Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Podsumowanie artykułu

Kredyty hipoteczne to forma finansowania, która została stworzona z myślą o osobach chcących kupić nieruchomość mieszkalną, ale nie mają wystarczającej gotówki na pokrycie kosztów takiej inwestycji. Ceny mieszkań i domów stale rosną, dlatego marzenia o własnym lokum można najczęściej zrealizować wyłącznie kredytem mieszkaniowym. Aby obliczyć całkowite koszty i ocenić opłacalność podpisania umowy nowego zobowiązania, warto sprawdzić oprocentowanie kredytu hipotecznego. To podstawa, jeśli chodzi o weryfikację dostępnych ofert. W przeciwnym razie możesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, który wcale nie będzie najlepszą z dostępnych opcji.

Kredyty mieszkaniowe to jedne z najbardziej skomplikowanych form finansowania dostępnych na polskim rynku. Dlaczego? Otóż wniosek o kredyt w tej formie wymaga dołączenia wielu dokumentów, których objętość jest uzależniona od indywidualnej sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Bank, który zdecyduje się udzielić Ci kredytu hipotecznego, prawdopodobnie zaproponuje takie warunki, aby kwota kredytu nie przekraczała Twoich możliwości finansowych.

Planujesz zakup domu lub mieszkania, ale nie wiesz, jak wybrać najtańszy kredyt hipoteczny? Wystarczy, że uwzględnisz kilka standardowych parametrów takich, jak: RRSO, prowizja banku, marża, koszty obsługi kredytu oraz koszty ubezpieczeń. Całkowity koszt jest także uzależniony od stawki oprocentowania. Kiedy będziesz przeglądać ranking kredytów hipotecznych, z pewnością trafisz na oferty z oprocentowaniem zmiennym oraz stałym. Chcesz dowiedzieć się, czy warto wnioskować o kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem? A może lepiej wybrać stawkę zmienną? Poniżej znajdziesz wiele przydatnych informacji na ten temat.

Jakie wybrać oprocentowanie kredytu hipotecznego? Zmienne czy stałe?

Zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę kredytową, koniecznie dowiedz się, od czego będzie zależeć całkowite kwota kredytu mieszkaniowego. Oprócz oczywistych parametrów niezwykle istotną rolę odgrywa stawka i rodzaj oprocentowania bazowego. Już od 2021 roku każdy kredytobiorca w Polsce może wybrać opcjonalnie oprocentowanie stałe przez okres 5-7 lat, zależnie od oferty wybranej instytucji finansowej. 

Niestety nie da się jednoznacznie wskazać tego, jaki typ oprocentowania Twojego kredytu będzie korzystniejszy. Przed rozpoczęciem procesu ubiegania się o kredyt mieszkaniowy, warto poznać cechy charakterystyczne dla każdego typu oprocentowania. Dzięki temu w dniu zawarcia umowy będziesz mieć pewność, że wybrałeś najkorzystniejsze rozwiązanie.

Oprocentowanie zmienne dla kredytu hipotecznego

Szanse, aby otrzymać kredyt hipoteczny na zmiennej stopie procentowej, są znacznie większe niż w przypadku stałego oprocentowania. Dlaczego? Otóż najczęściej jest tak, że wskaźnik zmienny jest niższy, aniżeli ten dla kredytów z okresowo stałą stopą procentową. Składając wniosek o kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem, licz się z tym, że stopy procentowe będą obliczane na podstawie ustaleń Rady Polityki Pieniężnej oraz wskaźników: WIBOR 3M oraz WIBOR 6M. 

Zmienne oprocentowanie daje szansę, że zdolność kredytowa będzie uwzględniona na nieco wyższym poziomie. Niestety w przypadku zobowiązań mieszkaniowych tego typu musisz też brać pod uwagę spore ryzyko. W dniu zawarcia umowy kredytu parametry finansowania są jasne. Po aktualizacji stawek WIBOR może okazać się, że tani kredyt hipoteczny okaże się problematycznym zobowiązaniem, gdzie koszty kredytu znacznie przewyższą zarobki gospodarstwa domowego. 

Jeśli chodzi o kredyty hipoteczne na zmiennej stopie procentowej, wyróżniamy pewną zależność: im wyższe stopy procentowe w kraju, tym wyższa miesięczna rata i całkowite koszty. Na szczęście to działa w dwie strony. W przypadku kredytu na zmiennej stopie i spadku ogólnych stawek oprocentowania dochodzi do sytuacji, że finansowanie staje się jeszcze tańsze, a ostateczna wysokość odsetek do spłaty znacznie mniejsza.

Oprocentowanie stałe dla kredytu hipotecznego

Każdy chciałby wybrać najlepszy kredyt hipoteczny dla siebie. Można to zrobić z pośrednikami kredytu hipotecznego. To szansa na szybsze porównanie dostępnych ofert i wybór takiego źródła finansowania, które nie będzie problematyczne w spłacie. Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego każdy może dostać kredyt hipoteczny na stałej stopie procentowej na minimum 5 lat. 

Ciekawostką jest oferta banku BNP Paribas, który włączył do swojej oferty kredyt mieszkaniowy ze stałym oprocentowaniem aż na 10 lat!

Koszt kredytu hipotecznego będzie w tym przypadku zamrożony na okres wynikający z umowy. To oznacza, że wahania stawek WIBOR nie będą Cię dotykać, ale tylko przez kilka lat. Pod koniec umownego czasu bank jest zobowiązany do wystawienia prolongaty na kolejny okres z oprocentowaniem stałym w oparciu o aktualnie obowiązujące stawki. To oznacza, że nie możesz na zawsze zablokować rosnącej raty kredytu hipotecznego. Jeśli chcesz ocenić opłacalność skorzystania z konkretnej formy oprocentowania, możesz sprawdzić rządowy kalkulator zmiany oprocentowania. Ten jest dostępny na stronie internetowej: https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator-zmiany-oprocentowania/.

Wystarczy, że podasz kwotę pozostałą do spłaty, wysokość raty lub stawkę oprocentowania oraz termin ostatniej raty wynikający z harmonogramu. Dzięki temu dowiesz się, jaki będzie koszt w przypadku kredytu hipotecznego ze zmienną stopą procentową oraz jak zmieni się wysokość raty przy ewentualnych obniżkach lub podwyżkach stóp procentowych przez RPP.

Koszt kredytu hipotecznego a oprocentowanie - co się opłaca?

Niestety nie da się jednoznacznie określić tego, jaka forma oprocentowania jest bardziej opłacalna z punktu widzenia zobowiązania mieszkaniowego. Podobne zasady obowiązują w sytuacji, kiedy chcesz zaciągnąć kredyt pod zastaw mieszkania. Obliczenie przyszłych koszów finansowania na podstawie zmiennej stawki oprocentowania to wyłącznie spekulacje. Nawet najlepsi ekonomiści nie są w stanie przewidzieć tego, jak będzie wyglądał rynek finansowy za 5 lub 10 lat.

Spłata kredytu hipotecznego, a dokładnie całkowite koszty odsetkowe mogą zmieniać się z roku na rok. Im większe wahania i wzrost stawek oprocentowania, tym wyższe koszty dla kredytobiorców i odwrotnie. Jeśli chcesz pozyskać środki na zakup nieruchomości, koniecznie przejrzyj oferty kredytów hipotecznych i ustal całkowite koszty kredytu. Tylko w ten sposób będziesz w stanie orientacyjnie ocenić, jaki rodzaj oprocentowania lepiej wybrać.

Najlepszy kredyt na mieszkanie to taki, który wygeneruje jak najmniejsze koszty. Najrozsądniej jest wybierać niskie oprocentowanie, brak lub minimalną prowizję oraz zero ukrytych koszów. Zaciągając kredyt hipoteczny warto poprosić o pomoc specjalistę kredytowego Finaum. Kontakt z ekspertem to pierwsze, co powinieneś zrobić, jeśli nie wiesz, jaki rodzaj oprocentowania wybrać, a także chcesz obliczyć całkowity koszt kredytu hipotecznego.

Ogólnie rzecz biorąc: okresowo stałe oprocentowanie to pewna doza bezpieczeństwa przez kilka lat, natomiast zmienny wskaźnik WIBOR daje szansę, że w ciągu kilku lat koszty kredytowe spadną. 

Jak łatwiej zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Nawet jeśli masz wysoką wartość zabezpieczenia kredytu oraz chcesz wziąć kredyt na długi okres spłaty - to wcale nie oznacza, że otrzymasz pozytywną decyzję kredytową. Banki indywidualnie rozpatrują każdy wniosek i analizują: historię w BIK, zdolność kredytową, aktualny poziom zadłużenia oraz wiarygodność potencjalnych klientów. Zdecydowanie łatwiej jest zaciągnąć kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem, które jest najczęściej niższe od stałego.

W praktyce wygląda to tak, że kredytobiorcy podpisują umowę zobowiązania mieszkaniowego na zmiennej stopie procentowej, a po finalizacji transakcji przechodzą na stały procent. Dzięki temu blokują całkowite koszty finansowania na kilka lat, a jednocześnie zyskują większe szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji ze strony instytucji finansującej zakup lokum mieszkalnego.

Czy bank może odmówić kredytu hipotecznego na stałej stopie procentowej?

Kredytodawcy w Polsce mogą odmówić zawarcia umowy kredytu hipotecznego na stałej stopie procentowej, jeśli zdolność kredytowa potencjalnego klienta będzie niewystarczająca. To najczęstszy powód, który skutkuje odmowną decyzją ze strony banku. Jeśli planujesz wysoką kwotę kredytu hipotecznego i chcesz mieć większe szanse na finalizację transakcji - wybierz oprocentowanie zmienne.

Jak długo obowiązuje stała stopa procentowa dla kredytu hipotecznego?

Stała stopa procentowa dla kredytów mieszkaniowych w Polsce obowiązuje średnio przez 5 lat, aczkolwiek niektóre instytucje umożliwiają podpisanie umowy ze stałym oprocentowaniem na 7 lub 10 lat.

Jaką stawkę WIBOR stosuje się do kredytów mieszkaniowych?

Dla kredytu hipotecznego stosuje się najczęściej dwie stawki WIBOR - 3-miesięczną i 6-miesięczną. To oznacza, że przeliczenie wysokości całkowitych kosztów kredytu następuje po upływie trzech miesięcy lub pół roku.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości? W artykule przyjrzymy się sposobom […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL