Instytucje finansowe umożliwiają pokrycie kosztów zakupu pojazdu mechanicznego poprzez kredyty samochodowe lub leasingi. Opłacalność podpisania konkretnej umowy uzależniona jest od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. W przypadku firm najkorzystniejszą formą wydaje się leasing, natomiast dla osób prywatnych kupujących używane auta dobrym rozwiązaniem okazuje się kredyt samochodowy. Wystarczy, że porównasz koszty i warunki przyznania finansowania, a na pewno wybierzesz najrozsądniejszą opcję.
Kredyty i leasingi to najpopularniejsze opcje finansowania, które pozwalają na pokrycie kosztów zakupu samochodu osobowego, maszyn rolniczych czy nawet sprzętu przemysłowego. Wybór najkorzystniejszej formy finansowania uzależniony jest przede wszystkim od tego, co będzie przedmiotem leasingu, a także jaka jest kwota zakupu nowego samochodu, jak i używanego.
Dotychczas na kredyty samochodowe decydowali się głównie klienci indywidualni w celu zakupu używanego pojazdu, natomiast leasingi operacyjne lub finansowe to formy finansowania wyłącznie dla przedsiębiorców. Taki podział wciąż jest aktualny, choć banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zmieniających się potrzeb konsumentów. Z tego względu coraz popularniejsze stają się leasingi konsumenckie, które łączą w sobie cechy kredytu samochodowego i leasingu. Chcesz dowiedzieć się nieco więcej? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat leasingów i kredytów samochodowych.
Kredyt samochodowy czy leasing - najważniejsze informacje
Kredyt samochodowy
Leasing firmowy
Leasing konsumencki
Kto jest właścicielem pojazdu?
kredytobiorca
firma leasingowa, a po zakończeniu umowy i zrealizowaniu wykupu leasingobiorca
firma leasingowa, a po zakończeniu umowy i zrealizowaniu wykupu leasingobiorca
Jakie są wymagane ubezpieczenia?
Pełne OC i AC
Pełne OC i AC
Pełne OC i AC
Czy obowiązują limity kilometrów?
Tak, ale nie we wszystkich bankach
Nie
Tak, ustalane przed podpisaniem umowy leasingu konsumenckiego
Czy jest wymagana opłata wstępna?
Opcjonalnie tak, ale nie jest konieczna
Opcjonalnie tak, ale nie jest konieczna
Opcjonalnie tak, ale nie jest konieczna
Kto może uwzględnić odpisy amortyzacyjne?
Brak
Leasingobiorca, ale tylko w ramach leasingu finansowego
Brak
Leasing konsumencki - co to takiego?
Leasing konsumencki to ciekawa alternatywa dla kredytu gotówkowego lub samochodowego. Jeśli chcesz kupić nowy samochód jako osoba prywatna, koniecznie sprawdź dostępne oferty leasingów konsumenckich. Całkowite koszty mogą być w tym przypadku o wiele niższe niż w przypadku standardowego kredytu. W praktyce po podpisaniu umowy leasingu konsumenckiego to leasingodawca jest właścicielem pojazdu do czasu całkowitej spłaty zobowiązania.
Warto dodać, że w ramach umowy leasingowej nie ma też obowiązku wykupu pojazdu na koniec okresu finansowania. W ramach leasingu konsumenckiego dostępne są trzy opcje:
wykup leasingowanego pojazdu za ustaloną kwotę,
kontynuacja leasingu,
zwrot pojazdu do leasingodawcy.
Biorąc samochód w leasing można zyskać naprawdę wiele - przede wszystkim możliwość zwrotu pojazdu, np. po 48 miesiącach i zakup zupełnie nowego auta. Zanim zdecydujesz się na leasing konsumencki, weź pod uwagę kilka parametrów:
Opłata wstępna - nie zawsze jest obowiązkowa, ale może realnie podnieść Twoją zdolność kredytową. Biorąc auto w leasing konsumencki, warto zdecydować się, chociażby na 10% wpłatę własną. Dzięki temu szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku są o wiele większe, a także zmniejsza się wysokość miesięcznej raty.
Koszty ubezpieczeń - jeśli przedmiotem leasingu konsumenckiego jest samochód, warto sprawdzić, jakie są wymogi leasingodawcy odnośnie do wykupu ubezpieczenia. Najczęściej wygląda to tak, że pierwsza polisa jest narzucona przez firmę udzielającą finansowania i dołączona do kosztów leasingu.
Limity kilometrów - wbrew pozorom to bardzo ważny aspekt, jeśli chcesz wziąć samochód w ramach leasingu konsumenckiego. Dokładnie przeanalizuj swoje zapotrzebowanie, gdyż przekroczenie limitu kilometrów wiąże się z dodatkowym opłatami (jeśli zdecydujesz się zwrócić pojazd po zakończonej umowie). Koszty w tym przypadku to nawet 1 zł za każdy przekroczony kilometr, zależnie od warunków wynikających z umowy.
W przypadku osoby prywatnej naprawdę warto wybrać leasing konsumencki, szczególnie ze względu na możliwość zwrotu pojazdu po zakończonej umowie. Co więcej, wysokość rat leasingowych będzie najczęściej nieco niższa, aniżeli w przypadku kredytu samochodowego. Przyjmuje się, że im wyższa wartość końcowego wykupu (opcjonalnego), tym niższe miesięczne koszty leasingowe.
Jakie dokumenty są wymagane do leasingu konsumenckiego?
Dla kredytów konsumenckich stosuje się standardową formę weryfikacji potencjalnego klienta - podobnie, jak dla kredytów bankowych. Niezbędne dokumenty na etapie wnioskowania, to:
aktualny dowód tożsamości,
poprawnie uzupełniony wniosek o udzielenie leasingu,
zaświadczenie o zatrudnieniu o wysokości osiąganych dochodów,
wyciągi z konta bankowego.
Uwaga! Lista wymaganych dokumentów może różnić się u poszczególnych leasingodawców. W sytuacji, kiedy nie masz odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej, możesz zdecydować się na pomoc żyranta, czyli osoby, która poręczy za Ciebie zdolność do spłaty zobowiązania.
Kredyt na samochód - jakie są warunki finansowania?
Kredyt samochodowy to produkt bankowy, który może zostać przyznany w celu pokrycia koszów zakupu samochodu nowego lub używanego. Procedura ubiegania się o kredyt samochodowy jest podobna, jak w przypadku innych zobowiązań, choć sama oferta finansowania ma kilka specyficznych cech, a mianowicie:
czas trwania umowy do 10 lat,
kwota finansowania uzależniona od wartości pojazdu, który stanowi zabezpieczenie kredytu,
możliwość pokrycia do 100% wartości ceny auta,
wiele wariantów spłaty - miesięczne raty, kredyt 50/50, a także finansowanie z ratą balonową,
kredyty samochodowe są udzielane na atrakcyjniejszym RRSO niż pożyczki i standardowe oferty kredytów.
Przed złożeniem wniosku o udzielenie kredytu samochodowe, warto wziąć pod uwagę wysokość prowizji za udzielenie kredytu, a także całkowite koszty finansowania, które są uzależnione od takich czynników, jak:
wiek pojazdu - banki najczęściej udzielają kredytu samochodowego na samochody nie starsze niż kilkanaście lat,
wartość pojazdu,
wysokość wkładu własnego,
roczny limit kilometrów.
Zdolność kredytowa a kredyty i leasingi
W przypadku leasingu samochodowego oraz kredytów bankowych najistotniejszym czynnikiem, który umożliwia zaciągnięcie zobowiązania, jest zdolność kredytowa. Banki na podstawie dochodów są w stanie ocenić możliwości finansowe klienta odnośnie do pokrycia kosztów zakupu pojazdu kredytem lub leasingiem.
Niezależnie od tego, jaką wybierzesz formę finansowania - kredyt czy leasing - musisz wiedzieć, że na zdolność finansową nie wpływają wyłącznie dochody, ale także: liczba i wartość aktywnych zobowiązań, wiek oraz sposób pozyskiwania dochodów (umowa o pracę lub działalność gospodarcza).
Leasing i kredyt samochodowy a zabezpieczenie finansowania
Bank udzielający kredytu samochodowego lub leasingu (konsumenckiego, operacyjnego lub finansowego) indywidualnie ustala sposób zabezpieczenia finansowania. Najczęściej sam samochód stanowi zabezpieczenie kredytu, choć instytucje finansowe wykorzystują też inne rozwiązania, jak np. cesja praw z polisy AC.
Oznacza to, że osoba decydująca się na finansowanie zakupu pojazdu przekazuje prawa do odszkodowania w ramach polisy ubezpieczenie pojazdu, które zostanie wypłacone w razie zniszczenia. Co więcej, bank może też wykorzystać zastaw rejestrowy, przewłaszczenie warunkowe oraz przewłaszczenie na zabezpieczenie.
Leasing czy najem długoterminowy?
Pewną alternatywą dla leasingów oraz kredytów samochodowych jest wynajem długoterminowy pojazdów. Decydując się na takie rozwiązanie, nie musisz ponosić opłaty wstępnej. Wynajem długoterminowy to ogromna wygoda, chociażby ze względu na brak konieczności wykupu pojazdu po zakończeniu umowy.
Podpisując taką umowę, wystarczy płacić miesięczne raty, które będą pokryciem utraty wartości samochodu w trakcie jego użytkowania. Co więcej, długoterminowy wynajem pokrywa wszelkie koszty eksploatacyjne pojazdu - także te związane z serwisem, co jest o wiele wygodniejsze w porównaniu do leasingów i kredytów samochodowych.
Leasing czy kredyt samochodowy? Co się bardziej opłaca?
Wciąż zastanawiasz się, co wybrać - leasing czy kredyt samochód? Wbrew pozorom to bardzo proste. Wystarczy, że poznasz różnice leasingu od kredytu, a także przeanalizujesz koszty dostępnych form finansowania. Dla osób prywatnych najkorzystniejszą opcją wydaje się leasing konsumencki, ze względu na: minimum formalności, korzystne warunki leasingowe, elastyczność w kwestii zakupu i zwrotu pojazdu.
W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, najrozsądniejszą opcją będzie leasing operacyjny lub finansowy. W ramach leasingu finansowego ostatni dzień trwania umowy powoduje, że pojazd automatycznie staje się własnością leasingobiorcy. Dla zobowiązania operacyjnego jako przedsiębiorca masz prawo do wykupu przedmiotu leasingu po uiszczeniu stosownej opłaty wynikającej z umowy - po wykupieniu auta ten staje się środkiem trwałym w firmie.
Podsumowując: kwestie opłacalności odnośnie do tego, czy wziąć kredyt, czy może zdecydować się na leasing, powinny być dokładnie przeanalizowane pod względem warunków finansowania. W celu porównania kosztów możesz wykorzystać kalkulator internetowy lub skorzystać z pomocy eksperta finansowego, który porówna dostępne opcje i pomoże w wyborze tej najkorzystniejszej.
FINAUM - Centrum finansowe specjalizujące się w kredytach i pożyczkach. Więcej informacji o nas znajdziesz tutaj.
Podpisanie umowy kredytowej jest obligatoryjne w przypadku każdego nowego zobowiązania finansowego: zarówno kredytu gotówkowego, hipotecznego, konsolidacyjnego, jak i pożyczki ratalnej. To rodzaj umowy, która dotyczy banku/firmy pożyczkowej oraz osoby ubiegającej się o wsparcie finansowe. Przed podpisaniem umowy kredytu hipotecznego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów: Umowa kredytowa dzieli się na dwie części. Pierwsza to OWU, […]
Chcesz mieć na tyle wysokie oszczędności, żeby nie martwić się utrzymaniem swojej rodziny? Dodatkowe pieniądze na rachunku bankowym to świetna poduszka finansowa, która jest gwarancją spłaty zobowiązań wobec banków, firm pożyczkowych i usługodawców w razie problemów gospodarstwa domowego. Chcesz dowiedzieć się jak odkładać pieniądze, aby osiągnąć zamierzone cele? W tym artykule znajdziesz sprawdzone sposoby na […]
Polisa ubezpieczenia kredytu to umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. W razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji np. utrata pracy, nagła choroba lub śmierć jednego z kredytobiorców można popaść w spore kłopoty finansowe. Głównie z tego powodu warto mieć aktywne ubezpieczenie spłaty kredytu. W ten sposób można skorzystać z […]
KRD to inaczej Biuro Informacji Gospodarczej. Instytucja powstała po to, aby nadzorować konsumentów oraz przedsiębiorców w kwestii terminowej spłaty zobowiązań finansowych. Krajowy Rejestr Długów powstał w 2003 roku. Od tamtego czasu wprowadzono ustawę, która określa sposób udostępniania danych gospodarczych. Baza BIG Infomonitor powstała w celu zbierania informacji o przedsiębiorcach oraz konsumentach prywatnych. Jeśli ktokolwiek dopuści […]
Internetowy kalkulator rat kredytu hipotecznego jest najczęściej darmowym oprogramowaniem dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej. Każdy, kto planuje złożyć wniosek kredytowy, może skorzystać z kalkulatora i poznać całkowity koszt kredytu wraz z innymi kluczowymi składowymi. Kalkulator kredytowy ułatwia obliczenie miesięcznego kosztu kredytu hipotecznego. To szansa na szybką ocenę swoich możliwości finansowych i zestawienie kosztów z dochodami […]
O pojęciu upadłości konsumenckiej słyszał na pewno każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej i miał problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. To dotyczy zarówno firm, które zbankrutowały, jak i osób fizycznych. Zgodnie z definicją upadłość konsumencka odnosi się do niewypłacalności osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Ustawa o upadłości konsumenckiej wskazuje, że to częściowe […]
Mianem lokaty bankowej nazywamy produkt finansowy, który służy do deponowania wolnych środków, czyli oszczędności. Taki depozyt bankowy zakłada się w ramach podpisania umowy z wybraną instytucją finansową. Za aktywną lokatę uznaje się taki rachunek, na który została wpłacona ustalona kwota. Warto dodać, że w większości przypadków lokaty uniemożliwiają swobodne korzystanie z wpłaconego kapitału - musisz […]
Kredyty mieszkaniowe to jedne z najbardziej skomplikowanych form finansowania dostępnych na polskim rynku. Dlaczego? Otóż wniosek o kredyt w tej formie wymaga dołączenia wielu dokumentów, których objętość jest uzależniona od indywidualnej sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Bank, który zdecyduje się udzielić Ci kredytu hipotecznego, prawdopodobnie zaproponuje takie warunki, aby kwota kredytu nie przekraczała Twoich możliwości finansowych. Planujesz […]
Najszybszą drogą do oceny wysokości zadłużenia wobec organu podatkowego jest wykorzystanie kalkulatora odsetek podatkowych. To narzędzie dostępne na rządowych stronach, które pozwala na szybkie wyliczenie kwoty zaległości na podstawie kilku parametrów: kwota zobowiązania, termin płatności, termin uregulowania zadłużenia. Co więcej, stawka odsetek będzie uzależniona od tego, czy są to odsetki za zwłokę, czy opłata prolongacyjna. […]
Niektóre zobowiązania bankowe i pozabankowe można bez problemu przenieść do innej instytucji, bez dodatkowych kosztów. To opłacalne przedsięwzięcie, o ile wiesz, jak wybrać najlepszą propozycję finansowania dla siebie. Kredyt konsolidacyjny to najpopularniejsza odmiana zobowiązania pozwalającego na refinansowanie kredytów i pożyczek. Jeśli chcesz otrzymać korzystniejszy harmonogram spłaty lub zmniejszyć całkowity koszt kredytu, koniecznie pomyśl o opcji […]
Pożyczki pozabankowe są obecnie ogólnodostępne, co powoduje, że coraz więcej osób popada w spiralę zadłużenia. Krótki okres spłaty chwilówki, brak stabilnego źródła dochodu oraz problemy zdrowotne to główne czynniki, które powodują, że zaciągnięcie jakiegokolwiek zobowiązania może doprowadzić do wszczęcia procesu windykacyjnego, a nawet upadłości konsumenckiej. Chcesz dowiedzieć się, co zrobić w sytuacji, kiedy wierzyciel ubiega […]
Oprocentowanie lokat w bankach komercyjnych zawsze jest przedstawiane jako wartość procentowa zysku w skali roku. Jeśli chodzi o stawkę oprocentowania takich produktów bankowych, warto dodać, że wskaźnik jest taki sam dla stałych i nowych klientów. W przypadku lokat na nowe środki proponowanych przez banki oprocentowanie wciąż pozostaje na dość niskim poziomie. Najlepsze lokaty bankowe oferują […]
Skontaktuj się z ekspertami kredytowymi FINAUM. Podczas bezpłatnej konsultacji postaramy Ci się pomóc rozwiązać problemy dotyczące kredytów i pożyczek.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności