Bezpieczny Kredyt 2% - co to za program?

Podsumowanie artykułu

Wiele osób w dzisiejszych czasach ma problem z tym, aby kupić wymarzone mieszkanie lub dom na kredyt. Wynika to z wysokiego poziomu stóp procentowych, cen materiałów budowlanych, a także rosnących kosztów nabycia lokalu mieszkalnego. Rząd wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych kredytobiorców, zdecydował się na uruchomienie programu Bezpieczny Kredyt 2%. To forma wsparcia finansowego dla osób z ubiegających się kredyty mieszkaniowe.

Rządowy program Bezpieczny Kredyt 2% powstał w wyniku stale rosnących kosztów kredytowych dla osób, które chcą zaciągnąć kredyty mieszkaniowe. Oprocentowanie kredytu, które naliczają obecnie banki, może wynosić nawet do 10%, zależnie od wartości prowizji, marży i innych opłat okołokredytowych.

Start programu w ramach kredytowego gospodarstwa domowe mogą przez 10 lat korzystać z preferencyjnych warunków spłaty zobowiązania, miał miejsce 1 lipca. Od tego momentu banki uruchomiły specjalne procedury udzielania kredytów hipotecznych w ramach rządowego programu wsparcia.

Główne założenie Bezpiecznego Kredytu 2% to odciążenie kredytobiorców w spłacie miesięcznych rat zobowiązania hipotecznego. W praktyce oznacza to, że pierwsze 120 rat zostanie pomniejszone o różnicę pomiędzy oprocentowaniem 2% a aktualną stawką oprocentowania bazowego dla kredytów ze stałą stopą procentową. W praktyce kredytobiorcy mogą spłacać kredyt hipoteczny oprocentowany zaledwie na 2% + marża banku.

Takie rozwiązanie wydaje się korzystne z wielu powodów, a na pewno pod względem zmniejszenia miesięcznych kosztów kredytowych. Wraz z wejściem w życie programu Bezpieczny Kredyt 2% znacznie większa liczba kredytobiorców jest w stanie nabyć wymarzoną nieruchomość na kredyt. 

Kto może otrzymać Bezpieczny Kredyt 2%? Warunki

Ustawodawca, wdrażając program wsparcia kredytobiorców, ustalił jasne zasady przyznawania zobowiązań mieszkaniowych dla potencjalnych klientów banków. Choć nie ma tu limitów dochodowych gospodarstw domowych, to jednak są inne warunki, które trzeba spełnić, aby otrzymać finansowanie na zakup domu, mieszkania lub budowę nieruchomości na własnej działce budowlanej.

Podstawowe wymogi odnośnie do możliwości pozostawania beneficjentem programu Bezpieczny Kredyt 2% dotyczą głównie celu finansowania. To oznacza, że kredyt hipoteczny 2% można otrzymać w celu:

  • zakupu nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego - zarówno mieszkania, jak i domu,
  • budowy domu na działce budowlanej,
  • dokończenia inwestycji w nieruchomość, która została rozpoczęta bez udziału kredytu.

Dodatkowe warunki, które pozwalają na zaciągnięcie zobowiązania z preferencyjnym oprocentowaniem przez pierwsze 10 lat trwania umowy to:

  • maksymalna wartość nieruchomości w przypadku singli to 500 tys. złotych,
  • maksymalna wartość nieruchomości w przypadku małżeństw lub par z dziećmi to 600 tys. złotych,
  • dokończenie budowy domy jednorodzinnego przez gospodarstwo wieloosobowe to kwota 150 tys. złotych,
  • dokończenie budowy domu jednorodzinnego przez singla to 100 tys. złotych.

W ramach Bezpiecznego Kredytu 2% wnioskodawcy muszą spełnić też inne warunki finansowania, które narzuca nie tyle Ustawodawstwo, ile same banki komercyjne.

Uwaga! Osoba składająca wniosek kredytowy o kredyt hipoteczny 2% nie może mieć podpisanej innej umowy kredytowej, ani nigdy w przeszłości nie mogła mieć praw własności do domu, mieszkania lub spółdzielczego prawa do lokalu w dniu złożenia wniosku o preferencyjne finansowanie.

Kto może zostać beneficjentem Bezpiecznego Kredytu 2%?

W celu skorzystania z programu wsparcia od rządu konieczne jest także spełnienie kilku innych warunków, które są stawiane kredytobiorcom. Najważniejsze to:

  • wiek maksymalnie 45 lat,
  • pozostawanie w związku małżeńskim lub w związku nieformalnym i wychowywanie wspólnego dziecka,
  • brak praw własności do jakiejkolwiek nieruchomości.

W małżeństwie z dzieckiem warunki udzielenia kredytu 2% musi spełnić przynajmniej jedno z małżonków.

Program bezpieczny kredyt 2 procent - ile wynosi dopłata dla kredytobiorców?

Aby oszacować wartość dopłaty w ramach rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2% na zakup lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego wystarczy skorzystać z prostego kalkulatora kredytowego. Obliczenia można wykonać samodzielnie. Wystarczy wziąć pod uwagę kilka parametrów:

  • cena nieruchomości,
  • wysokość wkładu własnego,
  • okres spłaty (w przypadku Bezpiecznego Kredytu 2% to minimum 10 lat),
  • marżę banku.

Przykładowo: jeśli cena nieruchomości to 400 tys. złotych, a wkład własny 100 tys. złotych to przy okresie spłaty 30 lat miesięczna rata wyniesie około 1500 złotych. Oczywiście zakładając, że strona umowy kredytu hipotecznego będzie beneficjentem programu Bezpieczny Kredyt 2%. Po 10 latach spłaty zobowiązania oprocentowanie powróci do normalnej stawki, która będzie obowiązywać w danym czasie. Zakładając, że bazowe stopy procentowe będą na poziomie 6,75%, miesięczna rata zwiększy się maksymalnie o 200 złotych.

Ostateczne warunki spłaty zobowiązania hipotecznego w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% są uzależnione od tego, jaką marżę naliczy kredytodawca. Im będzie wyższa, tym większe będą całkowite koszty finansowania. 

W celu obliczenia wartości dopłaty w ramach Bezpiecznego Kredytu 2% wystarczy skorzystać z prostego wzoru. Wskaźnik średniej stopy procentowej trzeba pomniejszyć o 2%, a następnie wynik podzielić przez 12. Następnie część kapitałową pozostałą do spłaty pomnożyć przez otrzymaną liczbę. Ostateczne obliczenia pokazują, ile wyniesie dopłata od rządu w ramach wsparcia kredytobiorców będących beneficjentami programu.

Ile może wynosić wkład własny do kredytu w ramach rządowego programu?

Rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 procent to wsparcie, w ramach którego kredytobiorcy nie muszą posiadać wkładu własnego. To oznacza, że bank jest w stanie udzielić finansowania z zerowym wkładem własnym. Co więcej, ten nie może przekraczać kwoty 200 tys. złotych. Takie warunki, umożliwiają zakup nieruchomości mieszkalnej, której cena to nawet 800 tys. złotych przy założeniu wniesienia maksymalnego akceptowanego wkładu własnego.

Zgodnie z Ustawą z dnia 26 maja 2023 r. O pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe łączna wartość wkładu własnego oraz kredytu mieszkaniowego 2% nie może przekraczać kwoty 1 mln złotych.

Ile osób może otrzymać kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2%?

Zgodnie z zapewnieniami Ustawodawcy z programu Bezpieczny Kredyt 2% skorzysta nawet do 30-40 tys. kredytobiorców w całej Polsce. Do końca programu rząd prognozuje, że całkowita kwota wsparcia wyniesie nawet do 1,5 mld złotych.

Czy do kredytu hipotecznego 2% jest potrzebna zdolność kredytowa?

Oczywiście, że tak. Aby uzyskać kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2%, trzeba wykazywać odpowiednio wysoką zdolność kredytową, a także pozytywnie przejść weryfikację historii kredytowej.

Czy osoby w nieformalnym związku bez dzieci mogą zaciągnąć kredyt hipoteczny 2%?

Nie ma możliwości uczestnictwa w programie Bezpieczny Kredyt 2$ przez osoby, które żyją w związku nieformalnym i nie mają wspólnych dzieci.

Czym skutkuje wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego 2%?

Jeśli kredytobiorca zdecyduje się na przedterminową spłatę zobowiązania zaciągniętego w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%, spowoduje to, że dopłaty wygasną wraz z miesiącem, w którym zrealizowano taką operację. Jeśli jakiekolwiek dopłaty zostaną uzyskane po nadpłacie zobowiązania, te podlegają zwrotowi do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości? W artykule przyjrzymy się sposobom […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

Podstawowym narzędziem finansowym, z którego Ty także korzystasz to konto osobiste. Jest to miejsce, gdzie wpływa Twoje wynagrodzenie, przechowujesz środki, a także zarządzasz swoimi wydatkami. Do rachunku podpięty może być popularny debet, a także na niego przelewane są pieniądze z kredytów. Co jeszcze warto wiedzieć o koncie osobistym? W artykule przyjrzymy się rachunkom bieżącym. Podpowiemy, […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL