Czym jest wskaźnik LTV?

Podsumowanie artykułu

W Polsce kredyty hipoteczne są udziale dopiero wtedy, kiedy kredytobiorca spełni określone warunki, czyli ma zdolność kredytową oraz pozostaje wiarygodnym klientem w oczach analityków. Zanim zdecydujesz się na nowe zobowiązanie hipoteczne, koniecznie przeanalizuj warunki finansowania, a także dowiedz się, czym jest wskaźnik LTV. To parametr, który przekłada się bezpośrednio na koszty kredytowe. Jest uzależniony od wysokości wkładu własnego oraz zmieniającej się wartości nabytego lokum mieszkalnego.

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania na kredyt hipoteczny, musisz dokładnie przeanalizować sytuację na rynku finansowym i ustalić maksymalną wartość nieruchomości, na którą możesz sobie pozwolić. Instytucje finansowe podczas weryfikacji wniosków sprawdzają wiele kryteriów, które rzutują na Twoje szanse uzyskania pozytywnej decyzji o przyznaniu finansowania.

Kluczowym czynnikiem w trakcie ubiegania się o kredyt mieszkaniowy jest stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości oraz wkładu własnego. Ten parametr jest określany procentowo i zawsze widnieje obok najważniejszych czynników kredytowych, czyli: oprocentowania, RRSO, marży, prowizji oraz kosztów okołokredytowych.

Wskaźnik LTV, czyli Loan to Value jest stosunkiem kwoty kredytu do wartości jego zabezpieczenia. Tego parametru używa się przede wszystkim do kredytów hipotecznych, gdzie standardowym zabezpieczeniem finansowania jest kupowana nieruchomość. Banki wykorzystują ten parametr do oceny ryzyka kredytowego. To oznacza, że wysoka wartość wskaźnika LTV, np. na poziomie 90% jest informacją dla banku o podwyższonym ryzyku udzielenia finansowania. Jeśli w trakcie ubiegania się o kredyt mieszkaniowy utrzymasz LTV na poziomie 60-80%, prawdopodobnie bez problemu podpiszesz umowę z kredytodawcą.

Wskaźnik LTV - co wpływa na jego poziom?

W dzisiejszych czasach kredyty hipoteczne są udzielane nawet z zerowym wkładem własnym, co umożliwia rządowy program Bezpieczny kredyt 2%. Niemniej jednak im wyższy wkład własny w zakup nieruchomości, tym większe szanse na pozytywną decyzję kredytową oraz niższe całkowite koszty finansowania. Do ustalenia wartości wskaźnika LTV w przypadku kredytów hipotecznych wykorzystuje się przede wszystkim takie parametry, jak:

  • rodzaj kupowanej nieruchomości, która będzie stanowiła zabezpieczenie dla umowy kredytowej,
  • okres spłaty - im dłużej trwa umowa kredytu hipotecznego, tym większe znaczenie ma wartość LTV,
  • rodzaj wybranego oprocentowania - zmienne lub stałe,
  • wartość dodatkowych zabezpieczeń kredytowych, np. ubezpieczenia.

Ogólnie rzecz biorąc poziom LTV według Komisji Nadzoru Finansowego jest uzależniony przede wszystkim od wysokości wkładu własnego w zakup nieruchomości. Im więcej środków wpłacisz ze swojego konta na zakup mieszkania lub domu, tym niższy będzie wskaźnik LTV. Przykładowo: zakup nieruchomości o wartości 600 000 złotych z wkładem własnym 60 000 złotych daje nam wartość Loan to Value na poziomie 90%.

Instytucje finansowe w Polsce z góry narzucają warunki na wymagany wkład własny w zakup nieruchomości. Na ten moment maksymalny poziom wskaźnika LTV dla kredytów hipotecznych nie może być wyższy niż 90%, a więc każdy potencjalny kredytobiorca potrzebuje wkładu własnego w kwocie co najmniej 10% wartości nieruchomości.

Wysokość wskaźnika LTV a wkład własny - ile może wynosić?

Przepisy obowiązujące w Polsce z góry nakładają na banki wymogi odnośnie do tego, ile ma wynosić maksymalna wartość wskaźnika LTV. Tutaj ma zastosowanie Rekomendacja S wraz z nowelizacjami. Na przestrzeni lat przepisy w Polsce zmieniały się wielokrotnie.

Początkowo kredytodawcy mogli finansować nawet do 100 wartości zakupu nieruchomości. Z czasem jednak rząd wprowadził pewne ograniczenia i limity. Na ten moment maksymalna wartość LTV wynosi 90%, choć w tym przypadku banki stosują dodatkowe zabezpieczenia w formie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Jak obliczyć wskaźnik LTV do kredytu hipotecznego?

Obliczeni wskaźnika LTV nie jest skomplikowane i można to zrobić na własną rękę, bez pomocy specjalistów z zakresu finansów. Aby obliczyć LTV przy kredycie hipotecznym, musisz znać dwa parametry: kwotę kredytu i wartość nieruchomości. Wskaźnik Loan to Value obliczysz poprzez iloraz kwoty udzielonego zobowiązania i wartości nieruchomości. Wynik musisz pomnożyć przez 100% i otrzymasz w ten sposób wartość wskaźnika LTV w momencie uruchomienia kredytu.

Jako kredytobiorca musisz wiedzieć, że wartość wskaźnika LTV w całym okresie spłaty kredytu hipotecznego będzie się zmieniać. Z czasem każde mieszkanie lub dom zyskuje na wartości, a więc parametr będzie zmieniać się na korzyść kredytobiorcy. Przykładowe obliczenia wskaźnika LTV zależne od wysokości kredytu przedstawiamy poniżej.

Wysokość kredytu: 160 000 złotych.

Wartość nieruchomości: 200 000 złotych.

Wskaźnik LTV: 160 000 / 200 000 * 100% = 80%.

Dla wskazanego przykładu LTV na poziomie 80% będzie dobrym wyjściowym parametrem do udzielenia kredytu hipotecznego. Przed Tobą jeszcze długa droga, zanim jednak podpiszesz umowę kredytową. Oprócz LTV banki komercyjne muszą przeanalizować: zdolność kredytową, historię kredytobiorcy w BIK, źródło dochodu, liczbę osób na utrzymaniu, kwotę aktywnych zobowiązań bankowych i pozabankowych.

Koszt kredytu a wskaźnik LTV

Wskaźnik LTV służy bankom przede wszystkim do oceny ryzyka udzielenia wsparcia finansowego osobom, które chcą kupić mieszkanie lub dom. Jeśli kredytobiorca ma wysokie LTV, prawdopodobnie koniecznym warunkiem do spełnienia będzie wykupienie polisy ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego w zakup nieruchomości. To często warunek stawiany przez instytucje finansowe, jeśli wskaźnik Loan to Value jest zbyt niski.

W praktyce wyższy wkład własny oznacza niższe LTV, a to pozytywne zjawisko - zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. Dodatkowo korzystniejsza wartość tego parametru może rzutować na całkowite koszty udzielenia kredytu. Dla rzetelnych klientów banki chętnie obniżają wysokość marży i prowizji, a to przekłada się na wysokość miesięcznej raty i całkowite koszty odsetkowe kredytu.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat wskaźnika LTV, pomocy na etapie ubiegania się o kredyty pod zastaw mieszkania lub potrzebujesz wsparcia, aby wyjść z długów, koniecznie wypełnij formularz. Eksperci Finaum skontaktują się z Tobą tak szybko, jak będzie to możliwe, a Ty sprawniej rozwiążesz swoje zagmatwane sprawy związane z kredytami i pożyczkami.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Zmiana Konta Osobistego: Na Co Zwrócić Uwagę i Kiedy Warto To Zrobić?

Choć przeniesienie konta może wydawać się skomplikowane, odpowiednie przygotowanie i świadomość kluczowych aspektów tego procesu mogą uczynić tę zmianę prostą i opłacalną. W tym artykule przedstawiamy, na co zwrócić uwagę przy zmianie konta osobistego i kiedy warto to zrobić. Opłaty i Prowizje Jednym z głównych powodów, dla których wiele osób decyduje się na zmianę konta, […]

Czytaj wpis
Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości? W artykule przyjrzymy się sposobom […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL