Kredyt hipoteczny a zmiana pracy

Podsumowanie artykułu

Osoby, które w dzisiejszych czasach planują zmianę miejsca zatrudnienia, muszą liczyć się z tym, że szanse na pozyskanie nowego kredytu w banku będą znacznie mniejsze. Jako kredytobiorca musisz liczyć się z tym, że bank może wymagać nie tylko ciągłości zatrudnienia, ale także odpowiednio długiego stażu. W przeciwnym razie uzyskanie kredytu hipotecznego, gotówkowego lub innej formy finansowania będzie mocno problematyczne.

Kredyty mieszkaniowe cieszą się coraz większą popularnością, chociażby ze względu na ogólnodostępność tej formy finansowania i możliwości złożenia wniosku kredytowego w ciągu jednej wizyty w placówce bankowej lub bezpośrednio u eksperta kredytowego. Długoterminowe formy finansowania są skierowane do osób, które chcą nabyć nieruchomość mieszkalną i mają odpowiednio wysoką zdolność kredytową.

Warto jednak zaznaczyć, że przez 20 lub 30 lat spłaty kredytu hipotecznego mogą zdarzyć się różne sytuacje w życiu człowieka, np. utrata pracy. Co zrobić w takiej sytuacji? Otóż w przypadku zwolnienia z miejsca zatrudnienia (nie z winy pracownika) będzie obowiązywać aktywna polisa od utraty pracy, która jest obowiązkowa w przypadku kredytów hipotecznych.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli zmiana pracy w trakcie trwania umowy kredytowej miała miejsce wskutek przemyślanego działania kredytobiorcy. Co trzeba wiedzieć, jeśli chodzi o zmianę pracy a kredyt hipoteczny? Dopóki Twoja zdolność kredytowa jest odpowiednio wysoka, a nowa praca daje Ci stabilne źródło dochodu - wszystko będzie w porządku.

Zmiana pracy a spłata kredytu hipotecznego - czy to możliwe?

Nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych ani umownych odnośnie do tego, aby zmienić pracę w trakcie trwania umowy kredytowej. Warto wiedzieć, że okres zatrudnienia ma znaczenie tylko wtedy, kiedy planujesz składać nowy wniosek o kredyt hipoteczny. Wtedy banki komercyjne mogą wymagać ciągłości zatrudnienia przez okres co najmniej 3, 6 czy nawet 12 miesięcy.

Zmiana miejsca pracy po podpisanej umowie kredytowej nie wymaga zgłoszenia tego faktu do banku. Oczywiście możesz to zrobić, szczególnie jeśli kredytodawca wymaga takiej informacji zgodnie z podpisaną umową. W większości przypadków zmiana miejsca zatrudnienia nie ma znaczenia dla banku, o ile zobowiązanie jest spłacane terminowo.

Warto pamiętać, że warunkiem przyznania kredytu hipotecznego jest stabilna sytuacja finansowa i dobra zdolność kredytowa. W przeciwnym razie kredytodawca może odrzucić wniosek złożony przez potencjalnego klienta. Problem pojawia się wtedy, kiedy zmienisz pracę w czasie pomiędzy złożeniem wniosku o przyznanie kredytu hipotecznego a podpisaniem finalnej umowy i wypłacie środków.

O takich zmianach trzeba bezzwłocznie poinformować bank, który zajmuje się procesowaniem wniosku kredytowego. Dlaczego? Otóż determinują to przepisy, a dokładnie Art. 287 Kodeksu karnego, który mówi o odpowiedzialności karnej za brak poinformowania banku o okolicznościach, które mogłyby mieć wpływ na wstrzymanie lub ograniczenie wysokości udzielonego kredytu.

Kredyt a zmiana pracy - jakie są skutki nieprzemyślanych decyzji?

Niestety wielu kredytobiorców nie bierze pod uwagę ryzyka związanego z utratą płynności finansowej i pojawieniem się problemów z terminową spłatą zobowiązania. W przypadku utraty pracy często działa ubezpieczenie kredytu, natomiast po zmianie zatrudnienia na własną rękę z problemami finansowymi trzeba radzić sobie samodzielnie.

Konsekwencją nieprzemyślanej zmiany pracy i utraty stabilności dochodów może być brak terminowych wpłat na poczet miesięcznych rat, a to może skutkować nawet wypowiedzeniem umowy kredytowej. Choć do takich sytuacji dochodzi niezmiernie rzadko, to jednak zawsze istnieje pewne ryzyko, że bank podejmie takie działania.

Zanim dojdzie do naprawdę sporych problemów finansowych i bank rozpocznie czynności windykacyjne, koniecznie skontaktuj się z ekspertem Finaum. Wypełnij formularz, opisz swój problem i poczekaj na kontakt. Wspólnie dopasujemy rozwiązania, które pomogą Ci wyjść z opresji finansowej.

Zmiana pracy w trakcie spłaty kredytu hipotecznego

Zastanawiasz się, czy w przypadku aktywnej spłaty kredytu hipotecznego nie jest niczym nadzwyczajnym. Wielu kredytobiorców decyduje się na zmianę zakładu pracy, chociażby ze względu na chęć poprawy swojej sytuacji finansowej. Wypowiedzenie umowy u obecnego pracodawcy i podpisanie nowej w innym miejscu nie wymaga zgłoszenia tego faktu do banku, choć warto to zrobić.

Dlaczego? Otóż zgłoszenie zmiany sytuacji dochodowej i życiowej to dla banku informacja, że być może potrzebne będą dodatkowe produkty finansowe i wsparcie w zakresie spłaty zobowiązania. Czasem lepiej zabezpieczyć się w ten sposób informując bank o zmianie pracy, niż w przyszłości żałować i popaść w nadmierne zadłużenie.

Zmiana pracy przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny - czy to dobry pomysł?

Zmiana miejsca zatrudnienia tuż przed rozpoczęciem procedury ubiegania się o kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy to naprawdę zły pomysł. Banki komercyjne w Polsce wymagają przedstawienia nie tylko zaświadczenia o dochodach, ale także informacji na temat czasu trwania zatrudnienia u danego pracodawcy. Średni wymagany czas trwania zatrudnienia dla konkretnych umów z pracodawcami przedstawiamy poniżej:

 • Umowa o pracę na czas określony - od 3 do 6 miesięcy i powinna obowiązywać co najmniej 6 lub 12 miesięcy w przyszłość,
 • umowa o pracę na czas nieokreślony - najczęściej 3 miesiące minimalnego okresu zatrudnienia,
 • umowa zlecenie/o dzieło - średnio 6 lub 12 miesięcy oraz minimum pół roku obowiązywania na przyszłość,
 • własna działalność gospodarcza - nawet do 24 miesięcy.

To tylko orientacyjne wymogi, które mogą różnić się pomiędzy poszczególnym instytucjami finansowymi w Polsce. Jak widzisz, zmiana pracy wpływa mocno na to, jak bank będzie postrzegać Twoją wiarygodność. Nowa praca tuż przed etapem ubiegania się o jakikolwiek kredytu bankowy to spore ryzyko, że bank odrzuci złożony wniosek. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak poczekać aż umowa z pracodawcą będzie spełniać wymogi banku i dopiero wtedy złożyć wniosek kredytowy.

Jak widzisz, staż pracy, a dokładniej minimalny okres zatrudnienia ma ogromny wpływ na to, jak bank będzie postrzegać złożony wniosek kredytowy. Przy kredycie hipotecznym minimalny staż pracy to podstawa do oceny wiarygodności klienta, a także możliwości udzielenia finansowania. Co więcej, jeśli masz umowę na okres próbny - niestety nie dostaniesz kredytu w banku.

Kredyt hipoteczny a zmiana pracy - najważniejsze informacje w pigułce

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję i zdecydujesz się na zmianę miejsca zatrudnienia przed lub w trakcie trwania umowy kredytowej, weź wszystkie za i przeciw każdemu z dostępnych rozwiązań. Pamiętaj, że nie musisz informować banku o zmianie pracy w trakcie trwania umowy kredytowej - to konieczne tylko wtedy, kiedy złożyłeś już wniosek kredytowy i czekasz na wydanie decyzji o przyznaniu finansowania.

Kilka atutów wynikających ze zmiany miejsca zatrudnienia to:

 • poprawa Twojej zdolności kredytowej w perspektywie czasu,
 • wyższe dochody w nowym miejscu pracy,
 • szansa na rozwój zawodowy,
 • lepsze warunki pracy.

Nowa praca to najczęściej szansa na wyższe dochody, a przy kredycie hipotecznym to kluczowe. Dzięki temu zmniejszysz obciążenie gospodarstwa domowego ratą kredytu, a nadwyżkę pieniędzy zawsze możesz przeznaczyć na nadpłatę kredytu hipotecznego

Oczywiście zmiana pracy w okresie kredytowania niesie ze sobą też pewne ryzyko. Kilka wad, o których warto wspomnieć to:

 • w pierwszych miesiącach od zmiany pracy praktycznie zerowa możliwość zaciągnięcia nowego kredytu,
 • ryzyko, że praca w nowym miejscu będzie niestabilna,
 • często konieczność podpisania umowy na okres próbny,
 • większe ryzyko utraty pracy - im krótszy staż w firmie, tym szybciej pracownik może zostać zwolniony,
 • ryzyko zmienności dochodów, np. przez premie okresowe lub za wyniki w nowej pracy.

Jeśli planujesz starać się o kredyt hipoteczny i pracujesz na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, pod żadnym pozorem nie zmieniaj miejsca zatrudnienia. W ten sposób stracisz szanse na kredyt, a w przypadku zmiany pracy przed podpisaniem umowy kredytowej cała procedura może odwlec się nawet o kilka miesięcy.

Zapamiętaj, że stabilność zatrudnienia oraz stałe wpływy na rachunek bankowy to podstawa dla banku, aby przyznać finansowanie we wnioskowanej kwocie. To także komfort psychiczny dla kredytobiorców, chociażby przez wzgląd na brak problemów z terminową spłatą zadłużenia.

Czy dostanę kredyt hipoteczny, jeśli dopiero zmieniłem pracę?

Niestety nie. Banki wymagają ciągłości zatrudnienia u jednego pracodawcy oraz stałej umowy. Aby sprawdzić warunki przyznania kredytu gotówkowego, hipotecznego lub konsolidacyjnego, skontaktuj się z bankiem, do którego chcesz składać wniosek kredytowy.

Czy mogę przejść na własną działalność w trakcie spłaty kredytu hipotecznego?

Nie ma żadnych przeciwwskazań co do tego, aby przejść na własną działalność gospodarczą w trakcie trwania umowy kredytowej. Warto jednak pamiętać, że warunki finansowania wciąż pozostaną bez zmian, a Ty jako kredytobiorca będziesz zobowiązany do terminowej spłaty miesięcznych rat.

Czy zmiana pracy wymaga aktualizacji umowy kredytowej?

Po zmianie miejsca zatrudnienia nie ma konieczności aktualizowania danych w umowie kredytowej. Warunki spłaty pozostają bez zmian. Bank nie będzie wymagać wyjaśnień odnośnie do zmiany miejsca zatrudnienia, o ile nie pojawią się żadne problemy ze spłatą zadłużenia.

Czy bank może wypowiedzieć umowę kredytu po zmianie pracy?

Instytucja finansowa nie ma prawa wypowiedzieć umowy, o ile nie pojawiły się do tego żadne przesłanki. Jeśli kredytobiorca terminowo spłaca kredyt i wywiązuje się ze wszystkich warunków wynikających z umowy: zmiana pracy w trakcie spłaty zobowiązania nie będzie nieść ze sobą żadnych konsekwencji, a już na pewno nie wypowiedzenia umowy kredytowej przez bank.

Zmieniłem pracę i mam kredyt hipoteczny - czy mogę negocjować dotychczasowe warunki?

Jeśli sytuacja dochodowa gospodarstwa domowego zmieniła się na lepsze lub gorsze, zawsze istnieje możliwość negocjacji warunków finansowania w banku. Aby to zrobić, warto skontaktować się z przedstawicielem danej instytucji i omówić dostępne opcje.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
Kim jest dłużnik wekslowy?

Dłużnik wekslowy to osoba, która zdecydowała się na złożenie podpisu na wekslu oraz jest za niego w 100% odpowiedzialna i zobowiązana do ewentualnego uregulowania zadłużenia. Mianem dłużnika wekslowego nazywamy też: remitenta, trasanta, indosanta, awalistę oraz wyręczyciela. Szczegółowe wyjaśnienia tych pojęć znajdziesz w dalszej części tego artykułu. Dłużników wekslowych dzielimy na wtórnych oraz głównych. Zgodnie z […]

Czytaj wpis
Koszty komornicze - co to za opłaty?

Wszystkie czynności realizowane przez komornika są odpłatne. Niestety odzyskiwanie należności (nawet tych niewielkich) zawsze wiąże się z naliczeniem kosztów komorniczych. Te są uzależnione od wartości odzyskanych środków na poczet spłaty wierzytelności. Postępowanie egzekucyjne to czynności, które polegają na odzyskaniu zaległych wierzytelności, które nie zostały dotychczas spłacone przez dłużnika. Nawet niewielkie kwoty zadłużenia mogą generować koszty […]

Czytaj wpis
Giełda długów i wierzytelności

Jest wiele metod, które pozwalają na odzyskanie pieniędzy od dłużników. Często wybieranym rozwiązaniem jest giełda wierzytelności, z której może skorzystać praktycznie każdy - zarówno bank, firma pożyczkowa, pożyczkodawca niezwiązany z instytucjami finansowymi, a także podmioty gospodarcze. A zatem czym jest giełda długów? To serwis online, gdzie można dokonać transakcji kupna-sprzedaży wierzytelności. W praktyce jest to […]

Czytaj wpis
Zwolnienie z PCC

Ministerstwo Finansów w Polsce wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych nabywców nieruchomości mieszkalnych, postanowiło nieco znowelizować przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych z rynku wtórnego. To danina, która wynosi aktualnie 2% wartości nabywanej nieruchomości. W przypadku obiektów o znacznej wartości okazuje się, że podatek od czynności cywilnoprawnych pochłania znaczną część budżetu przeznaczonego na zakup domu lub mieszkania. […]

Czytaj wpis
Dziedziczenie długów - jak uniknąć odpowiedzialności?

W Polsce obowiązują przepisy Prawa spadkowego, które zmieniają się wraz z wprowadzanymi nowelizacjami ustaw. Niemniej jednak to podstawowy dokument prawny, który wyjaśnia zasady dziedziczenia długów, a także majątku po osobach zmarłych. Prawo spadkowe jest po prostu zbiorem informacji i przepisów regulujących wszystkie kwestie związane z dziedziczeniem - nieruchomości, pieniędzy, a nawet długów spadkowych. Na pewno […]

Czytaj wpis
Auto na raty - czy warto?

Kupując nowy samochód, najczęściej wiąże się to z wydatkiem sumy wynoszącej co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na tak duży wydatek. Z tego względu na rynku pojawiły się oferty leasingów konsumenckich, które umożliwiają zakup auta na raty. Umowa finansowa nowego lub używanego samochodu ma podobne warunki jak standardowy kredyt gotówkowy, […]

Czytaj wpis
Pożyczka w domu klienta

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób po prostu nie ma czasu na to, aby osobiście dopełnić formalności związanych z kredytem w banku. To samo tyczy się zobowiązań pozabankowych. Są też inne sytuacje, w których pożyczka bez wychodzenia z domu jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie chcesz, aby ktokolwiek z rodziny zobaczył, że zaciągnąłeś nowe zobowiązanie lub […]

Czytaj wpis
Jak działa kredyt oddłużeniowy?

Kredytobiorcy z problemami związanymi ze spłatą aktualnych zobowiązań finansowych poszukują jak najkorzystniejszych opcji, aby wyjść z trudnej sytuacji życiowej. Kiedy rata kredytu okazuje się zbyt wysoka, wiele osób podejmuje pochopne decyzje i zaciąga kolejne zobowiązania pozabankowe i bankowe. To rzutuje nie tylko negatywnie na wysokość ewentualnej zdolności kredytowej, ale także może z czasem generować problemy […]

Czytaj wpis
Czym jest wskaźnik LTV?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania na kredyt hipoteczny, musisz dokładnie przeanalizować sytuację na rynku finansowym i ustalić maksymalną wartość nieruchomości, na którą możesz sobie pozwolić. Instytucje finansowe podczas weryfikacji wniosków sprawdzają wiele kryteriów, które rzutują na Twoje szanse uzyskania pozytywnej decyzji o przyznaniu finansowania. Kluczowym czynnikiem w trakcie ubiegania się o kredyt mieszkaniowy jest […]

Czytaj wpis
Podatek PCC, czyli podatek od kupna mieszkania

Koszty związane z nabyciem nieruchomości to nie tylko kwota zakupu mieszkania, ale także wszystkie koszty dodatkowe oraz kredytowe, które musisz ponieść jako potencjalny nabywca. Decydując się na kredyt hipoteczny w celu nabycia nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego już wtedy narażasz się na dość wysokie koszty - przede wszystkim odsetki do zapłaty na rzecz banku. […]

Czytaj wpis
Czym jest harmonogram spłaty kredytu?

Każdy kredyt bankowy i pożyczka pozabankowa ma z góry ustalone warunki spłaty zobowiązania. Każda instytucja finansowa w Polsce ustala warunki i terminy spłaty indywidualnie, tak, aby dopasować wysokość miesięcznych rat i terminy płatności do potrzeb klienta. Musisz zatem wiedzieć, że harmonogram spłaty kredytu obowiązuje w przypadku kredytów: gotówkowych, hipotecznych, konsolidacyjnych, ratalnych, firmowych, a nawet dla […]

Czytaj wpis
1 2 3 7

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL