenie, szczególnie dla osób, które chcą zdobyć dodatkowe pieniądze w nocy, późnym wieczorem lub w dni wolne od pracy. Obecnie na rynku pojawiają się propozycje chwilówek w weekend, które są przyznawane przez instytucje pozabankowe.  Jak to działa? Zasada jest prosta. Wystarczy, […]

Czytaj wpis
Kredyt na remont domu lub mieszkania

Kredyt na remont to dobre rozwiązanie przydatne przede wszystkim na etapie planowania kompleksowego remontu nieruchomości lub wykończenia. Decydując się na zaciągnięcie nowego zobowiązania w banku, koniecznie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje finansowania. Możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania, standardowy kredyt lub pożyczkę gotówkową. Możliwości jest mnóstwo. Warto jednak podpisać taką umowę kredytu […]

Czytaj wpis
Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu oznacza całkowite zakończenie egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji sprawa ma swój koniec, ale nie ze względu na pozytywne zakończenie wszczętego postępowania egzekucyjnego. Umorzenie następuje wtedy, kiedy komornik w trakcie realizowanych czynności związanych z odzyskiwaniem należności napotka problemy i przeszkody umożliwiające zaspokojenie potrzeb wierzyciela. Wtedy następuje przekazanie sprawy do rozpatrzenia przez […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
Kim jest dłużnik wekslowy?

Dłużnik wekslowy to osoba, która zdecydowała się na złożenie podpisu na wekslu oraz jest za niego w 100% odpowiedzialna i zobowiązana do ewentualnego uregulowania zadłużenia. Mianem dłużnika wekslowego nazywamy też: remitenta, trasanta, indosanta, awalistę oraz wyręczyciela. Szczegółowe wyjaśnienia tych pojęć znajdziesz w dalszej części tego artykułu. Dłużników wekslowych dzielimy na wtórnych oraz głównych. Zgodnie z […]

Czytaj wpis
1 2 3 8

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL