Zwolnienie z PCC

Podsumowanie artykułu

Osoby, które planują zakup nieruchomości w rynku wtórnego muszą liczyć się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności urzędowych, a także uiszczenia stosownej daniny na rzecz urzędu skarbowego. Opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek każdego nabywcy domu lub mieszkania. Na szczęście nowelizacja przepisów w Polsce uwzględnia opcje zwolnienia z PCC w przypadku osób, które planują zakup pierwszego mieszkania lub domu.

Ministerstwo Finansów w Polsce wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych nabywców nieruchomości mieszkalnych, postanowiło nieco znowelizować przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych z rynku wtórnego. To danina, która wynosi aktualnie 2% wartości nabywanej nieruchomości. W przypadku obiektów o znacznej wartości okazuje się, że podatek od czynności cywilnoprawnych pochłania znaczną część budżetu przeznaczonego na zakup domu lub mieszkania.

Nowa Ustawa znosi obowiązek płacenia podatku PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości z rynku wtórnego. To oznacza, że osoby, które nigdy wcześniej nie miały prawa własności do mieszkania lub domu, mogą obecnie skorzystać z ulgi i zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na podatku PCC. Chcesz dowiedzieć się, kto skorzysta z pełnego prawa do zwolnienia w ramach Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? W tym artykule dowiesz się, kto ma prawo do skorzystania ze zwolnienia, a także jakie są ewentualne wykluczenia dotyczące lokalu mieszkalnego lub domu.

Pierwsze mieszkanie a zwolnienie z podatku PCC

Wyróżniamy trzy sytuacje, w których osoby fizyczne chcące kupić dom lub mieszkanie mogą skorzystać z prawa do zwolnienia z PCC. W przypadku kupna pierwszego mieszkania, lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego można zastosować wspomniane zwolnienie, jeśli transakcja obejmuje takie obiekty, jak:

 • lokale mieszkalne, które stanowią odrębną nieruchomość i własność,
 • jednorodzinne budynki mieszkalne,
 • spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Aby skorzystać z prawa do zwolnienia z PCC, kupujący musi być osobą fizyczną i nie mieć żadnych praw do innego mieszkania lub domu w dniu jego zakupu. Wyjątkiem są udziały własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, ale tylko wtedy, jeśli są nie większe niż 50%. Zwolnienie przysługuje każdemu, kto chce nabyć lokal mieszkalny z rynku wtórnego, niezależnie od wybranej formy finansowania. Ze zwolnienia z podatku PCC można skorzystać nawet wtedy, kiedy zakup nieruchomości jest pokryty w ramach:

Alternatywna forma to kredyt pod zastaw działki, aczkolwiek w tym przypadku zwolnienie z PCC nie ma przeniesienia na takie formy własności. Nowe przepisy dotyczące zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych przy kupnie pierwszego mieszkania lub domu obowiązują już od wakacji 2023 roku. 

Podatek od czynności cywilnoprawnych - co to takiego i kiedy obowiązuje?

Podatek PCC przy zakupie pierwszego mieszkania lub domu jest obecnie całkowicie zniesiony. Nie oznacza to jednak, że zwolnienie od PCC obejmuje wszystkie inne umowy, które dotychczas generowały konieczność odprowadzenia takiej daniny do urzędu skarbowego. Pozostałe umowy uwzględnione w Ustawie o podatku o czynności cywilnoprawnych to:

 • umowa sprzedaży lub zmiany praw majątkowych,
 • umowa pożyczki,
 • umowa darowizny,
 • umowa dożywocia,
 • ustanowienie hipoteki,
 • umowa spółki,
 • umowa depozytu.

Warto dodać, że powyższe przedmioty podlegają pod podatek PCC, ale tylko wtedy, kiedy przedmiotem transakcji są rzeczy znajdujące się na terenie Polski. Podatek od czynności cywilnoprawnych zapłaci każda osoba fizyczna, która zobowiązała się, np. do zakupu nieruchomości mieszkalnej. Nowe przepisy niwelują ten obowiązek, ale tylko wtedy, kiedy osoba fizyczna kupuje swoje pierwsze mieszkanie lub dom i nigdy wcześniej nie miała prawa własności do własnej nieruchomości.

Jak można opłacić podatek PCC?

Nowe przepisy podatkowe dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu, choć powodują, że nie ma konieczności odprowadzania podatku PCC w wysokości 2% kupowanej nieruchomości (ale tylko tej pierwszej z rynku wtórnego). Warto jednak wiedzieć, że po uzyskaniu prawa własności lokali mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub innego obiektu mieszkalnego jako kolejnej posiadanej nieruchomości, koniecznie będzie odprowadzenie podatku PCC.

Można to zrobić poprzez złożenie deklaracji podatkowej na druku PCC-3 bezpośrednio do urzędu skarbowego. Obowiązek uiszczenia podatku spoczywa na wszystkich osobach fizycznych i trzeba go dopełnić w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Uwaga! Kiedy kupiona została nieruchomość w ramach umowy w formie aktu notarialnego, nie ma konieczności samodzielnego odprowadzania podatku PCC. Tym zajmie się notariusz, który przygotuje umowę i poświadczy jej poprawność.

Jakie są stawki podatku PCC w Polsce?

Podatek PCC to danina, która najczęściej kojarzy się z zakupem nieruchomości z rynku wtórnego. Niemniej jednak to niejedyna sytuacja, w której zostanie naliczony podatek. Jego wysokość jest zależna od typu transakcji, a mianowicie:

 • 2% dla umów sprzedaży nieruchomości, ruchomości oraz prawa wieczystego użytkowania lokalu mieszkalnego,
 • 1% dla umowy sprzedaży innych praw majątkowych,
 • 2% dla umów dożywocia, spadku i zniesienia współwłasności,
 • 1% dla umowy ustanowienia odpłatnego użytkowania.

Warto dodać, że w przypadku niedopełnienia obowiązku uiszczenia podatku PCC w terminie urząd może naliczyć dodatkowe kary. Wtedy stawka podatku PCC wynosi 20% wartości opodatkowanej umowy. Ogólnie rzecz biorąc zwolnienie z podatku PCC to dobre rozwiązanie dla osób, które obawiają się zakupu pierwszego lokalu mieszkalnego z rynku wtórnego. Do tej pory PCC generował spore koszty dodatkowe, które mogły w skrajnych przypadkach wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Po nowelizacji ustawy zakup mieszkania lub domu na rynku wtórnym jest wyjątkowo opłacalny, szczególnie dla osób, które nigdy wcześniej nie miały własnego lokum.

Jak długo trzeba mieszkań w nieruchomości, aby skorzystać ze zwolnienia z podatku PCC?

Minimalny okres zamieszkiwania kupionej nieruchomości to 5 lat. W przeciwnym razie konieczne będzie uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Alternatywne rozwiązanie to sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat i przeznaczenie całej pozyskanej kwoty na zakup nowego lokum mieszkalnego.

Ile może maksymalnie wynieść podatek PCC?

Nie ma górnej granicy, która dotyczyłaby podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku nabycia nieruchomości z rynku wtórnego to zawsze stawka 2% wartości mieszkania lub domu. To oznacza, że kwoty podatku odprowadzanego do urzędu skarbowego są naprawdę wysokie, szczególnie przy dzisiejszych cenach nieruchomości.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości? W artykule przyjrzymy się sposobom […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL