Zwolnienie z PCC

Podsumowanie artykułu

Osoby, które planują zakup nieruchomości w rynku wtórnego muszą liczyć się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności urzędowych, a także uiszczenia stosownej daniny na rzecz urzędu skarbowego. Opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek każdego nabywcy domu lub mieszkania. Na szczęście nowelizacja przepisów w Polsce uwzględnia opcje zwolnienia z PCC w przypadku osób, które planują zakup pierwszego mieszkania lub domu.

Ministerstwo Finansów w Polsce wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych nabywców nieruchomości mieszkalnych, postanowiło nieco znowelizować przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych z rynku wtórnego. To danina, która wynosi aktualnie 2% wartości nabywanej nieruchomości. W przypadku obiektów o znacznej wartości okazuje się, że podatek od czynności cywilnoprawnych pochłania znaczną część budżetu przeznaczonego na zakup domu lub mieszkania.

Nowa Ustawa znosi obowiązek płacenia podatku PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości z rynku wtórnego. To oznacza, że osoby, które nigdy wcześniej nie miały prawa własności do mieszkania lub domu, mogą obecnie skorzystać z ulgi i zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na podatku PCC. Chcesz dowiedzieć się, kto skorzysta z pełnego prawa do zwolnienia w ramach Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? W tym artykule dowiesz się, kto ma prawo do skorzystania ze zwolnienia, a także jakie są ewentualne wykluczenia dotyczące lokalu mieszkalnego lub domu.

Pierwsze mieszkanie a zwolnienie z podatku PCC

Wyróżniamy trzy sytuacje, w których osoby fizyczne chcące kupić dom lub mieszkanie mogą skorzystać z prawa do zwolnienia z PCC. W przypadku kupna pierwszego mieszkania, lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego można zastosować wspomniane zwolnienie, jeśli transakcja obejmuje takie obiekty, jak:

 • lokale mieszkalne, które stanowią odrębną nieruchomość i własność,
 • jednorodzinne budynki mieszkalne,
 • spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Aby skorzystać z prawa do zwolnienia z PCC, kupujący musi być osobą fizyczną i nie mieć żadnych praw do innego mieszkania lub domu w dniu jego zakupu. Wyjątkiem są udziały własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, ale tylko wtedy, jeśli są nie większe niż 50%. Zwolnienie przysługuje każdemu, kto chce nabyć lokal mieszkalny z rynku wtórnego, niezależnie od wybranej formy finansowania. Ze zwolnienia z podatku PCC można skorzystać nawet wtedy, kiedy zakup nieruchomości jest pokryty w ramach:

Alternatywna forma to kredyt pod zastaw działki, aczkolwiek w tym przypadku zwolnienie z PCC nie ma przeniesienia na takie formy własności. Nowe przepisy dotyczące zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych przy kupnie pierwszego mieszkania lub domu obowiązują już od wakacji 2023 roku. 

Podatek od czynności cywilnoprawnych - co to takiego i kiedy obowiązuje?

Podatek PCC przy zakupie pierwszego mieszkania lub domu jest obecnie całkowicie zniesiony. Nie oznacza to jednak, że zwolnienie od PCC obejmuje wszystkie inne umowy, które dotychczas generowały konieczność odprowadzenia takiej daniny do urzędu skarbowego. Pozostałe umowy uwzględnione w Ustawie o podatku o czynności cywilnoprawnych to:

 • umowa sprzedaży lub zmiany praw majątkowych,
 • umowa pożyczki,
 • umowa darowizny,
 • umowa dożywocia,
 • ustanowienie hipoteki,
 • umowa spółki,
 • umowa depozytu.

Warto dodać, że powyższe przedmioty podlegają pod podatek PCC, ale tylko wtedy, kiedy przedmiotem transakcji są rzeczy znajdujące się na terenie Polski. Podatek od czynności cywilnoprawnych zapłaci każda osoba fizyczna, która zobowiązała się, np. do zakupu nieruchomości mieszkalnej. Nowe przepisy niwelują ten obowiązek, ale tylko wtedy, kiedy osoba fizyczna kupuje swoje pierwsze mieszkanie lub dom i nigdy wcześniej nie miała prawa własności do własnej nieruchomości.

Jak można opłacić podatek PCC?

Nowe przepisy podatkowe dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu, choć powodują, że nie ma konieczności odprowadzania podatku PCC w wysokości 2% kupowanej nieruchomości (ale tylko tej pierwszej z rynku wtórnego). Warto jednak wiedzieć, że po uzyskaniu prawa własności lokali mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub innego obiektu mieszkalnego jako kolejnej posiadanej nieruchomości, koniecznie będzie odprowadzenie podatku PCC.

Można to zrobić poprzez złożenie deklaracji podatkowej na druku PCC-3 bezpośrednio do urzędu skarbowego. Obowiązek uiszczenia podatku spoczywa na wszystkich osobach fizycznych i trzeba go dopełnić w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Uwaga! Kiedy kupiona została nieruchomość w ramach umowy w formie aktu notarialnego, nie ma konieczności samodzielnego odprowadzania podatku PCC. Tym zajmie się notariusz, który przygotuje umowę i poświadczy jej poprawność.

Jakie są stawki podatku PCC w Polsce?

Podatek PCC to danina, która najczęściej kojarzy się z zakupem nieruchomości z rynku wtórnego. Niemniej jednak to niejedyna sytuacja, w której zostanie naliczony podatek. Jego wysokość jest zależna od typu transakcji, a mianowicie:

 • 2% dla umów sprzedaży nieruchomości, ruchomości oraz prawa wieczystego użytkowania lokalu mieszkalnego,
 • 1% dla umowy sprzedaży innych praw majątkowych,
 • 2% dla umów dożywocia, spadku i zniesienia współwłasności,
 • 1% dla umowy ustanowienia odpłatnego użytkowania.

Warto dodać, że w przypadku niedopełnienia obowiązku uiszczenia podatku PCC w terminie urząd może naliczyć dodatkowe kary. Wtedy stawka podatku PCC wynosi 20% wartości opodatkowanej umowy. Ogólnie rzecz biorąc zwolnienie z podatku PCC to dobre rozwiązanie dla osób, które obawiają się zakupu pierwszego lokalu mieszkalnego z rynku wtórnego. Do tej pory PCC generował spore koszty dodatkowe, które mogły w skrajnych przypadkach wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Po nowelizacji ustawy zakup mieszkania lub domu na rynku wtórnym jest wyjątkowo opłacalny, szczególnie dla osób, które nigdy wcześniej nie miały własnego lokum.

Jak długo trzeba mieszkań w nieruchomości, aby skorzystać ze zwolnienia z podatku PCC?

Minimalny okres zamieszkiwania kupionej nieruchomości to 5 lat. W przeciwnym razie konieczne będzie uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Alternatywne rozwiązanie to sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat i przeznaczenie całej pozyskanej kwoty na zakup nowego lokum mieszkalnego.

Ile może maksymalnie wynieść podatek PCC?

Nie ma górnej granicy, która dotyczyłaby podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku nabycia nieruchomości z rynku wtórnego to zawsze stawka 2% wartości mieszkania lub domu. To oznacza, że kwoty podatku odprowadzanego do urzędu skarbowego są naprawdę wysokie, szczególnie przy dzisiejszych cenach nieruchomości.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?

Jeszcze dwie dekady temu karta kredytowa, najlepiej złota lub platynowa, były symbolem statusu. Dzisiaj tego typu produktu dostępne są praktycznie dla wszystkich. Zamożne osoby mogą liczyć na wysokie limity sięgające miliona złotych i prestiżowe usługi concierge. Patrząc bardziej przyziemnie, karty kredytowe dostępne są dla szerokiego grona klientów banków. Co warto o nich wiedzieć? Karty kredytowe […]

Czytaj wpis
Na czym polega kredyt ratalny i co o nim warto wiedzieć? 

Nie za wszystkie zakupy trzeba płacić z bieżących środków lub z oszczędności. Zdarzają się też nieprzewidziane sytuacje, w których potrzebujesz większej sumy pieniędzy. Zepsuta lodówka, zgubiony laptop czy zalany telefon to przedmioty, bez których ciężko się obejść w dzisiejszych czasach. Jeśli brakuje Ci gotówki i potrzebujesz szybko nowego sprzętu, to z pomocą przychodzi kredyt ratalny. […]

Czytaj wpis
Kredyt na samochód używany – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Dane urzędowe pokazują, że w 2020 roku tylko 14% zarejestrowanych pojazdów stanowiły nowe auta. Większość Polaków kupuje używane pojazdy. Dlaczego wybieramy auta z drugiej ręki? Jest wiele powodów, a głównym z nich jest cena. Samochody używane są tańsze od nowych odpowiedników i część właścicieli nie chce inwestować w coś, co szybko traci na wartości. Ceny […]

Czytaj wpis
Pożyczka na dowód osobisty bez zaświadczeń o dochodach

Zdarza się, że szybko potrzebujesz gotówki. Czasami bank, z którym współpracujesz, jest skory pożyczyć Ci pieniądze bez większych formalności. Jednak bywa i tak, że potrzebne są dodatkowe dokumenty, jak np. zaświadczenie o dochodach. Przeważnie trzeba na nie zaczekać, a ponadto bank lubi zweryfikować jego wiarygodność w miejscu Twojej pracy, co trwa. Jeśli nie masz czasu […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL