Raty 0%: Na czym polegają zakupy na raty zero procent i na co uważać?

Podsumowanie artykułu

Przygotowaliśmy pigułkę informacji o ratach 0%. W treści dowiesz się, czy faktycznie taki produkt istnieje, jak i gdzie z niego skorzystać, a także, na co uważać, aby uniknąć haczyków i dodatkowych kosztów.

Nie brakuje osób, które uważają, że raty 0 to tylko chwyt marketingowy. Czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie! Sieci handlowe przy współpracy z bankami są w stanie zaproponować finansowanie sprzętu RTV i AGD. Tego typu usługa dostępna jest także przy zakupie aut czy w sklepach meblowych. Jak zatem działa nieoprocentowana pożyczka? Czy zaciągając ją, poniesiesz dodatkowe koszty?

Czym są raty?

Różnego rodzaju sklepy i komisy samochodowe, aby przyciągnąć klientów, zapewniają możliwość kupowania na raty. Większa, jednorazowa kwota za zakupy nie zawsze jest w zasięgu każdego kupującego. W związku z tym sprzedawcy udostępniają możliwość nabycia produktów na kredyt. Uwagę zwracają szczególnie raty 0 procent. 

Raty to równe lub malejące części długu, związane z zaciągniętym kredytem, lub pożyczką, które należy zwrócić do banku. Pożyczone od banku pieniądze spłacasz w ratach, do których przeważnie doliczane są odsetki. W przypadku kredytu ratalnego nieoprocentowanego rata będzie tylko częścią kapitału.

Warto jednak się upewnić czy występują dodatkowe koszty pożyczki jak obowiązkowe ubezpieczenie, czy prowizja. Wszystkie te elementy składają się na całkowity koszt kredytu.

Raty pojawiają się w większości kredytów bankowych, a także pożyczek pozabankowych. Przeważnie zakupy na raty kojarzone są z kredytem ratalnym, który jest zobowiązaniem celowym. Okres jego spłaty wynosi przeważnie od 12 miesięcy do 3 lat. 

Pieniądze pożyczone od banku na zakup towarów i usług można przeznaczyć jedynie na cele określone we wniosku, np. sprzęt AGD, RTV, komputerowy, elektronikę czy samochód. Jeśli jednak zależy Ci na swobodzie dysponowania pieniędzmi, to być może lepszym rozjarzaniem będzie pożyczka gotówkowa.

Na czym polega kredyt 0 procent?

W większości przypadków kredyty ratalne są oprocentowanie. W takim razie czy raty 0 faktycznie istnieją? Tak, istnieją produkty z ratami 0 proc., które znaleźć można w ofercie wielu banków i sprzedawców. Zazwyczaj są one dostępne podczas zakupów ratalnych w różnego rodzaju sklepach.

Decydując się na zakupy z ratami 0 proc., wybierasz produkt, który Cię interesuje, np. telewizor, a następnie sprzedawca składa wniosek. Bank sprawdzi Twoją zdolność kredytową, a pozytywna decyzja pozwoli Ci sfinansować zakup na raty.

Jeśli chcesz mieć pewność, że całkowita kwota do zapłaty nie zawiera w sobie żadnych ukrytych kosztów, wystarczy, że sprawdzisz, ile wynosi RRSO. Jest to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która w omawianym przykładzie powinna wynosić zero. W takiej sytuacji masz pewność, że całkowita kwota pożyczki jest równa cenie kupowanego produktu.

Gdzie znaleźć oferty z ratami 0 proc.? Przeważnie są one ograniczone czasowo w konkretnych sklepach. Ich zadaniem jest przyciągnięcie Twojej uwagi i zachęcenie do kupna. Jeśli planujesz skorzystać z tego rodzaju formy kredytowania, sprawdź np. na stronie sprzedawcy czy udziela on finansowania z RRSO 0.

Co warto wiedzieć na temat rat 0?

Nie każdy kredyt bez odsetek będzie dla Ciebie korzystny, dlatego zapytaj sprzedawcę o RRSO. Oprocentowanie, które wynosi 0 proc. to tylko jeden z parametrów kredytowych. Upewnij się, że w umowie nie są zawarte dodatkowe opłaty i inne koszty, które trzeba będzie zapłacić.

Dodatkowe opłaty, z jakimi możesz się spotkać w przypadku rat 0%:

 • prowizja pobierana przez bank;
 • obowiązkowe ubezpieczenie — umowa o kredyt z RRSO 0 będzie dostępna po wyrażeniu zgody kredytobiorcy na ubezpieczenie;
 • koszty dodatkowych produktów — bank może wymagać, aby kredytobiorca skorzystał z dodatkowych usług;
 • przedłużona gwarancja — najczęściej to opcja dobrowolna;
 • opłata za wydłużenie okresu obowiązywania umowy — jeśli spłacisz dług w dwunastu zamiast w 10 ratach, to może się okazać, że raty nie będą już zerowe.

Nie traktuj każdego produktu kredytowego jak próby naciągnięcia Cię na skorzystanie z oferty. Porównaj koszty oferty standardowej sprzedawcy z wariantem promocyjnym i ratami 0 procent. Jeśli masz wątpliwości, po prostu pytaj, np. o konieczność zawarcia umowy ubezpieczenia lub dodatkowych produktów. Mogą to być usługi opcjonalne, a więc nie musisz z nich korzystać.

Zakupy na raty zero procent: Na co uważać?

Zawsze warto sprawdzić ceny produktów w różnych miejscach. Może się zdarzyć, że raty zero procent nie obejmują nic poza cenę produktu. Jednak upewnij się, że jest ona zbliżona do oferty konkurencji. W ten sposób będziesz mieć pewność, że koszty pożyczki z ratami 0 są ukryte w cenie towaru.

Bank udziela kredytu na określonych warunkach. Jeśli oferta obejmuje okres spłat wynoszący sześć miesięcy, to przedłużenie tego terminu wiązać się będzie z doliczeniem oprocentowania, prowizji lub ubezpieczenia.

Każdorazowo przy zakupach ratalnych bank sprawdza zdolność kredytową i bazę BIK. Jeśli bank nie weźmie pod uwagę wszystkich uzyskiwanych przez Ciebie dochodów, może to obniżyć Twoją zdolność i uniemożliwić zakup produktu. W takiej sytuacji możesz otrzymać propozycję zakupu ratalnego w dłuższym horyzoncie czasowym, ale z oprocentowaniem. Alternatywnie zostaniesz poproszony o dostarczenie dokumentu potwierdzającego dochody.

Kupowanie na raty zero procent - zalety i wady

Raty z zerowym RRSO przydają się szczególnie wtedy, gdy planujesz większy wydatek na sprzęt RTV, AGD, mebli czy zakup samochodu. Zanim zdecydujesz się wypełnić wniosek i przejść do formalności poznaj zalety i wady kredytu 0%.

Zalety:

 • natychmiastowa możliwość zakupu bez angażowania środków własnych;
 • większe możliwości zakupowe dzięki rozłożeniu kosztów na raty;
 • brak dużego jednorazowego wydatku, który uszczupliłby oszczędności lub miesięczny budżet;
 • oszczędności finansowe przy ratach 0%;
 • okazja do zbudowania korzystnej historii kredytowania.

Wady:

 • możliwość ukrycia dodatkowych opłat;
 • konieczność comiesięcznych spłat;
 • ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów po przekroczeniu terminu spłaty.

Zanim podpiszesz umowę, sprawdź, czy faktycznie osiągniesz korzyści, które reklamowane są w punktach handlowych danego sprzedawcy. Jeśli warunki spłaty zapewniają Ci możliwość skorzystania z rat 0% bez sprytnych haczyków, to warto rozważyć taki zakup. 

Czy jest alternatywa dla kredytów z RRSO 0%?

Na rynku dostępne są różne możliwości finansowania produktów, a jedną z nich jest płatność odroczona. Jest to usługa polegająca na tym, że cała kwota zakupów zostanie opłacona przez pożyczkodawcę. Jednocześnie to zobowiązanie dla kupującego, że zwróci dług w terminie 30 lub 60 dni. Przeważnie tego typu transakcje są bezkosztowe dla kupujących.

Inną opcją jest sięgnięcie po pożyczkę w firmie pozabankowej. Oferty dla nowych klientów obejmują możliwość udzielenia finansowania na określoną kwotę bez kosztów. Przeważnie to jednorazowa transakcja, a każda kolejna wiąże się już z kosztami pożyczenia pieniędzy.

Pożyczka 0% — czy warto skorzystać z oferty?

Propozycja, która zakłada, że możesz kupić produkt na raty bez żadnych dodatkowych kosztów, jest z pewnością atrakcyjna. Warto jednak pamiętać o haczykach w postaci ukrytych kosztów. W związku z tym przed dokonaniem zakupu najlepiej sprawdzić cenę danej rzeczy w innych sklepach, a także poprosić sprzedawcę o porównanie warunków finansowania, które ma w swojej ofercie. Dzięki temu będziesz w stanie przeanalizować czy raty 0% faktycznie są dla Ciebie korzystne.

Pamiętaj, że usługa finansowania, którą omawiamy, jest celowa. Oznacza to, że nie możesz swobodnie dysponować środkami. Jeśli chcesz kupić lodówkę, telewizor lub konsolę, ale Twoja zdolność kredytowa na to nie pozwala, to rozwiązaniem może być np. kredyt dla zadłużonych. Rynek finansowy oferuje wiele możliwości, które są dostosowane do Twoich możliwości. W Finaum pomożemy Ci je znaleźć.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Brakuje Ci na ratę kredytu? Wypróbuj 5 sprawdzonych rozwiązań

Na dzień przed pobraniem raty kredytu zaglądasz na konto i nagle oblewa Cię zimny pot. Brak wystarczających środków! Nie chcesz zepsuć swojej historii kredytowej i kolejny raz musisz wymyślić jak zorganizować pieniądze. Trzeba się spieszyć, ale nie warto panikować. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co zrobić w tego typu sytuacjach. Jak koszty kredytu wpływają na portfele […]

Czytaj wpis
Kredyt samochodowy: Co warto o nim wiedzieć i jak wybrać najlepszy dla siebie kredyt na samochód?

Carl Benz uznawany jest za twórcę pierwszego samochodu. Choć na początku żartowano z jego wynalazku, że „straszy konie”, to dzisiaj trudno sobie wyobrazić świat bez auta. Często jest ono niezbędne, aby dojechać do pracy, zawieźć pociechy do szkoły czy wyjechać na wakacje. Zdarza się, że samochód to element „kultu”, przedmiot kolekcjonerski lub po prostu marzenie. […]

Czytaj wpis
Zwrot podatku za 2023. Na jaką kwotę możesz liczyć?

W 2023 roku nie było dużych zmian w systemie podatkowym. Reforma wprowadzająca Polski ład w 2022 r. sprawiła, że większość podatników rozlicza się obecnie na skali podatkowej. Większa kwota wolna od podatku przyczyniła się do tego, że część osób w ogóle nie odprowadza podatku, a więc nie ma co liczyć na zwrot z urzędu skarbowego. […]

Czytaj wpis
Jak zawiesić działalność zarejestrowaną w CEIDG przez Internet?

Zawieszenie działalności gospodarczej to sytuacja, w której chcesz lub musisz na pewien czas wstrzymać prowadzenie swojej firmy. Najczęstszą jej przyczyną jest utrata płynności, która prowadzi do trudności w opłacaniu kosztów, składek i podatków. Obowiązujące w kraju przepisy zapewniają możliwość zawieszenia działalności.  W artykule odpowiemy m.in. na pytania: Czytaj dalej i poznaj więcej szczegółów. Jak przeprowadzić […]

Czytaj wpis
Kwalifikowany podpis elektroniczny to wygoda i standard w biznesie

Stanie w kolejkach do urzędu nikomu nie służy, dlatego przedsiębiorcy korzystają z narzędzi, umożliwiających ich ominięcie. Jednym z nich jest podpis elektroniczny, dzięki któremu załatwisz sprawy urzędowe, ale możesz nim także podpisać dokument cyfrowy i zatwierdzić zmiany w KRS lub CEIDG. Co warto wiedzieć o podpisie elektronicznym i jak go uzyskać? Czym jest podpis kwalifikowany? […]

Czytaj wpis
Zakupy w sklepie internetowym - gdzie zgłosić oszustwo?

Choć rozwój nowoczesnych technologii przyczynia się do tego, że jesteśmy w stanie zamawiać towary i usługi o wiele szybciej, to jednak generuje to spore ryzyko wyłudzeń. Cyberprzestępcy czyhają na nieświadomych użytkowników internetu, którzy bez dłuższego namysłu klikają we wszystkie otrzymywane linki. Te są tworzone wyłącznie po to, aby wyłudzić pieniądze. Realizując zakupy przez internet, zwracajmy […]

Czytaj wpis
Wezwanie do zapłaty

Każdy dłużnik musi liczyć się z tym, że w razie nagminnego unikania odpowiedzialności i braku jakichkolwiek wpłat na poczet wierzytelności może otrzymać wezwanie do zapłaty. Wysyłanie pism o z przedsądowym, czyli ostatecznym wezwaniem do zapłaty to działania wierzycieli, które mają na celu polubowne załatwienie sprawy z dłużnikiem. To formalny dokument, który jest przygotowywany najczęściej wtedy, […]

Czytaj wpis
Czym jest płatność odroczona?

Płatności odroczone to nowoczesne usługi finansowe, które z roku na rok zyskują na popularności. To jednak wcale nie oznacza, że taka metoda realizowania płatności za zakup usług i produktów jest w 100% bezpieczna. Kiedy sięgamy po metodę płatności odroczonej, kupujemy towary albo usługi i płacimy za nie dopiero za jakiś czas. Takie formy płatności udostępniają […]

Czytaj wpis
Czym jest kosztorys budowlany?

Mianem kosztorysu budowlanego nazywamy dokument, który zawiera wyszczególnione wszystkie koszty związane z wybudowaniem budynku mieszkalnego. Choć rodzaje kosztorysów są różne i mogą zawierać całkowicie odmienne informacje, to jednak standardem w przypadku kosztorysu budowlanego są takie dane, jak: To dokument finansowy, który ma ogromne znaczenie dla każdej ze stron powiązanej z transakcją budowy domu lub innej […]

Czytaj wpis
Licytacja komornicza za długi

Każdy wierzyciel ma prawo do tego, aby ubiegać się spłaty pełnej kwoty zobowiązania zaciągniętego przez dłużnika wraz z należnymi odsetkami. Jeśli windykacja polubowna, terenowa, a nawet wysyłanie monitów o zadłużeniu nie przynosi żadnych efektów, wtedy może dojść do egzekucji komorniczej. Aby licytacja mieszkania na poczet spłaty zobowiązań finansowych mogła zostać zrealizowana, komornik musi mieć tzw. […]

Czytaj wpis
Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na flipa - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego. Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house […]

Czytaj wpis
1 2 3 9

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL