Co zawiera raport BIK?

Podsumowanie artykułu

Weryfikacja swoich możliwości finansowych to nie tylko analiza zdolności kredytowej. Warto też sprawdzić raporty BIK, które zawierają szereg kluczowych informacji o wiarygodności konsumenta, a także historii spłat zobowiązań bankowych i pozabankowych. Pobierając raport BIK, możesz samodzielnie ocenić, czy w oczach instytucji finansowej będziesz wiarygodnym klientem, z którym warto nawiązać współpracę. Pełny dokument zawierający historię kredytową może mieć nawet kilkanaście stron.

Rejestr Biura Informacji Kredytowej to zbiór informacji o kredytobiorcach. Z raportu korzystają najczęściej analitycy banków i firm, które udzielają pożyczek pozabankowych. Informacje zawarte w rejestrach to przydatne dane, które umożliwiają ocenę rzetelności i wiarygodności przyszłego kredytobiorcy. Po złożeniu wniosku o kredyt lub pożyczkę prawdopodobnie zostaniesz prześwietlony odnośnie do tego, czy kredyty są spłacane w terminie, jaką wysokość zobowiązań zaciągnąłeś do tej pory oraz jaka jest Twoja ocena punktowa.

Raport z BIK możesz też pobrać samodzielnie - za darmo lub w ramach wykupionego pakietu wraz z alertami BIK. To powiadomienia, które informują o nowych wpisach w rejestrze, a także sytuacjach, w których na koncie klienta pojawiają się nowe zobowiązania bankowe lub pozabankowe. Wiedząc już, czym jest BIK i jak pobrać raport, możesz przystąpić do weryfikacji dokumentu. 

Czym jest raport BIK?

Planujesz kredyt hipoteczny, gotówkowy, a może konsolidacyjny? W każdym z tych przypadków warto zweryfikować dane przekazywane do Biura Informacji Kredytowej. Można powiedzieć, że pojedynczy raport BIK za darmo (a także ten z płatnej subskrypcji) to dokument, który zawiera podsumowanie historii kredytowej oraz innych zobowiązań finansowych. To dotyczy każdej osoby pełnoletniej, która zdecydowała się na zaciągnięcie jakiegokolwiek finansowania: bankowego lub pozabankowego.

Informacje zawarte w Twojej historii kredytowej, czyli inaczej dane zgromadzone w BIK to:

  1. Wskaźnik Twojej sytuacji płatniczej. To podstawowy element, który wskazuje na opóźnienia w płatnościach. Jeśli ikonka w raporcie wyświetla się na zielono, nie musisz obawiać się o swoją wiarygodność wobec banków.
  2. Szczegółowa historia kredytowa: pełne informacje o aktualnych i zamkniętych zobowiązaniach. W rejestrze znajdują się także dane z bazy BIG InfoMonitor.
  3. Informacje o wakacjach kredytowych. To dotyczy zarówno rządowej pomocy dla kredytobiorców, jak i opcji wsparcia proponowanej bezpośrednio przez kredytodawców.
  4. Scoring, czyli ocena punktowa. To element, który powinien być utrzymany na poziomie nie niższym niż 70 pkt. Dzięki temu banki są skłonne do przyznania, np. kredytu gotówkowego. W przypadku zobowiązań hipotecznych scoring ma drugorzędne znaczenie - liczy się brak opóźnień w spłacie zobowiązań.

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz wykorzystać zamówiony raport BIK? To dobry sposób, aby przedstawić się innym osobom i firmom jako wiarygodny klient. Pamiętaj, że dane przekazywane do rejestrów są ogólnodostępne dla wszystkich instytucji finansowych. To oznacza, że nie musisz logować się do portalu BIK i pobierać swojej historii kredytowej do wglądu pożyczko- lub kredytodawcy.

Weryfikacja, co zawiera raport BIK - krok po kroku

Chcesz sprawdzić raport BIK za darmo? Możesz to zrobić, choć bez podstawowej znajomości tego dokumentu prawdopodobnie nie zrozumiesz zawartych w nim informacji. Dane w raporcie, który warto pobrać, chociażby raz na rok, szczególnie jeśli chcesz zaciągnąć nowy kredyt lub pożyczkę to:

  1. Sekcja pierwsza: Podstawowy wskaźnik BIK - to ogólna ocena wiarygodności klienta. Zielony sygnał oznacza, że jesteś rzetelnym kredytobiorcą. To pierwsza dobra informacja, którą znajdziesz na pierwszej stronie dokumentu.
  2. Sekcja druga: Scoring - ocena punktowa jest niedostępna w przypadku osób, które nie zaciągnęły do tej pory żadnego zobowiązania finansowego. Pamiętaj, że brak scoringu jest lepszy niż niska ocena Biura Informacji Kredytowej. Punktacja liczona jest od poziomu 0 do 100.
  3. Sekcja trzecia: Podsumowująca ogólną sytuację kredytobiorcy: znajdziesz tu informacje o liczbie wykonanych zapytań kredytowych, zapytań w BIK InfoMonitor, liczbie niespłaconych długów oraz uregulowanych płatnościach.
  4. Sekcja czwarta: To informacje szczegółowe o zobowiązaniach. Znajdziesz tu dane o aktywnych zobowiązaniach, zamkniętych kredytach oraz zapytaniach kredytowych wraz ze wskazaniem instytucji obsługującej.

Informacje zawarte w portalu BIK są dostępne dopiero po założeniu konta, czyli rejestracji użytkownika. Co więcej, jak nowy klient możesz sprawdzić BIK za darmo, ale tylko raz na 6 miesięcy. Zanim złożysz wniosek kredytowy, koniecznie przejrzyj bazy BIK. To dobry sposób, aby otrzymać informację zwrotną o swoich aktualnych zobowiązanych. Wszelkie problemy z nieterminową spłatą widniejące w rejestrze mogą rzutować na Twoje możliwości w pozyskiwaniu kolejnych kredytów i pożyczek.

Kto może pobrać raport BIK?

Raport BIK może pobrać każdy kredytobiorca w Polsce. Wystarczy, że masz ukończone co najmniej 18 lat i założysz nowe konto. Sprawdzać BIK możesz w ramach darmowego dostępu raz na pół roku lub po wykupieniu pakietu wraz z alertami. 1 raport dostępny online to koszt kilkudziesięciu złotych.

Jak zamówić darmowy raport BIK?

Zamówienie darmowego raportu danych przekazywanych do BIK zajmuje najczęściej ok. 30 dni, licząc z czasem procesowania wniosku przez tę instytucję. Aby zamówić dokument, musisz: mieć konto na stronie bik.pl, zalogować się na swoje konto, wysłać wiadomość z prośbą o dostarczenie kopii danych i poczekać na wiadomość o przygotowaniu raportu.

Kiedy warto sprawdzić BIK?

Dane zawarte w raporcie Biura Informacji Kredytowej warto sprawdzić zawsze wtedy, kiedy chcesz upewnić się, że proces wnioskowania o nowe zobowiązania finansowe nie będzie wielkim rozczarowaniem. W razie występowania negatywnych wpisów o opóźnieniach banki mogą odmówić Ci współpracy. Nawet jeśli ubiegasz się o kredyt bez zdolności: Twoja historia w rejestrach BIK zawsze zostanie prześwietlona.

Co zrobić, kiedy raport BIK wskazuje słaby scoring?

W sytuacji, kiedy dane w BIK wskazują na niski scoring, np. w przedziale od 20 do 50 punktów, powinieneś podjąć odpowiednie kroki w celu odbudowy swojej wiarygodności. W tym celu możesz złożyć dyspozycję wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych do instytucji, wobec których zobowiązania zostały już zamknięte. Dobrym pomysłem jest także spłata aktualnych zobowiązań. Dzięki temu ocena punktowa może wzrosnąć nawet o kilkanaście punktów.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?

Jeszcze dwie dekady temu karta kredytowa, najlepiej złota lub platynowa, były symbolem statusu. Dzisiaj tego typu produktu dostępne są praktycznie dla wszystkich. Zamożne osoby mogą liczyć na wysokie limity sięgające miliona złotych i prestiżowe usługi concierge. Patrząc bardziej przyziemnie, karty kredytowe dostępne są dla szerokiego grona klientów banków. Co warto o nich wiedzieć? Karty kredytowe […]

Czytaj wpis
Na czym polega kredyt ratalny i co o nim warto wiedzieć? 

Nie za wszystkie zakupy trzeba płacić z bieżących środków lub z oszczędności. Zdarzają się też nieprzewidziane sytuacje, w których potrzebujesz większej sumy pieniędzy. Zepsuta lodówka, zgubiony laptop czy zalany telefon to przedmioty, bez których ciężko się obejść w dzisiejszych czasach. Jeśli brakuje Ci gotówki i potrzebujesz szybko nowego sprzętu, to z pomocą przychodzi kredyt ratalny. […]

Czytaj wpis
Kredyt na samochód używany – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Dane urzędowe pokazują, że w 2020 roku tylko 14% zarejestrowanych pojazdów stanowiły nowe auta. Większość Polaków kupuje używane pojazdy. Dlaczego wybieramy auta z drugiej ręki? Jest wiele powodów, a głównym z nich jest cena. Samochody używane są tańsze od nowych odpowiedników i część właścicieli nie chce inwestować w coś, co szybko traci na wartości. Ceny […]

Czytaj wpis
Pożyczka na dowód osobisty bez zaświadczeń o dochodach

Zdarza się, że szybko potrzebujesz gotówki. Czasami bank, z którym współpracujesz, jest skory pożyczyć Ci pieniądze bez większych formalności. Jednak bywa i tak, że potrzebne są dodatkowe dokumenty, jak np. zaświadczenie o dochodach. Przeważnie trzeba na nie zaczekać, a ponadto bank lubi zweryfikować jego wiarygodność w miejscu Twojej pracy, co trwa. Jeśli nie masz czasu […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL