Wezwanie do zapłaty

Podsumowanie artykułu

Wezwania do zapłaty mogą być kierowane nie tylko przez przedsiębiorców do swoich kontrahentów. Z takich pism korzystają także banki i inne instytucje finansowe, które chcą ponaglić klienta do uregulowania zaległego zobowiązania. Przedsądowego wezwania do zapłaty możemy spodziewać się przede wszystkim wtedy, kiedy nie uregulujemy swoich długów na czas, a wierzyciel już długo czeka na płatności. Ten dokument jest wiążący, a jego zlekceważenie może skutkować wszczęciem postępowania sądowego i egzekucji komorniczej.

Każdy dłużnik musi liczyć się z tym, że w razie nagminnego unikania odpowiedzialności i braku jakichkolwiek wpłat na poczet wierzytelności może otrzymać wezwanie do zapłaty. Wysyłanie pism o z przedsądowym, czyli ostatecznym wezwaniem do zapłaty to działania wierzycieli, które mają na celu polubowne załatwienie sprawy z dłużnikiem.

To formalny dokument, który jest przygotowywany najczęściej wtedy, kiedy dłużnik nie ureguluje zaciągniętego zobowiązania finansowego w terminie. Bank lub firma pożyczkowa może sporządzić i wysłać wezwanie już po pierwszym przeoczeniu terminu płatności. To standardowa metoda polubownego załatwiania spraw z dłużnikami, aby uniknąć długotrwałego, kosztownego i często nieefektywnego postępowania sądowego w celu odzyskania należności.

Kto wysyła przedsądowe wezwania do zapłaty?

Zarówno pierwsze wezwanie do zapłaty, jak i każde kolejne może być wysyłane przez podmioty, które wymagają uregulowania zobowiązań od swoich klientów. Dłużnicy mogą spodziewać się takiego pisma jeszcze zanim dział windykacji zacznie swoje działania. Po przekroczeniu wymaganego terminu płatności możemy otrzymać wezwanie do zapłaty od:

 • banków komercyjnych, które udzielają kredytów pod zastaw działki, mieszkania albo domu,
 • firm pożyczkowych, które proponują chwilówki i pożyczki ratalne,
 • wspólnot mieszkaniowych, jeśli zalegamy z czynszem i opłatami eksploatacyjnymi za mieszkanie,
 • instytucji publicznych, wobec których mamy należności finansowe, np. dostawca energii, wody, a nawet urzędu skarbowego.

Praktycznie każdy podmiot gospodarczy i instytucja finansowa może sporządzić wezwanie do zapłaty, aby poinformować dłużnika o ewentualnych konsekwencjach braku terminowej spłaty zaciągniętego zobowiązania.

Rodzaje wezwań do zapłaty

Zgodnie z Art. 187 Kodeksu cywilnego przed złożeniem pozwu w sądzie odnośnie do wyegzekwowania uregulowania zadłużenia przez dłużnika, konieczne jest przygotowanie pisma - wzoru wezwania do zapłaty. W internecie bez problemu znajdziesz wzór z omówieniem i porady, jak napisać wezwanie do zapłaty. Skupmy się jednak na tym, jakie są rodzaje wezwań i kiedy jako dłużnik możesz spodziewać się konkretnego pisma. Rozróżniamy trzy wersje pisma, w którym wierzyciel informuje dłużnika o konieczności uregulowania długu i konsekwencjach prawnych z tytułu braku reakcji na wezwanie.

Pierwsze wezwanie do zapłaty

Jeśli zaciągniemy kredyt pod zastaw mieszkania, kredyt pod zastaw domu lub jakiekolwiek inne zobowiązanie finansowe i nie będziemy spłacać go w terminie, prawdopodobnie otrzymamy pierwsze wezwanie do zapłaty. To dokument zawierający dane dłużnika, wymagany termin spłaty długu oraz informacje o dalszych konsekwencjach unikania odpowiedzialności. Pierwszy monit o przeterminowanym zadłużeniu nie nakłada na dłużnika żadnych większych konsekwencji. Jeśli jednak zignorujemy takie pismo, wtedy wierzyciel ma prawo podjąć stosowne działania, które z czasem będą wiązać się z licznymi nieprzyjemnościami.

Przedsądowe wezwanie do zapłaty

Przedsądowe wezwanie do zapłaty jest pismem, które wierzyciel wysyła tuż przed złożeniem wniosku do sądu w celu odzyskania należności finansowych. Można powiedzieć, że ten rodzaj pisma kończy proces polubownych prób uregulowania zobowiązania. Dłużnik, który otrzyma taki dokument, musi liczyć się z tym, że kolejny krok wierzyciela to skierowanie sprawy do sądu. Dane, które muszą się znaleźć w przedsądowym wezwaniu do zapłaty to:

 • data i miejsce sporządzenia wezwania,
 • dane wierzyciela oraz dłużnika,
 • podstawa prawna,
 • dokładna kwota długu bez odsetek,
 • terminy spłaty,
 • numer konta do uregulowania zadłużenia,
 • kwota odsetek naliczonych za opóźnienia.

Kiedy wierzyciel zdecyduj się wysłać wezwanie do zapłaty przedsądowe, musi też wskazać, jakie są konsekwencje braku spłaty zobowiązania.

Ostateczne wezwanie do zapłaty

Ten dokument jest raczej rzadko stosowany zarówno przez instytucje finansowe, jak i firmy windykacyjne. Jeśli wierzyciel zdecyduj się dać jeszcze jedną szansę dłużnikowi, może wysłać jeszcze jedno, ostateczne wezwanie do zapłaty. Jeśli nie zareagujemy także na takie pismo, wtedy sprawa na 100% zostanie przekazana do sądu, a ostatecznie do urzędu komornika. Następnie z tytułu wykonawczego komornik zacznie prowadzić działania związane z windykacją należności i zajęcie majątku dłużnika.

Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty to naprawdę ostatnia szansa dla dłużnika na uniknięcie postępowania sądowego, które generuje dodatkowe koszty.

Sądowe wezwanie do zapłaty

Sądowe wezwanie do zapłaty jest wysyłane dopiero wtedy, kiedy wierzyciel złoży wniosek do sądu o ukaranie dłużnika oraz odzyskanie należnych pieniędzy wraz z odsetkami. Kiedy otrzymamy takie pismo, niestety nie ma już odwrotu - ruszyła machina sądowa, a to będzie skutkowało licznymi problemami.

Kiedy dłużnik otrzyma wezwanie do zapłaty z sądu, musi ustosunkować się do otrzymanego pisma i wskazać powody, dla których zaniechał uregulowania należności. Na każde wezwanie do zapłaty można złożyć zażalenie w terminie 14 dni od daty jego otrzymania. Niemniej jednak, kiedy ponaglenia do zapłaty nie przynoszą skutków i sprawa trafi do sądu - musimy liczyć się z tym, że finalnie odzyskiwaniem należności zajmie się komornik.

Co zrobić po otrzymaniu wezwania do zapłaty? Sprawdzone porady w pigułce

Kiedy otrzymamy jedno z najpopularniejszych pism w branży finansowej, czyli wezwanie do zapłaty, nie musimy od razu martwić się o swoją przyszłość. Ten dokument to swego rodzaju przypomnienie i ponaglenie, że dłużnik powinien uregulować swoje zobowiązanie. W praktyce to ostatnia próba nawiązania polubownej interakcji z dłużnikiem przed przekazaniem sprawy do sądu. Zobacz porady, jak powinniśmy się zachować po otrzymaniu wezwania do zapłaty, szczególnie tego przedsądowego.

1. Nie panikuj

Nawet jeśli otrzymasz monit o zadłużeniu i wezwanie do zapłaty, nie musisz wpadać w panikę. Spokój jest tutaj kluczowy. W przeciwnym razie pojawia się ryzyko podjęcia niekorzystnych dla siebie decyzji, np. zaciągnięcia kolejnych pożyczek i kredytów, które mogłyby doprowadzić do poważniejszego obciążenia domowego lub firmowego budżetu. Zaciąganie kolejnych zobowiązań na spłatę dotychczasowych to naprawdę zła decyzja!

2. Postaraj się wyjaśnić sprawę i podać powody opóźnień w spłacie

Nigdy nie bagatelizuj problemu. Jeśli otrzymasz informację o zadłużeniu i przedsądowe wezwanie do zapłaty, czym prędzej wyjaśnij tę sytuację z wierzycielem. Na tym etapie można jeszcze dojść do polubownego porozumienia i rozwiązania sprawy z korzyścią dla obu stron. Upewnij się też, czy instytucja finansowa naliczyła już dodatkowe odsetki i koszty powiązane z wysłanym pismem o zadłużeniu.

3. Ureguluj jak najszybciej swój dług

Jeśli dysponujesz wolnymi środkami i możesz przeznaczyć je na szybkie uregulowanie zadlużenia - zrób to czym prędzej. Unikniesz dzięki temu nie tylko postępowania sądowego, zajęć komorniczych, ale także wysokich odsetek karnych naliczanych za każdy dzień zwłoki w spłacie zobowiązań.

Wyłącznie terminowe płatności zaciągniętych zobowiązań są w stanie uchronić nas przed otrzymywaniem wezwań do zapłaty - także tych przedsądowych. Jeśli masz problemy z zadłużeniami i nie wiesz, jak sobie z tym poradzić, koniecznie skontaktuj się z Finaum. Nasi eksperci są w stanie zaproponować korzystne rozwiązania, dzięki którym pozbędziesz się problemów finansowych i przestaniesz dostawać wezwania do zapłaty przeterminowanego zobowiązania.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Raty 0%: Na czym polegają zakupy na raty zero procent i na co uważać?

Nie brakuje osób, które uważają, że raty 0 to tylko chwyt marketingowy. Czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie! Sieci handlowe przy współpracy z bankami są w stanie zaproponować finansowanie sprzętu RTV i AGD. Tego typu usługa dostępna jest także przy zakupie aut czy w sklepach meblowych. Jak zatem działa nieoprocentowana pożyczka? Czy zaciągając ją, […]

Czytaj wpis
Brakuje Ci na ratę kredytu? Wypróbuj 5 sprawdzonych rozwiązań

Na dzień przed pobraniem raty kredytu zaglądasz na konto i nagle oblewa Cię zimny pot. Brak wystarczających środków! Nie chcesz zepsuć swojej historii kredytowej i kolejny raz musisz wymyślić jak zorganizować pieniądze. Trzeba się spieszyć, ale nie warto panikować. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co zrobić w tego typu sytuacjach. Jak koszty kredytu wpływają na portfele […]

Czytaj wpis
Kredyt samochodowy: Co warto o nim wiedzieć i jak wybrać najlepszy dla siebie kredyt na samochód?

Carl Benz uznawany jest za twórcę pierwszego samochodu. Choć na początku żartowano z jego wynalazku, że „straszy konie”, to dzisiaj trudno sobie wyobrazić świat bez auta. Często jest ono niezbędne, aby dojechać do pracy, zawieźć pociechy do szkoły czy wyjechać na wakacje. Zdarza się, że samochód to element „kultu”, przedmiot kolekcjonerski lub po prostu marzenie. […]

Czytaj wpis
Zwrot podatku za 2023. Na jaką kwotę możesz liczyć?

W 2023 roku nie było dużych zmian w systemie podatkowym. Reforma wprowadzająca Polski ład w 2022 r. sprawiła, że większość podatników rozlicza się obecnie na skali podatkowej. Większa kwota wolna od podatku przyczyniła się do tego, że część osób w ogóle nie odprowadza podatku, a więc nie ma co liczyć na zwrot z urzędu skarbowego. […]

Czytaj wpis
Jak zawiesić działalność zarejestrowaną w CEIDG przez Internet?

Zawieszenie działalności gospodarczej to sytuacja, w której chcesz lub musisz na pewien czas wstrzymać prowadzenie swojej firmy. Najczęstszą jej przyczyną jest utrata płynności, która prowadzi do trudności w opłacaniu kosztów, składek i podatków. Obowiązujące w kraju przepisy zapewniają możliwość zawieszenia działalności.  W artykule odpowiemy m.in. na pytania: Czytaj dalej i poznaj więcej szczegółów. Jak przeprowadzić […]

Czytaj wpis
Kwalifikowany podpis elektroniczny to wygoda i standard w biznesie

Stanie w kolejkach do urzędu nikomu nie służy, dlatego przedsiębiorcy korzystają z narzędzi, umożliwiających ich ominięcie. Jednym z nich jest podpis elektroniczny, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe, ale możesz nim także podpisać dokument cyfrowy i zatwierdzić zmiany w KRS lub CEIDG. Co warto wiedzieć o podpisie elektronicznym i jak go uzyskać? Czym jest podpis kwalifikowany? […]

Czytaj wpis
Zakupy w sklepie internetowym - gdzie zgłosić oszustwo?

Choć rozwój nowoczesnych technologii przyczynia się do tego, że jesteśmy w stanie zamawiać towary i usługi o wiele szybciej, to jednak generuje to spore ryzyko wyłudzeń. Cyberprzestępcy czyhają na nieświadomych użytkowników internetu, którzy bez dłuższego namysłu klikają we wszystkie otrzymywane linki. Te są tworzone wyłącznie po to, aby wyłudzić pieniądze. Realizując zakupy przez internet, zwracajmy […]

Czytaj wpis
Czym jest płatność odroczona?

Płatności odroczone to nowoczesne usługi finansowe, które z roku na rok zyskują na popularności. To jednak wcale nie oznacza, że taka metoda realizowania płatności za zakup usług i produktów jest w 100% bezpieczna. Kiedy sięgamy po metodę płatności odroczonej, kupujemy towary albo usługi i płacimy za nie dopiero za jakiś czas. Takie formy płatności udostępniają […]

Czytaj wpis
Czym jest kosztorys budowlany?

Mianem kosztorysu budowlanego nazywamy dokument, który zawiera wyszczególnione wszystkie koszty związane z wybudowaniem budynku mieszkalnego. Choć rodzaje kosztorysów są różne i mogą zawierać całkowicie odmienne informacje, to jednak standardem w przypadku kosztorysu budowlanego są takie dane, jak: To dokument finansowy, który ma ogromne znaczenie dla każdej ze stron powiązanej z transakcją budowy domu lub innej […]

Czytaj wpis
Licytacja komornicza za długi

Każdy wierzyciel ma prawo do tego, aby ubiegać się spłaty pełnej kwoty zobowiązania zaciągniętego przez dłużnika wraz z należnymi odsetkami. Jeśli windykacja polubowna, terenowa, a nawet wysyłanie monitów o zadłużeniu nie przynosi żadnych efektów, wtedy może dojść do egzekucji komorniczej. Aby licytacja mieszkania na poczet spłaty zobowiązań finansowych mogła zostać zrealizowana, komornik musi mieć tzw. […]

Czytaj wpis
Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na flipa - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego. Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house […]

Czytaj wpis
1 2 3 9

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL