Co zawiera raport BIK?

Podsumowanie artykułu

Weryfikacja swoich możliwości finansowych to nie tylko analiza zdolności kredytowej. Warto też sprawdzić raporty BIK, które zawierają szereg kluczowych informacji o wiarygodności konsumenta, a także historii spłat zobowiązań bankowych i pozabankowych. Pobierając raport BIK, możesz samodzielnie ocenić, czy w oczach instytucji finansowej będziesz wiarygodnym klientem, z którym warto nawiązać współpracę. Pełny dokument zawierający historię kredytową może mieć nawet kilkanaście stron.

Rejestr Biura Informacji Kredytowej to zbiór informacji o kredytobiorcach. Z raportu korzystają najczęściej analitycy banków i firm, które udzielają pożyczek pozabankowych. Informacje zawarte w rejestrach to przydatne dane, które umożliwiają ocenę rzetelności i wiarygodności przyszłego kredytobiorcy. Po złożeniu wniosku o kredyt lub pożyczkę prawdopodobnie zostaniesz prześwietlony odnośnie do tego, czy kredyty są spłacane w terminie, jaką wysokość zobowiązań zaciągnąłeś do tej pory oraz jaka jest Twoja ocena punktowa.

Raport z BIK możesz też pobrać samodzielnie - za darmo lub w ramach wykupionego pakietu wraz z alertami BIK. To powiadomienia, które informują o nowych wpisach w rejestrze, a także sytuacjach, w których na koncie klienta pojawiają się nowe zobowiązania bankowe lub pozabankowe. Wiedząc już, czym jest BIK i jak pobrać raport, możesz przystąpić do weryfikacji dokumentu. 

Czym jest raport BIK?

Planujesz kredyt hipoteczny, gotówkowy, a może konsolidacyjny? W każdym z tych przypadków warto zweryfikować dane przekazywane do Biura Informacji Kredytowej. Można powiedzieć, że pojedynczy raport BIK za darmo (a także ten z płatnej subskrypcji) to dokument, który zawiera podsumowanie historii kredytowej oraz innych zobowiązań finansowych. To dotyczy każdej osoby pełnoletniej, która zdecydowała się na zaciągnięcie jakiegokolwiek finansowania: bankowego lub pozabankowego.

Informacje zawarte w Twojej historii kredytowej, czyli inaczej dane zgromadzone w BIK to:

  1. Wskaźnik Twojej sytuacji płatniczej. To podstawowy element, który wskazuje na opóźnienia w płatnościach. Jeśli ikonka w raporcie wyświetla się na zielono, nie musisz obawiać się o swoją wiarygodność wobec banków.
  2. Szczegółowa historia kredytowa: pełne informacje o aktualnych i zamkniętych zobowiązaniach. W rejestrze znajdują się także dane z bazy BIG InfoMonitor.
  3. Informacje o wakacjach kredytowych. To dotyczy zarówno rządowej pomocy dla kredytobiorców, jak i opcji wsparcia proponowanej bezpośrednio przez kredytodawców.
  4. Scoring, czyli ocena punktowa. To element, który powinien być utrzymany na poziomie nie niższym niż 70 pkt. Dzięki temu banki są skłonne do przyznania, np. kredytu gotówkowego. W przypadku zobowiązań hipotecznych scoring ma drugorzędne znaczenie - liczy się brak opóźnień w spłacie zobowiązań.

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz wykorzystać zamówiony raport BIK? To dobry sposób, aby przedstawić się innym osobom i firmom jako wiarygodny klient. Pamiętaj, że dane przekazywane do rejestrów są ogólnodostępne dla wszystkich instytucji finansowych. To oznacza, że nie musisz logować się do portalu BIK i pobierać swojej historii kredytowej do wglądu pożyczko- lub kredytodawcy.

Weryfikacja, co zawiera raport BIK - krok po kroku

Chcesz sprawdzić raport BIK za darmo? Możesz to zrobić, choć bez podstawowej znajomości tego dokumentu prawdopodobnie nie zrozumiesz zawartych w nim informacji. Dane w raporcie, który warto pobrać, chociażby raz na rok, szczególnie jeśli chcesz zaciągnąć nowy kredyt lub pożyczkę to:

  1. Sekcja pierwsza: Podstawowy wskaźnik BIK - to ogólna ocena wiarygodności klienta. Zielony sygnał oznacza, że jesteś rzetelnym kredytobiorcą. To pierwsza dobra informacja, którą znajdziesz na pierwszej stronie dokumentu.
  2. Sekcja druga: Scoring - ocena punktowa jest niedostępna w przypadku osób, które nie zaciągnęły do tej pory żadnego zobowiązania finansowego. Pamiętaj, że brak scoringu jest lepszy niż niska ocena Biura Informacji Kredytowej. Punktacja liczona jest od poziomu 0 do 100.
  3. Sekcja trzecia: Podsumowująca ogólną sytuację kredytobiorcy: znajdziesz tu informacje o liczbie wykonanych zapytań kredytowych, zapytań w BIK InfoMonitor, liczbie niespłaconych długów oraz uregulowanych płatnościach.
  4. Sekcja czwarta: To informacje szczegółowe o zobowiązaniach. Znajdziesz tu dane o aktywnych zobowiązaniach, zamkniętych kredytach oraz zapytaniach kredytowych wraz ze wskazaniem instytucji obsługującej.

Informacje zawarte w portalu BIK są dostępne dopiero po założeniu konta, czyli rejestracji użytkownika. Co więcej, jak nowy klient możesz sprawdzić BIK za darmo, ale tylko raz na 6 miesięcy. Zanim złożysz wniosek kredytowy, koniecznie przejrzyj bazy BIK. To dobry sposób, aby otrzymać informację zwrotną o swoich aktualnych zobowiązanych. Wszelkie problemy z nieterminową spłatą widniejące w rejestrze mogą rzutować na Twoje możliwości w pozyskiwaniu kolejnych kredytów i pożyczek.

Kto może pobrać raport BIK?

Raport BIK może pobrać każdy kredytobiorca w Polsce. Wystarczy, że masz ukończone co najmniej 18 lat i założysz nowe konto. Sprawdzać BIK możesz w ramach darmowego dostępu raz na pół roku lub po wykupieniu pakietu wraz z alertami. 1 raport dostępny online to koszt kilkudziesięciu złotych.

Jak zamówić darmowy raport BIK?

Zamówienie darmowego raportu danych przekazywanych do BIK zajmuje najczęściej ok. 30 dni, licząc z czasem procesowania wniosku przez tę instytucję. Aby zamówić dokument, musisz: mieć konto na stronie bik.pl, zalogować się na swoje konto, wysłać wiadomość z prośbą o dostarczenie kopii danych i poczekać na wiadomość o przygotowaniu raportu.

Kiedy warto sprawdzić BIK?

Dane zawarte w raporcie Biura Informacji Kredytowej warto sprawdzić zawsze wtedy, kiedy chcesz upewnić się, że proces wnioskowania o nowe zobowiązania finansowe nie będzie wielkim rozczarowaniem. W razie występowania negatywnych wpisów o opóźnieniach banki mogą odmówić Ci współpracy. Nawet jeśli ubiegasz się o kredyt bez zdolności: Twoja historia w rejestrach BIK zawsze zostanie prześwietlona.

Co zrobić, kiedy raport BIK wskazuje słaby scoring?

W sytuacji, kiedy dane w BIK wskazują na niski scoring, np. w przedziale od 20 do 50 punktów, powinieneś podjąć odpowiednie kroki w celu odbudowy swojej wiarygodności. W tym celu możesz złożyć dyspozycję wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych do instytucji, wobec których zobowiązania zostały już zamknięte. Dobrym pomysłem jest także spłata aktualnych zobowiązań. Dzięki temu ocena punktowa może wzrosnąć nawet o kilkanaście punktów.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości? W artykule przyjrzymy się sposobom […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL