Powiedzenie „pieniądz robi pieniądz” jest jak najbardziej prawdziwe. Ktoś inwestuje środki finansowe w rozwój firmy, ktoś inny stawia na akcje, a jeszcze inny zdecyduje się na konto oszczędnościowe. W tym artykule skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu. Czy warto odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym?
Zdecydowanie tak. Warto pomyśleć o rachunku oszczędnościowym, jeśli np. nie chcesz zamrażać środków na lokacie lub boisz się strat na bardziej ryzykownych produktach finansowych. Na rynku znajdziesz wiele produktów, które pomogą w regularnym oszczędzaniu pieniędzy. Wymuszają dyscyplinę płatniczą, a nawet przez pewien czas dostęp do nich może być ograniczony. Jeśli jednak cenisz sobie swobodę dysponowania swoimi pieniędzmi, pomyśl o koncie oszczędnościowym.
Oszczędzaj pieniądze na koncie oszczędnościowym
Użytkownicy rachunków oszczędnościowych uzyskują wiele korzyści. Przede wszystkim oprocentowanie konta jest wyższe niż standardowego ROR-a. Co więcej, możesz gromadzić środki na rachunku bez konieczności regularnych wpłat. Taka elastyczność to swoboda wpłat i wypłat w dowolnym momencie bez utraty odsetek. Dostęp do konta i zarządzanie nim jest proste i najczęściej odbywa się z poziomu aplikacji lub bankowości internetowej.
Pamiętaj, że Twoje oszczędności będą nieco niżej oprocentowanie niż klasyczna lokata terminowa. Jeśli jednak chcesz mieć swobodę dostępu do środków, bo możesz ich w każdej chwili potrzebować, to konto sprawdzi się lepiej niż lokata. Masz też możliwość rozdzielić je pomiędzy dwa produkty.
Przeczytaj także: Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?
Konto oszczędnościowe i jego oprocentowanie
W przypadku rachunków oszczędnościowych banki stosują najczęściej oprocentowanie zmienne. Oznacza to, że jest ono zależne od aktualnej wysokości stóp procentowych, które ustala Rada Polityki Pieniężnej.
Najlepsze konta oszczędnościowe oferują atrakcyjne oprocentowanie. Pamiętaj, że wraz ze spadkiem stóp procentowych zmniejszy się także wysokość naliczanych odsetek. Z kolei wzrost spowoduje, że pieniądze zdeponowane na rachunku mogą być wyżej oprocentowane.
Większość kont oszczędnościowych ma stosunkowo niskie oprocentowanie. Jednak zawsze warto zerknąć na ranking kont oszczędnościowych. Najpewniej znajdziesz promocję dla nowych środków. Często banki proponują dodatkowe bonusy finansowe, jeśli zdecydujesz założenie konta osobistego (ROR).
Konto oszczędnościowe to przede wszystkim bezpieczeństwo
Jeśli szukasz konta oszczędnościowego, jako sposobu na oszczędzanie pieniędzy na dany cel, to prawdopodobnie kierujesz się względami bezpieczeństwa. Pieniądze na rachunku są w każdej chwili dostępne, jeśli tylko ich potrzebujesz. Ponadto pieniądze na rachunkach oszczędnościowych i lokatach objęte są gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do 100 000 euro (w przeliczeniu na złotówki).
Zbieranie oszczędności lub kumulowania środków na dany cel jest bardzo dobrym nawykiem. Dzięki temu możesz zgromadzić odpowiednią kwotę i spełnić jedno ze swoich marzeń, np. sfinansować egzotyczny wyjazd lub zakup upragnionego auta. Jeśli jednak nieco Ci brakuje do ich realizacji, to połącz siły. Wykorzystaj własne oszczędności i skorzystaj z pożyczki gotówkowej. Dzięki temu szybciej spełnisz swoje plany.
O czym jeszcze warto pamiętać? Przede wszystkim o tym, że rachunek oszczędnościowy ma pewne ograniczenia. Banki muszą zapewnić swobodny dostęp do pieniędzy, ale mogą nakładać opłaty na pewne transakcje. Dla przykładu jedna wypłata środków może być bezpłatna, ale za kolejne będzie trzeba zapłacić. W związku z tym przy wyborze rachunku sprawdź regulamin i opłaty za każdy przelew, a także jego prowadzenie.
Przeczytaj także: Koszty komornicze - co to za opłaty?
Najlepsze konta oszczędnościowe to te promocyjne
Podczas poszukiwania najlepszego dla siebie konta oszczędnościowego, zwróć uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim ważna jest stabilność oprocentowania. Część banków oferuje wysokie stawki tylko przez z góry określony czas promocji i np. tylko dla nowych klientów. Zaraz po jego zakończeniu środki są oprocentowane wyraźnie niżej.
Upewnij się, czy trzeba spełnić dodatkowe warunki, aby uzyskać promocyjne oprocentowanie. Na rynku dostępne są produktu, gdzie wystarczy wpłacić środki na konto. W innych zdarzają się dodatkowe wytyczne. Jedne bywają banalne do spełnienia od ręki, a inne są dość rygorystyczne. Dlatego zawsze warto upewnić się, na co się decydujesz.
Nie bez znaczenia są także opłaty za korzystanie z konta. Choć otwarcie rachunku jest zwykle bezpłatne, to za inne operacje trzeba będzie zapłacić. Dla przykładu: jeden przelew w miesiącu może być bezpłatny, a każdy kolejny będzie kosztował np. 10-20 złotych. Również w tym wypadku warto sprawdzić opłaty.
Co zrobić po okresie promocji?
Masz w zasadzie dwa rozwiązania. Pierwsze to zostajesz w danym banku i próbujesz negocjować oprocentowanie lub pozostajesz na tym po skończeniu promocji. Drugi wariant to przejście do innego banku np. na czas obowiązywania w nim promocji.
Skakanie pomiędzy bankami nijak się ma do lojalności, ale przynajmniej zyskasz na atrakcyjnym oprocentowaniu. Banki też na lojalność patrzą bardzo zdawkowo np. przy udzielaniu kredytu, tak więc nie ma się czym przejmować. Jedyny wysiłek, jaki trzeba w to włożyć, to przejście do innego banku.
Transfer środków do nowego banku może oznaczać konieczność otwarcia kolejnego konta. Pamiętaj, że możesz mieć jeden „główny” bank, a przy okazji korzystać z promocji w innych instytucjach finansowych. Po ich zakończeniu możesz zakończyć relację i przelać środki w miejsce, gdzie będą atrakcyjnie oprocentowane.
Czy przenoszenie środków pomiędzy bankami jest trudne? Wręcz przeciwnie. Wiele instytucji finansowych oferuje możliwość zawierania umów online lub prześlę Ci ją kurierem do podpisania. Na dobrą sprawę formalności są w obecnych warunkach bardzo proste do załatwienia. Podobnie prosto i bez wychodzenia z domu sfinalizujesz kredyt konsolidacyjny lub kredyt dla firm.
Oszczędzaj z myślą o przyszłości
Małe kwoty systematycznie odkładane potrafią urosnąć do znacznych rozmiarów. Najlepiej, gdy dodatkowo zaprzęgniesz je do pracy. Owocem będą odsetki, które budują Twój kapitał, a dzięki temu możesz spodziewać się systematycznie wyższych odsetek. W ten sposób możesz gromadzić pieniądze na różne cele:
- zakup domu;
- kupno samochodu;
- opłacenie studiów dzieci;
- wakacje;
- emeryturę.
Pamiętaj, że ważna jest systematyka. Regularne powiększanie kapitału początkowego, to więcej odsetek. Warto więc szukać promocji, które przybliżą Cię do realizacji celu. Nawet jeśli to wymaga zmianę banku lub otwarcie konta w innej instytucji finansowej.
Wygodne oszczędzanie to standard
Jeszcze do niedawna niemal każdą sprawę bankową trzeba było załatwić w oddziale banku. Obecnie narzędzia elektroniczne i podpisanie umów odbywa się w znacznym stopniu online. Oznacza to, że formalności załatwisz bez wychodzenia z domu.
O ofercie możesz przeczytać na stronie banku. Następnie możesz porozmawiać z konsultantem na czacie lub telefonicznie, aby znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. W ten sposób będziesz mieć pełną wiedzę o tym, czy dana oferta jest dla Ciebie atrakcyjna.
Gdzie szukać promocji? Ranking kont oszczędnościowych
Najlepiej w wyszukiwarkę wpisać „ranking kont oszczędnościowych” i porównać dostępne na rynku oferty. W ten sposób znajdziesz promowane przez banki produkty. Co więcej, możesz także natrafić na konta osobiste, których założenie banki premiują dodatkową gotówką. Wówczas zyskasz nie tylko interesujące oprocentowanie, ale także ekstra środki, które powiększą Twoje oszczędności lub wydasz je na inne cele.
Spraw, aby Twoje pieniądze na Ciebie pracowały
Pieniądze mogą leżeć na nieoprocentowanym koncie lub takim, gdzie wynosi ono 0,1%. Niestety nic na tym nie zarabiasz, a nawet tracisz. Tak, tak, inflacja nie śpi i „zjada” Twoje środki. Warto więc spróbować je zabezpieczyć i sprawić, żeby było ich więcej. W tym zadaniu pomoże konto oszczędnościowe, które jest elastyczną formą gromadzenia i powiększania kapitału.
Na rynku jest w czym wybierać. Najlepiej wypadają premiowane konta, ale zazwyczaj trzeba za nimi gonić i zmieniać banki. Obecnie jest to bardzo proste i często ogranicza się do zdalnego zatwierdzenia warunków. W takiej sytuacji transfer pieniędzy pomiędzy bankami jest prosty i szybki, a Ty zarządzasz wszystkim z poziomu bankowości internetowej lub smartfona. Przekonaj się, jak łatwo możesz powiększyć swoje oszczędności.
Chcesz wiedzieć więcej o finansach osobistych i firmowych? Przeczytaj inne materiały na naszym blogu.