Wynajem mieszkania czy kredyt hipoteczny?

Podsumowanie artykułu

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zastanawia się nad zależnością pomiędzy wynajmem mieszkania a kredytem. Choć sytuacja w branży finansowej i nieruchomości stale się zmienia - zawsze warto podjąć się inwestycji w nieruchomość mieszkalną. Mieszkanie na wynajem to dobre rozwiązanie, ale tylko w krótkoterminowych rozrachunku. Jeśli poważnie myślisz o swojej przyszłości, lepiej postaw na zakup mieszkania na kredyt hipoteczny. W ten sposób ograniczysz wydatki, bezpiecznie ulokujesz oszczędności i będziesz mieć pewne miejsce zamieszkania.

Niektóre momenty i sytuacje w życiu każdego człowieka prowadzą do tego, że pojawiają się myśli o tym, jak zabezpieczyć swoją przyszłość oraz rozsądnie ulokować zaoszczędzone pieniądze. Kredyt na mieszkanie to spore ryzyko i jednocześnie obciążenie dla domowego budżetu, choć mimo to naprawdę warto zastanowić się nad możliwością zakupu nieruchomości.

Najem długoterminowy mieszkania powoduje, że pieniądze z domowego budżetu są po prostu marnowane, a jako najemca będziesz prawdopodobnie spłacać kredyt obcej osobie. Głównie z tego względu kupno mieszkania wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Jakie czynniki przemawiają za tym, aby zaciągnąć kredyt na mieszkanie i zrezygnować z długoterminowego i kosztownego wynajmowania? Oto kilka kluczowych powodów:

  • zabezpieczenie zaoszczędzonych pieniędzy,
  • możliwość posiadania własnej nieruchomości po latach spłaty kredytu,
  • przejrzystość kosztów,
  • brak ryzyka, że wynajmujący wypowie umowę i konieczne będzie poszukiwanie nowego miejsca zamieszkania.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, koniecznie przeanalizuj za i przeciw każdemu z rozwiązań. Kredyt mieszkaniowy często traktowany jest jako wieloletnie, problematyczne zadłużenie. Jeśli jednak dobrze zaplanujesz inwestycję, ocenisz opłacalność wynajmu mieszkania w porównaniu z kredytem, a także zdecydujesz się na kredyt na dobrych warunkach, możesz zyskać naprawdę wiele.

Kredyt hipoteczny na mieszkanie pod wynajem

Coraz więcej osób z wolnym kapitałem decyduje się na zakup mieszkania pod wynajem. W tym przypadku można wziąć kredyt na mieszkanie, wyremontować nieruchomość, a następnie wystawić ofertę najmu dla innych osób. To świetne rozwiązanie, aby bezpiecznie ulokować swoje oszczędności i jednocześnie wypracować realne zyski.

Kupując lokum na kredyt, można w prosty sposób zarabiać na wynajmie. Po podzieleniu nieruchomości na pokoje na wynajem w ramach opłat pobieranych od najemców spłacisz swój kredyt hipoteczny i dodatkowo wypracujesz pokaźne zyski dla swojego gospodarstwa domowego. Aby jednak ocenić opłacalność kupna mieszkania na wynajem, warto wziąć pod uwagę:

  • wysokość wniesionego wkładu własnego w inwestycję,
  • całkowity koszt kredytu pod zastaw mieszkania,
  • koszt remontu i cyklicznych napraw,
  • czas, który trzeba poświęcić na zarządzanie wynajmowanym mieszkaniem,
  • okres pozostawania lokum bez lokatorów,
  • wysokość podatku dochodowego.

Na podstawie powyższych danych będziesz w stanie ocenić, czy inwestycja w mieszkanie z kredytem jest dobrym pomysłem lokowania wolnego kapitału. Kupno mieszkania na kredyt powinno wrócić się w ciągu kilkunastu lat od dnia nabycia lokum.

Oczywiście wynajem mieszkania z kredytem zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, szczególnie jeśli chodzi o stałość cen. Wysokość czynszu, inflacja, stopy procentowe oraz bieżące koszty mogą zmieniać się w czasie. Aby ocenić, czy warto wybrać taki kredyt i wynajmować zakupioną nieruchomość, trzeba wziąć pod uwagę naprawdę mnóstwo składowych.

Mieszkanie na kredyt vs wynajem - porównanie

Nie da się jednoznacznie ocenić, co będzie korzystniejszym rozwiązaniem. W Polsce nie każde gospodarstwo domowe jest w stanie wykazać odpowiednio wysoką zdolność kredytową, aby kupić własne lokum na kredyt bankowy. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wynajęcie mieszkania z kredytem od innej osoby. Oczywiście, nie jest to wyjście idealne, gdyż po podpisaniu umowy najmu spłacamy nie tylko czynsz i opłaty eksploatacyjne, ale także odstępne dla właściciela, które najczęściej pokrywa całą ratę kredytu hipotecznego.

Zakup nieruchomości na kredyt hipoteczny

Czynniki, które przemawiają za tym, aby brać kredyt na mieszkanie i zrezygnować z wynajmu to:

  • pełna swoboda remontów oraz egzystencji w nieruchomości,
  • możliwość samodzielnego ustalenia kosztów życia w mieszkaniu,
  • brak ryzyka zmienności ceny - szczególnie po podpisaniu umowy kredytu ze stałą stopą procentową.

Kupując mieszkanie na kredyt długoterminowo, zobowiążesz się przed bankiem do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Musisz więc liczyć się z ryzykiem, że w razie kłopotów z pracą lub zdrowiem, możesz mieć problem z terminową spłatą długu.

Kolejnym powodem, dla którego warto zdecydować się na mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego na kredyt to ogólny wzrost cen nieruchomości. Dzięki temu po czasie możesz sprzedaż mieszkanie, spłacić cały zaciągnięty kredyt, uniknąć naliczania dalszych odsetek od kredytu oraz wypracować dodatkowe zyski ze względu na wyższą wartość nieruchomości.

Pamiętaj! Jeśli brakuje Ci zdolności finansowej, możesz zdecydować się na kredyty bez zdolności. Te są często udzielane przez firmy pozabankowe, ale nie ma tutaj możliwości pokrycia kosztów zakupu lokum mieszkalnego.

Wynajem mieszkania

Dla porównania warto przeanalizować opłacalność wynajmu mieszkania zamiast podpisywania umowy kredytowej. W tym przypadku nie trzeba martwić się o terminową spłatę zobowiązania bankowego. Nie oznacza to jednak, że miesięczne koszty nie będą stałe. W ramach podpisanej umowy najmu zobowiązujesz się do: terminowych płatności czynszu oraz opłat eksploatacyjnych, użytkowania nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem oraz pozostawienia lokum w nienaruszonym stanie po zakończonej umowie najmu.

Mieszkanie przeznaczone na wynajem to dobre rozwiązanie, ale tylko krótkoterminowo. Atutem wynajmu jest oczywiście fakt, że bez zbędnych formalności można zmienić miejsce zamieszkania. Kupując nieruchomość na kredyt, musisz stać się wynajmującym lub sprzedać własne mieszkanie kupione na kredyt, a następnie poszukać czegoś nowego.

Jak podjąć decyzję - wynajem czy kredyt? Poradnik

Zanim zdecydujesz się na wynajem mieszkania lub zaciągnięcie kredytu, koniecznie skorzystaj z kalkulatora kredytu hipotecznego. To najłatwiejsza opcja, aby oszacować koszty finansowania udzielonego przez bank i zestawić je z wydatkami, które poniesiesz w ramach wynajmu nieruchomości. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą Ci podjąć decyzję i wybrać pomiędzy kredytem a wynajmem mieszkania.

Ustal swoje potrzeby

Weź pod uwagę swoją sytuację finansową, kwotę oszczędności oraz aktualne ceny najmu i zakupu mieszkań. Niezależnie od sytuacji na rynku nieruchomości, zakup mieszkania na kredyt zawsze będzie dobrym rozwiązaniem, ale tylko w długoterminowym rozrachunku. Chcesz bezpiecznie ulokować swoje oszczędności i zabezpieczyć przyszłość całej swojej rodziny? W takim razie kredyt hipoteczny będzie o wiele korzystniejszym rozwiązaniem niż wynajem, nawet tańszego mieszkania.

Dokładnie oszacuj koszty

W przypadku najmu główne czynniki determinujące koszty to: miesięczne opłaty dla właściciela czynsz dla spółdzielni mieszkaniowej oraz opłaty eksploatacyjne. Tutaj w razie problemów finansowych zawsze możesz przeprowadzić się do tańszego mieszkania z niższymi opłatami.

Na całkowite koszty kredytu mieszkaniowego wpływa znacznie więcej czynników: oprocentowanie, prowizja banku, zmienność stóp procentowych, koszty ubezpieczeń. Tutaj musisz też martwić się o naprawy i okresowe remonty nieruchomości, co generuje dodatkowe wydatki.

Zweryfikuj sytuację na rynku

Przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdź, czy rynek nieruchomości nie odnotowuje aktualnie nadmiernego wzrostu cen. Zweryfikuj też oferty banków. Biorąc kredyt hipoteczny na mieszkanie, musisz oszacować opłacalność takiej transakcji, szczególnie jeśli myślisz o późniejszym przeznaczeniu nieruchomości na wynajem, a sam przeprowadzisz się do innego lokum.

Wynajem mieszkania czy kredyt - co będzie tańsze?

Oszacowanie opłacalności podpisania umowy najmu mieszkania lub kredytu hipotecznego nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Całkowite koszty czasem mogą wydawać się podobne. Niemniej jednak posiadanie własnej nieruchomości (nawet z kredytem hipotecznym) to zawsze dobry sposób na zabezpieczenie swoich finansów. Po spłacie zobowiązania w ciągu kilkunastu lat można cieszyć się mieszkaniem na własność bez żadnych obciążeń finansowych oraz ryzyka, że ktoś rozwiąże z Tobą umowę wynajmu.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe kwestie, zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie kredyt na mieszkanie - nawet przy założeniu, że lokum zostanie przeznaczone na wynajem dla innych osób. Na takiej transakcji prawdopodobnie nic nie stracisz, a możesz zyskać całkiem pokaźną kwotę pasywnego zysku co miesiąc.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?

Jeszcze dwie dekady temu karta kredytowa, najlepiej złota lub platynowa, były symbolem statusu. Dzisiaj tego typu produktu dostępne są praktycznie dla wszystkich. Zamożne osoby mogą liczyć na wysokie limity sięgające miliona złotych i prestiżowe usługi concierge. Patrząc bardziej przyziemnie, karty kredytowe dostępne są dla szerokiego grona klientów banków. Co warto o nich wiedzieć? Karty kredytowe […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL