Raty 0%: Na czym polegają zakupy na raty zero procent i na co uważać?

Podsumowanie artykułu

Przygotowaliśmy pigułkę informacji o ratach 0%. W treści dowiesz się, czy faktycznie taki produkt istnieje, jak i gdzie z niego skorzystać, a także, na co uważać, aby uniknąć haczyków i dodatkowych kosztów.

Nie brakuje osób, które uważają, że raty 0 to tylko chwyt marketingowy. Czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie! Sieci handlowe przy współpracy z bankami są w stanie zaproponować finansowanie sprzętu RTV i AGD. Tego typu usługa dostępna jest także przy zakupie aut czy w sklepach meblowych. Jak zatem działa nieoprocentowana pożyczka? Czy zaciągając ją, poniesiesz dodatkowe koszty?

Czym są raty?

Różnego rodzaju sklepy i komisy samochodowe, aby przyciągnąć klientów, zapewniają możliwość kupowania na raty. Większa, jednorazowa kwota za zakupy nie zawsze jest w zasięgu każdego kupującego. W związku z tym sprzedawcy udostępniają możliwość nabycia produktów na kredyt. Uwagę zwracają szczególnie raty 0 procent. 

Raty to równe lub malejące części długu, związane z zaciągniętym kredytem, lub pożyczką, które należy zwrócić do banku. Pożyczone od banku pieniądze spłacasz w ratach, do których przeważnie doliczane są odsetki. W przypadku kredytu ratalnego nieoprocentowanego rata będzie tylko częścią kapitału.

Warto jednak się upewnić czy występują dodatkowe koszty pożyczki jak obowiązkowe ubezpieczenie, czy prowizja. Wszystkie te elementy składają się na całkowity koszt kredytu.

Raty pojawiają się w większości kredytów bankowych, a także pożyczek pozabankowych. Przeważnie zakupy na raty kojarzone są z kredytem ratalnym, który jest zobowiązaniem celowym. Okres jego spłaty wynosi przeważnie od 12 miesięcy do 3 lat. 

Pieniądze pożyczone od banku na zakup towarów i usług można przeznaczyć jedynie na cele określone we wniosku, np. sprzęt AGD, RTV, komputerowy, elektronikę czy samochód. Jeśli jednak zależy Ci na swobodzie dysponowania pieniędzmi, to być może lepszym rozjarzaniem będzie pożyczka gotówkowa.

Na czym polega kredyt 0 procent?

W większości przypadków kredyty ratalne są oprocentowanie. W takim razie czy raty 0 faktycznie istnieją? Tak, istnieją produkty z ratami 0 proc., które znaleźć można w ofercie wielu banków i sprzedawców. Zazwyczaj są one dostępne podczas zakupów ratalnych w różnego rodzaju sklepach.

Decydując się na zakupy z ratami 0 proc., wybierasz produkt, który Cię interesuje, np. telewizor, a następnie sprzedawca składa wniosek. Bank sprawdzi Twoją zdolność kredytową, a pozytywna decyzja pozwoli Ci sfinansować zakup na raty.

Jeśli chcesz mieć pewność, że całkowita kwota do zapłaty nie zawiera w sobie żadnych ukrytych kosztów, wystarczy, że sprawdzisz, ile wynosi RRSO. Jest to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która w omawianym przykładzie powinna wynosić zero. W takiej sytuacji masz pewność, że całkowita kwota pożyczki jest równa cenie kupowanego produktu.

Gdzie znaleźć oferty z ratami 0 proc.? Przeważnie są one ograniczone czasowo w konkretnych sklepach. Ich zadaniem jest przyciągnięcie Twojej uwagi i zachęcenie do kupna. Jeśli planujesz skorzystać z tego rodzaju formy kredytowania, sprawdź np. na stronie sprzedawcy czy udziela on finansowania z RRSO 0.

Co warto wiedzieć na temat rat 0?

Nie każdy kredyt bez odsetek będzie dla Ciebie korzystny, dlatego zapytaj sprzedawcę o RRSO. Oprocentowanie, które wynosi 0 proc. to tylko jeden z parametrów kredytowych. Upewnij się, że w umowie nie są zawarte dodatkowe opłaty i inne koszty, które trzeba będzie zapłacić.

Dodatkowe opłaty, z jakimi możesz się spotkać w przypadku rat 0%:

  • prowizja pobierana przez bank;
  • obowiązkowe ubezpieczenie — umowa o kredyt z RRSO 0 będzie dostępna po wyrażeniu zgody kredytobiorcy na ubezpieczenie;
  • koszty dodatkowych produktów — bank może wymagać, aby kredytobiorca skorzystał z dodatkowych usług;
  • przedłużona gwarancja — najczęściej to opcja dobrowolna;
  • opłata za wydłużenie okresu obowiązywania umowy — jeśli spłacisz dług w dwunastu zamiast w 10 ratach, to może się okazać, że raty nie będą już zerowe.

Nie traktuj każdego produktu kredytowego jak próby naciągnięcia Cię na skorzystanie z oferty. Porównaj koszty oferty standardowej sprzedawcy z wariantem promocyjnym i ratami 0 procent. Jeśli masz wątpliwości, po prostu pytaj, np. o konieczność zawarcia umowy ubezpieczenia lub dodatkowych produktów. Mogą to być usługi opcjonalne, a więc nie musisz z nich korzystać.

Zakupy na raty zero procent: Na co uważać?

Zawsze warto sprawdzić ceny produktów w różnych miejscach. Może się zdarzyć, że raty zero procent nie obejmują nic poza cenę produktu. Jednak upewnij się, że jest ona zbliżona do oferty konkurencji. W ten sposób będziesz mieć pewność, że koszty pożyczki z ratami 0 są ukryte w cenie towaru.

Bank udziela kredytu na określonych warunkach. Jeśli oferta obejmuje okres spłat wynoszący sześć miesięcy, to przedłużenie tego terminu wiązać się będzie z doliczeniem oprocentowania, prowizji lub ubezpieczenia.

Każdorazowo przy zakupach ratalnych bank sprawdza zdolność kredytową i bazę BIK. Jeśli bank nie weźmie pod uwagę wszystkich uzyskiwanych przez Ciebie dochodów, może to obniżyć Twoją zdolność i uniemożliwić zakup produktu. W takiej sytuacji możesz otrzymać propozycję zakupu ratalnego w dłuższym horyzoncie czasowym, ale z oprocentowaniem. Alternatywnie zostaniesz poproszony o dostarczenie dokumentu potwierdzającego dochody.

Kupowanie na raty zero procent - zalety i wady

Raty z zerowym RRSO przydają się szczególnie wtedy, gdy planujesz większy wydatek na sprzęt RTV, AGD, mebli czy zakup samochodu. Zanim zdecydujesz się wypełnić wniosek i przejść do formalności poznaj zalety i wady kredytu 0%.

Zalety:

  • natychmiastowa możliwość zakupu bez angażowania środków własnych;
  • większe możliwości zakupowe dzięki rozłożeniu kosztów na raty;
  • brak dużego jednorazowego wydatku, który uszczupliłby oszczędności lub miesięczny budżet;
  • oszczędności finansowe przy ratach 0%;
  • okazja do zbudowania korzystnej historii kredytowania.

Wady:

  • możliwość ukrycia dodatkowych opłat;
  • konieczność comiesięcznych spłat;
  • ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów po przekroczeniu terminu spłaty.

Zanim podpiszesz umowę, sprawdź, czy faktycznie osiągniesz korzyści, które reklamowane są w punktach handlowych danego sprzedawcy. Jeśli warunki spłaty zapewniają Ci możliwość skorzystania z rat 0% bez sprytnych haczyków, to warto rozważyć taki zakup. 

Czy jest alternatywa dla kredytów z RRSO 0%?

Na rynku dostępne są różne możliwości finansowania produktów, a jedną z nich jest płatność odroczona. Jest to usługa polegająca na tym, że cała kwota zakupów zostanie opłacona przez pożyczkodawcę. Jednocześnie to zobowiązanie dla kupującego, że zwróci dług w terminie 30 lub 60 dni. Przeważnie tego typu transakcje są bezkosztowe dla kupujących.

Inną opcją jest sięgnięcie po pożyczkę w firmie pozabankowej. Oferty dla nowych klientów obejmują możliwość udzielenia finansowania na określoną kwotę bez kosztów. Przeważnie to jednorazowa transakcja, a każda kolejna wiąże się już z kosztami pożyczenia pieniędzy.

Pożyczka 0% — czy warto skorzystać z oferty?

Propozycja, która zakłada, że możesz kupić produkt na raty bez żadnych dodatkowych kosztów, jest z pewnością atrakcyjna. Warto jednak pamiętać o haczykach w postaci ukrytych kosztów. W związku z tym przed dokonaniem zakupu najlepiej sprawdzić cenę danej rzeczy w innych sklepach, a także poprosić sprzedawcę o porównanie warunków finansowania, które ma w swojej ofercie. Dzięki temu będziesz w stanie przeanalizować czy raty 0% faktycznie są dla Ciebie korzystne.

Pamiętaj, że usługa finansowania, którą omawiamy, jest celowa. Oznacza to, że nie możesz swobodnie dysponować środkami. Jeśli chcesz kupić lodówkę, telewizor lub konsolę, ale Twoja zdolność kredytowa na to nie pozwala, to rozwiązaniem może być np. kredyt dla zadłużonych. Rynek finansowy oferuje wiele możliwości, które są dostosowane do Twoich możliwości. W Finaum pomożemy Ci je znaleźć.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?

Jeszcze dwie dekady temu karta kredytowa, najlepiej złota lub platynowa, były symbolem statusu. Dzisiaj tego typu produktu dostępne są praktycznie dla wszystkich. Zamożne osoby mogą liczyć na wysokie limity sięgające miliona złotych i prestiżowe usługi concierge. Patrząc bardziej przyziemnie, karty kredytowe dostępne są dla szerokiego grona klientów banków. Co warto o nich wiedzieć? Karty kredytowe […]

Czytaj wpis
Na czym polega kredyt ratalny i co o nim warto wiedzieć? 

Nie za wszystkie zakupy trzeba płacić z bieżących środków lub z oszczędności. Zdarzają się też nieprzewidziane sytuacje, w których potrzebujesz większej sumy pieniędzy. Zepsuta lodówka, zgubiony laptop czy zalany telefon to przedmioty, bez których ciężko się obejść w dzisiejszych czasach. Jeśli brakuje Ci gotówki i potrzebujesz szybko nowego sprzętu, to z pomocą przychodzi kredyt ratalny. […]

Czytaj wpis
Kredyt na samochód używany – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Dane urzędowe pokazują, że w 2020 roku tylko 14% zarejestrowanych pojazdów stanowiły nowe auta. Większość Polaków kupuje używane pojazdy. Dlaczego wybieramy auta z drugiej ręki? Jest wiele powodów, a głównym z nich jest cena. Samochody używane są tańsze od nowych odpowiedników i część właścicieli nie chce inwestować w coś, co szybko traci na wartości. Ceny […]

Czytaj wpis
Pożyczka na dowód osobisty bez zaświadczeń o dochodach

Zdarza się, że szybko potrzebujesz gotówki. Czasami bank, z którym współpracujesz, jest skory pożyczyć Ci pieniądze bez większych formalności. Jednak bywa i tak, że potrzebne są dodatkowe dokumenty, jak np. zaświadczenie o dochodach. Przeważnie trzeba na nie zaczekać, a ponadto bank lubi zweryfikować jego wiarygodność w miejscu Twojej pracy, co trwa. Jeśli nie masz czasu […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL