Czym jest opłata przygotowawcza kredytu?

Podsumowanie artykułu

Decydując się na nowe zobowiązanie finansowe, każdy kredytobiorca powinien mieć na uwadze, że banki komercyjne i firmy pozabankowe mogą naliczać dodatkowe odsetki, np. za przygotowanie umowy. Opłata przygotowawcza to wskaźnik, który określa całkowite koszty związane z przygotowaniem oferty i podpisaniem umowy kredytu albo pożyczki. Choć ta nie rzutuje zbyt mocno na całkowity koszt pożyczki, to jednak może nieco nadszarpnąć budżet kredytobiorcy jeszcze przed uruchomieniem kredytu.

Osoby, które chcą zaciągnąć kredyt pod zastaw mieszkania lub inne zobowiązanie finansowe, muszą liczyć się z tym, że bank lub firma pożyczkowa może naliczyć dodatkowe koszty kredytu, czyli opłatę przygotowawczą. Ta niestety nie podlega zwrotowi, o ile kredyt został uruchomiony, a kredytobiorca nie odstąpił od umowy w ustawowym terminie 14 dni.

Zatem czym jest opłata przygotowawcza? Zgodnie z definicją jest to suma kosztów powiązanych z obsługą kredytu lub pożyczki. Dotyczy wydatków poniesionych na poczet przygotowania dokumentacji kredytowej, umowy, a także analizy zdolności finansowej potencjalnego klienta. Ogólnie rzecz biorąc opłata przygotowawcza to inaczej opłata weryfikacyjna, którą instytucje finansowe pobierają jako cenę wszystkich operacji niezbędnych do udzielenia zobowiązania.

Ważne jest to, że klient jest zobowiązany do jednorazowego pokrycia kosztów związanych z opłatą przygotowawczą. Aby móc podpisać umowę kredytu lub pożyczki potencjalny klient jest zobowiązany do opłacenia wskazanej kwoty albo wyrażenia zgody na dołączenie kosztów rozpatrzenia wniosku do całkowitych kosztów pożyczki i kredytu.

Opłata przygotowawcza - jak jest naliczana przez instytucje finansowe?

W przypadku udzielenia pożyczki lub kredytu opłata przygotowawcza pobierana jest dopiero wtedy, kiedy klient zdecyduje się na podpisanie umowy kredytu konsolidacyjnego, hipotecznego, pożyczki lub innego zobowiązania finansowego. Całkowita kwota do zapłaty w ramach opłaty przygotowawczej jest ustalana na dwa sposoby:

  • kwotowo, najczęściej podawana w złotówkach jako określona kwota z góry,
  • procentowo, wtedy opłata przygotowawcza zależy od całkowitej kwoty kredytu.

Zatem ile wynosi opłata przygotowawcza za udzielenie kredytu gotówkowego lub jakiegokolwiek innego zobowiązania? Najczęściej jest to kwota rzędu kilkuset złotych lub 1% kwoty udzielonego wsparcia finansowego.

Ile wynosi opłata przygotowawcza i od czego zależy?

Instytucje finansowe muszą zarabiać, dlatego w trakcie udzielania pożyczek i kredytów muszą pobierać dodatkowe opłaty, a także naliczać prowizję tak, aby przez cały okres kredytowania wypracować odpowiednio wysokie zyski. Opłata administracyjna, czyli inaczej przygotowawcza często jest warunkiem udzielenia pożyczki albo kredytu. Instytucje finansowe w ten sposób rekompensują sobie czas poświęcony na weryfikację wniosku, zdolności kredytowej klienta oraz przygotowanie umowy kredytowej.

Na wartość opłaty przygotowawczej składa się nie tylko całkowity koszt kredytu, szczególnie jeśli ta wyliczana jest procentowo od jego wartości. W skład tej opłaty dotyczącej umowy pożyczki i kredytu wchodzi też wiele innych elementów:

  • przygotowanie umowy,
  • zorganizowanie procedury aplikacyjnej,
  • weryfikacja złożonego wniosku i dokumentacji,
  • sprawdzenie potencjalnego klienta w rejestrach dłużników, np. BIK,
  • wypłata kwoty kredytu lub pożyczki na konto bankowe.

Każdy bank komercyjny oraz firma pożyczkowa ma własne zasady naliczania opłat przygotowawczych przed nawiązaniem współpracy z konsumentem. Aby dowiedzieć się, ile dokładnie trzeba zapłacić w zamian za ocenę zdolności kredytowej oraz udzielenie konkretnej kwoty pożyczki albo kredytu, warto zdobyć kontakt do pośrednika kredytowego lub przedstawiciela danej instytucji. To najłatwiejszy sposób, aby dopytać i poznać wysokość opłaty przygotowawczej potrzebnej do uiszczenia przed podpisaniem umowy.

Opłata przygotowawcza a prowizja banku - różnice

Warto mieć na uwadze, że opłata przygotowawcza to niejedyny koszt, z jakim trzeba się liczyć podczas podpisywania umowy kredytu, pożyczki lub chwilówki. Dla ujednolicenia informacji trzeba zaznaczyć, że opłata przygotowawcza nie jest prowizją. To oznacza, że naliczona prowizja może dodatkowo rzutować na wysokość kredytu lub pożyczki należną do spłaty.

Wiele osób myli te dwa pojęcia ze sobą. Można to jednak rozgraniczyć w prosty sposób. Prowizja to koszty, które są powiązane z RRSO, oprocentowaniem oraz kosztami ubezpieczeń. Jest to opłata, którą trzeba uiścić w zamian za otrzymane pieniądze od kredyto- lub pożyczkodawcy. Opłaty przygotowawcze dotyczą wyłącznie kosztów początkowych związanych z obsługą wniosku i umowy kredytowej.

Co ciekawe, kredytobiorca ma prawo do zwrotu prowizji, jeśli odstąpi od umowy w terminie 14 dni lub ureguluje całe zadłużenie przed czasem wymaganym w harmonogramie spłaty. Niestety, wydatków związanych z opłatą przygotowawczą nie można odzyskać, dlatego, że czynności zostały wykonane, a więc opłata musi zostać pobrana.

Jakie produkty finansowe są objęte opłatą przygotowawczą?

Uiszczenie opłaty przygotowawczej jest konieczne w przypadku kredytu hipotecznego, samochodowego, konsolidacyjnego i gotówkowego. Koszt opłaty przygotowawczej dotyczy także pożyczek pozabankowych, chwilówek oraz pożyczek ratalnych.

Czy pożyczko- i kredytodawcy muszą informować w ofertach i kosztach przygotowawczych?

Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku każda instytucja finansowa jest zobowiązana do przekazywania informacji potencjalnym klientom o tym, jakie będą całkowite koszty zawarcia umowy. Dane odnośnie do takiej opłaty powinny zostać zamieszczone: na stronie banku/firmy pożyczkowej, w regulaminie pożyczki, w umowie kredytowej, na przykładach reprezentatywnych oraz w tabeli opłat i prowizji.

Czy opłata przygotowawcza zawsze jest obowiązkowa?

Banki komercyjne oraz firmy pożyczkowe w Polsce mogą, ale nie muszą naliczać kosztów związanych z opłatami za przygotowanie umowy kredytowej i weryfikacji wniosku. Dodatkowe opłaty nie są naliczane najczęściej w przypadku pożyczek pozabankowych. Takie wydatki i różne opłaty zgodne z Ustawą antylichwiarską są częściej naliczane w ramach kredytów bankowych. 

Kiedy pobierana jest opłata przygotowawcza?

Warunkiem naliczenia dodatkowych kosztów przygotowawczych za udzielenie pożyczki jest pozytywny wynik oceny kredytowej konsumenta. Dopiero po wydaniu twierdzącej decyzji o przyznaniu finansowania pożyczko- i kredytodawcy mogą naliczać opłatę przygotowawczą.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?

Jeszcze dwie dekady temu karta kredytowa, najlepiej złota lub platynowa, były symbolem statusu. Dzisiaj tego typu produktu dostępne są praktycznie dla wszystkich. Zamożne osoby mogą liczyć na wysokie limity sięgające miliona złotych i prestiżowe usługi concierge. Patrząc bardziej przyziemnie, karty kredytowe dostępne są dla szerokiego grona klientów banków. Co warto o nich wiedzieć? Karty kredytowe […]

Czytaj wpis
Na czym polega kredyt ratalny i co o nim warto wiedzieć? 

Nie za wszystkie zakupy trzeba płacić z bieżących środków lub z oszczędności. Zdarzają się też nieprzewidziane sytuacje, w których potrzebujesz większej sumy pieniędzy. Zepsuta lodówka, zgubiony laptop czy zalany telefon to przedmioty, bez których ciężko się obejść w dzisiejszych czasach. Jeśli brakuje Ci gotówki i potrzebujesz szybko nowego sprzętu, to z pomocą przychodzi kredyt ratalny. […]

Czytaj wpis
Kredyt na samochód używany – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Dane urzędowe pokazują, że w 2020 roku tylko 14% zarejestrowanych pojazdów stanowiły nowe auta. Większość Polaków kupuje używane pojazdy. Dlaczego wybieramy auta z drugiej ręki? Jest wiele powodów, a głównym z nich jest cena. Samochody używane są tańsze od nowych odpowiedników i część właścicieli nie chce inwestować w coś, co szybko traci na wartości. Ceny […]

Czytaj wpis
Pożyczka na dowód osobisty bez zaświadczeń o dochodach

Zdarza się, że szybko potrzebujesz gotówki. Czasami bank, z którym współpracujesz, jest skory pożyczyć Ci pieniądze bez większych formalności. Jednak bywa i tak, że potrzebne są dodatkowe dokumenty, jak np. zaświadczenie o dochodach. Przeważnie trzeba na nie zaczekać, a ponadto bank lubi zweryfikować jego wiarygodność w miejscu Twojej pracy, co trwa. Jeśli nie masz czasu […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL