Rządowy Program Pierwsze Mieszkanie - kredyt i konto mieszkaniowe

Podsumowanie artykułu

Program Pierwsze Mieszkanie to zupełnie nowy program mieszkaniowy, który już od 1 lipca 2023 roku zostanie przeznaczony do użytku potencjalnych beneficjentów programu. Zastanawiasz się, w jaki sposób konto mieszkaniowe lub tani kredyt z dopłatą od rządu pomoże Ci zdobyć nowe mieszkanie lub kupić wymarzony dom jednorodzinny? Wystarczy, że zapoznasz się z głównymi założeniami tego programu, a przekonasz się, że ten rządowy program ma realne szanse na sukces. Nie czekaj i sprawdź, w jaki sposób już od lipca tego roku możesz postarać się o finansowanie zakupu nieruchomości mieszkalnej.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opracowało w grudniu 2022 roku wstępne założenia nowego Programu Pierwsze Mieszkanie. Ogłoszony projekt ma rozwiązywać problemy związane z zakupem pierwszego mieszkania przez osoby, których nie stać na zakup lokum w wyniku stale rosnących cen nieruchomości, a także drogich kredytów hipotecznych. Niestety, ale kredyt gotówkowy nie jest rozwiązaniem problemów finansowych dla osób, które chcą kupić mieszkanie lub nie mają wymaganego wkładu własnego. Warto więc poznać założenia rządowego programu na 2023 rok i poczekać na rozwój sytuacji.

Chcesz dowiedzieć się, czy Program Pierwsze Mieszkanie będzie dla Ciebie? Jakie będą warunki skorzystania z pomocy rządowej? Czy dotyczy to finansowania na stałej stopie w bankach kredytujących zakup nieruchomości? W poniższym wpisie dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze w zakresie rządowego programu pomocy.

Jakie są założenia Programu Pierwsze Mieszkanie?

Założenia Programu Pierwsze Mieszkanie są dość jasne i zostały jasno przedstawione przez Ministerstwo Finansów i Rozwoju. Choć oprocentowanie kredytów o stałej stropie nie jest już takim szokiem dla konsumentów, jak wcześniej to jednak wciąż są spore problemy w związku z pozyskaniem finansowania na zakup nieruchomości - głównie ze względu na stale spadającą zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców.

Bezpieczny kredyt mieszkaniowy a Program Pierwsze Mieszkanie - co warto wiedzieć?

Pierwszym filarem pomocy w ramach rządowego programu jest kredyt 2%, który pozwala na zakup pierwszego mieszkania z naprawdę niskim oprocentowaniem. Warto jednak wiedzieć, że oprocentowanie kredytów o stałej stopie na poziomie 2% będzie obowiązywać tylko przez 10 lat. W wyniku programu rząd będzie dopłacać do odsetek, które mają pokrywać różnicę między średnim oprocentowaniem kredytów w bankach o stałej stopie a bezpiecznym kredytem 2%. Można więc powiedzieć, że kredyty ze stałą stopą ustaloną w oparciu o decyzje RRP dotyczące stóp procentowych, będą o wiele rzadziej wybierane przez konsumentów.

Głównym założeniem projektu jest informacja, że rząd przez pierwszych 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą kredytów w Polsce, a kredytem 2% w ramach nowego Programu Mieszkaniowego. Przykładowo: aktualne stawki WIBOR oscylują na poziomie 7%, a więc różnica, którą będzie regulować program to aż 5%. Warto też wiedzieć, że osoby, które chcą ubiegać się o bezpieczny kredyt 2%, muszą spełnić kilka warunków, a mianowicie:

  • kwota kredytu to maksymalnie 500 tys. złotych dla singli oraz 600 tys. złotych dla małżeństw,
  • wkład własny do kredytu nie jest wymagany,
  • przeznaczenie kredytu to wyłącznie zakup lokalu mieszkalnego lub domu, lub jego budowa.

Z ciekawostek warto zaznaczyć, że program bezpiecznego kredytu z niskim oprocentowaniem nie ma nakładać żadnych ograniczeń dotyczących limitów cen za metr kwadratowy nieruchomości, a sama nieruchomość może pochodzić zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Warto jednak dodać, ze warunki udzielenia kredytu będą w tym przypadku standardowe, a przyszły kredytobiorca zostanie dokładnie zweryfikowany pod kątem dochodów oraz historii kredytowej w BIK.

Konto Mieszkaniowe na mieszkanie lub dom

Drugim pomysłem na pomoc osobom chcącym kupić mieszkanie na kredyt jest tzw. konto mieszkaniowe, które ma mieć charakter rachunku oszczędnościowego oferowanego przez banki komercyjne. Dzięki temu kredytobiorcy będą mieć możliwość odkładania pieniędzy na cele mieszkaniowe, na preferencyjnych warunkach. Jeśli chodzi o zasady tego programu, to warto wyróżnić kilka kwestii:

  • okres oszczędzania to maksymalnie 10 lat, a minimalnie 3,
  • oprocentowanie konta ustala indywidualnie bank,
  • wpłaty na konto w skali miesiąca mogą wynosić od 500 do 2000 złotych,
  • odsetki są zwolnione z podatku Belki,
  • 11 wpłat na konto mieszkaniowe daje gwarancję wypłaty premii od rządu o wartości rocznego wskaźnika inflacji oraz zmian cen zakupu nieruchomości.

Można więc założyć, że po odłożeniu na koncie mieszkaniowym kwoty 12 tys. złotych z oprocentowaniem ok. 6% i inflacją roczną na poziomie 12%, kredytobiorca zyska aż do ok. 2000 złotych w skali roku. Istotne jest także to, że wypłata premii przysługuje tylko osobom, które zgromadzone środki przeznaczą na cele mieszkaniowe, czyli: zakup pierwszego lokum, wkład własny. Podsumowując: specjalne konto oszczędnościowe to ciekawy sposób odkładania środków na cele mieszkaniowe dla osób, które w ciągu kilku najbliższych lat chcą ubiegać się, np. o kredyt hipoteczny.

Kto może skorzystać z Programu Pierwsze Mieszkanie?

Z założenia Program Pierwsze Mieszkanie ma ruszyć już od 1 lipca 2023 roku i to właśnie wtedy konkretne osoby będą mogły ubiegać się o naprawdę ciekawą pomoc ze strony rządu. Są jednak pewne warunki do spełnienia, aby móc skorzystać z programu. Jeśli chodzi o bezpieczny kredyt 2%, warunki wyglądają następująco:

  • wiek do 45 lat w momencie ubiegania się o kredyt,
  • brak praw własności do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Nieco inaczej wyglądają kwestie warunków korzystania z programu konta oszczędnościowego prowadzonego przez banki komercyjne. Oto najważniejsze warunki do spełnienia przez potencjalnych beneficjentów programu:

  • brak prawa własności do mieszkania lub domu jednorodzinnego,
  • osoby, które posiadają już lokal mieszkalny, mogą korzystać z konta oszczędnościowego, ale tylko jeśli zamieszkują w nim z dwójką dzieci, a dodatkowo lokal nie przekracza więcej niż 50 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Program Pierwsze Mieszkanie - czy po 1 lipca 2023 warto wziąć w nim udział?

Jest naprawdę wiele powodów, dla jakich warto rozważyć możliwość wzięcia udziału w rządowym programie pomocy dla osób chcących kupić mieszkanie na kredyt. Zarówno w przypadku małżeństw lub rodziców nieposiadających dotychczas praw własności do lokum mieszkalnego nowy program mieszkaniowy wydaje się rozsądnym wyborem. Jeśli w tym momencie nie masz możliwości zakupu lub budowy nieruchomości ze względu na zbyt niską zdolność kredytową, koniecznie zastanów się nad możliwością wzięcia udziału w Programie Pierwsze Mieszkanie.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Umowa kredytu hipotecznego - na co zwrócić uwagę?

Podpisanie umowy kredytowej jest obligatoryjne w przypadku każdego nowego zobowiązania finansowego: zarówno kredytu gotówkowego, hipotecznego, konsolidacyjnego, jak i pożyczki ratalnej. To rodzaj umowy, która dotyczy banku/firmy pożyczkowej oraz osoby ubiegającej się o wsparcie finansowe. Przed podpisaniem umowy kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów: Umowa kredytowa dzieli się na dwie części. Pierwsza to OWU, […]

Czytaj wpis
Jak oszczędzać pieniądze bez wyrzeczeń?

Chcesz mieć na tyle wysokie oszczędności, żeby nie martwić się utrzymaniem swojej rodziny? Dodatkowe pieniądze na rachunku bankowym to świetna poduszka finansowa, która jest gwarancją spłaty zobowiązań wobec banków, firm pożyczkowych i usługodawców w razie problemów gospodarstwa domowego. Chcesz dowiedzieć się jak odkładać pieniądze, aby osiągnąć zamierzone cele? W tym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby na […]

Czytaj wpis
Ubezpieczenie kredytu

Polisa ubezpieczenia kredytu to umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. W razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji np. utrata pracy, nagła choroba lub śmierć jednego z kredytobiorców można popaść w spore kłopoty finansowe. Głównie z tego powodu warto mieć aktywne ubezpieczenie spłaty kredytu. W ten sposób można skorzystać z […]

Czytaj wpis
Krajowy Rejestr Długów - co to jest?

KRD to inaczej Biuro Informacji Gospodarczej. Instytucja powstała po to, aby nadzorować konsumentów oraz przedsiębiorców w kwestii terminowej spłaty zobowiązań finansowych. Krajowy Rejestr Długów powstał w 2003 roku. Od tamtego czasu wprowadzono ustawę, która określa sposób udostępniania danych gospodarczych. Baza BIG Infomonitor powstała w celu zbierania informacji o przedsiębiorcach oraz konsumentach prywatnych. Jeśli ktokolwiek dopuści […]

Czytaj wpis
Kalkulator kredytu hipotecznego

Internetowy kalkulator rat kredytu hipotecznego jest najczęściej darmowym oprogramowaniem dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej. Każdy, kto planuje złożyć wniosek kredytowy, może skorzystać z kalkulatora i poznać całkowity koszt kredytu wraz z innymi kluczowymi składowymi. Kalkulator kredytowy ułatwia obliczenie miesięcznego kosztu kredytu hipotecznego. To szansa na szybką ocenę swoich możliwości finansowych i zestawienie kosztów z dochodami […]

Czytaj wpis
Na czym polega upadłość konsumencka?

O pojęciu upadłości konsumenckiej słyszał na pewno każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej i miał problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. To dotyczy zarówno firm, które zbankrutowały, jak i osób fizycznych. Zgodnie z definicją upadłość konsumencka odnosi się do niewypłacalności osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Ustawa o upadłości konsumenckiej wskazuje, że to częściowe […]

Czytaj wpis
Czym jest lokata bankowa?

Mianem lokaty bankowej nazywamy produkt finansowy, który służy do deponowania wolnych środków, czyli oszczędności. Taki depozyt bankowy zakłada się w ramach podpisania umowy z wybraną instytucją finansową. Za aktywną lokatę uznaje się taki rachunek, na który została wpłacona ustalona kwota. Warto dodać, że w większości przypadków lokaty uniemożliwiają swobodne korzystanie z wpłaconego kapitału - musisz […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Kredyty mieszkaniowe to jedne z najbardziej skomplikowanych form finansowania dostępnych na polskim rynku. Dlaczego? Otóż wniosek o kredyt w tej formie wymaga dołączenia wielu dokumentów, których objętość jest uzależniona od indywidualnej sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Bank, który zdecyduje się udzielić Ci kredytu hipotecznego, prawdopodobnie zaproponuje takie warunki, aby kwota kredytu nie przekraczała Twoich możliwości finansowych. Planujesz […]

Czytaj wpis
Odsetki od zaległości podatkowych

Najszybszą drogą do oceny wysokości zadłużenia wobec organu podatkowego jest wykorzystanie kalkulatora odsetek podatkowych. To narzędzie dostępne na rządowych stronach, które pozwala na szybkie wyliczenie kwoty zaległości na podstawie kilku parametrów: kwota zobowiązania, termin płatności, termin uregulowania zadłużenia. Co więcej, stawka odsetek będzie uzależniona od tego, czy są to odsetki za zwłokę, czy opłata prolongacyjna. […]

Czytaj wpis
Refinansowanie kredytu i pożyczki w praktyce

Niektóre zobowiązania bankowe i pozabankowe można bez problemu przenieść do innej instytucji, bez dodatkowych kosztów. To opłacalne przedsięwzięcie, o ile wiesz, jak wybrać najlepszą propozycję finansowania dla siebie. Kredyt konsolidacyjny to najpopularniejsza odmiana zobowiązania pozwalającego na refinansowanie kredytów i pożyczek. Jeśli chcesz otrzymać korzystniejszy harmonogram spłaty lub zmniejszyć całkowity koszt kredytu, koniecznie pomyśl o opcji […]

Czytaj wpis
Oddłużanie chwilówek - pomoc dla zadłużonych

Pożyczki pozabankowe są obecnie ogólnodostępne, co powoduje, że coraz więcej osób popada w spiralę zadłużenia. Krótki okres spłaty chwilówki, brak stabilnego źródła dochodu oraz problemy zdrowotne to główne czynniki, które powodują, że zaciągnięcie jakiegokolwiek zobowiązania może doprowadzić do wszczęcia procesu windykacyjnego, a nawet upadłości konsumenckiej. Chcesz dowiedzieć się, co zrobić w sytuacji, kiedy wierzyciel ubiega […]

Czytaj wpis
Oprocentowanie lokat bankowych - ranking

Oprocentowanie lokat w bankach komercyjnych zawsze jest przedstawiane jako wartość procentowa zysku w skali roku. Jeśli chodzi o stawkę oprocentowania takich produktów bankowych, warto dodać, że wskaźnik jest taki sam dla stałych i nowych klientów. W przypadku lokat na nowe środki proponowanych przez banki oprocentowanie wciąż pozostaje na dość niskim poziomie. Najlepsze lokaty bankowe oferują […]

Czytaj wpis
1 2 3 5

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL