Ministerstwo Rozwoju i Technologii opracowało w grudniu 2022 roku wstępne założenia nowego Programu Pierwsze Mieszkanie. Ogłoszony projekt ma rozwiązywać problemy związane z zakupem pierwszego mieszkania przez osoby, których nie stać na zakup lokum w wyniku stale rosnących cen nieruchomości, a także drogich kredytów hipotecznych. Niestety, ale kredyt gotówkowy nie jest rozwiązaniem problemów finansowych dla osób, które chcą kupić mieszkanie lub nie mają wymaganego wkładu własnego. Warto więc poznać założenia rządowego programu na 2023 rok i poczekać na rozwój sytuacji.
Chcesz dowiedzieć się, czy Program Pierwsze Mieszkanie będzie dla Ciebie? Jakie będą warunki skorzystania z pomocy rządowej? Czy dotyczy to finansowania na stałej stopie w bankach kredytujących zakup nieruchomości? W poniższym wpisie dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze w zakresie rządowego programu pomocy.
Jakie są założenia Programu Pierwsze Mieszkanie?
Założenia Programu Pierwsze Mieszkanie są dość jasne i zostały jasno przedstawione przez Ministerstwo Finansów i Rozwoju. Choć oprocentowanie kredytów o stałej stropie nie jest już takim szokiem dla konsumentów, jak wcześniej to jednak wciąż są spore problemy w związku z pozyskaniem finansowania na zakup nieruchomości - głównie ze względu na stale spadającą zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców.
Bezpieczny kredyt mieszkaniowy a Program Pierwsze Mieszkanie - co warto wiedzieć?
Pierwszym filarem pomocy w ramach rządowego programu jest kredyt 2%, który pozwala na zakup pierwszego mieszkania z naprawdę niskim oprocentowaniem. Warto jednak wiedzieć, że oprocentowanie kredytów o stałej stopie na poziomie 2% będzie obowiązywać tylko przez 10 lat. W wyniku programu rząd będzie dopłacać do odsetek, które mają pokrywać różnicę między średnim oprocentowaniem kredytów w bankach o stałej stopie a bezpiecznym kredytem 2%. Można więc powiedzieć, że kredyty ze stałą stopą ustaloną w oparciu o decyzje RRP dotyczące stóp procentowych, będą o wiele rzadziej wybierane przez konsumentów.
Głównym założeniem projektu jest informacja, że rząd przez pierwszych 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą kredytów w Polsce, a kredytem 2% w ramach nowego Programu Mieszkaniowego. Przykładowo: aktualne stawki WIBOR oscylują na poziomie 7%, a więc różnica, którą będzie regulować program to aż 5%. Warto też wiedzieć, że osoby, które chcą ubiegać się o bezpieczny kredyt 2%, muszą spełnić kilka warunków, a mianowicie:
- kwota kredytu to maksymalnie 500 tys. złotych dla singli oraz 600 tys. złotych dla małżeństw,
- wkład własny do kredytu nie jest wymagany,
- przeznaczenie kredytu to wyłącznie zakup lokalu mieszkalnego lub domu, lub jego budowa.
Z ciekawostek warto zaznaczyć, że program bezpiecznego kredytu z niskim oprocentowaniem nie ma nakładać żadnych ograniczeń dotyczących limitów cen za metr kwadratowy nieruchomości, a sama nieruchomość może pochodzić zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Warto jednak dodać, ze warunki udzielenia kredytu będą w tym przypadku standardowe, a przyszły kredytobiorca zostanie dokładnie zweryfikowany pod kątem dochodów oraz historii kredytowej w BIK.
Konto Mieszkaniowe na mieszkanie lub dom
Drugim pomysłem na pomoc osobom chcącym kupić mieszkanie na kredyt jest tzw. konto mieszkaniowe, które ma mieć charakter rachunku oszczędnościowego oferowanego przez banki komercyjne. Dzięki temu kredytobiorcy będą mieć możliwość odkładania pieniędzy na cele mieszkaniowe, na preferencyjnych warunkach. Jeśli chodzi o zasady tego programu, to warto wyróżnić kilka kwestii:
- okres oszczędzania to maksymalnie 10 lat, a minimalnie 3,
- oprocentowanie konta ustala indywidualnie bank,
- wpłaty na konto w skali miesiąca mogą wynosić od 500 do 2000 złotych,
- odsetki są zwolnione z podatku Belki,
- 11 wpłat na konto mieszkaniowe daje gwarancję wypłaty premii od rządu o wartości rocznego wskaźnika inflacji oraz zmian cen zakupu nieruchomości.
Można więc założyć, że po odłożeniu na koncie mieszkaniowym kwoty 12 tys. złotych z oprocentowaniem ok. 6% i inflacją roczną na poziomie 12%, kredytobiorca zyska aż do ok. 2000 złotych w skali roku. Istotne jest także to, że wypłata premii przysługuje tylko osobom, które zgromadzone środki przeznaczą na cele mieszkaniowe, czyli: zakup pierwszego lokum, wkład własny. Podsumowując: specjalne konto oszczędnościowe to ciekawy sposób odkładania środków na cele mieszkaniowe dla osób, które w ciągu kilku najbliższych lat chcą ubiegać się, np. o kredyt hipoteczny.
Kto może skorzystać z Programu Pierwsze Mieszkanie?
Z założenia Program Pierwsze Mieszkanie ma ruszyć już od 1 lipca 2023 roku i to właśnie wtedy konkretne osoby będą mogły ubiegać się o naprawdę ciekawą pomoc ze strony rządu. Są jednak pewne warunki do spełnienia, aby móc skorzystać z programu. Jeśli chodzi o bezpieczny kredyt 2%, warunki wyglądają następująco:
- wiek do 45 lat w momencie ubiegania się o kredyt,
- brak praw własności do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
Nieco inaczej wyglądają kwestie warunków korzystania z programu konta oszczędnościowego prowadzonego przez banki komercyjne. Oto najważniejsze warunki do spełnienia przez potencjalnych beneficjentów programu:
- brak prawa własności do mieszkania lub domu jednorodzinnego,
- osoby, które posiadają już lokal mieszkalny, mogą korzystać z konta oszczędnościowego, ale tylko jeśli zamieszkują w nim z dwójką dzieci, a dodatkowo lokal nie przekracza więcej niż 50 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.
Program Pierwsze Mieszkanie - czy po 1 lipca 2023 warto wziąć w nim udział?
Jest naprawdę wiele powodów, dla jakich warto rozważyć możliwość wzięcia udziału w rządowym programie pomocy dla osób chcących kupić mieszkanie na kredyt. Zarówno w przypadku małżeństw lub rodziców nieposiadających dotychczas praw własności do lokum mieszkalnego nowy program mieszkaniowy wydaje się rozsądnym wyborem. Jeśli w tym momencie nie masz możliwości zakupu lub budowy nieruchomości ze względu na zbyt niską zdolność kredytową, koniecznie zastanów się nad możliwością wzięcia udziału w Programie Pierwsze Mieszkanie.