Kredyt hipoteczny po rozwodzie - co warto wiedzieć?

Podsumowanie artykułu

Wiele osób w dzisiejszych czasach znajduje się w trudnej sytuacji, w której musi rozstać się z aktualnym partnerem lub partnerką. Wynika to najczęściej z wielu nieporozumień pomiędzy dwojgiem osób, np. zdradą. Niestety, ale często mówi się, że kredyt hipoteczny wiąże mocniej niż małżeństwo. To powiedzenie ma zastosowanie w praktyce, gdyż nawet po rozwodzie osoby widniejące w umowie kredytowej są zobowiązane do spłaty zobowiązania, o ile sąd nie postanowił inaczej. Głównie z tego względu warto już na etapie przeprowadzania sprawy rozwodowej jasno określić kwestie związane z podziałem majątku wspólnego oraz możliwością spłaty zobowiązania hipotecznego wobec banku.

Osoby dorosłe, które podejmą decyzję o rozstaniu, muszą wiedzieć, w jaki sposób rozwiązać sporne kwestie związane ze spłatą kredytu hipotecznego. W przypadku rozstania po orzeczeniu sądu odpowiedzialny za spłatę kredytu będzie każdy z małżonków, o ile sąd nie postanowi inaczej lub indywidualne ustalenia kredytobiorców są inne. W związku z rozwodem jest kilka możliwych scenariuszy, które będą odnosić się do spłaty kredytu mieszkaniowego. Więcej na temat dostępnych możliwości przeczytasz w kolejnych akapitach.

Jeśli jednak chodzi o spłatę kredytu hipotecznego po rozwodzie, żaden z dłużników nie ma obowiązku informowania instytucji i zaistniałym fakcie rozwodu. Dla banku nie ma to żadnego znaczenia - liczy się tylko to, kto jest wpisany na umowie kredytowej niezależnie od tego, czy dokument był podpisywany w trakcie trwania małżeństwa, czy też nie.

Rozwód a kredyt hipoteczny - możliwe scenariusze

Pierwszym i prawdopodobnie najrozsądniejszym rozwiązaniem na spłatę kredytu hipotecznego po rozwodzie jest sprzedaż nieruchomości za zgodą banku, aby otrzymaną kwotę ze sprzedaży przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Pozostałą kwotę za sprzedaną nieruchomość byli małżonkowie, powinni podzielić między siebie po równo, o ile nie było w międzyczasie innych ustaleń odnośnie do tej kwestii. 

Ciekawostka! Bardzo często pojawia się sytuacja, w której dwie osoby zaciągnęły kredyt hipoteczny na mieszkanie jeszcze przed ślubem, a dopiero później zawarły związek małżeński i następnie chcą się rozwieść. Jeśli na umowie widnieje tylko jedna ze stron, to zarówno w czasie trwania małżeństwa, jak i po rozwodzie dłużnik wciąż pozostanie ten sam.

Inną możliwością jest sytuacja, w której rząd orzeka rozwód z ustaleniem winy po jednej ze stron. W takiej sytuacji osoba winna rozpadowi pożycia małżeńskiego nie przejmuje jednocześnie obowiązku spłaty zobowiązania bankowego. Takie podejście byłoby niezgodne z prawem. Można więc powiedzieć, że w przypadku kredytu hipotecznego nawet rozwód nie wpływa na to, kto będzie zobowiązany do spłaty długu.

Kolejną opcją dla kredytobiorców po rozwodzie jest przepisanie kredytu na jedną ze stron, o ile ta wykazuje odpowiednio wysoką zdolność kredytową i chce przejąć zobowiązanie, np. wraz z nieruchomością. Często odbywa się to także z korzyścią dla jednego z małżonków, gdyż przejęcie długu przez byłego współmałżonka wiąże się z całkowitym uwolnieniem od przeszłości.

Kredyt hipoteczny a rozwód - jak podział majątku wpływa na spłatę długu?

Tematyka kredytów hipotecznych i rozwodów ma naprawdę wiele wątków. W takiej sytuacji nie ma możliwości, aby podzielić kredyt po rozwodzie. Możliwości jest jednak kilka: 

  • przepisanie kredytu hipotecznego na jedną ze stron,
  • wspólna spłata zobowiązania,
  • sprzedaż nieruchomości i spłata kredytu hipotecznego.

Osoby, które zdecydują się spłacać kredyt hipoteczny po rozwodzie, powinny wiedzieć, że nie będzie konieczne podpisanie aneksu do umowy w banku. Wystarczy zadbać o to, aby terminowo spłacać raty kredytu. Wiele osób twierdzi, że osoba przejmująca nieruchomość mieszkalną automatycznie zobowiązuje się do samodzielnej spłaty zobowiązania bankowego. Nie ma nic bardziej mylnego! Mieszkanie z kredytem zaciągnięte dawniej przez małżonków nawet po podziale majątku musi być terminowo spłacane, a ustne ustalenia kredytobiorców między sobą nie mają w tym przypadku żadnego zastosowania.

Zastanawiasz się zatem, czy rozwód wpływa na kredyt hipoteczny? Według przepisów niestety nie, gdyż bank ma prawo wymagać od wszystkich kredytobiorców widniejących na umowie do spłaty długu. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto dopełnić kilku formalności tuż po rozwodzie, aby nie martwić się o to, co dzieje się z kredytem.

Kredyt hipoteczny po rozwodzie - kto musi spłacać kredyt w banku?

Do dalszej spłaty kredytu po rozwodzie zobowiązana jest każda osoba widniejąca na umowie kredytowej, chyba że pojawiła się możliwość przejęcia zadłużenia przez jednego z kredytobiorców. W tym przypadku wystarczy wykazać odpowiednio wysoką zdolność kredytową i złożyć do banku wniosek o przejęcie długu jednego z dłużników przez drugą stronę. Takie sytuacje są dokładnie regulowane przez Kodeks Cywilny zgodnie z Art. 519-526, który brzmi "Spłata kredytu po rozstaniu w przypadku przejęcia długów sprowadza się do tego, że jeden z byłych współmałżonków przejmuje część długu należącą do drugiego.".

Można śmiało powiedzieć, że bank nie interesuje się tym, kto będzie spłacać raty kredytu hipotecznego po rozwodzie. Niezależnie od tego, czy wcześniej w ustroju małżeńskim była wspólnota majątkowa, czy też nie - odpowiedzialność za spłatę długu leży na osobie, która widnieje w umowie kredytowej. Jeśli masz nieruchomość kupioną na kredyt hipoteczny i czeka Cię rozwód, koniecznie skontaktuj się z prawnikiem oraz ekspertem kredytowym, który pomoże Ci przejść ten trudny czas i rozwiązań wszystkie sprawy związane ze spłatą zobowiązań.

Sprzedaż nieruchomości po rozwodzie - jak to zrobić z kredytem?

Wbrew pozorom sprzedaż nieruchomości z kredytem hipotecznym po rozwodzie nie jest taka trudna, jak mogłoby się wydawać. Warto jednak następnie ustalić, jaka jest pozostała do spłaty kwota kredytu. Dzięki temu o wiele łatwiej wycenić wartość nieruchomości, a dokładniej cenę, która pozwoli na 100% spłatę aktualnego zadłużenia w banku.

Oczywiście, jeśli dom lub mieszkanie uda się sprzedać za większą kwotę, pozostałe pieniądze powinny zostać podzielone pomiędzy byłych małżonków. Zbycie nieruchomości jest prawdopodobnie najwygodniejszym rozwiązaniem, aby pozbyć się problemu ze spłatą kredytu hipotecznego wspólnie zaciągniętego w czasie trwania związku małżeńskiego. Sam proces sprzedaży nieruchomości z kredytem jest dość prosty. Należy pamiętać o takich kwestiach, jak:

  • zgoda banku na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej,
  • zaświadczenie o braku zadłużenia z tytułu czynszu do spółdzielni lub wspólnoty,
  • zaświadczenie o wymeldowaniu dotychczasowych mieszkańców,
  • dokument potwierdzający brak zaległości z tytułu wieczystego użytkowania gruntów oraz podatku od nieruchomości.

Do sprzedaży domu lub mieszkania po skompletowaniu dokumentów należy przygotować się tak samo, jak w przypadku standardowego zbycia nieruchomości. Potrzebujesz dobrych zdjęć, opisu lokum, rzetelnej wyceny oraz jak najszerzej bazy potencjalnych klientów, którzy będą zainteresowani zakupem.

Wspólny kredyt hipoteczny a rozwód - podsumowanie

Wciąż zastanawiasz się, co zrobić z kredytem hipotecznym po rozwodzie i czy przepisanie kredytu hipotecznego na jedną osobę jest w ogóle możliwe? Jeśli masz taką możliwość i zdolność finansową, możesz przejąć całe zobowiązanie wraz z nieruchomością, natomiast na poczet byłego współmałżonka wypłacić należne mu świadczenie, np. połowę wartości nieruchomości. 

Kiedy dojdzie już do rozwodu, nie warto czekać, aż w banku pojawią się zadłużenia i problemy z brakiem terminowej spłaty zobowiązania. Lepiej działać od razu i podjąć stosowne kroki, by uniknąć problemów finansowych, a nawet ryzyka wpadnięcia w pętlę kredytową, która prowadzi wyłącznie do pogłębiającego się zadłużenia.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Zmiana Konta Osobistego: Na Co Zwrócić Uwagę i Kiedy Warto To Zrobić?

Choć przeniesienie konta może wydawać się skomplikowane, odpowiednie przygotowanie i świadomość kluczowych aspektów tego procesu mogą uczynić tę zmianę prostą i opłacalną. W tym artykule przedstawiamy, na co zwrócić uwagę przy zmianie konta osobistego i kiedy warto to zrobić. Opłaty i Prowizje Jednym z głównych powodów, dla których wiele osób decyduje się na zmianę konta, […]

Czytaj wpis
Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości? W artykule przyjrzymy się sposobom […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL