Rządowy Program Pierwsze Mieszkanie - kredyt i konto mieszkaniowe

Podsumowanie artykułu

Program Pierwsze Mieszkanie to zupełnie nowy program mieszkaniowy, który już od 1 lipca 2023 roku zostanie przeznaczony do użytku potencjalnych beneficjentów programu. Zastanawiasz się, w jaki sposób konto mieszkaniowe lub tani kredyt z dopłatą od rządu pomoże Ci zdobyć nowe mieszkanie lub kupić wymarzony dom jednorodzinny? Wystarczy, że zapoznasz się z głównymi założeniami tego programu, a przekonasz się, że ten rządowy program ma realne szanse na sukces. Nie czekaj i sprawdź, w jaki sposób już od lipca tego roku możesz postarać się o finansowanie zakupu nieruchomości mieszkalnej.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opracowało w grudniu 2022 roku wstępne założenia nowego Programu Pierwsze Mieszkanie. Ogłoszony projekt ma rozwiązywać problemy związane z zakupem pierwszego mieszkania przez osoby, których nie stać na zakup lokum w wyniku stale rosnących cen nieruchomości, a także drogich kredytów hipotecznych. Niestety, ale kredyt gotówkowy nie jest rozwiązaniem problemów finansowych dla osób, które chcą kupić mieszkanie lub nie mają wymaganego wkładu własnego. Warto więc poznać założenia rządowego programu na 2023 rok i poczekać na rozwój sytuacji.

Chcesz dowiedzieć się, czy Program Pierwsze Mieszkanie będzie dla Ciebie? Jakie będą warunki skorzystania z pomocy rządowej? Czy dotyczy to finansowania na stałej stopie w bankach kredytujących zakup nieruchomości? W poniższym wpisie dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze w zakresie rządowego programu pomocy.

Jakie są założenia Programu Pierwsze Mieszkanie?

Założenia Programu Pierwsze Mieszkanie są dość jasne i zostały jasno przedstawione przez Ministerstwo Finansów i Rozwoju. Choć oprocentowanie kredytów o stałej stropie nie jest już takim szokiem dla konsumentów, jak wcześniej to jednak wciąż są spore problemy w związku z pozyskaniem finansowania na zakup nieruchomości - głównie ze względu na stale spadającą zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców.

Bezpieczny kredyt mieszkaniowy a Program Pierwsze Mieszkanie - co warto wiedzieć?

Pierwszym filarem pomocy w ramach rządowego programu jest kredyt 2%, który pozwala na zakup pierwszego mieszkania z naprawdę niskim oprocentowaniem. Warto jednak wiedzieć, że oprocentowanie kredytów o stałej stopie na poziomie 2% będzie obowiązywać tylko przez 10 lat. W wyniku programu rząd będzie dopłacać do odsetek, które mają pokrywać różnicę między średnim oprocentowaniem kredytów w bankach o stałej stopie a bezpiecznym kredytem 2%. Można więc powiedzieć, że kredyty ze stałą stopą ustaloną w oparciu o decyzje RRP dotyczące stóp procentowych, będą o wiele rzadziej wybierane przez konsumentów.

Głównym założeniem projektu jest informacja, że rząd przez pierwszych 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą kredytów w Polsce, a kredytem 2% w ramach nowego Programu Mieszkaniowego. Przykładowo: aktualne stawki WIBOR oscylują na poziomie 7%, a więc różnica, którą będzie regulować program to aż 5%. Warto też wiedzieć, że osoby, które chcą ubiegać się o bezpieczny kredyt 2%, muszą spełnić kilka warunków, a mianowicie:

  • kwota kredytu to maksymalnie 500 tys. złotych dla singli oraz 600 tys. złotych dla małżeństw,
  • wkład własny do kredytu nie jest wymagany,
  • przeznaczenie kredytu to wyłącznie zakup lokalu mieszkalnego lub domu, lub jego budowa.

Z ciekawostek warto zaznaczyć, że program bezpiecznego kredytu z niskim oprocentowaniem nie ma nakładać żadnych ograniczeń dotyczących limitów cen za metr kwadratowy nieruchomości, a sama nieruchomość może pochodzić zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Warto jednak dodać, ze warunki udzielenia kredytu będą w tym przypadku standardowe, a przyszły kredytobiorca zostanie dokładnie zweryfikowany pod kątem dochodów oraz historii kredytowej w BIK.

Konto Mieszkaniowe na mieszkanie lub dom

Drugim pomysłem na pomoc osobom chcącym kupić mieszkanie na kredyt jest tzw. konto mieszkaniowe, które ma mieć charakter rachunku oszczędnościowego oferowanego przez banki komercyjne. Dzięki temu kredytobiorcy będą mieć możliwość odkładania pieniędzy na cele mieszkaniowe, na preferencyjnych warunkach. Jeśli chodzi o zasady tego programu, to warto wyróżnić kilka kwestii:

  • okres oszczędzania to maksymalnie 10 lat, a minimalnie 3,
  • oprocentowanie konta ustala indywidualnie bank,
  • wpłaty na konto w skali miesiąca mogą wynosić od 500 do 2000 złotych,
  • odsetki są zwolnione z podatku Belki,
  • 11 wpłat na konto mieszkaniowe daje gwarancję wypłaty premii od rządu o wartości rocznego wskaźnika inflacji oraz zmian cen zakupu nieruchomości.

Można więc założyć, że po odłożeniu na koncie mieszkaniowym kwoty 12 tys. złotych z oprocentowaniem ok. 6% i inflacją roczną na poziomie 12%, kredytobiorca zyska aż do ok. 2000 złotych w skali roku. Istotne jest także to, że wypłata premii przysługuje tylko osobom, które zgromadzone środki przeznaczą na cele mieszkaniowe, czyli: zakup pierwszego lokum, wkład własny. Podsumowując: specjalne konto oszczędnościowe to ciekawy sposób odkładania środków na cele mieszkaniowe dla osób, które w ciągu kilku najbliższych lat chcą ubiegać się, np. o kredyt hipoteczny.

Kto może skorzystać z Programu Pierwsze Mieszkanie?

Z założenia Program Pierwsze Mieszkanie ma ruszyć już od 1 lipca 2023 roku i to właśnie wtedy konkretne osoby będą mogły ubiegać się o naprawdę ciekawą pomoc ze strony rządu. Są jednak pewne warunki do spełnienia, aby móc skorzystać z programu. Jeśli chodzi o bezpieczny kredyt 2%, warunki wyglądają następująco:

  • wiek do 45 lat w momencie ubiegania się o kredyt,
  • brak praw własności do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Nieco inaczej wyglądają kwestie warunków korzystania z programu konta oszczędnościowego prowadzonego przez banki komercyjne. Oto najważniejsze warunki do spełnienia przez potencjalnych beneficjentów programu:

  • brak prawa własności do mieszkania lub domu jednorodzinnego,
  • osoby, które posiadają już lokal mieszkalny, mogą korzystać z konta oszczędnościowego, ale tylko jeśli zamieszkują w nim z dwójką dzieci, a dodatkowo lokal nie przekracza więcej niż 50 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Program Pierwsze Mieszkanie - czy po 1 lipca 2023 warto wziąć w nim udział?

Jest naprawdę wiele powodów, dla jakich warto rozważyć możliwość wzięcia udziału w rządowym programie pomocy dla osób chcących kupić mieszkanie na kredyt. Zarówno w przypadku małżeństw lub rodziców nieposiadających dotychczas praw własności do lokum mieszkalnego nowy program mieszkaniowy wydaje się rozsądnym wyborem. Jeśli w tym momencie nie masz możliwości zakupu lub budowy nieruchomości ze względu na zbyt niską zdolność kredytową, koniecznie zastanów się nad możliwością wzięcia udziału w Programie Pierwsze Mieszkanie.

Finaum

FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.

Zobacz także podobne artykuły

Zmiana Konta Osobistego: Na Co Zwrócić Uwagę i Kiedy Warto To Zrobić?

Choć przeniesienie konta może wydawać się skomplikowane, odpowiednie przygotowanie i świadomość kluczowych aspektów tego procesu mogą uczynić tę zmianę prostą i opłacalną. W tym artykule przedstawiamy, na co zwrócić uwagę przy zmianie konta osobistego i kiedy warto to zrobić. Opłaty i Prowizje Jednym z głównych powodów, dla których wiele osób decyduje się na zmianę konta, […]

Czytaj wpis
Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej – jak wziąć finansowanie?

Pożyczki bez zdolności kredytowej to propozycja dla osób z zadłużeniem lub tych, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby uzyskać kredyt w banku. Dzięki tego rodzaju produktom finansowym nawet osoby z wpisem w rejestrach dłużników mogą w krótkim czasie zdobyć potrzebne pieniądze. Tego typu pożyczki dostępne są przeważnie przez internet, a to umożliwia uzyskanie potrzebnych […]

Czytaj wpis
Pożyczka z komornikiem i złym BIKiem - czym jest i kto może skorzystać?

Niekorzystna sytuacja finansowa może dotknąć każdego, a jedna nieprzemyślana decyzja pociągnie za sobą lawinę problemów. Jeśli zmagasz się z zajęciem komorniczym, to najpewniej musisz stawiać czoła nie tylko konieczności spłaty zadłużenia, ale także innym pilnym wydatkom. Co robić? W takich sytuacjach pożyczki z komornikiem i złym BIKiem mogą być ratunkiem, dla tych osób, które w […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej: Gdzie szukać? Jakie warunki?

Trudna sytuacja życiowa i niska zdolność kredytowa to słaba perspektywa pozyskania kapitału od banku. Tradycyjne instytucje finansowe są zobligowane do dokładnej analizy swoich klientów. W związku z tym często odmawiają udzielenia kredytu osobom, które mają negatywną historię kredytową. Czy to oznacza definitywny brak szans na zewnętrzne finansowanie? Otóż nie.   Istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki dla […]

Czytaj wpis
Pożyczka dla bezrobotnych – jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont, wakacje, wymianę sprzętów RTV i AGD to w dzisiejszych czasach nie ma z tym problemu. Co więcej, możesz wziąć raty 0% i nie zapłacisz ani złotówki kosztów. Jednak nie każdy znajduje się w tak komfortowej pozycji. Osoby bezrobotne często napotykają trudności w uzyskaniu finansowania, gdyż dla banków są niewygodnymi klientami. […]

Czytaj wpis
Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych: Sprawdź, jak działają pożyczki długoterminowe online

Niektórzy mówią, że lepiej jest mieć długi niż krótki. Ważny jest także ruch oceanu. Ty też nie pomyślałeś o katamaranie, prawda? Dlatego lepiej zajmijmy się finansami. W artykule przybliżymy, czym są pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, kto ich udziela, a także ile i na jak długo można pożyczyć pieniądze. Umówmy się, że sama nazwa pożyczki wskazuje, […]

Czytaj wpis
15 sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej

Drobna pożyczka czy milionowa transakcja na zakup nieruchomości przy użyciu kredytu wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Określa ona sytuacją kredytobiorcy w momencie składania wniosku. Na jej podstawie bank podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie. Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową i uzyskać kredyt w oczekiwanej wysokości? W artykule przyjrzymy się sposobom […]

Czytaj wpis
Pożyczka na wakacje to dobry pomysł? Sprawdź, kredyt na urlop i wczasy last minute!

Wakacje od dziecka kojarzą się z wolnością, beztroską i przyjemnościami. Wraz z wiekiem nadal ważne są trzy elementy, ale masz dużo więcej możliwości. Zamiast kopać piłkę na trzepaku lub rozdawać head shoty w Counter-Strike’a możesz odwiedzić polskie góry, morze, puszczę lub Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Poza tym czeka na Ciebie cały świat i masa ciekawych […]

Czytaj wpis
Konsolidacja chwilówek: Kredyt na spłatę chwilówek to zdrowsze finanse osobiste?

Chwila za chwilą płynie, a chwilówka za chwilówką mogą ten euforyczny i poetycki stan brutalnie przerwać. W momencie, gdy jeden dług spłacasz kolejnym, zaczynasz wpadać w spiralę pogłębiających się długów. Prowadzi to do destabilizacji budżetu domowego i prowadzi do rosnących kosztów i poważniejszych problemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli czujesz, że zapada Ci się […]

Czytaj wpis
Kredyt na ślub i wesele – czy warto?

Dla wielu osób wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest to niezapomniana chwila, którą chcesz uczcić w sposób wyjątkowy i niezapomniany. Rosnące oczekiwania społeczne i presji medialnej sprawiają, że wiele par decyduje się wziąć kredyt na ślub i wesele. Czy warto pożyczyć pieniądze, aby stworzyć „ten” wymarzony scenariusz? Zdania są podzielone, ale nie […]

Czytaj wpis
6 błędów przy ubieganiu się o kredyt – na co uważać?

W momencie, gdy wnioskujesz o kredyt, liczysz na zgodę banku lub firmy pożyczkowej. Jednocześnie liczysz, że decyzją, którą podjąłeś, jest rozsądna i korzystna finansowo. Droga do upragnionego celu bywa pełna pułapek i błędów, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Niezależnie od tego, czy po raz pierwszy przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu, czy masz […]

Czytaj wpis
Pożyczka pozabankowa online – co to jest? Jakie są jej rodzaje popularnych chwilówek?

Pożyczki pozabankowe to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularny sposób pożyczania pieniędzy wśród Polaków. To wyjątkowo atrakcyjne produkty finansowe na niewielkie wydatki, z błyskawicznym procesem wnioskowania i z formalnościami, które załatwisz online. Pojawienie się pożyczek pozabankowych otworzyło drzwi dla dużego grona klientów. Wśród nich znalazły się także te osoby, które zostały odrzucone przez banki. Proces […]

Czytaj wpis
1 2 3 11

Szukasz kredytu lub pożyczki?

Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
PROJEKT STRONY WWW I OPIEKA MARKETINGOWA:
RIKONA.PL