Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Podsumowanie artykułu

Osoby, które mają pewne problemy finansowe, mogą szukać interesujących rozwiązań nie tylko w internecie, ale także poprzez kontakt z ekspertem kredytowym Finaum. Co ciekawe, nawet mieszkanie z hipoteką może okazać się pomocne w celu wyjścia z naprawdę dużych problemów finansowych. O ile zaciągnięcie kredytu hipotecznego bywa często sporym obciążeniem finansowym, to jednak sprzedaż nieruchomości kupionej na kredyt może być po latach rozsądnym wyjściem z trudnej sytuacji życiowej. Jako właściciel nieruchomości bez problemu możesz zdecydować się na sprzedaż mieszkania z kredytem, spłatę zobowiązania, a także pozyskanie dodatkowej gotówki.

Spłata zobowiązania jest konieczna w sytuacji, kiedy decydujesz się na sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym. Kiedy nieruchomość jest obciążona w księgach wieczystych jako zabezpieczenie zaciągniętego długu, możesz dokonać jej sprzedaży tylko przy założeniu, że spłacisz dług w całości z kwoty pozyskanej ze sprzedaży. Zgoda banku na taką transakcję jest wymagana, a dodatkowo potrzebne będzie kilka dokumentów pozwalających na sfinalizowanie transakcji w obecności notariusza.

To, jak wygląda sprzedaż mieszkania z kredytem, wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Decydując się na zrealizowanie takiej transakcji i wystawienie swojego domu lub mieszkania kupionego na kredyt hipoteczny, finalnie może przynieść Ci same korzyści. Oddając nieruchomość nowemu właścicielowi za określoną kwotę, możesz nie tylko pozbyć się zadłużenia w formie kredytu hipotecznego, ale także pozyskać dodatkowe pieniądze, które przeznaczysz, np. na spłatę innych zobowiązań bankowych i pozabankowych. Przeczytaj dokładnie poniższy artykuł, a dowiesz się, jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym.

Jakie dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania z hipoteką?

Przy sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym istotne jest kilka dokumentów, które musisz zebrać, aby sfinalizować podpisanie umowy kupna-sprzedaży z nowym właścicielem. Akt notarialny to najważniejszy dokument przy sprzedaży mieszkania z hipoteką, ponieważ nakreśla własność lokum i przeniesienie tytułu własności ze sprzedającego na kupującego.

Inne dokumenty, które mogą być niezbędne do skutecznej sprzedaży nieruchomości, to:

 • wycena,
 • raport z inspekcji stanu technicznego,
 • informacje o wysokości obciążenia hipotecznego,
 • numer księgi wieczystej,
 • akt własności mieszkania lub domu,
 • zaświadczenia o wymeldowaniu wszystkich dotychczasowych mieszkańców danego lokum,
 • dokumenty od banku, potwierdzające wysokość zaciągniętego zobowiązania kredytowego i kwoty potrzebnej do spłaty całego długu.

Jeśli chodzi o formalności, bank musi wystawić sprzedającemu promesę, która jest swego rodzaju zgodą na wykreślenie hipoteki z ksiąg wieczystych. Dzięki temu możesz zapewnić przyszłego kupującego, ze zakup nieruchomości obciążonej hipoteką nie jest obciążony żadnym ryzykiem. Koniecznie musisz powiadomić bank o tym, że zamierzasz sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym. Po uzyskaniu zaświadczenia na temat aktualnego zadłużenia, promesy oraz pozostałej dokumentacji, będziesz w stanie sprzedać swoją nieruchomość i dokonać całkowitej spłaty kredytu hipotecznego w banku.

Zgoda banku na sprzedaż nieruchomości obciążonej kredytem - czy jest potrzebna?

Aby sfinalizować sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką, nie musisz mieć zgody od banku, na to, aby sprzedać nieruchomość, ale będziesz zobligowany do tego, aby poinformować bank o swoich planach. Istotne jest to, aby instytucja finansująca zakup rzeczonej nieruchomości, wydała zaświadczenie o aktualnym zadłużeniu oraz promesę o wykreśleniu hipoteki z ksiąg wieczystych po całkowitej spłacie zobowiązania.

W praktyce formalności związane ze sprzedażą mieszkania, a dokładnie uzyskanie niezbędnej dokumentacji od banku załatwisz na infolinii lub bezpośrednio w placówce. Uwaga! Pamiętaj o tym, że promesa wydana przez bank jest ważna tylko 30 dni, a więc musisz stosunkowo szybko znaleźć potencjalnego kupującego na swoje mieszanie lub dom. Ogólnie rzecz biorąc, bank nie musi wyrazić zgody na sprzedaż lokum, aczkolwiek musi wydać kilka niezbędnych dokumentów, bez których zrealizowanie transakcji i tak nie byłoby możliwe.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Krok po kroku

Jest wiele sytuacji, w jakich warto sprzedać mieszkanie z kredytem. Jeśli masz jakiekolwiek problemy finansowe, możesz zdecydować się zarówno na sprzedaż domu z hipoteką, jak i mieszkania na kredyt. To doskonała opcja, aby uniknąć ryzyka wpędzenia się w pętlę kredytową, która generuje nadmierne zadłużenie, a tym samym brak możliwości regularnej spłaty swoich zobowiązań kredytowych. Sprzedaż domu z kredytem, a także mieszkania to proces, który powinien przebiegać w następujący sposób:

 1. Udaj się do banku, aby poinformować bank o chęci sprzedaży nieruchomości obciążonej hipoteką. Na tym etapie otrzymasz informacje o aktualnym zadłużeniu, pozostałej kwocie do spłaty, a także otrzymasz promesę na wykreślenie hipoteki z KW.
 2. Poszukaj potencjalnego nabywcę nieruchomości — możesz wykorzystać w tym celu darmowe serwisy ogłoszeniowe, brokerów nieruchomości, a także szukać nabywców na własną rękę, np. drukując ulotki. Każda metoda jest dobra, o ile pozwoli Ci na szybką sprzedaż swojego lokum obciążonego hipoteką.
 3. Podpisz z kupującym umowę przedwstępną kupna-sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym. Najlepiej zrób to u notariusza, a dodatkowo zadbaj o to, aby umowa była sporządzona zgodnie z prawem. W dokumencie tego typu powinny być informacje na temat: ceny, sposobu płatności, terminu zawarcia umowy i przekazania lokum nowemu właścicielowi, wysokości zadatku lub zaliczki.
 4. Podpisz umowę notarialną sprzedaży mieszkania — warto mieć na uwadze, że końcowa umowa ZAWSZE musi mieć formę aktu notarialnego.

A może stoisz po drugiej stronie transakcji i chcesz kupić obciążoną nieruchomość i jednocześnie uzyskać kredyt na mieszkanie? To jak najbardziej możliwe. W tym przypadku do załatwienia będzie nieco więcej formalności, gdyż konieczne będzie złożenie wniosku z kompletną dokumentacją do banku o udzielenie kredytu hipotecznego.

Sprzedaż mieszkania z kredytem a odsetki - co warto wiedzieć?

Zanim zdecydujesz się na sprzedaż swojego mieszkania z kredytem, koniecznie pamiętaj o tym, że wiele instytucji finansowych nalicza dodatkowe odsetki za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Jeśli zdecydujesz się na zbycie mieszkania przed upływem 2 lat, prawdopodobnie narazisz się na doliczenie dodatkowych odsetek w wysokości maksymalnie do 3% wartości pozostałego zadłużenia do spłaty. Oznacza to, że kwota prowizji może być dość znaczna i realnie wpłynąć na to, jaką ostatecznie cenę za nieruchomość musisz zdobyć, aby spłacić całe zadłużenie.

Pewne koszty mogą też generować takie kwestie, jak przepisanie polisy na nowego właściciela — dotyczy to polisy ubezpieczenia nieruchomości, co jest zabezpieczeniem wymaganym przez wszystkie banki udzielające kredytów hipotecznych.

Ile kosztuje sprzedaż mieszkania z kredytem?

Jeśli podejmiesz decyzję o tym, że chcesz zrealizować sprzedaż mieszkania w kredycie, koniecznie weź pod uwagę całkowite koszty sprzedaży. W przypadku mieszkania z kredytem, wierzyciel hipoteczny może doliczyć tylko dodatkowe opłaty w postaci prowizji, które mimo wszystko wrzucisz w cenę sprzedaży nieruchomości. Co jednak z kosztami po stronie sprzedającego? Kiedy chcesz sprzedać mieszkanie z kredytem, licz się przede wszystkim z kosztem taksy notarialnej, której stawki wynoszą:

 • 1010 zl + 0,4% wartości nadwyżki powyżej kwoty 60 000 zł — stawka obowiązuje dla wartości nieruchomości do 1 mln zł,
 • 4770 zł + 0,2% wartości nadwyżki powyżej 1 mln zł — stawka obowiązuje dla wartości nieruchomości od 1 do 2 mln zł,
 • 6770 zł + 0,25% wartości nadwyżki powyżej 2 mln zł — stawka obowiązuje dla wartości nieruchomości powyżej 2 mln zł.

Sprzedaż nieruchomości z hipoteką przed upływem 5 lat

Dość istotną kwestią jest także sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat od czasu jej zakupu — nawet na kredyt hipoteczny. W takiej sytuacji będziesz zobowiązany do odprowadzenia aktualnej stawki podatku dochodowego, która wynosi 19% od dochodu z tytułu transakcji sprzedaży mieszkania lub domu. Dochód tego typu jest w pełni opodatkowany, choć istnieje pewne rozwiązanie, które pozwoli Ci uniknąć tego dotkliwego podatku. Wystarczy, że otrzymane pieniądze przeznaczysz na zakup innego mieszkania. Dzięki temu unikniesz konieczności zapłaty podatku od nieruchomości, którą sprzedałeś, a otrzymana kwota była uznawana jako Twój dochód.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Umowa kredytu hipotecznego - na co zwrócić uwagę?

Podpisanie umowy kredytowej jest obligatoryjne w przypadku każdego nowego zobowiązania finansowego: zarówno kredytu gotówkowego, hipotecznego, konsolidacyjnego, jak i pożyczki ratalnej. To rodzaj umowy, która dotyczy banku/firmy pożyczkowej oraz osoby ubiegającej się o wsparcie finansowe. Przed podpisaniem umowy kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów: Umowa kredytowa dzieli się na dwie części. Pierwsza to OWU, […]

Czytaj wpis
Jak oszczędzać pieniądze bez wyrzeczeń?

Chcesz mieć na tyle wysokie oszczędności, żeby nie martwić się utrzymaniem swojej rodziny? Dodatkowe pieniądze na rachunku bankowym to świetna poduszka finansowa, która jest gwarancją spłaty zobowiązań wobec banków, firm pożyczkowych i usługodawców w razie problemów gospodarstwa domowego. Chcesz dowiedzieć się jak odkładać pieniądze, aby osiągnąć zamierzone cele? W tym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby na […]

Czytaj wpis
Ubezpieczenie kredytu

Polisa ubezpieczenia kredytu to umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. W razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji np. utrata pracy, nagła choroba lub śmierć jednego z kredytobiorców można popaść w spore kłopoty finansowe. Głównie z tego powodu warto mieć aktywne ubezpieczenie spłaty kredytu. W ten sposób można skorzystać z […]

Czytaj wpis
Krajowy Rejestr Długów - co to jest?

KRD to inaczej Biuro Informacji Gospodarczej. Instytucja powstała po to, aby nadzorować konsumentów oraz przedsiębiorców w kwestii terminowej spłaty zobowiązań finansowych. Krajowy Rejestr Długów powstał w 2003 roku. Od tamtego czasu wprowadzono ustawę, która określa sposób udostępniania danych gospodarczych. Baza BIG Infomonitor powstała w celu zbierania informacji o przedsiębiorcach oraz konsumentach prywatnych. Jeśli ktokolwiek dopuści […]

Czytaj wpis
Kalkulator kredytu hipotecznego

Internetowy kalkulator rat kredytu hipotecznego jest najczęściej darmowym oprogramowaniem dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej. Każdy, kto planuje złożyć wniosek kredytowy, może skorzystać z kalkulatora i poznać całkowity koszt kredytu wraz z innymi kluczowymi składowymi. Kalkulator kredytowy ułatwia obliczenie miesięcznego kosztu kredytu hipotecznego. To szansa na szybką ocenę swoich możliwości finansowych i zestawienie kosztów z dochodami […]

Czytaj wpis
Na czym polega upadłość konsumencka?

O pojęciu upadłości konsumenckiej słyszał na pewno każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej i miał problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. To dotyczy zarówno firm, które zbankrutowały, jak i osób fizycznych. Zgodnie z definicją upadłość konsumencka odnosi się do niewypłacalności osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Ustawa o upadłości konsumenckiej wskazuje, że to częściowe […]

Czytaj wpis
Czym jest lokata bankowa?

Mianem lokaty bankowej nazywamy produkt finansowy, który służy do deponowania wolnych środków, czyli oszczędności. Taki depozyt bankowy zakłada się w ramach podpisania umowy z wybraną instytucją finansową. Za aktywną lokatę uznaje się taki rachunek, na który została wpłacona ustalona kwota. Warto dodać, że w większości przypadków lokaty uniemożliwiają swobodne korzystanie z wpłaconego kapitału - musisz […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Kredyty mieszkaniowe to jedne z najbardziej skomplikowanych form finansowania dostępnych na polskim rynku. Dlaczego? Otóż wniosek o kredyt w tej formie wymaga dołączenia wielu dokumentów, których objętość jest uzależniona od indywidualnej sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Bank, który zdecyduje się udzielić Ci kredytu hipotecznego, prawdopodobnie zaproponuje takie warunki, aby kwota kredytu nie przekraczała Twoich możliwości finansowych. Planujesz […]

Czytaj wpis
Odsetki od zaległości podatkowych

Najszybszą drogą do oceny wysokości zadłużenia wobec organu podatkowego jest wykorzystanie kalkulatora odsetek podatkowych. To narzędzie dostępne na rządowych stronach, które pozwala na szybkie wyliczenie kwoty zaległości na podstawie kilku parametrów: kwota zobowiązania, termin płatności, termin uregulowania zadłużenia. Co więcej, stawka odsetek będzie uzależniona od tego, czy są to odsetki za zwłokę, czy opłata prolongacyjna. […]

Czytaj wpis
Refinansowanie kredytu i pożyczki w praktyce

Niektóre zobowiązania bankowe i pozabankowe można bez problemu przenieść do innej instytucji, bez dodatkowych kosztów. To opłacalne przedsięwzięcie, o ile wiesz, jak wybrać najlepszą propozycję finansowania dla siebie. Kredyt konsolidacyjny to najpopularniejsza odmiana zobowiązania pozwalającego na refinansowanie kredytów i pożyczek. Jeśli chcesz otrzymać korzystniejszy harmonogram spłaty lub zmniejszyć całkowity koszt kredytu, koniecznie pomyśl o opcji […]

Czytaj wpis
Oddłużanie chwilówek - pomoc dla zadłużonych

Pożyczki pozabankowe są obecnie ogólnodostępne, co powoduje, że coraz więcej osób popada w spiralę zadłużenia. Krótki okres spłaty chwilówki, brak stabilnego źródła dochodu oraz problemy zdrowotne to główne czynniki, które powodują, że zaciągnięcie jakiegokolwiek zobowiązania może doprowadzić do wszczęcia procesu windykacyjnego, a nawet upadłości konsumenckiej. Chcesz dowiedzieć się, co zrobić w sytuacji, kiedy wierzyciel ubiega […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie lokat bankowych - ranking

Oprocentowanie lokat w bankach komercyjnych zawsze jest przedstawiane jako wartość procentowa zysku w skali roku. Jeśli chodzi o stawkę oprocentowania takich produktów bankowych, warto dodać, że wskaźnik jest taki sam dla stałych i nowych klientów. W przypadku lokat na nowe środki proponowanych przez banki oprocentowanie wciąż pozostaje na dość niskim poziomie. Najlepsze lokaty bankowe oferują […]

Czytaj wpis
1 2 3 5

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL