Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Podsumowanie artykułu

Kredyty hipoteczne to forma finansowania, która została stworzona z myślą o osobach chcących kupić nieruchomość mieszkalną, ale nie mają wystarczającej gotówki na pokrycie kosztów takiej inwestycji. Ceny mieszkań i domów stale rosną, dlatego marzenia o własnym lokum można najczęściej zrealizować wyłącznie kredytem mieszkaniowym. Aby obliczyć całkowite koszty i ocenić opłacalność podpisania umowy nowego zobowiązania, warto sprawdzić oprocentowanie kredytu hipotecznego. To podstawa, jeśli chodzi o weryfikację dostępnych ofert. W przeciwnym razie możesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, który wcale nie będzie najlepszą z dostępnych opcji.

Kredyty mieszkaniowe to jedne z najbardziej skomplikowanych form finansowania dostępnych na polskim rynku. Dlaczego? Otóż wniosek o kredyt w tej formie wymaga dołączenia wielu dokumentów, których objętość jest uzależniona od indywidualnej sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Bank, który zdecyduje się udzielić Ci kredytu hipotecznego, prawdopodobnie zaproponuje takie warunki, aby kwota kredytu nie przekraczała Twoich możliwości finansowych.

Planujesz zakup domu lub mieszkania, ale nie wiesz, jak wybrać najtańszy kredyt hipoteczny? Wystarczy, że uwzględnisz kilka standardowych parametrów takich, jak: RRSO, prowizja banku, marża, koszty obsługi kredytu oraz koszty ubezpieczeń. Całkowity koszt jest także uzależniony od stawki oprocentowania. Kiedy będziesz przeglądać ranking kredytów hipotecznych, z pewnością trafisz na oferty z oprocentowaniem zmiennym oraz stałym. Chcesz dowiedzieć się, czy warto wnioskować o kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem? A może lepiej wybrać stawkę zmienną? Poniżej znajdziesz wiele przydatnych informacji na ten temat.

Jakie wybrać oprocentowanie kredytu hipotecznego? Zmienne czy stałe?

Zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę kredytową, koniecznie dowiedz się, od czego będzie zależeć całkowite kwota kredytu mieszkaniowego. Oprócz oczywistych parametrów niezwykle istotną rolę odgrywa stawka i rodzaj oprocentowania bazowego. Już od 2021 roku każdy kredytobiorca w Polsce może wybrać opcjonalnie oprocentowanie stałe przez okres 5-7 lat, zależnie od oferty wybranej instytucji finansowej. 

Niestety nie da się jednoznacznie wskazać tego, jaki typ oprocentowania Twojego kredytu będzie korzystniejszy. Przed rozpoczęciem procesu ubiegania się o kredyt mieszkaniowy, warto poznać cechy charakterystyczne dla każdego typu oprocentowania. Dzięki temu w dniu zawarcia umowy będziesz mieć pewność, że wybrałeś najkorzystniejsze rozwiązanie.

Oprocentowanie zmienne dla kredytu hipotecznego

Szanse, aby otrzymać kredyt hipoteczny na zmiennej stopie procentowej, są znacznie większe niż w przypadku stałego oprocentowania. Dlaczego? Otóż najczęściej jest tak, że wskaźnik zmienny jest niższy, aniżeli ten dla kredytów z okresowo stałą stopą procentową. Składając wniosek o kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem, licz się z tym, że stopy procentowe będą obliczane na podstawie ustaleń Rady Polityki Pieniężnej oraz wskaźników: WIBOR 3M oraz WIBOR 6M. 

Zmienne oprocentowanie daje szansę, że zdolność kredytowa będzie uwzględniona na nieco wyższym poziomie. Niestety w przypadku zobowiązań mieszkaniowych tego typu musisz też brać pod uwagę spore ryzyko. W dniu zawarcia umowy kredytu parametry finansowania są jasne. Po aktualizacji stawek WIBOR może okazać się, że tani kredyt hipoteczny okaże się problematycznym zobowiązaniem, gdzie koszty kredytu znacznie przewyższą zarobki gospodarstwa domowego. 

Jeśli chodzi o kredyty hipoteczne na zmiennej stopie procentowej, wyróżniamy pewną zależność: im wyższe stopy procentowe w kraju, tym wyższa miesięczna rata i całkowite koszty. Na szczęście to działa w dwie strony. W przypadku kredytu na zmiennej stopie i spadku ogólnych stawek oprocentowania dochodzi do sytuacji, że finansowanie staje się jeszcze tańsze, a ostateczna wysokość odsetek do spłaty znacznie mniejsza.

Oprocentowanie stałe dla kredytu hipotecznego

Każdy chciałby wybrać najlepszy kredyt hipoteczny dla siebie. Można to zrobić z pośrednikami kredytu hipotecznego. To szansa na szybsze porównanie dostępnych ofert i wybór takiego źródła finansowania, które nie będzie problematyczne w spłacie. Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego każdy może dostać kredyt hipoteczny na stałej stopie procentowej na minimum 5 lat. 

Ciekawostką jest oferta banku BNP Paribas, który włączył do swojej oferty kredyt mieszkaniowy ze stałym oprocentowaniem aż na 10 lat!

Koszt kredytu hipotecznego będzie w tym przypadku zamrożony na okres wynikający z umowy. To oznacza, że wahania stawek WIBOR nie będą Cię dotykać, ale tylko przez kilka lat. Pod koniec umownego czasu bank jest zobowiązany do wystawienia prolongaty na kolejny okres z oprocentowaniem stałym w oparciu o aktualnie obowiązujące stawki. To oznacza, że nie możesz na zawsze zablokować rosnącej raty kredytu hipotecznego. Jeśli chcesz ocenić opłacalność skorzystania z konkretnej formy oprocentowania, możesz sprawdzić rządowy kalkulator zmiany oprocentowania. Ten jest dostępny na stronie internetowej: https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator-zmiany-oprocentowania/.

Wystarczy, że podasz kwotę pozostałą do spłaty, wysokość raty lub stawkę oprocentowania oraz termin ostatniej raty wynikający z harmonogramu. Dzięki temu dowiesz się, jaki będzie koszt w przypadku kredytu hipotecznego ze zmienną stopą procentową oraz jak zmieni się wysokość raty przy ewentualnych obniżkach lub podwyżkach stóp procentowych przez RPP.

Koszt kredytu hipotecznego a oprocentowanie - co się opłaca?

Niestety nie da się jednoznacznie określić tego, jaka forma oprocentowania jest bardziej opłacalna z punktu widzenia zobowiązania mieszkaniowego. Podobne zasady obowiązują w sytuacji, kiedy chcesz zaciągnąć kredyt pod zastaw mieszkania. Obliczenie przyszłych koszów finansowania na podstawie zmiennej stawki oprocentowania to wyłącznie spekulacje. Nawet najlepsi ekonomiści nie są w stanie przewidzieć tego, jak będzie wyglądał rynek finansowy za 5 lub 10 lat.

Spłata kredytu hipotecznego, a dokładnie całkowite koszty odsetkowe mogą zmieniać się z roku na rok. Im większe wahania i wzrost stawek oprocentowania, tym wyższe koszty dla kredytobiorców i odwrotnie. Jeśli chcesz pozyskać środki na zakup nieruchomości, koniecznie przejrzyj oferty kredytów hipotecznych i ustal całkowite koszty kredytu. Tylko w ten sposób będziesz w stanie orientacyjnie ocenić, jaki rodzaj oprocentowania lepiej wybrać.

Najlepszy kredyt na mieszkanie to taki, który wygeneruje jak najmniejsze koszty. Najrozsądniej jest wybierać niskie oprocentowanie, brak lub minimalną prowizję oraz zero ukrytych koszów. Zaciągając kredyt hipoteczny warto poprosić o pomoc specjalistę kredytowego Finaum. Kontakt z ekspertem to pierwsze, co powinieneś zrobić, jeśli nie wiesz, jaki rodzaj oprocentowania wybrać, a także chcesz obliczyć całkowity koszt kredytu hipotecznego.

Ogólnie rzecz biorąc: okresowo stałe oprocentowanie to pewna doza bezpieczeństwa przez kilka lat, natomiast zmienny wskaźnik WIBOR daje szansę, że w ciągu kilku lat koszty kredytowe spadną. 

Jak łatwiej zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Nawet jeśli masz wysoką wartość zabezpieczenia kredytu oraz chcesz wziąć kredyt na długi okres spłaty - to wcale nie oznacza, że otrzymasz pozytywną decyzję kredytową. Banki indywidualnie rozpatrują każdy wniosek i analizują: historię w BIK, zdolność kredytową, aktualny poziom zadłużenia oraz wiarygodność potencjalnych klientów. Zdecydowanie łatwiej jest zaciągnąć kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem, które jest najczęściej niższe od stałego.

W praktyce wygląda to tak, że kredytobiorcy podpisują umowę zobowiązania mieszkaniowego na zmiennej stopie procentowej, a po finalizacji transakcji przechodzą na stały procent. Dzięki temu blokują całkowite koszty finansowania na kilka lat, a jednocześnie zyskują większe szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji ze strony instytucji finansującej zakup lokum mieszkalnego.

Czy bank może odmówić kredytu hipotecznego na stałej stopie procentowej?

Kredytodawcy w Polsce mogą odmówić zawarcia umowy kredytu hipotecznego na stałej stopie procentowej, jeśli zdolność kredytowa potencjalnego klienta będzie niewystarczająca. To najczęstszy powód, który skutkuje odmowną decyzją ze strony banku. Jeśli planujesz wysoką kwotę kredytu hipotecznego i chcesz mieć większe szanse na finalizację transakcji - wybierz oprocentowanie zmienne.

Jak długo obowiązuje stała stopa procentowa dla kredytu hipotecznego?

Stała stopa procentowa dla kredytów mieszkaniowych w Polsce obowiązuje średnio przez 5 lat, aczkolwiek niektóre instytucje umożliwiają podpisanie umowy ze stałym oprocentowaniem na 7 lub 10 lat.

Jaką stawkę WIBOR stosuje się do kredytów mieszkaniowych?

Dla kredytu hipotecznego stosuje się najczęściej dwie stawki WIBOR - 3-miesięczną i 6-miesięczną. To oznacza, że przeliczenie wysokości całkowitych kosztów kredytu następuje po upływie trzech miesięcy lub pół roku.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Umowa kredytu hipotecznego - na co zwrócić uwagę?

Podpisanie umowy kredytowej jest obligatoryjne w przypadku każdego nowego zobowiązania finansowego: zarówno kredytu gotówkowego, hipotecznego, konsolidacyjnego, jak i pożyczki ratalnej. To rodzaj umowy, która dotyczy banku/firmy pożyczkowej oraz osoby ubiegającej się o wsparcie finansowe. Przed podpisaniem umowy kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów: Umowa kredytowa dzieli się na dwie części. Pierwsza to OWU, […]

Czytaj wpis
Jak oszczędzać pieniądze bez wyrzeczeń?

Chcesz mieć na tyle wysokie oszczędności, żeby nie martwić się utrzymaniem swojej rodziny? Dodatkowe pieniądze na rachunku bankowym to świetna poduszka finansowa, która jest gwarancją spłaty zobowiązań wobec banków, firm pożyczkowych i usługodawców w razie problemów gospodarstwa domowego. Chcesz dowiedzieć się jak odkładać pieniądze, aby osiągnąć zamierzone cele? W tym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby na […]

Czytaj wpis
Ubezpieczenie kredytu

Polisa ubezpieczenia kredytu to umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. W razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji np. utrata pracy, nagła choroba lub śmierć jednego z kredytobiorców można popaść w spore kłopoty finansowe. Głównie z tego powodu warto mieć aktywne ubezpieczenie spłaty kredytu. W ten sposób można skorzystać z […]

Czytaj wpis
Krajowy Rejestr Długów - co to jest?

KRD to inaczej Biuro Informacji Gospodarczej. Instytucja powstała po to, aby nadzorować konsumentów oraz przedsiębiorców w kwestii terminowej spłaty zobowiązań finansowych. Krajowy Rejestr Długów powstał w 2003 roku. Od tamtego czasu wprowadzono ustawę, która określa sposób udostępniania danych gospodarczych. Baza BIG Infomonitor powstała w celu zbierania informacji o przedsiębiorcach oraz konsumentach prywatnych. Jeśli ktokolwiek dopuści […]

Czytaj wpis
Kalkulator kredytu hipotecznego

Internetowy kalkulator rat kredytu hipotecznego jest najczęściej darmowym oprogramowaniem dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej. Każdy, kto planuje złożyć wniosek kredytowy, może skorzystać z kalkulatora i poznać całkowity koszt kredytu wraz z innymi kluczowymi składowymi. Kalkulator kredytowy ułatwia obliczenie miesięcznego kosztu kredytu hipotecznego. To szansa na szybką ocenę swoich możliwości finansowych i zestawienie kosztów z dochodami […]

Czytaj wpis
Na czym polega upadłość konsumencka?

O pojęciu upadłości konsumenckiej słyszał na pewno każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej i miał problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. To dotyczy zarówno firm, które zbankrutowały, jak i osób fizycznych. Zgodnie z definicją upadłość konsumencka odnosi się do niewypłacalności osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Ustawa o upadłości konsumenckiej wskazuje, że to częściowe […]

Czytaj wpis
Czym jest lokata bankowa?

Mianem lokaty bankowej nazywamy produkt finansowy, który służy do deponowania wolnych środków, czyli oszczędności. Taki depozyt bankowy zakłada się w ramach podpisania umowy z wybraną instytucją finansową. Za aktywną lokatę uznaje się taki rachunek, na który została wpłacona ustalona kwota. Warto dodać, że w większości przypadków lokaty uniemożliwiają swobodne korzystanie z wpłaconego kapitału - musisz […]

Czytaj wpis
Odsetki od zaległości podatkowych

Najszybszą drogą do oceny wysokości zadłużenia wobec organu podatkowego jest wykorzystanie kalkulatora odsetek podatkowych. To narzędzie dostępne na rządowych stronach, które pozwala na szybkie wyliczenie kwoty zaległości na podstawie kilku parametrów: kwota zobowiązania, termin płatności, termin uregulowania zadłużenia. Co więcej, stawka odsetek będzie uzależniona od tego, czy są to odsetki za zwłokę, czy opłata prolongacyjna. […]

Czytaj wpis
Refinansowanie kredytu i pożyczki w praktyce

Niektóre zobowiązania bankowe i pozabankowe można bez problemu przenieść do innej instytucji, bez dodatkowych kosztów. To opłacalne przedsięwzięcie, o ile wiesz, jak wybrać najlepszą propozycję finansowania dla siebie. Kredyt konsolidacyjny to najpopularniejsza odmiana zobowiązania pozwalającego na refinansowanie kredytów i pożyczek. Jeśli chcesz otrzymać korzystniejszy harmonogram spłaty lub zmniejszyć całkowity koszt kredytu, koniecznie pomyśl o opcji […]

Czytaj wpis
Oddłużanie chwilówek - pomoc dla zadłużonych

Pożyczki pozabankowe są obecnie ogólnodostępne, co powoduje, że coraz więcej osób popada w spiralę zadłużenia. Krótki okres spłaty chwilówki, brak stabilnego źródła dochodu oraz problemy zdrowotne to główne czynniki, które powodują, że zaciągnięcie jakiegokolwiek zobowiązania może doprowadzić do wszczęcia procesu windykacyjnego, a nawet upadłości konsumenckiej. Chcesz dowiedzieć się, co zrobić w sytuacji, kiedy wierzyciel ubiega […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie lokat bankowych - ranking

Oprocentowanie lokat w bankach komercyjnych zawsze jest przedstawiane jako wartość procentowa zysku w skali roku. Jeśli chodzi o stawkę oprocentowania takich produktów bankowych, warto dodać, że wskaźnik jest taki sam dla stałych i nowych klientów. W przypadku lokat na nowe środki proponowanych przez banki oprocentowanie wciąż pozostaje na dość niskim poziomie. Najlepsze lokaty bankowe oferują […]

Czytaj wpis
Prowizja za udzielenie kredytu

Opłata za udzielnie finansowania i obsługę bankową to nic innego, jak prowizja bankowa. Udzielenie kredytu gotówkowego, hipotecznego, a nawet kredytu konsolidacyjnego najczęściej wiąże się z ryzykiem naliczenia dodatkowych kosztów. Wysokość prowizji od kredytu jest uzależniona od całkowitej kwoty przyznanej kredytobiorcy oraz indywidualnych ustaleń banku. Zgodnie z Prawem bankowym instytucje finansowe mogą dobrowolnie ustalać wartość pobieranych […]

Czytaj wpis
1 2 3 5

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL