Bezpieczny Kredyt 2% - co to za program?

Podsumowanie artykułu

Wiele osób w dzisiejszych czasach ma problem z tym, aby kupić wymarzone mieszkanie lub dom na kredyt. Wynika to z wysokiego poziomu stóp procentowych, cen materiałów budowlanych, a także rosnących kosztów nabycia lokalu mieszkalnego. Rząd wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych kredytobiorców, zdecydował się na uruchomienie programu Bezpieczny Kredyt 2%. To forma wsparcia finansowego dla osób z ubiegających się kredyty mieszkaniowe.

Rządowy program Bezpieczny Kredyt 2% powstał w wyniku stale rosnących kosztów kredytowych dla osób, które chcą zaciągnąć kredyty mieszkaniowe. Oprocentowanie kredytu, które naliczają obecnie banki, może wynosić nawet do 10%, zależnie od wartości prowizji, marży i innych opłat okołokredytowych.

Start programu w ramach kredytowego gospodarstwa domowe mogą przez 10 lat korzystać z preferencyjnych warunków spłaty zobowiązania, miał miejsce 1 lipca. Od tego momentu banki uruchomiły specjalne procedury udzielania kredytów hipotecznych w ramach rządowego programu wsparcia.

Główne założenie Bezpiecznego Kredytu 2% to odciążenie kredytobiorców w spłacie miesięcznych rat zobowiązania hipotecznego. W praktyce oznacza to, że pierwsze 120 rat zostanie pomniejszone o różnicę pomiędzy oprocentowaniem 2% a aktualną stawką oprocentowania bazowego dla kredytów ze stałą stopą procentową. W praktyce kredytobiorcy mogą spłacać kredyt hipoteczny oprocentowany zaledwie na 2% + marża banku.

Takie rozwiązanie wydaje się korzystne z wielu powodów, a na pewno pod względem zmniejszenia miesięcznych kosztów kredytowych. Wraz z wejściem w życie programu Bezpieczny Kredyt 2% znacznie większa liczba kredytobiorców jest w stanie nabyć wymarzoną nieruchomość na kredyt. 

Kto może otrzymać Bezpieczny Kredyt 2%? Warunki

Ustawodawca, wdrażając program wsparcia kredytobiorców, ustalił jasne zasady przyznawania zobowiązań mieszkaniowych dla potencjalnych klientów banków. Choć nie ma tu limitów dochodowych gospodarstw domowych, to jednak są inne warunki, które trzeba spełnić, aby otrzymać finansowanie na zakup domu, mieszkania lub budowę nieruchomości na własnej działce budowlanej.

Podstawowe wymogi odnośnie do możliwości pozostawania beneficjentem programu Bezpieczny Kredyt 2% dotyczą głównie celu finansowania. To oznacza, że kredyt hipoteczny 2% można otrzymać w celu:

 • zakupu nieruchomości z rynku wtórnego lub pierwotnego - zarówno mieszkania, jak i domu,
 • budowy domu na działce budowlanej,
 • dokończenia inwestycji w nieruchomość, która została rozpoczęta bez udziału kredytu.

Dodatkowe warunki, które pozwalają na zaciągnięcie zobowiązania z preferencyjnym oprocentowaniem przez pierwsze 10 lat trwania umowy to:

 • maksymalna wartość nieruchomości w przypadku singli to 500 tys. złotych,
 • maksymalna wartość nieruchomości w przypadku małżeństw lub par z dziećmi to 600 tys. złotych,
 • dokończenie budowy domy jednorodzinnego przez gospodarstwo wieloosobowe to kwota 150 tys. złotych,
 • dokończenie budowy domu jednorodzinnego przez singla to 100 tys. złotych.

W ramach Bezpiecznego Kredytu 2% wnioskodawcy muszą spełnić też inne warunki finansowania, które narzuca nie tyle Ustawodawstwo, ile same banki komercyjne.

Uwaga! Osoba składająca wniosek kredytowy o kredyt hipoteczny 2% nie może mieć podpisanej innej umowy kredytowej, ani nigdy w przeszłości nie mogła mieć praw własności do domu, mieszkania lub spółdzielczego prawa do lokalu w dniu złożenia wniosku o preferencyjne finansowanie.

Kto może zostać beneficjentem Bezpiecznego Kredytu 2%?

W celu skorzystania z programu wsparcia od rządu konieczne jest także spełnienie kilku innych warunków, które są stawiane kredytobiorcom. Najważniejsze to:

 • wiek maksymalnie 45 lat,
 • pozostawanie w związku małżeńskim lub w związku nieformalnym i wychowywanie wspólnego dziecka,
 • brak praw własności do jakiejkolwiek nieruchomości.

W małżeństwie z dzieckiem warunki udzielenia kredytu 2% musi spełnić przynajmniej jedno z małżonków.

Program bezpieczny kredyt 2 procent - ile wynosi dopłata dla kredytobiorców?

Aby oszacować wartość dopłaty w ramach rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2% na zakup lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego wystarczy skorzystać z prostego kalkulatora kredytowego. Obliczenia można wykonać samodzielnie. Wystarczy wziąć pod uwagę kilka parametrów:

 • cena nieruchomości,
 • wysokość wkładu własnego,
 • okres spłaty (w przypadku Bezpiecznego Kredytu 2% to minimum 10 lat),
 • marżę banku.

Przykładowo: jeśli cena nieruchomości to 400 tys. złotych, a wkład własny 100 tys. złotych to przy okresie spłaty 30 lat miesięczna rata wyniesie około 1500 złotych. Oczywiście zakładając, że strona umowy kredytu hipotecznego będzie beneficjentem programu Bezpieczny Kredyt 2%. Po 10 latach spłaty zobowiązania oprocentowanie powróci do normalnej stawki, która będzie obowiązywać w danym czasie. Zakładając, że bazowe stopy procentowe będą na poziomie 6,75%, miesięczna rata zwiększy się maksymalnie o 200 złotych.

Ostateczne warunki spłaty zobowiązania hipotecznego w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% są uzależnione od tego, jaką marżę naliczy kredytodawca. Im będzie wyższa, tym większe będą całkowite koszty finansowania. 

W celu obliczenia wartości dopłaty w ramach Bezpiecznego Kredytu 2% wystarczy skorzystać z prostego wzoru. Wskaźnik średniej stopy procentowej trzeba pomniejszyć o 2%, a następnie wynik podzielić przez 12. Następnie część kapitałową pozostałą do spłaty pomnożyć przez otrzymaną liczbę. Ostateczne obliczenia pokazują, ile wyniesie dopłata od rządu w ramach wsparcia kredytobiorców będących beneficjentami programu.

Ile może wynosić wkład własny do kredytu w ramach rządowego programu?

Rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 procent to wsparcie, w ramach którego kredytobiorcy nie muszą posiadać wkładu własnego. To oznacza, że bank jest w stanie udzielić finansowania z zerowym wkładem własnym. Co więcej, ten nie może przekraczać kwoty 200 tys. złotych. Takie warunki, umożliwiają zakup nieruchomości mieszkalnej, której cena to nawet 800 tys. złotych przy założeniu wniesienia maksymalnego akceptowanego wkładu własnego.

Zgodnie z Ustawą z dnia 26 maja 2023 r. O pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe łączna wartość wkładu własnego oraz kredytu mieszkaniowego 2% nie może przekraczać kwoty 1 mln złotych.

Ile osób może otrzymać kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2%?

Zgodnie z zapewnieniami Ustawodawcy z programu Bezpieczny Kredyt 2% skorzysta nawet do 30-40 tys. kredytobiorców w całej Polsce. Do końca programu rząd prognozuje, że całkowita kwota wsparcia wyniesie nawet do 1,5 mld złotych.

Czy do kredytu hipotecznego 2% jest potrzebna zdolność kredytowa?

Oczywiście, że tak. Aby uzyskać kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2%, trzeba wykazywać odpowiednio wysoką zdolność kredytową, a także pozytywnie przejść weryfikację historii kredytowej.

Czy osoby w nieformalnym związku bez dzieci mogą zaciągnąć kredyt hipoteczny 2%?

Nie ma możliwości uczestnictwa w programie Bezpieczny Kredyt 2$ przez osoby, które żyją w związku nieformalnym i nie mają wspólnych dzieci.

Czym skutkuje wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego 2%?

Jeśli kredytobiorca zdecyduje się na przedterminową spłatę zobowiązania zaciągniętego w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%, spowoduje to, że dopłaty wygasną wraz z miesiącem, w którym zrealizowano taką operację. Jeśli jakiekolwiek dopłaty zostaną uzyskane po nadpłacie zobowiązania, te podlegają zwrotowi do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Czym jest wkład własny przy kredycie hipotecznym? Ile wynosi minimalny wkład własny?

Planując zakup mieszkania lub domu na kredyt, warto zapoznać się z terminem wkład własny. Jest to określona suma pieniędzy, którą jako potencjalny kredytobiorca będziesz musiał zainwestować na poczet zakupu nieruchomości. Najczęściej to decydujący element o uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jednak wokół udziału własnego krąży wiele mitów, z którymi chcemy się rozprawić. Jedną z najczęściej powtarzanych półprawd […]

Czytaj wpis
Czym jest wiarygodność kredytowa i czym różni się od zdolności kredytowej?

Bardzo prawdopodobne, że znasz osoby, którym pożyczyłbyś nawet spore pieniądze bez obaw, że do Ciebie wrócą. Jednocześnie są też takie, które w żaden sposób nie przekonają Cię do udzielenia pożyczki. Ten zbiór opinii, doświadczeń i własnych przekonań wpływają na czyjąś wiarygodność. Banki podchodzą do analizy wniosku nie tylko przez pryzmat zdolności kredytowej, ale także innych […]

Czytaj wpis
Kredyt a umowa zlecenie. Czy dostanę kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie?

Jeśli planujesz zawnioskować o kredyt hipoteczny lub potrzebujesz środków na dowolny cel, to jednym z miejsc, gdzie możesz je pożyczyć, jest bank lub instytucja pożyczkowa. Co w przypadku umowy zlecenia? Nie stanowi ona przeszkody w staraniach o pieniądze. Istnieją jednak pewne wymagania, które trzeba spełnić. Pracując na umowę zlecenie, konieczne jest posiadanie dłuższego stażu pracy […]

Czytaj wpis
Pożyczka i kredyt gotówkowy na wkład własny. Czy możesz wziąć kredyt, żeby wziąć kredyt?

Zakup mieszkania za gotówkę to duży jednorazowy wydatek, na który nie wszystkich stać. Ponadto pozbycie się takiej gotówki nie zawsze jest potrzebne, gdyż środki mogą pracować w inny sposób. Niemniej jednak spora grupa osób kupuje nieruchomości przy użyciu kredytu hipotecznego, a do niego potrzebny jest udział własny. Czy pożycza lub kredyt gotówkowy na wkład własny […]

Czytaj wpis
Płatności zbliżeniowe kartą i telefonem. Jak działają płatności zbliżeniowe i jak ich używać na co dzień?

Narodowy Bank Polski podał, że liczba kart płatniczych wzrosła z 42,2 mln w 2019 r. do 44,9 mln w 2023 roku. Charakterystyką polskiego rynku, jak zaznaczył NBP, jest dominujący udział kart, które umożliwiają płatności zbliżeniowe. Na koniec czerwca 2023 r. było ich 43,2 milionów, co daje 96,3% w ogólnej liczbie kart. Jak efektywnie korzystać z […]

Czytaj wpis
Czyszczenie BIK. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić scoring BIK

Przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, ale miałeś poślizgi w spłacaniu zobowiązań i Twój raport w Biurze Informacji Kredytowej nie wygląd najlepiej? Czy możliwe jest czyszczenie BIK? Tak, jest to możliwe, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdziliśmy, co można zrobić, aby usunąć niektóre wpisy i dzięki temu poprawić scoring BIK.  Czyszczenie BIK to temat bardzo popularny, […]

Czytaj wpis
Najlepsze konta oszczędnościowe, czyli jak sprawić, żeby Twoje pieniądze zaczęły pracować

Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym? Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz […]

Czytaj wpis
Czym jest ryzyko kredytowe?

Dynamiczna, zmienna i często nieprzewidywalna sytuacja w gospodarce sprawia, że banki muszą minimalizować swoje ryzyko finansowe. Głównym elementem, który wpływa na równowagę, jest obszar związany z ryzykiem kredytowym. Jest to istotny czynnik z punktu widzenia analizy i zarządzania ryzykiem w całym sektorze finansowym. W artykule przyjrzymy się naturze ryzyka kredytowego, tym co wpływa na jego […]

Czytaj wpis
Jak naliczane są odsetki na karcie kredytowej?

Jeszcze dwie dekady temu karta kredytowa, najlepiej złota lub platynowa, były symbolem statusu. Dzisiaj tego typu produktu dostępne są praktycznie dla wszystkich. Zamożne osoby mogą liczyć na wysokie limity sięgające miliona złotych i prestiżowe usługi concierge. Patrząc bardziej przyziemnie, karty kredytowe dostępne są dla szerokiego grona klientów banków. Co warto o nich wiedzieć? Karty kredytowe […]

Czytaj wpis
Na czym polega kredyt ratalny i co o nim warto wiedzieć? 

Nie za wszystkie zakupy trzeba płacić z bieżących środków lub z oszczędności. Zdarzają się też nieprzewidziane sytuacje, w których potrzebujesz większej sumy pieniędzy. Zepsuta lodówka, zgubiony laptop czy zalany telefon to przedmioty, bez których ciężko się obejść w dzisiejszych czasach. Jeśli brakuje Ci gotówki i potrzebujesz szybko nowego sprzętu, to z pomocą przychodzi kredyt ratalny. […]

Czytaj wpis
Kredyt na samochód używany – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Dane urzędowe pokazują, że w 2020 roku tylko 14% zarejestrowanych pojazdów stanowiły nowe auta. Większość Polaków kupuje używane pojazdy. Dlaczego wybieramy auta z drugiej ręki? Jest wiele powodów, a głównym z nich jest cena. Samochody używane są tańsze od nowych odpowiedników i część właścicieli nie chce inwestować w coś, co szybko traci na wartości. Ceny […]

Czytaj wpis
Pożyczka na dowód osobisty bez zaświadczeń o dochodach

Zdarza się, że szybko potrzebujesz gotówki. Czasami bank, z którym współpracujesz, jest skory pożyczyć Ci pieniądze bez większych formalności. Jednak bywa i tak, że potrzebne są dodatkowe dokumenty, jak np. zaświadczenie o dochodach. Przeważnie trzeba na nie zaczekać, a ponadto bank lubi zweryfikować jego wiarygodność w miejscu Twojej pracy, co trwa. Jeśli nie masz czasu […]

Czytaj wpis
1 2 3 10

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL