Czym jest opłata przygotowawcza kredytu?

Podsumowanie artykułu

Decydując się na nowe zobowiązanie finansowe, każdy kredytobiorca powinien mieć na uwadze, że banki komercyjne i firmy pozabankowe mogą naliczać dodatkowe odsetki, np. za przygotowanie umowy. Opłata przygotowawcza to wskaźnik, który określa całkowite koszty związane z przygotowaniem oferty i podpisaniem umowy kredytu albo pożyczki. Choć ta nie rzutuje zbyt mocno na całkowity koszt pożyczki, to jednak może nieco nadszarpnąć budżet kredytobiorcy jeszcze przed uruchomieniem kredytu.

Osoby, które chcą zaciągnąć kredyt pod zastaw mieszkania lub inne zobowiązanie finansowe, muszą liczyć się z tym, że bank lub firma pożyczkowa może naliczyć dodatkowe koszty kredytu, czyli opłatę przygotowawczą. Ta niestety nie podlega zwrotowi, o ile kredyt został uruchomiony, a kredytobiorca nie odstąpił od umowy w ustawowym terminie 14 dni.

Zatem czym jest opłata przygotowawcza? Zgodnie z definicją jest to suma kosztów powiązanych z obsługą kredytu lub pożyczki. Dotyczy wydatków poniesionych na poczet przygotowania dokumentacji kredytowej, umowy, a także analizy zdolności finansowej potencjalnego klienta. Ogólnie rzecz biorąc opłata przygotowawcza to inaczej opłata weryfikacyjna, którą instytucje finansowe pobierają jako cenę wszystkich operacji niezbędnych do udzielenia zobowiązania.

Ważne jest to, że klient jest zobowiązany do jednorazowego pokrycia kosztów związanych z opłatą przygotowawczą. Aby móc podpisać umowę kredytu lub pożyczki potencjalny klient jest zobowiązany do opłacenia wskazanej kwoty albo wyrażenia zgody na dołączenie kosztów rozpatrzenia wniosku do całkowitych kosztów pożyczki i kredytu.

Opłata przygotowawcza - jak jest naliczana przez instytucje finansowe?

W przypadku udzielenia pożyczki lub kredytu opłata przygotowawcza pobierana jest dopiero wtedy, kiedy klient zdecyduje się na podpisanie umowy kredytu konsolidacyjnego, hipotecznego, pożyczki lub innego zobowiązania finansowego. Całkowita kwota do zapłaty w ramach opłaty przygotowawczej jest ustalana na dwa sposoby:

  • kwotowo, najczęściej podawana w złotówkach jako określona kwota z góry,
  • procentowo, wtedy opłata przygotowawcza zależy od całkowitej kwoty kredytu.

Zatem ile wynosi opłata przygotowawcza za udzielenie kredytu gotówkowego lub jakiegokolwiek innego zobowiązania? Najczęściej jest to kwota rzędu kilkuset złotych lub 1% kwoty udzielonego wsparcia finansowego.

Ile wynosi opłata przygotowawcza i od czego zależy?

Instytucje finansowe muszą zarabiać, dlatego w trakcie udzielania pożyczek i kredytów muszą pobierać dodatkowe opłaty, a także naliczać prowizję tak, aby przez cały okres kredytowania wypracować odpowiednio wysokie zyski. Opłata administracyjna, czyli inaczej przygotowawcza często jest warunkiem udzielenia pożyczki albo kredytu. Instytucje finansowe w ten sposób rekompensują sobie czas poświęcony na weryfikację wniosku, zdolności kredytowej klienta oraz przygotowanie umowy kredytowej.

Na wartość opłaty przygotowawczej składa się nie tylko całkowity koszt kredytu, szczególnie jeśli ta wyliczana jest procentowo od jego wartości. W skład tej opłaty dotyczącej umowy pożyczki i kredytu wchodzi też wiele innych elementów:

  • przygotowanie umowy,
  • zorganizowanie procedury aplikacyjnej,
  • weryfikacja złożonego wniosku i dokumentacji,
  • sprawdzenie potencjalnego klienta w rejestrach dłużników, np. BIK,
  • wypłata kwoty kredytu lub pożyczki na konto bankowe.

Każdy bank komercyjny oraz firma pożyczkowa ma własne zasady naliczania opłat przygotowawczych przed nawiązaniem współpracy z konsumentem. Aby dowiedzieć się, ile dokładnie trzeba zapłacić w zamian za ocenę zdolności kredytowej oraz udzielenie konkretnej kwoty pożyczki albo kredytu, warto zdobyć kontakt do pośrednika kredytowego lub przedstawiciela danej instytucji. To najłatwiejszy sposób, aby dopytać i poznać wysokość opłaty przygotowawczej potrzebnej do uiszczenia przed podpisaniem umowy.

Opłata przygotowawcza a prowizja banku - różnice

Warto mieć na uwadze, że opłata przygotowawcza to niejedyny koszt, z jakim trzeba się liczyć podczas podpisywania umowy kredytu, pożyczki lub chwilówki. Dla ujednolicenia informacji trzeba zaznaczyć, że opłata przygotowawcza nie jest prowizją. To oznacza, że naliczona prowizja może dodatkowo rzutować na wysokość kredytu lub pożyczki należną do spłaty.

Wiele osób myli te dwa pojęcia ze sobą. Można to jednak rozgraniczyć w prosty sposób. Prowizja to koszty, które są powiązane z RRSO, oprocentowaniem oraz kosztami ubezpieczeń. Jest to opłata, którą trzeba uiścić w zamian za otrzymane pieniądze od kredyto- lub pożyczkodawcy. Opłaty przygotowawcze dotyczą wyłącznie kosztów początkowych związanych z obsługą wniosku i umowy kredytowej.

Co ciekawe, kredytobiorca ma prawo do zwrotu prowizji, jeśli odstąpi od umowy w terminie 14 dni lub ureguluje całe zadłużenie przed czasem wymaganym w harmonogramie spłaty. Niestety, wydatków związanych z opłatą przygotowawczą nie można odzyskać, dlatego, że czynności zostały wykonane, a więc opłata musi zostać pobrana.

Jakie produkty finansowe są objęte opłatą przygotowawczą?

Uiszczenie opłaty przygotowawczej jest konieczne w przypadku kredytu hipotecznego, samochodowego, konsolidacyjnego i gotówkowego. Koszt opłaty przygotowawczej dotyczy także pożyczek pozabankowych, chwilówek oraz pożyczek ratalnych.

Czy pożyczko- i kredytodawcy muszą informować w ofertach i kosztach przygotowawczych?

Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku każda instytucja finansowa jest zobowiązana do przekazywania informacji potencjalnym klientom o tym, jakie będą całkowite koszty zawarcia umowy. Dane odnośnie do takiej opłaty powinny zostać zamieszczone: na stronie banku/firmy pożyczkowej, w regulaminie pożyczki, w umowie kredytowej, na przykładach reprezentatywnych oraz w tabeli opłat i prowizji.

Czy opłata przygotowawcza zawsze jest obowiązkowa?

Banki komercyjne oraz firmy pożyczkowe w Polsce mogą, ale nie muszą naliczać kosztów związanych z opłatami za przygotowanie umowy kredytowej i weryfikacji wniosku. Dodatkowe opłaty nie są naliczane najczęściej w przypadku pożyczek pozabankowych. Takie wydatki i różne opłaty zgodne z Ustawą antylichwiarską są częściej naliczane w ramach kredytów bankowych. 

Kiedy pobierana jest opłata przygotowawcza?

Warunkiem naliczenia dodatkowych kosztów przygotowawczych za udzielenie pożyczki jest pozytywny wynik oceny kredytowej konsumenta. Dopiero po wydaniu twierdzącej decyzji o przyznaniu finansowania pożyczko- i kredytodawcy mogą naliczać opłatę przygotowawczą.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
Kim jest dłużnik wekslowy?

Dłużnik wekslowy to osoba, która zdecydowała się na złożenie podpisu na wekslu oraz jest za niego w 100% odpowiedzialna i zobowiązana do ewentualnego uregulowania zadłużenia. Mianem dłużnika wekslowego nazywamy też: remitenta, trasanta, indosanta, awalistę oraz wyręczyciela. Szczegółowe wyjaśnienia tych pojęć znajdziesz w dalszej części tego artykułu. Dłużników wekslowych dzielimy na wtórnych oraz głównych. Zgodnie z […]

Czytaj wpis
Koszty komornicze - co to za opłaty?

Wszystkie czynności realizowane przez komornika są odpłatne. Niestety odzyskiwanie należności (nawet tych niewielkich) zawsze wiąże się z naliczeniem kosztów komorniczych. Te są uzależnione od wartości odzyskanych środków na poczet spłaty wierzytelności. Postępowanie egzekucyjne to czynności, które polegają na odzyskaniu zaległych wierzytelności, które nie zostały dotychczas spłacone przez dłużnika. Nawet niewielkie kwoty zadłużenia mogą generować koszty […]

Czytaj wpis
Giełda długów i wierzytelności

Jest wiele metod, które pozwalają na odzyskanie pieniędzy od dłużników. Często wybieranym rozwiązaniem jest giełda wierzytelności, z której może skorzystać praktycznie każdy - zarówno bank, firma pożyczkowa, pożyczkodawca niezwiązany z instytucjami finansowymi, a także podmioty gospodarcze. A zatem czym jest giełda długów? To serwis online, gdzie można dokonać transakcji kupna-sprzedaży wierzytelności. W praktyce jest to […]

Czytaj wpis
Zwolnienie z PCC

Ministerstwo Finansów w Polsce wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych nabywców nieruchomości mieszkalnych, postanowiło nieco znowelizować przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych z rynku wtórnego. To danina, która wynosi aktualnie 2% wartości nabywanej nieruchomości. W przypadku obiektów o znacznej wartości okazuje się, że podatek od czynności cywilnoprawnych pochłania znaczną część budżetu przeznaczonego na zakup domu lub mieszkania. […]

Czytaj wpis
Dziedziczenie długów - jak uniknąć odpowiedzialności?

W Polsce obowiązują przepisy Prawa spadkowego, które zmieniają się wraz z wprowadzanymi nowelizacjami ustaw. Niemniej jednak to podstawowy dokument prawny, który wyjaśnia zasady dziedziczenia długów, a także majątku po osobach zmarłych. Prawo spadkowe jest po prostu zbiorem informacji i przepisów regulujących wszystkie kwestie związane z dziedziczeniem - nieruchomości, pieniędzy, a nawet długów spadkowych. Na pewno […]

Czytaj wpis
Auto na raty - czy warto?

Kupując nowy samochód, najczęściej wiąże się to z wydatkiem sumy wynoszącej co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na tak duży wydatek. Z tego względu na rynku pojawiły się oferty leasingów konsumenckich, które umożliwiają zakup auta na raty. Umowa finansowa nowego lub używanego samochodu ma podobne warunki jak standardowy kredyt gotówkowy, […]

Czytaj wpis
Pożyczka w domu klienta

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób po prostu nie ma czasu na to, aby osobiście dopełnić formalności związanych z kredytem w banku. To samo tyczy się zobowiązań pozabankowych. Są też inne sytuacje, w których pożyczka bez wychodzenia z domu jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie chcesz, aby ktokolwiek z rodziny zobaczył, że zaciągnąłeś nowe zobowiązanie lub […]

Czytaj wpis
Jak działa kredyt oddłużeniowy?

Kredytobiorcy z problemami związanymi ze spłatą aktualnych zobowiązań finansowych poszukują jak najkorzystniejszych opcji, aby wyjść z trudnej sytuacji życiowej. Kiedy rata kredytu okazuje się zbyt wysoka, wiele osób podejmuje pochopne decyzje i zaciąga kolejne zobowiązania pozabankowe i bankowe. To rzutuje nie tylko negatywnie na wysokość ewentualnej zdolności kredytowej, ale także może z czasem generować problemy […]

Czytaj wpis
Czym jest wskaźnik LTV?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania na kredyt hipoteczny, musisz dokładnie przeanalizować sytuację na rynku finansowym i ustalić maksymalną wartość nieruchomości, na którą możesz sobie pozwolić. Instytucje finansowe podczas weryfikacji wniosków sprawdzają wiele kryteriów, które rzutują na Twoje szanse uzyskania pozytywnej decyzji o przyznaniu finansowania. Kluczowym czynnikiem w trakcie ubiegania się o kredyt mieszkaniowy jest […]

Czytaj wpis
Podatek PCC, czyli podatek od kupna mieszkania

Koszty związane z nabyciem nieruchomości to nie tylko kwota zakupu mieszkania, ale także wszystkie koszty dodatkowe oraz kredytowe, które musisz ponieść jako potencjalny nabywca. Decydując się na kredyt hipoteczny w celu nabycia nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego już wtedy narażasz się na dość wysokie koszty - przede wszystkim odsetki do zapłaty na rzecz banku. […]

Czytaj wpis
Czym jest harmonogram spłaty kredytu?

Każdy kredyt bankowy i pożyczka pozabankowa ma z góry ustalone warunki spłaty zobowiązania. Każda instytucja finansowa w Polsce ustala warunki i terminy spłaty indywidualnie, tak, aby dopasować wysokość miesięcznych rat i terminy płatności do potrzeb klienta. Musisz zatem wiedzieć, że harmonogram spłaty kredytu obowiązuje w przypadku kredytów: gotówkowych, hipotecznych, konsolidacyjnych, ratalnych, firmowych, a nawet dla […]

Czytaj wpis
1 2 3 7

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL