Bezpieczny Kredyt 2% - co to za program?

Podsumowanie artykułu

Wiele osób w dzisiejszych czasach ma problem z tym, aby kupić wymarzone mieszkanie lub dom na kredyt. Wynika to z wysokiego poziomu stóp procentowych, cen materiałów budowlanych, a także rosnących kosztów nabycia lokalu mieszkalnego. Rząd wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych kredytobiorców, zdecydował się na uruchomienie programu Bezpieczny Kredyt 2%. To forma wsparcia finansowego dla osób z ubiegających się kredyty mieszkaniowe.

Rządowy program Bezpieczny Kredyt 2% powstał w wyniku stale rosnących kosztów kredytowych dla osób, które chcą zaciągnąć kredyty mieszkaniowe. Oprocentowanie kredytu, które naliczają obecnie banki, może wynosić nawet do 10%, zależnie od wartości prowizji, marży i innych opłat okołokredytowych.

Start programu w ramach kredytowego gospodarstwa domowe mogą przez 10 lat korzystać z preferencyjnych warunków spłaty zobowiązania, miał miejsce 1 lipca. Od tego momentu banki uruchomiły specjalne procedury udzielania kredytów hipotecznych w ramach rządowego programu wsparcia.

Główne założenie Bezpiecznego Kredytu 2% to odciążenie kredytobiorców w spłacie miesięcznych rat zobowiązania hipotecznego. W praktyce oznacza to, że pierwsze 120 rat zostanie pomniejszone o różnicę pomiędzy oprocentowaniem 2% a aktualną stawką oprocentowania bazowego dla kredytów ze stałą stopą procentową. W praktyce kredytobiorcy mogą spłacać kredyt hipoteczny oprocentowany zaledwie na 2% + marża banku.

Takie rozwiązanie wydaje się korzystne z wielu powodów, a na pewno pod względem zmniejszenia miesięcznych kosztów kredytowych. Wraz z wejściem w życie programu Bezpieczny Kredyt 2% znacznie większa liczba kredytobiorców jest w stanie nabyć wymarzoną nieruchomość na kredyt. 

Kto może otrzymać Bezpieczny Kredyt 2%? Warunki

Ustawodawca, wdrażając program wsparcia kredytobiorców, ustalił jasne zasady przyznawania zobowiązań mieszkaniowych dla potencjalnych klientów banków. Choć nie ma tu limitów dochodowych gospodarstw domowych, to jednak są inne warunki, które trzeba spełnić, aby otrzymać finansowanie na zakup domu, mieszkania lub budowę nieruchomości na własnej działce budowlanej.

Podstawowe wymogi odnośnie do możliwości pozostawania beneficjentem programu Bezpieczny Kredyt 2% dotyczą głównie celu finansowania. To oznacza, że kredyt hipoteczny 2% można otrzymać w celu:

  • zakupu nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego - zarówno mieszkania, jak i domu,
  • budowy domu na działce budowlanej,
  • dokończenia inwestycji w nieruchomość, która została rozpoczęta bez udziału kredytu.

Dodatkowe warunki, które pozwalają na zaciągnięcie zobowiązania z preferencyjnym oprocentowaniem przez pierwsze 10 lat trwania umowy to:

  • maksymalna wartość nieruchomości w przypadku singli to 500 tys. złotych,
  • maksymalna wartość nieruchomości w przypadku małżeństw lub par z dziećmi to 600 tys. złotych,
  • dokończenie budowy domy jednorodzinnego przez gospodarstwo wieloosobowe to kwota 150 tys. złotych,
  • dokończenie budowy domu jednorodzinnego przez singla to 100 tys. złotych.

W ramach Bezpiecznego Kredytu 2% wnioskodawcy muszą spełnić też inne warunki finansowania, które narzuca nie tyle Ustawodawstwo, ile same banki komercyjne.

Uwaga! Osoba składająca wniosek kredytowy o kredyt hipoteczny 2% nie może mieć podpisanej innej umowy kredytowej, ani nigdy w przeszłości nie mogła mieć praw własności do domu, mieszkania lub spółdzielczego prawa do lokalu w dniu złożenia wniosku o preferencyjne finansowanie.

Kto może zostać beneficjentem Bezpiecznego Kredytu 2%?

W celu skorzystania z programu wsparcia od rządu konieczne jest także spełnienie kilku innych warunków, które są stawiane kredytobiorcom. Najważniejsze to:

  • wiek maksymalnie 45 lat,
  • pozostawanie w związku małżeńskim lub w związku nieformalnym i wychowywanie wspólnego dziecka,
  • brak praw własności do jakiejkolwiek nieruchomości.

W małżeństwie z dzieckiem warunki udzielenia kredytu 2% musi spełnić przynajmniej jedno z małżonków.

Program bezpieczny kredyt 2 procent - ile wynosi dopłata dla kredytobiorców?

Aby oszacować wartość dopłaty w ramach rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2% na zakup lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego wystarczy skorzystać z prostego kalkulatora kredytowego. Obliczenia można wykonać samodzielnie. Wystarczy wziąć pod uwagę kilka parametrów:

  • cena nieruchomości,
  • wysokość wkładu własnego,
  • okres spłaty (w przypadku Bezpiecznego Kredytu 2% to minimum 10 lat),
  • marżę banku.

Przykładowo: jeśli cena nieruchomości to 400 tys. złotych, a wkład własny 100 tys. złotych to przy okresie spłaty 30 lat miesięczna rata wyniesie około 1500 złotych. Oczywiście zakładając, że strona umowy kredytu hipotecznego będzie beneficjentem programu Bezpieczny Kredyt 2%. Po 10 latach spłaty zobowiązania oprocentowanie powróci do normalnej stawki, która będzie obowiązywać w danym czasie. Zakładając, że bazowe stopy procentowe będą na poziomie 6,75%, miesięczna rata zwiększy się maksymalnie o 200 złotych.

Ostateczne warunki spłaty zobowiązania hipotecznego w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% są uzależnione od tego, jaką marżę naliczy kredytodawca. Im będzie wyższa, tym większe będą całkowite koszty finansowania. 

W celu obliczenia wartości dopłaty w ramach Bezpiecznego Kredytu 2% wystarczy skorzystać z prostego wzoru. Wskaźnik średniej stopy procentowej trzeba pomniejszyć o 2%, a następnie wynik podzielić przez 12. Następnie część kapitałową pozostałą do spłaty pomnożyć przez otrzymaną liczbę. Ostateczne obliczenia pokazują, ile wyniesie dopłata od rządu w ramach wsparcia kredytobiorców będących beneficjentami programu.

Ile może wynosić wkład własny do kredytu w ramach rządowego programu?

Rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 procent to wsparcie, w ramach którego kredytobiorcy nie muszą posiadać wkładu własnego. To oznacza, że bank jest w stanie udzielić finansowania z zerowym wkładem własnym. Co więcej, ten nie może przekraczać kwoty 200 tys. złotych. Takie warunki, umożliwiają zakup nieruchomości mieszkalnej, której cena to nawet 800 tys. złotych przy założeniu wniesienia maksymalnego akceptowanego wkładu własnego.

Zgodnie z Ustawą z dnia 26 maja 2023 r. O pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe łączna wartość wkładu własnego oraz kredytu mieszkaniowego 2% nie może przekraczać kwoty 1 mln złotych.

Ile osób może otrzymać kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2%?

Zgodnie z zapewnieniami Ustawodawcy z programu Bezpieczny Kredyt 2% skorzysta nawet do 30-40 tys. kredytobiorców w całej Polsce. Do końca programu rząd prognozuje, że całkowita kwota wsparcia wyniesie nawet do 1,5 mld złotych.

Czy do kredytu hipotecznego 2% jest potrzebna zdolność kredytowa?

Oczywiście, że tak. Aby uzyskać kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2%, trzeba wykazywać odpowiednio wysoką zdolność kredytową, a także pozytywnie przejść weryfikację historii kredytowej.

Czy osoby w nieformalnym związku bez dzieci mogą zaciągnąć kredyt hipoteczny 2%?

Nie ma możliwości uczestnictwa w programie Bezpieczny Kredyt 2$ przez osoby, które żyją w związku nieformalnym i nie mają wspólnych dzieci.

Czym skutkuje wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego 2%?

Jeśli kredytobiorca zdecyduje się na przedterminową spłatę zobowiązania zaciągniętego w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%, spowoduje to, że dopłaty wygasną wraz z miesiącem, w którym zrealizowano taką operację. Jeśli jakiekolwiek dopłaty zostaną uzyskane po nadpłacie zobowiązania, te podlegają zwrotowi do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
Kim jest dłużnik wekslowy?

Dłużnik wekslowy to osoba, która zdecydowała się na złożenie podpisu na wekslu oraz jest za niego w 100% odpowiedzialna i zobowiązana do ewentualnego uregulowania zadłużenia. Mianem dłużnika wekslowego nazywamy też: remitenta, trasanta, indosanta, awalistę oraz wyręczyciela. Szczegółowe wyjaśnienia tych pojęć znajdziesz w dalszej części tego artykułu. Dłużników wekslowych dzielimy na wtórnych oraz głównych. Zgodnie z […]

Czytaj wpis
Koszty komornicze - co to za opłaty?

Wszystkie czynności realizowane przez komornika są odpłatne. Niestety odzyskiwanie należności (nawet tych niewielkich) zawsze wiąże się z naliczeniem kosztów komorniczych. Te są uzależnione od wartości odzyskanych środków na poczet spłaty wierzytelności. Postępowanie egzekucyjne to czynności, które polegają na odzyskaniu zaległych wierzytelności, które nie zostały dotychczas spłacone przez dłużnika. Nawet niewielkie kwoty zadłużenia mogą generować koszty […]

Czytaj wpis
Giełda długów i wierzytelności

Jest wiele metod, które pozwalają na odzyskanie pieniędzy od dłużników. Często wybieranym rozwiązaniem jest giełda wierzytelności, z której może skorzystać praktycznie każdy - zarówno bank, firma pożyczkowa, pożyczkodawca niezwiązany z instytucjami finansowymi, a także podmioty gospodarcze. A zatem czym jest giełda długów? To serwis online, gdzie można dokonać transakcji kupna-sprzedaży wierzytelności. W praktyce jest to […]

Czytaj wpis
Zwolnienie z PCC

Ministerstwo Finansów w Polsce wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych nabywców nieruchomości mieszkalnych, postanowiło nieco znowelizować przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych z rynku wtórnego. To danina, która wynosi aktualnie 2% wartości nabywanej nieruchomości. W przypadku obiektów o znacznej wartości okazuje się, że podatek od czynności cywilnoprawnych pochłania znaczną część budżetu przeznaczonego na zakup domu lub mieszkania. […]

Czytaj wpis
Dziedziczenie długów - jak uniknąć odpowiedzialności?

W Polsce obowiązują przepisy Prawa spadkowego, które zmieniają się wraz z wprowadzanymi nowelizacjami ustaw. Niemniej jednak to podstawowy dokument prawny, który wyjaśnia zasady dziedziczenia długów, a także majątku po osobach zmarłych. Prawo spadkowe jest po prostu zbiorem informacji i przepisów regulujących wszystkie kwestie związane z dziedziczeniem - nieruchomości, pieniędzy, a nawet długów spadkowych. Na pewno […]

Czytaj wpis
Auto na raty - czy warto?

Kupując nowy samochód, najczęściej wiąże się to z wydatkiem sumy wynoszącej co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na tak duży wydatek. Z tego względu na rynku pojawiły się oferty leasingów konsumenckich, które umożliwiają zakup auta na raty. Umowa finansowa nowego lub używanego samochodu ma podobne warunki jak standardowy kredyt gotówkowy, […]

Czytaj wpis
Pożyczka w domu klienta

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób po prostu nie ma czasu na to, aby osobiście dopełnić formalności związanych z kredytem w banku. To samo tyczy się zobowiązań pozabankowych. Są też inne sytuacje, w których pożyczka bez wychodzenia z domu jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli nie chcesz, aby ktokolwiek z rodziny zobaczył, że zaciągnąłeś nowe zobowiązanie lub […]

Czytaj wpis
Jak działa kredyt oddłużeniowy?

Kredytobiorcy z problemami związanymi ze spłatą aktualnych zobowiązań finansowych poszukują jak najkorzystniejszych opcji, aby wyjść z trudnej sytuacji życiowej. Kiedy rata kredytu okazuje się zbyt wysoka, wiele osób podejmuje pochopne decyzje i zaciąga kolejne zobowiązania pozabankowe i bankowe. To rzutuje nie tylko negatywnie na wysokość ewentualnej zdolności kredytowej, ale także może z czasem generować problemy […]

Czytaj wpis
Czym jest wskaźnik LTV?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania na kredyt hipoteczny, musisz dokładnie przeanalizować sytuację na rynku finansowym i ustalić maksymalną wartość nieruchomości, na którą możesz sobie pozwolić. Instytucje finansowe podczas weryfikacji wniosków sprawdzają wiele kryteriów, które rzutują na Twoje szanse uzyskania pozytywnej decyzji o przyznaniu finansowania. Kluczowym czynnikiem w trakcie ubiegania się o kredyt mieszkaniowy jest […]

Czytaj wpis
Podatek PCC, czyli podatek od kupna mieszkania

Koszty związane z nabyciem nieruchomości to nie tylko kwota zakupu mieszkania, ale także wszystkie koszty dodatkowe oraz kredytowe, które musisz ponieść jako potencjalny nabywca. Decydując się na kredyt hipoteczny w celu nabycia nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego już wtedy narażasz się na dość wysokie koszty - przede wszystkim odsetki do zapłaty na rzecz banku. […]

Czytaj wpis
Czym jest harmonogram spłaty kredytu?

Każdy kredyt bankowy i pożyczka pozabankowa ma z góry ustalone warunki spłaty zobowiązania. Każda instytucja finansowa w Polsce ustala warunki i terminy spłaty indywidualnie, tak, aby dopasować wysokość miesięcznych rat i terminy płatności do potrzeb klienta. Musisz zatem wiedzieć, że harmonogram spłaty kredytu obowiązuje w przypadku kredytów: gotówkowych, hipotecznych, konsolidacyjnych, ratalnych, firmowych, a nawet dla […]

Czytaj wpis
1 2 3 7

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL