Co zawiera raport BIK?

Podsumowanie artykułu

Weryfikacja swoich możliwości finansowych to nie tylko analiza zdolności kredytowej. Warto też sprawdzić raporty BIK, które zawierają szereg kluczowych informacji o wiarygodności konsumenta, a także historii spłat zobowiązań bankowych i pozabankowych. Pobierając raport BIK, możesz samodzielnie ocenić, czy w oczach instytucji finansowej będziesz wiarygodnym klientem, z którym warto nawiązać współpracę. Pełny dokument zawierający historię kredytową może mieć nawet kilkanaście stron.

Rejestr Biura Informacji Kredytowej to zbiór informacji o kredytobiorcach. Z raportu korzystają najczęściej analitycy banków i firm, które udzielają pożyczek pozabankowych. Informacje zawarte w rejestrach to przydatne dane, które umożliwiają ocenę rzetelności i wiarygodności przyszłego kredytobiorcy. Po złożeniu wniosku o kredyt lub pożyczkę prawdopodobnie zostaniesz prześwietlony odnośnie do tego, czy kredyty są spłacane w terminie, jaką wysokość zobowiązań zaciągnąłeś do tej pory oraz jaka jest Twoja ocena punktowa.

Raport z BIK możesz też pobrać samodzielnie - za darmo lub w ramach wykupionego pakietu wraz z alertami BIK. To powiadomienia, które informują o nowych wpisach w rejestrze, a także sytuacjach, w których na koncie klienta pojawiają się nowe zobowiązania bankowe lub pozabankowe. Wiedząc już, czym jest BIK i jak pobrać raport, możesz przystąpić do weryfikacji dokumentu. 

Czym jest raport BIK?

Planujesz kredyt hipoteczny, gotówkowy, a może konsolidacyjny? W każdym z tych przypadków warto zweryfikować dane przekazywane do Biura Informacji Kredytowej. Można powiedzieć, że pojedynczy raport BIK za darmo (a także ten z płatnej subskrypcji) to dokument, który zawiera podsumowanie historii kredytowej oraz innych zobowiązań finansowych. To dotyczy każdej osoby pełnoletniej, która zdecydowała się na zaciągnięcie jakiegokolwiek finansowania: bankowego lub pozabankowego.

Informacje zawarte w Twojej historii kredytowej, czyli inaczej dane zgromadzone w BIK to:

  1. Wskaźnik Twojej sytuacji płatniczej. To podstawowy element, który wskazuje na opóźnienia w płatnościach. Jeśli ikonka w raporcie wyświetla się na zielono, nie musisz obawiać się o swoją wiarygodność wobec banków.
  2. Szczegółowa historia kredytowa: pełne informacje o aktualnych i zamkniętych zobowiązaniach. W rejestrze znajdują się także dane z bazy BIG InfoMonitor.
  3. Informacje o wakacjach kredytowych. To dotyczy zarówno rządowej pomocy dla kredytobiorców, jak i opcji wsparcia proponowanej bezpośrednio przez kredytodawców.
  4. Scoring, czyli ocena punktowa. To element, który powinien być utrzymany na poziomie nie niższym niż 70 pkt. Dzięki temu banki są skłonne do przyznania, np. kredytu gotówkowego. W przypadku zobowiązań hipotecznych scoring ma drugorzędne znaczenie - liczy się brak opóźnień w spłacie zobowiązań.

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz wykorzystać zamówiony raport BIK? To dobry sposób, aby przedstawić się innym osobom i firmom jako wiarygodny klient. Pamiętaj, że dane przekazywane do rejestrów są ogólnodostępne dla wszystkich instytucji finansowych. To oznacza, że nie musisz logować się do portalu BIK i pobierać swojej historii kredytowej do wglądu pożyczko- lub kredytodawcy.

Weryfikacja, co zawiera raport BIK - krok po kroku

Chcesz sprawdzić raport BIK za darmo? Możesz to zrobić, choć bez podstawowej znajomości tego dokumentu prawdopodobnie nie zrozumiesz zawartych w nim informacji. Dane w raporcie, który warto pobrać, chociażby raz na rok, szczególnie jeśli chcesz zaciągnąć nowy kredyt lub pożyczkę to:

  1. Sekcja pierwsza: Podstawowy wskaźnik BIK - to ogólna ocena wiarygodności klienta. Zielony sygnał oznacza, że jesteś rzetelnym kredytobiorcą. To pierwsza dobra informacja, którą znajdziesz na pierwszej stronie dokumentu.
  2. Sekcja druga: Scoring - ocena punktowa jest niedostępna w przypadku osób, które nie zaciągnęły do tej pory żadnego zobowiązania finansowego. Pamiętaj, że brak scoringu jest lepszy niż niska ocena Biura Informacji Kredytowej. Punktacja liczona jest od poziomu 0 do 100.
  3. Sekcja trzecia: Podsumowująca ogólną sytuację kredytobiorcy: znajdziesz tu informacje o liczbie wykonanych zapytań kredytowych, zapytań w BIK InfoMonitor, liczbie niespłaconych długów oraz uregulowanych płatnościach.
  4. Sekcja czwarta: To informacje szczegółowe o zobowiązaniach. Znajdziesz tu dane o aktywnych zobowiązaniach, zamkniętych kredytach oraz zapytaniach kredytowych wraz ze wskazaniem instytucji obsługującej.

Informacje zawarte w portalu BIK są dostępne dopiero po założeniu konta, czyli rejestracji użytkownika. Co więcej, jak nowy klient możesz sprawdzić BIK za darmo, ale tylko raz na 6 miesięcy. Zanim złożysz wniosek kredytowy, koniecznie przejrzyj bazy BIK. To dobry sposób, aby otrzymać informację zwrotną o swoich aktualnych zobowiązanych. Wszelkie problemy z nieterminową spłatą widniejące w rejestrze mogą rzutować na Twoje możliwości w pozyskiwaniu kolejnych kredytów i pożyczek.

Kto może pobrać raport BIK?

Raport BIK może pobrać każdy kredytobiorca w Polsce. Wystarczy, że masz ukończone co najmniej 18 lat i założysz nowe konto. Sprawdzać BIK możesz w ramach darmowego dostępu raz na pół roku lub po wykupieniu pakietu wraz z alertami. 1 raport dostępny online to koszt kilkudziesięciu złotych.

Jak zamówić darmowy raport BIK?

Zamówienie darmowego raportu danych przekazywanych do BIK zajmuje najczęściej ok. 30 dni, licząc z czasem procesowania wniosku przez tę instytucję. Aby zamówić dokument, musisz: mieć konto na stronie bik.pl, zalogować się na swoje konto, wysłać wiadomość z prośbą o dostarczenie kopii danych i poczekać na wiadomość o przygotowaniu raportu.

Kiedy warto sprawdzić BIK?

Dane zawarte w raporcie Biura Informacji Kredytowej warto sprawdzić zawsze wtedy, kiedy chcesz upewnić się, że proces wnioskowania o nowe zobowiązania finansowe nie będzie wielkim rozczarowaniem. W razie występowania negatywnych wpisów o opóźnieniach banki mogą odmówić Ci współpracy. Nawet jeśli ubiegasz się o kredyt bez zdolności: Twoja historia w rejestrach BIK zawsze zostanie prześwietlona.

Co zrobić, kiedy raport BIK wskazuje słaby scoring?

W sytuacji, kiedy dane w BIK wskazują na niski scoring, np. w przedziale od 20 do 50 punktów, powinieneś podjąć odpowiednie kroki w celu odbudowy swojej wiarygodności. W tym celu możesz złożyć dyspozycję wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych do instytucji, wobec których zobowiązania zostały już zamknięte. Dobrym pomysłem jest także spłata aktualnych zobowiązań. Dzięki temu ocena punktowa może wzrosnąć nawet o kilkanaście punktów.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na flipa - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego. Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house […]

Czytaj wpis
Kredyt na wakacje - a może pożyczka?

Poszukiwanie źródła finansowania na wakacyjny urlop może zająć sporo czasu. Na rynku jest wiele ofert kredytów i pożyczek na wakacje, z których możemy skorzystać. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się, jak wybrać najlepszy kredyt na wakacje dla siebie i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej. […]

Czytaj wpis
Pożyczka na alimenty i świadczenia rodzinne

W dzisiejszych czasach instytucje pozabankowe robią wszystko, aby pozyskać dodatkowych klientów i udzielić jak największej liczby pożyczek. Pożyczkodawcy często celują w grupy osób, które mają problemy z płynnością finansową i nie posiadają stabilnego źródła dochodu. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystywane są pożyczki na alimenty i świadczenia rodzinne, np. 500 plus. Chcesz dowiedzieć się, na jakich […]

Czytaj wpis
Pożyczka na 500 plus

Osoby potrzebujące nagłego zastrzyku dodatkowej gotówki coraz częściej wybierają firmy pozabankowe w celu podpisania umowy pożyczki lub chwilówki. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy pożyczkobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji musisz poszukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą Ci zbudować, chociażby minimalną zdolność finansową potrzebną do uzyskania pożyczki. Na rynku coraz częściej pojawiają się oferty […]

Czytaj wpis
Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Wyłudzenie kredytu i wszelkiego rodzaju oszustwa kredytowe to przestępstwo w rozumieniu Art. 297 Kodeksu karnego. Zgodnie z przepisami każdy, kto w celu uzyskania dla siebie od banku albo innej jednostki organizacyjnej korzyści finansowych nadużywa dobro osób trzeciej, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Według raportu InfoDOK Związku Banków Polskich w pierwszym kwartale 2023 […]

Czytaj wpis
Czy można zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny?

W dzisiejszych czasach do zaciągnięcia kredytu hipotecznego trzeba spełnić tylko kilka warunków wymaganych przez bank. To podstawa, aby móc ubiegać się o kolejne finansowanie związane z zakupem nieruchomości mieszkalnej. Poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego możesz zrealizować swoje marzenia o własnych czterech ścianach. Zakup wymarzonego domu to często wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku milionów złotych. […]

Czytaj wpis
Kredyt gotówkowy pod hipotekę

W dzisiejszych czasach banki proponują wiele ciekawych produktów finansowych, które umożliwiają pozyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel lub sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia. Coraz popularniejsze są kredyty gotówkowe pod hipotekę, których zasada działania jest podobna jak np. kredytu pod zastaw mieszkania lub kredytu pod zastaw domu. W przypadku kredytów gotówkowych z zabezpieczeniem hipotecznym kwota finansowania nie może […]

Czytaj wpis
Chwilówki w weekend - jak to działa?

Banki komercyjne i większość firm pożyczkowych działa wyłącznie od poniedziałku do piątku. To spore ograniczenie, szczególnie dla osób, które chcą zdobyć dodatkowe pieniądze w nocy, późnym wieczorem lub w dni wolne od pracy. Obecnie na rynku pojawiają się propozycje chwilówek w weekend, które są przyznawane przez instytucje pozabankowe.  Jak to działa? Zasada jest prosta. Wystarczy, […]

Czytaj wpis
Kredyt na remont domu lub mieszkania

Kredyt na remont to dobre rozwiązanie przydatne przede wszystkim na etapie planowania kompleksowego remontu nieruchomości lub wykończenia. Decydując się na zaciągnięcie nowego zobowiązania w banku, koniecznie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje finansowania. Możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania, standardowy kredyt lub pożyczkę gotówkową. Możliwości jest mnóstwo. Warto jednak podpisać taką umowę kredytu […]

Czytaj wpis
Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu oznacza całkowite zakończenie egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji sprawa ma swój koniec, ale nie ze względu na pozytywne zakończenie wszczętego postępowania egzekucyjnego. Umorzenie następuje wtedy, kiedy komornik w trakcie realizowanych czynności związanych z odzyskiwaniem należności napotka problemy i przeszkody umożliwiające zaspokojenie potrzeb wierzyciela. Wtedy następuje przekazanie sprawy do rozpatrzenia przez […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
1 2 3 8

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL