Pożyczka na alimenty i świadczenia rodzinne

Podsumowanie artykułu

Rynek finansowy jest mocno nasycony ofertami finansowania przedstawianymi zarówno przez banki, jak i instytucje pozabankowe. Jeśli otrzymujesz wyłącznie świadczenia alimentacyjne i nie masz innego, stabilnego źródła dochodu, musisz liczyć się z tym, że jedyne dostępne formy finansowania dla Ciebie to pożyczki pozabankowe. Żaden bank komercyjny nie będzie w stanie zaakceptować dochodu gospodarstwa domowego, który jest generowany wyłącznie przez świadczenia socjalne i alimentacyjne.

W dzisiejszych czasach instytucje pozabankowe robią wszystko, aby pozyskać dodatkowych klientów i udzielić jak największej liczby pożyczek. Pożyczkodawcy często celują w grupy osób, które mają problemy z płynnością finansową i nie posiadają stabilnego źródła dochodu. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystywane są pożyczki na alimenty i świadczenia rodzinne, np. 500 plus.

Chcesz dowiedzieć się, na jakich warunkach udzielane są pożyczki na alimenty? A może obawiasz się o bezpieczeństwo swojego budżetu domowego? Przejrzyj poniższy poradnik. Przygotowaliśmy kompleksowe porady dla kredyto- i pożyczkobiorców w zakresie pożyczek na alimenty i inne świadczenia rodzinne.

Czym właściwie jest pożyczka na alimenty?

Zanim przejdziemy do szczegółowych informacji odnośnie do pozyskiwania pożyczek na alimenty, zapoznaj się z podstawowymi danymi, czym właściwie są pozabankowe formy finansowania udzielane na świadczenia rodzinne oraz alimentacyjne.

To najczęściej propozycje pożyczek ratalnych, pożyczek bez baz oraz chwilówek, które udzielane są na krótki termin spłaty i niewielką kwotę finansowania. Banki komercyjne najczęściej uczulają swoich klientów, że otrzymywane alimenty nie wpływają na poziom oceny zdolności kredytowej do zaciąganych zobowiązań. W przypadku umowy pożyczki na świadczenia rodzinne i alimentacyjne zdolność kredytowa może być znacząco wyższa, jeśli regularnie otrzymujesz alimenty.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie dostępne oferty pożyczek na alimenty są proponowane wyłącznie przez pozabankowe firmy, które działają w branży finansowej. Dzięki temu możesz zdobyć dodatkową gotówkę na dowolnie wybrany cel z minimum formalności, bez skomplikowanej weryfikacji oraz sprawdzania rejestrów BIK. Czy to bezpieczne? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pożyczkobiorcy. Jeśli jednak masz wątpliwości i obawiasz się o ryzyko zadłużenia gospodarstwa domowego, koniecznie skontaktuj się z Finaum, a otrzymasz rzetelne wsparcie merytoryczne.

Jak otrzymać pożyczkę na alimenty i świadczenia rodzinne?

Nie ma jednego skutecznego sposobu, który pozwoliłby uzyskać dodatkowe pieniądze w ramach pożyczki na alimenty. Każda instytucja pozabankowa ma inne wymogi i formularze do uzupełnienia. Niemniej jednak są pewne kwestie, które wyglądają podobnie na etapie składania wniosku o pożyczkę na alimenty. Kilka czynników, które umożliwiają uruchomienie procedury weryfikacyjnej klienta to:

 • pełnoletność (choć niektóre firmy pożyczkowe wymagają ukończenia nawet 24. roku życia),
 • pełna zdolność do czynności prawnych,
 • polskie obywatelstwo,
 • własne konto bankowe.

Zadbaj też o swoją historię kredytową. Zanim zaczniesz wnioskować o pożyczkę na alimenty, upewnij się, że nie masz negatywnych wpisów w rejestrach dłużników. Te niestety często powodują, że nawet pozabankowi pożyczkodawcy nie są skorzy do udzielania wsparcia finansowego ze względu na wysokie ryzyko braku spłaty zobowiązania.

Jeśli chcesz otrzymać pozabankową pożyczkę na alimenty, potrzebujesz też numeru telefonu i adresu e-mail. To najczęściej wymagane techniczne kwestie, które umożliwiają skorzystanie z internetowego formularza potrzebnego do udzielenia pożyczki na świadczenia rodzinne lub alimenty.

Procedura udzielenia pożyczki na alimenty - krok po kroku

Interesuje Cię niewielka kwota pożyczki? W takim razie możesz zdecydować się na ofertę firmy pożyczkowej, która przyznaje dodatkowe środki bez potrzeby wykazywania wysokiej zdolności kredytowej. Wystarczy, że regularnie otrzymujesz świadczenia alimentacyjne, a kwotę nawet do kilku tysięcy złotych otrzymasz praktycznie od ręki po dopełnieniu formalności online.

 1. Wybierz ofertę pożyczki na alimenty, która jest atrakcyjna pod względem warunków spłaty.
 2. Złóż wniosek pożyczkowy online i poczekaj na decyzję - najczęściej weryfikacja nie trwa dłużej niż kwadrans.
 3. Podpisz umowę online i poczekaj na wypłatę środków na Twoje konto bankowe.

Tylko trzy kroki dzielą Cię od uzyskania dodatkowych pieniędzy w ramach pożyczki na alimenty. Całą procedurę przeprowadzisz krok po kroku przez internet, bez potrzeby wychodzenia z domu. Nie potrzebujesz żadnej dokumentacji dochodowej. Wystarczy dokument tożsamości i kwadrans wolnego czasu.

Pamiętaj jednak, że minimum formalności mimo mocnej zachęty może okazać się niebezpieczne. Często bywa tak, że nieprzemyślane podpisanie umowy pożyczki skutkuje wpadnięciem w pętlę kredytową. To ogromny problem, który pogłębia się z czasem. W takiej sytuacji poradzisz sobie tylko z pomocą specjalistów w zakresie oddłużania.

Pożyczki na alimenty i świadczenia rodzinne - czy są dostępne dla każdego?

Niestety mimo prostoty procesu wnioskowania i braku skomplikowanej weryfikacji pożyczkobiorcy, pożyczki na alimenty nie są dostępne dla każdego. Aby mieć szansę na przyznanie pożyczki, musisz spełniać podstawowe wymogi pożyczkodawcy, a dodatkowo wykazywać nienaganną wiarygodność. Nie otrzymasz wsparcia finansowego w takiej postaci, jeśli:

 • masz negatywne wpisy w historii kredytowej BIK,
 • nie wykazujesz odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej wynikającej z uzyskiwanych alimentów i świadczeń rodzinnych,
 • błędnie uzupełnisz wniosek pożyczkowy,
 • nie masz konta bankowego,
 • Twój dokument tożsamości stracił ważność.

Co więcej, jeśli ciąży na Tobie urząd komornika, wtedy również nie otrzymasz pożyczki na alimenty ani na zasiłek 500 plus.

Oświadczenie o dochodach a pożyczka na alimenty

Instytucje pozabankowe w ramach pożyczek na alimenty mogą wymagać dodatkowych dokumentów potrzebnych do weryfikacji wiarygodności potencjalnego klienta. Na etapie ubiegania się o finansowanie możesz zostać poproszony o uzupełnienie oświadczenia o dochodach lub w skrajnych przypadkach o dostarczenie wyciągu z konta bankowego. Mimo wszystko to dość proste sposoby weryfikacji pożyczkobiorców, które znacznie skracają czas potrzebny na wydanie decyzji o przyznaniu lub odrzuceniu wniosku.

Oświadczenie o dochodach jest dokumentem uzupełnianym przez pożyczkobiorcę. Nie jest tu wymagany podpis pracodawcy. To wskazanie średniomiesięcznych dochodów gospodarstwa domowego, które pożyczkodawca sprawdza wraz z dostarczonym wyciągiem z konta bankowego. Jeśli wszystko się zgadza, szanse na uzyskanie pożyczki na alimenty są wysokie.

Czy warto zdecydować się na pożyczkę na alimenty?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy pożyczka na alimenty to dobry wybór. Jeśli nie masz stabilnego źródła dochodu i potrzebujesz zastrzyku gotówki, możesz postawić na takie rozwiązanie. Zachowaj jednak zdrowy rozsądek i przemyśl swoją decyzję dwa razy. W ten sposób unikniesz ryzyka, że nadmiernie obciążysz domowy budżet i spowodujesz, że problemy finansowe będą tylko narastać z czasem.

Pożyczki na alimenty mogą okazać się pomocne w takich sytuacjach, jak:

 • brak środków na bieżące utrzymanie rodziny,
 • nagłe uszkodzenie sprzętu AGD i RTV domowego,
 • usterka samochodu,
 • dopłata za energię elektryczną.

Na pożyczkę na alimenty lub świadczenia alimentacyjne zdecyduj się wtedy, kiedy masz pewność, że prowizja, oprocentowanie i odsetki od pożyczki są na tyle niskie, że zaciągnięte zobowiązanie nie będzie dla Ciebie problematyczne i dasz radę spłacić dług w terminie.

Jak wybrać korzystną ofertę pożyczki na alimenty i świadczenia rodzinne?

Na etapie poszukiwania ofert pożyczek na alimenty zwróć uwagę na kilka czynników, które determinują opłacalność podpisania umowy z daną firmą pozabankową. Kilka czynników wskazujących na atrakcyjność przedstawionej oferty to:

 • oprocentowanie bazowe,
 • RRSO,
 • okres spłaty,
 • dostępna kwota kapitału,
 • koszty odsetkowe,
 • koszty ubezpieczenia,
 • prowizja za udzielenie pożyczki i prowizja za wcześniejszą spłatę.

Zawsze wybieraj taką ofertę finansowania, która będzie generowała jak najmniejsze koszty odsetkowe. W ten sposób nie obciążysz nadmiernie budżetu gospodarstwa domowego. Oczywiście pozabankowe wsparcie udzielane na alimenty to nie to samo, co pożyczka gotówkowa, która jest przyznawana na większe kwoty i najczęściej wymaga dostarczenia zaświadczeń o dochodach na druku od pracodawcy.

Niemniej jednak warunki wynikające z umowy najczęściej są bardzo podobne, dlatego niezależnie od rodzaju zaciąganego zobowiązania - zawsze sprawdzaj wszystkie kluczowe parametry, a na pewno wybierzesz bezpieczną opcję dla siebie.

Jakie alimenty są wystarczające do uzyskania pożyczki pozabankowej?

Miesięczne alimenty w kwocie do kilkuset złotych powinny być wystarczające, aby otrzymać pożyczkę w kwocie średnio 2-3 tysięcy złotych. Oczywiście zakładając, że jako pożyczkobiorca nie masz innych zobowiązań finansowych, które zmniejszałyby Twoją zdolność kredytową.

Czy pożyczka na alimenty jest bezpieczna?

Tak, pożyczki na alimenty mogą być bezpieczne, ale tylko pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim wybieraj rzetelnych i wiarygodnych pożyczkodawców, dokładnie weryfikuj warunki przedstawionej oferty pożyczki na alimenty i składaj wnioski wyłącznie przez zabezpieczone formularze na stronach internetowych.

Na jaki okres spłaty i w jakiej kwocie udzielane są pożyczki na świadczenia rodzinne?

Ciężko wskazać jednoznaczną kwotę i okres spłaty, gdyż każda firma pożyczkowa przedstawia indywidualne warunki finansowania. W ramach pożyczki na alimenty najczęściej kwoty finansowania opiewają na kilka tysięcy złotych z okresem spłaty nie dłuższym niż kilka miesięcy. 

Czy dłużnik może otrzymać pożyczkę na alimenty?

Niestety, ale dłużnik z negatywnymi wpisami w BIK i w rejestrach dłużników nie może ubiegać się o pożyczkę na alimenty. W tym przypadku szanse na otrzymanie finansowania są praktycznie zerowe.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL