Kwalifikowany podpis elektroniczny to wygoda i standard w biznesie

Podsumowanie artykułu

Zadania operacyjne w biznesie są często złożone i wymagające. Cyfryzacja umożliwia usprawnienie wielu procesów, skrócenie czasu obiegu dokumentów i automatyzację części zadań. E-podpis to jedno z narzędzi, które pomaga firmom w przyspieszeniu realizacji spraw i dodatkowo generuje oszczędności. Przekonaj się, dlaczego zaufany podpis elektroniczny przydaje się w firmie.

Stanie w kolejkach do urzędu nikomu nie służy, dlatego przedsiębiorcy korzystają z narzędzi, umożliwiających ich ominięcie. Jednym z nich jest podpis elektroniczny, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe, ale możesz nim także podpisać dokument cyfrowy i zatwierdzić zmiany w KRS lub CEIDG. Co warto wiedzieć o podpisie elektronicznym i jak go uzyskać?

Czym jest podpis kwalifikowany?

Podpis kwalifikowany to cyfrowy odpowiednik podpisu własnoręcznego, który ma taką samą moc prawną. Jest on potwierdzony specjalnym certyfikatem kwalifikowanym, umożliwiającym weryfikację osoby, która go złożyła. Co ważne, może z niego korzystać tylko osoba, dla której został wydany.

Największą zaletą podpisu elektronicznego jest to, że możesz podpisać nim dowolne dokumenty, np.:

  • umowy;
  • aneksy;
  • deklaracje do urzędu;
  • sprawozdanie finansowe;
  • wnioski kredytowe.

Warto podkreślić, że działalność gospodarczą możesz założyć, poświadczając dokumenty przy użyciu e-podpisu. Więcej informacji, jak stworzyć własny podpis elektroniczny znajdziesz na stronie biznes.gov.pl.

Trzy główne różnice pomiędzy podpisem elektronicznym a Profilem Zaufanym

Na rynku pojawia się coraz więcej elektronicznych rozwiązań, które przydają się zarówno w sprawach prywatnych, jak i przy prowadzeniu firmy. Podpis zaufany i Profil Zaufany to jedne z nich. Choć te terminy często używane zamiennie, to istnieją pomiędzy nimi różnice, które warto znać.

Możliwość zastosowania

Profil Zaufany jest bardzo użyteczny, ale jego możliwości zastosowania są węższe niż podpis kwalifikowany. Przy użyciu Profilu Zaufanego sfinalizujesz sprawy urzędowe m.in.:

  • złożysz deklarację podatkową;
  • zalogujesz się do Internetowego Konta Pacjenta;
  • sprawdzisz stan punktów karnych.

Profil Zaufany nie wystarczy jednak, aby zawrzeć umowę z klientem, wykonawcą czy kontrahentem.

Kwalifikowany podpis elektroniczny — koszt podpisania dokumentów

Profil Zaufany jest narzędziem stworzonym i udostępnionym przez organizacje rządowe. Innymi słowy, jest to rozwiązanie niekomercyjne, z którego może skorzystać każdy posiadacz numeru PESEL. W praktyce to usługa zaufania publicznego, którą możesz założyć online, za pomocą bankowości elektronicznej lub przy użyciu platformy pz.gov.pl. Dostawca nie pobiera żadnych opłat za korzystanie z Profilu Zaufanego.

Jeżeli chcesz podpisywać dokumenty, umowy czy sprawozdania to możesz to zrobić, korzystając z podpisu kwalifikowanego. W tym celu kup podpis u jednego z dostawców. Podpis ważny jest od roku do trzech lat, a jego koszt waha się od 250 do 470 złotych w zależności od wariantu. Zanim zdecydujesz się na współpracę z konkretnym dostawcą, sprawdź, czy figuruje ona na stronie Narodowego Centrum Certyfikacji. 

Ile czasu ważny jest e-podpis?

Podpis elektroniczny ważny jest przez rok, dwa lub trzy lata. Po tym okresie należy przedłużyć usługę, co zwykle jest tańsze niż stworzenie nowej wersji podpisu elektronicznego. Ważność Profilu Zaufanego wynosi trzy lata i po tym czasie można wysłać bezpłatny wniosek o jego przedłużenie na kolejne dwanaście miesięcy.

Podpis zaufany: Sprawdź, jak podpisywać dokumenty bez wychodzenia z domu

E-podpis możesz uzyskać jeszcze zanim założysz firmę. W przypadku rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej będziesz potrzebować wniosku CEIDG-1. Do jego autoryzacji możesz wykorzystać profil zaufany lub podpis kwalifikowany. 

Podpis zaufany możesz użyć np. do:

  • zawierania umów z pracownikami, wykonawcami i zleceniobiorcami;
  • zawierania umów z kontrahentami - jest to szczególnie przydatne, gdy wymagana jest forma pisemna;
  • podpisywania umów leasingowych;
  • przenoszenia praw autorskich majątkowych;
  • przesyłania Jednolitych Europejskich Dokumentów Zamówienia (JEDZ);
  • umów najmu terminowego;
  • podpisywania dokumentów;
    • medycznych;
    • księgowych;
    • finansowych;
    • elektronicznych faktur.

Podpis zaufany możesz wybrać także, gdy chcesz przesłać dokumenty do administracji publicznej. Ponadto za jego pomocą możesz nadawać pełnomocnictwo w obszarze działalności gospodarczej lub do załatwienia spraw sądowych i urzędowych. E-podpis to komfortowy sposób na załatwienie formalności. Równie wygodnie i sprawnie sfinalizujesz sprawy związane z kredytem dla firm w Finaum. Sprawdź, jak możemy Ci pomóc.

Kup podpisy, czyli ile kosztuje podpis zaufany?

E-podpis jest płatny i możesz go kupić u różnych dostawców, np. w aplikacji Szafir lub Autenti. Wszystkie firmy, które mogą je sprzedawać, znajdziesz na stronie internetowej Narodowego Centrum Certyfikacji (NCCert).

Na rynku dostępne są różne warianty umożliwiające podpisywanie dokumentu elektronicznego podpisem zaufanym. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze rozwiązania.

Zestawy z czytnikiem

Ten rodzaj podpisu wymaga karty i czytnika. Urządzenie podłącza się do komputera i w ten sposób uwierzytelnisz dokument, wniosek lub sprawozdanie. 

Przybliżone ceny netto:

  • 1 rok - 259 zł;
  • 2 lata - 299 zł;
  • 3 lata - 399 zł.

Aplikacja mobilna

Jeśli cenisz swobodę działania niezależnie od tego, gdzie jesteś, to możesz podpisać podpisem zaufanym dokument w aplikacji mobilnej. Dzięki temu zawsze będziesz mieć pod ręką narzędzie do autoryzacji, co ułatwia płynne załatwianie spraw.

Przybliżone ceny netto:

  • 1 rok - 299 zł;
  • 2 lata - 389 zł;
  • 3 lata - 479 zł.

Jak uzyskać kwalifikowany podpis elektroniczny?

Zanim zdecydujesz się pobrać aplikację od dostawcy, zastanów się, do czego będzie Ci służył e-podpis. Chcesz załatwić sprawę urzędową? Jeżeli będziesz go używać tylko do tego typu celów, to wyrobisz go na stronie ePUAP. Konieczne będzie potwierdzenie swojej tożsamości za pośrednictwem swojego banku lub w urzędzie.

Jeśli jednak chcesz załatwiać sprawy biznesowe, to np. możesz pobrać aplikację Autenti i wykorzystać ją do podpisywania dokumentów przy użyciu zwykłego e-podpisu, jak również kwalifikowanego, który ma moc podpisu własnoręcznego.

Zgodnie z eIDAS, bezpieczny e-podpis, to podpis kwalifikowany. Na polskim rynku istnieją firmy, które są certyfikowanymi dostawcami tego rodzaju usług. Niemniej jednak ze względu na równoważność prawa możesz wybrać dowolnego partnera tego rodzaju usług z Unii Europejskiej, który znajduje się na zaufanych listach.

Po wyborze dostawy należy wejść na jego stronę, a następnie kupić i wypełnić odpowiednie dane. W następnym kroku potwierdzisz tożsamość w placówce firmy lub punkcie partnerskim. Potrzebny będzie Twój dokument tożsamości z numerem PESEL. Po zakończeniu weryfikacji uzyskasz podpis elektroniczny.

Równoważność prawa uprawnia Cię do skorzystania z usług dowolnego dostawcy usług zaufania z UE. Wybór podmiotu spoza Polski także wiąże się z procedurą weryfikacji danych osobowych. Ten proces może odbyć się na podstawie przesłanych dokumentów i wideoweryfikacji, podczas której przedstawisz do kamery, np. dowód osobisty lub paszport.

Ważne!

W Unii Europejskiej działa ponad 200 firm wydających certyfikaty.

Jak złożyć podpis mający moc prawną?

5 kroków, aby podpisać dokument przy użyciu podpisu elektronicznego:

  1. Pobierz dokument i zapisz go na dysku komputera;
  2. Uruchom aplikację do autoryzacji;
  3. Otwórz dokument w aplikacji i podpisz go;
  4. Zweryfikuj podpis w aplikacji lub włóż kartę do czytnika i wpisz kod PIN;
  5. Pobierz podpisany dokument i wyślij go do odbiorcy.

Rodzaj podpisu ma wpływ na środowisko naturalne

Obecnie dokumenty w formie papierowej są często skanowane, a następnie obsługiwane w formie elektronicznej. W związku warto pomyśleć, aby ograniczyć obieg papierowych faktur i umów na korzyść ich cyfrowych odpowiedników. 

Zastosowanie e-dokumentów pozwoli to zminimalizować koszty operacyjne, co szczególnie odczują przedsiębiorcy, którzy dotychczas korzystali wyłącznie z dokumentacji papierowej. Oszczędności przynoszą także ograniczenie zużycia tuszy i mniejsze zużycie energii elektrycznej. Używanie e-podpisu to mniejsze zanieczyszczenie środowiska i ograniczenie emisji CO2.

Korzyści z używania e-podpisu

Względy ekologiczne to tylko jeden z obszarów, które przynosi realne profity dla firmy. Używanie elektronicznej wersji podpisu to także oszczędność czasu, pieniędzy, a także wygoda i bezpieczeństwo.

Papierowy obieg dokumentów w firmie wydłuża czas realizacji zadań operacyjnych. Kopiowanie, skanowanie i wyszukiwanie w archiwum pochłania czas pracowników. E-dokumenty dużo łatwiej znaleźć i przesłać do odpowiednich osób lub baz. Wystarczy kilka kliknięć, aby sprawę płynnie przekazać do innej komórki lub zamknąć.

Ograniczenie papierowego obiegu dokumentów zapewnia korzyści finansowe w postaci mniejszych wydatków na materiały biurowe, usługi pocztowe i kurierskie, a także materiały biurowe.

Nie bez znaczenia jest także wygoda. Za pomocą aplikacji na swoim urządzeniu mobilnym lub zestawu do autoryzacji możesz potwierdzić swoją tożsamość i podpisać elektronicznie dokument do urzędu umowę z klientem.

Bezpieczeństwo transferu danych z podmiotami publicznymi i kontrahentami także jest bardzo ważne. Autoryzacja odbywa się na określonych zasadach i przy użyciu przeznaczonych do tego narzędzi, które dbają o ochronę Twoich danych i dostępu do konta.

Chcesz podpisać dokument? Skorzystaj z e-podpisu!

Wygoda, oszczędności i ekologia to trzy elementy, które idą w parze z cyfrowym zaufanym podpisem. Jeśli zależy Ci na usprawnieniu pracy w firmie i szybszej wymianie informacji z klientami to opisane tutaj rozwiązanie może bardzo się przydać.

Pamiętaj, że e-podpis sprawdza się w przypadku zawierania umów, w tym kredytowych. Jeśli potrzebujesz finansowania, które pomoże Twojej firmie wyjść z długów lub rozwinąć skrzydła, to sprawdź ofertę Finaum.

Więcej przydatnych i inspirujących treści znajdziesz na naszym blogu.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?

Jeszcze dwie dekady temu karta kredytowa, najlepiej złota lub platynowa, były symbolem statusu. Dzisiaj tego typu produktu dostępne są praktycznie dla wszystkich. Zamożne osoby mogą liczyć na wysokie limity sięgające miliona złotych i prestiżowe usługi concierge. Patrząc bardziej przyziemnie, karty kredytowe dostępne są dla szerokiego grona klientów banków. Co warto o nich wiedzieć? Karty kredytowe […]

Czytaj wpis
Na czym polega kredyt ratalny i co o nim warto wiedzieć? 

Nie za wszystkie zakupy trzeba płacić z bieżących środków lub z oszczędności. Zdarzają się też nieprzewidziane sytuacje, w których potrzebujesz większej sumy pieniędzy. Zepsuta lodówka, zgubiony laptop czy zalany telefon to przedmioty, bez których ciężko się obejść w dzisiejszych czasach. Jeśli brakuje Ci gotówki i potrzebujesz szybko nowego sprzętu, to z pomocą przychodzi kredyt ratalny. […]

Czytaj wpis
Kredyt na samochód używany – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Dane urzędowe pokazują, że w 2020 roku tylko 14% zarejestrowanych pojazdów stanowiły nowe auta. Większość Polaków kupuje używane pojazdy. Dlaczego wybieramy auta z drugiej ręki? Jest wiele powodów, a głównym z nich jest cena. Samochody używane są tańsze od nowych odpowiedników i część właścicieli nie chce inwestować w coś, co szybko traci na wartości. Ceny […]

Czytaj wpis
Pożyczka na dowód osobisty bez zaświadczeń o dochodach

Zdarza się, że szybko potrzebujesz gotówki. Czasami bank, z którym współpracujesz, jest skory pożyczyć Ci pieniądze bez większych formalności. Jednak bywa i tak, że potrzebne są dodatkowe dokumenty, jak np. zaświadczenie o dochodach. Przeważnie trzeba na nie zaczekać, a ponadto bank lubi zweryfikować jego wiarygodność w miejscu Twojej pracy, co trwa. Jeśli nie masz czasu […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL