Wynajem mieszkania czy kredyt hipoteczny?

Podsumowanie artykułu

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zastanawia się nad zależnością pomiędzy wynajmem mieszkania a kredytem. Choć sytuacja w branży finansowej i nieruchomości stale się zmienia - zawsze warto podjąć się inwestycji w nieruchomość mieszkalną. Mieszkanie na wynajem to dobre rozwiązanie, ale tylko w krótkoterminowych rozrachunku. Jeśli poważnie myślisz o swojej przyszłości, lepiej postaw na zakup mieszkania na kredyt hipoteczny. W ten sposób ograniczysz wydatki, bezpiecznie ulokujesz oszczędności i będziesz mieć pewne miejsce zamieszkania.

Niektóre momenty i sytuacje w życiu każdego człowieka prowadzą do tego, że pojawiają się myśli o tym, jak zabezpieczyć swoją przyszłość oraz rozsądnie ulokować zaoszczędzone pieniądze. Kredyt na mieszkanie to spore ryzyko i jednocześnie obciążenie dla domowego budżetu, choć mimo to naprawdę warto zastanowić się nad możliwością zakupu nieruchomości.

Najem długoterminowy mieszkania powoduje, że pieniądze z domowego budżetu są po prostu marnowane, a jako najemca będziesz prawdopodobnie spłacać kredyt obcej osobie. Głównie z tego względu kupno mieszkania wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Jakie czynniki przemawiają za tym, aby zaciągnąć kredyt na mieszkanie i zrezygnować z długoterminowego i kosztownego wynajmowania? Oto kilka kluczowych powodów:

 • zabezpieczenie zaoszczędzonych pieniędzy,
 • możliwość posiadania własnej nieruchomości po latach spłaty kredytu,
 • przejrzystość kosztów,
 • brak ryzyka, że wynajmujący wypowie umowę i konieczne będzie poszukiwanie nowego miejsca zamieszkania.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, koniecznie przeanalizuj za i przeciw każdemu z rozwiązań. Kredyt mieszkaniowy często traktowany jest jako wieloletnie, problematyczne zadłużenie. Jeśli jednak dobrze zaplanujesz inwestycję, ocenisz opłacalność wynajmu mieszkania w porównaniu z kredytem, a także zdecydujesz się na kredyt na dobrych warunkach, możesz zyskać naprawdę wiele.

Kredyt hipoteczny na mieszkanie pod wynajem

Coraz więcej osób z wolnym kapitałem decyduje się na zakup mieszkania pod wynajem. W tym przypadku można wziąć kredyt na mieszkanie, wyremontować nieruchomość, a następnie wystawić ofertę najmu dla innych osób. To świetne rozwiązanie, aby bezpiecznie ulokować swoje oszczędności i jednocześnie wypracować realne zyski.

Kupując lokum na kredyt, można w prosty sposób zarabiać na wynajmie. Po podzieleniu nieruchomości na pokoje na wynajem w ramach opłat pobieranych od najemców spłacisz swój kredyt hipoteczny i dodatkowo wypracujesz pokaźne zyski dla swojego gospodarstwa domowego. Aby jednak ocenić opłacalność kupna mieszkania na wynajem, warto wziąć pod uwagę:

 • wysokość wniesionego wkładu własnego w inwestycję,
 • całkowity koszt kredytu pod zastaw mieszkania,
 • koszt remontu i cyklicznych napraw,
 • czas, który trzeba poświęcić na zarządzanie wynajmowanym mieszkaniem,
 • okres pozostawania lokum bez lokatorów,
 • wysokość podatku dochodowego.

Na podstawie powyższych danych będziesz w stanie ocenić, czy inwestycja w mieszkanie z kredytem jest dobrym pomysłem lokowania wolnego kapitału. Kupno mieszkania na kredyt powinno wrócić się w ciągu kilkunastu lat od dnia nabycia lokum.

Oczywiście wynajem mieszkania z kredytem zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, szczególnie jeśli chodzi o stałość cen. Wysokość czynszu, inflacja, stopy procentowe oraz bieżące koszty mogą zmieniać się w czasie. Aby ocenić, czy warto wybrać taki kredyt i wynajmować zakupioną nieruchomość, trzeba wziąć pod uwagę naprawdę mnóstwo składowych.

Mieszkanie na kredyt vs wynajem - porównanie

Nie da się jednoznacznie ocenić, co będzie korzystniejszym rozwiązaniem. W Polsce nie każde gospodarstwo domowe jest w stanie wykazać odpowiednio wysoką zdolność kredytową, aby kupić własne lokum na kredyt bankowy. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wynajęcie mieszkania z kredytem od innej osoby. Oczywiście, nie jest to wyjście idealne, gdyż po podpisaniu umowy najmu spłacamy nie tylko czynsz i opłaty eksploatacyjne, ale także odstępne dla właściciela, które najczęściej pokrywa całą ratę kredytu hipotecznego.

Zakup nieruchomości na kredyt hipoteczny

Czynniki, które przemawiają za tym, aby brać kredyt na mieszkanie i zrezygnować z wynajmu to:

 • pełna swoboda remontów oraz egzystencji w nieruchomości,
 • możliwość samodzielnego ustalenia kosztów życia w mieszkaniu,
 • brak ryzyka zmienności ceny - szczególnie po podpisaniu umowy kredytu ze stałą stopą procentową.

Kupując mieszkanie na kredyt długoterminowo, zobowiążesz się przed bankiem do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Musisz więc liczyć się z ryzykiem, że w razie kłopotów z pracą lub zdrowiem, możesz mieć problem z terminową spłatą długu.

Kolejnym powodem, dla którego warto zdecydować się na mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego na kredyt to ogólny wzrost cen nieruchomości. Dzięki temu po czasie możesz sprzedaż mieszkanie, spłacić cały zaciągnięty kredyt, uniknąć naliczania dalszych odsetek od kredytu oraz wypracować dodatkowe zyski ze względu na wyższą wartość nieruchomości.

Pamiętaj! Jeśli brakuje Ci zdolności finansowej, możesz zdecydować się na kredyty bez zdolności. Te są często udzielane przez firmy pozabankowe, ale nie ma tutaj możliwości pokrycia kosztów zakupu lokum mieszkalnego.

Wynajem mieszkania

Dla porównania warto przeanalizować opłacalność wynajmu mieszkania zamiast podpisywania umowy kredytowej. W tym przypadku nie trzeba martwić się o terminową spłatę zobowiązania bankowego. Nie oznacza to jednak, że miesięczne koszty nie będą stałe. W ramach podpisanej umowy najmu zobowiązujesz się do: terminowych płatności czynszu oraz opłat eksploatacyjnych, użytkowania nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem oraz pozostawienia lokum w nienaruszonym stanie po zakończonej umowie najmu.

Mieszkanie przeznaczone na wynajem to dobre rozwiązanie, ale tylko krótkoterminowo. Atutem wynajmu jest oczywiście fakt, że bez zbędnych formalności można zmienić miejsce zamieszkania. Kupując nieruchomość na kredyt, musisz stać się wynajmującym lub sprzedać własne mieszkanie kupione na kredyt, a następnie poszukać czegoś nowego.

Jak podjąć decyzję - wynajem czy kredyt? Poradnik

Zanim zdecydujesz się na wynajem mieszkania lub zaciągnięcie kredytu, koniecznie skorzystaj z kalkulatora kredytu hipotecznego. To najłatwiejsza opcja, aby oszacować koszty finansowania udzielonego przez bank i zestawić je z wydatkami, które poniesiesz w ramach wynajmu nieruchomości. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą Ci podjąć decyzję i wybrać pomiędzy kredytem a wynajmem mieszkania.

Ustal swoje potrzeby

Weź pod uwagę swoją sytuację finansową, kwotę oszczędności oraz aktualne ceny najmu i zakupu mieszkań. Niezależnie od sytuacji na rynku nieruchomości, zakup mieszkania na kredyt zawsze będzie dobrym rozwiązaniem, ale tylko w długoterminowym rozrachunku. Chcesz bezpiecznie ulokować swoje oszczędności i zabezpieczyć przyszłość całej swojej rodziny? W takim razie kredyt hipoteczny będzie o wiele korzystniejszym rozwiązaniem niż wynajem, nawet tańszego mieszkania.

Dokładnie oszacuj koszty

W przypadku najmu główne czynniki determinujące koszty to: miesięczne opłaty dla właściciela czynsz dla spółdzielni mieszkaniowej oraz opłaty eksploatacyjne. Tutaj w razie problemów finansowych zawsze możesz przeprowadzić się do tańszego mieszkania z niższymi opłatami.

Na całkowite koszty kredytu mieszkaniowego wpływa znacznie więcej czynników: oprocentowanie, prowizja banku, zmienność stóp procentowych, koszty ubezpieczeń. Tutaj musisz też martwić się o naprawy i okresowe remonty nieruchomości, co generuje dodatkowe wydatki.

Zweryfikuj sytuację na rynku

Przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdź, czy rynek nieruchomości nie odnotowuje aktualnie nadmiernego wzrostu cen. Zweryfikuj też oferty banków. Biorąc kredyt hipoteczny na mieszkanie, musisz oszacować opłacalność takiej transakcji, szczególnie jeśli myślisz o późniejszym przeznaczeniu nieruchomości na wynajem, a sam przeprowadzisz się do innego lokum.

Wynajem mieszkania czy kredyt - co będzie tańsze?

Oszacowanie opłacalności podpisania umowy najmu mieszkania lub kredytu hipotecznego nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Całkowite koszty czasem mogą wydawać się podobne. Niemniej jednak posiadanie własnej nieruchomości (nawet z kredytem hipotecznym) to zawsze dobry sposób na zabezpieczenie swoich finansów. Po spłacie zobowiązania w ciągu kilkunastu lat można cieszyć się mieszkaniem na własność bez żadnych obciążeń finansowych oraz ryzyka, że ktoś rozwiąże z Tobą umowę wynajmu.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe kwestie, zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie kredyt na mieszkanie - nawet przy założeniu, że lokum zostanie przeznaczone na wynajem dla innych osób. Na takiej transakcji prawdopodobnie nic nie stracisz, a możesz zyskać całkiem pokaźną kwotę pasywnego zysku co miesiąc.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości? W artykule przyjrzymy się sposobom […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL