Rządowy Program Pierwsze Mieszkanie - kredyt i konto mieszkaniowe

Podsumowanie artykułu

Program Pierwsze Mieszkanie to zupełnie nowy program mieszkaniowy, który już od 1 lipca 2023 roku zostanie przeznaczony do użytku potencjalnych beneficjentów programu. Zastanawiasz się, w jaki sposób konto mieszkaniowe lub tani kredyt z dopłatą od rządu pomoże Ci zdobyć nowe mieszkanie lub kupić wymarzony dom jednorodzinny? Wystarczy, że zapoznasz się z głównymi założeniami tego programu, a przekonasz się, że ten rządowy program ma realne szanse na sukces. Nie czekaj i sprawdź, w jaki sposób już od lipca tego roku możesz postarać się o finansowanie zakupu nieruchomości mieszkalnej.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opracowało w grudniu 2022 roku wstępne założenia nowego Programu Pierwsze Mieszkanie. Ogłoszony projekt ma rozwiązywać problemy związane z zakupem pierwszego mieszkania przez osoby, których nie stać na zakup lokum w wyniku stale rosnących cen nieruchomości, a także drogich kredytów hipotecznych. Niestety, ale kredyt gotówkowy nie jest rozwiązaniem problemów finansowych dla osób, które chcą kupić mieszkanie lub nie mają wymaganego wkładu własnego. Warto więc poznać założenia rządowego programu na 2023 rok i poczekać na rozwój sytuacji.

Chcesz dowiedzieć się, czy Program Pierwsze Mieszkanie będzie dla Ciebie? Jakie będą warunki skorzystania z pomocy rządowej? Czy dotyczy to finansowania na stałej stopie w bankach kredytujących zakup nieruchomości? W poniższym wpisie dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze w zakresie rządowego programu pomocy.

Jakie są założenia Programu Pierwsze Mieszkanie?

Założenia Programu Pierwsze Mieszkanie są dość jasne i zostały jasno przedstawione przez Ministerstwo Finansów i Rozwoju. Choć oprocentowanie kredytów o stałej stropie nie jest już takim szokiem dla konsumentów, jak wcześniej to jednak wciąż są spore problemy w związku z pozyskaniem finansowania na zakup nieruchomości - głównie ze względu na stale spadającą zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców.

Bezpieczny kredyt mieszkaniowy a Program Pierwsze Mieszkanie - co warto wiedzieć?

Pierwszym filarem pomocy w ramach rządowego programu jest kredyt 2%, który pozwala na zakup pierwszego mieszkania z naprawdę niskim oprocentowaniem. Warto jednak wiedzieć, że oprocentowanie kredytów o stałej stopie na poziomie 2% będzie obowiązywać tylko przez 10 lat. W wyniku programu rząd będzie dopłacać do odsetek, które mają pokrywać różnicę między średnim oprocentowaniem kredytów w bankach o stałej stopie a bezpiecznym kredytem 2%. Można więc powiedzieć, że kredyty ze stałą stopą ustaloną w oparciu o decyzje RRP dotyczące stóp procentowych, będą o wiele rzadziej wybierane przez konsumentów.

Głównym założeniem projektu jest informacja, że rząd przez pierwszych 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą kredytów w Polsce, a kredytem 2% w ramach nowego Programu Mieszkaniowego. Przykładowo: aktualne stawki WIBOR oscylują na poziomie 7%, a więc różnica, którą będzie regulować program to aż 5%. Warto też wiedzieć, że osoby, które chcą ubiegać się o bezpieczny kredyt 2%, muszą spełnić kilka warunków, a mianowicie:

 • kwota kredytu to maksymalnie 500 tys. złotych dla singli oraz 600 tys. złotych dla małżeństw,
 • wkład własny do kredytu nie jest wymagany,
 • przeznaczenie kredytu to wyłącznie zakup lokalu mieszkalnego lub domu, lub jego budowa.

Z ciekawostek warto zaznaczyć, że program bezpiecznego kredytu z niskim oprocentowaniem nie ma nakładać żadnych ograniczeń dotyczących limitów cen za metr kwadratowy nieruchomości, a sama nieruchomość może pochodzić zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Warto jednak dodać, ze warunki udzielenia kredytu będą w tym przypadku standardowe, a przyszły kredytobiorca zostanie dokładnie zweryfikowany pod kątem dochodów oraz historii kredytowej w BIK.

Konto Mieszkaniowe na mieszkanie lub dom

Drugim pomysłem na pomoc osobom chcącym kupić mieszkanie na kredyt jest tzw. konto mieszkaniowe, które ma mieć charakter rachunku oszczędnościowego oferowanego przez banki komercyjne. Dzięki temu kredytobiorcy będą mieć możliwość odkładania pieniędzy na cele mieszkaniowe, na preferencyjnych warunkach. Jeśli chodzi o zasady tego programu, to warto wyróżnić kilka kwestii:

 • okres oszczędzania to maksymalnie 10 lat, a minimalnie 3,
 • oprocentowanie konta ustala indywidualnie bank,
 • wpłaty na konto w skali miesiąca mogą wynosić od 500 do 2000 złotych,
 • odsetki są zwolnione z podatku Belki,
 • 11 wpłat na konto mieszkaniowe daje gwarancję wypłaty premii od rządu o wartości rocznego wskaźnika inflacji oraz zmian cen zakupu nieruchomości.

Można więc założyć, że po odłożeniu na koncie mieszkaniowym kwoty 12 tys. złotych z oprocentowaniem ok. 6% i inflacją roczną na poziomie 12%, kredytobiorca zyska aż do ok. 2000 złotych w skali roku. Istotne jest także to, że wypłata premii przysługuje tylko osobom, które zgromadzone środki przeznaczą na cele mieszkaniowe, czyli: zakup pierwszego lokum, wkład własny. Podsumowując: specjalne konto oszczędnościowe to ciekawy sposób odkładania środków na cele mieszkaniowe dla osób, które w ciągu kilku najbliższych lat chcą ubiegać się, np. o kredyt hipoteczny.

Kto może skorzystać z Programu Pierwsze Mieszkanie?

Z założenia Program Pierwsze Mieszkanie ma ruszyć już od 1 lipca 2023 roku i to właśnie wtedy konkretne osoby będą mogły ubiegać się o naprawdę ciekawą pomoc ze strony rządu. Są jednak pewne warunki do spełnienia, aby móc skorzystać z programu. Jeśli chodzi o bezpieczny kredyt 2%, warunki wyglądają następująco:

 • wiek do 45 lat w momencie ubiegania się o kredyt,
 • brak praw własności do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Nieco inaczej wyglądają kwestie warunków korzystania z programu konta oszczędnościowego prowadzonego przez banki komercyjne. Oto najważniejsze warunki do spełnienia przez potencjalnych beneficjentów programu:

 • brak prawa własności do mieszkania lub domu jednorodzinnego,
 • osoby, które posiadają już lokal mieszkalny, mogą korzystać z konta oszczędnościowego, ale tylko jeśli zamieszkują w nim z dwójką dzieci, a dodatkowo lokal nie przekracza więcej niż 50 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Program Pierwsze Mieszkanie - czy po 1 lipca 2023 warto wziąć w nim udział?

Jest naprawdę wiele powodów, dla jakich warto rozważyć możliwość wzięcia udziału w rządowym programie pomocy dla osób chcących kupić mieszkanie na kredyt. Zarówno w przypadku małżeństw lub rodziców nieposiadających dotychczas praw własności do lokum mieszkalnego nowy program mieszkaniowy wydaje się rozsądnym wyborem. Jeśli w tym momencie nie masz możliwości zakupu lub budowy nieruchomości ze względu na zbyt niską zdolność kredytową, koniecznie zastanów się nad możliwością wzięcia udziału w Programie Pierwsze Mieszkanie.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z doradcą kredytowym. To przede wszystkim dostęp do kompleksowego wsparcia w zakresie porównywania, poszukiwania oraz wnioskowania o kredyty i pożyczki. Jako klient profesjonalnego biura kredytowego możesz w każdym momencie skorzystać z usług doradcy kredytowego i zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Chcesz dowiedzieć się, jak działa […]

Czytaj wpis
Kredyt na flipa - co to znaczy?

W dzisiejszych czasach rynek nieruchomości rozwija się w niesamowitym tempie. Wysoki poziom zainteresowania inwestycją w nieruchomości doprowadził do tego, że coraz więcej osób kupuje mieszkania tylko po to, aby je odsprzedać z zyskiem lub okresowo wynająć w celu wygenerowania dodatkowego zysku pasywnego. Pod pojęciem kredytu na flipa kryje się też metoda działania w ramach house […]

Czytaj wpis
Kredyt na wakacje - a może pożyczka?

Poszukiwanie źródła finansowania na wakacyjny urlop może zająć sporo czasu. Na rynku jest wiele ofert kredytów i pożyczek na wakacje, z których możemy skorzystać. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się, jak wybrać najlepszy kredyt na wakacje dla siebie i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej. […]

Czytaj wpis
Pożyczka na alimenty i świadczenia rodzinne

W dzisiejszych czasach instytucje pozabankowe robią wszystko, aby pozyskać dodatkowych klientów i udzielić jak największej liczby pożyczek. Pożyczkodawcy często celują w grupy osób, które mają problemy z płynnością finansową i nie posiadają stabilnego źródła dochodu. W takich sytuacjach najczęściej wykorzystywane są pożyczki na alimenty i świadczenia rodzinne, np. 500 plus. Chcesz dowiedzieć się, na jakich […]

Czytaj wpis
Pożyczka na 500 plus

Osoby potrzebujące nagłego zastrzyku dodatkowej gotówki coraz częściej wybierają firmy pozabankowe w celu podpisania umowy pożyczki lub chwilówki. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy pożyczkobiorca nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji musisz poszukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą Ci zbudować, chociażby minimalną zdolność finansową potrzebną do uzyskania pożyczki. Na rynku coraz częściej pojawiają się oferty […]

Czytaj wpis
Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Wyłudzenie kredytu i wszelkiego rodzaju oszustwa kredytowe to przestępstwo w rozumieniu Art. 297 Kodeksu karnego. Zgodnie z przepisami każdy, kto w celu uzyskania dla siebie od banku albo innej jednostki organizacyjnej korzyści finansowych nadużywa dobro osób trzeciej, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Według raportu InfoDOK Związku Banków Polskich w pierwszym kwartale 2023 […]

Czytaj wpis
Czy można zaciągnąć drugi kredyt hipoteczny?

W dzisiejszych czasach do zaciągnięcia kredytu hipotecznego trzeba spełnić tylko kilka warunków wymaganych przez bank. To podstawa, aby móc ubiegać się o kolejne finansowanie związane z zakupem nieruchomości mieszkalnej. Poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego możesz zrealizować swoje marzenia o własnych czterech ścianach. Zakup wymarzonego domu to często wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku milionów złotych. […]

Czytaj wpis
Kredyt gotówkowy pod hipotekę

W dzisiejszych czasach banki proponują wiele ciekawych produktów finansowych, które umożliwiają pozyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel lub sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia. Coraz popularniejsze są kredyty gotówkowe pod hipotekę, których zasada działania jest podobna jak np. kredytu pod zastaw mieszkania lub kredytu pod zastaw domu. W przypadku kredytów gotówkowych z zabezpieczeniem hipotecznym kwota finansowania nie może […]

Czytaj wpis
Chwilówki w weekend - jak to działa?

Banki komercyjne i większość firm pożyczkowych działa wyłącznie od poniedziałku do piątku. To spore ograniczenie, szczególnie dla osób, które chcą zdobyć dodatkowe pieniądze w nocy, późnym wieczorem lub w dni wolne od pracy. Obecnie na rynku pojawiają się propozycje chwilówek w weekend, które są przyznawane przez instytucje pozabankowe.  Jak to działa? Zasada jest prosta. Wystarczy, […]

Czytaj wpis
Kredyt na remont domu lub mieszkania

Kredyt na remont to dobre rozwiązanie przydatne przede wszystkim na etapie planowania kompleksowego remontu nieruchomości lub wykończenia. Decydując się na zaciągnięcie nowego zobowiązania w banku, koniecznie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje finansowania. Możesz zdecydować się na kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania, standardowy kredyt lub pożyczkę gotówkową. Możliwości jest mnóstwo. Warto jednak podpisać taką umowę kredytu […]

Czytaj wpis
Zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego

Umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu oznacza całkowite zakończenie egzekucji komorniczej. W takiej sytuacji sprawa ma swój koniec, ale nie ze względu na pozytywne zakończenie wszczętego postępowania egzekucyjnego. Umorzenie następuje wtedy, kiedy komornik w trakcie realizowanych czynności związanych z odzyskiwaniem należności napotka problemy i przeszkody umożliwiające zaspokojenie potrzeb wierzyciela. Wtedy następuje przekazanie sprawy do rozpatrzenia przez […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych - co to takiego?

Pożyczki dla osób zadłużonych to najczęściej pozabankowe formy finansowania, które na etapie ubiegania się o wsparcie nie wymagają zbyt wielu formalności do załatwienia. W przypadku osób z zadłużeniami jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie zdobycie dodatkowej gotówki na dowolnie wybrany cel. Zasada działania jest podobna jak w przypadku popularnych pożyczek bez BIK […]

Czytaj wpis
1 2 3 8

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL