Czym jest wskaźnik LTV?

Podsumowanie artykułu

W Polsce kredyty hipoteczne są udziale dopiero wtedy, kiedy kredytobiorca spełni określone warunki, czyli ma zdolność kredytową oraz pozostaje wiarygodnym klientem w oczach analityków. Zanim zdecydujesz się na nowe zobowiązanie hipoteczne, koniecznie przeanalizuj warunki finansowania, a także dowiedz się, czym jest wskaźnik LTV. To parametr, który przekłada się bezpośrednio na koszty kredytowe. Jest uzależniony od wysokości wkładu własnego oraz zmieniającej się wartości nabytego lokum mieszkalnego.

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania na kredyt hipoteczny, musisz dokładnie przeanalizować sytuację na rynku finansowym i ustalić maksymalną wartość nieruchomości, na którą możesz sobie pozwolić. Instytucje finansowe podczas weryfikacji wniosków sprawdzają wiele kryteriów, które rzutują na Twoje szanse uzyskania pozytywnej decyzji o przyznaniu finansowania.

Kluczowym czynnikiem w trakcie ubiegania się o kredyt mieszkaniowy jest stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości oraz wkładu własnego. Ten parametr jest określany procentowo i zawsze widnieje obok najważniejszych czynników kredytowych, czyli: oprocentowania, RRSO, marży, prowizji oraz kosztów okołokredytowych.

Wskaźnik LTV, czyli Loan to Value jest stosunkiem kwoty kredytu do wartości jego zabezpieczenia. Tego parametru używa się przede wszystkim do kredytów hipotecznych, gdzie standardowym zabezpieczeniem finansowania jest kupowana nieruchomość. Banki wykorzystują ten parametr do oceny ryzyka kredytowego. To oznacza, że wysoka wartość wskaźnika LTV, np. na poziomie 90% jest informacją dla banku o podwyższonym ryzyku udzielenia finansowania. Jeśli w trakcie ubiegania się o kredyt mieszkaniowy utrzymasz LTV na poziomie 60-80%, prawdopodobnie bez problemu podpiszesz umowę z kredytodawcą.

Wskaźnik LTV - co wpływa na jego poziom?

W dzisiejszych czasach kredyty hipoteczne są udzielane nawet z zerowym wkładem własnym, co umożliwia rządowy program Bezpieczny kredyt 2%. Niemniej jednak im wyższy wkład własny w zakup nieruchomości, tym większe szanse na pozytywną decyzję kredytową oraz niższe całkowite koszty finansowania. Do ustalenia wartości wskaźnika LTV w przypadku kredytów hipotecznych wykorzystuje się przede wszystkim takie parametry, jak:

  • rodzaj kupowanej nieruchomości, która będzie stanowiła zabezpieczenie dla umowy kredytowej,
  • okres spłaty - im dłużej trwa umowa kredytu hipotecznego, tym większe znaczenie ma wartość LTV,
  • rodzaj wybranego oprocentowania - zmienne lub stałe,
  • wartość dodatkowych zabezpieczeń kredytowych, np. ubezpieczenia.

Ogólnie rzecz biorąc poziom LTV według Komisji Nadzoru Finansowego jest uzależniony przede wszystkim od wysokości wkładu własnego w zakup nieruchomości. Im więcej środków wpłacisz ze swojego konta na zakup mieszkania lub domu, tym niższy będzie wskaźnik LTV. Przykładowo: zakup nieruchomości o wartości 600 000 złotych z wkładem własnym 60 000 złotych daje nam wartość Loan to Value na poziomie 90%.

Instytucje finansowe w Polsce z góry narzucają warunki na wymagany wkład własny w zakup nieruchomości. Na ten moment maksymalny poziom wskaźnika LTV dla kredytów hipotecznych nie może być wyższy niż 90%, a więc każdy potencjalny kredytobiorca potrzebuje wkładu własnego w kwocie co najmniej 10% wartości nieruchomości.

Wysokość wskaźnika LTV a wkład własny - ile może wynosić?

Przepisy obowiązujące w Polsce z góry nakładają na banki wymogi odnośnie do tego, ile ma wynosić maksymalna wartość wskaźnika LTV. Tutaj ma zastosowanie Rekomendacja S wraz z nowelizacjami. Na przestrzeni lat przepisy w Polsce zmieniały się wielokrotnie.

Początkowo kredytodawcy mogli finansować nawet do 100 wartości zakupu nieruchomości. Z czasem jednak rząd wprowadził pewne ograniczenia i limity. Na ten moment maksymalna wartość LTV wynosi 90%, choć w tym przypadku banki stosują dodatkowe zabezpieczenia w formie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Jak obliczyć wskaźnik LTV do kredytu hipotecznego?

Obliczeni wskaźnika LTV nie jest skomplikowane i można to zrobić na własną rękę, bez pomocy specjalistów z zakresu finansów. Aby obliczyć LTV przy kredycie hipotecznym, musisz znać dwa parametry: kwotę kredytu i wartość nieruchomości. Wskaźnik Loan to Value obliczysz poprzez iloraz kwoty udzielonego zobowiązania i wartości nieruchomości. Wynik musisz pomnożyć przez 100% i otrzymasz w ten sposób wartość wskaźnika LTV w momencie uruchomienia kredytu.

Jako kredytobiorca musisz wiedzieć, że wartość wskaźnika LTV w całym okresie spłaty kredytu hipotecznego będzie się zmieniać. Z czasem każde mieszkanie lub dom zyskuje na wartości, a więc parametr będzie zmieniać się na korzyść kredytobiorcy. Przykładowe obliczenia wskaźnika LTV zależne od wysokości kredytu przedstawiamy poniżej.

Wysokość kredytu: 160 000 złotych.

Wartość nieruchomości: 200 000 złotych.

Wskaźnik LTV: 160 000 / 200 000 * 100% = 80%.

Dla wskazanego przykładu LTV na poziomie 80% będzie dobrym wyjściowym parametrem do udzielenia kredytu hipotecznego. Przed Tobą jeszcze długa droga, zanim jednak podpiszesz umowę kredytową. Oprócz LTV banki komercyjne muszą przeanalizować: zdolność kredytową, historię kredytobiorcy w BIK, źródło dochodu, liczbę osób na utrzymaniu, kwotę aktywnych zobowiązań bankowych i pozabankowych.

Koszt kredytu a wskaźnik LTV

Wskaźnik LTV służy bankom przede wszystkim do oceny ryzyka udzielenia wsparcia finansowego osobom, które chcą kupić mieszkanie lub dom. Jeśli kredytobiorca ma wysokie LTV, prawdopodobnie koniecznym warunkiem do spełnienia będzie wykupienie polisy ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego w zakup nieruchomości. To często warunek stawiany przez instytucje finansowe, jeśli wskaźnik Loan to Value jest zbyt niski.

W praktyce wyższy wkład własny oznacza niższe LTV, a to pozytywne zjawisko - zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. Dodatkowo korzystniejsza wartość tego parametru może rzutować na całkowite koszty udzielenia kredytu. Dla rzetelnych klientów banki chętnie obniżają wysokość marży i prowizji, a to przekłada się na wysokość miesięcznej raty i całkowite koszty odsetkowe kredytu.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat wskaźnika LTV, pomocy na etapie ubiegania się o kredyty pod zastaw mieszkania lub potrzebujesz wsparcia, aby wyjść z długów, koniecznie wypełnij formularz. Eksperci Finaum skontaktują się z Tobą tak szybko, jak będzie to możliwe, a Ty sprawniej rozwiążesz swoje zagmatwane sprawy związane z kredytami i pożyczkami.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
Kim jest dłużnik wekslowy?

Dłużnik wekslowy to osoba, która zdecydowała się na złożenie podpisu na wekslu oraz jest za niego w 100% odpowiedzialna i zobowiązana do ewentualnego uregulowania zadłużenia. Mianem dłużnika wekslowego nazywamy też: remitenta, trasanta, indosanta, awalistę oraz wyręczyciela. Szczegółowe wyjaśnienia tych pojęć znajdziesz w dalszej części tego artykułu. Dłużników wekslowych dzielimy na wtórnych oraz głównych. Zgodnie z […]

Czytaj wpis
Koszty komornicze - co to za opłaty?

Wszystkie czynności realizowane przez komornika są odpłatne. Niestety odzyskiwanie należności (nawet tych niewielkich) zawsze wiąże się z naliczeniem kosztów komorniczych. Te są uzależnione od wartości odzyskanych środków na poczet spłaty wierzytelności. Postępowanie egzekucyjne to czynności, które polegają na odzyskaniu zaległych wierzytelności, które nie zostały dotychczas spłacone przez dłużnika. Nawet niewielkie kwoty zadłużenia mogą generować koszty […]

Czytaj wpis
Giełda długów i wierzytelności

Jest wiele metod, które pozwalają na odzyskanie pieniędzy od dłużników. Często wybieranym rozwiązaniem jest giełda wierzytelności, z której może skorzystać praktycznie każdy - zarówno bank, firma pożyczkowa, pożyczkodawca niezwiązany z instytucjami finansowymi, a także podmioty gospodarcze. A zatem czym jest giełda długów? To serwis online, gdzie można dokonać transakcji kupna-sprzedaży wierzytelności. W praktyce jest to […]

Czytaj wpis
Zwolnienie z PCC

Ministerstwo Finansów w Polsce wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych nabywców nieruchomości mieszkalnych, postanowiło nieco znowelizować przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych z rynku wtórnego. To danina, która wynosi aktualnie 2% wartości nabywanej nieruchomości. W przypadku obiektów o znacznej wartości okazuje się, że podatek od czynności cywilnoprawnych pochłania znaczną część budżetu przeznaczonego na zakup domu lub mieszkania. […]

Czytaj wpis
Dziedziczenie długów - jak uniknąć odpowiedzialności?

W Polsce obowiązują przepisy Prawa spadkowego, które zmieniają się wraz z wprowadzanymi nowelizacjami ustaw. Niemniej jednak to podstawowy dokument prawny, który wyjaśnia zasady dziedziczenia długów, a także majątku po osobach zmarłych. Prawo spadkowe jest po prostu zbiorem informacji i przepisów regulujących wszystkie kwestie związane z dziedziczeniem - nieruchomości, pieniędzy, a nawet długów spadkowych. Na pewno […]

Czytaj wpis
Auto na raty - czy warto?

Kupując nowy samochód, najczęściej wiąże się to z wydatkiem sumy wynoszącej co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na tak duży wydatek. Z tego względu na rynku pojawiły się oferty leasingów konsumenckich, które umożliwiają zakup auta na raty. Umowa finansowa nowego lub używanego samochodu ma podobne warunki jak standardowy kredyt gotówkowy, […]

Czytaj wpis
Pożyczka w domu klienta

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób po prostu nie ma czasu na to, aby osobiście dopełnić formalności związanych z kredytem w banku. To samo tyczy się zobowiązań pozabankowych. Są też inne sytuacje, w których pożyczka bez wychodzenia z domu jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie chcesz, aby ktokolwiek z rodziny zobaczył, że zaciągnąłeś nowe zobowiązanie lub […]

Czytaj wpis
Jak działa kredyt oddłużeniowy?

Kredytobiorcy z problemami związanymi ze spłatą aktualnych zobowiązań finansowych poszukują jak najkorzystniejszych opcji, aby wyjść z trudnej sytuacji życiowej. Kiedy rata kredytu okazuje się zbyt wysoka, wiele osób podejmuje pochopne decyzje i zaciąga kolejne zobowiązania pozabankowe i bankowe. To rzutuje nie tylko negatywnie na wysokość ewentualnej zdolności kredytowej, ale także może z czasem generować problemy […]

Czytaj wpis
Podatek PCC, czyli podatek od kupna mieszkania

Koszty związane z nabyciem nieruchomości to nie tylko kwota zakupu mieszkania, ale także wszystkie koszty dodatkowe oraz kredytowe, które musisz ponieść jako potencjalny nabywca. Decydując się na kredyt hipoteczny w celu nabycia nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego już wtedy narażasz się na dość wysokie koszty - przede wszystkim odsetki do zapłaty na rzecz banku. […]

Czytaj wpis
Czym jest harmonogram spłaty kredytu?

Każdy kredyt bankowy i pożyczka pozabankowa ma z góry ustalone warunki spłaty zobowiązania. Każda instytucja finansowa w Polsce ustala warunki i terminy spłaty indywidualnie, tak, aby dopasować wysokość miesięcznych rat i terminy płatności do potrzeb klienta. Musisz zatem wiedzieć, że harmonogram spłaty kredytu obowiązuje w przypadku kredytów: gotówkowych, hipotecznych, konsolidacyjnych, ratalnych, firmowych, a nawet dla […]

Czytaj wpis
Sankcja kredytu darmowego

W przypadku kredytów, pożyczek i innych zobowiązań finansowych obowiązują pewne sankcje, z których można skorzystać w określonych sytuacjach. Jeśli podmiot gospodarczy narusza jakiekolwiek prawa konsumenta, można skorzystać z sankcji kredytu darmowego. Dokładną definicję tego zagadnienia można znaleźć w Ustawie z dnia 20 lipca 2001 roku o kredycie konsumenckim. Zgodnie z Art. 45 tejże Ustawy w […]

Czytaj wpis
1 2 3 7

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL