Wynajem mieszkania czy kredyt hipoteczny?

Podsumowanie artykułu

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zastanawia się nad zależnością pomiędzy wynajmem mieszkania a kredytem. Choć sytuacja w branży finansowej i nieruchomości stale się zmienia - zawsze warto podjąć się inwestycji w nieruchomość mieszkalną. Mieszkanie na wynajem to dobre rozwiązanie, ale tylko w krótkoterminowych rozrachunku. Jeśli poważnie myślisz o swojej przyszłości, lepiej postaw na zakup mieszkania na kredyt hipoteczny. W ten sposób ograniczysz wydatki, bezpiecznie ulokujesz oszczędności i będziesz mieć pewne miejsce zamieszkania.

Niektóre momenty i sytuacje w życiu każdego człowieka prowadzą do tego, że pojawiają się myśli o tym, jak zabezpieczyć swoją przyszłość oraz rozsądnie ulokować zaoszczędzone pieniądze. Kredyt na mieszkanie to spore ryzyko i jednocześnie obciążenie dla domowego budżetu, choć mimo to naprawdę warto zastanowić się nad możliwością zakupu nieruchomości.

Najem długoterminowy mieszkania powoduje, że pieniądze z domowego budżetu są po prostu marnowane, a jako najemca będziesz prawdopodobnie spłacać kredyt obcej osobie. Głównie z tego względu kupno mieszkania wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Jakie czynniki przemawiają za tym, aby zaciągnąć kredyt na mieszkanie i zrezygnować z długoterminowego i kosztownego wynajmowania? Oto kilka kluczowych powodów:

 • zabezpieczenie zaoszczędzonych pieniędzy,
 • możliwość posiadania własnej nieruchomości po latach spłaty kredytu,
 • przejrzystość kosztów,
 • brak ryzyka, że wynajmujący wypowie umowę i konieczne będzie poszukiwanie nowego miejsca zamieszkania.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, koniecznie przeanalizuj za i przeciw każdemu z rozwiązań. Kredyt mieszkaniowy często traktowany jest jako wieloletnie, problematyczne zadłużenie. Jeśli jednak dobrze zaplanujesz inwestycję, ocenisz opłacalność wynajmu mieszkania w porównaniu z kredytem, a także zdecydujesz się na kredyt na dobrych warunkach, możesz zyskać naprawdę wiele.

Kredyt hipoteczny na mieszkanie pod wynajem

Coraz więcej osób z wolnym kapitałem decyduje się na zakup mieszkania pod wynajem. W tym przypadku można wziąć kredyt na mieszkanie, wyremontować nieruchomość, a następnie wystawić ofertę najmu dla innych osób. To świetne rozwiązanie, aby bezpiecznie ulokować swoje oszczędności i jednocześnie wypracować realne zyski.

Kupując lokum na kredyt, można w prosty sposób zarabiać na wynajmie. Po podzieleniu nieruchomości na pokoje na wynajem w ramach opłat pobieranych od najemców spłacisz swój kredyt hipoteczny i dodatkowo wypracujesz pokaźne zyski dla swojego gospodarstwa domowego. Aby jednak ocenić opłacalność kupna mieszkania na wynajem, warto wziąć pod uwagę:

 • wysokość wniesionego wkładu własnego w inwestycję,
 • całkowity koszt kredytu pod zastaw mieszkania,
 • koszt remontu i cyklicznych napraw,
 • czas, który trzeba poświęcić na zarządzanie wynajmowanym mieszkaniem,
 • okres pozostawania lokum bez lokatorów,
 • wysokość podatku dochodowego.

Na podstawie powyższych danych będziesz w stanie ocenić, czy inwestycja w mieszkanie z kredytem jest dobrym pomysłem lokowania wolnego kapitału. Kupno mieszkania na kredyt powinno wrócić się w ciągu kilkunastu lat od dnia nabycia lokum.

Oczywiście wynajem mieszkania z kredytem zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, szczególnie jeśli chodzi o stałość cen. Wysokość czynszu, inflacja, stopy procentowe oraz bieżące koszty mogą zmieniać się w czasie. Aby ocenić, czy warto wybrać taki kredyt i wynajmować zakupioną nieruchomość, trzeba wziąć pod uwagę naprawdę mnóstwo składowych.

Mieszkanie na kredyt vs wynajem - porównanie

Nie da się jednoznacznie ocenić, co będzie korzystniejszym rozwiązaniem. W Polsce nie każde gospodarstwo domowe jest w stanie wykazać odpowiednio wysoką zdolność kredytową, aby kupić własne lokum na kredyt bankowy. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wynajęcie mieszkania z kredytem od innej osoby. Oczywiście, nie jest to wyjście idealne, gdyż po podpisaniu umowy najmu spłacamy nie tylko czynsz i opłaty eksploatacyjne, ale także odstępne dla właściciela, które najczęściej pokrywa całą ratę kredytu hipotecznego.

Zakup nieruchomości na kredyt hipoteczny

Czynniki, które przemawiają za tym, aby brać kredyt na mieszkanie i zrezygnować z wynajmu to:

 • pełna swoboda remontów oraz egzystencji w nieruchomości,
 • możliwość samodzielnego ustalenia kosztów życia w mieszkaniu,
 • brak ryzyka zmienności ceny - szczególnie po podpisaniu umowy kredytu ze stałą stopą procentową.

Kupując mieszkanie na kredyt długoterminowo, zobowiążesz się przed bankiem do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Musisz więc liczyć się z ryzykiem, że w razie kłopotów z pracą lub zdrowiem, możesz mieć problem z terminową spłatą długu.

Kolejnym powodem, dla którego warto zdecydować się na mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego na kredyt to ogólny wzrost cen nieruchomości. Dzięki temu po czasie możesz sprzedaż mieszkanie, spłacić cały zaciągnięty kredyt, uniknąć naliczania dalszych odsetek od kredytu oraz wypracować dodatkowe zyski ze względu na wyższą wartość nieruchomości.

Pamiętaj! Jeśli brakuje Ci zdolności finansowej, możesz zdecydować się na kredyty bez zdolności. Te są często udzielane przez firmy pozabankowe, ale nie ma tutaj możliwości pokrycia kosztów zakupu lokum mieszkalnego.

Wynajem mieszkania

Dla porównania warto przeanalizować opłacalność wynajmu mieszkania zamiast podpisywania umowy kredytowej. W tym przypadku nie trzeba martwić się o terminową spłatę zobowiązania bankowego. Nie oznacza to jednak, że miesięczne koszty nie będą stałe. W ramach podpisanej umowy najmu zobowiązujesz się do: terminowych płatności czynszu oraz opłat eksploatacyjnych, użytkowania nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem oraz pozostawienia lokum w nienaruszonym stanie po zakończonej umowie najmu.

Mieszkanie przeznaczone na wynajem to dobre rozwiązanie, ale tylko krótkoterminowo. Atutem wynajmu jest oczywiście fakt, że bez zbędnych formalności można zmienić miejsce zamieszkania. Kupując nieruchomość na kredyt, musisz stać się wynajmującym lub sprzedać własne mieszkanie kupione na kredyt, a następnie poszukać czegoś nowego.

Jak podjąć decyzję - wynajem czy kredyt? Poradnik

Zanim zdecydujesz się na wynajem mieszkania lub zaciągnięcie kredytu, koniecznie skorzystaj z kalkulatora kredytu hipotecznego. To najłatwiejsza opcja, aby oszacować koszty finansowania udzielonego przez bank i zestawić je z wydatkami, które poniesiesz w ramach wynajmu nieruchomości. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą Ci podjąć decyzję i wybrać pomiędzy kredytem a wynajmem mieszkania.

Ustal swoje potrzeby

Weź pod uwagę swoją sytuację finansową, kwotę oszczędności oraz aktualne ceny najmu i zakupu mieszkań. Niezależnie od sytuacji na rynku nieruchomości, zakup mieszkania na kredyt zawsze będzie dobrym rozwiązaniem, ale tylko w długoterminowym rozrachunku. Chcesz bezpiecznie ulokować swoje oszczędności i zabezpieczyć przyszłość całej swojej rodziny? W takim razie kredyt hipoteczny będzie o wiele korzystniejszym rozwiązaniem niż wynajem, nawet tańszego mieszkania.

Dokładnie oszacuj koszty

W przypadku najmu główne czynniki determinujące koszty to: miesięczne opłaty dla właściciela czynsz dla spółdzielni mieszkaniowej oraz opłaty eksploatacyjne. Tutaj w razie problemów finansowych zawsze możesz przeprowadzić się do tańszego mieszkania z niższymi opłatami.

Na całkowite koszty kredytu mieszkaniowego wpływa znacznie więcej czynników: oprocentowanie, prowizja banku, zmienność stóp procentowych, koszty ubezpieczeń. Tutaj musisz też martwić się o naprawy i okresowe remonty nieruchomości, co generuje dodatkowe wydatki.

Zweryfikuj sytuację na rynku

Przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdź, czy rynek nieruchomości nie odnotowuje aktualnie nadmiernego wzrostu cen. Zweryfikuj też oferty banków. Biorąc kredyt hipoteczny na mieszkanie, musisz oszacować opłacalność takiej transakcji, szczególnie jeśli myślisz o późniejszym przeznaczeniu nieruchomości na wynajem, a sam przeprowadzisz się do innego lokum.

Wynajem mieszkania czy kredyt - co będzie tańsze?

Oszacowanie opłacalności podpisania umowy najmu mieszkania lub kredytu hipotecznego nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Całkowite koszty czasem mogą wydawać się podobne. Niemniej jednak posiadanie własnej nieruchomości (nawet z kredytem hipotecznym) to zawsze dobry sposób na zabezpieczenie swoich finansów. Po spłacie zobowiązania w ciągu kilkunastu lat można cieszyć się mieszkaniem na własność bez żadnych obciążeń finansowych oraz ryzyka, że ktoś rozwiąże z Tobą umowę wynajmu.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe kwestie, zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie kredyt na mieszkanie - nawet przy założeniu, że lokum zostanie przeznaczone na wynajem dla innych osób. Na takiej transakcji prawdopodobnie nic nie stracisz, a możesz zyskać całkiem pokaźną kwotę pasywnego zysku co miesiąc.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
Kim jest dłużnik wekslowy?

Dłużnik wekslowy to osoba, która zdecydowała się na złożenie podpisu na wekslu oraz jest za niego w 100% odpowiedzialna i zobowiązana do ewentualnego uregulowania zadłużenia. Mianem dłużnika wekslowego nazywamy też: remitenta, trasanta, indosanta, awalistę oraz wyręczyciela. Szczegółowe wyjaśnienia tych pojęć znajdziesz w dalszej części tego artykułu. Dłużników wekslowych dzielimy na wtórnych oraz głównych. Zgodnie z […]

Czytaj wpis
Koszty komornicze - co to za opłaty?

Wszystkie czynności realizowane przez komornika są odpłatne. Niestety odzyskiwanie należności (nawet tych niewielkich) zawsze wiąże się z naliczeniem kosztów komorniczych. Te są uzależnione od wartości odzyskanych środków na poczet spłaty wierzytelności. Postępowanie egzekucyjne to czynności, które polegają na odzyskaniu zaległych wierzytelności, które nie zostały dotychczas spłacone przez dłużnika. Nawet niewielkie kwoty zadłużenia mogą generować koszty […]

Czytaj wpis
Giełda długów i wierzytelności

Jest wiele metod, które pozwalają na odzyskanie pieniędzy od dłużników. Często wybieranym rozwiązaniem jest giełda wierzytelności, z której może skorzystać praktycznie każdy - zarówno bank, firma pożyczkowa, pożyczkodawca niezwiązany z instytucjami finansowymi, a także podmioty gospodarcze. A zatem czym jest giełda długów? To serwis online, gdzie można dokonać transakcji kupna-sprzedaży wierzytelności. W praktyce jest to […]

Czytaj wpis
Zwolnienie z PCC

Ministerstwo Finansów w Polsce wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych nabywców nieruchomości mieszkalnych, postanowiło nieco znowelizować przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych z rynku wtórnego. To danina, która wynosi aktualnie 2% wartości nabywanej nieruchomości. W przypadku obiektów o znacznej wartości okazuje się, że podatek od czynności cywilnoprawnych pochłania znaczną część budżetu przeznaczonego na zakup domu lub mieszkania. […]

Czytaj wpis
Dziedziczenie długów - jak uniknąć odpowiedzialności?

W Polsce obowiązują przepisy Prawa spadkowego, które zmieniają się wraz z wprowadzanymi nowelizacjami ustaw. Niemniej jednak to podstawowy dokument prawny, który wyjaśnia zasady dziedziczenia długów, a także majątku po osobach zmarłych. Prawo spadkowe jest po prostu zbiorem informacji i przepisów regulujących wszystkie kwestie związane z dziedziczeniem - nieruchomości, pieniędzy, a nawet długów spadkowych. Na pewno […]

Czytaj wpis
Auto na raty - czy warto?

Kupując nowy samochód, najczęściej wiąże się to z wydatkiem sumy wynoszącej co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na tak duży wydatek. Z tego względu na rynku pojawiły się oferty leasingów konsumenckich, które umożliwiają zakup auta na raty. Umowa finansowa nowego lub używanego samochodu ma podobne warunki jak standardowy kredyt gotówkowy, […]

Czytaj wpis
Pożyczka w domu klienta

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób po prostu nie ma czasu na to, aby osobiście dopełnić formalności związanych z kredytem w banku. To samo tyczy się zobowiązań pozabankowych. Są też inne sytuacje, w których pożyczka bez wychodzenia z domu jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie chcesz, aby ktokolwiek z rodziny zobaczył, że zaciągnąłeś nowe zobowiązanie lub […]

Czytaj wpis
Jak działa kredyt oddłużeniowy?

Kredytobiorcy z problemami związanymi ze spłatą aktualnych zobowiązań finansowych poszukują jak najkorzystniejszych opcji, aby wyjść z trudnej sytuacji życiowej. Kiedy rata kredytu okazuje się zbyt wysoka, wiele osób podejmuje pochopne decyzje i zaciąga kolejne zobowiązania pozabankowe i bankowe. To rzutuje nie tylko negatywnie na wysokość ewentualnej zdolności kredytowej, ale także może z czasem generować problemy […]

Czytaj wpis
Czym jest wskaźnik LTV?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania na kredyt hipoteczny, musisz dokładnie przeanalizować sytuację na rynku finansowym i ustalić maksymalną wartość nieruchomości, na którą możesz sobie pozwolić. Instytucje finansowe podczas weryfikacji wniosków sprawdzają wiele kryteriów, które rzutują na Twoje szanse uzyskania pozytywnej decyzji o przyznaniu finansowania. Kluczowym czynnikiem w trakcie ubiegania się o kredyt mieszkaniowy jest […]

Czytaj wpis
Podatek PCC, czyli podatek od kupna mieszkania

Koszty związane z nabyciem nieruchomości to nie tylko kwota zakupu mieszkania, ale także wszystkie koszty dodatkowe oraz kredytowe, które musisz ponieść jako potencjalny nabywca. Decydując się na kredyt hipoteczny w celu nabycia nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego już wtedy narażasz się na dość wysokie koszty - przede wszystkim odsetki do zapłaty na rzecz banku. […]

Czytaj wpis
Czym jest harmonogram spłaty kredytu?

Każdy kredyt bankowy i pożyczka pozabankowa ma z góry ustalone warunki spłaty zobowiązania. Każda instytucja finansowa w Polsce ustala warunki i terminy spłaty indywidualnie, tak, aby dopasować wysokość miesięcznych rat i terminy płatności do potrzeb klienta. Musisz zatem wiedzieć, że harmonogram spłaty kredytu obowiązuje w przypadku kredytów: gotówkowych, hipotecznych, konsolidacyjnych, ratalnych, firmowych, a nawet dla […]

Czytaj wpis
1 2 3 7

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL