Kwalifikowany podpis elektroniczny to wygoda i standard w biznesie

Podsumowanie artykułu

Zadania operacyjne w biznesie są często złożone i wymagające. Cyfryzacja umożliwia usprawnienie wielu procesów, skrócenie czasu obiegu dokumentów i automatyzację części zadań. E-podpis to jedno z narzędzi, które pomaga firmom w przyspieszeniu realizacji spraw i dodatkowo generuje oszczędności. Przekonaj się, dlaczego zaufany podpis elektroniczny przydaje się w firmie.

Stanie w kolejkach do urzędu nikomu nie służy, dlatego przedsiębiorcy korzystają z narzędzi, umożliwiających ich ominięcie. Jednym z nich jest podpis elektroniczny, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe, ale możesz nim także podpisać dokument cyfrowy i zatwierdzić zmiany w KRS lub CEIDG. Co warto wiedzieć o podpisie elektronicznym i jak go uzyskać?

Czym jest podpis kwalifikowany?

Podpis kwalifikowany to cyfrowy odpowiednik podpisu własnoręcznego, który ma taką samą moc prawną. Jest on potwierdzony specjalnym certyfikatem kwalifikowanym, umożliwiającym weryfikację osoby, która go złożyła. Co ważne, może z niego korzystać tylko osoba, dla której został wydany.

Największą zaletą podpisu elektronicznego jest to, że możesz podpisać nim dowolne dokumenty, np.:

  • umowy;
  • aneksy;
  • deklaracje do urzędu;
  • sprawozdanie finansowe;
  • wnioski kredytowe.

Warto podkreślić, że działalność gospodarczą możesz założyć, poświadczając dokumenty przy użyciu e-podpisu. Więcej informacji, jak stworzyć własny podpis elektroniczny znajdziesz na stronie biznes.gov.pl.

Trzy główne różnice pomiędzy podpisem elektronicznym a Profilem Zaufanym

Na rynku pojawia się coraz więcej elektronicznych rozwiązań, które przydają się zarówno w sprawach prywatnych, jak i przy prowadzeniu firmy. Podpis zaufany i Profil Zaufany to jedne z nich. Choć te terminy często używane zamiennie, to istnieją pomiędzy nimi różnice, które warto znać.

Możliwość zastosowania

Profil Zaufany jest bardzo użyteczny, ale jego możliwości zastosowania są węższe niż podpis kwalifikowany. Przy użyciu Profilu Zaufanego sfinalizujesz sprawy urzędowe m.in.:

  • złożysz deklarację podatkową;
  • zalogujesz się do Internetowego Konta Pacjenta;
  • sprawdzisz stan punktów karnych.

Profil Zaufany nie wystarczy jednak, aby zawrzeć umowę z klientem, wykonawcą czy kontrahentem.

Kwalifikowany podpis elektroniczny — koszt podpisania dokumentów

Profil Zaufany jest narzędziem stworzonym i udostępnionym przez organizacje rządowe. Innymi słowy, jest to rozwiązanie niekomercyjne, z którego może skorzystać każdy posiadacz numeru PESEL. W praktyce to usługa zaufania publicznego, którą możesz założyć online, za pomocą bankowości elektronicznej lub przy użyciu platformy pz.gov.pl. Dostawca nie pobiera żadnych opłat za korzystanie z Profilu Zaufanego.

Jeżeli chcesz podpisywać dokumenty, umowy czy sprawozdania to możesz to zrobić, korzystając z podpisu kwalifikowanego. W tym celu kup podpis u jednego z dostawców. Podpis ważny jest od roku do trzech lat, a jego koszt waha się od 250 do 470 złotych w zależności od wariantu. Zanim zdecydujesz się na współpracę z konkretnym dostawcą, sprawdź, czy figuruje ona na stronie Narodowego Centrum Certyfikacji. 

Ile czasu ważny jest e-podpis?

Podpis elektroniczny ważny jest przez rok, dwa lub trzy lata. Po tym okresie należy przedłużyć usługę, co zwykle jest tańsze niż stworzenie nowej wersji podpisu elektronicznego. Ważność Profilu Zaufanego wynosi trzy lata i po tym czasie można wysłać bezpłatny wniosek o jego przedłużenie na kolejne dwanaście miesięcy.

Podpis zaufany: Sprawdź, jak podpisywać dokumenty bez wychodzenia z domu

E-podpis możesz uzyskać jeszcze zanim założysz firmę. W przypadku rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej będziesz potrzebować wniosku CEIDG-1. Do jego autoryzacji możesz wykorzystać profil zaufany lub podpis kwalifikowany. 

Podpis zaufany możesz użyć np. do:

  • zawierania umów z pracownikami, wykonawcami i zleceniobiorcami;
  • zawierania umów z kontrahentami - jest to szczególnie przydatne, gdy wymagana jest forma pisemna;
  • podpisywania umów leasingowych;
  • przenoszenia praw autorskich majątkowych;
  • przesyłania Jednolitych Europejskich Dokumentów Zamówienia (JEDZ);
  • umów najmu terminowego;
  • podpisywania dokumentów;
    • medycznych;
    • księgowych;
    • finansowych;
    • elektronicznych faktur.

Podpis zaufany możesz wybrać także, gdy chcesz przesłać dokumenty do administracji publicznej. Ponadto za jego pomocą możesz nadawać pełnomocnictwo w obszarze działalności gospodarczej lub do załatwienia spraw sądowych i urzędowych. E-podpis to komfortowy sposób na załatwienie formalności. Równie wygodnie i sprawnie sfinalizujesz sprawy związane z kredytem dla firm w Finaum. Sprawdź, jak możemy Ci pomóc.

Kup podpisy, czyli ile kosztuje podpis zaufany?

E-podpis jest płatny i możesz go kupić u różnych dostawców, np. w aplikacji Szafir lub Autenti. Wszystkie firmy, które mogą je sprzedawać, znajdziesz na stronie internetowej Narodowego Centrum Certyfikacji (NCCert).

Na rynku dostępne są różne warianty umożliwiające podpisywanie dokumentu elektronicznego podpisem zaufanym. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze rozwiązania.

Zestawy z czytnikiem

Ten rodzaj podpisu wymaga karty i czytnika. Urządzenie podłącza się do komputera i w ten sposób uwierzytelnisz dokument, wniosek lub sprawozdanie. 

Przybliżone ceny netto:

  • 1 rok - 259 zł;
  • 2 lata - 299 zł;
  • 3 lata - 399 zł.

Aplikacja mobilna

Jeśli cenisz swobodę działania niezależnie od tego, gdzie jesteś, to możesz podpisać podpisem zaufanym dokument w aplikacji mobilnej. Dzięki temu zawsze będziesz mieć pod ręką narzędzie do autoryzacji, co ułatwia płynne załatwianie spraw.

Przybliżone ceny netto:

  • 1 rok - 299 zł;
  • 2 lata - 389 zł;
  • 3 lata - 479 zł.

Jak uzyskać kwalifikowany podpis elektroniczny?

Zanim zdecydujesz się pobrać aplikację od dostawcy, zastanów się, do czego będzie Ci służył e-podpis. Chcesz załatwić sprawę urzędową? Jeżeli będziesz go używać tylko do tego typu celów, to wyrobisz go na stronie ePUAP. Konieczne będzie potwierdzenie swojej tożsamości za pośrednictwem swojego banku lub w urzędzie.

Jeśli jednak chcesz załatwiać sprawy biznesowe, to np. możesz pobrać aplikację Autenti i wykorzystać ją do podpisywania dokumentów przy użyciu zwykłego e-podpisu, jak również kwalifikowanego, który ma moc podpisu własnoręcznego.

Zgodnie z eIDAS, bezpieczny e-podpis, to podpis kwalifikowany. Na polskim rynku istnieją firmy, które są certyfikowanymi dostawcami tego rodzaju usług. Niemniej jednak ze względu na równoważność prawa możesz wybrać dowolnego partnera tego rodzaju usług z Unii Europejskiej, który znajduje się na zaufanych listach.

Po wyborze dostawy należy wejść na jego stronę, a następnie kupić i wypełnić odpowiednie dane. W następnym kroku potwierdzisz tożsamość w placówce firmy lub punkcie partnerskim. Potrzebny będzie Twój dokument tożsamości z numerem PESEL. Po zakończeniu weryfikacji uzyskasz podpis elektroniczny.

Równoważność prawa uprawnia Cię do skorzystania z usług dowolnego dostawcy usług zaufania z UE. Wybór podmiotu spoza Polski także wiąże się z procedurą weryfikacji danych osobowych. Ten proces może odbyć się na podstawie przesłanych dokumentów i wideoweryfikacji, podczas której przedstawisz do kamery, np. dowód osobisty lub paszport.

Ważne!

W Unii Europejskiej działa ponad 200 firm wydających certyfikaty.

Jak złożyć podpis mający moc prawną?

5 kroków, aby podpisać dokument przy użyciu podpisu elektronicznego:

  1. Pobierz dokument i zapisz go na dysku komputera;
  2. Uruchom aplikację do autoryzacji;
  3. Otwórz dokument w aplikacji i podpisz go;
  4. Zweryfikuj podpis w aplikacji lub włóż kartę do czytnika i wpisz kod PIN;
  5. Pobierz podpisany dokument i wyślij go do odbiorcy.

Rodzaj podpisu ma wpływ na środowisko naturalne

Obecnie dokumenty w formie papierowej są często skanowane, a następnie obsługiwane w formie elektronicznej. W związku warto pomyśleć, aby ograniczyć obieg papierowych faktur i umów na korzyść ich cyfrowych odpowiedników. 

Zastosowanie e-dokumentów pozwoli to zminimalizować koszty operacyjne, co szczególnie odczują przedsiębiorcy, którzy dotychczas korzystali wyłącznie z dokumentacji papierowej. Oszczędności przynoszą także ograniczenie zużycia tuszy i mniejsze zużycie energii elektrycznej. Używanie e-podpisu to mniejsze zanieczyszczenie środowiska i ograniczenie emisji CO2.

Korzyści z używania e-podpisu

Względy ekologiczne to tylko jeden z obszarów, które przynosi realne profity dla firmy. Używanie elektronicznej wersji podpisu to także oszczędność czasu, pieniędzy, a także wygoda i bezpieczeństwo.

Papierowy obieg dokumentów w firmie wydłuża czas realizacji zadań operacyjnych. Kopiowanie, skanowanie i wyszukiwanie w archiwum pochłania czas pracowników. E-dokumenty dużo łatwiej znaleźć i przesłać do odpowiednich osób lub baz. Wystarczy kilka kliknięć, aby sprawę płynnie przekazać do innej komórki lub zamknąć.

Ograniczenie papierowego obiegu dokumentów zapewnia korzyści finansowe w postaci mniejszych wydatków na materiały biurowe, usługi pocztowe i kurierskie, a także materiały biurowe.

Nie bez znaczenia jest także wygoda. Za pomocą aplikacji na swoim urządzeniu mobilnym lub zestawu do autoryzacji możesz potwierdzić swoją tożsamość i podpisać elektronicznie dokument do urzędu umowę z klientem.

Bezpieczeństwo transferu danych z podmiotami publicznymi i kontrahentami także jest bardzo ważne. Autoryzacja odbywa się na określonych zasadach i przy użyciu przeznaczonych do tego narzędzi, które dbają o ochronę Twoich danych i dostępu do konta.

Chcesz podpisać dokument? Skorzystaj z e-podpisu!

Wygoda, oszczędności i ekologia to trzy elementy, które idą w parze z cyfrowym zaufanym podpisem. Jeśli zależy Ci na usprawnieniu pracy w firmie i szybszej wymianie informacji z klientami to opisane tutaj rozwiązanie może bardzo się przydać.

Pamiętaj, że e-podpis sprawdza się w przypadku zawierania umów, w tym kredytowych. Jeśli potrzebujesz finansowania, które pomoże Twojej firmie wyjść z długów lub rozwinąć skrzydła, to sprawdź ofertę Finaum.

Więcej przydatnych i inspirujących treści znajdziesz na naszym blogu.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości? W artykule przyjrzymy się sposobom […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL