Wezwanie do zapłaty

Podsumowanie artykułu

Wezwania do zapłaty mogą być kierowane nie tylko przez przedsiębiorców do swoich kontrahentów. Z takich pism korzystają także banki i inne instytucje finansowe, które chcą ponaglić klienta do uregulowania zaległego zobowiązania. Przedsądowego wezwania do zapłaty możemy spodziewać się przede wszystkim wtedy, kiedy nie uregulujemy swoich długów na czas, a wierzyciel już długo czeka na płatności. Ten dokument jest wiążący, a jego zlekceważenie może skutkować wszczęciem postępowania sądowego i egzekucji komorniczej.

Każdy dłużnik musi liczyć się z tym, że w razie nagminnego unikania odpowiedzialności i braku jakichkolwiek wpłat na poczet wierzytelności może otrzymać wezwanie do zapłaty. Wysyłanie pism o z przedsądowym, czyli ostatecznym wezwaniem do zapłaty to działania wierzycieli, które mają na celu polubowne załatwienie sprawy z dłużnikiem.

To formalny dokument, który jest przygotowywany najczęściej wtedy, kiedy dłużnik nie ureguluje zaciągniętego zobowiązania finansowego w terminie. Bank lub firma pożyczkowa może sporządzić i wysłać wezwanie już po pierwszym przeoczeniu terminu płatności. To standardowa metoda polubownego załatwiania spraw z dłużnikami, aby uniknąć długotrwałego, kosztownego i często nieefektywnego postępowania sądowego w celu odzyskania należności.

Kto wysyła przedsądowe wezwania do zapłaty?

Zarówno pierwsze wezwanie do zapłaty, jak i każde kolejne może być wysyłane przez podmioty, które wymagają uregulowania zobowiązań od swoich klientów. Dłużnicy mogą spodziewać się takiego pisma jeszcze zanim dział windykacji zacznie swoje działania. Po przekroczeniu wymaganego terminu płatności możemy otrzymać wezwanie do zapłaty od:

 • banków komercyjnych, które udzielają kredytów pod zastaw działki, mieszkania albo domu,
 • firm pożyczkowych, które proponują chwilówki i pożyczki ratalne,
 • wspólnot mieszkaniowych, jeśli zalegamy z czynszem i opłatami eksploatacyjnymi za mieszkanie,
 • instytucji publicznych, wobec których mamy należności finansowe, np. dostawca energii, wody, a nawet urzędu skarbowego.

Praktycznie każdy podmiot gospodarczy i instytucja finansowa może sporządzić wezwanie do zapłaty, aby poinformować dłużnika o ewentualnych konsekwencjach braku terminowej spłaty zaciągniętego zobowiązania.

Rodzaje wezwań do zapłaty

Zgodnie z Art. 187 Kodeksu cywilnego przed złożeniem pozwu w sądzie odnośnie do wyegzekwowania uregulowania zadłużenia przez dłużnika, konieczne jest przygotowanie pisma - wzoru wezwania do zapłaty. W internecie bez problemu znajdziesz wzór z omówieniem i porady, jak napisać wezwanie do zapłaty. Skupmy się jednak na tym, jakie są rodzaje wezwań i kiedy jako dłużnik możesz spodziewać się konkretnego pisma. Rozróżniamy trzy wersje pisma, w którym wierzyciel informuje dłużnika o konieczności uregulowania długu i konsekwencjach prawnych z tytułu braku reakcji na wezwanie.

Pierwsze wezwanie do zapłaty

Jeśli zaciągniemy kredyt pod zastaw mieszkania, kredyt pod zastaw domu lub jakiekolwiek inne zobowiązanie finansowe i nie będziemy spłacać go w terminie, prawdopodobnie otrzymamy pierwsze wezwanie do zapłaty. To dokument zawierający dane dłużnika, wymagany termin spłaty długu oraz informacje o dalszych konsekwencjach unikania odpowiedzialności. Pierwszy monit o przeterminowanym zadłużeniu nie nakłada na dłużnika żadnych większych konsekwencji. Jeśli jednak zignorujemy takie pismo, wtedy wierzyciel ma prawo podjąć stosowne działania, które z czasem będą wiązać się z licznymi nieprzyjemnościami.

Przedsądowe wezwanie do zapłaty

Przedsądowe wezwanie do zapłaty jest pismem, które wierzyciel wysyła tuż przed złożeniem wniosku do sądu w celu odzyskania należności finansowych. Można powiedzieć, że ten rodzaj pisma kończy proces polubownych prób uregulowania zobowiązania. Dłużnik, który otrzyma taki dokument, musi liczyć się z tym, że kolejny krok wierzyciela to skierowanie sprawy do sądu. Dane, które muszą się znaleźć w przedsądowym wezwaniu do zapłaty to:

 • data i miejsce sporządzenia wezwania,
 • dane wierzyciela oraz dłużnika,
 • podstawa prawna,
 • dokładna kwota długu bez odsetek,
 • terminy spłaty,
 • numer konta do uregulowania zadłużenia,
 • kwota odsetek naliczonych za opóźnienia.

Kiedy wierzyciel zdecyduj się wysłać wezwanie do zapłaty przedsądowe, musi też wskazać, jakie są konsekwencje braku spłaty zobowiązania.

Ostateczne wezwanie do zapłaty

Ten dokument jest raczej rzadko stosowany zarówno przez instytucje finansowe, jak i firmy windykacyjne. Jeśli wierzyciel zdecyduj się dać jeszcze jedną szansę dłużnikowi, może wysłać jeszcze jedno, ostateczne wezwanie do zapłaty. Jeśli nie zareagujemy także na takie pismo, wtedy sprawa na 100% zostanie przekazana do sądu, a ostatecznie do urzędu komornika. Następnie z tytułu wykonawczego komornik zacznie prowadzić działania związane z windykacją należności i zajęcie majątku dłużnika.

Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty to naprawdę ostatnia szansa dla dłużnika na uniknięcie postępowania sądowego, które generuje dodatkowe koszty.

Sądowe wezwanie do zapłaty

Sądowe wezwanie do zapłaty jest wysyłane dopiero wtedy, kiedy wierzyciel złoży wniosek do sądu o ukaranie dłużnika oraz odzyskanie należnych pieniędzy wraz z odsetkami. Kiedy otrzymamy takie pismo, niestety nie ma już odwrotu - ruszyła machina sądowa, a to będzie skutkowało licznymi problemami.

Kiedy dłużnik otrzyma wezwanie do zapłaty z sądu, musi ustosunkować się do otrzymanego pisma i wskazać powody, dla których zaniechał uregulowania należności. Na każde wezwanie do zapłaty można złożyć zażalenie w terminie 14 dni od daty jego otrzymania. Niemniej jednak, kiedy ponaglenia do zapłaty nie przynoszą skutków i sprawa trafi do sądu - musimy liczyć się z tym, że finalnie odzyskiwaniem należności zajmie się komornik.

Co zrobić po otrzymaniu wezwania do zapłaty? Sprawdzone porady w pigułce

Kiedy otrzymamy jedno z najpopularniejszych pism w branży finansowej, czyli wezwanie do zapłaty, nie musimy od razu martwić się o swoją przyszłość. Ten dokument to swego rodzaju przypomnienie i ponaglenie, że dłużnik powinien uregulować swoje zobowiązanie. W praktyce to ostatnia próba nawiązania polubownej interakcji z dłużnikiem przed przekazaniem sprawy do sądu. Zobacz porady, jak powinniśmy się zachować po otrzymaniu wezwania do zapłaty, szczególnie tego przedsądowego.

1. Nie panikuj

Nawet jeśli otrzymasz monit o zadłużeniu i wezwanie do zapłaty, nie musisz wpadać w panikę. Spokój jest tutaj kluczowy. W przeciwnym razie pojawia się ryzyko podjęcia niekorzystnych dla siebie decyzji, np. zaciągnięcia kolejnych pożyczek i kredytów, które mogłyby doprowadzić do poważniejszego obciążenia domowego lub firmowego budżetu. Zaciąganie kolejnych zobowiązań na spłatę dotychczasowych to naprawdę zła decyzja!

2. Postaraj się wyjaśnić sprawę i podać powody opóźnień w spłacie

Nigdy nie bagatelizuj problemu. Jeśli otrzymasz informację o zadłużeniu i przedsądowe wezwanie do zapłaty, czym prędzej wyjaśnij tę sytuację z wierzycielem. Na tym etapie można jeszcze dojść do polubownego porozumienia i rozwiązania sprawy z korzyścią dla obu stron. Upewnij się też, czy instytucja finansowa naliczyła już dodatkowe odsetki i koszty powiązane z wysłanym pismem o zadłużeniu.

3. Ureguluj jak najszybciej swój dług

Jeśli dysponujesz wolnymi środkami i możesz przeznaczyć je na szybkie uregulowanie zadlużenia - zrób to czym prędzej. Unikniesz dzięki temu nie tylko postępowania sądowego, zajęć komorniczych, ale także wysokich odsetek karnych naliczanych za każdy dzień zwłoki w spłacie zobowiązań.

Wyłącznie terminowe płatności zaciągniętych zobowiązań są w stanie uchronić nas przed otrzymywaniem wezwań do zapłaty - także tych przedsądowych. Jeśli masz problemy z zadłużeniami i nie wiesz, jak sobie z tym poradzić, koniecznie skontaktuj się z Finaum. Nasi eksperci są w stanie zaproponować korzystne rozwiązania, dzięki którym pozbędziesz się problemów finansowych i przestaniesz dostawać wezwania do zapłaty przeterminowanego zobowiązania.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości? W artykule przyjrzymy się sposobom […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL