Co zawiera raport BIK?

Podsumowanie artykułu

Weryfikacja swoich możliwości finansowych to nie tylko analiza zdolności kredytowej. Warto też sprawdzić raporty BIK, które zawierają szereg kluczowych informacji o wiarygodności konsumenta, a także historii spłat zobowiązań bankowych i pozabankowych. Pobierając raport BIK, możesz samodzielnie ocenić, czy w oczach instytucji finansowej będziesz wiarygodnym klientem, z którym warto nawiązać współpracę. Pełny dokument zawierający historię kredytową może mieć nawet kilkanaście stron.

Rejestr Biura Informacji Kredytowej to zbiór informacji o kredytobiorcach. Z raportu korzystają najczęściej analitycy banków i firm, które udzielają pożyczek pozabankowych. Informacje zawarte w rejestrach to przydatne dane, które umożliwiają ocenę rzetelności i wiarygodności przyszłego kredytobiorcy. Po złożeniu wniosku o kredyt lub pożyczkę prawdopodobnie zostaniesz prześwietlony odnośnie do tego, czy kredyty są spłacane w terminie, jaką wysokość zobowiązań zaciągnąłeś do tej pory oraz jaka jest Twoja ocena punktowa.

Raport z BIK możesz też pobrać samodzielnie - za darmo lub w ramach wykupionego pakietu wraz z alertami BIK. To powiadomienia, które informują o nowych wpisach w rejestrze, a także sytuacjach, w których na koncie klienta pojawiają się nowe zobowiązania bankowe lub pozabankowe. Wiedząc już, czym jest BIK i jak pobrać raport, możesz przystąpić do weryfikacji dokumentu. 

Czym jest raport BIK?

Planujesz kredyt hipoteczny, gotówkowy, a może konsolidacyjny? W każdym z tych przypadków warto zweryfikować dane przekazywane do Biura Informacji Kredytowej. Można powiedzieć, że pojedynczy raport BIK za darmo (a także ten z płatnej subskrypcji) to dokument, który zawiera podsumowanie historii kredytowej oraz innych zobowiązań finansowych. To dotyczy każdej osoby pełnoletniej, która zdecydowała się na zaciągnięcie jakiegokolwiek finansowania: bankowego lub pozabankowego.

Informacje zawarte w Twojej historii kredytowej, czyli inaczej dane zgromadzone w BIK to:

  1. Wskaźnik Twojej sytuacji płatniczej. To podstawowy element, który wskazuje na opóźnienia w płatnościach. Jeśli ikonka w raporcie wyświetla się na zielono, nie musisz obawiać się o swoją wiarygodność wobec banków.
  2. Szczegółowa historia kredytowa: pełne informacje o aktualnych i zamkniętych zobowiązaniach. W rejestrze znajdują się także dane z bazy BIG InfoMonitor.
  3. Informacje o wakacjach kredytowych. To dotyczy zarówno rządowej pomocy dla kredytobiorców, jak i opcji wsparcia proponowanej bezpośrednio przez kredytodawców.
  4. Scoring, czyli ocena punktowa. To element, który powinien być utrzymany na poziomie nie niższym niż 70 pkt. Dzięki temu banki są skłonne do przyznania, np. kredytu gotówkowego. W przypadku zobowiązań hipotecznych scoring ma drugorzędne znaczenie - liczy się brak opóźnień w spłacie zobowiązań.

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz wykorzystać zamówiony raport BIK? To dobry sposób, aby przedstawić się innym osobom i firmom jako wiarygodny klient. Pamiętaj, że dane przekazywane do rejestrów są ogólnodostępne dla wszystkich instytucji finansowych. To oznacza, że nie musisz logować się do portalu BIK i pobierać swojej historii kredytowej do wglądu pożyczko- lub kredytodawcy.

Weryfikacja, co zawiera raport BIK - krok po kroku

Chcesz sprawdzić raport BIK za darmo? Możesz to zrobić, choć bez podstawowej znajomości tego dokumentu prawdopodobnie nie zrozumiesz zawartych w nim informacji. Dane w raporcie, który warto pobrać, chociażby raz na rok, szczególnie jeśli chcesz zaciągnąć nowy kredyt lub pożyczkę to:

  1. Sekcja pierwsza: Podstawowy wskaźnik BIK - to ogólna ocena wiarygodności klienta. Zielony sygnał oznacza, że jesteś rzetelnym kredytobiorcą. To pierwsza dobra informacja, którą znajdziesz na pierwszej stronie dokumentu.
  2. Sekcja druga: Scoring - ocena punktowa jest niedostępna w przypadku osób, które nie zaciągnęły do tej pory żadnego zobowiązania finansowego. Pamiętaj, że brak scoringu jest lepszy niż niska ocena Biura Informacji Kredytowej. Punktacja liczona jest od poziomu 0 do 100.
  3. Sekcja trzecia: Podsumowująca ogólną sytuację kredytobiorcy: znajdziesz tu informacje o liczbie wykonanych zapytań kredytowych, zapytań w BIK InfoMonitor, liczbie niespłaconych długów oraz uregulowanych płatnościach.
  4. Sekcja czwarta: To informacje szczegółowe o zobowiązaniach. Znajdziesz tu dane o aktywnych zobowiązaniach, zamkniętych kredytach oraz zapytaniach kredytowych wraz ze wskazaniem instytucji obsługującej.

Informacje zawarte w portalu BIK są dostępne dopiero po założeniu konta, czyli rejestracji użytkownika. Co więcej, jak nowy klient możesz sprawdzić BIK za darmo, ale tylko raz na 6 miesięcy. Zanim złożysz wniosek kredytowy, koniecznie przejrzyj bazy BIK. To dobry sposób, aby otrzymać informację zwrotną o swoich aktualnych zobowiązanych. Wszelkie problemy z nieterminową spłatą widniejące w rejestrze mogą rzutować na Twoje możliwości w pozyskiwaniu kolejnych kredytów i pożyczek.

Kto może pobrać raport BIK?

Raport BIK może pobrać każdy kredytobiorca w Polsce. Wystarczy, że masz ukończone co najmniej 18 lat i założysz nowe konto. Sprawdzać BIK możesz w ramach darmowego dostępu raz na pół roku lub po wykupieniu pakietu wraz z alertami. 1 raport dostępny online to koszt kilkudziesięciu złotych.

Jak zamówić darmowy raport BIK?

Zamówienie darmowego raportu danych przekazywanych do BIK zajmuje najczęściej ok. 30 dni, licząc z czasem procesowania wniosku przez tę instytucję. Aby zamówić dokument, musisz: mieć konto na stronie bik.pl, zalogować się na swoje konto, wysłać wiadomość z prośbą o dostarczenie kopii danych i poczekać na wiadomość o przygotowaniu raportu.

Kiedy warto sprawdzić BIK?

Dane zawarte w raporcie Biura Informacji Kredytowej warto sprawdzić zawsze wtedy, kiedy chcesz upewnić się, że proces wnioskowania o nowe zobowiązania finansowe nie będzie wielkim rozczarowaniem. W razie występowania negatywnych wpisów o opóźnieniach banki mogą odmówić Ci współpracy. Nawet jeśli ubiegasz się o kredyt bez zdolności: Twoja historia w rejestrach BIK zawsze zostanie prześwietlona.

Co zrobić, kiedy raport BIK wskazuje słaby scoring?

W sytuacji, kiedy dane w BIK wskazują na niski scoring, np. w przedziale od 20 do 50 punktów, powinieneś podjąć odpowiednie kroki w celu odbudowy swojej wiarygodności. W tym celu możesz złożyć dyspozycję wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych do instytucji, wobec których zobowiązania zostały już zamknięte. Dobrym pomysłem jest także spłata aktualnych zobowiązań. Dzięki temu ocena punktowa może wzrosnąć nawet o kilkanaście punktów.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Umowa kredytu hipotecznego - na co zwrócić uwagę?

Podpisanie umowy kredytowej jest obligatoryjne w przypadku każdego nowego zobowiązania finansowego: zarówno kredytu gotówkowego, hipotecznego, konsolidacyjnego, jak i pożyczki ratalnej. To rodzaj umowy, która dotyczy banku/firmy pożyczkowej oraz osoby ubiegającej się o wsparcie finansowe. Przed podpisaniem umowy kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów: Umowa kredytowa dzieli się na dwie części. Pierwsza to OWU, […]

Czytaj wpis
Jak oszczędzać pieniądze bez wyrzeczeń?

Chcesz mieć na tyle wysokie oszczędności, żeby nie martwić się utrzymaniem swojej rodziny? Dodatkowe pieniądze na rachunku bankowym to świetna poduszka finansowa, która jest gwarancją spłaty zobowiązań wobec banków, firm pożyczkowych i usługodawców w razie problemów gospodarstwa domowego. Chcesz dowiedzieć się jak odkładać pieniądze, aby osiągnąć zamierzone cele? W tym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby na […]

Czytaj wpis
Ubezpieczenie kredytu

Polisa ubezpieczenia kredytu to umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. W razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji np. utrata pracy, nagła choroba lub śmierć jednego z kredytobiorców można popaść w spore kłopoty finansowe. Głównie z tego powodu warto mieć aktywne ubezpieczenie spłaty kredytu. W ten sposób można skorzystać z […]

Czytaj wpis
Krajowy Rejestr Długów - co to jest?

KRD to inaczej Biuro Informacji Gospodarczej. Instytucja powstała po to, aby nadzorować konsumentów oraz przedsiębiorców w kwestii terminowej spłaty zobowiązań finansowych. Krajowy Rejestr Długów powstał w 2003 roku. Od tamtego czasu wprowadzono ustawę, która określa sposób udostępniania danych gospodarczych. Baza BIG Infomonitor powstała w celu zbierania informacji o przedsiębiorcach oraz konsumentach prywatnych. Jeśli ktokolwiek dopuści […]

Czytaj wpis
Kalkulator kredytu hipotecznego

Internetowy kalkulator rat kredytu hipotecznego jest najczęściej darmowym oprogramowaniem dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej. Każdy, kto planuje złożyć wniosek kredytowy, może skorzystać z kalkulatora i poznać całkowity koszt kredytu wraz z innymi kluczowymi składowymi. Kalkulator kredytowy ułatwia obliczenie miesięcznego kosztu kredytu hipotecznego. To szansa na szybką ocenę swoich możliwości finansowych i zestawienie kosztów z dochodami […]

Czytaj wpis
Na czym polega upadłość konsumencka?

O pojęciu upadłości konsumenckiej słyszał na pewno każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej i miał problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. To dotyczy zarówno firm, które zbankrutowały, jak i osób fizycznych. Zgodnie z definicją upadłość konsumencka odnosi się do niewypłacalności osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Ustawa o upadłości konsumenckiej wskazuje, że to częściowe […]

Czytaj wpis
Czym jest lokata bankowa?

Mianem lokaty bankowej nazywamy produkt finansowy, który służy do deponowania wolnych środków, czyli oszczędności. Taki depozyt bankowy zakłada się w ramach podpisania umowy z wybraną instytucją finansową. Za aktywną lokatę uznaje się taki rachunek, na który została wpłacona ustalona kwota. Warto dodać, że w większości przypadków lokaty uniemożliwiają swobodne korzystanie z wpłaconego kapitału - musisz […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Kredyty mieszkaniowe to jedne z najbardziej skomplikowanych form finansowania dostępnych na polskim rynku. Dlaczego? Otóż wniosek o kredyt w tej formie wymaga dołączenia wielu dokumentów, których objętość jest uzależniona od indywidualnej sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Bank, który zdecyduje się udzielić Ci kredytu hipotecznego, prawdopodobnie zaproponuje takie warunki, aby kwota kredytu nie przekraczała Twoich możliwości finansowych. Planujesz […]

Czytaj wpis
Odsetki od zaległości podatkowych

Najszybszą drogą do oceny wysokości zadłużenia wobec organu podatkowego jest wykorzystanie kalkulatora odsetek podatkowych. To narzędzie dostępne na rządowych stronach, które pozwala na szybkie wyliczenie kwoty zaległości na podstawie kilku parametrów: kwota zobowiązania, termin płatności, termin uregulowania zadłużenia. Co więcej, stawka odsetek będzie uzależniona od tego, czy są to odsetki za zwłokę, czy opłata prolongacyjna. […]

Czytaj wpis
Refinansowanie kredytu i pożyczki w praktyce

Niektóre zobowiązania bankowe i pozabankowe można bez problemu przenieść do innej instytucji, bez dodatkowych kosztów. To opłacalne przedsięwzięcie, o ile wiesz, jak wybrać najlepszą propozycję finansowania dla siebie. Kredyt konsolidacyjny to najpopularniejsza odmiana zobowiązania pozwalającego na refinansowanie kredytów i pożyczek. Jeśli chcesz otrzymać korzystniejszy harmonogram spłaty lub zmniejszyć całkowity koszt kredytu, koniecznie pomyśl o opcji […]

Czytaj wpis
Oddłużanie chwilówek - pomoc dla zadłużonych

Pożyczki pozabankowe są obecnie ogólnodostępne, co powoduje, że coraz więcej osób popada w spiralę zadłużenia. Krótki okres spłaty chwilówki, brak stabilnego źródła dochodu oraz problemy zdrowotne to główne czynniki, które powodują, że zaciągnięcie jakiegokolwiek zobowiązania może doprowadzić do wszczęcia procesu windykacyjnego, a nawet upadłości konsumenckiej. Chcesz dowiedzieć się, co zrobić w sytuacji, kiedy wierzyciel ubiega […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie lokat bankowych - ranking

Oprocentowanie lokat w bankach komercyjnych zawsze jest przedstawiane jako wartość procentowa zysku w skali roku. Jeśli chodzi o stawkę oprocentowania takich produktów bankowych, warto dodać, że wskaźnik jest taki sam dla stałych i nowych klientów. W przypadku lokat na nowe środki proponowanych przez banki oprocentowanie wciąż pozostaje na dość niskim poziomie. Najlepsze lokaty bankowe oferują […]

Czytaj wpis
1 2 3 5

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL