Wezwanie do zapłaty

Podsumowanie artykułu

Wezwania do zapłaty mogą być kierowane nie tylko przez przedsiębiorców do swoich kontrahentów. Z takich pism korzystają także banki i inne instytucje finansowe, które chcą ponaglić klienta do uregulowania zaległego zobowiązania. Przedsądowego wezwania do zapłaty możemy spodziewać się przede wszystkim wtedy, kiedy nie uregulujemy swoich długów na czas, a wierzyciel już długo czeka na płatności. Ten dokument jest wiążący, a jego zlekceważenie może skutkować wszczęciem postępowania sądowego i egzekucji komorniczej.

Każdy dłużnik musi liczyć się z tym, że w razie nagminnego unikania odpowiedzialności i braku jakichkolwiek wpłat na poczet wierzytelności może otrzymać wezwanie do zapłaty. Wysyłanie pism o z przedsądowym, czyli ostatecznym wezwaniem do zapłaty to działania wierzycieli, które mają na celu polubowne załatwienie sprawy z dłużnikiem.

To formalny dokument, który jest przygotowywany najczęściej wtedy, kiedy dłużnik nie ureguluje zaciągniętego zobowiązania finansowego w terminie. Bank lub firma pożyczkowa może sporządzić i wysłać wezwanie już po pierwszym przeoczeniu terminu płatności. To standardowa metoda polubownego załatwiania spraw z dłużnikami, aby uniknąć długotrwałego, kosztownego i często nieefektywnego postępowania sądowego w celu odzyskania należności.

Kto wysyła przedsądowe wezwania do zapłaty?

Zarówno pierwsze wezwanie do zapłaty, jak i każde kolejne może być wysyłane przez podmioty, które wymagają uregulowania zobowiązań od swoich klientów. Dłużnicy mogą spodziewać się takiego pisma jeszcze zanim dział windykacji zacznie swoje działania. Po przekroczeniu wymaganego terminu płatności możemy otrzymać wezwanie do zapłaty od:

  • banków komercyjnych, które udzielają kredytów pod zastaw działki, mieszkania albo domu,
  • firm pożyczkowych, które proponują chwilówki i pożyczki ratalne,
  • wspólnot mieszkaniowych, jeśli zalegamy z czynszem i opłatami eksploatacyjnymi za mieszkanie,
  • instytucji publicznych, wobec których mamy należności finansowe, np. dostawca energii, wody, a nawet urzędu skarbowego.

Praktycznie każdy podmiot gospodarczy i instytucja finansowa może sporządzić wezwanie do zapłaty, aby poinformować dłużnika o ewentualnych konsekwencjach braku terminowej spłaty zaciągniętego zobowiązania.

Rodzaje wezwań do zapłaty

Zgodnie z Art. 187 Kodeksu cywilnego przed złożeniem pozwu w sądzie odnośnie do wyegzekwowania uregulowania zadłużenia przez dłużnika, konieczne jest przygotowanie pisma - wzoru wezwania do zapłaty. W internecie bez problemu znajdziesz wzór z omówieniem i porady, jak napisać wezwanie do zapłaty. Skupmy się jednak na tym, jakie są rodzaje wezwań i kiedy jako dłużnik możesz spodziewać się konkretnego pisma. Rozróżniamy trzy wersje pisma, w którym wierzyciel informuje dłużnika o konieczności uregulowania długu i konsekwencjach prawnych z tytułu braku reakcji na wezwanie.

Pierwsze wezwanie do zapłaty

Jeśli zaciągniemy kredyt pod zastaw mieszkania, kredyt pod zastaw domu lub jakiekolwiek inne zobowiązanie finansowe i nie będziemy spłacać go w terminie, prawdopodobnie otrzymamy pierwsze wezwanie do zapłaty. To dokument zawierający dane dłużnika, wymagany termin spłaty długu oraz informacje o dalszych konsekwencjach unikania odpowiedzialności. Pierwszy monit o przeterminowanym zadłużeniu nie nakłada na dłużnika żadnych większych konsekwencji. Jeśli jednak zignorujemy takie pismo, wtedy wierzyciel ma prawo podjąć stosowne działania, które z czasem będą wiązać się z licznymi nieprzyjemnościami.

Przedsądowe wezwanie do zapłaty

Przedsądowe wezwanie do zapłaty jest pismem, które wierzyciel wysyła tuż przed złożeniem wniosku do sądu w celu odzyskania należności finansowych. Można powiedzieć, że ten rodzaj pisma kończy proces polubownych prób uregulowania zobowiązania. Dłużnik, który otrzyma taki dokument, musi liczyć się z tym, że kolejny krok wierzyciela to skierowanie sprawy do sądu. Dane, które muszą się znaleźć w przedsądowym wezwaniu do zapłaty to:

  • data i miejsce sporządzenia wezwania,
  • dane wierzyciela oraz dłużnika,
  • podstawa prawna,
  • dokładna kwota długu bez odsetek,
  • terminy spłaty,
  • numer konta do uregulowania zadłużenia,
  • kwota odsetek naliczonych za opóźnienia.

Kiedy wierzyciel zdecyduj się wysłać wezwanie do zapłaty przedsądowe, musi też wskazać, jakie są konsekwencje braku spłaty zobowiązania.

Ostateczne wezwanie do zapłaty

Ten dokument jest raczej rzadko stosowany zarówno przez instytucje finansowe, jak i firmy windykacyjne. Jeśli wierzyciel zdecyduj się dać jeszcze jedną szansę dłużnikowi, może wysłać jeszcze jedno, ostateczne wezwanie do zapłaty. Jeśli nie zareagujemy także na takie pismo, wtedy sprawa na 100% zostanie przekazana do sądu, a ostatecznie do urzędu komornika. Następnie z tytułu wykonawczego komornik zacznie prowadzić działania związane z windykacją należności i zajęcie majątku dłużnika.

Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty to naprawdę ostatnia szansa dla dłużnika na uniknięcie postępowania sądowego, które generuje dodatkowe koszty.

Sądowe wezwanie do zapłaty

Sądowe wezwanie do zapłaty jest wysyłane dopiero wtedy, kiedy wierzyciel złoży wniosek do sądu o ukaranie dłużnika oraz odzyskanie należnych pieniędzy wraz z odsetkami. Kiedy otrzymamy takie pismo, niestety nie ma już odwrotu - ruszyła machina sądowa, a to będzie skutkowało licznymi problemami.

Kiedy dłużnik otrzyma wezwanie do zapłaty z sądu, musi ustosunkować się do otrzymanego pisma i wskazać powody, dla których zaniechał uregulowania należności. Na każde wezwanie do zapłaty można złożyć zażalenie w terminie 14 dni od daty jego otrzymania. Niemniej jednak, kiedy ponaglenia do zapłaty nie przynoszą skutków i sprawa trafi do sądu - musimy liczyć się z tym, że finalnie odzyskiwaniem należności zajmie się komornik.

Co zrobić po otrzymaniu wezwania do zapłaty? Sprawdzone porady w pigułce

Kiedy otrzymamy jedno z najpopularniejszych pism w branży finansowej, czyli wezwanie do zapłaty, nie musimy od razu martwić się o swoją przyszłość. Ten dokument to swego rodzaju przypomnienie i ponaglenie, że dłużnik powinien uregulować swoje zobowiązanie. W praktyce to ostatnia próba nawiązania polubownej interakcji z dłużnikiem przed przekazaniem sprawy do sądu. Zobacz porady, jak powinniśmy się zachować po otrzymaniu wezwania do zapłaty, szczególnie tego przedsądowego.

1. Nie panikuj

Nawet jeśli otrzymasz monit o zadłużeniu i wezwanie do zapłaty, nie musisz wpadać w panikę. Spokój jest tutaj kluczowy. W przeciwnym razie pojawia się ryzyko podjęcia niekorzystnych dla siebie decyzji, np. zaciągnięcia kolejnych pożyczek i kredytów, które mogłyby doprowadzić do poważniejszego obciążenia domowego lub firmowego budżetu. Zaciąganie kolejnych zobowiązań na spłatę dotychczasowych to naprawdę zła decyzja!

2. Postaraj się wyjaśnić sprawę i podać powody opóźnień w spłacie

Nigdy nie bagatelizuj problemu. Jeśli otrzymasz informację o zadłużeniu i przedsądowe wezwanie do zapłaty, czym prędzej wyjaśnij tę sytuację z wierzycielem. Na tym etapie można jeszcze dojść do polubownego porozumienia i rozwiązania sprawy z korzyścią dla obu stron. Upewnij się też, czy instytucja finansowa naliczyła już dodatkowe odsetki i koszty powiązane z wysłanym pismem o zadłużeniu.

3. Ureguluj jak najszybciej swój dług

Jeśli dysponujesz wolnymi środkami i możesz przeznaczyć je na szybkie uregulowanie zadlużenia - zrób to czym prędzej. Unikniesz dzięki temu nie tylko postępowania sądowego, zajęć komorniczych, ale także wysokich odsetek karnych naliczanych za każdy dzień zwłoki w spłacie zobowiązań.

Wyłącznie terminowe płatności zaciągniętych zobowiązań są w stanie uchronić nas przed otrzymywaniem wezwań do zapłaty - także tych przedsądowych. Jeśli masz problemy z zadłużeniami i nie wiesz, jak sobie z tym poradzić, koniecznie skontaktuj się z Finaum. Nasi eksperci są w stanie zaproponować korzystne rozwiązania, dzięki którym pozbędziesz się problemów finansowych i przestaniesz dostawać wezwania do zapłaty przeterminowanego zobowiązania.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?

Jeszcze dwie dekady temu karta kredytowa, najlepiej złota lub platynowa, były symbolem statusu. Dzisiaj tego typu produktu dostępne są praktycznie dla wszystkich. Zamożne osoby mogą liczyć na wysokie limity sięgające miliona złotych i prestiżowe usługi concierge. Patrząc bardziej przyziemnie, karty kredytowe dostępne są dla szerokiego grona klientów banków. Co warto o nich wiedzieć? Karty kredytowe […]

Czytaj wpis
Na czym polega kredyt ratalny i co o nim warto wiedzieć? 

Nie za wszystkie zakupy trzeba płacić z bieżących środków lub z oszczędności. Zdarzają się też nieprzewidziane sytuacje, w których potrzebujesz większej sumy pieniędzy. Zepsuta lodówka, zgubiony laptop czy zalany telefon to przedmioty, bez których ciężko się obejść w dzisiejszych czasach. Jeśli brakuje Ci gotówki i potrzebujesz szybko nowego sprzętu, to z pomocą przychodzi kredyt ratalny. […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL