Kredyt na remont domu lub mieszkania

Podsumowanie artykułu

Remont domu lub mieszkania może generować spore koszty, szczególnie jeśli planujesz kompleksowe zmiany w swojej nieruchomości. Pokrycie 100% wydatków gotówką nie zawsze jest możliwe. Głównie z tego względu coraz więcej osób decyduje się na kredyt na remont domu lub mieszkania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować wszystkie dostępne opcje, porównać kredyt gotówkowy na remont z kredytem hipotecznym i ocenić warunki finansowania. To jedyny dobry sposób, aby podpisać korzystną umowę kredytu na remont.

Kredyt na remont to dobre rozwiązanie przydatne przede wszystkim na etapie planowania kompleksowego remontu nieruchomości lub wykończenia. Decydując się na zaciągnięcie nowego zobowiązania w banku, koniecznie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje finansowania. Możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania, standardowy kredyt lub pożyczkę gotówkową. Możliwości jest mnóstwo. Warto jednak podpisać taką umowę kredytu na remont mieszkania lub domu, która będzie idealnie odpowiadała Twoim potrzebom.

Kredyt hipoteczny na remont mieszkania lub domu nie zawsze jest konieczny. Z takiego rozwiązania skorzystasz przede wszystkim wtedy, kiedy nie masz kompletnie żadnych środków na remont, a koszty wykończenia nieruchomości oscylują w granicy 100 tysięcy złotych lub większej kwocie. Ogólnie rzecz biorąc, wniosek o kredyt pod zastaw mieszkania lub innej nieruchomości warto złożyć wtedy, kiedy zachodzi realna potrzeba szybszego wykończenia wnętrz bez angażowania własnych środków.

Czym jest kredyt na remont domu i mieszkania?

Decydując się na zmianę aranżacji swojej nieruchomości lub pierwszy remont, zdecydowanie warto pomyśleć nad dostępnymi formami finansowania. Często zdarza się, że prace remontowo-budowlane generują wiele nieprzewidzianych kosztów, które mocno obciążają domowy budżet remontowy. W takiej sytuacji wykończenie mieszkania lub domu staje się problematyczne.

Standardowy kredyt pod zastaw domu nie zawsze jest konieczny, jeśli chcesz tylko wyremontować nieruchomość i zmienić wyposażenie na nowsze. Niezależnie od wartości nieruchomości, możesz zdecydować się na pokrycie kosztów remontu w ramach takich zobowiązań, jak:

Kredyt gotówkowy

To standardowy produkt bankowy, który znajdziesz praktycznie w każdej instytucji komercyjnej. Do kredytu gotówkowego nie potrzebujesz dodatkowego zabezpieczenia, np. hipoteki na nieruchomości. Co więcej, pieniądze w kwocie nawet do 200 tysięcy złotych otrzymasz nawet w ten sam dzień, zależnie od tego, jak szybko bank zweryfikuje Twoje dokumenty i złożony wniosek kredytowy.

Wybierając kredyt gotówkowy na pokrycie kosztów remontu domu lub mieszkania możesz spożytkować otrzymane pieniądze w dowolnie wybrany sposób. To oznacza, że bez problemu sfinansujesz kredytem gotówkowym zakup sprzętu RTV i AGD, nowych mebli, a także zakupu materiałów wykończeniowych. Pamiętaj, że kredyty bez zdolności raczej nie będą dobrym wyborem jako źródło dodatkowych środków na remont. Te są najczęściej udzielane na krótki okres spłaty oraz z dość wysokim oprocentowaniem, co generuje spore obciążenie domowego budżetu.

Pożyczka hipoteczna

To ciekawa forma finansowania, z której możesz skorzystać, jeśli Twoja nieruchomość nie jest już obciążona innym zobowiązaniem hipotecznym. Pieniądze w ramach pożyczki tego typu otrzymasz na dowolnie wydany cel, ale oczywiście zakładamy, że przeznaczysz je na remont domu lub mieszkania. Zabezpieczeniem dla banku jest tutaj remontowana nieruchomość. To oznacza, że kwota finansowania jest uzależniona nie tylko od Twojej zdolności kredytowej, ale także wartości posiadanego mienia.

To ciekawy sposób, aby sfinansować remont i ograniczyć całkowity koszt kredytu. Banki komercyjne są skore do proponowania ofert z atrakcyjnym oprocentowaniem oraz niską prowizją w zamian za uwzględnienie nieruchomości jako zabezpieczenie wybranego zobowiązania.

Kredyt na remont mieszkania - jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania kredytu?

Jeśli chodzi o formalności związane z ubieganiem się o kredyty na remont mieszkania lub domu, warto wspomnieć o standardzie, czyli wymaganych dokumentach. Kluczowe do uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej będą takie dokumenty, jak:

  • ważny dowód osobisty,
  • zaświadczenie o dochodach na druku od pracodawcy,
  • wyciągi z konta bankowego,
  • zaświadczenie z ZUS i US o niezaleganiu ze składkami (dotyczy przedsiębiorców),
  • oświadczenia o dochodach,
  • dokument informacyjny o aktualnych zobowiązaniach gospodarstwa domowego, liczbie osób na utrzymaniu, poziomie dochodów.

Każda instytucja finansowa ma inne wymagania odnośnie do tego, jakie dokumenty trzeba dostarczyć podczas wnioskowania o kredyty gotówkowe, hipoteczne lub pożyczki na remont nieruchomości.

Kto może otrzymać kredyt na remont nieruchomości?

O kredyt na remont domu lub mieszkania może ubiegać się praktycznie każda osoba pełnoletnia, która ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz polskie obywatelstwo. Aby sfinansować remont domu lub mieszkania, warto przeanalizować najpierw swoją zdolność kredytową. To podstawowy wyznacznik, który umożliwia uzyskanie kredytu gotówkowego na remont mieszkania lub innej nieruchomości.

W celu przeprowadzenia remontu mieszkania i domu z pokryciem kosztów ramach kredytu w banku trzeba spełnić kilka wymogów formalnych wybranej instytucji. Najczęściej w grę wchodzą takie wymogi, jak:

  • Wysoka zdolność kredytowa - jest uzależniona nie tylko od miesięcznych dochodów wnioskodawcy, ale także od liczby osób na utrzymaniu, wieku kredytobiorcy oraz rodzaju umowy podpisanej z pracodawcą. W przypadku liczenia zdolności kredytowej dla przedsiębiorców może okazać się, że aby wziąć kredyt potrzebne będą znacznie wyższe dochody w skali miesiąca aniżeli na etacie.
  • Brak negatywnych wpisów w historii kredytowej - chodzi tu przede wszystkim o rejestry Biura Informacji Kredytowej. Jeśli Twój scoring oraz ogólna ocena wiarygodności będzie pozytywna, prawdopodobnie masz duże szanse nie tylko na kredyt mieszkaniowy, ale także typowy kredyt na remont.

Ogólnie rzecz biorąc szanse na kredyt gotówkowy na remont domu, a także na kredyt hipoteczny czy nawet pożyczkę pod zastaw nieruchomości można otrzymać tylko jako osoba pełnoletnia, wykazująca odpowiednio wysokie dochody, stabilną sytuację w gospodarstwie domowym oraz z pozytywną historią kredytową. To szczególnie ważne parametry, jeśli w grę wchodzi kredyt na remont na wysoką kwotę - nawet do 200 tysięcy złotych.

Jak przygotować się do kredytu na remont? Porady dla kredytobiorców

Kredyt na remont to zobowiązanie celowe, które najczęściej jest udzielane przez banki komercyjne. Oczywiście możesz szukać oferty pożyczki pozabankowej, aczkolwiek tutaj dostępna będzie o wiele niższa kwota w porównaniu, np. do wziętego kredytu na remont w banku. A zatem jak wybrać najlepszy kredyt celowy, który można przeznaczyć na remont? Zanim zaczniesz poszukiwania, weź pod uwagę kilka wskazówek.

Przygotuj dokładny kosztorys remontowy

To niezbędne, aby oszacować, jak wysoki trzeba zaciągnąć kredyt, aby pokryć wszystkie koszty związane z remontem i wykończeniem nieruchomości. Stwórz listę materiałów potrzebnych do zrealizowania inwestycji, oszacuj koszty roboczogodziny specjalistów. Wtedy dokładnie ustalisz, jak wysoki, musisz uzyskać kredyt na remont domu lub mieszkania.

Przeanalizuj domowy budżet

To podstawa, aby móc spokojnie i bezpiecznie zdecydować się na kredyt gotówkowy, hipoteczny lub inną formę kredytu na remont. Określ wysokość miesięcznych dochodów w gospodarstwie domowym, oblicz całkowite miesięczne zobowiązania i ustal, na jaką miesięczną ratę możesz sobie pozwolić. Dzięki temu zredukujesz ryzyko nadmiernego obciążenia domowego budżetu po zaciągnięciu kredytu celowego na remont.

Porównaj wiele ofert kredytów i pożyczek

To niezbędne, aby wybrać np. najlepszy kredyt gotówkowy na remont mieszkania albo domu bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z Finaum a bez problemu otrzymasz pomoc w poszukiwaniach, a także dowiesz się, jak uniknąć problemów finansowych w sytuacji, kiedy dochody gospodarstwa domowego ulegną obniżeniu.

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie do zaciągnięcia kredytu na duży remont domu lub całego mieszkania. Przy kompleksowej analizie ofert, swoich potrzeb oraz możliwości finansowych łatwiej oszacujesz, na jaką kwotę remontu możesz sobie pozwolić, aby całe przedsięwzięcie sfinansować kredytem.

Jak wybrać najlepszy kredyt na remont? Najważniejsze informacje w pigułce

Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę pożyczki na remont domu lub kredytu bankowego związanego z remontem, koniecznie weź pod uwagę kilka parametrów:

  • oprocentowanie,
  • RRSO,
  • prowizję banku,
  • marżę,
  • koszty ubezpieczeń,
  • typ wymaganego zabezpieczenia kredytu,
  • dostępna kwota kredytu,
  • okres spłaty,
  • całkowite koszty odsetkowe,
  • prowizję za wcześniejszą spłatę.

Wszystkie te informacje znajdziesz w ofercie wybranej instytucji finansowej lub bezpośrednio w umowie kredytowej, którą zamierzasz podpisać. Analiza powyższych elementów pomoże Ci ocenić, czy proponowana oferta jest atrakcyjna i warto brać kredyt na remont domu lub mieszkania. Pomiędzy poszczególnymi ofertami finansowania mogą występować spore różnice, szczególnie w stawkach prowizji, RRSO oraz oprocentowania bazowego.

Pamiętaj, aby wybierać takie oferty, które generują jak najmniejsze koszty całkowite. Dzięki temu pozyskane pieniądze na remont wydasz w dowolnie wybrany sposób i bez stresu, że późniejsza spłata zaciągniętego zobowiązania mocno nadwyręży Twój domowy budżet.

Ile kosztuje remont domu lub mieszkania?

Niestety nie da się jednoznacznie określić, ile wyniosą całkowite koszty finansowania przed przeanalizowaniem ostatecznych warunków udzielenia kredytu lub pożyczki. Jest kilka czynników, które mają wpływ na całkowite koszty odsetkowe, a mianowicie: oprocentowanie bazowe, prowizja, RRSO, wysokość udzielonego kapitału oraz okres spłaty.

Jeśli weźmiesz kredyt pod zastaw nieruchomości na wysoką kwotę i długi okres spłaty - wtedy koszty odsetkowe będą znacznie większe niż np. dla kredytu gotówkowego, gdzie maksymalny okres spłaty zobowiązania wynosi 120 miesięcy.

Czy kredyt na remont można wziąć przez internet?

Taka forma finansowania bez problemu jest dostępna z opcją wnioskowania przez internet. Niemniej jednak dotyczy to wyłącznie kredytów gotówkowych, limitów na kartach oraz limitu odnawialnego na koncie. W przypadku kredytów pod zastaw nieruchomości nie ma możliwości wnioskowania online. 

Jaka jest maksymalna kwota kredytu na remont?

W przypadku kredytów konsumenckich maksymalna kwota ustalona ustawowo to 255 550 złotych. Jeśli zdecydujesz się na kredyt pod zastaw nieruchomości na cele remontowe, wtedy całkowita kwota finansowania będzie uzależniona głównie od Twojej zdolności kredytowej, wartości zabezpieczenia oraz indywidualnej oferty banku.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?

Jeszcze dwie dekady temu karta kredytowa, najlepiej złota lub platynowa, były symbolem statusu. Dzisiaj tego typu produktu dostępne są praktycznie dla wszystkich. Zamożne osoby mogą liczyć na wysokie limity sięgające miliona złotych i prestiżowe usługi concierge. Patrząc bardziej przyziemnie, karty kredytowe dostępne są dla szerokiego grona klientów banków. Co warto o nich wiedzieć? Karty kredytowe […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL