Raty 0%: Na czym polegają zakupy na raty zero procent i na co uważać?

Podsumowanie artykułu

Przygotowaliśmy pigułkę informacji o ratach 0%. W treści dowiesz się, czy faktycznie taki produkt istnieje, jak i gdzie z niego skorzystać, a także, na co uważać, aby uniknąć haczyków i dodatkowych kosztów.

Nie brakuje osób, które uważają, że raty 0 to tylko chwyt marketingowy. Czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie! Sieci handlowe przy współpracy z bankami są w stanie zaproponować finansowanie sprzętu RTV i AGD. Tego typu usługa dostępna jest także przy zakupie aut czy w sklepach meblowych. Jak zatem działa nieoprocentowana pożyczka? Czy zaciągając ją, poniesiesz dodatkowe koszty?

Czym są raty?

Różnego rodzaju sklepy i komisy samochodowe, aby przyciągnąć klientów, zapewniają możliwość kupowania na raty. Większa, jednorazowa kwota za zakupy nie zawsze jest w zasięgu każdego kupującego. W związku z tym sprzedawcy udostępniają możliwość nabycia produktów na kredyt. Uwagę zwracają szczególnie raty 0 procent. 

Raty to równe lub malejące części długu, związane z zaciągniętym kredytem, lub pożyczką, które należy zwrócić do banku. Pożyczone od banku pieniądze spłacasz w ratach, do których przeważnie doliczane są odsetki. W przypadku kredytu ratalnego nieoprocentowanego rata będzie tylko częścią kapitału.

Warto jednak się upewnić czy występują dodatkowe koszty pożyczki jak obowiązkowe ubezpieczenie, czy prowizja. Wszystkie te elementy składają się na całkowity koszt kredytu.

Raty pojawiają się w większości kredytów bankowych, a także pożyczek pozabankowych. Przeważnie zakupy na raty kojarzone są z kredytem ratalnym, który jest zobowiązaniem celowym. Okres jego spłaty wynosi przeważnie od 12 miesięcy do 3 lat. 

Pieniądze pożyczone od banku na zakup towarów i usług można przeznaczyć jedynie na cele określone we wniosku, np. sprzęt AGD, RTV, komputerowy, elektronikę czy samochód. Jeśli jednak zależy Ci na swobodzie dysponowania pieniędzmi, to być może lepszym rozjarzaniem będzie pożyczka gotówkowa.

Na czym polega kredyt 0 procent?

W większości przypadków kredyty ratalne są oprocentowanie. W takim razie czy raty 0 faktycznie istnieją? Tak, istnieją produkty z ratami 0 proc., które znaleźć można w ofercie wielu banków i sprzedawców. Zazwyczaj są one dostępne podczas zakupów ratalnych w różnego rodzaju sklepach.

Decydując się na zakupy z ratami 0 proc., wybierasz produkt, który Cię interesuje, np. telewizor, a następnie sprzedawca składa wniosek. Bank sprawdzi Twoją zdolność kredytową, a pozytywna decyzja pozwoli Ci sfinansować zakup na raty.

Jeśli chcesz mieć pewność, że całkowita kwota do zapłaty nie zawiera w sobie żadnych ukrytych kosztów, wystarczy, że sprawdzisz, ile wynosi RRSO. Jest to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która w omawianym przykładzie powinna wynosić zero. W takiej sytuacji masz pewność, że całkowita kwota pożyczki jest równa cenie kupowanego produktu.

Gdzie znaleźć oferty z ratami 0 proc.? Przeważnie są one ograniczone czasowo w konkretnych sklepach. Ich zadaniem jest przyciągnięcie Twojej uwagi i zachęcenie do kupna. Jeśli planujesz skorzystać z tego rodzaju formy kredytowania, sprawdź np. na stronie sprzedawcy czy udziela on finansowania z RRSO 0.

Co warto wiedzieć na temat rat 0?

Nie każdy kredyt bez odsetek będzie dla Ciebie korzystny, dlatego zapytaj sprzedawcę o RRSO. Oprocentowanie, które wynosi 0 proc. to tylko jeden z parametrów kredytowych. Upewnij się, że w umowie nie są zawarte dodatkowe opłaty i inne koszty, które trzeba będzie zapłacić.

Dodatkowe opłaty, z jakimi możesz się spotkać w przypadku rat 0%:

 • prowizja pobierana przez bank;
 • obowiązkowe ubezpieczenie — umowa o kredyt z RRSO 0 będzie dostępna po wyrażeniu zgody kredytobiorcy na ubezpieczenie;
 • koszty dodatkowych produktów — bank może wymagać, aby kredytobiorca skorzystał z dodatkowych usług;
 • przedłużona gwarancja — najczęściej to opcja dobrowolna;
 • opłata za wydłużenie okresu obowiązywania umowy — jeśli spłacisz dług w dwunastu zamiast w 10 ratach, to może się okazać, że raty nie będą już zerowe.

Nie traktuj każdego produktu kredytowego jak próby naciągnięcia Cię na skorzystanie z oferty. Porównaj koszty oferty standardowej sprzedawcy z wariantem promocyjnym i ratami 0 procent. Jeśli masz wątpliwości, po prostu pytaj, np. o konieczność zawarcia umowy ubezpieczenia lub dodatkowych produktów. Mogą to być usługi opcjonalne, a więc nie musisz z nich korzystać.

Zakupy na raty zero procent: Na co uważać?

Zawsze warto sprawdzić ceny produktów w różnych miejscach. Może się zdarzyć, że raty zero procent nie obejmują nic poza cenę produktu. Jednak upewnij się, że jest ona zbliżona do oferty konkurencji. W ten sposób będziesz mieć pewność, że koszty pożyczki z ratami 0 są ukryte w cenie towaru.

Bank udziela kredytu na określonych warunkach. Jeśli oferta obejmuje okres spłat wynoszący sześć miesięcy, to przedłużenie tego terminu wiązać się będzie z doliczeniem oprocentowania, prowizji lub ubezpieczenia.

Każdorazowo przy zakupach ratalnych bank sprawdza zdolność kredytową i bazę BIK. Jeśli bank nie weźmie pod uwagę wszystkich uzyskiwanych przez Ciebie dochodów, może to obniżyć Twoją zdolność i uniemożliwić zakup produktu. W takiej sytuacji możesz otrzymać propozycję zakupu ratalnego w dłuższym horyzoncie czasowym, ale z oprocentowaniem. Alternatywnie zostaniesz poproszony o dostarczenie dokumentu potwierdzającego dochody.

Kupowanie na raty zero procent - zalety i wady

Raty z zerowym RRSO przydają się szczególnie wtedy, gdy planujesz większy wydatek na sprzęt RTV, AGD, mebli czy zakup samochodu. Zanim zdecydujesz się wypełnić wniosek i przejść do formalności poznaj zalety i wady kredytu 0%.

Zalety:

 • natychmiastowa możliwość zakupu bez angażowania środków własnych;
 • większe możliwości zakupowe dzięki rozłożeniu kosztów na raty;
 • brak dużego jednorazowego wydatku, który uszczupliłby oszczędności lub miesięczny budżet;
 • oszczędności finansowe przy ratach 0%;
 • okazja do zbudowania korzystnej historii kredytowania.

Wady:

 • możliwość ukrycia dodatkowych opłat;
 • konieczność comiesięcznych spłat;
 • ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów po przekroczeniu terminu spłaty.

Zanim podpiszesz umowę, sprawdź, czy faktycznie osiągniesz korzyści, które reklamowane są w punktach handlowych danego sprzedawcy. Jeśli warunki spłaty zapewniają Ci możliwość skorzystania z rat 0% bez sprytnych haczyków, to warto rozważyć taki zakup. 

Czy jest alternatywa dla kredytów z RRSO 0%?

Na rynku dostępne są różne możliwości finansowania produktów, a jedną z nich jest płatność odroczona. Jest to usługa polegająca na tym, że cała kwota zakupów zostanie opłacona przez pożyczkodawcę. Jednocześnie to zobowiązanie dla kupującego, że zwróci dług w terminie 30 lub 60 dni. Przeważnie tego typu transakcje są bezkosztowe dla kupujących.

Inną opcją jest sięgnięcie po pożyczkę w firmie pozabankowej. Oferty dla nowych klientów obejmują możliwość udzielenia finansowania na określoną kwotę bez kosztów. Przeważnie to jednorazowa transakcja, a każda kolejna wiąże się już z kosztami pożyczenia pieniędzy.

Pożyczka 0% — czy warto skorzystać z oferty?

Propozycja, która zakłada, że możesz kupić produkt na raty bez żadnych dodatkowych kosztów, jest z pewnością atrakcyjna. Warto jednak pamiętać o haczykach w postaci ukrytych kosztów. W związku z tym przed dokonaniem zakupu najlepiej sprawdzić cenę danej rzeczy w innych sklepach, a także poprosić sprzedawcę o porównanie warunków finansowania, które ma w swojej ofercie. Dzięki temu będziesz w stanie przeanalizować czy raty 0% faktycznie są dla Ciebie korzystne.

Pamiętaj, że usługa finansowania, którą omawiamy, jest celowa. Oznacza to, że nie możesz swobodnie dysponować środkami. Jeśli chcesz kupić lodówkę, telewizor lub konsolę, ale Twoja zdolność kredytowa na to nie pozwala, to rozwiązaniem może być np. kredyt dla zadłużonych. Rynek finansowy oferuje wiele możliwości, które są dostosowane do Twoich możliwości. W Finaum pomożemy Ci je znaleźć.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości? W artykule przyjrzymy się sposobom […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL