Zwolnienie z PCC

Podsumowanie artykułu

Osoby, które planują zakup nieruchomości w rynku wtórnego muszą liczyć się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności urzędowych, a także uiszczenia stosownej daniny na rzecz urzędu skarbowego. Opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek każdego nabywcy domu lub mieszkania. Na szczęście nowelizacja przepisów w Polsce uwzględnia opcje zwolnienia z PCC w przypadku osób, które planują zakup pierwszego mieszkania lub domu.

Ministerstwo Finansów w Polsce wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych nabywców nieruchomości mieszkalnych, postanowiło nieco znowelizować przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych z rynku wtórnego. To danina, która wynosi aktualnie 2% wartości nabywanej nieruchomości. W przypadku obiektów o znacznej wartości okazuje się, że podatek od czynności cywilnoprawnych pochłania znaczną część budżetu przeznaczonego na zakup domu lub mieszkania.

Nowa Ustawa znosi obowiązek płacenia podatku PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości z rynku wtórnego. To oznacza, że osoby, które nigdy wcześniej nie miały prawa własności do mieszkania lub domu, mogą obecnie skorzystać z ulgi i zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na podatku PCC. Chcesz dowiedzieć się, kto skorzysta z pełnego prawa do zwolnienia w ramach Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? W tym artykule dowiesz się, kto ma prawo do skorzystania ze zwolnienia, a także jakie są ewentualne wykluczenia dotyczące lokalu mieszkalnego lub domu.

Pierwsze mieszkanie a zwolnienie z podatku PCC

Wyróżniamy trzy sytuacje, w których osoby fizyczne chcące kupić dom lub mieszkanie mogą skorzystać z prawa do zwolnienia z PCC. W przypadku kupna pierwszego mieszkania, lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego można zastosować wspomniane zwolnienie, jeśli transakcja obejmuje takie obiekty, jak:

 • lokale mieszkalne, które stanowią odrębną nieruchomość i własność,
 • jednorodzinne budynki mieszkalne,
 • spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Aby skorzystać z prawa do zwolnienia z PCC, kupujący musi być osobą fizyczną i nie mieć żadnych praw do innego mieszkania lub domu w dniu jego zakupu. Wyjątkiem są udziały własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, ale tylko wtedy, jeśli są nie większe niż 50%. Zwolnienie przysługuje każdemu, kto chce nabyć lokal mieszkalny z rynku wtórnego, niezależnie od wybranej formy finansowania. Ze zwolnienia z podatku PCC można skorzystać nawet wtedy, kiedy zakup nieruchomości jest pokryty w ramach:

Alternatywna forma to kredyt pod zastaw działki, aczkolwiek w tym przypadku zwolnienie z PCC nie ma przeniesienia na takie formy własności. Nowe przepisy dotyczące zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych przy kupnie pierwszego mieszkania lub domu obowiązują już od wakacji 2023 roku. 

Podatek od czynności cywilnoprawnych - co to takiego i kiedy obowiązuje?

Podatek PCC przy zakupie pierwszego mieszkania lub domu jest obecnie całkowicie zniesiony. Nie oznacza to jednak, że zwolnienie od PCC obejmuje wszystkie inne umowy, które dotychczas generowały konieczność odprowadzenia takiej daniny do urzędu skarbowego. Pozostałe umowy uwzględnione w Ustawie o podatku o czynności cywilnoprawnych to:

 • umowa sprzedaży lub zmiany praw majątkowych,
 • umowa pożyczki,
 • umowa darowizny,
 • umowa dożywocia,
 • ustanowienie hipoteki,
 • umowa spółki,
 • umowa depozytu.

Warto dodać, że powyższe przedmioty podlegają pod podatek PCC, ale tylko wtedy, kiedy przedmiotem transakcji są rzeczy znajdujące się na terenie Polski. Podatek od czynności cywilnoprawnych zapłaci każda osoba fizyczna, która zobowiązała się, np. do zakupu nieruchomości mieszkalnej. Nowe przepisy niwelują ten obowiązek, ale tylko wtedy, kiedy osoba fizyczna kupuje swoje pierwsze mieszkanie lub dom i nigdy wcześniej nie miała prawa własności do własnej nieruchomości.

Jak można opłacić podatek PCC?

Nowe przepisy podatkowe dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu, choć powodują, że nie ma konieczności odprowadzania podatku PCC w wysokości 2% kupowanej nieruchomości (ale tylko tej pierwszej z rynku wtórnego). Warto jednak wiedzieć, że po uzyskaniu prawa własności lokali mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub innego obiektu mieszkalnego jako kolejnej posiadanej nieruchomości, koniecznie będzie odprowadzenie podatku PCC.

Można to zrobić poprzez złożenie deklaracji podatkowej na druku PCC-3 bezpośrednio do urzędu skarbowego. Obowiązek uiszczenia podatku spoczywa na wszystkich osobach fizycznych i trzeba go dopełnić w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Uwaga! Kiedy kupiona została nieruchomość w ramach umowy w formie aktu notarialnego, nie ma konieczności samodzielnego odprowadzania podatku PCC. Tym zajmie się notariusz, który przygotuje umowę i poświadczy jej poprawność.

Jakie są stawki podatku PCC w Polsce?

Podatek PCC to danina, która najczęściej kojarzy się z zakupem nieruchomości z rynku wtórnego. Niemniej jednak to niejedyna sytuacja, w której zostanie naliczony podatek. Jego wysokość jest zależna od typu transakcji, a mianowicie:

 • 2% dla umów sprzedaży nieruchomości, ruchomości oraz prawa wieczystego użytkowania lokalu mieszkalnego,
 • 1% dla umowy sprzedaży innych praw majątkowych,
 • 2% dla umów dożywocia, spadku i zniesienia współwłasności,
 • 1% dla umowy ustanowienia odpłatnego użytkowania.

Warto dodać, że w przypadku niedopełnienia obowiązku uiszczenia podatku PCC w terminie urząd może naliczyć dodatkowe kary. Wtedy stawka podatku PCC wynosi 20% wartości opodatkowanej umowy. Ogólnie rzecz biorąc zwolnienie z podatku PCC to dobre rozwiązanie dla osób, które obawiają się zakupu pierwszego lokalu mieszkalnego z rynku wtórnego. Do tej pory PCC generował spore koszty dodatkowe, które mogły w skrajnych przypadkach wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Po nowelizacji ustawy zakup mieszkania lub domu na rynku wtórnym jest wyjątkowo opłacalny, szczególnie dla osób, które nigdy wcześniej nie miały własnego lokum.

Jak długo trzeba mieszkań w nieruchomości, aby skorzystać ze zwolnienia z podatku PCC?

Minimalny okres zamieszkiwania kupionej nieruchomości to 5 lat. W przeciwnym razie konieczne będzie uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Alternatywne rozwiązanie to sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat i przeznaczenie całej pozyskanej kwoty na zakup nowego lokum mieszkalnego.

Ile może maksymalnie wynieść podatek PCC?

Nie ma górnej granicy, która dotyczyłaby podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku nabycia nieruchomości z rynku wtórnego to zawsze stawka 2% wartości mieszkania lub domu. To oznacza, że kwoty podatku odprowadzanego do urzędu skarbowego są naprawdę wysokie, szczególnie przy dzisiejszych cenach nieruchomości.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
Kim jest dłużnik wekslowy?

Dłużnik wekslowy to osoba, która zdecydowała się na złożenie podpisu na wekslu oraz jest za niego w 100% odpowiedzialna i zobowiązana do ewentualnego uregulowania zadłużenia. Mianem dłużnika wekslowego nazywamy też: remitenta, trasanta, indosanta, awalistę oraz wyręczyciela. Szczegółowe wyjaśnienia tych pojęć znajdziesz w dalszej części tego artykułu. Dłużników wekslowych dzielimy na wtórnych oraz głównych. Zgodnie z […]

Czytaj wpis
Koszty komornicze - co to za opłaty?

Wszystkie czynności realizowane przez komornika są odpłatne. Niestety odzyskiwanie należności (nawet tych niewielkich) zawsze wiąże się z naliczeniem kosztów komorniczych. Te są uzależnione od wartości odzyskanych środków na poczet spłaty wierzytelności. Postępowanie egzekucyjne to czynności, które polegają na odzyskaniu zaległych wierzytelności, które nie zostały dotychczas spłacone przez dłużnika. Nawet niewielkie kwoty zadłużenia mogą generować koszty […]

Czytaj wpis
Giełda długów i wierzytelności

Jest wiele metod, które pozwalają na odzyskanie pieniędzy od dłużników. Często wybieranym rozwiązaniem jest giełda wierzytelności, z której może skorzystać praktycznie każdy - zarówno bank, firma pożyczkowa, pożyczkodawca niezwiązany z instytucjami finansowymi, a także podmioty gospodarcze. A zatem czym jest giełda długów? To serwis online, gdzie można dokonać transakcji kupna-sprzedaży wierzytelności. W praktyce jest to […]

Czytaj wpis
Dziedziczenie długów - jak uniknąć odpowiedzialności?

W Polsce obowiązują przepisy Prawa spadkowego, które zmieniają się wraz z wprowadzanymi nowelizacjami ustaw. Niemniej jednak to podstawowy dokument prawny, który wyjaśnia zasady dziedziczenia długów, a także majątku po osobach zmarłych. Prawo spadkowe jest po prostu zbiorem informacji i przepisów regulujących wszystkie kwestie związane z dziedziczeniem - nieruchomości, pieniędzy, a nawet długów spadkowych. Na pewno […]

Czytaj wpis
Auto na raty - czy warto?

Kupując nowy samochód, najczęściej wiąże się to z wydatkiem sumy wynoszącej co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na tak duży wydatek. Z tego względu na rynku pojawiły się oferty leasingów konsumenckich, które umożliwiają zakup auta na raty. Umowa finansowa nowego lub używanego samochodu ma podobne warunki jak standardowy kredyt gotówkowy, […]

Czytaj wpis
Pożyczka w domu klienta

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób po prostu nie ma czasu na to, aby osobiście dopełnić formalności związanych z kredytem w banku. To samo tyczy się zobowiązań pozabankowych. Są też inne sytuacje, w których pożyczka bez wychodzenia z domu jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie chcesz, aby ktokolwiek z rodziny zobaczył, że zaciągnąłeś nowe zobowiązanie lub […]

Czytaj wpis
Jak działa kredyt oddłużeniowy?

Kredytobiorcy z problemami związanymi ze spłatą aktualnych zobowiązań finansowych poszukują jak najkorzystniejszych opcji, aby wyjść z trudnej sytuacji życiowej. Kiedy rata kredytu okazuje się zbyt wysoka, wiele osób podejmuje pochopne decyzje i zaciąga kolejne zobowiązania pozabankowe i bankowe. To rzutuje nie tylko negatywnie na wysokość ewentualnej zdolności kredytowej, ale także może z czasem generować problemy […]

Czytaj wpis
Czym jest wskaźnik LTV?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania na kredyt hipoteczny, musisz dokładnie przeanalizować sytuację na rynku finansowym i ustalić maksymalną wartość nieruchomości, na którą możesz sobie pozwolić. Instytucje finansowe podczas weryfikacji wniosków sprawdzają wiele kryteriów, które rzutują na Twoje szanse uzyskania pozytywnej decyzji o przyznaniu finansowania. Kluczowym czynnikiem w trakcie ubiegania się o kredyt mieszkaniowy jest […]

Czytaj wpis
Podatek PCC, czyli podatek od kupna mieszkania

Koszty związane z nabyciem nieruchomości to nie tylko kwota zakupu mieszkania, ale także wszystkie koszty dodatkowe oraz kredytowe, które musisz ponieść jako potencjalny nabywca. Decydując się na kredyt hipoteczny w celu nabycia nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego już wtedy narażasz się na dość wysokie koszty - przede wszystkim odsetki do zapłaty na rzecz banku. […]

Czytaj wpis
Czym jest harmonogram spłaty kredytu?

Każdy kredyt bankowy i pożyczka pozabankowa ma z góry ustalone warunki spłaty zobowiązania. Każda instytucja finansowa w Polsce ustala warunki i terminy spłaty indywidualnie, tak, aby dopasować wysokość miesięcznych rat i terminy płatności do potrzeb klienta. Musisz zatem wiedzieć, że harmonogram spłaty kredytu obowiązuje w przypadku kredytów: gotówkowych, hipotecznych, konsolidacyjnych, ratalnych, firmowych, a nawet dla […]

Czytaj wpis
Sankcja kredytu darmowego

W przypadku kredytów, pożyczek i innych zobowiązań finansowych obowiązują pewne sankcje, z których można skorzystać w określonych sytuacjach. Jeśli podmiot gospodarczy narusza jakiekolwiek prawa konsumenta, można skorzystać z sankcji kredytu darmowego. Dokładną definicję tego zagadnienia można znaleźć w Ustawie z dnia 20 lipca 2001 roku o kredycie konsumenckim. Zgodnie z Art. 45 tejże Ustawy w […]

Czytaj wpis
1 2 3 7

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL